7,65mm samopal vz. 61 Škorpion

Uživatelský avatar
sa58
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 3477
Registrován: 4/2/2005, 12:43
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

7,65mm samopal vz. 61 Škorpion

Příspěvek od sa58 »

Samopal vz.61 „Škorpion“

Obrázek

Po 2. světové válce se ukázalo, že velitelé místo osobní zbraně (pistole) mnohem raději používali samopal. Jeho výhody jsou zřejmé, hlavně střelba dávkou a větší zásoba střeliva. Po válce zavedený samopal vz.25, později vz.26 vyhovoval svými malými rozměry i pro velitele a speciální jednotky. Po zavedení samopalu vz.58 však došlo ke zvětšení zbraně a ta již přestala vyhovovat velitelským kádrům.
V mnoha zemích to řešili zavedením pistolí upravených na střelbu dávkami, u nás bylo rozhodnuto vyvinout novou zbraň , která měla řešit výše uvedenou problematiku. Konstruktér Ing. Miroslav Rybář řešil tuto problematiku jinak, navrhl malý samopal, který kromě střelby dávnou umožňoval i střelbu jednou rukou jako u pistole. Tento projekt dostal krycí název „Škorpion“.

Samopal vz. 61 pracuje na principu využití zpětného rázu s neuzamčeným, dynamickým závěrem. Nebudu to popisovat jednotlivé díly samopalu. Pro snížení kadence je v zadní části pouzdra a v pažbičce umístěn snižovač kadence.

Samopal prošel tvrdými testy, stoprocentní spolehlivost prokázal i za mimořádně nízkých i vysokých teplot, v rozmezí -50 až +70°C. Vykazuje obrovskou odolnost proti mechanickému poškození – pád z výšky 10 m, 6 m na holý beton, přejetí osobním automobilem a podobně. Hlaveň díky chromování vydrží až 60 000 výstřelů, při zkouškách vystřílel 1 000 ran v kuse bez závad.

Původní samopal vz.61 používal jako střelivo asi nejmenší náboj použitý u samopalů – 7,65 mm Browning. Později byly vyrobeny varianty zbraně pro ráži 9mm – model 64 (9 mm Browning krátký), model 65 (9 mm Makarov), model 68 (9 mm Parabelum), poslední verze používá náboj ráže 9x19 Luger.

Samopal používá zásobník na deset nebo dvacet nábojů. Rozsah hledí je 75 a 150 m. Účinná střelba z ruky je 50 m, z ramene do 150 m.

Výroba běžela v nynější České Zbrojovce Uherský Brod v letech 1963-1966, menší série v letech 1973-1976, 1978-1979 a 1992-1993. Celkem bylo vyrobeno asi 210 000 kusů.


Obrázek Obrázek


Technické parametry samopalu vz. 61
ráže.................................7,65 mm Browning
úsťová rychlost................320 m/s
délka hlavně....................115 mm
délka zbraně....................270/522 mm
hmotnost bez zásobníku..1,3 kg
kadence.......................... až 750 ran/min
Naposledy upravil(a) sa58 dne 5/8/2006, 23:33, celkem upraveno 1 x.
ObrázekObrázekObrázekObrázek

"Nachystejte květináče, na vánoce sem zpátky!"
Nelson
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 857
Registrován: 11/6/2005, 10:25
Bydliště: Většinou doma

Příspěvek od Nelson »

Dost mně překvapuje, že se vyráběl ještě v 93, a taky typ náboje použitý v té poslední sérii.
Do ručních zbraní moc nedělám ale 9x19 Luger mi přijde pro naši armádu dost netypický. Byl nějaký důvod tu zbraň předělávat??
ObrázekObrázek

Z Palby jsem odešel, dotazy už na mě nesměrujte.
Uživatelský avatar
Haness
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
Příspěvky: 944
Registrován: 18/4/2005, 22:16
Bydliště: Brno

Příspěvek od Haness »

Zajímavé že ho ve vylepšené verzi používají spec,vězeňské eskorty?nebo jednotky..no tak nějak se to jmenuje ta jednotka
ObrázekObrázek

Pouze zasáhnout nestačí.....
Uživatelský avatar
sa58
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 3477
Registrován: 4/2/2005, 12:43
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sa58 »

Ten náboj 9x19 Luger používá pistole CZ 75 a 85, proto je asi určen pro ministerstvo vnitra. Pro armádu spíš 9 mm Makarov
ObrázekObrázekObrázekObrázek

"Nachystejte květináče, na vánoce sem zpátky!"
Nelson
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 857
Registrován: 11/6/2005, 10:25
Bydliště: Většinou doma

Příspěvek od Nelson »

připadá mi ale dost divný, že se nedokážou shodnout na jednom typu munice. Jaký může mít proboha Luger výhody proti Makarovu?
ObrázekObrázek

Z Palby jsem odešel, dotazy už na mě nesměrujte.
KEnik

Příspěvek od KEnik »

Zdravím chi si udelat Smopal vzor 25 (na airsoft)
muzete me prosim nekdo odkazat diky
prosim na emailkeberdle@gmail.compopřípaadě i naopak pokud mate zajem poradím..
KENIK
Blážík92
svobodník
svobodník
Příspěvky: 31
Registrován: 19/7/2007, 09:06

lol

Příspěvek od Blážík92 »

Škorpion se objevil v jednom díle 10.řady seriálu Hvězdná Brána, byl tam ještě s jednim zahraničnim malymsamopalem a bylo zajímaví pozorovat Škopiona při přestřelce s P90. :D
Naposledy upravil(a) Blážík92 dne 19/7/2007, 12:55, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Pegeucko
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 2793
Registrován: 14/7/2005, 10:40
Bydliště: jižní Čechy

Příspěvek od Pegeucko »

Blážík92
Připravuj si prosím příspěvky v Notepadu a ne ve Wordu. Vložený text z wordu má jiné kodování a na Palbě se to projeví rozhozením gramatiky.
ObrázekObrázekObrázekObrázek

Vím vše, protože mlčím, abych slyšel..... motto STASI
Uživatelský avatar
Tazator
četař
četař
Příspěvky: 64
Registrován: 15/8/2007, 21:37
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Tazator »

norad píše:připadá mi ale dost divný, že se nedokážou shodnout na jednom typu munice. Jaký může mít proboha Luger výhody proti Makarovu?
Luger je vykonejsi a potrebuje uzamceny system kdezto Makarov je pro zbrane s dinamickym zaverem. A navic 9mm Luger, 9mm Para, 9mm NATO nebo tez 9x19 se pouziva vsude na svete a je tedy nejbeznejsi k sehnani a tez nejlevnejsi a pouzivaji ho skoro vsede ve svete a Makarov se pouzival v komunistickych zemich. Luger byl imperialisticky naboj :D
Uživatelský avatar
alibaba
7. Major
7. Major
Příspěvky: 707
Registrován: 15/8/2007, 00:30
Bydliště: Cotswold

Příspěvek od alibaba »

Luger je vykonejsi a potrebuje uzamceny system kdezto Makarov je pro zbrane s dinamickym zaverem.
Neni to celkem tak.Mas uzamcene a neuzamcene zbrane pro oba naboje. Oba naboje jsou si podobne.
Mimochodem skorpion v razi 9x19 Luger ma taky dynamicky zaver.
S tim,ze 9x19 Luger je nejpouzivanejsi samopalovy naboj na svete mas absolutni pravdu, akorat ceny jsou zhruba stejne.
Makarov pravdepodobne zustane v rusku a jeho satelitech stale nejpouzivanejsi.
Uživatelský avatar
Tazator
četař
četař
Příspěvky: 64
Registrován: 15/8/2007, 21:37
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Tazator »

alibaba: jj mas recht, ale Luger je o neco malo vykonejsi nez Makarov holt Makarov pomalu upada a Makarov je nejvetsi 9mm naboj na svete :o) ma prumel kulky 9.2 :o)
Uživatelský avatar
alibaba
7. Major
7. Major
Příspěvky: 707
Registrován: 15/8/2007, 00:30
Bydliště: Cotswold

Příspěvek od alibaba »

Duvod zvoleni teto raze je jasny. Luger je nejpouzivanejsi pistolovy sluzebni naboj. S 9x19 skorpionem se CZ pokousela vratit spatky stare dobre casy skorpionu.
Osobne jsem strilel jenom se vz.61, ale i o novem 9mm skorpionu jsem slysel chvalu.
Bohuzel, posledni co vim tak byla skusebni serie asi 200ks(9x19 Skorpion).Zajimalo by me jake jsou dalsi plany.

Jj Luger ma vetsi ustovou energii diky vyssi hmotnosti a mirne vyssi rychlosti.
Uživatelský avatar
Tazator
četař
četař
Příspěvky: 64
Registrován: 15/8/2007, 21:37
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Tazator »

No mohli by to vymakat na 10mm Auto, nebo .40S&W to by byla parada ta zastavovaci schopnost by byla skvela. Nebo .45 Auto whau na tak malej samopal by to bylo fakt supr.
Uk vz. 59
četař
četař
Příspěvky: 62
Registrován: 12/9/2007, 19:08
Bydliště: Blansko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Uk vz. 59 »

Tazator: To by se ten skorpas asi spatne ovladal :D .
A v ráži 9mm Luger byl urcen prevazne na EXPORT podobne jako CZ 75 a UK 68
Memento mori
Pamatuj na smrt,
každého potká,
jen šťastí vědí kdy, nebo kde.
Jsem šťastný
Heckler
praporčík
praporčík
Příspěvky: 367
Registrován: 20/4/2009, 03:22

Příspěvek od Heckler »

Je to výborná útočná zbraň na nošení pod kabátem, ale na to, vzít ho do pole mi nepřijde vhodný. V ráží 7,65mm je opravdu velmi málo účinný.Zkoušel jsem střílet na 100m a střely na tuto vzdálenost jdou pod cíl. Zastaral no..
Uk vz. 59
četař
četař
Příspěvky: 62
Registrován: 12/9/2007, 19:08
Bydliště: Blansko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Uk vz. 59 »

No protoze zastaral tak CZUB vyvinula Skorpiona EVO III ... na IDETu jsem mel prototyp v ruce a nejak se mi ho ani nepodarilo rozkuchat :D , ale slo poznat ze to byla v 9 mm Luger s dynamickym zaverem . Prisla mi docela velka ( oproti "starymu" vz. 61 ) , ale to bylo asi tim ze to klasifikovali jako PDW ne jako pistoli strilejici davkou :D
Memento mori
Pamatuj na smrt,
každého potká,
jen šťastí vědí kdy, nebo kde.
Jsem šťastný
Uživatelský avatar
Martin Hessler
poručík
poručík
Příspěvky: 715
Registrován: 12/5/2009, 16:49
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Martin Hessler »

Vtip je v tom, že berze Škorpionu v ráži 9 Luger /CZ Scorpion 9x19/ je oproti původnímu modelu o dost větší a doslova těžká jako kráva! Střílí se z ní (obouruč) sice pohodlně, ale zpětný ráz je o hodně větší a střelba jednou rukou, u Sa. 61 velmi snadná, je u 9mm verze skoro nemožná. Je to jak střílet jednou rukou z UZI. Úkol pro svalovce a trefit se nedá nic.
Srovnání: Závěr u 7,65mm verze váží 230 gramů, u verze 9mm Luger už 460 gramů-tedy dvojnásobek. Stručně řečeno, výhody a ceněné vlastnosti Škorpionu se s přechodem na výkonnější náboj vytratily.
Takže konstruktér zvolil ráži správně. Škorpion je určený ke střelbě dávkou na malé vzdálenosti, řádově do 50 metrů, kdy se zásah živého cíle podobá zásahu hrubými broky z velkorážní brokovnice. Ruská "konkurenční" zbraň. APS Stěčkin, používá silnější náboj 9mm Makarov, ale přesnost i ovladatelnost jsou podstatně horší než u Škorpionu. K čemu je výkonný náboj, pokud se netrefíte?
Uk vz. 59
četař
četař
Příspěvky: 62
Registrován: 12/9/2007, 19:08
Bydliště: Blansko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Uk vz. 59 »

Presně tak ... výkonější ráže = musí být více dimenzovaná zbraň , delsi hlaveň = vetší hmotnost , velikost ap. Musíte se rozhodnout jestli chcete malou zbraň na sebeobranu nebo sniperku :D
Memento mori
Pamatuj na smrt,
každého potká,
jen šťastí vědí kdy, nebo kde.
Jsem šťastný
Heckler
praporčík
praporčík
Příspěvky: 367
Registrován: 20/4/2009, 03:22

Příspěvek od Heckler »

Tak se podívejte na MP7. To je malá zbraň s velmi výkonným nábojem.
Uživatelský avatar
sa58
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 3477
Registrován: 4/2/2005, 12:43
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sa58 »

Heckler píše:Tak se podívejte na MP7. To je malá zbraň s velmi výkonným nábojem.
Dá se srovnávat moderní 4.6x30 a 7,65x17? Ten náboj je starý víc jak 100 let, to je jak srovnávat jabka s hruškama. Vnikl pro úplně jiné podmínky, o nějakých PDW se Browningovi ani nesnilo.
ObrázekObrázekObrázekObrázek

"Nachystejte květináče, na vánoce sem zpátky!"
Odpovědět

Zpět na „Pěchotní výzbroj“