7,65mm samopal vz. 61 Škorpion

Heckler
praporčík
praporčík
Příspěvky: 367
Registrován: 20/4/2009, 03:22

Příspěvek od Heckler »

No Uk vz. 59 to nerozlišoval. Btw 4,6x30mm je původně ruský náboj, vzniklý myslím po 2. svět válce
Uživatelský avatar
kopapaka
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 3837
Registrován: 26/1/2008, 20:47
Bydliště: kósek od Prostějova

Příspěvek od kopapaka »

Tak se podívejte na MP7. To je malá zbraň s velmi výkonným nábojem.
Tohle je malá zbraň s výkoným nábojem:
Obrázek
Obrázek
A Sa.vz.61 by se na ten náboj dal úplně v pohodě přestavět.
Myslím, že i na ten 4,6x30mm...
Stejně mám pocit, že na zbraň PDW je vhodnější použít např. 9 mm Luger se speciální střelou, jako je známý Libra Snail.
ObrázekObrázek Obrázek
"Válka je Mír, Svoboda je Otroctví a Nevědomost je Síla!"
Uživatelský avatar
alibaba
7. Major
7. Major
Příspěvky: 707
Registrován: 15/8/2007, 00:30
Bydliště: Cotswold

Příspěvek od alibaba »

No vhodnejsi zbrani pro porovnani se Skorpionem je H&K MP5K. Zajimave by bylo porovnani parametru Skorpiona v podobne "PDW" razi.
Inteligence má své hranice,
ale blbost je nekonečná....
Heckler
praporčík
praporčík
Příspěvky: 367
Registrován: 20/4/2009, 03:22

Příspěvek od Heckler »

Stejně mám pocit, že na zbraň PDW je vhodnější použít např. 9 mm Luger se speciální střelou, jako je známý Libra Snail.
Tenhle náboj má sice velkou účinnost, ale také velmi opotřebovává hlaveň.
Nicméně náboj 4,6x30mm má asi budoucnost. Je menší a lehčí, voják tedy může nést větší množství nábojů. Zkoušeli jsme ho a ocelový dveře, které neprostřelila puška s vojenským nábojem MP7 prostřelila.
Heckler
praporčík
praporčík
Příspěvky: 367
Registrován: 20/4/2009, 03:22

Příspěvek od Heckler »

Ale zpět ke škorpionu - jako útočná zbraň na nošení pod kabátem je to dobrý. Ale jinak je to dost plechařina. Mám jich ještě několik. Jeden mi nedávno spadnul na zem a šel rovnou do opravy.
Uživatelský avatar
alibaba
7. Major
7. Major
Příspěvky: 707
Registrován: 15/8/2007, 00:30
Bydliště: Cotswold

Příspěvek od alibaba »

Naboj 5,7x28mm ma stejne charakteristiky a uz je tady o par let drive.
Libra Snail je vynikajici reseni vysoke prubojnosti pro 9x19.

To Ti musel celkem sikovne spadnout. Telo je frezovane a pouzdro je kryte z vrchu operkou. Pouzdro je ale z tenkeho plechu.
Osobne je to muj oblibenec diky velmi pohodlne strelbe.
Inteligence má své hranice,
ale blbost je nekonečná....
Heckler
praporčík
praporčík
Příspěvky: 367
Registrován: 20/4/2009, 03:22

Příspěvek od Heckler »

Jj, spadnul blbě, no. Ze stolu na zem. Mě se líbí kvůli velikosti. Ještě raději ale mám polský Rak. škorpiony prý měly nějakou vadu a střílely sami od sebe, víte o tom něco?
Uživatelský avatar
kopapaka
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 3837
Registrován: 26/1/2008, 20:47
Bydliště: kósek od Prostějova

Příspěvek od kopapaka »

Heckler:
Tenhle náboj má sice velkou účinnost, ale také velmi opotřebovává hlaveň.
Proč? Jak si na to přišel? Náboje Snail splňují normy C.I.P. takže tlakem to není. Nepoškozuje hlaveň víc než kterékoli jiné střelivo. Mimochodem, v ráži 7,65 Br. prostřelí 6 mm plech, v ráži 9 mm Luger 8-10 mm ( Pi/Sa )
Heckler:
Zkoušeli jsme ho a ocelový dveře, které neprostřelila puška s vojenským nábojem MP7 prostřelila.
To by mě fakt zajímalo, co to bylo za dveře...
Pokud si tou puškou myslel Sa.vz.58, tak ten při použití střely s olověným jádrem ( případně s jádrem z měkké oceli ) prostřelí 8 mm plech, 7,62-PZ-43 je schopno probít až 12 mm ( v tomto případě jde už o pancéřovou desku, ne jen plech ). Obyčejný plech ( 12 mm " noha " držáku terče ) jsem viděl prostřelený loveckým polopláštěm v 7.62x39...
ObrázekObrázek Obrázek
"Válka je Mír, Svoboda je Otroctví a Nevědomost je Síla!"
Uk vz. 59
četař
četař
Příspěvky: 62
Registrován: 12/9/2007, 19:08
Bydliště: Blansko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Uk vz. 59 »

To kopapaka - To víš když někdo ani neupřesní kde k těm informacím přišel to se pak špatně argumentuje.
Memento mori
Pamatuj na smrt,
každého potká,
jen šťastí vědí kdy, nebo kde.
Jsem šťastný
Heckler
praporčík
praporčík
Příspěvky: 367
Registrován: 20/4/2009, 03:22

Příspěvek od Heckler »

Náboje Snail jsou CIPované? Jsi si jist? 4,6x30mm S&B CIPované nejsou ... Zatím..
Ta puška byl Mosin, náboj asi nějaký civilní. Prý to neprostřelili ani lehkým kulometem.
Na střelnici jsme měli gong z hrubého železa, asi 2 cm tlustého, který sloužil jako terč. MP5 s nábojem 9mm Luger udělal důlek asi 2 mm. Náboj 4,6x30mm s tvrzenou střelou šel skrz. Ještě bylo vidět, že střela nešla úplně kolmo, ale pod úhlem a přesto to prostřelila
Heckler
praporčík
praporčík
Příspěvky: 367
Registrován: 20/4/2009, 03:22

Příspěvek od Heckler »

To kopapaka - To víš když někdo ani neupřesní kde k těm informacím přišel to se pak špatně argumentuje.
Moje zkušenosti jsou praktické. MP7 máme ve skladu. Pokud jste členové AČR nebo Policie, je možné domluvit praktickou ukázku. V opačném případě to nejde, protože jde o vojenský materiál.
Uživatelský avatar
kopapaka
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 3837
Registrován: 26/1/2008, 20:47
Bydliště: kósek od Prostějova

Příspěvek od kopapaka »

Heckler
Náboje Snail jsou CIPované?
Jestli jsou CIPované, tak tím si nejsem jistý, ale normu splňují. Nic jiného sem netvrdil.
ObrázekObrázek Obrázek
"Válka je Mír, Svoboda je Otroctví a Nevědomost je Síla!"
Heckler
praporčík
praporčík
Příspěvky: 367
Registrován: 20/4/2009, 03:22

Příspěvek od Heckler »

Co je to za pistoli - viz fotka výše? Je sériově vyráběná?
Uživatelský avatar
kopapaka
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 3837
Registrován: 26/1/2008, 20:47
Bydliště: kósek od Prostějova

Příspěvek od kopapaka »

Pistole PSM, Sovětská.
Vyráběla se někdy v 70tých letech, dnes se dá koupit jako IŽ-75.
Více tady...
Hm...55 vrstev kevlaru...
ObrázekObrázek Obrázek
"Válka je Mír, Svoboda je Otroctví a Nevědomost je Síla!"
Uživatelský avatar
alibaba
7. Major
7. Major
Příspěvky: 707
Registrován: 15/8/2007, 00:30
Bydliště: Cotswold

Příspěvek od alibaba »

kopapaka píše:Náboje Snail splňují normy C.I.P. takže tlakem to není. Nepoškozuje hlaveň víc než kterékoli jiné střelivo
Heckler asi myslel 6.5g 9mm Luger Libra Snail. Tyto strely vypadaji jako homogenni. Tento typ strely muze o neco malo zkratit zivotnost klasickeho ( drazkovaneho ) vyvrtu. I kdyz primo u Snailu to s velkou pravdepodobnosti nehrozi.
Heckler píše:Náboje Snail jsou CIPované? Jsi si jist? 4,6x30mm S&B CIPované nejsou ... Zatím..
Trochu si to pletes:
1- Naboje Libra Snail budou vyroben podle norem CIP. Neexistuje norma CIP pro ruzne typy strel anbo dokonce ruznych vyrobcu. Existuje jedna norma pro jednu razi. V teto norme je dan maximalni prumer strely [G1] a maximalni delka ode dna nabojnice po prumer na strele kde se zarezava do drazek [L3+G]. Naboje osazene jakoukoliv strelou od jakehokoliv vyrobce musi splnovat tyto rozmery. ( napr: 9mm Luger G1=9.03mm; L3+G=22.50mm )

2-Naboj 4.6x30mm je certifikovany CIP a existuje pro neho norma. A je absolutne jedno jestli je to Norma, S&B, Nobel, Lapua,Wolf,.....
Inteligence má své hranice,
ale blbost je nekonečná....
Uk vz. 59
četař
četař
Příspěvky: 62
Registrován: 12/9/2007, 19:08
Bydliště: Blansko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Uk vz. 59 »

alibaba píše:
kopapaka píše:Náboje Snail splňují normy C.I.P. takže tlakem to není. Nepoškozuje hlaveň víc než kterékoli jiné střelivo
Heckler asi myslel 6.5g 9mm Luger Libra Snail. Tyto strely vypadaji jako homogenni. Tento typ strely muze o neco malo zkratit zivotnost klasickeho ( drazkovaneho ) vyvrtu. I kdyz primo u Snailu to s velkou pravdepodobnosti nehrozi....
No to optřebení hlavě ... taky jsem k tomu byl dost kritický protože střeli typu Snail nemají žádný plášť , ale díky pomoci kopopaka jsme zjistili že tyto střeli mají ocelové podkaliberní jádro o průměru 4 mm a délce 13,5 mm s hmotností 1,2 g. Dále tyto střeli mají toto podkalibrní jádro obaleno v "plašti" - tělo střeli a je dvojího typu lehčí je vyrobené z hliníku a má tedy celkovou hmotnost i s jádrem 2,9 g , težší je vyrobeno z mosazi a má celkovou hmotnost 6,5 g . Takže tyto materiály nejsou sice tombak který má výborné třecí vlastnosti a nepoškozuje výrazně hlaveň , ale jsou pořád měkkčí než ocel a neměli by výrazně poškozovat hlaveň.
Memento mori
Pamatuj na smrt,
každého potká,
jen šťastí vědí kdy, nebo kde.
Jsem šťastný
Uživatelský avatar
Martin Hessler
poručík
poručík
Příspěvky: 715
Registrován: 12/5/2009, 16:49
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Martin Hessler »

Tak se podívejte na MP7. To je malá zbraň s velmi výkonným nábojem.
Ale pořád dost velká a neohrabaná ve srovnání se Škorpem. Navíc střela náboje 4.6x30 má mimořádně vysokou penetrační schopnost, takže se vůbec nehodí pro policejní použití. HK MP7 má balisticky blíž k útočné pušce, než k samopalu.
Neexistují žádné zoufalé situace. Existují pouze zoufalí lidé. /Heinz W. Guderian/
Uživatelský avatar
Martin Hessler
poručík
poručík
Příspěvky: 715
Registrován: 12/5/2009, 16:49
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Martin Hessler »

Jj, spadnul blbě, no. Ze stolu na zem. Mě se líbí kvůli velikosti. Ještě raději ale mám polský Rak. škorpiony prý měly nějakou vadu a střílely sami od sebe, víte o tom něco?
Vysvětlení vyžaduje krátkou exkurzi do konstrukce Škorpionu.
Bicí kladívko této zbraně je nahoře zahnuté směrem dozadu a zakončené dvěma ozuby, uspořádanými do tvaru T, přičemž přední (resp. dolní) ozub je ozubem záchytu kladívka, zadní (horní) je určen pro odpružený přerušovač. Doraz kladívka při jeho doběhu do zadní úvrati tvoří válcový ocelový čep s plochou hlavou, uložený příčně v těle zbraně.
Tento čep je jištěn ve své poloze pouze okrajem pouzdra závěru, částečně překrývajícím jeho hlavu. Při odklopení pouzdra závěru tedy může volně vypadnout. Pokud jej uživatel ztratí nebo jej zapomene při sborce namontovat zpět, samopal sice funguje, ale kladívko je bez dorazu a během střelby naráží v zadní úvrati na vnitřek pouzdra závěru - a to právě onou poměrně tenkou zahnutou částí ve tvaru T, nesoucí oba záchytné ozuby. Po určité době dojde vlivem rázového namáhání, na něž není kladívko dimenzováno, k ulomení jeho horní části, čímž kladívko oba záchytné ozuby "ztratí". Zbraň pak samovolně střílí dávkou až do vyprázdnění zásobníku.
Slyšel jsem o případu, kdy se tohle stalo právě ve chvíli, kdy střelec odložil natažený a zajištěný samopal vz. 61 s nasazeným zásobníkem na střelecký pultík. Střílející zbraň se roztočila jako čamrda a pokropila obsahem 20-tiranného zásobníku několik lidí okolo...

Poznámka: U samonabíjecí verze Škorpionu, určené pro civilní trh (PPK 06 Scarabeus) vypadnutí dorazu kladívka nehrozí, neboť je v těle zbraně zavařen.
Uživatelský avatar
alibaba
7. Major
7. Major
Příspěvky: 707
Registrován: 15/8/2007, 00:30
Bydliště: Cotswold

Příspěvek od alibaba »

Vysvětlení vyžaduje krátkou exkurzi do konstrukce Škorpionu.
Bicí kladívko této zbraně je nahoře zahnuté směrem dozadu a zakončené dvěma ozuby, uspořádanými do tvaru T, přičemž přední (resp. dolní) ozub je ozubem záchytu kladívka, zadní (horní) je určen pro odpružený přerušovač. Doraz kladívka při jeho doběhu do zadní úvrati tvoří válcový ocelový čep s plochou hlavou, uložený příčně v těle zbraně.
Tento čep je jištěn ve své poloze pouze okrajem pouzdra závěru, částečně překrývajícím jeho hlavu. Při odklopení pouzdra závěru tedy může volně vypadnout. Pokud jej uživatel ztratí nebo jej zapomene při sborce namontovat zpět, samopal sice funguje, ale kladívko je bez dorazu a během střelby naráží v zadní úvrati na vnitřek pouzdra závěru - a to právě onou poměrně tenkou zahnutou částí ve tvaru T, nesoucí oba záchytné ozuby. Po určité době dojde vlivem rázového namáhání, na něž není kladívko dimenzováno, k ulomení jeho horní části, čímž kladívko oba záchytné ozuby "ztratí". Zbraň pak samovolně střílí dávkou až do vyprázdnění zásobníku.
Slyšel jsem o případu, kdy se tohle stalo právě ve chvíli, kdy střelec odložil natažený a zajištěný samopal vz. 61 s nasazeným zásobníkem na střelecký pultík. Střílející zbraň se roztočila jako čamrda a pokropila obsahem 20-tiranného zásobníku několik lidí okolo...
...to ale urcite neni stejny problem jako popisoval Heckler. Podle jeho popisu po vycisteni fungoval normalne. To by s ulomenym ozubem nebylo mozne. Problem spis budem kolem paky prerusovace anebo v samotnem prerusovaci.
( jen tak na okraj, pokud chybi doraz kladivka - kladivko narazi na zachyt kladivka. )

Ohledne raze 7.65 Browning. Samopal vz.61 byl puvodne vyvijen pro Ministerstvo vnitra s tim aby mel zhodnou razi se zavedenou pistoli. V te dobe byla zavedena u MV pistole CZ50 v razi 7.65 Browning.
Inteligence má své hranice,
ale blbost je nekonečná....
Uživatelský avatar
Martin Hessler
poručík
poručík
Příspěvky: 715
Registrován: 12/5/2009, 16:49
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Martin Hessler »

alibaba:
Nakonec mi to nedalo a musel jsem se jít podívat... Pravda, moje chyba. Když chybí doraz, kladívko naráží na spodní část záchytu. Omlouvám se.

Jestli Škorpion samovolně střílí tehdy, pokud není poškozená žádná součástka, mohla by být příčina ve špatně vybroušeném úhlu ozubu přerušovače. Pokud jsou funkční plochy přerušovače a ozubu pro přerušovač příliš šikmé (a současně dost hladké), nebo je slabá zpruha přerušovače, může se rázem při doběhu závěru do přední úvrati (nebo už při posunu závcěru dopředu) kladívko zpod přerušovače vysmeknout. Pak by mohlo dojít k nechtěnému odpálení dávky, ale při uvolnení spouště by se střelba měla zastavit. Tohle nedávno řešili u pražské policie s některými "novými" (= nepoužitými) Škorpiony ze skladových zásob. Po vystřílení pár desítek ran odmítaly střílet jinak než dávkou.
Ale jestli zbraň střílí čistě samovolně (nejde zastavit), tak musí být něco poškozené. Přerušovač, kladívko, automatická spoušť... Taky jsem viděl (zřejmě přiohnutý nebo jinak zmermomocněný) úderník, který se zablokoval v závěru tak, že zápalník částečně přečníval do lůžka pro dno nábojnice. Vznikl tak vlastně samopal s pevným zápalníkem. Ale to už je dost extrém...
Odpovědět

Zpět na „Pěchotní výzbroj“