Stránka 1 z 1

Střelivo Sellier & Bellot

PříspěvekNapsal: 7/3/2017, 11:19
od Rase
Obrázek

Střelivo od společnosti Sellier & Bellot z Vlašimi

"Smlouva s českou armádou poskytuje naší společnosti důležitou referenci k tomu, abychom vyrazili do světa.
Ukazuje, že jsme spolehlivý partner s produkcí nejvyšší kvality"
generální ředitel Sellier&Bellot Radek Musil


Vláda na konci roku 2016 rozhodla, že ministerstvo obrany bude v příštích pěti letech odebírat malorážové střelivo od české společnosti Sellier&Bellot. Původně schválená částka byla 2,5 miliardy korun, ovšem ministerstvo od počátku uvádělo, že konečná hodnota kontraktu bude záležet na potřebách armády. Podle dnes uzavřené smlouvy je částka tři miliardy korun nejvyšší možná. Příslušný kontrakt podepsal na začátku března 2017 náměstek ministra obrany Pavel Beran. Firma by měla dodávat v letech 2017 až 2021 armádě cvičné i ostré střelivo. Bude se jednat o 61 druhů malorážového střeliva v rážích do devíti milimetrů a v kalibru 12 pro vojenské ruční zbraně. Pokud to dobře chápu, tak se jedná pouze o střelivo pro pistole a brokovnice. Výrobce může dodávat i střelivo ráže 5,56x45, ale jedná se drahou záležitost. Připomenu, že střelivo 5,56x45 se nakupovalo v rámci sdíleného nákupu NATO, který dokázal cenu oproti té nabízené Sellier&Bellot, výrazně srazit. Zástupci společnosti tehdy podali protest, že cena je příliš nízká.
Společnost Sellier&Bellot má ohromně dlouhou tradici ve výrobě střeliva. Byla založena v Praze roku 1825 a je tak jednou z nejstarších společností v čechách i na světě. Sellier & Bellot a.s. vyrábí širokou škálu pistolových, kulových a brokových nábojů pro lov a sport. Pistolové a revolverové náboje pod značkou Sellier & Bellot jsou vyráběny v rážích od 6,35 Browning až po .45ACP. Mohou být laborovány s netoxickou zápalkou NONTOX. Jedná se o netoxickou, nekorosivní a neerozivní zápalkovou slož, ze které byly odstraněny těžké kovy. Toto řešení má společnost patentově chráněno nejen v České republice, ale i v Evropě a USA. Široká škála kulovnicových nábojů je dodávána v rážích od 22 Hornet až po 9,3 x 74R s možností laborace 10-ti typů střel pro lovecké použití i pro terčovou střelbu. Brokovnicové náboje Sellier & Bellot jsou vyráběny v rážích 12, 16, 20, 28 a 410. V nabídce je bezmála 100 různých variant. Se sportovní variantou těchto nábojů dosahují naši reprezentanti špičkových výsledků v nejvyšších střeleckých soutěžích. Sortiment uzavírají náboje Sellier & Bellot s okrajovým zápalem a nábojky s okrajovým a středovým zápalem. Výsledek je tedy takové "Šalamounské řešení". Tuzemský výrobce střeliva je podpořený zakázkou, přičemž střelivo pro útočné pušky, která nemusí být nijak speciální, se nakoupí levněji přes NATO, tak ho může být třeba víc nebo tak něco. Přeci jen střeliva ráže 5,56x45 musí být hlavně hodně, vzhledem ke žravosti moderních zbraní. Navíc Sellier & Bellot by tak měl monopol. Výsledek mi přijde v pohodě.

Historie společnosti Sellier a Bellot

Vše začalo vynálezem britského chemika Edwarda Charlese Howarda, který roku 1799 objevil třaskavou rtuť. To spolu s dalšími chemickými objevy umožnilo rekonstrukci puškového a pistolového křesadlového zámku v zámek perkusní. U něho k výstřelu dochází až poté, co kladívko udeří do zápalky nasazené na komínku, tzv. pistonu. Nový systém se objevil mezi lety 1810 - 1820 a mezi jmény řady vynálezců figuruje i Jean Maria Nicolaus Bellot, který pracoval v pařížské továrně na výrobu roznětek Tardy & Blancher. V Lipsku tehdy působil Louis Sellier, který byl hlavním akcionářem společnosti Sellier und Co. A ten se rozhodl pro výrobu perkusních zápalek. V rakouské monarchii totiž nebyl žádný jejich výrobce. Dne 5. srpna roku 1825 získal tento francouzský obchodník od rakouského císaře Františka I. privilegium vyrábět ve své nově založené továrně v Praze nárazové zápalky pro pěchotní palné zbraně. Toto datum je považováno za datum vzniku této továrny. Tento továrník měl kapitál ale tak nějak nebyl dost vybaven organizačně a obchodně. Proto zanedlouho přizval do firmy svého krajana výše zmíněného Bellota. A bylo to dobré rozhodnutí. Pod jeho vedením se výroba rychle rozběhla a výrobky Sellier & Bellot se brzy pevně usadily na evropských i zámořských trzích. Už v roce 1830 přesáhla výroba nárazových zápalek 60 miliónů a svého vrcholu dosáhla v roce 1837, kdy bylo vyrobeno ohromné množství 156 miliónů zápalek. To jsou čísla, která i dnes berou dech. V roce 1829 byla založena pobočka v pruském Schőnebecku. Tato filiálka vznikla hlavně z pragmatických důvodů, kdy bylo potřeba pokrýt dlouhodobou zakázku pruské vlády na výrobu perkusních zápalek. Proto hlavně kvůli vysokým clům na dovážené zboží došlo k této aktivitě.

Louis Sellier se narodil 25. července 1790 v Paříži. Jako mladík uprchl z Francie, aby se vyhnul vojenské službě. Žil v Hamburku a později pod jménem "Dell" v Petrohradě. Svou první obchodní společnost Sellier und Co., založil v Lipsku, kam se přestěhoval v roce 1815. Tento muž byl nadaný obchodník, jehož spektrum podnikání bylo opravdu široké. Věnoval se výstavbě železnic v Německu, prodával porcelán, křišťálové sklo a později i lovecké zbraně. V roce 1826 se rozhodl pro změnu a udělal velmi dobře. Začal spolupracovat s Nicolausem Bellotem na projektu výroby střelných zápalek v Praze. Louis Sellier řídil prosperující společnost stále z Lipska, v roce 1865 odešel do důchodu a 7. února 1870 zemřel.

Nicolaus Bellot se narodil 17. února 1797 ve Fontainebleu. Ačkoli ho rodiče vedli ke studiu hotelnictví, Bellota fascinovala chemie, kterou vystudoval v Paříži pod vedením profesora Bertholleta. Musel to mít v sobě. Pracoval na zdokonalení perkusních zápalek, stejně jako Louis Sellier. Díky svým objevům začal v roce 1823 spolupracovat s francouzskou zbrojovkou Tardy & Blancher. Když začal v roce 1826 spolupracovat se Sellierem a založili si vlastní továrnu v Praze, se Bellot do Čech přestěhoval a v roce 1827 oženil s Alžbětou Vackovou. Zažádal si o rakouské občanství, aby podnikání nestálo nic v cestě. V roce 1832 došlo k tragickému výbuchu, při kterém přišel o zrak a také částečně o sluch, přesto však zůstal ve vedení společnosti až do roku 1867. 24. května 1880 zemřel Nicolaus Bellot v Praze. A nyní zpět k samotné továrně.

Za přelom ve výrobě je považován krok uskutečněný v roce 1870, kdy byla zahájena výroba jednotných nábojů. Společně s Flobertovými náboji s okrajovou zápalkou a s Lefaucheuxovými úderníkovými zápalkami se ve výrobním programu poprvé objevily náboje se středovou zápalkou. Během několika let vzrostla roční produkce těchto nábojů na 10 miliónů kusů různých vzorů. Roku 1870 umírá Louis Sellier a jeho podíl získávají dědicové. Ti v roce 1872 přesvědčují Jeana Bellota, který je již 40 let slepý, avšak stále se podílí na vedení továrny, aby svůj podíl prodal. Roku 1872 se tak majitelem stává pražský podnikatel Martin Hála, který firmu brzy přeměnil na akciovou společnost. Pod jeho vedení vzniká také pobočka v litevské Rize. Její rozjezd byl takový, že během dvou let její produkce pokryla potřeby nárazových zápalek v celém Rusku i ve skandinávských zemích. Za přelom v právním zakořenění této společnosti na našem území je rok1893, kdy byla realizována první registrace obchodní značky Sellier & Bellot v Praze. O dva roky později potom do výrobního programu továrny byly začleněny nábojnice loveckých nábojů, po nichž rychle následovaly vlastní lovecké náboje. Tento program byl rozšířen také o měděné zápalky pro odpalovací práce a o výrobu střeliva ve Škodě Plzeň. V průběhu Velké války se výroba komerčního střeliva zásadně omezila a celá výrobní kapacita se využila k produkci nábojů do armádních kulometů, pušek a pistolí. V tomto období byl vyvinut náboj Steyr 9 mm a uveden do sériové výroby. Po založení samostatného Československa v říjnu 1918 se společnost stala dominantním dodavatelem střeliva do pistolí užívaných československou armádou a policií. Došlo k dalšímu rozšíření výroby komerčního střeliva pro soutěžní střelbu a lov. Společnost expandovala na asijské a jihoamerické trhy, na nichž se s velkým úspěchem setkali pěchotní náboje Sellier & Bellot. Na základě vynálezu výkonného ředitele pana Blechty se společnost stala jediným výrobcem azidu stříbrného na světě. V důsledku této výlučnosti se významně zvýšila výroba průmyslových roznětek. Azid stříbrný s chemickým vzorcem AgN3 se dnes vyrábí ve vodném roztoku působením azidu sodného na dusičnan stříbrný. Tato sloučenina je velmi brizantní třaskavina. Posledním významným krokem majícím vztah k První republice bylo v roce 1936 přenesení společnosti z Prahy do Vlašimi. Toto přemístění bylo vynuceno potřebou zajistit bezpečnost okolního obyvatelstva. Kolem původní destinace se začala prudce rozvíjet stavební činnost a v dané době volba Vlašimy byla řešením. Po tomto přemístění následoval další růst. Ale k tomu se v dalším textu ještě dostaneme. Více se už v textu společnosti Sellier a Bellot nebudu věnovat, pro nedostatek dalších informací. originální text od Pátrače, zde: viewtopic.php?f=36&t=5697&p=141756&hilit=kulomet+Lewis&sid=770d46bf6d628925b13e650eb88f67e5#p141756

Zdroje:
http://www.euro.cz/politika/obrana-pode ... dy-1334604
http://zbrane.esako.cz/naboje-sellier-- ... er--bellot#
http://zpravy.e15.cz/byznys/prumysl-a-e ... ot-1324953
http://www.sellier-bellot.cz/produkty/k ... -produktu/
https://en.wikipedia.org/wiki/Sellier_%26_Bellot

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Re: Munice Sellier & Bellot

PříspěvekNapsal: 8/3/2017, 00:12
od dase
spíše "střelivo" než "munice"
(sice slovíčkaření ale použiji li terminologii viz zákon o zbr. a stř. )

Re: Střelivo Sellier & Bellot

PříspěvekNapsal: 8/3/2017, 08:00
od Rase
Díky, opraveno

Re: Střelivo Sellier & Bellot

PříspěvekNapsal: 8/3/2017, 10:04
od Nesher
Rase
Myslím, že to chápete špatně, S&B bude dodávat celé spektrum munice, tedy včetně munice do úročných pušek a kulometů. MO je dlouhodobě nespokojené s dodacími lhůtami dodávek přes NAMSA, např. z munice objednané v letech 2014-15 dorazila zhruba třetina a podle pravidel NAMSA to nelze urgovat a ani vyžadovat nějaké penále. Prostě zaplatíte a pak čekáte kdy, či zda, objednané zboží dorazí. Stejný problém byl s kulomety.
Navíc, včera v ČT byl rozhovor s ředitelem S&B, který potvrdil, že se jedná o munici do pistolí, pušek i kulometů.

Re: Střelivo Sellier & Bellot

PříspěvekNapsal: 8/3/2017, 10:32
od Rase
Takže úplně změna, díky za vysvětlení. Původně se totiž mělo jednat jen o speciální munici - on ten původní článek ze kterého jsem čerpal nebyl úplně aktuální. Tehdy mi bylo divné, proč nedodávají i munici 5,56x45 atd. Určitě bude ve výsledku o dost dražší, než měla být od NAMSA, ale očividně má větší smysl si připlatit. Ale co už, alespoň že výroba probíha v ČR.
Ještě jednou díky za vysvětlení

Re: Střelivo Sellier & Bellot

PříspěvekNapsal: 8/3/2017, 12:00
od dase
Sice SaB vlastní "Brazilci" (Magtech ) ale tak nějak jsem asi i radši pokud se bude vyrábět střelivo pro AČR v ČR ...
Údajně je aktuální armádní 5,56 střelivo kvalitnější ( pro vojenskou zbraň kt. má tvrdochromovaný vývrt snad i zbytečně moc) než to co se dá od SaB běžně koupit na pultě (běžná cena SaB tak 7,90-9 Kč)....


Jinak např. ostraha letiště Ruzyňe jak jsem vyrozuměl má snad používat střelivo fiocchi (itálie) , takže patrně dodavatel nabídl lepší podmínky než SaB ...

Ač to nesouvisí s původním příspěvkem ale jen upozorňuji, že je také možno potkat náboje "SB" - což však znamená "Santa Barbara " (Španělsko ) - tedy podobně vtipná záměna jako CZ - Česká zbrojovka vs. CZ - Crvena zastava ( Jug/Srb. zbrojovka)

Rase píše:

"Smlouva s českou armádou poskytuje naší společnosti důležitou referenci k tomu, abychom vyrazili do světa.
Ukazuje, že jsme spolehlivý partner s produkcí nejvyšší kvality"
To , že výrobce dodává armádě a pod. je jistě věc, kterou se rád pochlubí, ale na kvalitu produkce to bohužel vždy neukazuje viz CZUB a cz 805 pro armádu ...

Re: Střelivo Sellier & Bellot

PříspěvekNapsal: 9/3/2017, 08:24
od Rase
Ještě jsem si všiml, že výhledově by se mělo nakoupit velké množství střeliva a munice, tedy společnost Sellier & Bellot by mohla získat ještě větší objem zakázky než se původně plánovalo. Novela Obranné strategie České republiky, kterou bude v nejbližší době schvalovat vláda, počítá s pořízením přiměřených zásob munice a dalšího materiálu, pro případ mobilizace. Dokument také uvádí, že bude možná potřeba změnit koncept takzvané odložené potřeby. V minulosti se v souvislosti s obranou předpokládalo, že ohrožení státu se bude vyvíjet postupně, a budou tedy dlouhé varovné doby. Události třeba na Ukrajině však ukázaly, že konflikt může nastat náhle. Armáda proto musí mít neustále k dispozici dostatečné množství materiálu, zásob a zajištěno zásobování. V tomto kontextu bude posouzen a případně revidován koncept odložené potřeby.
Zdroj: http://www.euro.cz/politika/novela-obra ... n=copylink

Re: Střelivo Sellier & Bellot

PříspěvekNapsal: 9/3/2017, 10:54
od dase
Střeliva 223 resp. 5,56 nemáme plné sklady z "dob minulých" , tak je pak otázka, kolik nábojů míní mít armáda v zásobě, a jak rychle, od koho, za kolik či zda vůbec míní tu zásobu vytvořit.

AČR v této ráži používala pušky M4 (v relativní mediální tichosti), Pro PČR se kdysi koupily nějaké AUGy, dnes již v této ráži je více zbraní, včetně nějakých kulometů a zejména cz 805 (a event násl.).
SaB tuto ráži vyrábí již delší dobu, takže technologii snad má přijatelně zvládnutou...
Co jsem tak koukl na nějaké krabky a hylzny, tak některé ty náboje byly vyrobeny snad i před zavedením CZ805,, některé pak později (tedy různé ročníky do dnes). Čili setkal jste se někdo, že by armáda používala do Cz805 běžně jiné náboje než od SaB ?

Re: Střelivo Sellier & Bellot

PříspěvekNapsal: 9/3/2017, 14:30
od Nesher
dase
Ano, AČR kupoval munici přes NAMSA, která na to šla přes cenu. Takže jednou byla munice ze Španělska, jednou byla z Itálie, jednou od nás a pokud vím, tak jednou dokonce z Litvy.

Re: Střelivo Sellier & Bellot

PříspěvekNapsal: 12/3/2017, 10:24
od Martin Hessler
dase píše: Pro PČR se kdysi koupily nějaké AUGy...


Jenže tyhle AUG byly v ráži 9x19. Nakoupila je a při "protiteroristických" opatřeních používala Ochranná služba PČR. Mimochodem trpěly docela velkými problémy se spolehlivostí při použití standartního policejního střeliva střeliva SB 9x19 115 grs., takže se pro ně následně za drahé peníze dovezly náboje ze zahraničí... Tuším že Hirtenberger nebo tak něco.

Re: Střelivo Sellier & Bellot

PříspěvekNapsal: 14/3/2017, 09:41
od CAT
Ještě G36 u PČR. Ohledně M4 v relativní tichosti, tak to už je hrozně dávno co se kupovaly a proto se o nich nemluví...