Projekt nového polního stejnokroje

Odpovědět
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12966
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Projekt nového polního stejnokroje

Příspěvek od Rase »

mad21_detail.jpg

Projekt nového polního stejnokroje

"Současná výstroj je naprosto nevyhovující. Svou konstrukcí pochází z 80. let minulého století, materiály používané na uniformy jsou zastaralé, nerespektují poslední trendy ve vývoji. Uniformy jsou nekomfortní, nevyužívají nové technologie, které známe ze sportovního oblečení. Tedy výhody, které umožňují odvod tepla a potu, udržení mikroklimatu v teple, anebo naopak v zimě"
- Petr Vávra, šéf sekce taktické výzbroje a výstroje v Asociaci obranného a bezpečnostního průmyslu ČR


Počátky celého projektu sahají až do roku 2004, kdy Ministerstvo obrany a VOP-026 Šternberk, podepsaly dohodu o zahájení prací na projektu "Voják 21.století". Co se ale týče samotného nového polního stejnokroje pro AČR, ty se datují až na začátek roku 2017. Pracovní tým v rámci AČR, má za cíl definovat nároky na novou uniformu v kombinaci s prostředky balistické ochrany, výzbrojí a možností integrace některých ochranných prvků (např. chrániči kolen a loktů). Výstupem práce týmu bude na základě analýzy stávajících polních stejnokrojů AČR, vzorků výstroje užívaných armádami dalších států a se zohledněním praktických zkušeností příslušníků AČR z působení na území ČR i v zahraničí, návrh nových střihů a užitných vlastností u jednotlivých výstrojních součástek. Střih nového polního stejnokroje má být dle posledních poznatků, tedy lepší než jeho současné protějšky v armádě USA nebo Velké Británie.
Nový střih polního stejnokroje, by měl být vlastnictvím AČR, které jej bude poskytovat svým dodavatelům tak, aby nedocházelo ke sporům o vlastnická práva. Tedy neměla by je vlastnit soukromá společnost, která by armádě jen dodávala hotové uniformy. Mohlo by tak dojít k nevýhodnému nastavení podmínek pro AČR. Tak jako u vojenské techniky, by měla být i výroba uniforem a dalšího vybavení, prioritou pro udržení schopností tuzemského průmyslu. Je velice důležitý transparentní výběr dodavatelů, kdy nízká cena nesmí jít na úkor kvality. Zavedení dodavatelé se zkušeností ve výrobě a dobrou historií musí dostávat přednost před společnostmi, které sice nabídnou nejlepší cenu, ale nevlastní adekvátní stroje a výrobu budou zajišťovat mimo republiku. Hodí se připomenout, že polní stejnokroje vz.07, pro Ozbrojené sily Slovenskej republiky, jsou šity u místní společnosti Zekon Michalovce. Goretexové doplňky jsou vyráběny v Číně, byť slovenská společnost VÚTCH-CHEMITEX, ze Žiliny, je ne velmi vysoké úrovni a specializuje se na nanotechnologie použitelné k úpravě tkanin, textilní chemii a výrobu moderních látek.

Moderní hi-tec materiály

Nový polní stejnokroj bude zabezpečovat vyšší komfort pro nositele i díky snížením hmotnosti. Právě hmotnost samotné látky je poměrně významným faktorem, jelikož uniforma vážící až 1,5 kg je pro vojáka zbytečnou zátěží. U samotného materiálu je kladen důraz na zvýšení termoizolačních vlastností, voděodolnost, prodyšnost, mechanickou odolnost, sníženou hořlavost a v ideálním případě by měl nový materiál mít schopnost částečné ochrany i proti chemickým a biologickým zbraním. Co se týče prodyšnosti a voděodolnosti, tak velice zajímavým řešením by bylo použití nanovlákenných membrán, které zaručují, že i při tlaku na uniformu vyrobenou z této membrány nedojde k proniknutí vody skrze oblečení, při zachování skvělé prodyšnosti. Těmito hi-tec materiály se zabývá tuzemská společnost NANOPROTEX, která spolupracuje se společnostmi SVITAP JHJ a Silk & Progress, které se zabývají výrobou látek a tkanin.
SVITAP JHJ, vyrábí a vyvíjí již desítky let speciální tkaniny pro použití armádou či jinými bezpečnostními složkami, a to z pravidla z bavlněných, směsových či lycrových přízí v šířích od 142 do 155 cm. Zároveň, v rámci vlastní úpravny a barevny tyto tkaniny běžně ošetřují sanforizací, barvením anebo hydrofobní či oleofobní úpravou. Tkaniny mohou být navíc opatřeny maskovacím potiskem dle zadání jednotlivých armád nebo dle speciálních přání zákazníků. Tento maskovací potisk je vhodný jak do zalesněné krajiny, tak i na poušť. Navíc ruší i funkci přístrojů pro noční vidění. Konfekční firmy z těchto tkanin pak dále šijí rozmanitou paletu armádního vybavení. Od uniforem a batohů přes stany a krycí plachty až po různé další příslušenství.
SILK & PROGRESS, je členem ATOK (Asociace textilního – oděvního – kožedělného průmyslu), CLUTEX (Klastr technických textilií), AOBP (Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu), Hospodářské komory ČR, ČTPT (Česká technologická platforma pro textil). Počátky výroby látek se datují do roku 1853 a současná podoba společnosti se začala budovat roku 1993. Dnes široká škála nabídky umožňuje zákazníkům získat inovativní řešení, které potřebují. Nejedná se o velkou společnost, ale zaobírají se malosériovou výrobou vysoce náročných plošných textilií technologiemi tkaní a osnovního pletení. V průběhu posledních 20ti let proběhla významná rekonstrukce výrobních prostor a téměř 100% byly obměněny i výrobní technologie. Tkalcovna je vybavena nejmodernějšími tkacími stroji s jehlovým a skřipcovým prohozem. Pletárna je vybavena dvou a třípřístrojovými osnovními pletacími stroji. Co se týče využití pro armádu, společnost vyrábí maskovací tkaniny, které se používají pro taktické a balistické ochranné vesty, batohy a další výstrojní součástky vojáka, pro ochranu vojáka a techniky v terénu. Tyto technické textilie poskytují neocenitelné vlastnosti pro vojenské účely, které jsou nezbytné pro pohyb, přežití a boj v nepřátelském prostředí. Společnost vyrábí tyto textilie z vysoce pevného polyesteru a využívají speciální úpravy, mezi kterými můžeme zmínit: Infra-red reflective finish (maskovací efekt, který chrání před viditelností v IR spektru světla) Wather-proof finish (nepropouští vodu ani pod vysokým tlakem).
Nejlepším a nejmodernějším produktem z portfolia zmíněné společnosti NANOPROTEX, je Nanoprotex 3. Ten je konstruován tak, že mezi dvě nanovlákenné membrány se vloží speciální úplet, který vytvoří v laminátu vzduchovou mezivrstvu. Díky ní je zachytáváno tělesné teplo a dojde k zahřátí lidského organizmu i ve velmi nízkých teplotách při možné absenci tepelné vložky v oblečení. Zde se dostáváme k dalšímu požadavku ministerstva obrany, právě na zvýšení termoizolačních schopností nové uniformy. Je otázkou, zda bude materiál použitý pro nové uniformy, obsahovat i zmíněnou nanomembránu, ale je to poměrně reálnou možností pro oděv do ztížených klimatických podmínek, tedy ne běžnou uniformu, kdy byl dříve využíván Goretex. Přeci jen by se jednalo o tuzemský produkt, který by bylo možno bez obtíží exportovat nebo nabízet dalším armádám. Velikosti mají být výrazně omezeny a unifikovány na standart S, M, L, XL atd. Pozornost pracovního týmu se nyní zaměřuje především na kalhoty a blůzu polního stejnokroje, blůzu určenou k nošení pod balistickou vestou (UBACS) a oděv do ztížených klimatických podmínek. Co se týče samotné výroby nových uniforem, je velice pravděpodobné, že minimálně část by se vyráběla ve firmě Koutný.

Výroba v tuzemsku

Společnost Koutný spol. s.r.o. je úspěšná rodinná firma s čistě českým kapitálem. Byla založena v roce 1995 v Prostějově. Po vzoru prvorepublikových značek Rolný a Nehera se specializujeme na tradiční pánskou oděvní výrobu. Naší doménou jsou kvalitní obleky, saka, kalhoty a smokingy. Zároveň jsme předním dodavatelem profesního oblečení pro resorty a instituce státní správy. Do našich výrobků se obléká i Hradní stráž České republiky nebo čeští vojáci na mírových misích po celém světě. Pro státní složky nabízí bundy, kombinézy, pláště i speciální zásahové oděvy na bázi aramidových vláken. Také vycházkové stejnokroje, polní uniformy, taktická košile UBACS i ostatní profesní výrobky. K jejich zákazníkům patří Ministerstvo obrany ČR, Vězeňská služba ČR, Celní správa ČR, Policie ČR, Lesy ČR, holandská a rakouská armáda, hasiči a dopravní podniky, České aerolinie, Letiště Praha a mnoho dalších organizací. Z ročního obratu připadá zhruba 75 procent různých zakázek pro výše uvedené instituce a z 25 procent vyrábí klasickou pánskou módu jako obleky, saka, kalhoty, pláště atd. Za rok 2016 zvýšila společnost meziroční tržby o deset procent na rekordních 330 milionů korun. Společnost kvůli cenové válce s velkými výrobci v rozvojových zemích vyrábí velkou část textilu na Balkáně. Zvažuje také rozšíření do Tuniska. Pro rok 2017 si slibuje navýšení dodávek uniforem pro českou armádu. Přičemž, dle registru smluv, jen za první dva měsíce roku 2017, byly zveřejněny fakturační smlouvy mezi oděvní firmou a ministerstvem obrany, v hodnotě zhruba 107 milionů korun. Rozhodně se tedy nejedná o zanedbatelné částky. Společnost je ale dost aktivní i ve vývoji a spolupráci s dalšími významnými podniky. Pokud se dobře podívám na fotografie z výstavy Future Forces 2014, uvidíme mezi vystavovateli (kupříkladu Argun) i společnost Koutný. Jisté je, že nějakou formou byli zapojeni do vývoje nebo výroby oné nové uniformy s novým maskovacím vzorem vyvíjeným pro českou armádu. Vznikl "zkřížením" vzoru Multicam a vz. 95, kde z prvního byly převzaty tvary a velikosti polí a z druhého barvy. Jisté je, že společnost má hluboké konexe a dokáží i vyvíjet velice moderní stejnokroje. Záleží ale na poptávce Ministerstva Obrany. Potenciál zde rozhodně je. Krom zmíněné společnosti Koutný s.r.o. je významným dodavatelem uniforem pro AČR také společnost Otavan Třeboň a.s. Tento podnik je ale 100% vlastněn občany Ruské federace s trvalou adresou pobytu v Moskvě. Gore-texové uniformy dodává společnost VÝVOJ, oděvní družstvo v Třešti (mají certifikaci na zpracování materiálu Gore-Tex, je to jejich nosný program). Některé speciální uniformy (hlavně pro letectvo) dodává i společnost DEVA F-M s.r.o (Frýdek-Místek, specialista na hasičskou výstroj) a MarS a.s. (Jevíčko, padákový specialista). Zavedení nových polních uniforem je úzce spjato s projektem vojáka 21. století.

tkaninyZvlastniUcely01.jpg
Wather-proof finish (nepropouští vodu ani pod vysokým tlakem)

Modulární bojový komplet vojáka 21. století

Na konci 90. let vznikl projekt "Integrovaný systém vojáka a malých jednotek", respespektive "Modulární bojový komplet vojáka 21. století" zkráceně MBK V21. V roce 2007 byl vytvořen experimentální vz.95 "Město", jehož barevné schéma naznačuje využití ve městech a v pouštních oblastech. Kolem roku 2010 v rámci projektu MBK V21, byly zahájeny práce na prototypu nového polního stejnokroje, který měl být hotov v roce 2012. Zavedení nového stejnokroje bylo zvažováno v druhé fázi projektu, nejdříve v roce 2015. Ministerstvo proto nechalo zřídit zvláštní komisi, která se zabývá otázkami spojenými s vývojem, inovací a modernizací polní a speciální výstroje vojáků. Tehdy ještě nebylo jisté, jakou budou mít nové maskovací potisky pro uniformy podobu. Byl zmiňován takzvaný digitální potisk, na který tehdy přecházela řada armád. Od roku 2013 ale armáda zavedla pouze upravený maskovací vzor 95, který se lišil od původního vzoru pouze barvami, které byly nově definovány dle normy ČOS. První zkušební kusy nového polního stejnokroje mají přijít na konci roku 2017 a pozemní síly by měly být kompletně vybaveny do roku 2020. Podle jiných informací, by měl být nový polní stejnokroj vyvzorován až do konce roku 2020. Jisté je, že na relevantní výstupy práce týmu, které by bylo možné publikovat, je nutné si zatím počkat.

Výstrojní doplňky

Samostatnou kapitolou je zajistit pro nové uniformy i odpovídající výstrojní doplňky. Nadále pokračuje modernizace stávajících a vývoj nových výstrojních součástek reagující na operační potřeby. U každého nového kusu nebo výstrojní součástky, je nutno definovat požadavky na její taktické a technické požadavky. Definování taktických požadavků uživatelů, probíhá mezi odborníky Agentury logistiky ve spolupráci s vytvořeným Stálým integrovaným pracovním týmem pro zavádění a modernizaci výstroje, ve kterém jsou zastoupeny všechny složky resortu obrany. Zástupci uživatelů jednotlivých druhů vojsk AČR, detailně formulují své požadavky na konkrétní součástku počínaje požadavky na maskování, balistickou odolnost, materiálové složení, maximální hmotnost, konstrukční detaily a další vlastnosti a požadavky na kompatibilitu s ostatní výstrojí a výzbrojí konče. Tyto požadavky jsou pro následné zavedení doplněny odborníky výstrojní služby o technické parametry a příslušné standardy pro měření a ověřování požadovaných parametrů. Je připravována modernizace bojového opasku a spacích pytlů. Nové batohy budou ve dvou velikostech 40 litrů a 75 litrů. Je zpracována dokumentace na pořízení nových balistických vest. Vybírána je rovněž nová přilba, uzpůsobená jak pro výsadkáře, tak i ostatní složky armády.

Projekt nového polního stejnokroje - NOMAD

Paralelně s projektem nového polního stejnokroje, se již delší dobu pracuje na projektu s názvem "Nový maskovací design", zkráceně NOMAD. Jedná se o projekt kategorie vědy a výzkumu, zadaný Ministerstvem obrany Vojenskému výzkumnému ústavu s.p. Cílem je zpracování studie ve formě analýzy stávajícího maskovacího designu užívaného AČR, vývoje trendů maskovacích designů ostatních států a výsledků spolupráce v rámci pracovní skupiny NATO a návrhu možností nových variant maskovacího designu s univerzálním použitím k zabezpečení optimálního kontinuálního maskování při změně prostředí ve viditelné a infračervené oblasti elektromagnetického spektra. Nejsou známy detaily k samotnému vzhledu, ale je velice pravděpodobné, že vzniklo větší množství různých typů a variant, které budou následně porovnávány. Tedy od specializovaných vzorů (les nebo poušť) po různé univerzální maskovací vzory (jako MultiCam). Důležité je i samotné zpracování vzoru, kdy se může jednat o oblé skvrny, čistě digitální vzor (které se nyní znovu objevují) nebo zachování původního vzhledu se změnou barev viz MIMIK od společnosti CZUB. Jisté ale je, že nový maskovací vzor by měl být vlastněn AČR, která jej dle potřeby uvolní k použití pro všechny výrobce, nebo svým dodavatelům, tak aby nedocházelo ke sporům o vlastnická práva. Tedy neměla by je vlastnit soukromá společnost a armádě jej pouze pronajímat. Projekt NOMAD je v současné chvíli ve fázi realizace, ale o zavedení nového maskovacího vzoru, který by nahradil stávající vzor na polních uniformách, dosud nebylo rozhodnuto.

Zdroj:
tiskové oddělení Ministerstva Obrany
časopis A-REPORT (1/16 a 6/16)
http://www.svitap.cz/armadni-tkaniny/
http://www.silkandprogress.cz/cs/aplikace
http://www.euro.cz/byznys/odevni-mistr- ... ky-1335171
http://www.koutny.cz/uniformy
http://21stoleti.cz/2006/07/22/jak-bude ... 1-stoleti/
http://www.armadninoviny.cz/maskovaci-v ... st-2-.html
http://www.armadninoviny.cz/scorpion-no ... -army.html
http://www.armadninoviny.cz/cesky-vojak ... novin.html
http://www.euro.cz/politika/armada-trha ... n=copylink

tkaninyZvlastniUcely02.jpg
SILK & PROGRESS vyrábí maskovací tkaniny
Naposledy upravil(a) Rase dne 18/4/2023, 16:40, celkem upraveno 6 x.
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Mikuláš
vojín
vojín
Příspěvky: 12
Registrován: 1/3/2017, 20:06

Re: Projekt nového polního stejnokroje

Příspěvek od Mikuláš »

Co se týče nového maskovacího vzoru (Nomad), je to ten vzor, který už byl představen na výstavě Future forces 2014? Viz http://vybaven.cz/wp-content/gallery/ff ... 10t010.jpg
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12966
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Projekt nového polního stejnokroje

Příspěvek od Rase »

Zdravím nového kolegu, nahrál jsem ten obrázek, vypadá parádně, není těch obrázků víc ? Osobně mi přijde hodně v pohodě, původně jsem čekal přesně takovýto styl. Tedy skvrny jako u MultiCamu, ale barevnost jako vz.95. Dnes ale čekám spíš nějaký víc multifunkční vzor, který bude mnohem méně zelený, viz obrázek vedle (byť se mi moc nelíbí). Nejmodernější trendy v maskování bych ale viděl u třetího obrázku, který vlastně ani nevím jak nazvat, možná "digital NG" - tedy digitální maskovací vzor nové generace :D

Obrázek Obrázek

Obrázek
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12966
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Projekt nového polního stejnokroje

Příspěvek od Rase »

Tak jsem toho našel víc:
Ve dnech 15.-17. října 2014 se v Praze konal 11. ročník mezinárodní výstavy Future Forces a náš tým si pochopitelně takovou událost nemohl nechat ujít. Pro ty, kdo netuší, o co se jedná, Future Forces je výstava pod záštitou Ministerstva obrany ČR , kde vystavovatelé z více jak dvaceti zemí představují novinky v oblasti vojenství a zbrojního průmyslu. Kromě osobního vybavení pro takzvaného "vojáka budoucnosti" se zde vystavuje i řada vojenské techniky, od vrtulníku po průzkumné drony. Co se týče maskování, na výstavě se objevila řada nových a méně či více známých maskovacích vzorů. Většina z vás už určitě slyšela o maskovacím vzoru Kryptek, ale objevil se zde i zcela nový maskovací vzor, který byl poprvé prezentován právě na Future Forces. Jedná se o vzor vyvíjený pro českou armádu, který se momentálně nachází ve schvalovacím procesu. Vznikl "zkřížením" vzoru Multicam a vz. 95, kde z prvního byly převzaty tvary a velikosti polí a z druhého barvy. Osobně se mi tyhle maskáče líbí, ale očekávám, že se jedná o trochu slepou uličku (les a poušť) a armádu bude chtít vzor univerzální. Je docela možné že i na úkor maskovacích schopností buď v lese nebo poušti. Poněkud překvapivě se první pokus o multifunkční maskáč objevil i na této výstavě, ale přijde mi to jako takový první pokus, kdy jen zkombinovali vzory les a poušť dohromady. Docela se ale podobá vzoru MIMIK který vytvořil CZUB a oficiálně o něm začali mluvit až teď a to ještě jen velice málo.

Obrázek Obrázek

Obrázek

Obrázek
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12966
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Projekt nového polního stejnokroje

Příspěvek od Rase »

Zde se dostáváme k dalšímu požadavku ministerstva obrany, právě na zvýšení termoizolačních schopností nové uniformy. Je otázkou, zda bude materiál použitý pro nové uniformy, obsahovat i zmíněnou nanomembránu, ale je to poměrně reálnou možností pro oděv do ztížených klimatických podmínek, tedy ne běžnou uniformu, kdy byl dříve využíván Goretex.
ECWCS trilaminát v potisku vz.95 u AČR

Doposud AČR používá pro činnost v nepříznivém podnebí kupříkladu Parky AČR ECWCS trilaminát vz.95. Originální membránová parka k oděvu ECWCS v potisku vz.95, používaná příslušníky AČR, zajišťující vysoký komfort nošení za nepříznivých klimatických podmínek (déšť, sníh, vítr, teploty až do velmi nízkých hodnot). Vyrábí je VÝVOJ oděvní družstvo Třešť. Do ECWS patří spodní prádlo, které je vyrobeno z bavlny a polypropylenu. Další vrstvu tvoří tepelná vrstva, která je vyrobena z polyesteru a konečně poslední vrstvu tvoří nepromokavé, ale prodyšné oblečení v maskovacím vzoru vyrobené z materiálu Gore-tex, které se skládá z kalhot a bundy, takže jestli chcete opravdu teplé oblečení, tak šáhněte po ECWS. Toto oblečení má i své nevýhody a to že při pohybu materiál šustí, takže na tiché operace můžete zapomenout a další podstatná nevýhoda je velmi vysoká cena.

Materiál: Třívrstvý laminát: vrchový materiál ze 100% polyamidu, klimamembrána ze 100% polytetrafluoretylenu, podšívková pletáž ze 100% polyamidu.
použití kvalitního materiálu zajišťuje vysokou ochranu proti dešti, vlhku, chladu a větru, ale také zároveň zaručuje odvod vodních par od těla.
zvýšení kapuce v přední části
zapínaní na dvoucestné zdrhovadlo kryté vodotěsnou dvojitou légou na druky
vnitřní náprsní kapsy
2 boční vodotěsné prostřižené kapsy zajištěné na zdrhovadlo opatřené patkami bez jištění
tkanice s brzdovým regulátorem na regulaci obvodu obličejové části kapuce, pasu a dolního okraje parky
odvětrávání podpaží pomocí zdrhovadla krytého vodotěsnou légou na velcro
podlepené švy
nastavitelné zakončení rukávů na Velcro
jednoduchá konstrukce
tkanice s brzdou na stažení kapuce


Obrázek

Obrázek
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Mikuláš
vojín
vojín
Příspěvky: 12
Registrován: 1/3/2017, 20:06

Re: Projekt nového polního stejnokroje

Příspěvek od Mikuláš »

Mně u těch „českých multicamů“ (zmíněných výše) přijde dobré, že částečně přebírají odstíny ze vzoru 95 a po přechodnou dobu by se tak daly dobře spojit nové uniformy s novým vzorem a již zavedené taktické vybavení (ve vz. 95).
Pro doplnění ukázka z platného Českého obranného standardu, podle všeho byl horský vzor k vidění i na oné výstavě (fotka bundy s kapucí)
Obrázek
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12966
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Projekt nového polního stejnokroje

Příspěvek od Rase »

Trend budoucnosti - hi-tec uniformy z vlny

K těm moderním materiálům. Myslím že i nás by mělo zajimat, jaké jsou nejnovější trendy. US Army nyní testuje novou uniformu FRACU vyrobenou z kombinace: 50 % vlna + 42 % Nomex (meta-aramid) + 5 % Kevlar (para-aramid) + 3 % antistatické uhlíkové vlákno P140. Na rozdíl od 100% dovozu bavlny z Asie se Spojené státy dnes mohou spolehnout na cca 80 000 vlastních producentů ovčí vlny, což představuje v případě jakéhokoliv konfliktu s Čínou strategickou výhodu. Vlněný materiál navíc dobře vstřebává vlhkost, snadno se barví a je plně biologicky rozložitelný. (Zdroj: ATM 3/2017). Světová produkce potní vlny dosáhla v období 2014/15 cca 1,2 milionů tun. Tři největší producenti (Austrálie, Čína a Nový Zéland) dodali k textilnímu zpracování více než polovinu. Zde se hodí dodat, že Česká republika byla v roce 2006 4. největší dovozce vlny na světě. Ke spřádání se ovšem dostane (po odstranění tuků a nečistot) cca o 40 % méně vláken, takže průměrná spotřeba na obyvatele zeměkoule byla méně než 20 dkg a podíl vlny na surovinách pro textilní průmysl byl menší než 2 %. Zatímco celková spotřeba textilních vláken se v posledních 20 letech téměř zdvojnásobila, poklesla spotřeba vlny v té době asi o 40 %. V podmínkách ČR jsou zvířata vhodná pro chov ve všech klimatických oblastech (od nížiny po horské bolasti) s možností celoročního extenzivního chovu, potenciál zde tedy rozhdoně je, ale produkci vlny v České republice se mi nepodařilo zjistit, ale jistě bude zcela zanedbatelná. Zájem lidí o ovce v ČR roste. Hodně z nich si zvířata pořizuje kvůli masu či mléku nebo jako živé sekačky. Naopak odbyt ovčí vlny je podle chovatelů horší. Může za to druhová skladba ovcí i velikost stád. Řada z chovatelů pak po střihu ovcí neví, co s vlnou. Na přelomu tisíciletí ovce z tuzemských strání téměř zmizely. Ovcím nyní pomáhají taky evropské dotace. Za jedno zvíře farmáři dostanou v průměru 300 korun. Stavy ovcí v ČR v posledních letech, dle ČSÚ, vždy k 1.4. daného roku, bez zájmových chovů:

1990 - 429 714
2000 - 84 108
2010 - 196 913
2013 - 220 512

Před 25 lety tady bylo 60 procent merinových ovcí. V současné době máme jen u nás přes 40 různých plemen ovcí, ale typicky vlnařské plemeno kromě shetlandské ovce není žádné, vysvětlil předseda Svazu chovatelů ovcí a koz ČR Vít Mareš. Právě skladba stád je pak jedním z důvodů, proč mají někteří chovatelé problém ostříhanou vlnu z ovcí prodat. Pro zpracování je nejlepší vlna z ovcí, které jsou chovány právě kvůli srsti. Těch je u nás ale pomálu. Podle chovatelů je ale vlna v Česku nedoceněnou surovinou. Díky své schopnosti absorbovat vodu je zatím nenahraditelná jakýmkoliv umělým vláknem. A to jak do textilních výrobků, tak do bytových textilií, odkud ale byla v poslední době úplně vytlačena umělými materiály. Ovčí vlna se taky začíná používat do stavebních materiálů. Vlhkost, kterou vlna nasaje ze vzduchu, pak vrátí zpátky, takže dělá mikroklimatizaci. A až do vlhkosti 35 procent pořád hřeje. Dokonce víc, než když je suchá.

Produkce potní vlny v ČR:
2008 - 380 tun
2009 - 420 tun
2010 - 455 tun
2011- 480 tun
2012 - 520 tun

Největší světoví producenti vlny (2010):
1.Čína 387 000 t
2.Austrálie 382 000 t
3.Nový Zéland 166 000 t
4.Velká Británie 67 000 t
9.Rusko 53 000 t
18.Španělsko 28 000 t

Obrázek
Naposledy upravil(a) Rase dne 22/5/2017, 06:05, celkem upraveno 3 x.
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12966
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Projekt nového polního stejnokroje

Příspěvek od Rase »

Na letošní výstavě IDET 2017 mají být představeny novinky v projektu "Voják 21.století" (pokračování projektu).
Tak doufám, že bude vidět i nějaký posun v projektu NOMAD (Nový maskovací design) a projektu nového polního stejnokroje.
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
Starlight
praporčík
praporčík
Příspěvky: 303
Registrován: 24/1/2017, 23:05

Re: Projekt nového polního stejnokroje

Příspěvek od Starlight »

1)
Doplním ještě Raseho. Co jsem se rychle díval tak, hlavními výrobci uniforem vz.95 pro AČR jsou nebo byly společnosti Otavan Třeboň a.s. a nověji i Rasem již zmiňovaný prostějovský Koutný s.r.o. To jsou skutečně společnosti, které "dokáží" něco ve velkém ušít. I když v případě Koutného je to určitě mimo ČR a Otavan je pro změnu ze 100% vlastněn občany Ruské federace s trvalou adresou pobytu v Moskvě.

Jak už napsal Rase, tak Gore-texové uniformy vz.95 pak dělá společnost VÝVOJ, oděvní družstvo v Třešti (mají certifikaci na zpracování materiálu Gore-Tex, je to jejich nosný program). Některé speciality (hlavně k letectvu) pak dodává i DEVA F-M s.r.o (Frýdek-Místek, primárně specialista na hasičskou výstroj) a MarS a.s. (Jevíčko, primárně padákový specialista)

Česká zbrojovka a.s. (Uherský Brod) samozřejmě jako specialista na ruční zbraně nic v oblasti výstroje vyvíjet nebude. Své jméno používá jen jako marketingovou značku v kombinaci se skutečně silným lobbováním na MO ČR. Všechno v této oblasti za ni „dělá“ dceřiná společnost 4M Systems s.r.o. Ta se ale dosud soustředila jen na balistickou ochranu vojáka a to ještě vlastní balistické komponenty a materiály nakupuje venku. A balistické přilby si nechává ve Velké Británii dělat kompletně.

V podstatě ale u 4M Systems nulové zkušenosti s návrhem vojenským uniforem a výstrojních systémů. Mohou mít spousty nápadů a spousty zkušených poradců/uživatelů, ale i tak bude zajímavé sledovat, jestli je dokáží přetavit do použitelné skutečnosti. A mám pochybnosti o sériové výrobě. 4M Systems není oděvní firma, sériovou výrobu budou muset kompletně outsourcovat od vlastních tkanin až po šití finálního produktu.

2)
Jen pro zajímavost rychlý přehled materiálů na některých výstrojních součástkách AČR:
- Blůza, kalhoty, bunda vz. 95 - 50% bavlna + 50% polyester (rip-stop)
- Svetr vz. 95 – 30% vlna + 70 % polyamid
- Kalhoty s laclem, blůza vz.95 pro pozemní personál letectva – 64% polyester + 35 % bavlna + 1 % kovové vlákno (zlepšení elektrostatických vlastností)
- Pilotní kombinéza vz. 2007 – 100% Nomex Comfort (93 % meta-aramid + 5 % para-aramid + 2 % antistatická vlákna)

a rychlý přehled materiálů na výstroji US ARMY:
- Army Combat Uniform (ACU) - 50% bavlna + 50% nylon (rip-stop)
- Flame-Resistant Army Combat Uniform (FRACU) – 65% nehořlavé umělé hedvábí (rayon) + 25 % para-aramid + 10 % nylon
- Fleccová bunda (GEN III Cold Weather Fleece Jacket - ECWCS Level 3) – Polartec Thermal Pro fleece (= 100% polyester)
- Fleccová bunda nehořlavá - 79% Nomex + 21% nehořlavý polyester
- Ve vývoji je uniforma FRACU s novým materiálem – 50% vlna + 42% Nomex (meta-aramid) + 5% Kevlar (para-aramid) + 3% antistatická vlákna
- Poznámka: uniformy US ARMY jsou chemicky ošetřeny repelentem Permetrin
Uživatelský avatar
Martin Hessler
poručík
poručík
Příspěvky: 715
Registrován: 12/5/2009, 16:49
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Projekt nového polního stejnokroje

Příspěvek od Martin Hessler »

Na základě dotazu kolegy Raseho se pokusím přibližně replikovat svůj příspěvek ohledně výroby stejnokrojů z tradičních materiálů:

S tímto trendem začali před cca. deseti lety ruští "speciálové", a to z poměrně pragmatických důvodů. Moderní textilní materiály mají totiž mnoho skvělých vlastností, ale i řadu negativ, která se projeví ve specifických operačních podmínkách. Například goretexový kabát zajistí vysokou míru pohodlí v nepřiznivém klimatu, ale při roztržení své cenné vlastnosti ihned ztrácí a zašití nepomáhá. Nelze ho vyprat s kusem mýdla někde u koryta nebo v potoce, tím jej spolehlivě zničíte. Kabát z vlny při o něco větší váze poskytne srovnatelný komfort, sice v dešti přijme jisté malé množství vody (čistá kvalitní vlna příliš tekutiny nevsákne), ale i mokrý si uchová své izolační schopnosti, lze jej v polních podmínkách udržovat ve funkčním stavu svépomocí a snese podstatně hrubší zacházení.

Kožený opasek nemá takovou nosnost jako cordurový, a navíc o něj musíte pečovat (čistit, mazat). Na druhou stranu při správné údržbě vydrží věky. Popruhy a řemení z umělých vláken jsou bezúdržbové, ale namáháním a klimatickými vlivy postupně degradují, až prasknou - přičemž degradaci nelze ničím zabránit a materiál před přetržením nijak nevaruje... Kožený řemen vám dá řadou drobných prasklinek předem na vědomí, že je na konci životnosti. (Sám jsem vlastnil a do půlky 90. let používal na čundrech kožený opasek čs. armády, se kterým vojákoval v letech 1946-47 můj otec. A kdybych ho blbec nenechal zplesnivět, sloužil by dodnes.)

O hedvábném prádle věděli důstojníci již za napoleonských válek, že ve střelné ráně nenechává vlákna a útržky látky. Jeho nošení rozhodně nebylo jen projevem snobismu majetných důstojníků, prostě jim v případě zranění poskytovalo větší šanci přežít.


Příslušníci ruských jednotek hloubkového průzkumu tedy občas připomínají materiálem (nikoli designem) své výstroje vojáky z 1. sv. války. Koneckonců jsou cvičeni k dlouhodobým operacím v drsných podmínkách a v situacích, kdy nemohou jednoduše navštívit výstrojní sklad nebo prádelnu v době od 08:00 do 16:30.

Cit. Starlight:
- Poznámka: uniformy US ARMY jsou chemicky ošetřeny repelentem Permetrin

Nedá mi to a přičiním poznámku: Permethrin rozhodně není repelent, je to velmi účinný insekticid, smrtelně jedovatý i pro některé savce (jmenovitě např. kočkovité šelmy).
Naposledy upravil(a) Martin Hessler dne 24/5/2017, 15:33, celkem upraveno 1 x.
Neexistují žádné zoufalé situace. Existují pouze zoufalí lidé. /Heinz W. Guderian/
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12966
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Projekt nového polního stejnokroje

Příspěvek od Rase »

Díky pánové za doplnění o přínosné texty.
Co se týče uniforem z vlny, tak zde se jedná o velice zajímavý trend, ale vzhledem k tomu, že produkce je v ČR mizivá, tak v tomto odvětví ani nemůžeme být soběstační. Byť dovážet vlnu z EU je smysluplnější než bavlnu z Číny. Hodně se mi líbí trend v USA, kde se nechtějí vázat na dovoz bavlny z Číny a raději experimentují s "hi-tec" vlnou na nové FRACU (Flame-Resistant Army Combat Uniform) uniformy. Materiál 50% vlna, 42% Nomex (meta-aramid), 5% Kevlar (para-aramid) a 3% antistatická vlákna. Patrně ale použijí vlnu i na klasické uniformy pro pěchotu. Tohle je za mě velice zajímavé, zvlášť třeba v kombinaci s nanotechnologií, pro ochranu před vodou atd.
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
Alfik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4159
Registrován: 16/9/2008, 19:23
Bydliště: Jeseník

Re: Projekt nového polního stejnokroje

Příspěvek od Alfik »

Jen připomenu, že moderní mat. na bázi ropných produktů jsou také všechny silně hořlavé, a nádavkem se mnohé navíc taví a odkapávají z nich hořící, přilnavé kapky.
Přírodní materiály hoří samozřejmě také, ale mnohem hůře. Některé spíše doutnají (bavlna - u té je to příslověčné, tzv. "hořící pucvol", a právě pro tuto vl. se z ní vyrábí tzv. střelná bavlna), a např. Martinem Hesslerem zmiňované hedvábí dokonce takřka nehoří a je tedy (kromě toho že nenechává kousky a chloupky v ráně) i ochranou při požáru.
"Zapomněli jste na syny Vorvénovy. Ztratili jste Greptrovo kladivo. Vás nikdo mstít nebude." Dr. Lazarus
Uživatelský avatar
royal
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 118
Registrován: 19/4/2017, 15:21

Re: Projekt nového polního stejnokroje

Příspěvek od royal »

Našel jsem nějaké video z IDETu, kde společnost Pramacom-HT představovala novinky pro komplet vojáka budoucnosti AČR.

Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12966
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Projekt nového polního stejnokroje

Příspěvek od Rase »

Mno není to nic zvláštního, Pramacom funguje asi jen jako prostředník, ale co se týče elektroniky, bylo by to pro naše vojáky více než dostatečné - celkem v pohodě :)

Obrázek
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
royal
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 118
Registrován: 19/4/2017, 15:21

Re: Projekt nového polního stejnokroje

Příspěvek od royal »

Pramacom včera podepsal smlouvu na dodávku modulárního bojového kompletu. Zatím nejspíš pouze v pár kusech.

http://www.mocr.army.cz/informacni-serv ... tu-136237/
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12966
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Projekt nového polního stejnokroje

Příspěvek od Rase »

Tak tyhle nové soupravy rozhodně nejsou pro klasickou pěchotu, ale spíš specializované jednotky. Oproti výše zmíněnému kompletu pro jednotlivce / pěšáka, zde jde jde spíš o soupravu pro celou specializovanou jednotku / tým. Tyto komplety MO pořídilo již v minulých letech, primárně pro vybrané jednotky 4. brigády rychlého nasazení. Nyní jimi budou vybaveni i vojáci dalších jednotek. Dodávky tří souprav MBK a výcvikového setu v celkové hodnotě 197 miliónů Kč se uskuteční v letech 2017 – 2018. Realizací veřejné zakázky dojde k podstatnému zvýšení operačních schopností pozemních sil Armády České republiky v oblasti velení, řízení a spojení na taktickém stupni. Jak jsi dával výše ony osobní komplety pro pěšáky z nabídky Pramacom, tak ty by se skvěle hodily pro velitele čet a výsadkáře. Nemusí se hned nakupovat pro celou armádu, ale minimálně na vyzkoušení by se to určitě hodilo. Obávám se ale, že AČR pro takovýto systém digitalizace vůbec vybavená. Přeci jen v Německu se s tím počítalo při konstrukci vozidel Boxer, Puma atd. pokud tohle zvládne u nás alespoň Pandur, bylo by to plus, ale pochybuju o této schopnosti.

Obrázek

Obrázek
VK SSR TA - velký komplet

Obrázek
MK SSR TA - malý komplet
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11464
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Projekt nového polního stejnokroje

Příspěvek od Zemakt »

Jakože, jejich doinstalace do Panduru by byl problém? Improvizovaně to musí být otázka šikovného kutila, nebose mýlím?
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12966
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Projekt nového polního stejnokroje

Příspěvek od Rase »

Minimálně u velitelských by to neměl být problém (kvůli místu), problém ale bude spíš v celkové koncepci Armády, která má pořádně C4ISTAR neřeší, nebo dost omezeně, viz tyto soupravy. Dost by mě samotného zajímalo, co v tomto odvětví AČR vlastně má a hlavně zda jsou ty systémy kompatibilní
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
johnytapia
rotný
rotný
Příspěvky: 96
Registrován: 7/12/2016, 23:24

Re: Projekt nového polního stejnokroje

Příspěvek od johnytapia »

Co vím, tak tyto komplety jsou již ve výbavě u výsadkářů, dělostřelců a průzkumáků. Jinak co vím, tak s němi panuje velká spokojenost. Dokonce již bývalý velitel výsadkářů říká, že díky těmhle kompletům jsou kvalitativně dál než jejich partnerské jednotky, což jsou výsadkové prapory Polska a USA.
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12966
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Projekt nového polního stejnokroje

Příspěvek od Rase »

johnytapia:
však to je zprávné, jen by to asi chtělo těch kompletů víc, možná ale vojáci víc nepotřebují.
Chtělo by to, aby se Armáda zamyslela víc i na osobních systémech pěchoty, jinak nám ujede vlak. Němci, Britové je zavádějí do výzbroje, Poláci jsou taky hodně daleko (TYTAN). Ale třeba překvapíme, ideálně pokud by byl představený společně v rámci Projektu nového polního stejnokroje o němž je tento článek. Moc se mi ale nelíbí, že většinou se všechno hned provalí, ale tento projekt je "tajný" a ví se jen hodně kusé útržky. Ani nevíme, zda projekt dál běží a kdy přesně by mohl být představený. Jen neoficiálně, že první zkušební kusy nového polního stejnokroje mají přijít na konci roku 2017 a pozemní síly by měly být kompletně vybaveny do roku 2020. Podle jiných informací, by měl být nový polní stejnokroj vyvzorován až do konce roku 2020. Jisté je, že na relevantní výstupy práce týmu, které by bylo možné publikovat, je nutné si zatím počkat.
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Odpovědět

Zpět na „Ostatní“