VVP Libavá pohledem civilisty

Odpovědět
Uživatelský avatar
Haness
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
Příspěvky: 944
Registrován: 18/4/2005, 22:16
Bydliště: Brno

VVP Libavá pohledem civilisty

Příspěvek od Haness »

Obrázek
Je tomu už delší dobu co mi Sapik psal, ať nafotím něco z Libavé když jsem dával na portál fotky raketových krytů. Zapomněl jsem na to a dnes mě napadlo že bych mohl vůbec napsat něco Libavé když mám něco tak zajímavého (co se portálu a jeho zaměření týče) hned za barákem.

Začnu takovým upřesněním, já bydlím ve Vesnici Hlubočky, která je přímo pod krajem VVP Libavá, kdysi, ještě za dob hluboké totality kdy vesnice nebyla tak velká byla dokonce součástí tohoto prostoru. Pozůstatky těchto dob mám pár set metrů za barákem, naproti sídlišti v malém lesíku jsou ještě velice znatelné pozůstatky zákopů s ostnatými dráty, na západní straně vesnice jsou bývalé kasárny – je to komplex budov na kraji lesa (dnes tam hráváme airsoft který se tam hraje fakt skvěle). Z těchto kasáren vede cesta přímo do středu tankového cvičiště, nutno podotknout že podél této cesty je co 500 metrů nějaký bývalý vojenský baráček ( já s kámošema jsme si jeden takový – bývalou radiostanici „upravili“ na takovou „kulturní“ budovu). V kopci naproti těmto kasárnám bývaly terče kde vojáci stříleli z oken budovy. Kámošům brácha, který je o dost starší ještě pamatuje jak tu bývaly kroužky pro děti kde jim vojáci ukazovali zbraně atd.

Tak a teď dál, když to vezmu přímou lajnou před můj panelák tak vzdušnou čarou zhruba ve vzdálenosti 3 až 5-ti kilometrů se nachází živé centrum VVP Libavá – tankové cvičiště (tankodrom). Pěšky tam vede několik cest, cesta tam zabere zhruba půl, až hodinu chůze (pokud se chcete podívat na pozůstatky armád minulého režimu). Já osobně jsem tam byl mockrát a šel jsem tam všema cestama kterýma to vůbec jde, jednou z nich když se vydáte tak pomalu ani nepoznáte že už jste hluboko ve VVP…..když tu u vás najednou zastaví GAZ, vyskáčí vojáci a už se vezete na Policii ve Velké Bystřici….a hned jste o 5 000,- Kč lehčí.Ale zpátky k tankodromu, místní tankodrom je opravdu výborný, nejsou tomu ani dva týdny co jsme ho s kámošema procházeli. Je to soustava jedné hlavní cesty a velkého množství menších postraních, které vedou různě kopci, jsou na nich vybudovány vodní příkopy. Tankodrom se rozkládá na obrovské ploše, několika kopcích, na těchto kopcích jsou vždy na vrcholu obrovské věže, nebo spíš jakési skulptury z lešení, my jim tu říkáme „kazatelny.“ Při chůzi po tankodromu toho můžete hodně najít, strašné množství vystřílených nábojnic všech ráží – od pistoli, přes samopaly, kulomety až po velké nábojnice z letadel či vrtulníků, nebo také obrovské nábojnice do tanku, houfnic Dana atd. Když jsme tu byli poprvé ještě jako děti tak jsme si odsud každý nesli jednu takovou nábojnici která byla pomalu větší než mi samotní a kapsy plné nábojnic, nebo i nevystřelených nábojů do pěchotních zbraní, tyhle nevystřelené náboje jsme potom „kuchali“ a dělali si z nich ozdoby na klíče.
Nutno podotknout, že velké množství věcí které se tu nacházejí je velice nebezpečných, na zemi se povalují rozbušky a jiné velice nebezpečné věci, jako třeba nevybuchlé granáty. Jednou jsme s jedním kámošem našli jakési divné válečky s hrotem na jedné straně zabalené v měkké pěnové podušce, tak jsme je prostě vzali a zahodili, nevěnovali jsme jim pozornost, po nějaké době jsem v jednom časopisu o vojenství viděl ty stejné válečky se stejným obalem u kterých bylo napsané, že to jsou nábojky do pancéřové střely, nebo něčeho takového, radši ani nemyslím na to co by to udělalo, kdyby to po dopadu bouchlo. Další taková příhoda se nám stala poblíž oněch raketových krytů které jsem fotil a dával na palbu, našli jsme projektil obrovské ráže, který byl popsaný mnoha ruskými písmeny, mysleli jsme že je to z houfnice, nebo z tanku, ale nemohli jsme přijít jak se to dostalo do této oblasti, kde jsou tyto kryty, vojenské smetiště a ústřední muniční sklad.

Samotný prostor by se dal nazvat jedním velkým okopem, snad všude kde jsem byl jsem viděl okopy od tanku, nebo něco co kdysi byly tyto okopy, především v okolí tankodromu je obrovské množství těchto starých okopů, kolem se válí různé pozůstatky, jako třeba články z pásu tanku, nebo velké množství nábojnic do tanku. Našli jsme tu i jednu nábojnic, speciálně „upravenou“ – u vrchu byla provrtána a byl v ní drát takže sloužila jako kbelík, nevím no, asi bych se z toho nenapil.

Samotný tankodrom se nachází na místě kde dříve stávala vesnice která byla dobře obydlená, jmenovala se Nepřívazy. Na místě kde kdysi začínala dnes stojí nepatrný a zarostlý památný kámen. Vesnici zničili nacisté, o zbytky se postarali Rusové, domy sloužily jako terče pro tanky, to samé kostel. Byl jsem se tam s kámošema podívat zhruba před 14-ti dny a naštěstí jsem sebou měl foťák, takže fotky najdete ve fóru fota. dal jsem tam především fotky z bývalé vesnice Nepřívazy kterou Rusové požili jako terč. "Výprava" do této vesnice, bývalé vesnice byla opravdu zajímavá... :wink: Ty fotky jsou v mém osobním albu.

Takže tohle je jen tak okolo, velice osekaný popis toho co jsem já sám zažil ve VVP Libavá, podle toho jestli bude nějaký ohlas na tenhle článek bych napsal něco víc, nebo napsal o tom co by vás zajímalo.
Naposledy upravil(a) Haness dne 23/10/2006, 21:50, celkem upraveno 2 x.
ObrázekObrázek

Pouze zasáhnout nestačí.....
Uživatelský avatar
Haness
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
Příspěvky: 944
Registrován: 18/4/2005, 22:16
Bydliště: Brno

Příspěvek od Haness »

Až na menší problémy s obrázkem je to snad v klidu... :roll:
ObrázekObrázek

Pouze zasáhnout nestačí.....
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6828
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

Dobré postřehy a reportáž.
Jestli si ještě dobře vzpomínám tak z historie nám říkali, že VVP Libava bylo používáno jako vojenské cvičiště za Rakouska - Uherska. Cvičili v ní vojáci co šli bojovat ve ww1. Potom vojáci 1. republiky ČSR, ti si nevystřelili až v cizích armádách a na jiných válčištích. Potom Němci co šli do ww2, hlavně na východní frontu. Potom opět ČSLA, ta nešla nikam. Potom SSSR, ti šli bojovat i do Afganistánu. A potom dnešní česká armáda. Ta chodí na mise v Kosovu, do Afganistánu a bůhví kam ještě půjde.
To se tam vystřídalo flint, děl, tanků a letadel. I vojáků, kteří i bojovali po celém světě.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Haness
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
Příspěvky: 944
Registrován: 18/4/2005, 22:16
Bydliště: Brno

Příspěvek od Haness »

Michan: Ano máš pravdu, samotné pozůstatky jednotlivých armád a lidí kteří se tu vystřídali jsou patrné dodnes, na jednom místě, odkud je vidět i na kontrolní stanoviště Velká Střelná (letecká střelnice) jsou v jednom bunkru vidět spousty popsaných zdí a to jak azbukou tak jiným jazykem, ten ale nedokážu rozluštit, dokonce tam jsou i nádherné kresby na zdech společně s daty, jmény a místy. Takovýchto pozůstatků je tu opravdu hodně.
Nemluvě o vypálených vesnicích, ty jsou tu dvě, jednu jsem nafotil a tu druhou jsem viděl jen v okoláru dalekohledu, respektive její kostël. Tam jsem ale nebyl pže cesta vede přes dopadovou střelnici a to je moc nebezpečné, byli jsme u téhle střelnice s kámošem na hříbkách a viděli jsme jak ji přejíždí vojáci tím upraveným bagříkem a ničí nevybuchlou munici (opravdu silný zážitek) plochu pak srovnali. Okolí této dopadové střelnice je jako měsíční krajina...Nemluvě o místě kde dřív stála ta vesnice kterou jsem fotil, to je taky hodně silný zážitek, je to jako z nějakého hodně drsného hororu - vše zarostené, kostel na kusy, hřbitov zarostený, poničený, rozházený, navíc je to všechno v takovém zvláštním druhu lesa, který je tu pro VVP typický....však vy co jste tu byli určitě víte :wink:
ObrázekObrázek

Pouze zasáhnout nestačí.....
franc
vojín
vojín
Příspěvky: 11
Registrován: 6/10/2007, 20:29

Příspěvek od franc »

Pozůstatky po Rusech jsem viděl osobně.Mněl jsem tu čest :-) absolvovat vojnu v tomto prostoru.Krásná vojna,krásná vesnice.Jeden obchod,dvě hospody.Co jsme asi dělali,když jsme mněli volno?:-)
Ohledně těch věcí,dá se tam najít opravdu cokoliv.Je to už sice nějaká doba co jsem tam byl,ale pamatuji,že když jsme procházeli prostorem,vždy se něco našlo.Dalo by se říct,že jsem to tam prolezl skrz na skrz.

Vzpomínám si,že v době kdy jsem tam byl,zrovna začínala ta letecká střelnice.Hlídali jsme vstup do prostoru.A byly to teda pěkné šlehy,když to začali shazovat.No nějaké vzpomínky jsou.
Neexistuje hrdinství bez činů!
Uživatelský avatar
Sawyerik
praporčík
praporčík
Příspěvky: 317
Registrován: 24/12/2006, 18:37
Bydliště: Ostrava

Příspěvek od Sawyerik »

Pokud se nemýlím, VVP Libava v tom víceméně dnešním velkém rozměru vznikl až po r.48. Zákon o jeho vzniku podepsal K. Gottwald a snad dokonce platí dodnes. Otec který sloužil u dělostřelectva v letech 48-50 mi vykládal, že při prvních cvičeních na Libavě (tak se to říká po našimu) byly ještě vesnice neporušené. Dle mého názoru je dnes ale na místě otázka, zdy opravdu potřebuje AČR tak velký VP, který navíc není jediný. Armáda ČSSR měla snad 200tis. vojáků, obrněná technika se pocítala v tisících a letadla ve stovkách. Kolik má ta dnešní?
Obrázek

Spálené knihy osvítily svět.
Uživatelský avatar
hydrostar
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1717
Registrován: 26/9/2006, 21:19
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od hydrostar »

Proč ne, je to jeden z mála způsobů, jak efektivně ochránit přírodu od civilizace...Těch pár cvičení, co se tam koná jistě není tak škodlivé, jako nájezdy budovatelů nových vesnic a měst ;-)
Hydrostar se s námi trvale rozloučil...
Uživatelský avatar
Sawyerik
praporčík
praporčík
Příspěvky: 317
Registrován: 24/12/2006, 18:37
Bydliště: Ostrava

Příspěvek od Sawyerik »

to hydrostar: V tom s tebou souhlas. I v CHKO Krkonoše si může Bakala po právních kličkách postavit svou "drobnou" usedlost. Ale ať je klidně uzávěra v době cvičení, jenže tam mají problémy i houbaři. Chráněná příroda na kterou se nemůže nikdo podívat je taky dost na h.wno.
Obrázek

Spálené knihy osvítily svět.
Uživatelský avatar
jakomi
desátník
desátník
Příspěvky: 51
Registrován: 8/9/2007, 21:00

Příspěvek od jakomi »

Možná se pletu, ale nestaví Bakala na Šumavě?

Ale zpět k VVP. Nevím jak na Libavé, ale ve vojenském újezdu Dědice jsou okrajové části volně přístupné. Nejen na Libavé se pořádají akce během kterých je vstup i do běžně nepřístupných částí povolen (samozřejmě ne do všech). Vstup je zakázán kvůli bezpečnosti případných návštěvníků (např. nevybuchlá munice). Ten kdo má zájem, se do zakázaných oblastí stejně půjde v klidu podívat. Vojenská policie to sice hlídá, nikdy to však neuhlídá. I když poslední dobou se opravdu snaží.
:)
Nejhorší je vědět, že je nejlepší nic nevědět.
Uživatelský avatar
Sawyerik
praporčík
praporčík
Příspěvky: 317
Registrován: 24/12/2006, 18:37
Bydliště: Ostrava

Příspěvek od Sawyerik »

Samozřejmě že na Šumavě. Nevím jak jsem to mohl tak .......... Sypu si popel na hlavu.
Obrázek

Spálené knihy osvítily svět.
Odpovědět

Zpět na „Ostatní“