Stránka 1 z 1

ČSLA-uniformy a výstroj

PříspěvekNapsal: 15/2/2009, 16:26
od Buhele
Jak by jste hodnotili uniformy a výstroj ČSLA?Pohodlí,kvalita,funkčnost....
Zejména ti co ji zažili v praxi.

PříspěvekNapsal: 28/9/2009, 10:08
od komisař
Změny ve vystrojení vojáků od roku 1986

Tímto článkem bych chtěl zdůraznit, že změny se netýkaly pouze polního stejnokroje 85, ale i dalších součástek. Společné mají to, že byly vyvíjeny souběžně a pod označením vz 85.

polní stejnokroj 85 :
*Byly to tyto : pro generály, vševojskový, pro výsadkáře a pro ženy. Materiálové složení bylo : 65 % polyester a 35 % viskózová střiž ( tudíž žádná bavlna se nekoná – tak nás to učili i na škole ).
*kabát 85 : používal se i u VZP ke služebnímu stejnokroji 62 při výcviku a od 1988 postupně nahrazuje jako vycházkový dosavadní plášť 70, a to pro žáky vojenských škol, VZS a vojáky v záloze
*Deklarované výhody oproti stejnokroji 60 :
---tkanina : má třikrát větší prodyšnost, snížená mačkavost, lepší komfort nošení, nezpůsobuje alergické reakce kůže
---vybarvení zabezpečuje maskovací vlastnosti ve všech oblastech spektra
---nižší hmotnost : u letní varianty o 560 gr, u zimní dokonce 2040 gramů
---vysoké tepelně izolační vlastnosti při zachování pohyblivosti vojáka, ochrana až do -30° C
---možnost údržby praním beze změny vlastností a snížení kvality ( u „jehliček“ docházelo k vyprání úprav – hydrofóbní, pyrofix )
*Chtěl bych doplnit, že vpínatelné zimní doplňky byly následující :
---vložka do kalhot z netkané textilie ( z umělých vláken )
---vložka do kabátu z umělé kožešiny a límec z umělé kožešiny
---svetr 85, ten nahrazuje vložku do blůzy
---oteplovací návleky 85 do bot 60 a 80, neosvědčily se a nebyly hromadně zavedeny. Každý voják měl vyfasovat 2 páry. Nevýhoda byla, že musel zároveň vyfasovat nové boty o jedno číslo větší. Podle mě to rozhodlo o jejich nerozšíření, neboť by to vedlo k neúměrnému zvýšení jejich potřebných zásob u útvarů. Navíc zde byly osvědčené boty zimní 76.

Další součástky vz. 85 :
*strůj 85 : je řešena nově materiálově i konstrukčně.
---mošna 85, tlumok 85 a vak 85 jsou vyrobeny z polyamidové plachtoviny nánosované. ( potažené ) PVC, tento materiál je použit i na brašnu na ochrannou masku M 10M. Mošnu 85 lze nosit přes rameno, v ruce nebo s nosným řemením, tlumok 85 v ruce nebo s nosným řemením.
---torba výsadková 85 : konstrukční řešení zvyšuje variabilnost použití pro seskok padákem. Celková obložnost je 30 kg.
---nosné řemení 85 je vyrobeno z polyamidových popruhů dvou šířek ( ve vývoji byla zkoušena i varianta s vyvložkovaným ramenním „V“.
*pro VZP : brašna 85 z umělé usně BAREX ( z té se vyráběly i polobotky pro VZS – v zimě mrazí, v létě smaží nohy ), kufr 85 z koženky

Zdroje :
---poznámky ze školy : předmět nauka o materiále
---časopis Týl a zásobování č. 11, 12/1985, Změny ve vystrojení vojáků ČSLA, autor plk. Ing. Oldřich Nekuda

Re: ČSLA-uniformy a výstroj

PříspěvekNapsal: 27/8/2012, 20:14
od Montgomery
I když jsem neměl možnost uniformu vz. 60 přímo v praxi, tak jsem s ní byl na několika pochodech a zdá se mi, že je to předchůdce funkčního prádla, protože v létě hřeje a v zimě chladí. Ale na druhou stranu vydržela k mému překvapení tři hodiny hustého deště.
Pohybovalo se mi v ní celkem dobře, ale v zimě s vložkou v blůze a v kongu se už moc chodit nedalo. Další zlo mi připadají posuvky na opasku na kterých drží řemení a plná polní. Každou chvíli řemínky vypadávají a řemení řeže do ramen. U vz. 85 to vyřešili líp, přes ramena udělali širší řemení a na samotných řemíncích byly upevněny háčky, které se přichytávali přímo na opasek a už nevypadávaly. Z vlastních zkušeností nemůžu potvrdit, ale se sumkou na zásobníky, která byla umístěna na opasku ve předu na pravé straně, se nedalo plížit.
Jinak uniforma byla vyrobena pevné odolné látky. Ale jak napsal komisař je proti vz. 85 těžší a nezkladná.

Když bych měl zhodnotit svoje pocity, tak přes všechny zápory, které má, ji mám rád.

Jen pro doplnění:
http://csla.cz/vystroj/motostrelci.htm

Re: ČSLA-uniformy a výstroj

PříspěvekNapsal: 30/8/2012, 06:57
od Nalivaj
Dovolím si připojit svůj názor, sloužil jsem ve vzoru 60 (alias jehličí) a souhlasím s předchozím příspěvkem. V maskáčích bylo neskutečné vedro a řemení bylo snad za trest. Vzor 85 jsem nezkoušel, nemohu tedy soudit. Pouze na vycházky se mi víc zamlouvalo sako a brigadýrka než "flekatej maskáč".

Re: ČSLA-uniformy a výstroj

PříspěvekNapsal: 30/8/2012, 15:30
od Montgomery
Vz. 85 se vyráběl z více materiálů. Starší typ byl vyroben z tvrdší a silnější látky, novější z podobné nebo stejné jako vz. 95. Střih mají stejný, jenom novější verze má jmenovku na suchý zip.

Re: ČSLA-uniformy a výstroj

PříspěvekNapsal: 31/8/2012, 16:04
od lamada
Zařil jsem vz 60.jehličky dost dlouho a musím říci, že se nosili lépe než novější vz 85. Byli praktičtější měkčí a lepší materiál. Plnou polní jsem v nich tahal 4 roky a nijak mne to nevadilo - později jsme již měli tzv invazáky - je pravdou, že po škole jsme je moc nenosili spíše monterky LTP , kabát vz85 jsme uvítali především jen proto , že se nosil k uniformě místo starého mantlu vz 62 a později pořízenu mantlu vz SSSR který jsem musel zakoupit za výstrojní body ale nikdy jsem ho na sobě neměl v roce 91 skončil u kontejneru. vz 95 je úplně jiná kategorie a třída.

Re: ČSLA-uniformy a výstroj

PříspěvekNapsal: 29/12/2015, 12:22
od argus123
Pred nejakym časom som kupil za lacny peniaz tuto blúzu so zaujímavym kamuflažovym vzrom, na internete som našiel podobny vzor pod značením Pěti barevný makovací vzor tento vzor mal byť použity v misiach do Kuvajtu v 90 rokoch, tento vzor sa však nikdy nedostal do vyroby a ostal len v prototypoch. Mňa zaujíma či je to naozaj prototypova blúza ktorú mam alebo ide o iný vzor.

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázky správně vložil a příspěvky spojil Jarl.

Re: ČSLA-uniformy a výstroj

PříspěvekNapsal: 29/12/2015, 13:49
od Rase
Máš pravdu, je to Pěti barevný makovací vzor
Pěti barený maskovací vzor s různě hnědo-zelené fleky na písečném podkladu, byl vyvinut v roce 1990 původně pro zahraniční misi v Kuvajtu. Tato kamufláž však nebyla nikdy u armády zavedena. Měla by údajně existovat "zelená" verze pro domácí podmínky.
Zdroj: http://www.teiwaz.cz/clanky/maskace/csla.php
Kupodivu to není úplná podpultovka a na trhu jich je asi relativně dost. Nosí je i lidi v Americe (airsoft atd.) jako takový exotický maskovací vzor :)
http://www.airsoftohio.com/forums/showt ... hp?t=35720
http://iacmc.forumotion.com/t471-czech- ... rt-pattern

Re: ČSLA-uniformy a výstroj

PříspěvekNapsal: 29/12/2015, 18:06
od jarl
Argusi, vkládat obrázky jako přílohu je na Palbě zakázané. Máme tady vlastní úložiště a návod na vkládání najdeš zde: viewtopic.php?f=1&t=5875

Re: ČSLA-uniformy a výstroj

PříspěvekNapsal: 30/12/2015, 12:30
od redy
Ta zelená verze je možná totožná se vzorem používaným Pohraniční policií.
http://www.vojensko.cz/debrnik-r-1991?sort=time

Obrázek

Re: ČSLA-uniformy a výstroj

PříspěvekNapsal: 30/12/2015, 18:23
od argus123
Dakujem za info ale zaujala ma zelena verzia ktoru udajne nosili pohraničníci, nebolo by viac informácií o tejto verzi ?

Re: ČSLA-uniformy a výstroj

PříspěvekNapsal: 2/1/2016, 00:57
od komisař
K tomu "pěti" byly vyvzorované i flekaté boty. Viděl jsem je v roce 2015 na Bahnech ve stanu VZS 120 ( výstrojářský výzkumák ). Byly skoro stejné jako ty, co byly dodány našim chemikům do Kuvajtu.

Re: ČSLA-uniformy a výstroj

PříspěvekNapsal: 4/1/2016, 15:26
od redy
argus123 píše:
Dakujem za info ale zaujala ma zelena verzia ktoru udajne nosili pohraničníci, nebolo by viac informácií o tejto verzi ?


Nějaké informace se v minulosti objevily na diskusním fóru http://www.kvph.cz/ (Téma: Maskáče FPS) , vložené fotografie jsou ale nyní nefunkční (příspěvky jsou z let 2006 – 2010).

Maskáče vyvzorované pro policii na počátku 90. let. Určitě se dostaly k některým policistům pro výkon služby, ale jejich výskyt byl minimální.

Výrobcem byl ZEKON Michalovce.

Součástky policejních maskáčů, o kterých vím že 100% existovaly:

1) blůza / parka (střihem vychází z kabátu 85, šedomodrá varianta je odlišná od zelenohnědé - alespoň co se týče exemplářů, které mi prošly rukama, zelenohněná je střihově téměř identická s kabátem 85)
2) kalhoty (střih identický s kalhotami 85, jediný rozdíl je v zakončení nohavic, nemají rozparek a tkaloun pod patu)
3) čepice (vychází z čepice 85, nemá uši a zdá se být vyšší)
4) baret (není oboustranný, maskovaná strana je líc, střih jako zelená strana baretu 85 pro výsadkáře)


Zelená verze by měla být v expozici Muzea Policie ČR, zde je foto modrošedé varianty z jeho FB stránek: https://www.facebook.com/26363893033752 ... =1&theater

Obrázek

Re: ČSLA-uniformy a výstroj

PříspěvekNapsal: 10/2/2019, 00:01
od argus123
Tak nahodou sa mi podarilo najsť tu zelenu verziu maskaču od firmy AGRECO ktora vyrobila aj Peti farebny maskovací vzor.

Obrázek

ps. obrázky vkládej ve střední velikosti, né té maximální - přehrál jsem ho nanovo - díky, Rase