Gustáv Husák

StanislavM
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 110
Registrován: 9/10/2012, 22:14
Bydliště: Vlašim

Re: Gustáv Husák

Příspěvek od StanislavM »

Stuko, nevím jestli nenosím dříví do lesa ale doporučuji knihu " Štrougal o Husákovi a jiné vzpomínky na minulost " od kolektiv autorů.
Uživatelský avatar
parmezano
7. Major
7. Major
Příspěvky: 552
Registrován: 17/3/2012, 16:17

Re: Gustáv Husák

Příspěvek od parmezano »

ještě jedna " perlička" pro Stuku , v sedmdesátých letech bylo nějaké výročí K. Gottwalda a v sousední vesnici Dědice probíhaly mohutné přípravy na oslavy a celém okrese Vyškov se vyprávělo , že taky přijede president G. Husák . Jedině můj starší kolega , původem z Dědic , prohlásil , že nepřijede , protože ho nechal zavřít a měl pravdu nepřijel.
Obrázek
Uživatelský avatar
Stuka
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2120
Registrován: 22/8/2010, 20:18

Re: Gustáv Husák

Příspěvek od Stuka »

nevím jestli nenosím dříví do lesa ...
Stanislav M. - ne, nenosíš - tu knížku jsem nečetla, a pokud se k ní dostanu, tak si ji určitě přečtu. Štrougal byl v ní prý velmi kritický (zdalipak byl i k sobě tak kritický? :wink: )

Parmezano - to je vtipná perlička. Umím si to živě představit (i když to bylo možná ve skutočnosti z jiného důvodu ): Oslava jako hrom, občané jásají, pějí písně, vzpomínají na Gotwalda, jenom Husák na to nakonec zvysoka... :D
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Tunac
podporučík
podporučík
Příspěvky: 678
Registrován: 29/5/2006, 22:23
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Gustáv Husák

Příspěvek od Tunac »

1. Chybí mě v článku zmínka o tom, že GH byl v Katyni na pozvání Němců.
2. Toto je vojenské fórum, a ne politické. Tak sem tento článek nepatří. Nebo tady založte záložku "POLITICI"
3. Celý život byl GH věřící člověk, to taky není v článku.
4. Studovat ho nechala církev. Nikde jsem to v článku nečetl.

Mě osobně se článek nelíbí, chybí v něm zásadní údaje o životě GH.
Vojáci!!!!
Jste vojáci smrtí!!! A já jsem ten, co Vás bude posílat tam, kde se umírá!!!
Uživatelský avatar
Bleu
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1693
Registrován: 29/9/2009, 00:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Gustáv Husák

Příspěvek od Bleu »

jen k bodu 2) fórum je to historicko-vojenské. Alespoň, když jsem se naposled díval tak ještě bylo.
Obrázek

"Slepému neukážeš, hluchému nepovíš, debilovi nedokážeš..."
- Anonym -

Historie bude mít právo nárokovat si místo mezi znalostmi opravdu hodnými úsilí pouze tehdy, pokud nám místo pouhého výčtu postrádajícího souvislosti a prakticky i omezení umožní racionální řazení a postupnou srozumitelnost.
Marc Bloch, 1942
Uživatelský avatar
Jester
četař
četař
Příspěvky: 74
Registrován: 10/8/2010, 12:59
Bydliště: Valašské království

Re: Gustáv Husák

Příspěvek od Jester »

Tunac píše:2. Toto je vojenské fórum, a ne politické.
"Válka je pokračování politiky jinými prostředky."
Carl von Clausewitz
Moudrý tyran povolí ve své zemi svobodu myšlení. Těch několik málo poddaných, kteří ji nakonec využijí, nestojí za řeč.
Uživatelský avatar
M1A2 Abrams
podporučík
podporučík
Příspěvky: 657
Registrován: 10/8/2005, 21:34

Re: Gustáv Husák

Příspěvek od M1A2 Abrams »

Tunac píše:Mě osobně se článek nelíbí, chybí v něm zásadní údaje o životě GH.
Amen. :up:
Popsat Husakovu ucast na SNP dvema vetami a nespomenout SNR, mi prijde dost nepatricne kdezto jeho "psychologickemu profilovani" je vjenovano az presprilis mista.
Jo a btw. "V období vojnového slovenského štátu... ", jedna se o Slovenskou republiku, ne slovensky stat.
Entropia uzavretého termodynamického systému musí vzrastať. :-?
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17709
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Gustáv Husák

Příspěvek od skelet »

Tunac píše:Toto je vojenské fórum, a ne politické. Tak sem tento článek nepatří. Nebo tady založte záložku "POLITICI"
Bleu píše:jen k bodu 2) fórum je to historicko-vojenské. Alespoň, když jsem se naposled díval tak ještě bylo.
v dohledné době zde tato záložka bude, a nejen tato.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
TonyHazard
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
Příspěvky: 2674
Registrován: 17/9/2007, 23:30

Re: Gustáv Husák

Příspěvek od TonyHazard »

Vítejte na stránkách Palba.cz - portálu o vojenské technice, strategii, osobnostech, válkách a bitvách ze všech časových údobí .... Myslím, že to jako vysvětlení stačí, další kecy budu už jen mazat.
Už napsané kecy promáznu možná později.
ObrázekObrázekObrázekObrázek
Nebojuj s nikým, kdo neví nic o vztahu rytíře a meče!
Na fóru Palba.cz jsem skončil, dotazy a SZ prosím neposílat.
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: Gustáv Husák

Příspěvek od Lord »

S těmito články, kdy "nejde" o osobnosti, které by aspoň z části čuchli k vojenskému řemeslu je trochu potíž. Snadno by se totiž mohl nalézt "komunobijec" a byla by z toho flame jako pr..e. Pokud ne zatím v první části, tak v druhé určitě. Husák byl vůdcem Slovenského národního povstání, tak dejme tomu, i když bych očekával rozvést více jeho úlohu. Nerad to píšu, ale Slováci by na něj měli bejt hrdý. Ostatně sami ho úplně nezatracují, a má i obdivovatele. Ten člověk měl jako prezident autoritu i mezi Čechy. Byla to doba, kdy se věřilo v jeden "československý národ", kdyby to nevzal do ruky on, mohlo to být horší. V roce 1989 se zachoval navenek vcelku nenápadně a usiloval o vládu "národního porozumění". Na hrad chtěl dokonce spíše Havla než Dubčeka. Ve skutečnosti se jednalo, a já tomu už dnes věřím, o částečně řízenou akci, resp. dohody mezi KSČ a Občanským fórem. Předsedou federální vlády se stal Marián Čalfa, takže došlo k rošádě. Komunisti dostali garance, že se jim nic nestane. Myslím, že až se podívají na něj dějiny s odstupem času nevyzní až tak špatně, pokud se tedy otevřou archivy, jak píše Stuka, že prý zatím nejsou. V protifašistickém odboji má své místo, a normalizace po roce 1968, už je na jinou kapitolu, či zvážení, zda to má zde smysl.
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Stuka
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2120
Registrován: 22/8/2010, 20:18

Re: Gustáv Husák

Příspěvek od Stuka »

1. Chybí mě v článku zmínka o tom, že GH byl v Katyni na pozvání Němců.
2. Toto je vojenské fórum, a ne politické. Tak sem tento článek nepatří. Nebo tady založte záložku "POLITICI"
3. Celý život byl GH věřící člověk, to taky není v článku.
4. Studovat ho nechala církev. Nikde jsem to v článku nečetl.
Tunac, beru tvou kritiku pozitivně. A jsem ráda, že jsou zde další podněty.

K bodu 1: O tom nevím, že by byl Husák v Katyni. Pokud je to pravda, zajímaly by mě podrobnosti. Snad bys tedy mohl něco napsat o tom blíž. Vždyť ten můj článek si neklade za cíl popsat život Husáka podrobně. Každý z vás ho může doplnit. A budeme všichni rádi.

K bodu 2: Ano, máš pravdu, že ohledně vojenství je toho v článku málo. Právě ta oblast, která by si z hlediska zaměření Palby zasloužila nejvíc pozornosti tj. SNP je odbita. Už jsem to ale někde psala (myslím Pátračovi), že na článek o SNP si (zatím) netroufám. Ale je pravda, že jsem v tomhle článku mohla věnovat víc prostoru - role Husáka a jeho činnost v SNP. Podívám se a doplním z tohoto období jeho života nějaké údaje v rámci delšího příspěvku. Takže mi dejte trochu času.

K bodu 3: Nevím o tom, že by Husák byl věřící člověk. Ale je to možné, protože podporoval katolickou církev. V čase socializmu, kdy vlastně církev byla potlačena do pozadí, udělal pro ni pár významných věcí a na smrtelné posteli mu prý dal rozhřešení pozdéjší arcibiskup Sokol. Na druhé straně - komunistická ideologie popírá teizmus a staví své základy na materializmu. Takže čert aby se v tom vyznal. Jestli tedy opravdu Husák věřil - to si netroufám říct.

K bodu 4: Že by přímo církev Husáka nechala studovat? To je snad silný slovo. Přimluvil se u jeho otce, aby ho dal studovat, krom učitele i farář, to ano. Kdysi farář kecal do všeho. Ale to je ze strany církve asi jediné plus ke studiu Husáka. Jinak si všechno musel odřít sám. Pokud víš víc v dané věci, tak sem informace dej. Nehraju se na znalce Husákova života. Ráda se něco nového dozvím. :)
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Cassius Chaerea
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1247
Registrován: 19/9/2007, 10:52

Re: Gustáv Husák

Příspěvek od Cassius Chaerea »

Stuka píše: K bodu 1: O tom nevím, že by byl Husák v Katyni. Pokud je to pravda, zajímaly by mě podrobnosti. Snad bys tedy mohl něco napsat o tom blíž. Vždyť ten můj článek si neklade za cíl popsat život Husáka podrobně. Každý z vás ho může doplnit. A budeme všichni rádi.
"V exilove literature, samizdatovem tisku i v ceskem tisku v prvnich letech po padu komunistickeho rezimu se uvadelo, ze tak jako F. Kozik nebo F. Hajek byl v jedne z katynskych delegaci tez tehdejsi bratislavsky advokat JUDr. Gustav Husak. Tato informace se nepotvrdila, ale ukazalo se, ze G. Husak se na podzim roku 1941 ucastnil "propagacniho" zajezdu slovenskych komunistu na Ukrajinu, kde valcila po boku Nemcu i slovenska armada. Cilem zajezdu, zorganizovaneho slovenskym ministerstvem vnitra, bylo ukazat domacim komunistickym funkcionarum, jake represe a skody napachal na Ukrajine jejich vzor, bolsevicky rezim. Jak dosvedcuje dochovana fotografie, na niz je mezi ukrajinskymi vesnicany i G. Husak ve vojenske uniforme, museli byt vybrani komuniste prinuceni k ucasti na zajezdu vojenskym povolavacim rozkazem."
http://katynfiles.com/content/borak-kat ... lovak.html
Uživatelský avatar
Stuka
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2120
Registrován: 22/8/2010, 20:18

Re: Gustáv Husák

Příspěvek od Stuka »

Dodatok k článku (aspoň stručne o prínose Gustáva Husáka k SNP):
Obrázek

Úvodom pár všeobecných informácií a význam Slovenského národného povstania (jeho priebeh si musíte prečítať v iných článkoch): Slovenské národné povstanie začalo 29.augusta 1944 v Banskej Bystrici. Z celkového počtu obyvateľov Slovenska 2,6 milióna sa aktívne zúčastnilo povstania asi 80.000 (niektoré zdroje uvádzajú menšie číslo). Pre zaujímavosť uvediem, že z tohto počtu bolo asi 2.000 Čechov a 1.600 Židov. SNP sa spája zväčša s partizánmi, ale činnosť partizánov začala už pred povstaním a pokračovala v obmedzenej miere aj po porážke Povstania. Takže treba rozlišovať medzi partizánskym hnutím – podporeným zo ZSSR, ktoré sledovalo svoje ciele (jeho činnosť pripravila pôdu pre Červenú armádu, aby sa stala jedinou osloboditeľkou krajiny – po porazení domácej povstaleckej armády) a povstalcami, medzi ktorými treba tiež rozlišovať podľa ich záujmu. Radoví povstalci pravdepodobne chápali Povstanie „iba“ ako boj proti Nemcov. Vedenie povstalcov v Slovenskej národnej rade (medzi nimi aj Gustáv Husák) však malo oveľa širší záber. Už v decembri r. 1943 v Bratislave predstavitelia slovenských komunistov (medzi nimi aj Husák), demokratických a sociálnych skupín a sociálnych demokratov podpísali tzv. Vianočnú dohodu, na základe ktorej Slovenská národná rada vznikla ako hlavný odbojový orgán. Hlavným cieľom bola príprava ozbrojeného povstania proti Prvej Slovenskej republike a podporenie vzniku budúcej ČSR na princípe rovnosti českého a slovenského národa. Povstanie síce pripravovali najmä dôstojníci slovenskej armády, ale Husák významne prispel k jeho organizácii, využil svoje kontakty a znalosti ilegálneho prostredia najmä v Bratislave, podieľal sa na komunikácii s tajným Vojenským ústredím a vytipovaním jednotlivých dôstojníkov, ktorí by v prípade potreby zabezpečili prechod svojich jednotiek k povstalcom atď.

Po vypuknutí Povstania sa na povstaleckom území chopila moci SNR, vydávala nariadenia s platnosťou zákonov a bola pripravená riadiť správu územia. 1. septembra vydala deklaráciu, v ktorej vyhlásila obnovenie Československej republiky, ako demokratického štátu s novým, spravodlivým národnostným a sociálnym usporiadaním. SNR sa deklaráciou prihlásila k protifašistickej koalícii a zaviazala sa obnoviť Československo, ale už ako federatívny štát. Takisto bol vytvorený aj Zbor povereníkov, predstavujúci povstaleckú vládu. Myšlienku vytvorenia Československa ako federatívneho štátu musela rešpektovať aj vládna delegácia vyslaná z Londýna do Banskej Bystrice a hoci nerád, aspoň dočasne aj prezident Eduard Beneš.

Tridsaťjeden ročný Husák sa stal v rámci povstaleckého územia podpredsedom KSS, členom predsedníctva SNR a povereníkom vnútra. Na povstaleckom území absolvoval desiatky stretnutí a porád na rôznych miestach Slovenska. Uplatnil svoj organizačný a rečnícky talent, pracoval do úmoru. V konečnom dôsledku však nemohol zvrátiť vývoj frontových udalostí a postup Nemcov. Jednoznačne vždy preferoval ako jeden z hlavných cieľov - riešiť štátoprávne postavenie Slovenska v budúcej ČSR na základe federatívneho usporiadania. Je zrejmé, že ak by Povstanie dopadlo úspešne, federatívny model štátoprávneho usporiadania by sa presadil už v roku 1945. Slováci by boli v inom postavení.

Napriek porážke povstania v boji, Husák nikdy nepripustil porážku významu povstania v otázke štátoprávneho postavenia Slovenska. Každému musí byť tiež zrejmé, že Povstanie bolo pre budúcnosť Slovenska kľúčové. Vďaka nemu sa slovenský národ zaradil do skupiny víťazných resp. neporazených národov, (aj keď v boji prehral).
Vo svojich pamätiach o Povstaní Husák vyzdvihol a zveličil úlohu komunistov (i svoju – a tým vznikol dlhodobý neskorší mýtus o Husákovom mimoriadnom postavení v SNP, ktoré treba dnes brať oveľa reálnejšie) a zatlačil na okraj význam úlohy občianskej zložky odboja i slovenskej armády.

Husák zažil v priebehu Povstania obdobie slávy a po Povstaní prudký kariérny postup, ktorý prakticky skončil až 9.zjazdom KSS v máji 1950. Boj o federalizáciu republiky sa mu nepodaril uskutočniť. Podarilo sa mu to až v r. 1968. K tomu sa snáď dostanem v inom článku.
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
riho
rotný
rotný
Příspěvky: 98
Registrován: 8/2/2013, 08:35

Re: Gustáv Husák

Příspěvek od riho »

Tiež pridám pár perličiek.
Gustáv Gusák bol pokrstený ako Augustín.
Často sa hovorí o jeho kamarátstve s Pavlom Čarnogurským, ktorý bol za Slovenského štátu poslancom. Údajne vďaka tomuto priateľstvu nebol Husák, ako komunista v base a Čarnogurský po vojne nedostal slučku.
Husák vraj bol veľký suchár a jeho jediným zlozvykom boli cigarety. Z času na čas prišla verchuška z Prahy ku nám na Baňu Dolinu osláviť nejaké výročie. Kým poslanci, námestnící a zvyšok sa ožrali ako správny politici, Husák chodil veľmi skoro spať a skoro nepil. To mi hovorili očitý svedkovia.
Obrázek

Memento Mori
Uživatelský avatar
Milos984
praporčík
praporčík
Příspěvky: 350
Registrován: 14/10/2009, 09:48
Bydliště: Žochárovce

Re: Gustáv Husák

Příspěvek od Milos984 »

Lord píše:Husák byl vůdcem Slovenského národního povstání, tak dejme tomu, i když bych očekával rozvést více jeho úlohu. Nerad to píšu, ale Slováci by na něj měli bejt hrdý. Ostatně sami ho úplně nezatracují, a má i obdivovatele.
CHcelo by to presnejšie definovať ten termínus technicus: "vodca povstania" resp. leader.
Nakoľko povstanie bolo primárne vojenskou záležitosťou a bez povstaleckej armády (v ktorej komunisti vela vody nenamútili) by SNR a zbor poverenníkov toho tiež vela nedokázali.
Bol nepochybne jednou z hlavných postáv SNP ale "nejaký" titulárny vodca alebo aj neformálny "leader" no neviem neviem???
---
Nerad to píšu, ale Slováci by na něj měli bejt hrdý....
---
WTF
Byť hrdý na to, že za možnosť byť medzi vrcholovou nomeklatúrou, zapredám aj vlastnú mater...
Alebo za to, že tu údajne (po roku 1968) nebolo ešte horšie...???
Fakt netuším kvoli čomu by som mal byť na Husáka hrdý??? Za bezhraničnú schopnosť štverať sa až na vrchol, bez ohladu na dôsledky. Tak tot fakt nie. :(
“Není mé pravdy,” řekl Josef Arimatejský. “Je jen jediná pravda pro všechny.”
“A která je to?”
“Ta, ve kterou věřím.”
(Karel Čapek, Kniha apokryfů - Pilátovo krédo)
Uživatelský avatar
VGR_j4ck41
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 448
Registrován: 1/9/2010, 10:23

Re: Gustáv Husák

Příspěvek od VGR_j4ck41 »

Lord píše:Ve skutečnosti se jednalo, a já tomu už dnes věřím, o částečně řízenou akci, resp. dohody mezi KSČ a Občanským fórem.
o tom, ze to komanci pomalu pustili jsem osobne pevne presvedcen. Tata v ty dobe pracoval na MNV a ucastnil se i jednani s OF. A za OF se tech jednani ucastnil i Ladislav Lis a obcas se spolu bavili a Lis rikal veci jako "jedeme na jednani s tim, ze chceme druhyho tajemnika a oni nam davaj ministra"


ale to je off topic, dovolil bych se vyjadrit k Husakovi. Pamatuju si ho jaky staryho pana s popelnikama na brejlich kterymu se docela trasli ruce kdyz cetl novorocni projevy a ze mluvil takovou smeskou slovenstiny a cestiny a mel prijemnej, mekkej hlas a ze jako malymu parchantovi co chodil na zakladku me byl vcelku sympatickej. Takze ten clanek jsem si precet se zajmem za coz Stuce dik.

Ale je tam jedna vec ktera se me osobne na nem teda moc nelibi a uz je to obsazeny i v nadpisu. Do zatceni se chova jako zapaleny komunista, ktery pevne veri ve svoji vec - to je v poradku. Takovejch lidi bylo mraky. Pak je zatcen a na vlastni kuzi zjisti, ze jeho Strana pro kterou toho tolik udelal, ho s klidem odepise, protoze se ji to hodi. Ale presto, kdyz je propusten, tak se do Strany vraci a klidne pro ni dal pracuje jako by se nic nestalo. A dokonce odmita i jakousi reformu strany a stava se zarytym komunistickym konzervativcem a jednim z hlavnich predstavitelu normalizace. Jakoby nebyl schopnej udelat si samostatnej nazor a zapochybovat, jestli ten utlak a nespravedlnost, co zazil na vlastni kuzi, neni nehodou bezna cinnost. Jakoby se bal si priznat, ze komunisti nejsou ti nejlepsi z nejlepsich, ale naopak ze to jsou poradny svine, ktery si jdou zhusta po krku. Jakoby chtel zurive verit, ze to vsechno melo nejaky smysl, protoze proc by se to jinak delo? Me pripada jako clovek, ktery nemel dost vnitrni sily aby sam sobe rekl "Neco je spatne" jako clovek, ktery prijme nejakou myslenku a pak neni schopen za zadnych okolnosti to svoje prvotni rozhodnuti jakkoliv konfrontovat se skutecnosti v prubehu casu. Pripomina mi to pribehy lidi, jaky z gulagu psali soudruhovi Stalinovi, nebo jeste pred popravci cetou rvali Heil Hitler.
Anebo - a to je jeste horsi - ne ze by nebyl schopnej, ale nebyl ani ochoten zapochybovat => v tom pripade by to byl obycejnej fanatik, kterej akorat viru v jakehokoliv Boha vymenil za viru v komunismus.
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: Gustáv Husák

Příspěvek od Lord »

Milos984 píše:Nakoľko povstanie bolo primárne vojenskou záležitosťou a bez povstaleckej armády (v ktorej komunisti vela vody nenamútili) by SNR a zbor poverenníkov toho tiež vela nedokázali.
Tak určitě byla úloha KSS za SNP zveličená, ale stále zde nemáme konkrétní rozbory. Ostatně sám Gusta Husáků napsal "Svědectví". To připojuji pro zájemce v příloze, když se zbavíte nánosů, možná z toho i něco vyplyne.
Mimo jiné se uvádí: Celá západní část Slovenska nepocitovala řídící ruku košických orgánů.
KSS prý budovala partyzánské hnutí. Slovensko nebylo okupováno německou armádou a právě to umožnilo zorganizovat odpor, a to zpočátku nenápadně. Ovšem připouští dvojí vliv na vedení, tzv. Londýna, a Vavro Šrobára. Jinak řečeno měli jsme plán, ale pod nohy nám házela klacky "Benešova klika" :lol: Strana měla ovšem vliv v oddílech, které zakládali i sovětští parašutisté. ... organizační roztříštěnost "dělnického hnutí" oslabovala síly akce.
Úloha Husáku byla v té době z organizačního pohledu možná plodná, ovšem reálné dopady na průběh SNP, nebyly valné. Nicméně i snaha se cení. Jak jsem to já pochopil, šlo o přípravné výbory, politická jednání se sociálními demokraty, a jinými, ...sbližování s agrárníky...
Povstalecká armáda měla asi kolem 60 tisíc mužů, ovšem kvalita byla pochybná. Němci nasadili na potlačení až 40 tisíc vojáků. Během akcí se projevily rozpory mezi vojenským vedením a partyzánskými jednotkami, málo koordinace mezi armádou a partyzány.

Jinak Slováci zase tolik "významných" osobností v historii nemají, tak hledám i něco málo. Byla to prostě taková typická kariéra aparátčíka.
Přílohy
Husak_SNP.pdf
Husákovo svěděctví
(1.55 MiB) Staženo 234 x
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Mirek58
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4794
Registrován: 31/7/2012, 19:15

Re: Gustáv Husák

Příspěvek od Mirek58 »

Podle mého prastrýce byla úloha KSS v povstání nicotná'/byl přímým dospělým účastníkem/.
Největší vliv měla KSS v kavárnách Bratislavy, partizánské síly byly pod přímým vlivem vedení SSSR. Takže bych byl velmi opatrný s přiznáváním zásluh KSS na SNP. Daleko větší vliv mělo povědomí, že Slovenský štát se aktivně zapojil do války na straně Hitlera a obavy z odvety ze strany SSSR.
Zjednodušeně bych se nebál napsat, že hlavním hnacím motorem byl strach z trestu.
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
parmezano
7. Major
7. Major
Příspěvky: 552
Registrován: 17/3/2012, 16:17

Re: Gustáv Husák

Příspěvek od parmezano »

Lord: já si myslím , že to bylo úplně naopak. Na rozdíl třeba od A. Novotného , který prošel od řadového člena strany až do nejvyšších stranických funkcí , G. Husák je již od začátku v kontaktu
významnými členy KSČ ( KSS) , však se oba vzájemně nesnášeli.
Obrázek
Uživatelský avatar
M1A2 Abrams
podporučík
podporučík
Příspěvky: 657
Registrován: 10/8/2005, 21:34

Re: Gustáv Husák

Příspěvek od M1A2 Abrams »

Mirek58 píše:Podle mého prastrýce byla úloha KSS v povstání nicotná'/byl přímým dospělým účastníkem/.
Hmm a kterou cast povstani tvuj prastric hodnotil? Vojenskou, kterou mnelo pod palcem Vojenske ustredie s Golianom, nebo politickou - navazani kontaktu se ZSSR, resp. cinnost SNR na osvobozenem uzemi? Pokud mluvil o politickem aspektu SNP a ucasti KSS na nem, tak o tom tvuj prastric asi mnoho nevi...
Cinnost regulernich vojsk podlehala rozhodnutim SNR, na kterych mnela svuj podil take KSS. Cinnost partizanskych oddilu, zejmena tech se sovetskym velenim, nebyla SNR schopna ovlivnit. I kdyz se vytrovril spolocnej ridici organ na koordinaci armady a partizanu, zadnej osoh to neprineslo a partizani si "jeli sporad svou"... Mnohdy to byl dusledek toho, ze partizanske skupiny se spise nez bojem s Nemci zamestnavali "bojem" s civilnim obyvatelstvem.

Mirek58 píše:Zjednodušeně bych se nebál napsat, že hlavním hnacím motorem byl strach z trestu.
Zjednodusene bych se nebal rict, ze o tom asi taky mnoho nevis. Takze by bylo lepsi si nechat podobne komentare od cesty a zbytence tady nevyvolavat flame.
Entropia uzavretého termodynamického systému musí vzrastať. :-?
Odpovědět

Zpět na „Ostatní“