Gustáv Husák

Uživatelský avatar
Stuka
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2120
Registrován: 22/8/2010, 20:18

Gustáv Husák

Příspěvek od Stuka »

Verný svojmu presvedčeniu
(Gustáv Husák 1913-1991)
Obrázek
Písať o Gustávovi Husákovi je úloha neľahká. Napriek tomu, že bol 18 rokov na čele Ústredného výboru Komunistickej strany Československa, a teda najsilnejším mužom v štáte a vyše 14 rokov zastával úrad prezidenta Československej socialistickej republiky, neexistuje biografia, ktorá by 22 rokov po revolúcii zmapovala jeho život. Máloktorá historická osobnosť bola totiž súčasťou alebo aspoň pozorovateľom toľkých historických zmien a medzníkov, ako práve Gustáv Husák, a tak historici stoja pred ťažkým orieškom.

Situácia sa však našťastie mení. Už koncom tohto roku by mala vyjsť monografia o Husákovom detstve a mladosti a je potešujúce, že aj iní historici sa začali zaujímať o život tohto štátnika, tak dúfajme, že sa čoskoro dočkáme uceleného diela. Vo svojom článku sa zameriam iba na určité obdobie, nakoľko téma je veľmi rozsiahla.

O Husákovi možno v úvode povedať, že sa zaslúžil o federáciu, ale aj o tzv. normalizáciu spoločenských pomerov s jej rozsiahlymi politickými čistkami a prenasledovaním odporcov režimu. Nielen z tohto dôvodu vyvoláva jeho osoba veľa kontroverzných otázok. Mnohí ho vnímali ako stelesnenie bývalého režimu. Vyčítali mu túžbu po moci a dvadsaťročné kolaborovanie so sovietskymi okupantmi. Osoba Gustáva Husáka vyvoláva toľko rôznorodých vášní, názorov a polemík, že nie je jednoduché sa v nich vyznať. V jednom som si ale istá: ako červená niť vinúca sa celým jeho životom je jeho skalopevné presvedčenie o správnosti socialistického a komunistického systému. Zároveň bol však aj realista a pragmatik. Možno práve kvôli tomuto zdanlivému paradoxu sa javia niektoré jeho postoje a prejavy ako diskutabilné. Nesporne bol aj veľmi inteligentný, bystrý a ctižiadostivý. V mladosti horlivý a zapálený pre svoje ideály, až natoľko, že neváhal veľa obetovať, ale ani si neváhal veľa nárokovať. Pravdepodobne ho neskôr ovládla moc, ale ako vysokopostavený štátnik v súkromí žil vcelku skromne. Čo sa týka jeho detstva je potrebné uviesť niekoľko všeobecne známych údajov.

Gustáv Husák sa narodil 10. januára 1913 v obci Dúbravka (dnes časť Bratislavy) v rodine robotníka. Husák mal dve staršie sestry. Rok po jeho narodení jeho matka zomrela. Otec musel narukovať do vojny a o deti sa starala babička. Otec sa vrátil z vojny ako invalid. Oženil sa po druhý krát s vdovou s dvomi deťmi a spolu ešte mali ďalšieho potomka. Vstúpil do agrárnej strany a angažoval sa za ňu v obecnom zastupiteľstve. Do roku 1927 bol dokonca dúbravským starostom. Husákova rodina teda nebola bohatá, ale ani vyslovene netrela biedu. To bolo šťastie pre malého Gustáva, ktorý bol šikovný, bystrý, dobre sa učil, takže mu napokon otec umožnil po skončení základnej školy v r. 1925 ísť na Masarykovo reálne gymnázium v Bratislave. Gustáv Husák, hoci sa politické angažovanie stredoškolákom zakazovalo, vstúpil do mládežníckej organizácie Komsomol, ktorá bola po vplyvom KSČ. Bolo teda veľmi skoro jasné, ktorým politickým smerom sa mladý Gustáv orientuje.

Po skončení SŠ dosiahol aj vysokoškolské vzdelanie – právnické. Počas štúdií si zarábal doučovaním a rôznymi brigádami a vďaka výbornému prospechu získaval i štipendiá. Angažoval sa v rôznych smeroch a bol veľmi činorodý. Organizoval divadelné predstavenia, prednášky a intenzívne sa začal venovať politike. Postupne sa stáva známym predstaviteľom študentského hnutia. Počas štúdia na právnickej fakulte Univerzity Komenského vstúpil do Komunistickej strany Československa. Prispieval do ľavičiarskej kultúrno-politickej revue DAV, (ktorého najväčšími prispievateľmi boli Vlado Clementis a Laco Novomeský) a tu sa aj zapojil do ľavicového Zväzu slovenského študentstva a stal sa vedúcou osoba Socialistického spolku akademikov. Netreba tiež zabúdať na Husákovu účasť v akcii za dobudovanie slovenskej techniky, teda prvej Vysokej školy technickej. V jej akčnom výbore bol jediný zástupca študentov a vykonal v ňom kus pozitívnej práce. Vladimír Clementis a Laco Novomeský ho veľmi ovplyvnili. Na rozdiel od starej gardy zboľševizovaných internacionalistov, spájali komunistické myšlienky s národnými túžbami a s emancipačnými snahami Slovenska.

Niektorí označujú Husáka za slovenského nacionalistu, ale ja sa prikláňam k názoru, že mal skôr silné národné cítenie a išlo mu o dosiahnutie rovnocenného postavenia Slovákov, a to nepokladám za nacionalizmus.

Gustáv Husák bol predstaviteľom novej generácie mladých komunistov – intelektuálov. Z hľadiska dobového kontextu je jeho nadšenie pre komunizmus pochopiteľné. V roku 1933 vrcholila na Slovensku veľká hospodárska kríza. Nad Európou sa zbiehali mračná nacizmu a fašizmu. V reakcii na nástup krajnej pravice sa politická ľavica pohla ešte viac doľava. Komunisti začali označovať sociálnu demokraciu za ,,sociálfašistickú“ stranu, KSČ sa tesne primkla k Moskve a boľševizovala sa.

Obrázek

Začiatkom roka 1938 Husák promoval a nastúpil ako koncipient do Clementisovej advokátskej kancelárie, ktorý medzitým pôsobil v československom parlamente ako poslanec za KSČ. Potom však prišiel Mníchov a onedlho i rozpad spoločného štátu. V septembri r. 1938 sa JUDr. Gustáv Husák oženil. Zobral si inteligentnú, študentku práva Magdu Lokvencovú. V októbri 1938 pražská vláda zastavila činnosť komunistickej strany a Clementisa zbavili poslaneckého mandátu. Po vytvorení Slovenského štátu a Protektorátu Čechy a Morava, sa v máji 1939 vytvorila ilegálna KSS a Husák sa stal členom vedenia jej mestskej organizácie v Bratislave. Clementis z rozhodnutia strany emigroval do Francúzska, aby v zahraničí rozvíjal činnosť pre stranu medzi krajanmi..Avšak v Paríži vyjadril nesúhlas proti paktu Molotov-Ribbentrop v úzkom kruhu súdruhov. Na základe tohto bol vylúčený zo strany a úplne izolovaný od ostatných komunistických emigrantov. Husák nemohol veriť, že by Clementis zradil. Aspoň tak sa vyjadroval. On sám akceptoval každú situáciu a s tým spojený politický obrat. K protichodnému dianiu v politike sa vyjadroval kultúrne a diplomaticky. Nikdy nezapochyboval o správnosti komunistického hnutia, nech sa dialo čokoľvek, (či už išlo o čistky v ZSSR pred vojnou, alebo o spojenectve ZSSR-Nemecko). Vnútorne bol presvedčený, že komunistická idea je jedine tá správna a v tomto nikdy nezakolísal, a to ho neskôr urobilo vnútorne takým silným.

V období vojnového slovenského štátu bol členom ilegálneho vedenia KSS, ba čo viac, v auguste 1944 sa stal jedným z politických vodcov Slovenského národného povstania a výrazne sa podieľal na jeho prípravu a realizáciu. Práve v tomto čase sa ukázala povaha a schopnosti Gustáva Husáka v plnej miere. Bol húževnatý, vynaliezavý, ako politický vyjednávač tvrdý, ale aj flexibilný, ako organizátor systematický a pohotový rečník. Jeho práca bola uňho na prvom mieste. (Rodina až na druhom - prvý syn sa mu narodil r. 1944 a druhý syn v r. 1946). Po povstaní bol Husák politickou komunistickou garnitúrou odsunutý na bok, nie však nadlho. Stalo sa čosi neočakávané. Na Slovensku r. 1946 vo voľbách komunisti prehrali a vyhrala Demokratická strana. Komunisti v tomto momente zareagovali správne: siahli po kádrovej rezerve. Gustáv Husák bol so súhlasom Klementa Gottwalda postavený na čelo Zboru povereníkov (výkonný orgán Slovenskej národnej rady) a mal si poradiť s danou situáciou.

Slovenská politická scéna sa na jeseň 1947 dostala do hlbokej krízy. Gustáv Husák nesporne bol spolutvorcom a významným realizátorom politickej línie, ktorá mala za hlavný cieľ paralyzovať a potom likvidovať prevahu Demokratickej strany. Robilo sa to obmedzovaním jej priameho vplyvu, ale aj obmedzením pôsobnosti slovenských národných orgánov, v ktorých mala Demokratická strana silné pozície. Komunistom sa podarilo obmedziť to, za čo sa v Slovenskom národnom povstaní bojovalo. A vytiahli ešte ťažšie zbrane: obvinili demokratov, že opúšťajú ba zrádzajú povstalecký program. Že sú neschopní, podozriví zo sabotáže a prelezení živlami z Hlinkovej slovenskej ľudovej strany. Udialo sa veľa špinavostí na slovenskej ceste k Februáru 1948 a podriadeniu sa Prahe.

Konštruovanie tzv. protištátneho sprisahania na jeseň 1947 a vôbec systematický boj proti DS za pomoci ŠtB ide hlavne na vrub Gustáva Husáka. V tomto období išiel nemilosrdne za dosiahnutím mocenského monopolu komunistickej strany a neváhal preň obetovať okrem stoviek nevinne zaistených, vyšetrovaných a mučených občanov i právomoci slovenských národných orgánov. Husák asi naivne kalkuloval, že ide o dočasné riešenie a začne sa plniť odkaz SNP – uplatnenie slovenskej svojbytnosti v republike. To však nebolo možné z viacerých príčin.

Po prvé: Pre Sovietov nepripadala do úvahy nijaká samostatná československá cesta, tobôž nie slovenská. Po druhé: bolo to proti srsti starým boľševikom, ktorých tridsiate roky už neformovali v postoji k štátoprávnej otázke postavenia Slovenska v rámci ČSR, tak ako Husáka. Husák, i keď odchovaný českými stredoškolskými profesormi, ktorí mladých gymnazistov vychovávali v duchu československej národnej jednoty, od študentských čias bol presvedčený odporca čechoslovakizmu. A bol zástancom rovnoprávneho postavenia Slovenska v republike. Nakoniec išlo asi o jedinú vec, na ktorej sa dokázali zhodnúť nová generácia komunistov – intelektuálov, ľudákov, agrárnikov či národniarov. Možno všetci nevyslovovali nahlas slovo autonómia, ale každému z nich bolo jasné, že doterajšie postavenie Slovenska je neudržateľné a pre jeho ďalší rozvoj deštruktívne. Husák samozrejme odmietal politiku HSĽS, viackrát proti nej ostro vystúpil a budúcnosť Slovenska videl v rámci ČSR, avšak dôsledne trval na rovnoprávnosti slovenského národa. Tento jeho postoj sa naplno prejavil o niekoľko rokov neskôr.

Obrázek
Husák s Gottwaldom.

Husáka, Novomeského a ďalších súdruhovia kritizovali už v máji 1950 na 9. zjazde KSS. Zo snahy „izolovať a separovať Slovensko od pokrokových síl českého národa“, a „otráviť Slovensko jedom nedôvery k českému ľudu“.

Február umožnil strane (a vláde) vystúpiť razantne proti „vnútorným nepriateľom“ a nastoliť stalinizmus. Paradoxne do súkolesia teroru padol aj Gustáv Husák. Národu bolo treba nejako vysvetliť, že sa majú všetkého vzdať a začať od znova za iných podmienok. A tak sa hľadal nepriateľ, spoločnosť sa musela „očistiť“, nové poriadky sa museli zdôvodniť. KSČ popri prenasledovaní a popráv svojich otvorených odporcov začala hľadať triedneho nepriateľa po vzoru ZSSR tiež vo vnútri KSČ. Clementis, Husák, Novomeský a ďalší boli vylúčení z KSČ a zbavení straníckych funkcií. Boli obvinení z intelektuálskeho salónneho komunizmu a zo zločineckej skupiny buržoáznych nacionalistov. Husáka zaistili 6.februára 1951 v ústredí strany v Bratislave ako člena ÚV KSČ, vedúceho roľníckeho oddelenia ÚV KSS a poslanca Národného zhromaždenia. Zatýkalo ho špeciálne komando vyslané z Prahy a aj ho vypočúvali v Prahe – najprv na zámku v Kolodějoch, potom v Ruzyni.

Ostatní zatknutí vynútené priznania podpísali. Pristali na hru, že záujem strany si to žiada a dúfali v miernejší trest. Aj Husák podpísal, ale koncom novembra 1951 všetko odvolal. Odvtedy sa striktne držal svojej neviny. Utvrdil sa vtom, v čo veril – že sa strane a jej ideológii nespreneveril. Čo bola aj pravda. Nepodarilo sa proti nemu nájsť nič, žiadne zaváhanie, žiaden prehrešok.

Husák strávil vo väzbe tri roky, kým sa konal proces v dňoch 21.-24.apríla 1954. Celé hodiny musel stáť v mraze, nesmel si sadnúť. Bol bitý a rôzne mučený. V noci každých desať minút budíček a hlásenie bachárovi, že všetko je v poriadku. Potom vyšetrovatelia zvolili inú taktiku. S výsluchmi prestali a dali ho „k ledu“. Až do leta 1953, čiže rok a pol, ho nevolali k výsluchu, zariadili najostrejší väzenský režim. Vážil iba 55 kg pri výške 175 cm. Za celú tú dobu bol len raz na vychádzke na čerstvom vzduchu – na 10 minút.

„Nohy som mal opuchnuté, premrznuté, srdce mi vynechávalo, aj zmysly mi vynechávali, zrak i sluch, a mal som záchvaty mdloby,“ opisoval neskôr svoj stav Husák. „Po prvýkrát v živote som videl, ako vzorce na koberci ožili a fantasticky sa pohybovali. Červené myšky liezli po stenách.“

Pred procesom ho žiadali, aby si zachránil krk, aby podpísal aspoň niečo, aby neprovokoval. Gustáv Husák sa nepoddal. S istotou, že dostane trest smrti, išiel na hlavné pojednávanie a obhajoval sa sám.

Budúci československý prezident dostal doživotie. Keby sa proces konal o dva roky skôr, trest smrti ho neminie. Ale už nežil Stalin ani Gottwald.

Do 12. júla 1954 bol v samoväzbe na Pankráci, potom na samotke v Leopoldove až do mája nasledujúceho roku. Potom ho opäť premiestnili na Pankrác. V rokoch 1955-58 bol v Leopoldove, kde mohol aj pracovať. V januári 1959 bol opäť na samotke na Pankráci a v Ruzini. Zvyšok väzenia do mája 1960 strávil v Mírove.

Clementis dopadol najhoršie. Bol preradený od buržoáznych nacionalistov do procesu s protištátnym spikleneckým centrom okolo Rudolfa Slánského. Odsúdený bol k trestu smrti a v decembri 1952 popravený.

Obrázek
Vlado Clementis

Husák bol na základe amnestie spolu s ďalšími z väzenia prepustený. Manželstvo sa mu rozpadlo a rozviedol sa. S deťmi neprežil skoro 10 rokov. V r. 1963 sa mu podarilo získať občiansku a stranícku rehabilitáciu. Začal pracovať v Ústave štátu a práva Slovenskej akadémie vied. Napísal Svedectvo o SNP. Ostával radovým členom KSČ. V polovici roku 1967 však už bolo zrejmé, že v Československu rastie vážna kríza a ako osvedčený bojovník budovania socialistickej spoločnosti sa Gustáv Husák opäť dostal do popredia.

Už tri roky po prepustení z väzenia ho komunisti rehabilitovali a prijali späť do strany. Husák išiel hore, pridal sa k Dubčekovmu reformnému krídlu a v apríli 1968 sa stal podpredsedom vlády. Jeho úlohou bolo pripraviť zákon o československej federácii, a dať tak v republike Slovensku rovnocenné postavenie. Po invázii vojsk Varšavskej zmluvy 21. augusta 1968 do Československa nastal ďalší obrat v jeho živote.

Bolo jasné, že Dubček skončil a Husák sa nemienil, po toľkých obetiach, znova odpratať. Rýchlo sa reformistom otočil chrbtom a v roku 1969 vystriedal Dubčeka na čele Komunistickej strany Československa. V roku 1975 sa stal navyše prezidentom. Od augusta 1968 väčšina Slovákov a Čechov vníma Husáka ako zradcu a tvorcu normalizácie, ktorá viedla k morálnemu marazmu v spoločnosti. Historik Plevza to videl pragmaticky: „Aká zrada, prosím vás. On to bral ako politický zápas. Husák nemohol Dubčeka zradiť v situácii, keď sme boli obsadení okupačnými vojskami. Skrátka, iba vedel, kde je sever.”

Moc Husáka zmenila. Diplomat Ladislav Šimovič, ktorý sa s Husákom stýkal od mladosti, vo svojich spomienkach napísal, že poznal dvoch Husákov. „Tým prvým bol mladý Gusto, inteligentný, bystrý, vo svojej generácii uznávaný a vážený, a v podstate slušný človek. Druhým bol starý, samoľúby nadutec, ktorý túžil iba po osobnej moci a sláve a bol bezcitný, bezohľadný, krutý a odcudzený všetkému a všetkým.“

Svoju politickú rolu dohral 10. decembra 1989. Po novembrových udalostiach Husák vymenoval novú vládu „národného porozumenia“, v ktorej boli aj bývalí disidenti a podal demisiu. Pád totalitného režimu, ktorému slúžil, prežil iba o dva roky.

http://spravy.pravda.sk/domace/clanok/1 ... ovi-vlkom/
http://www.druhasvetova.sk/2013/01/31/h ... -storocim/
http://spravy.pravda.sk/domace/clanok/2 ... va-husaka/
http://spravy.pravda.sk/domace/clanok/2 ... negativnu/
Vzostupy a pády, Viliam Plevza, TATRAPRESS 1991
http://www.osobnosti.sk/index.php?os=zivotopis&ID=1710
http://www.hrad.cz/en/president-of-the- ... usak.shtml
http://www.czsk.net/svet/clawnky/osobnosti/husak.html
http://www.webnoviny.sk/slovensko/majst ... lanok.html
http://www.fdb.cz/lidi-zivotopis-biogra ... husak.html
Naposledy upravil(a) Stuka dne 3/5/2015, 14:35, celkem upraveno 4 x.
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Franz Trubka
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1815
Registrován: 14/10/2010, 04:16

Re: Gustáv Husák

Příspěvek od Franz Trubka »

Zajimave shrnuti zivota komunisty, ktery nam starsim poradne zasahl do zivota, Chybi ale druha cast, od roku 68. Bude?
G. Husak byl hodne rozporuplna osobnost. Zazil vysluni i pady, vezeni i post nejmocnejsiho muze CSSR.
Objektivni hodnoceni jeho osoby je podle me nesmirne tezke
Jinak, Stuko, za 1. On proste patri k nasi nedavne minulosti
ObrázekObrázek

Pink Floyd-On The Turning Away
Uživatelský avatar
Stuka
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2120
Registrován: 22/8/2010, 20:18

Re: Gustáv Husák

Příspěvek od Stuka »

Díky.
Bylo teď v lednu výročí - 100 let od jeho narození, tak proč si ho nepřipomenout?
Je až s podivem, že o něm není žádná literatura. Jsou jenom články buď pro něho nebo proti němu.
Léta 68 a normalizace je dost ožehavé téma a ještě čerstvé. Historici pláčou, že nejsou otevřeny všechny archivy, tak jak mají o tom psát? Pokud tedy nechtějí opakovat to, co už bylo stokrát napsáno.
Tak nevím jak se v tom vyznat. Zdá se, že v poslední době se názor na Husáka trochu mění a to k lepšímu. Chtělo by to novou literaturu, aby se dalo něco napsat o roku 68 a poté a aby to přineslo nějaký nový pohled.
Ať je to jak chce a je vlastně jedno jakej kdo má na Husáka názor, ale byl opravdu významná osobnost našich dějin a je trochu hanba, že bylo zatím o něm ticho po pěšině.

To, jak si stál za svým přesvědčením a vydržel tvrdou basu - to mně zaujalo nejvíc. :)
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Bleu
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1693
Registrován: 29/9/2009, 00:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Gustáv Husák

Příspěvek od Bleu »

K roku 1968 a Československu je literatury docela dost, jak syntéz tak i studií, ze všech možnýjch úhlů pohledu. Otázka jak moc se přímo týká Husáka. Katalog NKP mi vyplivnul 176 záznamů (k heslu normalizace pak 753 záznamů), které se Husáka nějak týkají. Rok 1989 začíná být taky poměrně dobře zdokumetován, jak skrze zahraniční politiku, tak domácí dění. Fakt je, že o Husákovi žádná monografie asi neni (vyjma publikace "V hlavní roli Gustáv Husák" od M. Formáčkové). Ale je fakt, že k období normalizace toho je už zase dost. Co jsem koukal tak o husákovi se píšou (nebo napsali) i nějaký práce na FF UK- Třeba tady.
http://ckis.cuni.cz/F/K62DRQFLNL6NGSQYS ... format=999

p.s. stuko článek je dobrej, proč ne, ale trošku mě nadzvedává to "a iné" u zdrojů.
Obrázek

"Slepému neukážeš, hluchému nepovíš, debilovi nedokážeš..."
- Anonym -

Historie bude mít právo nárokovat si místo mezi znalostmi opravdu hodnými úsilí pouze tehdy, pokud nám místo pouhého výčtu postrádajícího souvislosti a prakticky i omezení umožní racionální řazení a postupnou srozumitelnost.
Marc Bloch, 1942
Uživatelský avatar
Stuka
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2120
Registrován: 22/8/2010, 20:18

Re: Gustáv Husák

Příspěvek od Stuka »

ale trošku mě nadzvedává to "a iné" u zdrojů.
Už sme to zde řešili stokrát. Nedá se to a ani to není třeba, vypsat všechny zdroje do kterých se člověk kouknul a ze kterých něco převzal. Ber to tak, že hlavní zdroje jsou vypsané, ale bylo třeba hledat pod heslem např. Vlado Clementis, Zbor povereníkov, Február 48, SNP a Husák, Demokratická strana na Slovensku atd. atd. Když tě to nadzvedává - to je tvůj problém.
Můj problém byl ten, že spousta zdrojů do r. 1968 a to už ani neříkám potom, uvádí trochu jiný pohled, nebo dokonce odlišné informace. V těch je třeba se vyznat a roztřídit podle toho, co zajímá mně a co chci článkem říct. Potom je potřeba okřesat tému o rozsáhlost děje během SNP a Února 48, protože to bych s článkem skončila až za pár let. Když ale něco okřešu, tak ale tomu musím dát nějaký ucelený rámec, aby byla zachována plynulost.

Tolik snad stačí k vysvětlení genezy článku.
K roku 68 a k normalizaci - možná je spousta materiálů, to máš pravdu. Určitě i kvalitných. Mnoho je jich ale jenom tlachacích, subjektivních. Mnoho je jich psáno z pohledu, který mi nevyhovuje. Určitě mi ale nevyhovuje, když chci psát o Husákovi, porbírat se stohem literatury o 68 roku, studené válce, normalizaci a perestrojky. Na to opravdu nemám čas, ani trpělivost. Krom toho si myslím, že spousta informací ještě není k dipozici, že jsou opravdu někde v archivech. To by ale nevadilo. Víc vadí to, že o Husákovi není napsáno nic. Promiň, ale česká literatura a české zdroje mně v tomto případě moc nezajímají, a když tak opravdu jenom okrajově. Tím se dostávám k jádru věci: čekám na SLOVENSKÝ pohled odborníků - historiků na Husáka a jeho dobu.

Proto jsem zatím nechala ožehavý rok 1968 a poté - být. Je totiž rozdíl, jestli o něm píše Čech nebo Slovák.
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Polarfox
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 5843
Registrován: 5/11/2010, 21:01
Bydliště: Praha

Re: Gustáv Husák

Příspěvek od Polarfox »

Mám jen jednu připomínku. Pokud mám psát objektivně, tak je třeba pracovat se všemi zdroji a úhly pohledu a vyvarovat se méně či více skrytých šťouchům vůči Čechům. Ale nic ve zlém :)
ObrázekObrázekObrázek

U národa, u něhož je nejoblíbenějším historickým spisovatelem Vlastimil Vondruška, se nějakého historického prozření a sebereflexe dočkáme opravdu jen velice stěží. (Polarovo motto pro rok 2019)

“Without data, you're just another person with an opinion.” W. Edwards Deming

Brána do Mordoru: https://twitter.com/fbeyeee?lang=cs
Uživatelský avatar
Jester
četař
četař
Příspěvky: 74
Registrován: 10/8/2010, 12:59
Bydliště: Valašské království

Re: Gustáv Husák

Příspěvek od Jester »

Osobně vidím publikovaný článek jako kvalitní úvod k tomu opravdu hlavnímu, tj. úloha Gustava Husáka v roce 1968 a v dobách tzv. normalizace. Ano, bude potřeba oddělit důležité od balastu a najít pokud možno vyvážený pohled. Zcela jistě bude o Husákovi psát jinak Slovák a jinak Čech. Nicméně, právě pohled ze slovenské strany považuji pro sebe za hodně důležitý a obohacující, jakkoli pro mě nemusí být prvoplánově stravitelný. Prosím alespoň o zarezervování místa a třeba jednou, až čas a chuť dovolí, dopsat těch zbývajících odhadem 90% textu.
Naposledy upravil(a) Jester dne 5/2/2013, 10:13, celkem upraveno 1 x.
Moudrý tyran povolí ve své zemi svobodu myšlení. Těch několik málo poddaných, kteří ji nakonec využijí, nestojí za řeč.
Uživatelský avatar
Scrat
podporučík
podporučík
Příspěvky: 683
Registrován: 1/8/2009, 12:06

Re: Gustáv Husák

Příspěvek od Scrat »

Polarfox píše:Mám jen jednu připomínku. Pokud mám psát objektivně, tak je třeba pracovat se všemi zdroji a úhly pohledu a vyvarovat se méně či více skrytých šťouchům vůči Čechům. Ale nic ve zlém :)
To máš těžký, každý má trochu jiný úhel pohledu a přestože si myslíš jak nejsi objektivní tak všem se nezavděčíš. A už vůbec ne v dnešní rozhádané době. Jiný pohled na dr. Husáka má zarytý komunista, jiný člověk který byl za své názory pronásledován. Ty dvě strany ale ještě dokážu pochopit, úplně nejhorší jsou takoví ti "hospodští revolucionář" skupina nadávající už z principu na všechno a na všechny. A mám obavu že pokud bude článek dotažen až do konce tak tu ta posledně jmenovaná parta "hlasatelů jediné pravdy" udělá pěkný svinčík.
Jinak bych to viděl podobně jako Jester, jako základ dalšího článku nebo série protože přiznejme si že tento člověk je hodně významnou postavou naší nedávné minulosti.

A k samotnému článku? Stuko je to stručné a dobré a už jen za odvahu do toho rýpnout :up: :up: .

Scrat
All great things are simple, and many can be expressed in single words: freedom, justice, honor, duty, mercy, hope.
Winston Leonard Spencer-Churchill
Uživatelský avatar
Bleu
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1693
Registrován: 29/9/2009, 00:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Gustáv Husák

Příspěvek od Bleu »

Stuka píše:
ale trošku mě nadzvedává to "a iné" u zdrojů.
Už sme to zde řešili stokrát. Nedá se to a ani to není třeba, vypsat všechny zdroje do kterých se člověk kouknul a ze kterých něco převzal. Ber to tak, že hlavní zdroje jsou vypsané, ale bylo třeba hledat pod heslem např. Vlado Clementis, Zbor povereníkov, Február 48, SNP a Husák, Demokratická strana na Slovensku atd. atd. Když tě to nadzvedává - to je tvůj problém.


Proto jsem zatím nechala ožehavý rok 1968 a poté - být. Je totiž rozdíl, jestli o něm píše Čech nebo Slovák.
Co se prosím tě nedá? Vložit tam o 10 odkazů víc? Nebo co je za problém? :) A že tě český pohled zajimá jen okrajově je jistě legitimní postoj, ale vzhledem k tomu, že české literatury o normalizaci je, jak hádám, výrazně víc české provenience, patrně by nebylo od věci ji úplně nevypustit.
Obrázek

"Slepému neukážeš, hluchému nepovíš, debilovi nedokážeš..."
- Anonym -

Historie bude mít právo nárokovat si místo mezi znalostmi opravdu hodnými úsilí pouze tehdy, pokud nám místo pouhého výčtu postrádajícího souvislosti a prakticky i omezení umožní racionální řazení a postupnou srozumitelnost.
Marc Bloch, 1942
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Re: Gustáv Husák

Příspěvek od Pátrač »

Já jsem nadšený, velmi dobrá práce a drobné štulce pokud to tak vůbec lze nazvat nevnímám nijak negativně. Spíše naopak. Osobně bych na takovou práci odvahu neměl. Proto hodnotím i odvahu vysokým bodovým ohodnocením.

Ale kolegyně měla bys říci i B a projet i vše kolem něj až do jeho abdikace a smrti.

Jeho život byl složitý, postoje ale měl vyhraněné a myslím si, že jako komunista předválečné doby nedokázal překročit svůj osobní stín. Zcela jistě nebyl žádné ořezávátko, prokázal pevnost chrakteru i osobní odvahu. Jeho role v normalizačním období by skutečně stála za druhý díl.

Proto Tě já osobně žádám, dej se do toho.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
Destroyman
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1288
Registrován: 25/6/2008, 08:35
Kontaktovat uživatele:

Re: Gustáv Husák

Příspěvek od Destroyman »

Bleu nech ji. Tohle přece není žádná akademická seminárka a Stuka není žádná devatenáctiletá studentka, kterou bys mohl peskovat za málo odkazů na zdroje, protože "se to tak dělá". Napsala co napsala, blbý to vůbec není, hlavní pilíře její práce tam jsou, tak vo co gou?
Například já na internet zdroje obvykle nedávám vůbec, moc dobře vím proč a nikomu to nevadí.
さようなら。
Uživatelský avatar
Bleu
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1693
Registrován: 29/9/2009, 00:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Gustáv Husák

Příspěvek od Bleu »

Destroy: Píšu snad, že je to blbý? Ja myslím, že jsem napsal, že je to dobrý. A takhle, nejde ani tak o to, že se to tak dělá, jako o to, že je pak zřejmé z čeho autor vycházel. A co je podstatné, tak to poněkud napomáhá i k tomu, že se rozšiřuje i jakési povědomí o bibliografii/primárních pramenech toho kterého tématu, toť vše.
Obrázek

"Slepému neukážeš, hluchému nepovíš, debilovi nedokážeš..."
- Anonym -

Historie bude mít právo nárokovat si místo mezi znalostmi opravdu hodnými úsilí pouze tehdy, pokud nám místo pouhého výčtu postrádajícího souvislosti a prakticky i omezení umožní racionální řazení a postupnou srozumitelnost.
Marc Bloch, 1942
Uživatelský avatar
Cassius Chaerea
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1247
Registrován: 19/9/2007, 10:52

Re: Gustáv Husák

Příspěvek od Cassius Chaerea »

Stuka píše:
ale trošku mě nadzvedává to "a iné" u zdrojů.
Už sme to zde řešili stokrát.
1) Nedá se to a ani to není třeba, vypsat všechny zdroje do kterých se člověk kouknul a ze kterých něco převzal. Ber to tak, že hlavní zdroje jsou vypsané, ale bylo třeba hledat pod heslem např. Vlado Clementis, Zbor povereníkov, Február 48, SNP a Husák, Demokratická strana na Slovensku atd. atd. Když tě to nadzvedává - to je tvůj problém.
2) Můj problém byl ten, že spousta zdrojů do r. 1968 a to už ani neříkám potom, uvádí trochu jiný pohled, nebo dokonce odlišné informace. V těch je třeba se vyznat a roztřídit podle toho, co zajímá mně a co chci článkem říct. Potom je potřeba okřesat tému o rozsáhlost děje během SNP a Února 48, protože to bych s článkem skončila až za pár let. Když ale něco okřešu, tak ale tomu musím dát nějaký ucelený rámec, aby byla zachována plynulost.

3)Tolik snad stačí k vysvětlení genezy článku.
K roku 68 a k normalizaci - možná je spousta materiálů, to máš pravdu. Určitě i kvalitných. Mnoho je jich ale jenom tlachacích, subjektivních. Mnoho je jich psáno z pohledu, který mi nevyhovuje. Určitě mi ale nevyhovuje, když chci psát o Husákovi, porbírat se stohem literatury o 68 roku, studené válce, normalizaci a perestrojky. Na to opravdu nemám čas, ani trpělivost. Krom toho si myslím, že spousta informací ještě není k dipozici, že jsou opravdu někde v archivech. To by ale nevadilo. Víc vadí to, že o Husákovi není napsáno nic. Promiň, ale česká literatura a české zdroje mně v tomto případě moc nezajímají, a když tak opravdu jenom okrajově. Tím se dostávám k jádru věci: čekám na SLOVENSKÝ pohled odborníků - historiků na Husáka a jeho dobu.

4)Proto jsem zatím nechala ožehavý rok 1968 a poté - být. Je totiž rozdíl, jestli o něm píše Čech nebo Slovák.
1)Vždycky se to dá, je to jen o přístupu. Jiná věc je, že u takového "populárně naučného" článku, kde jsou zdroje uvedené jen na okraj, aniž by čtenáři výrazněji pomohli v dohledání, to není podstatné. Avšak slova "a iné" jsou prostě zbytečná a nic neříkající i zde.
2)Právě proto by bylo mnohem lepší, kdyby takový článek byl psán v duchu klasických odborných odkazů a byly v článku obsaženy oba (či více) pohledy a názory. K jednotlivým názorům pak uvedeny odkazy. Samozřejmě jde zde o rozdílnost a náročnost koncepcí, ale pořád lepší populárně naučný článek v hrsti, než vědecko odborný článek na střeše.
3)No vzhledem k faktu, že Husák jak v roce 68, tak i později byl plně spjat s osudem Československa a nebojím se říci, že v této době dokonce více se západní částí země (od dubna 69 byl v KSČ, funkci v KSS převzal Lenárt), je opovrhování zdroji z ČR trochu tristní.
4)No rozdíl v tom může být i když o něm bude psát zasloužilí člen LM, nebo neméně zasloužilí disident, ale vždy je to o tom jak je článek napsán. Správný "historik" si zdroje nevybírá podle národností.
Uživatelský avatar
Stuka
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2120
Registrován: 22/8/2010, 20:18

Re: Gustáv Husák

Příspěvek od Stuka »

Díky za zájem, pochvalu a podporu.
Padly tu vskutku trefné poznámky se kterými se zcela ztotožňuju.
Možná jsem se špatně vyjádřila, ale pokud chce být člověk trochu objektivní při psaní ožehavých tém naší historie, musí mít k dispozici i slovenské zdroje (nejen české) a ty právě k Husákovi chybí. Také je třeba podotknout, že Husák byl především osobnost slovenské politiky, až potom československé. Nejdřív se s ním musí (nebo konečně) vyspořádat Slováci a je smutné, že to trvalo tak dlouho, než se do toho pustili. Snad se tedy opravdu dočkáme nějaké dobré publikace.

Z té české strany není problém, aby jste si o něm přečetli kde co a přijali nějaký názor. Předpokládala jsem, že vás víc zaujme pohled ze slovenské strany. Jistě jste si ale všimli, že bruslím na tenkém ledě a snažím se obrusovat příliš ostré hrany. Ve slovenských zdrojích musím hledat objektivní jádro, stejně jako v českých.

Husák prožil období různorodé a aktuálně zasáhl do mnoha významných událostí, které samy o sobě by zadaly na celou knihu. Mně osobně v minulosti Husák nijak zvlášť nezajímal. Snad proto, že se dlouho o něm psalo jenom okrajově, posměšně, hanlivě.
Když se teď historici pustili o něm do práce a upozornili na některé jiné pohledy na jeho osobu, vlastně mě překvapilo, jak byl jeho život zajímavý. Upoutalo mně především jeho hrdinství, jinak to nazvat nemůžu, jak odolával v tvrdé base, i když všichni ostatní byli zlomeni. Pídila jsem se po tom, co může Husáka ve stručnosti charakterizovat. Je to určitě nálepka - komunista tělem i duší. Pokud chcete vidět, někoho kdo bezvýhradně věřil v socializmus a posléze v komunizmus - podívejte se do tváře Husáka. Já si osobně myslím, že už tento samotný fakt je velmi zajímavý, protože kolik bylo v naší historii komunistů a kolik obracelo kabát, kolik v nich vnitřně opravdu věřilo v ideologii své strany?

Tím samozřejmě Husáka neomlouvám, jenom jsem byla překvapena, že mně osobně vlastně nejvíc zaujal svým bezvýhradným přesvědčením ve správnost toho co mu předkládala strana. Myslím si, že Husák právě do období roku 68 roku se jeví jako mimořádně zajímavý - takový jakoby jiný komunista než ti ostatní. Jakoby vyčníval z davu. Jakoby trochu poťouchle sledoval dění, vřavu, křik a běsnění s odstupem.

Léta 68 a dále, no možná se k tomu dostanu, kdyby zájem byl. Není to však vůbec jednoduchá téma, už z toho důvodu, že rok 68 mně osobně necháva dost chladnou. (Na tomhle místě si musím vždycky, když mluvím o 68 roku vzpomenout na jednoho učitele z VŠ, který furt běhal po učebně, v ruce třímal knížku, kde byl jako mladý vyfocen, že stojí před tankem v 68 a ruce má rozpažené - no bylo to zajímavý, ale když pokaždé běhal po učebně a rozpažoval ruce a nedokázal o tom přestat mluvit, tak jsme se váleli od smíchu - bohužel - a pokaždé když něco na semináři hrozilo, stačilo se ho zeptat , jak to bylo v roce 68 a člověk mohl spokojeně luštit sudoku :D ). Chtěla jsem jenom říct, že necítím potřebu mluvit ze široka o 68 roku, i když ho samozřejmě nezlehčuju. Osobně si myslím, že se dá charakterizovat jednou větou: přišly k nám tanky a ukázaly pravou tvář toho, jak to vypadá ve skutečnosti s naší tzv. do té doby prezentovanou suverenitou.
Víc mně zajímá Husák v té době, to bych si ráda od historiků sama přečetla. Ale musela by to být nějaká nová poutavá publikace.
ObrázekObrázek
StanislavM
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 110
Registrován: 9/10/2012, 22:14
Bydliště: Vlašim

Re: Gustáv Husák

Příspěvek od StanislavM »

Nevěřím svým vlastním očím , že píšu příspěvek na toto téma ale Stuko dobrý! Gustav Husák je určitě postava , která si zaslouží aby se o ní psalo.Já jenom mám strach , že i ti novodobí historici v této době nenapíší úplnou pravdu. GH podle Lubomíra Štrougala byl ve své podstatě uzavřený člověk, který si moc jiné nepřipouštěl k tělu , takže popsat jeho vnitřní názory bude velmi obtížné. Sám můžu poukázat na dvě věci , které v jiných souvislostech mají svoji pravdu pořád.A to . když se roznesla zpráva ,že Karel Gott emigruje tak GH prohlásil nevadí vytvoříme si jiného Karla Gotta. Pomocí médií , propagace atd . Jak velká pravda to je vidíme i dnes ( co lze pomocí těchto složek dosáhnout). Po druhé když v roce 1989 odstupoval tak v televizním vystoupení pronesl k divákům něco jako " když to chcete". On asi už tenkrát tušil to co se pak dělo.No už končím Stuko dobrý a pokračuj.
Bublifuk
praporčík
praporčík
Příspěvky: 353
Registrován: 2/9/2008, 16:20
Bydliště: Praha

Re: Gustáv Husák

Příspěvek od Bublifuk »

Stuko bezva, napsáno výtečně. Pokud mohu, tak se přimlouvám i za pokračování týkající se dalších let, řekl bych, že tam to je mnohem kontroverznější téma, ale o to lépe, když by se o tom psalo. Takže za mě zájem je a velký.

Scrat: Probůh, hospodští revolcionáři v diskusi i zde na palbě? Těm snad stačí "normální" internet, a že jich tam je :roll:
Obrázek

Nemůžeš tvrdit, že civilizace nezaznamenává určitý pokrok, neboť v každé další válce Tě zabijí novým způsobem.
W.Rogers
Uživatelský avatar
Stuka
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2120
Registrován: 22/8/2010, 20:18

Re: Gustáv Husák

Příspěvek od Stuka »

Díky, váš zájem mně těší. :)
ve své podstatě uzavřený člověk, který si moc jiné nepřipouštěl k tělu
Ano, to je pravda. Když už zvážíme jeho dětství, matka mu pravděpodobně chyběla a možná ho neměl kdo učit otevřenosti a citu. Taktéž jeho vztahy se ženami v dospělosti svědčí o tom, že nebyl žádnej lehkomyselník. Hodně se údajně přetřásalo, že jeho první žena měla poměr se slovenským hercem Ctiborem Filčíkem. Možná to je pravda, vždyť se to událo asi v době kdy seděl ve vězení anebo po této době, kdy se po deseti letech asi odcizili. Takže není nic divného na tom, že se nakonec rozvedli. Umím si taky představit, co s Husákem musela udělat dlouholetá basa. Není jednoduché se vrátit do normálního života.(Magda zemřela r.1966 na rakovinu).
V období bouřlivého roku 1968 se Husák začal scházet s Vierou Millerovou, se kterou se zběžně znal ještě z dob SNP. To byla druhá žena jeho života. Byla překladatelkou a redaktorkou, uměla francouzsky a německy a měla 45 let. Scházel se s ní během víkendu, když přijela do Prahy nebo on do Bratislavy. Vzali se v r. 1973 a po 4 letech zemřela, když s ní havaroval vrtulník, který ji po zranení převážel do nemocnice. Po této tragédii se Husák už asi mnoho se ženami nestýkal. Není jisté, jestli herečka a komunistka Jiřina Švorcová (která zemřela před 2 lety) byla jeho intimní přítelkyně, jak se o Švorcové pár lidí vyjadřovalo.
Lze ale s jistotou říct, že na prvním místě u Husáka byla politika a tomu podřizoval všechno ostatní.
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
parmezano
7. Major
7. Major
Příspěvky: 551
Registrován: 17/3/2012, 16:17

Re: Gustáv Husák

Příspěvek od parmezano »

G. Husák po letecké nehodě při zahynula jeho druhá žena , přestal létat z Prahy domů do Bratislavy a zásadně jezdil vlakem. Každé páteční odpoledne vezla Slovenská strela jeho saloní vůz a v pondělí ráno se vracel Slovenskou strelou zpátky do Prahy . Tehdy bylo nařízeno , že výpravčí ve službě museli zvlášť hlásit příslušnému vlakovému dispečeru , že jsou postaveny pro ty vlaky návěstidla v poloze volno.
Obrázek
Uživatelský avatar
Stuka
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2120
Registrován: 22/8/2010, 20:18

Re: Gustáv Husák

Příspěvek od Stuka »

Jsem ráda, že se zde nerozběhla debata, ve které by proti sobě stály dva týmy hráčů - zatvrzelí odmítači (už z principu) všeho "socialistického" proti nostalgicky zaslepeně vzpomínajícím pamětníkům dob před sametovou revolucí. To mně těší. Je vidět, že zde na Palbě je inteligentní parta. :D
Osobně si myslím, že pokud se my Slováci a Češi máme vyrovnat se svou minulostí, je potřeba to dělat komplexně a ne jenom z pohledu některého týmu hráčů výše uvedených.

K osobě Dr. Husáka vítám takové perličky jak uvedl Parmezano - o nichž se asi běžně neví a jsou zajímavé. Také přidám jednu informaci, která možná zaujme aspoň slovenské uživatele:
Nelze Husákovi odepřít že se zasazoval za hospodářský rozvoj Slovenska. Některé projekty však vzbuzovaly v té době - 80 tých let - úsměv na tváři. Například bývalé Bratislavské automobilové závody (BAZ). Já osobně jsem nevěděla, že za tuhle fabriku vděčíme Husákovi. On prosadil její výstavbu, i když v 80-tých létech prý fabrika působila bizardně - obrovské moderní haly zívali prázdnotou a v tom prázdném prostoru - sem-tam jenom pár kovoobráběcích strojů - pro výrobu malých subdodávek pro český automobilový průmysl. No už o pár let později, samozřejmě už bez přičinění Husáka, po revoluci, se z této fabriky stal gigant slovenského automobilového průmyslu - slovenská pobočka Volkswagenu. Deset procent hrubého domácího produktu krajiny.
Naposledy upravil(a) Stuka dne 6/2/2013, 11:40, celkem upraveno 1 x.
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17687
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Gustáv Husák

Příspěvek od skelet »

Nemusíš se bát to opravit, v současném systému to už z portálu nepadá

BAZ vznikl k nelibosti Škody Mladá Boleslav, a je také třeba podotknout, že kvalita modelů vyráběných v BAZu taky spadla dolů.
ObrázekObrázekObrázek
Odpovědět

Zpět na „Ostatní“