Prostředky individuální ochrany

Odpovědět
kouty
Příspěvky: 8
Registrován: 26/8/2011, 14:30

Prostředky individuální ochrany

Příspěvek od kouty »

Navazující na článek :HISTORIE OCHRANY OBYVATELSTVA V NAŠICH ZEMÍCH

PROSTŘEDKY INDIVIDUÁLNÍ OCHRANY
Podle Koncepce ochrany obyvatelstva od roku 2006 do roku 2015 mohou být prostředky individuální ochrany využity při evakuaci a ukrytí obyvatelstva v průběhu válečného stavu. Avšak jejich okamžité použití při bezprostředním nevojenském ohrožení je nereálné.
Prostředky individuální ochrany jsou definovány jako prostředky pro ochranu dýchacích cest a povrchu těla člověka před některými účinky zbraní hromadného ničení a průmyslových škodlivin.

Rozdělení prostředků individuální ochrany
a. z funkčního hlediska:
• ochrana dýchacích cest;
• ochrana povrchu těla;
b. dle způsobu ochrany dýchacích cest:
• filtrační (ochrana dýchacích cest pomocí kompletu lícnice ochranné masky a malého ochranného filtru; podmínkou použití této ochrany je, že v daném prostoru bude v ovzduší dosaženo min. 17 % obj. kyslíku a max. 0,5 % bojové chemické látky, popřípadě 1 obj. % průmyslové škodliviny)
• izolační (ochrana dýchacích cest pomocí kompletu lícnice ochranné masky a dýchacího přístroje; musíme použít tam, kde nejsou splněny podmínky pro použití filtrační ochrany, tj. v ovzduší je obsaženo méně něž 17 % obj. kyslíku či více než 0,5 obj. % bojové chemické látky, případně 1 obj. % průmyslové škodliviny)
c. z hlediska uživatelského lze prostředky individuální ochrany rozdělit na:
• vojenské;
• civilní:
 prostředky individuální ochrany pro děti:
 od narození do 1,5 roku (dětské ochranné vaky);
 od 1,5 do 3 let (dětské ochranné kazajky a dětské ochranné masky);
 od 3 do 10 (12) let (dětské ochranné masky);
 prostředky individuální ochrany pro dospělé (ochranné maskypro dospělé a děti do 10 let).

PROSTŘEDKY IMPROVIZOVANÉ OCHRANY
Prostředky improvizované ochrany slouží jako náhrada za prostředky individuální ochrany v případě jejich nedostatku. Popřípadě slouží jako prvotní pomůcka při ochraně osob při krizových situacích.
Je určena k ochraně těla a dýchacích orgánů před účinky toxických a nebezpečných látek. Základním principem je vhodné využití oděvních částí, které jsou v dispozici v domácnostech či na pracovištích. Při použití této ochrany je potřeba dodržet tyto tři zásady:
1. musí být zakryt celý povrch těla, žádné místo nesmí být nepokryto;
2. vše musí být dokonale utěsněno;
3. je vhodné použít více vrstev.
K ochraně hlavy je vhodné použít šátky, šály popřípadě čepice, přes které je vhodné natáhnout kapuci. Dále nasadit v případě možností helmu (cyklistickou, motorkářskou, aj.), které takto chrání před padajícími předměty.
Očím a obličeji je nutno věnovat největší pozornost. Zvláštní pozornost je třeba věnovat ochraně úst a nosu, jelikož jsou vstupními otvory do dýchacího ústrojí. Nejvhodnější je překrytí složeným kusem flanelové látky či froté ručníkem, mírně navlhčeným ve vodě či vodném roztoku sody nebo kyseliny citrónové, a upevněným v zátylku šátkem či šálou.
Oči je třeba chránit nejlépe brýlemi uzavřeného typu (plavecké či motocyklové). Popřípadě lze oči ochránit přetažením průhledného igelitu přes hlavu a stažení gumou v úrovni lícních kostí. Musí se co nejvíce zamezit kontaktu očí s okolním vzduchem.
Platí zásada, že každý druh oděvu poskytuje určitou míru ochrany, přičemž větší počet vrstev zvyšuje koeficient ochrany.
K ochraně trupu jsou nejvhodnější následující druhy oděvů:
• dlouhé zimní kabáty;
• bundy;
• kalhoty;
• kombinézy;
• šusťákové sportovní soupravy.
Tyto oděvy je nutno dostatečně utěsnit kolem krku, rukávů a nohavic. Kolem krku lze použít šálu či šátek omotaný přes zvednutý límec. Netěsné zapínání a trhliny je nutné přelepit izolepou. Je vhodné použít ke všem ochranným oděvům pláštěnku, či jiný nepronikavý přehoz. V případě nutnosti je vhodné nahradit pláštěnku dekou či přikrývkou a zabalit se do ní.
Velmi dobrý ochranným prostředkem rukou jsou pryžové rukavice. Čím je materiál silnější, tím lepší poskytuje ochranu. Rukávy přesahující přes okraj rukavic převážeme u okrajů řemínkem či provázkem. Rukavice je možné nahradit látkou či šátkem, které ovineme kolem rukou. Krátkodobě je tak ochráníme před škodlivými látkami.
Chodidla je vhodné chránit pryžovými holínkami či koženými vysokými botami. Je nutné zabezpečit, aby mezi nohavicí a botou nezůstalo nechráněné místo. Přesahující nohavici je nutno stáhnout řemínkem či provázkem. V případě použití nízkých bot,je vhodné nohy zabalit do igelitových sáčků a uvázat.
Improvizovaná ochrana je určená ke krátkodobé ochraně a je určena především:
• k přesunu do stálých úkrytů;
• k opuštění zamořených prostorů;
• k překonání zamořených prostorů;
• k ochraně v prostoru jednoduchého typu;
• k evakuaci obyvatelstva.

KOLEKTIVNÍ OCHRANA
Kolektivní ochrana je hromadná, společná ochrana obyvatelstva proti účinkům a následkům ozbrojených konfliktů, velkých provozních havárií a živelních pohrom.
Kolektivní ochrana zahrnuje ukrytí a evakuaci.
Při mimořádných událostech spojených s úniky nebezpečných škodlivin se ke kolektivní ochraně osob využívají ochranné vlastnosti staveb a tam, kde jsou pro to z hlediska dislokace podmínky, improvizované a stálé úkryty. Rozsah a způsob kolektivní ochrany je stanoven plánem ukrytí, který je součástí havarijního plánu. Stanovuje zásady ukrytí, vypracování přehledu počtů a druhů úkrytů v příslušném regionu, jejich kapacit, upřesnění jejich předurčení (počty ukrytých osob v bydlišti, zaměstnání, ve školských, zdravotnických a dalších zařízeních) a zásady chování obyvatelstva při ukrytí.
Rozdělení úkrytů
• stálý protiradiační úkryt;
• stály tlakově odolný úkryt;
• protiradiační úkryty budované svépomocí;
• protiradiační úkryty budované svépomocí polním způsobem;
• ochranný systém metra.
Stálé úkryty byly budovány v letech 1950-1990 ve velkých městech a na územích, která byla předpokládaným cílem možného napadení zbraněmi hromadného ničení. Nejvíce úkrytů se budovalo v Praze, Moravskoslezském, Středočeském a Ústeckém kraji. Po roce 1990 byla zastavena výstavba nových krytů, pouze se dokončovaly rozestavěné.



Současné prostředky individuální ochrany

K současnému stavu prostředků individuální ochrany je nutno dodat významnou skutečnost. Tyto prostředky byly vyvíjeny a dimenzovány na třetí světovou válku vedenou zbraněmi hromadného ničení a režimy života v ní. Dokážou tedy chránit před malou koncentraci škodlivin zapříčiněných jaderným výbuchem, většina však nedokáže chránit před průmyslovými škodlivinami.
Ač jde o výrobky zhotovené před více než 40 lety, jde o prostředky, které mohou v některých případech zachránit lidský život.

Dětské vaky

Jsou určeny k ochraně dětí ve věku asi do 18 měsíců. Chrání organismus dítěte proti účinkům radioaktivního prachu, aerosolů otravných látek a bakteriologických (biologických) prostředků. Vak se vyrábí z pogumovaného textilu, který se pomocí tkanic napíná na hliníkovou kostru. Je vybaven
průzorem, manipulačními rukavicemi a popruhem na usnadnění transportu. K umožnění dýchání je vybaven 2 difúzními filtry.

Dětský ochranný vak DV-75
Slouží k individuální ochraně dětí do 18 měsíců věku (výjimečně do 24 měsíců). Skládá se z lehké trubkové konstrukce, na kterou je přetažen vak z pogumované textilie s průzorem, dvěma difúzními filtry, manipulační rukavicí a příslušenstvím. Uvnitř vaku jsou dvě kapsy pro zásobu plenek či kojeneckou láhev a propojovací zařízení pro podávání stravy zvenčí do kojenecké láhve. V příslušenství vaku je dále zásobní láhev s uzávěrem s injekční jehlou a sací láhev s dudlíkem, nosný popruh a nafukovací podložka pod hlavu dítěte. Vak se napíná na skládací kovovou kostru. Pomocí tvarovaného prostěradla se dá upravit na dětskou postýlku v nezamořeném prostoru. Dodává se v kartónové krabici.
Obrázek

Dětské kazajky

Jsou určeny pro ochranu dětí ve věku od 15 měsíců do 3 až 4 let (dle vzrůstu). Chrání dýchací orgány a horní část těla dítěte proti účinkům radioaktivních i otravných látek a bakteriologických (biologických) prostředků. Jsou vhodné zvláště pro děti nesnášející ochrannou masku a pro děti s onemocněním dýchacích cest. Kazajka je vyrobena z pogumovaného textilu a je opatřena hlavovou kuklou s průzorem z plexiskla, částí kryjící tělo až do pasu, rukávy pevně spojené s bezprstými rukavicemi a v pase dvěma opasky těsnícího zařízení. Dodávka vzduchu do kazajky přes filtr je zabezpečována nucenou ventilací.

Dětská ochranná kazajka DK-88/93
Je určena na individuální ochranu dětí od 18 měsíců do 3 let. Skládá se z kombinézy na horní polovinu těla, vrapové hadice a mechanického dmychadla. Doplňuje se malým ochranným filtrem MOF. Je vyrobena z polyamidové pogumované tkaniny. Vzduch k dýchání je nasáván ventilátorem přes filtr MOF, který je umístěn na nástavci na hlavové kukle. Výdechový ventil je umístěn na kukle pod panoramatickým plastovým průzorem. Jako zdroj elektrické energie slouží monočlánky (6 ks) typu R-14, nebo LR-14. Na rozdíl od DK-62 tak DK-88 nevyžaduje trvalou obsluhu dospělé osoby, je potřebný pouze dozor. V případě poruchy ventilátoru, nebo při vybití baterií je možné použít ruční dmychadlo připevněného na filtr MOF. Kazajka je vybavena systémem umožňujícím příjem tekutin v zamořeném prostoru. Dětské ochranné kazajky se dodávají a ukládají v uzavřených vědrech z umělé hmoty
Obrázek

Ochranné roušky

Představují náhradní jednoúčelový prostředek k ochraně proti radioaktivnímu prachu v oblasti spadových stop v případech, kdy není dostatek ochranných masek. Nechrání proti otravným látkám, oxidu uhelnatému a veškerým průmyslovým škodlivinám

Ochranná rouška OR-1
Jednoúčelový prostředek k ochraně dýchacích cest dětí od 9 měsíců až dospělých osob před účinky radioaktivních látek a částečně před účinky biologických prostředků, jsou-li tyto škodliviny použity ve formě prachu nebo aerosolu. Byla vydána pro obyvatelstvo žijících v zónách havarijního plánování jaderných elektráren.
Je vyrobena z textilu a skládá se z přední textilní lícní části se dvěma průzory z průhledné fólie, podbradníku a těsnění. Ve spodní části lícnice je mezi dvěma textilními vrstvami vložena textilní filtrační vložka, která je schopna zachytávat prachové částice.K zadní části lícnice jsou přišity upínací pásky
Obrázek

Ochranné masky
Jsou určeny pro dospělé obyvatelstvo. Ochranné masky v kompletaci s příslušným ochranným filtrem slouží k ochraně dýchacích orgánů v případech, že koncentrace kyslíku ve vdechovaném vzduchu je alespoň 17 % a koncentrace škodliviny nepřesahuje 0,5 %.

Ochranná maska CM-4
Je obličejová maska s pětipáskovým upínacím systémem, panoramatickými zorníky, do nichž lze vkládat speciální brýlové vložky. Lícnice dále obsahuje průzvučnou membránu, která zvyšuje srozumitelnost mluveného slova a to i při použití technických spojovacích prostředků a ventilovou komoru vyrobenou z mechanicky odolného sklolaminátu. Na šroubení ventilové komory se připojuje filtr MOF. Lícnice OM má na okraji těsnící manžetovou linii a je doplněna pevně zabudovanou polomaskou. Vyrábí se ve třech veli-kostech - 3 (nejmenší), 4 a 5.
Kromě základní verze existuje také modifikace CM-4M, která je přizpůsobená při-jímání nápojů a modifikace CM-4K, který umožňuje kombinaci s izolovaným dýchacím přístrojem.
Obrázek

Ochranná maska CM-5D
Ochranná maska CM-5D spolu s vhodným typem filtru nebo dýchacím přístrojem chrání obličej a dýchací orgány před účinky toxických plynů, par a aerosolů, biologických škodlivin a radioaktivnímu spadu, bojovými otravnými látkami nebo nebezpečným látkám vzniklých při havárií objektů a zařízení, které používají jaderné či chemické materiály. Vyznačuje se děleným velkoplošným panoramatickým zorníkem, který umožňuje uchycení dioptrické vložky při zajištění dobré prostorové orientace. Těsnící manžeta zlepšuje těsnost při použití. Tento typ masky umožňuje použití brýlové vložky, která je určena pro uživatele s vadami zraku. Brýlová vložka je uchycena zasunutím do pryžového trámku zorníku z vnitřní strany. K dispozici jsou 4 vertikální polohy umístění brýlové vložky podle velikosti obličeje.
Obrázek

Ochranná maska CM-6
Jedná se o nejmodernější ochrannou masku. V kombinaci s vhodným filtrem nebo dýchacím přístrojem zajišťuje ochranu obličeje, očí a dýchacích orgánů před účinky toxic-kých plynů, par a aerosolů, biologických škodlivin, radioaktivního prachu atd. Maska je určena pro použití v průmyslu, chemických a nukleárních oborech, zemědělství, hornictví, jednotkách civilní ochrany, záchranných hasičských sborech, u policejních jednotek, apod.
Maska CM-6 zajišťuje spolehlivou ochrannou funkci v teplotním rozsahu -30 ˚C až +70 ˚C. Lícnice je vyrobena z chemicky odolné, měkké a dobře snášenlivé pryže. Velkoplošný panoramatický polykarbonátový zorník zajišťuje dokonalou nezkreslenou prostorovou orientaci při obvyklých činnostech. Řešení těsnící linie masky zabezpečuje spolehlivou těsnost u různých velikostí obličeje.
Maska umožňuje použití elektronických komunikačních zařízení. Konstrukční řešení masky umožňuje montáž filtru na levou nebo pravou stranu. Průzvučná vložka zajišťuje snadnou komunikaci při použití masky.
Modifikace CM-6M je vybavena zařízením pro příjem tekutin. CM-6S je dodávána s vnitřní maskou z transparentní silikonové pryže s vynikající snesitelností.
Obrázek

Filtry k ochranným maskám

Zabraňují průniku radioaktivních látek, bojových chemických látek a biologických agens do vnitřních částí ochranné masky. Nechrání však před oxidem uhelnatým a ochranu proti některým průmyslovým škodlivinám poskytují jen po krátkou dobu. Při průmyslových haváriích spojených s únikem nebezpečných škodlivin nebo při zamoření prostoru oxidem uhelnatým se zaměňují za příslušné filtry průmyslového typu.
Rozdělujeme na malý ochranný filtr (MOF), který váží do 500 g, a velký ochranný filtr (VOF), který váží do 1000 g.
Existují filtry MOF-1, MOF-2, MOF-4, MOF-5, MOF-6M. Filtry se vyráběly od roku 1976 do roku 1999. Výrobní technologie filtrů MOF-5 a MOF-6M je k dispozici a v případě potřeby je možno je hromadně vyrábět.

Filtry MOF-2,-4,-5 obsahují protiaerosolový filtr a sorpční náplň na bázi aktivního uhlí. Při průchodu vzduchu jsou nejdříve odděleny škodlivé aerosoly a prach průchodem přes filtrační papír (filtračními složenci). Poté se škodlivá látka při průchodu aktivním uhlím zachytí na jeho povrchu, jelikož struktura aktivního uhlí připomíná houbu s mnoha výdutěmi. Aktivní uhlí může být také impregnováno chemickou látkou, která se škodlivinou vytvoří chemickou vazbu. Tento způsob sorpce se nazývá chemisorpce a využívají ji nejnovější filtry MOF-6M.
Průmyslové filtry
Jsou určeny k záchytu škodlivin z procházejícího vdechovaného vzduchu. Mohou být použity jako součást filtračních dýchacích přístrojů. Potřeba ochrany proti různým plynům vedla ke vzniku širšího sortimentu filtrů specificky určených pro záchyt škodlivin. Průmyslové filtry dělíme na filtry proti plynům, částicové filtry a kombinované filtry.

Typ filtru_______Barevné označení___________Hlavní využití
A______________Hnědá______________Organické plyny a páry,rozpouštědla
B_______________Šedá________________Anorganické plyny a páry
E_______________Žlutá___________________Kyselé plyny
K______________ Zelená___________________ Čpavek
Hg_____________Červená__________________Páry rtuti
Reaktor__________Oranžová______________Radioaktivní jód
CO____________Bez označení____________ Oxid uhelnatý
NO___________Tmavě modrá_____________Nitrozní plyny
AX____________Světle modrá_________Nízkovroucí organické látky


Dostupnost prostředků individuální ochrany
Prostředky individuální ochrany jsou momentálně uskladněny především na Základně logistiky v Olomouci. Další, menší sklady, jsou rozmístěny kolem velkých měst po celém území ČR.
Obrázek
Rozmístění menších skladů PIO na území ČR (červené kolečka značí počet obyvatel) 1. Skuteč, 2. Tišnov, 3. Drahanovice 4. Vizovice, 5. Zbiroh, 6. Kroučová, 7. Velvary, 8. Hluboká nad Vltavou, 9. Vlastislav, 10. Kamenice u Prahy

Množství prostředků individuální ochrany
Jednotky integrovaného záchranného systému mají ke květnu 2013 k dispozici tyto prostředky individuální ochrany.

Název....................................Počet (ks)
Lícnice masky CM-4....................1 500 000
Lícnice masky CM-5, CM-6................10 000
Lícnice dětské masky DM-1 a CM-3h....340 000
Dětské vaky a kazajky DV-75, DK-88.....25 000
Malý ochranný filtr MOF 2-5............1 300 000
Malý ochranný filtr MOF-6,-6M............10 000

Masky CM-3, dětské vaky DV-65 a dětské kazajky DK-62 byly ze skladů vyřazeny a nebo jsou momentálně v Opravárenském závodu Olomouc. Tento závod je součástí základny logistiky a stará se o opravy a revize prostředků individuální ochrany. U využitelných prostředků individuální ochrany (mimo MOF filtry) se provádí pravidelné revize a kontroly v rámci stanovených lhůt revizí.
Uvedený materiál civilní ochrany je rozmístěn v poměrném zastoupení a počtech u výše uvedených skladovacích zařízení a je připraven v případě krizových situací k výdeji v rámci hotovostního systému IZS. V případě nasazení těchto prostředků řeší informování obyvatelstva ohledně zacházení s těmito prostředky odbory ochrany obyvatelstva jednotlivých HZS krajů, které za tuto problematiku odpovídají.

Zdroje:
KROUPA, Miroslav a Milan ŘÍHA. Ochrana obyvatelstva. 1. vyd. Praha: Armex, 2006, 100 s. ISBN 80-867-9533-0
http://forum.valka.cz
OCHRANA OBYVATELSTVA: Prostředky individuální ochrany (PIO). [online]. [cit. 2013-02-19]. Dostupné z: http://www.hzscr.cz/clanek/prostredky-i ... 09Mw%3d%3d
Prostředky individuální ochrany [online]. [cit. 2013-02-21]. Dostupné z: http://www.hzscr.cz/clanek/hzs-hlavniho ... W09Mg%3D%3
MIKA, Otakar J, Lubomír POLÍVKA a Jozef SABOL. Zbraně hromadného niče-ní a ochrana proti jejich účinkům. Vyd. 1. Praha: Policejní akademie České re-publiky v Praze, 2009, 151 s. ISBN 978-80-7251-302-4.
Martínek, B., Linhart, P. a kol.: Ochrana obyvatelstva, modul E, učební pomůcka pro vzdělávání v oblasti krizového řízení. MV-GŘ HZS ČR, Praha, 2006. 127 s., ISBN 978-80-7251-298-0
Uživatelský avatar
saldy
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 138
Registrován: 12/5/2011, 17:24
Bydliště: Aussig an der Elbe-SUDETENLAND
Kontaktovat uživatele:

Re: Prostředky individuální ochrany

Příspěvek od saldy »

V té souvislosti si pamatuju na branné dny, kdy jsme měli na ZŠ pravidelně nějaké to školení cvičení. Ptal jsem se teď známé co učí na základce a dnes se už nikde nic nenacvičuje a jestli jsem se nezbláznil protože už teď je prý zavalená papírováním :D
Obrázek
"Zabít se dá každý" V. Corleone
Uživatelský avatar
Aaron Goldstein
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3062
Registrován: 19/7/2014, 19:38
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Prostředky individuální ochrany

Příspěvek od Aaron Goldstein »

Jen si dovolím malou noticku.
Všechny výše popsané PIO se vyráběly (a snad ještě vyrábí) v Gumárnách Zubří
Obrázek

Že jsem paranoidní ještě neznamená, že po mě nejdou...
rotaran
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 100
Registrován: 26/1/2014, 12:53

Re: Prostředky individuální ochrany

Příspěvek od rotaran »

saldy píše:V té souvislosti si pamatuju na branné dny, kdy jsme měli na ZŠ pravidelně nějaké to školení cvičení. Ptal jsem se teď známé co učí na základce a dnes se už nikde nic nenacvičuje a jestli jsem se nezbláznil protože už teď je prý zavalená papírováním :D
Tohle si pamatuje asi každý kdo v té době chodil do školy :D Dvakrát do roka branný den a pochod z igelitaky na botách :eek:
zijte dlouho a blaze
Uživatelský avatar
Aaron Goldstein
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3062
Registrován: 19/7/2014, 19:38
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Prostředky individuální ochrany

Příspěvek od Aaron Goldstein »

Dovolím si pro úplnost doplnit vlákno o armádní prostředky PIO

Ochranné masky v používání Armády ČR a Civilní ochrany jsou převážně tuzemské výroby. Část těchto masek vlastní i záchranáři požární ochrany, u nichž však pro kombinaci s dýchacími přístroji převládají masky firem Drager a Auer.

Armáda ČR je v současné době vybavena ochrannými maskami OM-90, které nahradily ochranné masky M-10 vyráběné od r. 1972 a M-1OM vyráběné od r. 1982. Vedle toho se ve velmi omezené míře používá ochranná maska pro raněné na hlavě ŠR-2, dovezená dříve z bývalého SSSR.

Ochranná maska M-10/M-10M

Obrázek

Ochranná maska M-10

Obrázek

Ochranná maska M-10M

Ochranné masky M-10 a M-1OM byly jako vševojskový prostředek určeny k ochraně osob před otravnými látkami, bojovými bakteriologickými (biologickými) prostředky a radioaktivními látkami v podobě plynů, par a aerosolů. Jedná se o obličejové masky s lícnicovým filtrem, obdobné konstrukce jako americká maska M-17. Lícnice je opatřena dvěma trojúhelníkovými panoramatickými zorníky z tvrzeného skla, průzvučnou membránou , ventilovou komorou se dvěma ventily (vydechovací) a polomaskou. Materiálem lícnice je přírodní kaučuk a z tohoto důvodu se pro docílení přijatelné odolnosti proti otravným látkám jeho tloušťka pohybuje kolem 2 mm. Upínací systém je páskový, gumotextilní. Ochranná maska má vnitřní těsnící pryžovou manžetu.
Ochranná maska M-10M je modernizovanou verzí ochranné masky M-10. Zorníky jsou zhotoveny z bezpečnostního silikátového skla a jsou odolné proti poškrábání. Má odlišnou konstrukci vydechovací komory s průzvučnou vložkou a jako nový prvek má zařízení, které umožňuje pití, je-li maska v ochranné poloze. Konstrukčně je odlišné rovněž páskové upínadlo, vdechovací komora a brašna.

Nevýhody ochranných masek M-1O (M-1OM):
- filtr ochranné masky nechrání proti oxidu uhelnatému a proti mnohým látkám ze skupiny tzv. průmyslových škodlivin,
- obtížné těsnění na hlavě,
- filtry znesnadňují střelbu,
- ztížená práce s optickými přístroji ,
- filtry nelze vyměnit v zamořeném prostředí ,
- masku nelze opatřit doplňkovými filtry proti průmyslovým škodlivinám,
- nelze použít dýchací přístroje,
- vysoká hmotnost lícnice,
- relativně nízká rezistence filtrů a materiálu masky,
- neuspokojivý vdechovací a vydechovací odpor, zejména při vyšší vlhkosti,
- nesplnění požadavku pro použití v prostorech zamořených průmyslovými škodlivinami i z hlediska použitých materiálů (hliníku).

Proto byla v devadesátých letech vyvinuta a zavedena ochranná maska OM-90

Obrázek

Ochranná maska OM-90 chrání obličej, oči a dýchací cesty uživatele před otravnými látkami, radioaktivními látkami a bojovými biologickými prostředky, používanými ve formě plynů, aerosolů nebo par.
Ochranná maska OM-90 s vhodným ochranným filtrem je sestrojena tak, aby kladla malý odpor při dýchání a přitom poskytovala uživateli vysoký stupeň ochrany. Má značnou míru kompatibility se zbraňovými systémy při zachování vysoké pozorovací schopnosti. Filtr lze upevnit napravo nebo nalevo. Univerzální filtr chrání proti průmyslovým škodlivinám.

Ochrana povrchu těla je zajišťována pomocí ochranných obleků. V důsledku úprav doktríny použití motostřeleckých jednotek došlo na počátku osmdesátých let také k přehodnocení potřebnosti vševojskové ochrany. Technika byla standardně vybavována filtroventilačními zařízeními a měla tak zajistit primární ochranu vojska. Kromě změny názvu z "protichemické ochrany jednotlivce (PCHOJ) na Prostředky individuální ochrany (PIO) došlo také k ústupu od izolačních prostředků ochrany povrchu těla (VOP-63 a VOP-63/69) k jednoduchým nehermetickým ochranným prostředkům.

Pláštěnka JP-75A

Obrázek Obrázek Obrázek

Jedná se o jednoduchý, nehermetický prostředek z modifikovaného polyethylénu, který má samozhášivé vlastnosti, khaki zabarvení a požadovanou odolnost proti kapkám yperitu minimálně 20 minut. Je určen k ochraně povrchu těla, výstroje a osobních zbraní proti zamoření radioaktivními a otravnými látkami a bakteriologickými prostředky. Jednorázově chrání proti účinkům světelného impulsu jaderného výbuchu a zápalným látkám. Souprava, uložená v brašně ochranné masky se skládá z pláštěnky s kapucí, tříprstých rukavic a přezůvek. Neodmořuje se.
Tato vševojsková souprava má vzhledem ke svému určení omezené využití v případě průmyslové havárie. Může být použita v takových případech , kdy škodlivina nebude způsobovat poškození kůže, tedy v podstatě jako vrchní oděv chránící před potřísněním či promočením. Nevyhovující jsou i rukavice a přezůvky, které nejsou vhodné k dlouhodobější ochraně osob.

Tuhost a nízká mechanická odolnost pláštěnky JP - 75A vedla k zavedení pláštěnky JP-90.

Obrázek

Tato pláštěnka je z butylkaučukem opryžovaného materiálu, je rovněž třídílná, přičemž pětiprsté butylové rukavice a butylové přezůvky jsou shodné pro FOP - 85. Pláštěnka může být použita i samostatně jako pláštěnka do deště. Konstrukce pláštěnky umožňuje její používání i v podobě stanu, pokrývky nebo podložky proti vlhkosti.
Pláštěnka ochranná P0-90 je rovnez určena k ochraně proti vojensky významným škodlivinám. K ochraně proti průmys lovým škodlivinám není stejně jako souprava JP-75A vhodná. Na rozdíl od JP-75A je však možné využít ochranné rukavice, které jsou vyrobeny z butylkaučuku a mají anatomické tvarování. Rovněž přezúvky je možné využít k ochraně obuvi a podkolenní části nohou.

Experimentovalo se však i s filtračními ochrannými prostředky.
Filtrační ochranné oděvy byly v ČR vyvíjeny na bázi adsorpčních textilií od 60-tých let. Jejich principem je aktivní uhlí (tzv. podsitná frakce) pojené polyakrylátovým pojivem na netkané textilii. Tento materiál se kombinuje s krycí textilií a podšívkou tak, aby z něj mohl být zhotoven příslušný oděv, přičemž u krycí textilie je požadována pevnost, vodoodpudivost, oleofobnost, samozhášivost a samozřejmě prodyšnost a podle potřeby vybarvení.

FOP-85

Obrázek Obrázek

Ačkoliv oděv v podobě dvoudílného kompletu označeného Filtrační ochranný převlek FOP-85 byl do armády zaveden, k jeho velkosériové výrobě nedošlo. FOP-85 je vševojskový prostředek určený k ochraně povrchu těla osob proti parám a aerosolům otravných látek, které pronikají přes kůži. Oděv částečně chrání i proti kapkám otravných látek, radioaktivnímu prachu, bakteriálním aerosolům a světelnému impulsu jaderného výbuchu. Hmotnost FOP-85 je cca 3,5 kg. Je určen k činnosti v prostředí zamořeném vojensky významnými toxickými látkami v podobě plynů, par a jemně disperzního aerosolu. Proti řadě průmyslových škodlivin má FOP-85 malou ochrannou účinnost. O jeho využití v případě průmyslové havárie se neuvažuje. Vzhledem k typu použitého sorbentu lze však předpokládat , že některé průmyslové škodliviny budou tímto prostředkem po jistou dobu spoleh livě zachycovány .

V současné době je výroba i distribuce tohoto typu ochranných oděvů soustředěna do firmy BOIS s.r.o Brno, která vyvinula střihově několik typů těchto oděvů: NBC převlek, NBC podvlek, NBC speciální oděv pod označením BF POO-A, BF POO-S , FOP - 96. Oděvy označené A jsou na bázi adsorpční textilie, označení S vyjadřuje použití adsorpční textilie se sférickým sorbentem Saratoga. Oděvy jsou odolné proti parám toxických látek až 24 hodin a umožňují další povrchové úpravy, např. samozhášivost, vodoodpudivost, oleofobita, maskování.

Nejvyšší stupeň ochrany by měly poskytovat izolační prostředky hermetické, které jsou určeny pro specialisty. Vývoj těchto prostředků byl veden s ohledem na zabezpečení ochrany osob proti průmyslovým škodlivinám.

OPCH-70

Obrázek

Jedná se o izolační prostředek individální ochrany se zvýšenou hermetičností , který je určen k ochraně povrchu těla a výstroje příslušníků chemických a některých speciálních jednotek , kteří dlouhodobě pracují v zamořeném prostoru. Chrání proti zamoření otravnými a radioaktivními látkami a bakteriologickými prostředky.

Materiál oděvu OPCH-70 i jeho konstrukční řešení umožňují, snad s výjimkou limitních případů, pobyt v prostoru kontaminovaném prúmyslovými škodlivinami. Podstatnou nevýhodou oděvu je však skutečnost, že těsnící pryžová lemovka kapuce je tvarována pro jeho použití s ochrannými maskami M-10 a M-lOM. Možnost užití oděvu je tedy omezena ochrannými charakteristikami těchto masek a jejich lícnicových filtrů. Použití jiného typu ochranné masky je samozřejmě možné, nicméně musí být dosaženo těsného spojení oděvu a použité masky. Dalšími nevýhodami při nošení oděvu jsou poměrně krátké doby jeho snesitelnosti při vyšších teplotách.

Koncem osmdesátých let byly ochranné oděvy pro specialisty vyvíjeny ve variantách vojenské, civilní a pro požární ochranu.

OPCH-90

Obrázek

Vojenská základní verze má označení OPCH - 90 a jedná se o ventilovanou kombinézu z opryžovaného materiálu, s připojenými galošemi. Kapuce a rukavice jsou odnímatelné. Kapuce je vyrobena tak, aby do ní bylo možno zabudovat ochrannou masku M-1OM. Kapuci je možno zaměnit za jiný typ a tím může být oděv používán specialisty, kteří užívají odlišných ochranných masek. Základem pryžové směsi u celého oděvu je butylkaučuk. Rukavice jsou pětiprsté a stejně jako spodní prádlo jsou zhotoveny z integrované textilie. Dodávku filtrovaného vzduchu zajišťuje filtroventilační jednotka FVJ - 90.

Ventilací pododěvového prostoru se výrazně odstraňuje nedostatek OPCH-70, spočívající ve značném omezení doby jeho nošení. Toto technické řešení, společně s další úpravou jakou je možnost vykonávání malé osobní potřeby v nasazeném oděvu, umožňuje pobyt v zamořeném prostoru až 24 hodin.

Možné využití ventilované varianty protichemického oděvu OPCH-90 v případě průmyslové havárie je limitováno typem filtru. Pro potřeby armády obsahuje filtr desky filtračně sorpční Iunoty, kde je sorbentem upravené aktivní uhlí. I přes dobré sorpční vlastnosti ve vztahu k otravným látkám bude mít tento filtr méně příznivé vlastnosti v případě většiny průmyslových škodlivin. Ventilovanou variantu oděvů nelze použít pro přímé zásahy v neznámém prostředí, ale může být využita pro dlouhodobý pobyt v prostorech s nízkou koncentrací toxické látky nebo pro zajišťovací služby.

Klimacentrum, a.s. Praha kromě univerzálního filtru dodává k protichemickým oděvúm i speciální kombinovaný filtr pod označením OPCH-90 - Reaktor. Tento filtr je určen pro záchyt radioaktivního jodu včetně methyljodidu.

Verze civilní ochrany OPCH -90 CO se v podstatě liší ve dvou zásadních úpravách:
- kapuce je uzpůsobena ochranné masce CM -4
- filtroventilační jednotka je řešena pro použití sypaného sorbentu a vyměnitelnou náplň.

Oděv pro záchranáře OPCH - 90 PO představuje rovněž kombinézu, avšak s pevně zabudovanou kapucí, velkoplošným zorníkem a doplněnou holínkami. Plynotěsný zip je však delší a na rozdíl od předchozích variant , kde jde přes hruď od ramene k rameni , je po boční straně oděvu od kapuce až téměř po koleno. Oděv je zásadně řešen pro použití stlačeného vzduchu nebo kyslíku. Tlakové láhve jsou ukryty pod oděvem.

Obrázek

Oděvy po rozdělení republiky , kdy finálním výrobcem byla MAKYTA Púchov, vyrábí firma ECOPROTECT s.r.o Zlín, která výrobu těchto oděvů rozšířila ještě o cvičnou verzi OPCH - 90 POC. Tato je střihově shodná s OPCH - 90 PO, avšak materiálem není butylkaučuk , ale PVC, který má potřebnou odolnost proti toxickým látkám.

OPCH-05

Obrázek Obrázek

Provětrávaný protichemický izolační oděv OPCH-05 byl vyvinut ve spolupráci s firmami ECOPROTECT, s.r.o. a MALINA SAFETY, s.r.o. na základě požadavků AČR s cílem nahradit stávající OPCH-90. Je určen pro použití s maskou OM-90.
OPCH-05 je speciální ochranný prostředek izolačního typu vícenásobného použití určený k dlouhodobé ochraně kůže jednotlivce před působením otravných látek v kapalné formě i parách, bojových biologických prostředků a vniknutím radioaktivního prachu.
Se speciálními filtry, izolačním dýchacím přístrojem nebo externím zdrojem vzduchu lze OPCH-05 využít také při průmyslových haváriích proti průmyslovým toxickým látkám.
Souprava se skládá ze dvou hlavních částí – oděvní části a filtroventilační jednotky. Ochranný oděv OPCH-05 je možno použít také bez filtroventilační jednotky (neventilovaná varianta). Zařízení pro odvod moči je nahrazeno dodávanou plenou.


Za odbornou pomoc děkuji panu Ing. Pavlu Žatkovi z Gumáren Zubří
Obrázek

Že jsem paranoidní ještě neznamená, že po mě nejdou...
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12902
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Prostředky individuální ochrany jednotlivce

Příspěvek od Rase »

Netušíte jak jsou na tom plány na vývoj a výrobu nové protiplynové masky ? Přeci jen nějakou dobu zpátky se o tom mluvilo, ale nyní se opět mlčí. Výroba by patrně probíhala v Gumárny - Zubří, ale nejsem si jistý, zda se jedná o jejich vývoj, nebo oficiální zadání ze strany MO. Současné ochranné masky vojenské OM-90, jsou pořád dostačující, ale moderní trendy jsou už o něco dál. Za vzor si můžeme vzít produkci britské společnosti Avon Protection, kdy OM-90 typově odpovídá masce S-10, ale britská armáda a ostatní zavádějí modernější typy, ve stylu FM53, SCOTT GSR nebo německé M2000.

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
Aaron Goldstein
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3062
Registrován: 19/7/2014, 19:38
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Prostředky individuální ochrany jednotlivce

Příspěvek od Aaron Goldstein »

Vznesl jsem dotaz přímo na člověka z GZ se kterým jsem komunikoval ohledně podkladů pro http://www.palba.cz/viewtopic.php?f=175 ... 32#p193632

Pokud ta informace nepodléhá utajení (což klidně může), tak předpokládám, že mi odpoví....
Obrázek

Že jsem paranoidní ještě neznamená, že po mě nejdou...
Odpovědět

Zpět na „Ostatní“