Pojízdné zařízení pro speciální očistu bojové techniky TZ-74

Uživatelský avatar
Aaron Goldstein
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3062
Registrován: 19/7/2014, 19:38
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Pojízdné zařízení pro speciální očistu bojové techniky T

Příspěvek od Aaron Goldstein »

IgorT píše:Na obrázku je síce zariadenie na rozmrazovanie železničných výhybiek, ale podobne fungoval aj stroj na mechanické čistenie letištných plôch a odstarňovanie poľadovice z nich. Akurát bolo umiestnené na nákladnom aute!
Vzhledem k uložení spalovacích komor tipuju, že se jedná o motory Klimov VK-1...

Pro úklid letištních ploch se používal odmrazovací agregát OA-63 s motorem Klimov VK-1, respektive torzem MiG-15
Obrázek

A nebo Odmrazovací zařízení OZ-88 s motorem M-701
Obrázek
Naposledy upravil(a) Aaron Goldstein dne 4/8/2014, 21:27, celkem upraveno 1 x.
Obrázek

Že jsem paranoidní ještě neznamená, že po mě nejdou...
Uživatelský avatar
Aaron Goldstein
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3062
Registrován: 19/7/2014, 19:38
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Pojízdné zařízení pro speciální očistu bojové techniky T

Příspěvek od Aaron Goldstein »

Mají tam značnou nepřesnost... MiG-15 byl ponáněn Klimovem... Motorlet M-701 je motor z L-29.. Kromě rozdílu ve velikosti je základním rozdílem šroubovité uložení spalovacích komor u motoru M-701 proti "rovným" u Klimova...

Tedy tohle je Klimov (ostatně je tam vidět i "čumák" MiGu-15, kterého jsem si před tím nevšiml...)
Obrázek

a tohle je M-701

Obrázek
Obrázek

Že jsem paranoidní ještě neznamená, že po mě nejdou...
Uživatelský avatar
El Diablo
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1871
Registrován: 21/11/2008, 14:11
Bydliště: Xeenemünde
Kontaktovat uživatele:

Re: Pojízdné zařízení pro speciální očistu bojové techniky T

Příspěvek od El Diablo »

Já někde tu fotku s půlkou Mig 15 na vagonu viděl, jenže to bylo nejspíš v ABC nebo VTM...
Uživatelský avatar
Aaron Goldstein
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3062
Registrován: 19/7/2014, 19:38
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Pojízdné zařízení pro speciální očistu bojové techniky T

Příspěvek od Aaron Goldstein »

El Diablo píše:Já někde tu fotku s půlkou Mig 15 na vagonu viděl, jenže to bylo nejspíš v ABC nebo VTM...
Lepší jsem nenašel... Je to to co je na té malbě/kolorované fotce zepředu...

Obrázek

a krátké video (od cca 0:47)
Obrázek

Že jsem paranoidní ještě neznamená, že po mě nejdou...
Amiz
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1153
Registrován: 7/12/2012, 17:19

Re: Pojízdné zařízení pro speciální očistu bojové techniky T

Příspěvek od Amiz »

Tak i na webu čsla se objevil článek o TZ-74 http://www.csla.cz/technika/specialtech/tz74.htm co jsem tak do něj koukal, neměli jsme u Tézety vysílačku (RFku měl akorát velitel čety).... ale třeba se to pozdějc změnilo nebo by se to doplnilo při mobilizaci (co já vím).

Jinak k tomu užití Tézety při odmrazování, tak vím že naši předchůdci byli při silné zimě (1980/1981 myslím) posláni s Tézetama někam do SHD a foukali s tím na pásový dopravníky.
Putin budiž proklet.
Uživatelský avatar
Aaron Goldstein
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3062
Registrován: 19/7/2014, 19:38
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Pojízdné zařízení pro speciální očistu bojové techniky T

Příspěvek od Aaron Goldstein »

Amiz píše:Tak i na webu čsla se objevil článek o TZ-74 http://www.csla.cz/technika/specialtech/tz74.htm co jsem tak do něj koukal, neměli jsme u Tézety vysílačku (RFku měl akorát velitel čety).... ale třeba se to pozdějc změnilo nebo by se to doplnilo při mobilizaci (co já vím).

Jinak k tomu užití Tézety při odmrazování, tak vím že naši předchůdci byli při silné zimě (1980/1981 myslím) posláni s Tézetama někam do SHD a foukali s tím na pásový dopravníky.
Pojítko (nikoliv vysílačka) tam mezi operátorem a řidičem opravdu bylo (byla to taková ta "traktoristická" sluchátka s mikrofonem)... Připojovalo se to pře DIN konektor do panelu, kde byl jen vypínač a potenciometr na hlasitost... Využívalo se zejména při používání pracoviště s jedním zařízením, kdy se technika objížděla a operátor si určoval zastávky...
Obrázek

Že jsem paranoidní ještě neznamená, že po mě nejdou...
Amiz
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1153
Registrován: 7/12/2012, 17:19

Re: Pojízdné zařízení pro speciální očistu bojové techniky T

Příspěvek od Amiz »

Aaron Goldstein píše:Pojítko (nikoliv vysílačka) tam mezi operátorem a řidičem opravdu bylo (byla to taková ta "traktoristická" sluchátka s mikrofonem)... Využívalo se zejména při používání pracoviště s jedním zařízením, kdy se technika objížděla a operátor si určoval zastávky...
No to jo, to taky v tom článku je napsáno správně, ale autor tam napsal tuhle větu (cituji) Spojení s kabinou řidiče je palubním telefonem, vnější spojení udržuje obsluha rádiovou stanicí. (konec citace)... no a ta radiová stanice tam nebyla.
Putin budiž proklet.
Uživatelský avatar
Aaron Goldstein
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3062
Registrován: 19/7/2014, 19:38
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Pojízdné zařízení pro speciální očistu bojové techniky T

Příspěvek od Aaron Goldstein »

Amiz píše:
Aaron Goldstein píše:Pojítko (nikoliv vysílačka) tam mezi operátorem a řidičem opravdu bylo (byla to taková ta "traktoristická" sluchátka s mikrofonem)... Využívalo se zejména při používání pracoviště s jedním zařízením, kdy se technika objížděla a operátor si určoval zastávky...
No to jo, to taky v tom článku je napsáno správně, ale autor tam napsal tuhle větu (cituji) Spojení s kabinou řidiče je palubním telefonem, vnější spojení udržuje obsluha rádiovou stanicí. (konec citace)... no a ta radiová stanice tam nebyla.
Aha... To jsem přehlédl... RF-10 měl velitel čety... Ale figurovaly tam nějaké VXW-010... Bohužel už si přesně nepamatuji kdo a za jakých podmínek je měl...
Obrázek

Že jsem paranoidní ještě neznamená, že po mě nejdou...
Amiz
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1153
Registrován: 7/12/2012, 17:19

Re: Pojízdné zařízení pro speciální očistu bojové techniky T

Příspěvek od Amiz »

Aaron Goldstein píše: VXW-010
Tohle jsem nikdy neviděl, ani na vojně, ani na cvičení (a to jsem stih cvičení ještě v roce 89).... ale vyloučit to nemůžu (že to tam třeba MĚLO bejt.
Putin budiž proklet.
Uživatelský avatar
Aaron Goldstein
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3062
Registrován: 19/7/2014, 19:38
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Pojízdné zařízení pro speciální očistu bojové techniky T

Příspěvek od Aaron Goldstein »

Amiz píše:
Aaron Goldstein píše: VXW-010
Tohle jsem nikdy neviděl, ani na vojně, ani na cvičení (a to jsem stih cvičení ještě v roce 89).... ale vyloučit to nemůžu (že to tam třeba MĚLO bejt.
Obrázek

Byla to taková hračka... nedalo se to ladit (respektive jsme je dostávali už naladěné)... bylo jich několik na jedné frekvenci... Jen si pamatuju, že po celou dobu, co jsme byli venku, tak se o ně oficiálně starala ČDKS (četa dozimetrické kontroly a spojení)... ale jestli to byla tabulková výbava a nebo jsme to jenom tahali, protože si je náčelnictvo někde vymrčelo, to už opravdu nemohu sloužit...
Obrázek

Že jsem paranoidní ještě neznamená, že po mě nejdou...
Amiz
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1153
Registrován: 7/12/2012, 17:19

Re: Pojízdné zařízení pro speciální očistu bojové techniky T

Příspěvek od Amiz »

Aaron Goldstein píše:Byla to taková hračka... nedalo se to ladit (respektive jsme je dostávali už naladěné)... bylo jich několik na jedné frekvenci... Jen si pamatuju, že po celou dobu, co jsme byli venku, tak se o ně oficiálně starala ČDKS (četa dozimetrické kontroly a spojení)... ale jestli to byla tabulková výbava a nebo jsme to jenom tahali, protože si je náčelnictvo někde vymrčelo, to už opravdu nemohu sloužit...
Já jsem si to (co to bylo) vygooglil. ČDKS (po našem 1.četa) to mít třeba mohla, Tézeta patřila do 2.čety (četa očisty bojové techniky)..... ale připadá mi to poněkud moderní. V jakejch letech to bylo provozovaný?
Naposledy upravil(a) Amiz dne 4/8/2014, 23:57, celkem upraveno 1 x.
Putin budiž proklet.
Amiz
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1153
Registrován: 7/12/2012, 17:19

Re: Pojízdné zařízení pro speciální očistu bojové techniky T

Příspěvek od Amiz »

Za mý vojny jediný co jsme měli byla RFka..... i na mě jí občas navěsili když jsem při nějakym výjezdu a následnym cvičení/ukázce musel suplovat nepřítomného velitele čety :D
Putin budiž proklet.
Uživatelský avatar
Aaron Goldstein
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3062
Registrován: 19/7/2014, 19:38
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Pojízdné zařízení pro speciální očistu bojové techniky T

Příspěvek od Aaron Goldstein »

Amiz píše: ale připadá mi to poněkud moderní. V jakejch letech to bylo provozovaný?
Sériová výroba začala někdy kolem roku 1967.. Kdy se dostala do armády nevím... Možná by se něco našlo v Spoj 51-7... (ale já k němu přístup nemám)
Obrázek

Že jsem paranoidní ještě neznamená, že po mě nejdou...
Uživatelský avatar
IgorT
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1467
Registrován: 25/6/2014, 12:48
Bydliště: BA

Re: Pojízdné zařízení pro speciální očistu bojové techniky T

Příspěvek od IgorT »

To Aaron. Presne túto mašinu som mal na mysli(odmrazovací agregát OA-63, P V3S, s motorem Klimov VK-1, respektive torzem MiG-15). Na ZVS som bol v rokoch 1974 -76, takže názov mi vypadol a tým pádom som nenašiel ani správnu fotku. Ďakujem za jej uverejnenie, pamäť ma zradila, bol by som sa vadil, že to torzo bolo otočené smerom dozadu, čo už, je to doba! :mrgreen:
Naposledy upravil(a) IgorT dne 26/3/2017, 08:36, celkem upraveno 1 x.
Obrázek
Uživatelský avatar
Aaron Goldstein
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3062
Registrován: 19/7/2014, 19:38
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Pojízdné zařízení pro speciální očistu bojové techniky T

Příspěvek od Aaron Goldstein »

El Diablo píše:Já někde tu fotku s půlkou Mig 15 na vagonu viděl, jenže to bylo nejspíš v ABC nebo VTM...
Tak jsem jednu nalezl... žst Kořenov (bohužel nevím rok)...

Obrázek
Obrázek

Že jsem paranoidní ještě neznamená, že po mě nejdou...
nine_mike
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 434
Registrován: 20/7/2014, 18:52

Re: Pojízdné zařízení pro speciální očistu bojové techniky T

Příspěvek od nine_mike »

Túto srandu ešte sem tam používajú v Košiciach a okolí na vyfúkavanie výhybiek od snehu a ladu. Január február keď boli nonstop tie hlboké mrazy tak hučala na KE nákladnej stanici skoro vždy keď som tadiaľ prechádzal.
QVAK
praporčík
praporčík
Příspěvky: 384
Registrován: 31/10/2009, 10:02
Bydliště: Praha

Re: Pojízdné zařízení pro speciální očistu bojové techniky T

Příspěvek od QVAK »

Aaron Goldstein píše:
Amiz píše: ale připadá mi to poněkud moderní. V jakejch letech to bylo provozovaný?
Sériová výroba začala někdy kolem roku 1967.. Kdy se dostala do armády nevím... Možná by se něco našlo v Spoj 51-7... (ale já k němu přístup nemám)
V půlce 70. let jimi byly běžně vybaveny v Praze pěší hlídky policie pro spojení se Stálou službou na MO. Počátkem 70. let jsme je měli nafasovány v děl. plk. pro spojení vel. palebných čet se Starším důstojníkem ale pro špatnou funkci byly navráceny do plukovního spojskladu a komunikaci jsme raději spolehlivěji "uřvali" (vidím za 5 slyším za 2). Policajti z MO s nimi měli dobré zkušenosti a spojení bezpečně navázali i na cca 4 km (kantýna cvičáku psů na Chodově u rušičky-Stálá služba MO Spořilov).
Uživatelský avatar
Aaron Goldstein
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3062
Registrován: 19/7/2014, 19:38
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Pojízdné zařízení pro speciální očistu bojové techniky T

Příspěvek od Aaron Goldstein »

QVAK píše:
Aaron Goldstein píše: ale pro špatnou funkci byly navráceny do plukovního spojskladu a komunikaci jsme raději spolehlivěji "uřvali" (vidím za 5 slyším za 2)
My jsme tomu říkali "vidím ťa, ale nepočujem".... :D
Obrázek

Že jsem paranoidní ještě neznamená, že po mě nejdou...
Odpovědět

Zpět na „Ostatní“