Maršál Radecký a možnost reinstalace jeho památníku v Praze.

Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Re: Maršál Radecký a možnost reinstalace jeho památníku v Pr

Příspěvek od Pátrač »

Já popravdě řečeno Legionářskou obec nijak nestuduji, je mi volná. Kdo do ní vstoupil poté, co většina skutečných legionářů opustila tento svět nevím a je mi to jedno. Navíc si myslím, že jsem k ní občas nespravedlivý a že stejní odpůrci jsou i ve Svazu bojovníků za svobodu, pro které je to pokus o rehabilitaci Habsburků, což je samo o sobě nesmyl, proč by zrovna Habsburkové potřebovali rehabilitaci?

Ale zde citace:

„Já bych to zpátky nevracel a už vůbec ne na Malostranské náměstí, které je přímo pod Hradem. Radecký není náš člověk. Byl to Rakušan jako prase.“

Tuto originalitu prohlásil Jaroslav Chejstovský, místopředseda Československé obce legionářské. Proto tedy častěji cituji legionáře, je je více slyšet. Ale není důvot jim to mít vyloženě za zlé, asi nemůžou jinak a překročit vlastní stín je těžké pro mnoho lidí. I pro mě.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
josefg
poručík
poručík
Příspěvky: 713
Registrován: 16/5/2009, 16:04

Re: Maršál Radecký a možnost reinstalace jeho památníku v Pr

Příspěvek od josefg »

Asi lze předpokládat, že tihle duchovní velikáni budou z principu proti, no s tím se musí počítat a dobře argumentovat
Obrázek

read between lines, read between lies
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: Maršál Radecký a možnost reinstalace jeho památníku v Pr

Příspěvek od Lord »

Nechtěl jsem to sem dávat, ale na internetu lze najít plno odkazů i z opačného soudku.

Schwarzenbergovci chtějí pomník italovraha Radeckého v Praze. Do Prahy, matičky Koruny české a Republiky, sluha Habsburků nepatří.
Více zde: http://www.zasvobodu.cz/news/schwarzenbergovci-chteji-/

Takže prostě bude to těžké s tím návratem. Úpravy náměstí, nový sokl a instalaci, by musela financovat Praha. Legionáři a další "bojovníci za svobodu" proti tomu budou krutě protestovat. Takže co je vlastně rozhodnuto, nic! Jsou hotové jen ideové studie, ale to je to nejmenší.
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Aaron Goldstein
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3062
Registrován: 19/7/2014, 19:38
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Maršál Radecký a možnost reinstalace jeho památníku v Pr

Příspěvek od Aaron Goldstein »

Začátek toho http://www.zasvobodu.cz/news/schwarzenbergovci-chteji-/

Tak ona nestačila porážka prezidentského kandidáta lidem republiky. Schwarzenbergovci místo spolupráce s lidem republiky tuto republiku chtějí nadále bourat. Tentokrát si vymysleli nový pomník - pomník maršála Radeckého z Radče.

Bože, to je tak blbý... Obrázek
Obrázek

Že jsem paranoidní ještě neznamená, že po mě nejdou...
Uživatelský avatar
josefg
poručík
poručík
Příspěvky: 713
Registrován: 16/5/2009, 16:04

Re: Maršál Radecký a možnost reinstalace jeho památníku v Pr

Příspěvek od josefg »

Aaron Goldstein píše:Začátek toho http://www.zasvobodu.cz/news/schwarzenbergovci-chteji-/

Tak ona nestačila porážka prezidentského kandidáta lidem republiky. Schwarzenbergovci místo spolupráce s lidem republiky tuto republiku chtějí nadále bourat. Tentokrát si vymysleli nový pomník - pomník maršála Radeckého z Radče.

Bože, to je tak blbý... Obrázek
No kdyby se do toho švarcbergovci raději nepletli, jejich hlasitá podpora to může leda zabít. Proboha co to je za plátek to www.zasvobodu?
Obrázek

read between lines, read between lies
Uživatelský avatar
Aaron Goldstein
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3062
Registrován: 19/7/2014, 19:38
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Maršál Radecký a možnost reinstalace jeho památníku v Pr

Příspěvek od Aaron Goldstein »

josefg píše: No kdyby se do toho švarcbergovci raději nepletli, jejich hlasitá podpora to může leda zabít.
Obávám se, že Švarcenbergovci zde myslí část národa, co volilo Karla Schwarzenberga v prezidentských volbách...

To jako budeme selektovat podle toho kdo koho volil??? Ty jsi volil Zemana, tak ty smíš pomník podpořit... Ty jsi volil knížete, tak táhni...

Tak znovu... VEŠKERÉ ŠKATULKOVÁNÍ JE NA HOV... ehm... K NIČEMU!!!
Obrázek

Že jsem paranoidní ještě neznamená, že po mě nejdou...
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17688
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Maršál Radecký a možnost reinstalace jeho památníku v Pr

Příspěvek od skelet »

pánové kroťte své vášně
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
pomala.jesterka
desátník
desátník
Příspěvky: 52
Registrován: 11/2/2010, 18:36

Re: Maršál Radecký a možnost reinstalace jeho památníku v Pr

Příspěvek od pomala.jesterka »

josefg píše:
Pátrač píše: Mě se naopak myšlenka, že se budou muset Italové na svého dávného přemožitele, na celém tom možném reinstalování pomníku líbí nejvíce. A ano, jde mi o to, si při pohledu na něj vždy uvědomili, že to byl tento Čech, kdo jim ukázal co je to rakouský maršál českého původu, a že se k jeho odkazu hlásíme.
Takhle bych to nepodával, je to zbytečně konfrontační, nikomu není třeba nahlas říkat co si budu potichu myslet :D
Já bych Italy neřešil také. Je to jako vždy na nás jestli zjistíme, že máme něco jako páteř nebo ne.
Přesně tak vidím to stejně
Samo sebou budeme poslouchat do omrzení, že nám Itálie umožnila vybudovat italské legie. .. Mě dojímá péče o duševní svět italských občanů a jejich velvyslance. Co na to řeknou Italové by mělo být to poslední co by nás mělo zajímat. My bychom si měli udělat pořádek v tom, jestli budeme dál krouti výklad dějin podle legionářské obce nebo přiznáme nám Čechům to co naše české jest. A to je osobnost Radeckého, která mezi vojáky 18. a 19. století nadmíru vyčnívá. A nebyl to jediný český voják, který se v té době vypravcoval k výšinám, které jim mnoho dalších může jen závidět.
A především takto, pomník Radeckého by se měl vrátit pokud možno tam kde byl a bez velkých řečí, právě teď, kdy má republika i Evropa dost jiných starostí,
Je možno argumentovat, že díky svým kvalitám vybičoval Italy ke sjednocení :D
Naposledy upravil(a) pomala.jesterka dne 2/9/2014, 20:14, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Aaron Goldstein
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3062
Registrován: 19/7/2014, 19:38
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Maršál Radecký a možnost reinstalace jeho památníku v Pr

Příspěvek od Aaron Goldstein »

skelet píše:pánové kroťte své vášně
Já to nepsal proti josefovig, ale proti selekci jako takové....

Pokud to vyznělo jako útok na josefag, tak se omlouvám jemu i ostatním...

Obrázek
Obrázek

Že jsem paranoidní ještě neznamená, že po mě nejdou...
Uživatelský avatar
pomala.jesterka
desátník
desátník
Příspěvky: 52
Registrován: 11/2/2010, 18:36

Re: Maršál Radecký a možnost reinstalace jeho památníku v Pr

Příspěvek od pomala.jesterka »

Zemakt píše:
A především takto, pomník Radeckého by se měl vrátit pokud možno tam kde byl
Dle popisu jsem pochopil, když tak mne opravte, že původní varianta umístění pomníku by byla možná pouze na nově vybudovaném ostrůvku mezi dvěma jízdními pruhy. Sic je to nejblíže k původnímu umístění, ale přijde mi to takové nedůstojné. Člověk by se měl před pomníkem zastavit, zadumat, prohlédnout, popřípadě sednout na lavičku. Takhle se bude snažit co nejdříve zmizet.
Naprosto souhlasím. Ale pokud se podaří odolat tlaku odpůrců (=legionářské obce), tak mě připadá téměř nepřekonatelné přesvědčit magistrát, aby změnu realizoval a zaplatil. Úřednická "armáda" je v dnešní době skutečně houževnatý protivník.
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Re: Maršál Radecký a možnost reinstalace jeho památníku v Pr

Příspěvek od Pátrač »

Jde podle mého názoru najít v první řadě shodu. Možná by pomohlo si sednout ke stollu, na jednu stranu zastánci reinstalace a na druhé ti co jsou proti. A celou záležitost probrat. Možná jsou k nalezení společné body možná ne. Pravda je, že pokud to bude prosazeno bez většinového koncensu, nebylo by to asi správné. Není to ale možno pojmout tak, že ukřičíme druhou stranu.

Jenže to by bylo potřeba aby své řekli historici, aby své řekli lidé studující narodní obrození a aby se řeklo, že začneme říkat v rámci možností pravdu.

Jenže argument typu co jsem uvedl jak se vyjádřil jeden ze šéfů legonářské obce není argument. To je pouze výkřik ze zarputilosti.

A ten odkaz? To je prostě mimo moji schopnost to vnímat jinak než jako naprostou zdivočelost. Je možno s těmito lidmi vést nějaký dialog? Stačí se podívat na jednu větu:

Copak to dělali tito výtečníci v oněch městech ? „Potlačovali vzpouru,“ řečeno habsburským slovníkem! V Itálii dal vraždit Radecký, v Čechách Rakušan Windischgrätz, v Polsku Ital Castiglione - aby neměli soucit s příslušníky vlastních zemí. Oni však neznali žádné vlastní země - oni sloužili jen a jen dynastii Habsburků.

Obvinit Radeckého z toho, že nechal vraždit v Itálii, aby nemusel to samé dělat v Čechách, je vědomá lež. Radecký v té době sloužil v Itálii plných 18 let. Je tedy zřejmé, že bojoval kde zrovna byl a měl velení. Nebyl tedy nasazen do Itálie z toho důvodu co je uveden.

Dále je to vše pravda - tito lidé byli loajální monarchii a svému císaři. Jinak to neuměli a mluvit o národních státech v této době nelze - o pár let později už ano. Ale ne zde a v této době.

Je ale fakt, že proti tomuto způsobu argumenatce se nedá nic moc dělat.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
Aaron Goldstein
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3062
Registrován: 19/7/2014, 19:38
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Maršál Radecký a možnost reinstalace jeho památníku v Pr

Příspěvek od Aaron Goldstein »

Pátrač píše: A ten odkaz? To je prostě mimo moji schopnost to vnímat jinak než jako naprostou zdivočelost. Je možno s těmito lidmi vést nějaký dialog? Stačí se podívat na jednu větu:
Nejsmutnější na tom je že ten web je oficiálním webem Českého svazu bojovníků za svobodu...
Obrázek

Že jsem paranoidní ještě neznamená, že po mě nejdou...
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: Maršál Radecký a možnost reinstalace jeho památníku v Pr

Příspěvek od Lord »

Dr. Jiří Jaroš Nickelli je poměrně radikální i v jiných či podobných otázkách.

Restaurace habsburkismu v České republice
Habsburský mor zachvacuje noviny, televizi, rozhlas, veřejná prostranství, památkovou péči - a co je nejhorší - zachvacuje „českou" inteligenci.
http://monarchista.cz/nazory/politicke- ... -republice
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Aaron Goldstein
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3062
Registrován: 19/7/2014, 19:38
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Maršál Radecký a možnost reinstalace jeho památníku v Pr

Příspěvek od Aaron Goldstein »

Lord píše:Dr. Jiří Jaroš Nickelli je poměrně radikální i v jiných či podobných otázkách.

Restaurace habsburkismu v České republice
Habsburský mor zachvacuje noviny, televizi, rozhlas, veřejná prostranství, památkovou péči - a co je nejhorší - zachvacuje „českou" inteligenci.
http://monarchista.cz/nazory/politicke- ... -republice
Při vší úctě k panu doktorovi... To už není radikalismus... To už je diagnóza... Obrázek

A dovoluji si poznamenat, že ten článek je převzat z Českých národních listů.... Což má také jistou vypovídající hodnotu...
Naposledy upravil(a) Aaron Goldstein dne 2/9/2014, 21:23, celkem upraveno 1 x.
Obrázek

Že jsem paranoidní ještě neznamená, že po mě nejdou...
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Re: Maršál Radecký a možnost reinstalace jeho památníku v Pr

Příspěvek od Pátrač »

To není smutné. To je reálný stav našeho vnímání dějin po necelých sto letech správného masírování historie. A této instituce bych se měl vážit. To by asi bylo pro mě jen obtížně představitelné.

Je zajímavé jak dokáže jeden pomník rozvířit vášně a to nemá nic společného s totalitou, nacismem, První republikou. Je zvláštní, že právě obrozenci kterými se článek ohání, Radeckého považovali za příklad pravého Čecha.

TO je pakec.

Jinak kolegové jsem rád za věcnou diskusi ale prosil bych více invence k instalaci pomníku. rád bych si uděla obrázek o tom, co považujete za nejlepší variantu a případně jaké máte nápady. Tu studii můžete pomoci dotvořit i vy. A pokusi myslíte že by mohlv Praze stát i jinde, tak bych rád věděl i to. Jak jsem uvedl - myslím si, že by měl být reinstalován. Ale nejsem dogmatik v tom směru, že musí stát zrovna na Malostranském náměstí. I když to považuji za správné řešení, dovedu si představit i kompromis.

A je na Palbě někdo kdo si myslí že by neměl být znovu vztyčen? Pokud ano, čekám na takové vstupy i důvody proč.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
Aaron Goldstein
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3062
Registrován: 19/7/2014, 19:38
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Maršál Radecký a možnost reinstalace jeho památníku v Pr

Příspěvek od Aaron Goldstein »

Protože jsem sice vyjádřil podporu, ale nikoliv preferovanou variantu, tak doplňuji, že jsem pro variantu č. 2... Ale může to být dáno pouze nejlépe zpracovanou vizualizací této varianty... Obrázek
Obrázek

Že jsem paranoidní ještě neznamená, že po mě nejdou...
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17688
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Maršál Radecký a možnost reinstalace jeho památníku v Pr

Příspěvek od skelet »

to je to o čem jsem psal výše.. v Praze se z toho udělá velká politika, a budou se na tom chtít udělat různé postavičky, protože.. redakce novin jsou prostě blízko. Když se to bude projednávat v Olomouci, tak tam dojde, akorát redaktorka regionální televize a místní odnože Deníku. Je mi to líto, ale energie vložená do tohoto boje mi přijde promrhaná.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Re: Maršál Radecký a možnost reinstalace jeho památníku v Pr

Příspěvek od Pátrač »

To je relevantní názor. Mohl by jsi to trochu více rozepsat a hodit mi to na maila? Já bych to přeposlal panu Bártovy. Stejně mu budu psát aby sem nakoukal a sám se v diskusi vyjádřil.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: Maršál Radecký a možnost reinstalace jeho památníku v Pr

Příspěvek od Lord »

Pátrač píše:Jinak kolegové jsem rád za věcnou diskusi ale prosil bych více invence k instalaci pomníku. rád bych si uděla obrázek o tom, co považujete za nejlepší variantu a případně jaké máte nápady. Tu studii můžete pomoci dotvořit i vy. A pokusi myslíte že by mohlv Praze stát i jinde, tak bych rád věděl i to. Jak jsem uvedl - myslím si, že by měl být reinstalován. Ale nejsem dogmatik v tom směru, že musí stát zrovna na Malostranském náměstí. I když to považuji za správné řešení, dovedu si představit i kompromis.
Tak ono to přijde i s úpravami, novým soklem atd. na Prahu minimálně 5 míčů. Původní sokl, byl epesní a zdá se, že z pískovce.
Nyní ho chtějí udělat asi ze žuly, což může víc vydržet a tolik se nezašpinit, ale zase to neodpovídá tehdejší době.
Když už ta iniciativa dělá návrhy, tak by měla uvažovat o tom soklu, zda ho udělá stejný, nebo trošku jiný a co to bude stát.
To jsou moje připomínky. Stále jsme u ideové studie. O boji za prosazení na úředních místech a v boji s ostatními nepřátelskými organizacemi vůči tomuto projektu, nemá smysl, to asi dál rozvádět.
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Pozorovatel-signalista
nadrotmistr
nadrotmistr
Příspěvky: 150
Registrován: 17/12/2008, 19:12
Bydliště: Umbara
Kontaktovat uživatele:

Re: Maršál Radecký a možnost reinstalace jeho památníku v Pr

Příspěvek od Pozorovatel-signalista »

Pátrač píše:Ten začátek má svůj půvab a nijak celou diskusi s reportážním formátem nepoškozuje. Naopak, je to milé. A to jsi sem nedal povídání o Radeckém a genarálu Laudonovi. Taky svěrákovina ale krásná a příjemně lidská.
Použila jsem své Google-fu a danou pasáž, o které Pátrač mluví, jsem jako správná logistická podpora vyhledala, abyste se také trochu poučili a neumřeli hloupí :D

ZDE

Scéna o panu Radeckém začíná cca od 9:38 :rotuj:
„Dámo, vy jste pravý gentleman.”

Ano, předtím než se někdo zeptá, já jsem ta Pozorovatel-signalista, Pátračova pobočnice (čili ani jeho pes, ani jeho vnuk, aby bylo jasno). Pokud jste se s ním nějak nepohodli, prosím, uvědomte si, že co vy zvířátka jste si podělali, nás rybiček se netýká.
Odpovědět

Zpět na „Ostatní“