Momentální stav techniky AČR

Uživatelský avatar
Alfik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4130
Registrován: 16/9/2008, 19:23
Bydliště: Jeseník

Re: Momentální stav techniky AČR

Příspěvek od Alfik »

Pátrači, pokud se pamatuji, tak nejméně dva kluci přišli s řidičákem na pinčla nebo motorku/osobák, a po KŘK se jim "dal" na náklaďák. Detaily jako kdo měl "velké kulaté razítko" ovšem nevím - nikdy mě takové věci moc nezajímaly.
Na psychotesty šli jen ti, kteří měli vozit na korbě lidi. Ostatní nikoli. To by ta naše automobilní brigáda nemohla nic před imperiálisty ubránit páč by nebylo dost šoférů, nedělej si iluze kolik kluků je udělalo :D
Ještě jsem si z toho dělal tehdy prdel, že debily s "emkem" školili na náklaďáky, zatímco mě který jsem dělal C ve druháku a ve třeťáku pak strojničáky skupiny "FŇ" - tedy "na fšecko co jezdí" :D hodili na motorku... což ovšem souviselo s mou podd. fcí :)
"Zapomněli jste na syny Vorvénovy. Ztratili jste Greptrovo kladivo. Vás nikdo mstít nebude." Dr. Lazarus
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Re: Momentální stav techniky AČR

Příspěvek od Pátrač »

Alfik - mě to nadchlo. To není nic proti Mirovi, já jen odsloužil 19 let a něco takového jsem prostě nezažil.

A co píšeš možné bylo. Měl platný řidičský průkaz a po KŘK po odjetí předepsaných kilometrů na náklaďáku složil zkoušku z technické, zdravovědy, a pokud napsal testy na 53 bodů a zvládl jízdu s policajtem, mohl klidně dostat C. Na tom nic není.

Já prostě jsem nadšen razítky na vlek za 5 minut na bráně. To je prostě úžo. Pokud se to stalo, tak u toho úvaru bych sloužit nechtěl, to byl prokouš za krkem každej jeden boží den. Já zažil i neuvěřitelný bordel, spadlý letadla, mrtvý vojáky, ropné havárie, požáry, ale toto si prostě neumím představit. On se Mira samosebou urazí, ale s tím počítám.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
tomas.kotnour
podporučík
podporučík
Příspěvky: 642
Registrován: 10/9/2010, 23:43

Re: Momentální stav techniky AČR

Příspěvek od tomas.kotnour »

Ještě k tomu stavu pandurů, ve středu vyšel článek v E15 a dle toho, co řekl generál Bečvář v OVM, ve čtvrtek přišla zásilka náhradních dílů.
Uživatelský avatar
cover72
7. Major
7. Major
Příspěvky: 3160
Registrován: 12/6/2007, 20:09

Re: Momentální stav techniky AČR

Příspěvek od cover72 »

U čehož jsem se tak zamyslel a říkám si: na Pandury máme licenci. Nějaké nopvé vyrábíme. Jaké části Pandurů tedy nejsme s to vyrobit v ČR a musíme je importovat? A jak moc kritické díly to jsou?
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12902
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Momentální stav techniky AČR

Příspěvek od Rase »

cover72 píše:U čehož jsem se tak zamyslel a říkám si: na Pandury máme licenci. Nějaké nopvé vyrábíme. Jaké části Pandurů tedy nejsme s to vyrobit v ČR a musíme je importovat? A jak moc kritické díly to jsou?
To že svařujeme ocelové pláty na konstrukci a montujeme díly dohromady, ještě neznamená, že si vyrábíme všechno doma. Napadá mě pohon (motor, převodovka atd.) a všechny součástky kolem - ty se vždycky dováží (nedohledal jsem od kud jsou naše motory - šestiválec 455 hp / 335 kW). Možná ještě nějaká zbraňová součástka k Izraelským věžím, kamera atd., která nejde jednoduše vyrobit (licenci na věž taky máme). Možná chybí i ty pneumatiky. Hodně těhle věcí vyrobit jde, nebo není problém je dovézt (což je kolikrát levnější), ale to by je musel někdo koupit. Stačilo aby média nebo někdo z armády do toho rýpnul, a už jsou součástky objednané a dojde k nápravě.
Nic hrozného bych v tom neviděl
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
Alfik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4130
Registrován: 16/9/2008, 19:23
Bydliště: Jeseník

Re: Momentální stav techniky AČR

Příspěvek od Alfik »

Razítka na vlek jsme dostali všichni na konci ZVS - ono totiž na vlek bylo třeba dva roky praxe se sk. C a to je právě doba ZVS. Jestli i nějaké naježděné km už si nepamatuju, ale dostali jsme.
Je pravděpodobné že to bylo jak říkáš, že KŘK jim započetli jako najeté km a udělali si testy. To nevím, samozřejmě, protože mě se to netýkalo. Zapamatoval jsme si jen to, že nejméně dva maníci přišli s nižším ŘP a dodělali si jej.
Oni vlastně byli vyjímkou - jinak (jak jsem psal, byl to automobilní útvar) tam šli jen ti co dělali předvojenčák a ti (jako má maličkost) co si ŘP udělali na učňáku či jiné škole. Samozřejmě, že u takového útvaru nemá člověk bez ŘP co hledat - ani v kuchyni :) protože co kdyby byl poplach, žejo. Někdo těm tankánům palivo, střelivo a žrádlo vozit musí :)
"Zapomněli jste na syny Vorvénovy. Ztratili jste Greptrovo kladivo. Vás nikdo mstít nebude." Dr. Lazarus
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Re: Momentální stav techniky AČR

Příspěvek od Pátrač »

Alfiku, právě kurz těžkých vozidel byl takovou zkratkou. Ale jen pro vybrané řidiče - nováčky.

Šlo o to, že třeba u letectva se plnilo pomocí souprav cisterna + cisternový přívěs. Potom ale museli do kursu cisternářů na nádstavbu. A to zase nebylo jen tak. Jinak moje vyježděné a ostřílené cisternáře mi potom vždy brali po roce ZVS na řidiče autobusů a já začínal znovu. Autaři, čili volanti mi s tím děsně lezli na nervy.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
Mantra
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1018
Registrován: 19/2/2008, 08:57
Bydliště: Platan

Re: Momentální stav techniky AČR

Příspěvek od Mantra »

Zdarec,

vážení přispěvovatelé do tohoto vlákna, situace v AČR je asi nejhorší od revoluce.

Jenom tady vypíchnu - nejpalčivější věci v armádě

Nejsou uniformy, kevlarové přilby, taktické vesty, balistické vesty, kanady jednou za 3-5let, cvičí se jen jako, celá armáda není schopna společné akce, munice je málo, stíhací letectvo jenom lítá a není schopné střelby a je tak drahé, vrtulníky nám zruší, pozemní technika trpí nedostatkem pneumatik, tanky a BVP jsou nebojeschopné (8-10 tanků z 30 je hodně málo), armáda není schopna nakoupit požadované množství pneu a hlavně takové, které budou schváleny (zejména pro T815), systémy PVO absolutně nesplňují požadavky na vedení bojové činnosti, PAndury jezdí jenom po cestách, plavou bez osádky, logistika je na lopatkách ze všech těch zákonů na pořizování materiálu a vůbec chodu vojsk v poli, stravování - jíst z ešusů (jak je umýt teplou vodou, aby jsme předešli infekčním nemocem),mytí vojáků v poli neexistuje, nejsou vyřešeny problémy s polními záchody - díky všem eko zákonům nelze udělat díru v zemi jako dřív, výměna uniforem v poli?? není z čeho, dělostřelectvo střílí do 20km a to jenom jeden oddíl na celou armádu, spojení - staré RF 13 jsou out, v roce 2014 armáda "certifikovala" celé BÚU na základě 4.brn,takovýho Potěmikina ještě nikdo nikdy neviděl, 5500 vojáků nasaditelných na 6 měsíců kdekoliv na světě!!!!!! Myslím že by kleklo celé národní hospodářství a vycestoval by možná jeden prapor, a na něj by se složila celá armáda...............no a osobní zbraně?? BREn "super zbraň", těžká neforemná, závadová, na čištění úděsná, nutno dokoupit za vlastní popruhy - 2dvoj bodové - pro lepší nošení, Pi vz.75 Phantom - dobrá, velký palebný průměr, nánožní pouzdro DĚS, nutno si koupit za vlastní lepší, no a takhle se dá pokračovat dál a dál, všechny nejvíc trápí velké nákupy na kterých se dá vydělat ale ty dopady na logistiku jsou out of mind, těším se co vymyslí při přezbrojování 7.mb - myslím že koupí jenom bojové stroje bez dostatečného množství podpůrných jako ženijních, dělostřeleckých či PVO, no a jako poslední perlička - v armádě už je povoleno nosit vlastní součástky a doplňky jestliže jsou lepší než zavedené- nedodávané do AČR, jenom na zaměstnání jako házení granátů se musí nosit zavedené helmy (plenbáky) kdyby se náhodou něco stalo aby to bylo podle předpisu!!!!

No asi stačí

P.S. LRD se přestaly vyrábět, myslím že doplníme zásoby UAZů a jedeme dál..........
Obrázek
"Will screw them hard, fast, and in an elegant manner."
Major General Haim Bar-Lev 1967
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12902
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Momentální stav techniky AČR

Příspěvek od Rase »

Mantra:
tak si říkám že jako plus se dá brát, že o tom stavu víme (i z médií) a není to veřejným tajemstvím (jako v dobách minulých).
Dvacet let nic nedělání musí být znát i kdyby armádě šéfovali sebelepší lidé. Navíc je velkou překážkou byrokracie a neschopnost udělat velký nákup na víc let. U vozidel a techniky to trochu jde, ale šlo by to i u výstroje - přeci jen 5500 + něco navíc, ve spolupráci třeba s Brity nebo kýmkoliv jiným by se dalo zařídit (v našem maskovacím vzoru). Od bot, po uniformu, přilbu a klidně i ešusy - jiné armády takovéhle nákupy dělají a myslím že by se šlo přidat, ale...
my si musíme všechno vyrábět sami a tak nemáme nic
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17687
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Momentální stav techniky AČR

Příspěvek od skelet »

to není o tom, že si musíme vše vyrábět. To je o změti navzájem odporujících si zákonů o nákupu veřejných zakázek, kdy se každý může odvolávat donekonečka
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12902
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Momentální stav techniky AČR

Příspěvek od Rase »

Tak výběrové řízení se dá obejít. Buď spoluprácí s jiným státem (NATO), nebo zadání zakázky "strategickému dodavateli" (tím by měl být Czechoslovak group - stejně dostává všechny zakázky). Je to asi omezené finančně a musí to být průhledné, ale dalo by se to řešit i takhle.
Myslím že se to už takhle dělá - odpadne tlak na nejnižší cenu a průtahy se soudy (viz nákup nových Tater a dokoupení Brenů)
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
Mantra
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1018
Registrován: 19/2/2008, 08:57
Bydliště: Platan

Re: Momentální stav techniky AČR

Příspěvek od Mantra »

tenhle systém nákupů s jinými státy zní dobře a myslím svézt se v tom s Brity nebo US a nakoupit uniformy už v multicamu by byla úplná pohoda. Speciálové je mají ale co vím tak je smějí používat pouze mimo ČR!??!

ale přesně mi si všechno musíme bď vymyslet sami pro podporu českého průmyslu (haha) a nebo české vědy, a to už je všechno ve světě vymyšleno a to jak na východě, který je dál než celý západ.
Obrázek
"Will screw them hard, fast, and in an elegant manner."
Major General Haim Bar-Lev 1967
Uživatelský avatar
Sholva
podpraporčík
podpraporčík
Příspěvky: 268
Registrován: 22/8/2012, 20:07

Re: Momentální stav techniky AČR

Příspěvek od Sholva »

Ono by to v principu nebylo tak špatné - mít vlastní vývoj a techniku a vlastně funkční vojensko-průmyslový komplex. To pak vyzbrojíš armádu, vyrobíš něco do rezerv a můžeš valit na export. Blbý je, že jsme slavně to know-how, co jsme měli, často zahodili a vybudovat to znova, to je zkrátka pěkně drahé. Navíc naši politici by to zase hráli kamarádům a nic by z toho nebylo, že. A ta Mantrou vysmívaná podpora průmyslu a vědy by byla smysluplná, opět kdyby se ale nekradlo, ale rozvíjelo podle dlouhodobé koncepce. V principu to jde - podívejte se na Švédy, co dovedou. Jenže to by musela být vize, vůle ji prosadit a důslednost ji sledovat. Ano, pak by mělo smysl objevovat Ameriku - ale pak bychom mohli i vyvážet, kam bychom my sami chtěli, místo čekat, jestli nám velký bratr dovolí něco exportovat, protože v tom má vlastní součástky - viz třeba L-159, kteréžto letadélko na tom ztroskotalo - kvůli USA dílům nám to vždy zatrhli. Docela mě zajímá, jak si povedou v Iráku. Možná je naši měli vytáhnout už do Afghánu a kdyby se tam osvědčily, třeba bychom je dnes vyráběli pro Amíky, kteří nevěda co by, zkouší už i Bronca...

Jak říkám, kdyby byla vize a koncepce a hlavně, kdyby se nekradlo... To je ale naivní pohádka, co?
"Každý šermíř na ho..., když nepřátel nerovno."
(A. Sapkowski)
Uživatelský avatar
Mantra
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1018
Registrován: 19/2/2008, 08:57
Bydliště: Platan

Re: Momentální stav techniky AČR

Příspěvek od Mantra »

:up:
Obrázek
"Will screw them hard, fast, and in an elegant manner."
Major General Haim Bar-Lev 1967
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12902
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Momentální stav techniky AČR

Příspěvek od Rase »

Kdesi jsem našel armádní projekty od roku 89. Ambice domácího průmyslu byly obrovské a zbraně se vytvářely s tím, že je budeme exportovat. Výsledek byl ale... Plamen - drahý vávoj, blbá munice (nekompatibilní s NATO), ale omlouvalo se to tím, že má velký exportní potenciál. T-72M4CZ původně se plánoval velký nákup s tím, že se tak budou modernizovat i tanky jiných států (myslím že bylo blízko Maroko), výsledek 30 ks. To samé Alca. Poplivávaný BREN je na tom ještě poměrně dobře - soukormý projekt, který se dá prodávat na civilním trhu. Finance co za to stát dal, byly ještě relativně mízké (dá se to odepsat jako podpora spojencům a poslat je Kurdům, když budou zavazet).
Obecně by mi nevadilo, kdybysme se nesnažili vytvářet vlastní zbraně které vyrábí kde kdo. Nemusíme si hrát na vlastním písečku a s velkou slávou vytvářet to co v zahraničí už dávno mají. Sme v NATO což znamená, že můžeme se přidat k cizí zakázce (mít možstevní slevu). Už nemusíme vyvíjet zbraně doma v garáži :D Výsledek je vždycky relativně nekvalitní, drahý a zbytečný, můžeme se ale poplácat po rameni, že je Náš. Sme moc zahledění do sebe a nekoukáme na to, co se děje za hranicemi.
Když budeme chtít, tak můžeme hledat pomoc s vyzbrojováním jak u zemí NATO, ale klidně i u Izraelců a v Asii (třeba Korea, kde jsou hodně pozoruhodné a ambiciózní projekty). Zrovna v Rusku a na východě bych inspiraci nehledal - ambiciózní modernizace Mi-35 dopadla nijak atd. atd. v tomhle duchu byla celá 90.léta - výsledek šeď.
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17687
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Momentální stav techniky AČR

Příspěvek od skelet »

Plamen používá munici 20x102mm, tedy shodnou s municí NATO. Používá se v kanónech M61, M197, M39 atd. Modernizace T-72 začala v počátcích, kdy jediný kdo nabízel modernizaci tohoto typu bylo na východ od našich hranic. A jedná se o povedenou modernizaci. Alca? 2x bylo zabráněno jejímu exportu. A v Indii se dostala do finále proti světové špičce (Hawk), to taky není špatný výsledek na letoun s nulovou politickou podporou. T-72? Modernizace byly prováděny jen na východ od našich hranic, a rozhodně to není špatná modernizace.
Takže nemůžu s tebou souhlasit. Armáda nedojíždí na tom, že ji dodávají výstroj a výzbroj naše firmy, ale na nekompetentnosti a nenažranosti našich politiků a armádních špiček.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12902
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Momentální stav techniky AČR

Příspěvek od Rase »

Děkuju za doplnění a opravu, k čemu nám to ale reálně bylo (chápu ale, že "po bitvě je každý generál"). Vždycky máme velké plány s exportem, ale výsledek nula. Osobně bych byl radši pro vývoj primárně pro AČR + případnou spolupráci se spojenci (když už je máme, tak proč se něco nepřiučit, nevytěžit technologie). Dneska si zbraně vytváří i v dříve rozvojových zemích, které dřív byly jen odbytištěm. Dokážeme toho vytvořit hodně, ale v dnešním přehlceném trhu díru udělat nemůžeme (mají s tím problém i mnohem bohatší státy / výrobci). Chybí nám ta dravost
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17687
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Momentální stav techniky AČR

Příspěvek od skelet »

Ano po bitvě je každý generál. S klidem můžeme říct, že kdybychom nakoupili kanónové kontejnery namísto vývoje Plamenu, tak uděláme líp. Ale u T-72M4? U té se počítalo s modernizací 353tanků, export měl být pouhý bonus. U L-159 dostala verze "B" nulovou podporu, i to "A" má nulovou podporu, v minulosti a budoucnosti. Takže s pohledem zpět můžeme s klidem říct, že kdybychom nakoupili AMX, tak uděláme líp. (A to nemluvíme o politickém prosazení amerických dodavatelů).
Vývoj a výroba zbraní u nás vždy skončí na politicích a jejich blbosti. A vlastně nejen vývoj a výroba u nás, dokonce i zahraniční nákupy.

Gripen - žádné zásoby munice, jakékoliv
Alca - zastavené certifikace výzbroje a výstroje
T-72 - peníze na vývoj vyhozené oknem
Pandur - žádné zásoby munice
C295 - zavedena po velkých útrapách
Defender - ze začátku zavedena civilní(!) verze
Bren - nedodělek
Mi-171 - zakoupena verze bez možnosti nesení výzbroje
Mi-35 (Mi-24V) - zakoupena verze z počátku osmdesátých let, včetně plánů na modernizaci, která se nikdy neuskutečnila

a co tam je dál..

zrušena modernizace Kubů s pomocí raket Aspide, protože protiletadlové prostředky nepotřebujeme. Po pár letech zjišťujeme, že by byly fajn, ale jelikož modernizace je už zastaralá, tak..
nákup 12 nových vrtulníků.. od lehkých vrtulníků kategorie Bell 407 pomaličku přecházíme k vrtulníkům o několik tun těžším, a to se spekuluje o takovém hovadu jako je UH-60
Sokoly se mají vyřadit, protože jejich generální oprava je drahá, ale protože se na to dlabe, tak se přeci jen musí opravit. Mi-24 se musí vyřadit, protože jejich provoz je drahý a jsou zastaralé a bitevní vrtulníky překonané. Ale protože někdo zaspal, tak se musí opravit.

Fakt si ještě myslíš, že tristní stav naší armády je v tom, že chceme domácí dodavatele?
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Sholva
podpraporčík
podpraporčík
Příspěvky: 268
Registrován: 22/8/2012, 20:07

Re: Momentální stav techniky AČR

Příspěvek od Sholva »

Domácí zbrojní průmysl by nebyl problém - co se schopnosti ekonomických a vědocko-technických týče. Ono třeba se podívejte na Excalibur, jak se jim daří, soukromá iniciativa a valí. Teď si vezměte, že by stát VHODNÝMI zakázkami takovéto iniciativy podporoval. Vytvořit lze u nás ledacos. Jenže když se na armádní zakázce musí svézt kdejaká pakáž, tak je to pak těžký. Když se armádě akorát krátí a krátí rozpočet... Armádě, která potřebuje dlouhodobou doktrínu, aby mohla smysluplně fungovat, akorát naši politici píší Bílé knihy atd. Chybí tu dlouhodobá doktrína a vůle ji důsledně dodržovat. Naši politici rozm..dají co se dá, natož chtít po nich budovat něco v dlouhodobém horizontu, co by mělo efekt za třeba až tři volební období - a po těch, co nejsou u lizu teď, aby to podpořili a nechali to běžet tak dlouho, dokud to nezačne nést plody.
"Každý šermíř na ho..., když nepřátel nerovno."
(A. Sapkowski)
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12902
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Momentální stav techniky AČR

Příspěvek od Rase »

skelet píše:Fakt si ještě myslíš, že tristní stav naší armády je v tom, že chceme domácí dodavatele?
To netvrdím, ale naznačuji, že zapojením se do větší zakázky (konkrétně narážím na nákup výstroje a uniforem v Británii) bysme za svoje peníze dostali kvalitnější výrobky - otestované a nadprůměrné konstrukce (naše produkce je cca průměr). To ale neznamená, že jsem pro tohle řešení i u pozemní techniky. Tatry jsou skvělé a pokud chceme kolové / pásové transportéry, bude lepší získat licenci a vyrábět si je doma (viz Pandury). Uniformy a spotřební zboží můžeme nechat vyrábět v zahraničí (jak jsem popsal na začátku). Prestižní zbraně jako pušky, pistole (atd.) které jsou relativně levné na výrobu, dají se snáze vyvážet, si klidně můžeme vyrábět sami. V případě neúspěchu není škoda velká a dá se vyřešit dodatečně.
Tím chci říct, že nemá smysl vymýšlet už vymyšlené a znát svoje meze (velkým zbrojovkám se konkuruje těžko (naše nikdy nebudou mít tolik financí).
Politika je samostatná kapitola - tak moc se šetřilo na armádě, že ani nebudou vědět co dělat s razantním nárustem financí (pořád to jsou drobečky).
Z těch všech škrtů je poškozené vnímání potřeb armády jak u politiků tak i zástupců armády. Totální nereformovatelný šlendrián a nekoncepčnost. Tak dlouho se stojí na místě, že po prvním nesmělém krůčku se zase rychle cukne zpátky a jde se jiným směrem, zase krůček a zase rychlé ucuknutí... ve výsledku tak pořád stojíme na místě. Jinými slovy, přijde člověk s vizí (Alca, T-72M4CZ), před zdárným dokončením projektu (plně funkční stroj) se zalekne, rychle koupí nedokončený stroj a už vymýšlí co vytvoříme nového. Asi lidem ve vedení chybí sebevědomí dotáhnout věci do konce.
Něco revolučního tady ještě nevzniklo... bohužel
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Odpovědět

Zpět na „Ostatní“