Stacionární průzkumné stanoviště, kóta 940 Dyleň.

Odpovědět
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11407
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Stacionární průzkumné stanoviště, kóta 940 Dyleň.

Příspěvek od Zemakt »

Obrázek
Stacionární průzkumné stanoviště, kóta 940 Dyleň.


Před nedávnem se zde objevila obrazová reportáž věnující se krytu štábu civilní ochrany v Olomouci, přičemž tak volně navazovala na cyklus cyklistických fotoreportáží IgoraT. Vzhledem k tomu, že dnes se na bývalém stanovišti radioelektronického průzkumu Dyleň konal "den otevřených dveří", mohu se s Vámi rovněž podělit o pár amatérských fotografií dnešního stavu objektu.

V polovině osmdesátých let minulého století, za časů Československé lidové armády spadalo stacionární průzkumné stanoviště, kóta Dyleň, pod 7. radiotechnickou brigádu zvláštního určení Zbiroh. V rámci brigády pak působil: 77. radiotechnický prapor ZU Mariánské Lázně, 78. radiotechnický prapor ZU Klenčí pod Čechovem, 79. rádiový prapor ZU Litoměřice a Výcvikové středisko rádiového a radiotechnického průzkumu Litoměřice. A právě prvně jmenovaný sedmasedmdesátý prapor z Mariánských Lázní byl pánem na kótě Dyleň (rovněž i na kótě Havran).

Obrázek Obrázek Obrázek

Pro představu jak vypadalo stanoviště v plné polní a na začátku devadesátých let. Fotografie jsem ofotil v malém "muzeu", které se nachází v suterénu budovy s občerstvením (foto viz níže).

Obrázek Obrázek

To, že v čase Studené války se celá západní a jihozápadní hranice obdobnými zařízeními doslova hemžila, není pro odbornou veřejnost žádným tajemstvím. Nicméně opakování je matka moudrosti a tak jen pro pořádek zacituji z armádních webových stránek věnujících se této problematice poněkud blížeji: Stacionární průzkumná stanoviště byla na kótách Dyleň (940 m.n.m.) – 77. rtpr ZU Mariánské Lázně, Havran (894 m.n.m.) – 77. rtpr ZU Mariánské Lázně, Velký Zvon (859 m.n.m.) – 7. rtb ZU, 71. radiotechnický pluk ZU Kladno, ruská Ramona, Čerchov (1041 m.n.m.) – 78. rtpr ZU Klenčí pod Čechovem, Milíře (vrch Javořina u Tachova) - 19. průzkumný prapor Tachov a ruská jednotka, Poledník (1315 m.n.m.) – 15. průzkumný prapor Vimperk a 9. průzkumný prapor Kašperské hory a rádiová rota od 7. rtb ZU. Zmínil bych ještě kótu Rozsocha (757,5 m.n.m) nedaleko od Tachova, která byla užívána jako jedno ze stanovišť ruské Ramony na našem území, stanoviště Tišina (791,3 m.n.m.) nedaleko Dyleně, kde probíhaly zkoušky radiotechnických pátračů a kde bylo stanoviště rádiové roty 1. průzkumného praporu Podbořany, stanoviště Chodská Lhota náležející 2. průzkumnému praporu Janovice nad Úhlavou. Zaměřovací základnu radiotechnického průzkumu 77. rtpr ZU tvořily stanoviště Zvon – Havran – Dyleň, základnu 78. rtpr ZU tvořily stanoviště Čerchov – Velký Zvon – Havran. Pro úplnost rádiová rota 20. průzkumného praporu Cheb působila z prostoru Aš. Popsané obsazení stanovišť je nutné brát jako orientační, protože se v průběhu desetiletí měnilo. Navíc zde byla také odloučená pracoviště 78. rádiového střediska ZU Litoměřice. (http://www.53pluk.army.cz)

Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek

Hlavní budova s věží je celá oplášťovaná, taktéž budova s nynějším občerstvením, vyhlídkovou terasou a suterénem ukrývajícím v sobě zmíněné minimusem s artefakty Studené války.

Obrázek Obrázek Obrázek

Garáže vedle hlavního vchodu na věž, hlavní vchod a pohled na schodiště ve věži z patra ochozu.

Obrázek Obrázek Obrázek

Věž je dnes využívána různými telekomunikačními společnostmi. Sice to z fotografií není zřejmé, ale věřte že byla vidět obdobná stanoviště Havran, Čerchov a snad i Zvon.

Obrázek

Těšilo mne, Zemakt :wink:
Naposledy upravil(a) Zemakt dne 7/2/2019, 09:23, celkem upraveno 3 x.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
Aaron Goldstein
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3062
Registrován: 19/7/2014, 19:38
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Stacionární průzkumné stanoviště, kóta Dyleň.

Příspěvek od Aaron Goldstein »

Ten človíček ležérně se opírající o chrabrého strážce hranic jsi ty osobně??? :)
Obrázek

Že jsem paranoidní ještě neznamená, že po mě nejdou...
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11407
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Stacionární průzkumné stanoviště, kóta Dyleň.

Příspěvek od Zemakt »

Tak jest :D
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
Tomass
praporčík
praporčík
Příspěvky: 341
Registrován: 30/10/2014, 14:49
Bydliště: Plzeň

Re: Stacionární průzkumné stanoviště, kóta Dyleň.

Příspěvek od Tomass »

Díky za report. Je to tam můj rodný kraj tak k tomu mám zvláštní vztah. :up:

Na té černobílé fotce je vidět pokud se nemýlím KRTP-81 a KRTP-86. Jaké zařízení bylo za tím velkým radomem nalepeným na bok té budovy ?
If you're going through hell, keep going. -- Winston Churchill
Uživatelský avatar
Aaron Goldstein
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3062
Registrován: 19/7/2014, 19:38
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Stacionární průzkumné stanoviště, kóta Dyleň.

Příspěvek od Aaron Goldstein »

Jen bych doplnil (v rámci kontextu) že takováto zařízení byla na obou stranách hranice... Jako jedno z těch známějších můžu uvést např Hohen Bogen neboli Eckstein (téměř naproti "našemu" Čerchovu)...

Obrázek
Obrázek

Že jsem paranoidní ještě neznamená, že po mě nejdou...
Uživatelský avatar
Tomass
praporčík
praporčík
Příspěvky: 341
Registrován: 30/10/2014, 14:49
Bydliště: Plzeň

Re: Stacionární průzkumné stanoviště, kóta Dyleň.

Příspěvek od Tomass »

Od zahraničních kolegů jsem vyšťoural ještě nějáké zajímavé dobové momentky.

Obrázek
Dyleň - nedatováno

Obrázek
Rozvinutý KRTP-81 Ramona na Dyleni

Obrázek
Dyleň 1982

Obrázek
Dyleň 80. léta

Obrázek
A na závěr lahůdka z vrtulník.cz - Americká AH-1F s Dylení v pozadí
Naposledy upravil(a) Tomass dne 18/6/2016, 23:02, celkem upraveno 2 x.
If you're going through hell, keep going. -- Winston Churchill
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11407
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Stacionární průzkumné stanoviště, kóta Dyleň.

Příspěvek od Zemakt »

Dobrá práce :up:
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
Franz Trubka
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1815
Registrován: 14/10/2010, 04:16

Re: Stacionární průzkumné stanoviště, kóta Dyleň.

Příspěvek od Franz Trubka »

Par fotek z portalu Centrum.cz,ktere maji vztah k tematu
http://zpravy.aktualne.cz/domaci/usi-st ... 5900fea04/
ObrázekObrázek

Pink Floyd-On The Turning Away
Odpovědět

Zpět na „Ostatní“