Likvidace obranyschopnosti státu

Odpovědět
seabee
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3437
Registrován: 18/7/2013, 18:59

Likvidace obranyschopnosti státu

Příspěvek od seabee »

Jak zpívá Wabi Daněk "Včera uklízel jsem ve skříni..." Já jsem tam ale nenašel sešit s fotkami, ale časopis Letectví a kosmonautika č. 14 z roku 2003, kde je na straně 5/889 nenápadná zpráva, kterou tady budu celou citovat:
Radikální reforma vojenského letectva Ve čtvrtek 10.7. seznámil ministr obrany Miroslav Kostelka veřejnost s novou podobou armádní reformy, která se bezprostředně týká i vojenského letectva. Oznámil, že počet bitevních L159 se z nynějších 71 sníží na 18. Pokud se ČR podaří vypůjčit 14 starších stíhaček, budou tak mít piloti k dispozici celkem 32 strojů. Podle reformy se sníží i počet vrtulníků Mi-17 a Mi-24 na 18, modernizace Mi-17 bude navíc zastavena. Redukován je i počet leteckých základen. V příštích letech opustí letouny s pevnými křídly letiště v Náměšti nad Oslavou, kam se přestěhují armádní vrtulníky, a to zřejmě včetně strojů z Letecké pátrací a záchranné služby, nyní startující z letiště v Plzni-Líních. Zrušeny budou letecké opravny a základna v Praze-Kbelích by se měla přestěhovat na letiště v Praze-Ruzyni. (Kuj)"
- konec citátu -

Připomínám, že prezidentem byl tehdy Václav Klaus (ODS/bezp.) a předsedou vlády Vladimír Špidla (ČSSD). Miroslav Kostelka byl do jmenování ministrem aktivní voják, absolvent vyšších štábních škol na Východě i na Západě, žádný zdivočelý proviaňťák.

Příspěvek zcenzuroval Jarl.
Slyší-li nechápaví, podobají se hluchým.
Hérakleitos z Efesu, zvaný Skoteinos (Temný – asi 544-484 př.n.l.),
Hektor
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1022
Registrován: 28/5/2008, 15:49

Re: Likvidace obranyschopnosti státu

Příspěvek od Hektor »

Mna udivuje že vsetkého je násobne menej a aj tak je problem to ufinancovať.
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12902
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Likvidace obranyschopnosti státu

Příspěvek od Rase »

Tak tehdy se ještě MO nemuselo starat o čtrnáct nadzvukových Gripenů, což ukrojí nemalou část z rozpočtu. Jejich pořízení šlo na úkor L-159, kterých se provozuje jen 16 + 9 letounů pro výcvik (ať již Alca nebo Albatros). Provoz není zadarmo. U vrtulníků je to bída, ale tam mi spíš vadí až moc velká různorodost jednotlivých typů, než samotný počet.
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17687
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Likvidace obranyschopnosti státu

Příspěvek od skelet »

Různorodost vrtulníků? Provozujeme tři, resp.čtyři typy. Z toho tři jsou si spřízněné
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12902
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Likvidace obranyschopnosti státu

Příspěvek od Rase »

10x W-3 Sokol
6x Mi-2 (Centrum leteckého výcviku)
4x Mi-8
11x Mi-17
15x Mi-171Š
17x Mi-24 (10 v provozu)

12x nový typ, co chceme koupit
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17687
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Likvidace obranyschopnosti státu

Příspěvek od skelet »

a? (krom toho, že Mi-2 a MI-8 jsou už de facto mimo AČR a Mi-17 se budou vyřazovat).
ObrázekObrázekObrázek
seabee
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3437
Registrován: 18/7/2013, 18:59

Re: Likvidace obranyschopnosti státu

Příspěvek od seabee »

Vzhledem k tomu, že se tehdejší "Radikální reforma" týkala celé armády, zajímalo by mne, jestli někdo nemá přehled, jak to dopadlo na ostatní zbraně?
Slyší-li nechápaví, podobají se hluchým.
Hérakleitos z Efesu, zvaný Skoteinos (Temný – asi 544-484 př.n.l.),
Uživatelský avatar
Mantra
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1018
Registrován: 19/2/2008, 08:57
Bydliště: Platan

Re: Likvidace obranyschopnosti státu

Příspěvek od Mantra »

no myslím, že se vývoj celé armády zastavil a to hlavně s nákupem gripenů a airbusů, které sežraly a dodnes žerou obrovský koláč financí. Je zajímavé že tyto zakázky se podařilo udělat ale velké zakázky na obměnu BVP, tanků a ostatní podpůrné techniky nikoliv.
V armádě se občas objeví někdo nějaká silná figura, která dokáže třeba protlačit nákup nových Brenů a phantomů, následně minimi ve velmi dobré ráži 7.62mm, pro kterou se musela najít vhodná munice.........no a v současnosti se opět budou modernizovat děla bo je u kormidla člověk, který od děl přišel........
No a zbytek armády a hlavně obyčejní vojáci nemají helmy, vesty, maskáče na obměnu, goretex atd. jsou to všechno malé věci ale na nich stojí pohoda vojáků, kterých je v ačr nejvíc.......

Prostě dokud bude zákonný rámec pořizování vojenské techniky takový jaký je, holt budeme ještě za dvacet let jezdit ve starých vétřieskách, protože nejsou nové polní kuchyně, spojovací prostředky budou eReFky českého výrobce..... prozatím se nikdo nenašel kdo by byl schopen říci co je strategická zakázka a povolit nákup mimo výběrové řízení.............
Obrázek
"Will screw them hard, fast, and in an elegant manner."
Major General Haim Bar-Lev 1967
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12902
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Likvidace obranyschopnosti státu

Příspěvek od Rase »

Tak zrovna ty kuchyne by mely byt vyresene, to same nahrada za V3S, ktere v podstate nahradi Titus (postupne) a nakladni Tatrovky. U prileb a dalsi vystroje je videt pohyb, jen to nejde hned. Reformy se projevuji pomalu, ale videt jsou, viz radary. Naslapnute rozhodne je. Akorat to melo byt uz pred deseti lety...
Bojova technika je uz jina kapitola - tak snad brzy
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
Mantra
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1018
Registrován: 19/2/2008, 08:57
Bydliště: Platan

Re: Likvidace obranyschopnosti státu

Příspěvek od Mantra »

no k čemu jsou radary? ještě jsem zapoměl na co nám budou další vrtulníky? viz KASA - na přepravu koní, na výměnu POKY jsem fakt zvědavý, ale dělají se věci které nevedou k celkovému zlepšení stavu, jsou to jednotlivé věci a naše hlavní síla 4. brn a 7. mb jde pomali do kytek

a tak šťastné a veselé a vše nej do Nového roku a ať MO nevrací do rozpočtu ani kourunu a né jako letos pomalu 9mld...............
Obrázek
"Will screw them hard, fast, and in an elegant manner."
Major General Haim Bar-Lev 1967
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17687
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Likvidace obranyschopnosti státu

Příspěvek od skelet »

Dle informaci na ct24 penize nejdou zpet do rozpoctu, ale do zvlastniho fondu.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11405
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Likvidace obranyschopnosti státu

Příspěvek od Zemakt »

A pod tímto pojmem si máme představit co? Armádní zvláštní fond?
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17687
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Likvidace obranyschopnosti státu

Příspěvek od skelet »

Rezervní fond, ale nic víc nevím
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12902
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Likvidace obranyschopnosti státu

Příspěvek od Rase »

O tomto "fondu" se už nějakou dobu mluví, jen narážel na byrokracii. Pokud se jim ho podařilo zřídit už letos, tak by to bylo velice skvělé. Přeci jen každá miliarda která se takto ušetří se bude hodit na nákup nových BVP (případně tanků) což bude největší akvizice v historii. Navíc když každý rok ušetří cca 10 miliard, tak vláda nebude muset vyčleňovat extra finance z rozpočtu. Pokud se ušetří méně, nevadí, i kdyby to byla (do roku 2019-20) třeba jen polovina z plánovaných 50 miliard, tak by to byl úspěch.
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11457
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Likvidace obranyschopnosti státu

Příspěvek od Dzin »

Rezervní fond je vytvořen zákonem a přispívají do něj všechny složky státu, které jsou potom z něj oprávněny čerpat. Přispívání a čerpání potom reguluje daný zákony, tedy ne všechny ušetřené prostředky se do něj dají převést a ne na vše se dají použít.

Tady je zmíněný zákon

http://eagri.cz/public/web/mze/legislat ... 77142.html
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
Aaron Goldstein
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3062
Registrován: 19/7/2014, 19:38
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Likvidace obranyschopnosti státu

Příspěvek od Aaron Goldstein »

Podle toho zákona se do něj nedávají žádné ušetřené prostředky...

[cituji]
(2) Zdrojem rezervního fondu jsou
a) prostředky poskytnuté ze zahraničí a peněžní dary,
b) odvody neoprávněně použitých nebo zadržených peněžních prostředků podle § 44 odst. 2 písm. a), b), g) a h) a penále za prodlení s nimi,
c) příjmy z prodeje majetku, který organizační složka státu nabyla darem nebo děděním,
d) prostředky poskytnuté z fondu zábrany škod podle zvláštního zákona45).
[konec citace]

Jak sami vidíte tak žádný ze zdrojů se nedá napasovat na ušetřené prostředky....
Obrázek

Že jsem paranoidní ještě neznamená, že po mě nejdou...
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12902
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Likvidace obranyschopnosti státu

Příspěvek od Rase »

Jop, ale nemyslím si že je problém odhlasovat úpravu zákona a přidat bod e), pokud se tak již nestalo.
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Re: Likvidace obranyschopnosti státu

Příspěvek od Pátrač »

Takže kolegové, víte dobře že mě osobně leží obranyschopnost naší země hodně na srdci a ledacos jsem pro Palbu v tomto směru sepsal. Jenže v roce 2003, byl svět úplně jiný než dnes a východiska, která našla odraz v tom článku co je citován v úvodním příspěvku, prostě byla jaká byla, a vedla k rozhodnutím jaká byla přijata.

Dále připomínám, že NGŠ AČR a ministr obrany jsou osobnosti které musí plnit programové prohlášení vlády které slouží a jejich možnost něco zásadního je limitována touto povinností. CO se stalo se stalo v zápalu pacifismu, a plně odpovídá době.

Že je svět dnes jiný a vzniklo mnoho nenapravitelných nebo obtížně napravitelných škod, je bohužel fakt. Dnes je lehké být chytrý, když víme co přišlo. V roce 2003 byla situace ve světě proti dnešku v pohodě.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
Mantra
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1018
Registrován: 19/2/2008, 08:57
Bydliště: Platan

Re: Likvidace obranyschopnosti státu

Příspěvek od Mantra »

Krásný štědry den jak to říkal pan král To není vojsko to je horda zdecimovanych povalečů kteří v táboře v kostky hrají !!! Všem přeji krásné svátky a hodně zdraví a světového míru nám všem!!
Obrázek
"Will screw them hard, fast, and in an elegant manner."
Major General Haim Bar-Lev 1967
Odpovědět

Zpět na „Ostatní“