Maskovací vzor MIMIK®

Odpovědět
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12903
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Maskovací vzor MIMIK®

Příspěvek od Rase »

novy_maskovaci_vzor_mimik_3.jpg

Maskovací vzor MIMIK® od CZUB

"Naší vizí je přinést do oblasti taktického vybavení nová a neortodoxní řešení,
která budou zcela respektovat požadavky koncových uživatelů."
Jan Žižka, CEO 4M Systems


Nový multifunkční maskovací vzor nazvaný MIMIK® vznikl jako soukromá iniciativa společnosti Česká zbrojovka a.s. a dále jej rozpracovala společnost 4M SYSTEMS s.r.o. Tento produkt v sobě kombinuje základní charakteristiky z maskovacích vzorů AČR, jako jsou barvy a základní tvary skvrn s všesměrovými barevnými přechody, které známe z maskovacích vzorů Multicam, Scorpion W2 atd. Vývoj začal u CZUB již v roce 2014, ale pořádně se rozběhl až následujícího roku, kdy celý projekt převzala nově založená společnost 4M SYSTEMS. Ta je součástí skupiny EHC CZUB a je sesterskou společností České zbrojovky a.s. Zabývá se návrhem, výrobou a prodejem taktického vybavení pro ozbrojené složky, jako jsou armáda, policie, celní správa, vězeňská služba, pohraniční stráž atd. Byla založena v roce 2015 a její know-how je postaveno na dlouholetých zkušenostech celého týmu. Ten je složen z bývalých příslušníků speciálních a zásahových jednotek AČR a PČR, dále pracovníků v oblasti textilu pro speciální účely nebo inspektory kvality se zkušenostmi ze zahraničí. Nejprve byla zkušebně zpracována řada variant a ladily se technické problémy plynoucí z technologického procesu tisku. Důležité bylo nastavit správné poměry barev ve vzoru. Původní verze vzoru obsahovaly více odstínů. V roce 2016 bylo ověřeno použití maskovacího vzoru na uniformu. Bylo totiž důležité zjistit, jak se bude maskovací vzor chovat, když dojde k jeho průmyslovému zpracování ve výrobě a na výrobku se budou sešívat díly v různých místech. V roce 2016 byli do vývoje zapojeni i profesionálové z aktivní služby u armády, policie a dalších složek. Cílem bylo ověřit nároky na maskovací vzor v současnosti, jak jej vnímají skuteční uživatelé. Již na počátku vývoje bylo rozhodnuto, že návrh nového vzoru nebude pouhým kopírováním jiného již existujícího vzoru, nebo naroubování barevné škály dle normy ČOS, na cizí maskovací vzor. V maskovacím vzoru MIMIK® nalezneme barvy z maskovacích vzorů lesního a pouštního – tmavě zelená/olivová, světle zelená, hnědá, hnědá pouštní, žlutopísková a navíc je použita barva khaki, která je také standardní součástí normy ČOS. Barva, která byla vypuštěna, je černá. Její funkci částečně, ale v daleko menším procentuálním zastoupení, nahrazuje barva hnědá, která díky optickému jevu při kombinaci s jinými barvami působí tmavším dojmem. Přidáním hnědé pouštní a žlutopískové se maskovací vzor projasnil a získal tolik chybějící světlé tóny. Ve vzoru došlo použitím barevných přechodů i k jinému procentuálnímu zastoupení odstínů barev. Při kombinaci jednotlivých barev se vycházelo z optického pozorování přírody, a to zejména ve výškách od 0 do 200cm. Při volbě barev se vycházelo i ze správných maskovacích postupů vojáka – jednotlivce s tím, že voják se bude snažit snížit svou siluetu, bude se pohybovat v oblasti keřů, remízků, okrajů lesa atd. tj. míst s nízkým, částečně zaschlým porostem. Česká zbrojovka a.s. a 4M Systems s.r.o. vývoj tohoto maskovacího vzoru považují za ukázku možností, které náš domácí obranný průmysl má a po dokončení vývoje jsou jej připraveny poskytnout Armádě ČR a dalším složkám k testování a případnému využití. Maskovací vzor MIMIK® bude představen na výstavě IDET 2017 v Brně na společné expozici obou společností.
ps. pokud má název MIMIK původ ve filmu Na hraně zítřka (2014), tak palec nahoru

http://www.4msystems.cz/cs/uvod
http://www.armadninoviny.cz/novy-cesky- ... ml#diskuze
http://www.csfd.cz/film/307556-na-hrane-zitrka/prehled/

novy_maskovaci_vzor_mimik_4.jpg
novy_maskovaci_vzor_mimik_2.jpg
Naposledy upravil(a) Rase dne 18/7/2022, 19:14, celkem upraveno 3 x.
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11407
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Maskovací vzor MIMIK®

Příspěvek od Zemakt »

Mne se to líbí víc než ten "multi tropic", zrovna tak více té hnědé či okrové barvy není rozhodně na škodu. Zdá se mi to jako více univerzálnější kamufláž a když přihlédnu k nátěru prvorepublikových tanků tak i taková tradičnější :D .
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
Tempik
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1690
Registrován: 24/3/2008, 20:27
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Maskovací vzor MIMIK®

Příspěvek od Tempik »

Budu volně citovat jednoho známého, který do toho trochu vidí: "Je zajímavé, že první zmínky o novým maskáči pro AČR a o nový uniformě se objevily před 2 týdnama a že CZUB čirou náhodou představila věc, která může teoreticky splňovat požadavky AČR."
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11407
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Maskovací vzor MIMIK®

Příspěvek od Zemakt »

Dle článku na AK, je vzor vyvíjen od roku 2014.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
Tempik
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1690
Registrován: 24/3/2008, 20:27
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Maskovací vzor MIMIK®

Příspěvek od Tempik »

To není v rozporu s tím, co jsem psal.
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12903
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Maskovací vzor MIMIK®

Příspěvek od Rase »

Zemakt píše:Mne se to líbí víc než ten "multi tropic", zrovna tak více té hnědé či okrové barvy není rozhodně na škodu. Zdá se mi to jako více univerzálnější kamufláž a když přihlédnu k nátěru prvorepublikových tanků tak i taková tradičnější :D .
Musíš to brát tak, že ten koncept "multitropic" byl můj nápad, když se o novém maskovacím vzoru vědělo jen že bude (venku byly jen dvě věty). Dnes už víme o něco víc, ale i tak se neví, co kutí na MO. Přeci je Mimik je soukromý návrh od CZUB, nikdo prakticky neví, co se připravuje na ´ministerstvu obrany a jisté je, že to sice není Mimik, ale možná něco podobného. Jak jsem psal v posledním příspěvku u Nomádu, nemá to být "český multicam tropic" ale opravdu multifunkční maskáč (multicam). CZUB přes společnost 4M SYSTEMS, nabízí tento vzor k využití ministerstvu obrany, údajně nechtějí být konkurencí, ale chtějí spolupracovat. Momentálně má MO vlastní skupinu, která nový maskovací vzor řeší - zatím označené jako projekt Nomád (možná že mu říkají ale úplně jinak). Až budeme vědět víc, článek o projektu Nomád předělám. Nechtěl jsem oba projekty kombinovat, tak jsem založil dva samostatné články. Je ale klidně možné, že se Mimik a Nomád, v některé fázi vývoje potkají, nebo taky ne. Zkrátka nic nevíme.
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11407
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Maskovací vzor MIMIK®

Příspěvek od Zemakt »

Však hej, jen jsem chtěl říct, že v tomto vidím posun. Ono se pořád argumentuje lesy, smrčinami. Ale, byť jsou nejhojnější nehrají prim. Viz jarní a podzimní louky, smíšené lesy atd. No není to zrovna sranda namíchat nejvhodnější mix. Sranda je co udělá pouze vypuštění jedné barvy. Střih a funkčnost kalhot neřeším ty uz jsou na trhu nějaký ten pátek.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12903
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Maskovací vzor MIMIK®

Příspěvek od Rase »

Taky se mi líbí koncept, že se zaobírali barevností terénu do výšky 2m a neřešili barevnost celého stromu atd. Navíc pokud by se voják plížil, tak blíž u země má být víc suchého porostu. Koncept se mi líbí hodně, akorát ten výsledek mi nepřijde moc světoborný, chápu ale, že je to jenom začátek a časem předvedou víc. Na člověku a se všemi doplňky to bude vypadat zase jinak. Jak se mi nelíbí ten vzhled skvrn, tak jej stejně rozbije střih uniformy, takže pokud by si k tomu člověk vzal doplňky v jiném multicamu, asi by to ničemu nevadilo. Oproti tomu, když mají vojáci na uniformě ve vz.95 batoh v multicamu atd.
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12903
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Maskovací vzor MIMIK®

Příspěvek od Rase »

Jako ideový předobraz vzoru MIMIK, by mohl být brán i vz.95 Horský, který hodně připomíná první pokus o vytvoření multifunkčního vzoru, při zachování kresby vz.95. Vlevo je kabát, který byl vidět na výstavě Future Forces 2014. Vpravo je pak vzor 95 Horský, aplikovaný na vestu.

vzory_95_2013.jpg
Naposledy upravil(a) Rase dne 20/12/2022, 15:53, celkem upraveno 1 x.
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12903
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Maskovací vzor MIMIK®

Příspěvek od Rase »

Tak už jsem viděl naživo i maskovací vzor MIMIK. Rozhodně vypadá mnohem lépe než na fotkách a patrně bude i dost funkční, viz komentáře výrobce. Celkově mi ale přijde poněkud nemoderní. Na výstavě IDET se jedná o experimentální potisk, kdy bylo na digitální tiskárně (barvy tedy nejsou ideální) potištěno několik metrů látky novým vzorem. Z materiálu byla ušita tato uniforma a metr byl poslán i na MO, na vojskové zkoušky. Armáda ale se společností 4M SYSTEMS nekomunikuje a zatím nijak nereagovala. Výrobce uvádí, že v případě zájmu, by bylo možné zahájit výrobu velice rychle, cca do roka.

26850550_1982623695333660_2867382256263988174_o_1.jpg
26233697_1982623588667004_2279747817356241228_o_1.jpg
23621156_1957281974534499_1587703455990402487_n_1.jpg
24796830_1966085240320839_570289013777516952_n_2.jpg
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Odpovědět

Zpět na „Ostatní“