Stránka 1 z 1

Přístroje nočního vidění MUM-14

PříspěvekNapsal: 27/2/2017, 15:33
od Rase
Obrázek

Přístroje nočního vidění MUM-14 od Pramacom-HT

V opakované soutěži alianční agentury NSPA, zvítězila Pražská společnost Pramacom-HT. S nabídkou svých přístrojů MUM-14 zvítězila v konkurenci dalších osmi podniků. PRAMACOM-HT spol. s r.o. je soukromá česká společnost působící v oblasti bezpečnostních a vojenských systémů. Má dlouhodobé zkušenosti a rozvíjí vývojovou, integrační, výrobní a servisní činnost především v oblastech optoelektroniky, C4ISTAR systémů pro malé jednotky, komunikace, bezpilotních systémů a software. Snažíme se být co nejblíže uživateli a najít nejlepší možnou odpověď na jeho přání a požadavky. Společnost dlouhodobě a úzce spolupracuje s renomovanými českými a zahraničními společnostmi a vzdělávacími institucemi. Společnost PRAMACOM-HT je certifikována v souladu s normami ISO 9001 a 14001. Rovněž jsme držitelem osvědčení Národního bezpečnostního úřadu na stupeň Důvěrné. Společnost byla založena v roce 2002, avšak na trhu působí již od r. 1995 (dříve jako součást sesterské společnosti Pramacom Prague spol. s r.o.). Od svého začátku působení se orientovala zejména na oblast optoelektroniky a systémové integrace. Jejím primárním zákazníkem se staly bezpečnostní a ozbrojené složky České republiky. Portfolio společnosti se postupně rozšiřovalo o další oblasti jako bezpilotní systémy, komunikační prostředky nebo vývoj vlastního software s důrazem na systémovou integraci. V roce 2010 bylo otevřeno vývojové oddělení pro optické a akviziční systémy, které umožňuje měření v hlavních oblastech elektromagnetického spektra (noktovize, termovize, lasery). Dalším významným milníkem bylo vybudování vývojového oddělení pro elektroniku a SW, jehož hlavním úkolem je vývoj vlastního aplikačního softwaru a integraci periférií. Od roku 2014 je společnost PRAMACOM-HT součástí holdingu Pramacom Group.
České armádě dodá v první vlně 2500 přístrojů nočního vidění, opce mluví o dalších 1600 kusech. Cena kontraktu činí 202 milionů korun, protože je ale součástí smlouvy opce na dalších 1600 kusů, je pravděpodobně, že finální účet bude ještě o zhruba 130 milionů korun vyšší. Přístroje Mum-14 jsou určené pro použití na přilbě, v ruce i na ručních zbraních. MUM-14 představuje víceúčelový noktovizor, který lze použít jako noktovizní zaměřovač (ve spojení s průhledovým kolimátorem či denním zaměřovačem), monokulár uchytitelný na přilbu či obličejovou masku, průzkumný systém (ve spojení s termovizní předsádkou), přístroj pro potápěče (uchytitelný na ochranné brýle a speciálním atestem na 20 m), stereoskopický NVG binokulár, noktovizní dalekohled (při použití afokálních předsádek se zvětšením 3x či 5x) nebo jako výkonný zpravodajský nástroj (s kompasem, laserovým značkovačem či připevněním na fotoaparát). MUM-14 lze osadit MKZJO všech generací včetně funkce Auto-gating, komerčně dostupnými bateriemi (AA či CR123) a širokou škálou mechanických rozhraní.
Součástí dodávky pro AČR bude i 625 adaptérů, které z nich udělají binokulární zařízení. Dodávky by měly probíhat do letošního září. Čeští vojáci mají s touhle technologií zkušenosti, už v roce 2015 si pořídili téměř tisícovku kompletů MUM-14. Ministerstvo obrany chtělo přes alianční agenturu NSPA přístroje nočního vidění nakoupit už před rokem, soutěž ale musela být zrušena. Proti jejím výsledkům se objevily námitky, a tak úředníci NSPA na začátku loňského prosince vypsali tendr znovu.


Zdroje:
http://www.infrared.cz/domains/infrared.cz/cz/
http://www.infrared.cz/domains/infrared ... _14_CZ.pdf
http://www.euro.cz/byznys/nakup-za-202- ... ni-1332609


Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek