Stránka 1 z 6

Re: AČR kampak kráčíš?

PříspěvekNapsal: 8/1/2018, 17:16
od Smutná krabice
Rase píše:No právě, po patnácti letech je zajištěný a pokud je schopný odejde do civilního sektoru a výsluhu má jako přilepšení. Nějakou formu renty ať mají vojáci zranění v boji případně ve službě. Osobně budu radši, když budou lidi do armády chodit kvůli něčemu jinému, než jen kvůli celoživotnímu finančnímu zajištění.


Rase, tohle by byla obrovská chyba. Zanedbáváš totiž jednu klíčovou věc.

"Voják polní", nikoli štábní, někdy před čtyřicítkou fyzicky přestává stačit těm mladším. Jenže protože je armáda hierarchická pyramida, "nahoře" ve štábu není místo pro všechny poddůstojníky a důstojníky z pole. A specializovaných pozic bez nutnosti vysokých fyzických nároků, např. v logistice, také není mnoho volných. Takže chca nechca musí "přestárlí vojáci polní" z armády pryč.

Jenže nějaký četař nebo rotmistr, který se 15 let honil v poli a na misích, má sadu dovedností naprosto nepřenositelných do civilního prostředí. I kdyby něco uměl z předtím, za 15 let mu dokonale "ujede vlak". Vem si že by byl strojní zámečník a do AČR nastoupil před 15 lety - dnes jsou všude 5D CNCčka a 3D tiskárny. Vem si že by byl v TelCo - dnes je všude VDSL a VoIP. Vem si že by byl kancelářskej - dnes je všude buď atomatizace, nebo analytika. Vem si že by byl v IT - tam jsi dokonale "out" už po 2 letech.

"V civilu" tedy téměř jakýkoli voják začíná od nuly jako víceméně nekvalifikovaná pracovní síla.

Zároveň má voják, který prožil 15 let skutečně v poli, zhuntované zdraví: kolena a klouby z chladu a těžkých báglů, šlachy a svaly z přetížení, možná i pár zlomenin nebo otřesů mozku a k tomu nezřídka poškozené uši.

Fakt bys vykopl člověka, který 15 let sloužil své zemi, aby do důchodu vykládal kamiony a nejspíš se toho ani nedožil, protože by se ve 45 se zdravotně úplně zhroutil a skončil jako bezdomovec?

K tomuhle jsou výsluhy. U armády to fakt dává smysl.

Re: AČR kampak kráčíš?

PříspěvekNapsal: 8/1/2018, 18:03
od Julesak
Presne tak.

Armáda má (má mať) pyramídovú štruktúru, a preto má obvykle systém "up or out", tj. po dosiahnutí určitého veku - povýšenie alebo odchod do civilu(nemôžeš mať 50 ročných poručíkov).

A práve preto, aby tí čo po relatívne krátkej dobe (z hľadiska ľudského života resp. kariéry) musia odísť, vôbec kedy do armády nastúpili (pretože "dole" treba aj počty), musíš im dať niečo ako motiváciu - dobre, možno tu nebudeš tu do dôchodku, ale súčasne budeš po n-rokoch služby dostávať x-peňazí až do smrti.

Alebo takto - v ktorom štáte (USA, Rusko, Izrael...) to nefunguje týmto spôsobom, keď chceš výsluhy rušiť?

Re: AČR kampak kráčíš?

PříspěvekNapsal: 8/1/2018, 20:36
od arten
Toto je výborná otázka. Ako to riešia iné armády?

Re: AČR kampak kráčíš?

PříspěvekNapsal: 8/1/2018, 21:43
od Zemakt
plus minus rovnako. Rozdíl je jen v délce odsloužených let, potřebných pro přiznání nároku. Výši, apod.. Jinak je to vcelku standardem všech vyspělých států. Co vím, tak třeba u Němců, těm výsluhový příspěvek náleží až odchodem do důchodu. U celníků tedy, jak u BW netuším, ale myslím, že ozbrojené složky to budou mít v rámci jednoho státu stejné.

Zrovna v tomto případě mi to však logicky moc neštymuje. To by se pak BW hemžil lidmi v předdůchodovém věku :D . Nicméně SRN není ČR či SR a tak co platí u nás, platové podmínky schopnost dostat adekvátní práci podpora, nemusí nutně znamenat to stejné co v Německu.

Re: AČR kampak kráčíš?

PříspěvekNapsal: 9/1/2018, 07:57
od Dzin
Bohužel náš výsluhový systém moc nefunguje ve smyslu, jaký popisuje Krabice. Hlavně pokud jde o "vojáka polního". Největší výsluhy mají důstojníci co dlouho slouží v armádě. Ty ale slouží právě na oněch funkcích, které jsou "nedostatkové". Vojáci, co slouží u polních jednotek na nižších pozicích potom odcházejí do civilu se zničeným zdravím, bez odborných znalostí pro uplatnění na trhu práce a hlavně z malou výsluhou. Jejich plat není moc vysoký a díky relativně málo odslouženým letům je i jejich renta nízká, řádově dva tisíce. A to jsou ty šťastnější, protože mohou být propuštěni ze závazku před dovršením 15 roku služby a potom nedostanou žádnou rentu, pouze odstupné.

Celkově je ten systém tedy zaměřen primárně na vojáky, co se dostanou do vyšších funkcích a mají lepší vzdělání. Je ovšem otázka, jestli ti ho primárně tolik potřebují, protože právě díky vzdělání a zkušenostem ze svojí práce se mohou v civilní sféře uplatnit daleko lépe. Resp. by měli, otázka je, jestli tak opravdu činní. Netvrdím, že by neměli dostávat rentu, naopak, rozhodně měli. Ale ta by podle mého měla být více zaměřena na pomoc všem vojákům.

Svého času jsme narazil na zajímavou myšlenku, že po dosažení odsloužených let by každý voják měl nárok na jednotnou rentu, jejíž výše by se neodvíjela od jeho platu, ale od minimální mzdy (jako její násobek). Sice proti tomu byl docela odpor (hlavně mezi vyššími důstojníky) s tím, že se jedná o příliš rovnostářský systém nezohledňující náplň práce jednotlivých vojáků. To je sice pravda, ale o náplň práce zohledňuje plat, proč vy měla i renta, která se bere až po tom, co člověk svojí práci odvede, jako sociální dávka (v rámci sociálních dávek se ostatně výše platu zohledňuje nelineárně, tedy čím vyšší plat tím menší dávka)? Hlavně mi přijde, že by se tak finančním pomoc dostala v maximální míře nejrizikovější skupině vojáků (zničené zdraví malá odbornost pro civilní život). Plat vojáka by byl následně zohledněn v rámci pobírání důchodu, kdy ti s velkým platem by měli nárok na velký důchod a ti s malým by dál pobírali rentu.

Re: AČR kampak kráčíš?

PříspěvekNapsal: 9/1/2018, 08:30
od Barrymore
Ony ty renty mají i trochu jiné důvody. Zvlášť u policie je to snaha snížit bývalým příslušníkům motivaci přivydělávat si uplatněním svých znalostí v podsvětí. Nekomentuji, že to dopadlo jako vždycky.

K výsluhám vojáků bych jenom dodal, že osobně bych nárok na rentu zavedl už po 10 letech s maximem po 25. A odchod ze služby bych zavedl v 50 bez výjimek pro generály a UO.

Jinak, Dzine, AČR ti zaplatí před odchodem rekvalifikační kurz.

Re: AČR kampak kráčíš?

PříspěvekNapsal: 9/1/2018, 08:50
od Dzin
Ano vím, na druhou stranu nemusíš mít čas se dostat na ten, který chceš, nemusí mít místo a také nemusí tam být ani nějaký, který by si byl schopen zvládnout. Navíc se jedná o klasické civilní kurzy a jejich kvalita nemusí být tedy odpovídající resp. nikde není psáno, že to bude dobrý rekvalifikační kurz.

Ale je to určitě dobrá věc pro vojáky, ovšem když jsme hledal nějakou statistiku účelnosti těchto kurzů, žádnou jsem nenašel.

Re: AČR kampak kráčíš?

PříspěvekNapsal: 9/1/2018, 10:18
od Barrymore
Dzine, statistika účelnosti? Tyhle kurzy si řeší v podstatě každý útvar zvlášť a záleží na IQ místního personalisty a vztazích s útvarovým finančákem. Systém je nastaven na model "voják se stará, voják má". Znám pár případů, kdy kurzy byly kvalitní a absolvent se v oboru uchytil a pak taky znám případy přesně opačné. Ale statisticky si netroufám nic tvrdit. Spíš o tom, jak dopadne po odchodu do civilu, podle mne rozhodují schopnosti a vůle jednotlivého člověka.

Re: AČR kampak kráčíš?

PříspěvekNapsal: 9/1/2018, 11:08
od skelet
loví mezi vysloužilci PČR, či MěP?

Re: AČR kampak kráčíš?

PříspěvekNapsal: 9/1/2018, 11:46
od Barrymore
Co mám zkušenost, tak ani moc ne. Spíš to jsou výjimky a bývalí mladí vojáci (většinou do rotmistra) zhusta končí v různých bezpečnostních agenturách. Co znám bývalé kolegy - vyšší důstojníky, tak to je teď majitel zahradnictví, podlahář, nouzové otevírání vozidel, ...

Re: AČR kampak kráčíš?

PříspěvekNapsal: 9/1/2018, 11:52
od Pátrač
Narazil jsem na informaci, že vojáci co prošli několika misemi jsou pro práci v PČR nepoužitelní - nedávají psychotesty, anžto jsou nějak na štíru s nervama. Což se moc nedivím.

Re: AČR kampak kráčíš?

PříspěvekNapsal: 9/1/2018, 12:17
od Dzin
Barrymore píše:Co znám bývalé kolegy - vyšší důstojníky, tak to je teď majitel zahradnictví, podlahář, nouzové otevírání vozidel, ...


Případně se z nich stávají i vrátní, noční hlídači apod. nekvalifikovaná síla. Někdy to zaráží, že lidi, co mají vysokou školu a léta pracovali na místech v civilu ekvivalentní vrcholným manažerům středních až velkých podniků dělají podobná zaměstnání. To by stálo jistě také za analýzu.

Re: AČR kampak kráčíš?

PříspěvekNapsal: 9/1/2018, 12:25
od Barrymore
No, moje soukromá analýza a dilema, co budu za několik málo let řešit:
- výsluha + plat nočního hlídače = rodinu uživím a zbyde občas i na Thajsko
- nula podřízených
- stres limitně se blížící nule
- hmotná zodpovědnost nic nebo skoro nic

Re: AČR kampak kráčíš?

PříspěvekNapsal: 9/1/2018, 12:38
od Dzin
Zase z druhého pohledu do tebe byly investovány nemalé prostředky a nabyl si značné zkušenosti. Na trhu práce by si proto měl mít relativně velkou tržní hodnotu a bylo by záhodno toto dále využívat. Sice sis své odsloužil, ale zase práce nočního hlídače znamená, že v tomto životním období přijdou prakticky veškeré investice do tvojí osoby vniveč.

Neříkám, že z to co si psal, je špatné, to chraň bůh, naopak, vřele ti to podporuji, má to jasnou hlavu a patu. Spíše mě zaráží nesystémovost využívání vojenských vysloužilců a to hlavně lidí s vyšším vzděláním a dosaženým služebním postem. Ti potom mají i po propuštění z armády stále velký ekonomický potenciál. Měla by být snaha tohoto využívat a nebo je propouštět až ve chvíli, kdy už právě jejich ekonomický potenciál bude na sestupu.

Re: AČR kampak kráčíš?

PříspěvekNapsal: 9/1/2018, 13:05
od Zemakt
Co se týče psychotestů tak to je problém mnohem širší. Oproti CS jsou policejní testy brnkačka. Důsledek? Z deseti adeptů máš dva a ty ve finále neudělají fyzické. A máš prdlajs.

Případně se z nich stávají i vrátní, noční hlídači apod. nekvalifikovaná síla. Někdy to zaráží, že lidi, co mají vysokou školu a léta pracovali na místech v civilu ekvivalentní vrcholným manažerům středních až velkých podniků dělají podobná zaměstnání. To by stálo jistě také za analýzu.


Ale kde pa analýza, je to pouhé vyčerpání, vyhoření. Ani se neptej co bych nejraději dělal já :)

Re: AČR kampak kráčíš?

PříspěvekNapsal: 9/1/2018, 13:27
od skelet
Zemakt: tak nějak, v dopravním podniku Ostrava kroutí volantem plno inženýrů ve středním věku. Prostě už toho měli plné zuby.

Re: AČR kampak kráčíš?

PříspěvekNapsal: 9/1/2018, 13:48
od Barrymore
Dzine, dovedu si dobře představit stav, kdy by důstojníkovi byl před koncem závazku nabídnut úřednický post. Přece jenom je řekněme kapitán po pěti letech ve funkci dobře vycvičeným byrokratem (v dobrém slova smyslu). Plno VZP - specialistů se po konci závazku mění na o.z. Takhle by se z důstojníků mohli stávat přednostové na okresní / krajské úrovni apod. To by snad i odbouralo politické kupčení s obsazováním úřednických míst. Jenže to je jenom můj vlhký sen mimo realitu.

Re: AČR kampak kráčíš?

PříspěvekNapsal: 9/1/2018, 20:30
od asdf
Moje skusenosti s byvalymi vojakmi.
Asi tak 4 roky dozadu. Byvali vojak prisiel u nas do firmy robit obchodaka. Celkom sa mu darilo. Nemal vysluhovy. Prepustili ho skorej, ako mal narok na dochodok.
Dalsie su starsie.
Tak 20 rokov dozadu. Par rokov po vyske. Robil som v skolstve. Prisiel do prace byvaly vojak. Neviem ci ako vojak neucil alebo nerobil informatika na Vojenskej akademii v Liptovskom Mikulasi. Odisiel do civilu a ucil informatiku na strednej skole. Mal polovicny uvezok. Ked som sa ho pytal, preco nesiel do sukromnej sfery. Ze mal ponuky ale ze nikto mu neponukol tolko za ten volny cas, ktory ma v skolstve, aby sa mu chcelo ist robit do sukromnej sfery.
Tak isto tak 20 rokov spet. Ako vojak ZVS bol som na pracovisku, kde bol ako o.z. byvaly pilot. Za ten rok co som bol na vojne, tak som nepochopil aku mal napln prace. Mam dojem ze bol plateny len za pritomnost na pracovisku a niekedy ani do tej prace nemusel prist. Samozrejme, vysluhovy dochodok isiel.
Tiez 20 rokov dozadu. Vojenska nemocnica - vo velkom odchod vojenskych doktorov do civilu. Ti doktori ostali na tom istom mieste, kde pracovali ako vojaci. Za ten isti plat plus k tomu vysluhove dochodky.

Ak chces vysluhovy dochodok, tak nech ta neplati stat. Takze ak budes prednostom uradu - nech sa paci, ale v tom pripade si bez vysluhoveho. Stat sa o teba postaral. Dal ti miesto, maz plat. Nie si zamestnancom statu, tak dostavaj vysluhovy dochodok.

Re: AČR kampak kráčíš?

PříspěvekNapsal: 9/1/2018, 20:34
od Flader
Nedala by sa prosím, táto debata k výsluhám osamostatniť do vlákna? Je dosť aktuálna, nielen pre AČR a zaslúžila by si aby neupadla zabudnutia.

Re: AČR kampak kráčíš?

PříspěvekNapsal: 10/1/2018, 09:18
od niko
No u nas na Slovensku si myslim, ze vsetci, ktori idu podla noveho zakona mozu o vysluhovom len snivat. 25 rokov mas pracovat v chlade, dazdi, atd., lietat po svete po nebezpecnych destinaciach a ked zachran Boh si pri tej prilezitosti dochrames nohu, alebo nieco podobne, ostanes bez dochodku a moze ta tesit pocit, ze si 24 rokov pracoval za 650 € v cistom. O dopade tvojich ciest na rodinu nehovoriac. Potom je cela spolocnost prekvapena, ze do armady sa mladi ludia nehrnu. Radsej si spravia skolu a makaju v IBM na nastupny 1000 €, pricom do dvoch rokov su senior manageri a platovo rastu. No a ked ich bavi armada, tak si narobia za vlastne v Lozorne a Cachticiach a inde kadeake kurzy. A ak sa fakt nudia a chyba im adrenalin, vycestuju do Iraku, Syrie, Afriky ako dobrovolnici na mesiac-dva, kde robia legalne tu istu, ak nie nebezpecnejsiu pracu ako armada. Po vycerpani dovolenky su naspät v robote a tukaju do pocitaca. Ako moze byt praca v armade k tomuto konkurenciou? A to vobec nehovorim o specializaciach ako piloti, riadiaci lietania, lekari, pravnici, ktori maju v civile vyrazne lepsie podmienky a v armade ich drzi asi fakt len laska k uniforme.