Úmrtí vojáků v ČSLA

Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12902
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Úmrtí vojáků v ČSLA

Příspěvek od Rase »

Já na vojně nebyl, jsem až "povojnový" ročník (jsem tomu rád), ale jednou jsem viděl nějaký dokument ohledně šikany u ČSLA a prý hodně záleží na období. Nejhorší prý byla v době normalizace, dřív to prý nebylo tak hrozné a ještě hlouběji v minulosti skoro nebyla - prý. Až si říkám, jak to bylo s šikanou na vojně za první republiky a krátce po druhé válce. Za R-U byla šikana docela pověstná, ale tam to bylo spíš ze strany nadřízených a "prušáckým" stylem výcviku - branci z vesnic byli tak nějak zvyklejší, že se po nich vrchnost vozí a ti bohatí se zas mohli vykoupit aby nebyli odvedení.
Tak si říkám, že za oblíbeností současné armády je nepochybně i fakt, že nijak nezasahuje do života mladých lidí a vlastně celé společnosti. Pokud by byla uzákoněna povinná vojenská služba, popularita by šla zase strmě dolů - jako že hodně.
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11407
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Úmrtí vojáků v ČSLA

Příspěvek od Zemakt »

Já byl pouze na rok, s odstupu jsem za to velmi vděčný. Šikana, no v mém případě jen její stín, spíše mazáctví. Ale byly útvary...
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Mirek58
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4794
Registrován: 31/7/2012, 19:15

Re: Úmrtí vojáků v ČSLA

Příspěvek od Mirek58 »

Ano, normalizace je krásný viník, na něj se dá hodit cokoliv.
Moje osobní zkušenost:
1979-81 doba mojí ZVS, potom následovalo pár cvičení po "21".
A nestačil jsem se divit jak postupuje s "rozvojem lidských práv šikana".
Např:
Na žateckém letišti výkoňák okrádal bažanty o žold ( za velení Pelčáka)
Dozorčí ve službách celou noc chrápali a bažanti sloužili, a další a další.
Věci, které jsem ze své ZVS neznal
U dalších útvarů to jelo ve stejném stylu.
Já mám svá práva!
Ona totiž v každém kolektivu je, nebo jsou jedinci dominantní, se sadistickými sklony a "kupodivu " normalizace tyhle vejlupky dost tvrdě ořezávala.
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Alfik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4130
Registrován: 16/9/2008, 19:23
Bydliště: Jeseník

Re: Úmrtí vojáků v ČSLA

Příspěvek od Alfik »

Mirek58 píše:Ano, normalizace je krásný viník, na něj se dá hodit cokoliv.
Moje osobní zkušenost:
1979-81 doba mojí ZVS, potom následovalo pár cvičení po "21".
A nestačil jsem se divit jak postupuje s "rozvojem lidských práv šikana".
Např:
Na žateckém letišti výkoňák okrádal bažanty o žold ( za velení Pelčáka)
Dozorčí ve službách celou noc chrápali a bažanti sloužili, a další a další.
Věci, které jsem ze své ZVS neznal
U dalších útvarů to jelo ve stejném stylu.
Já mám svá práva!
Ona totiž v každém kolektivu je, nebo jsou jedinci dominantní, se sadistickými sklony a "kupodivu " normalizace tyhle vejlupky dost tvrdě ořezávala.
Přesně tak. Nehažme vše na komanče. Prostě - někteří lidi jsou všici svině. Šikanu jsem na vojně zažil, i mimo ni, v zaměstnání, a nikterak nepřekvapivě, platí jeden základní vzorec:
1) Kdo v 1. roce bonzoval, ten byl ve 2. roce největší šikanista.
2) Hlavně pozor na ty, co šikanují když není poblíž nikdo nadřízený, ale jakmile je poblíž, tak bere do ruky metlu a iniciativně sám začne "jako" zametat cimru.
3) A také pozor na bigotní jedince - ať už "zelené gumy", "politicky uvědomělé", nebo "chodím do kostela 20x týdně". Čím víc se klaní své modle, tím je horší šikanista.
Jednoduše - z mých zkušeností vyplývá, že šikany se dopouštějí především (nebo dokonce pouze) jedinci slabí, kteří se řízením osudu dostanou na post na který nemají a sami by se na něj nikdy nedostali. I když je to "jen" post "někoho, kdo narukoval už loni".
Bohužel, armáda má dvě nevýhody. Jednak sama vytváří podmínky pro podobné jevy (už bylo zmíněno jinými v příspěvcích), a jednak je (už jsem to psal) na 24/7/365 - není úniku. Je jako vězení. Jako klec, ve které se melou a hryžou vystresovaná zvířata.

PS: A ano, toto VSKUTKU JE z vl. zkušeností :) Holt, kdo má vlastní hlavu a na šikanisty se snaží srát, a na vojně jedná stylem "já se na vás můžu, mám to za... dejte mi pokoj", má to těžké. Čím víc na zmrdy sereš, tím víc se tě snaží "ovládnout". Nic tak nedráždí zasrance, než člověk který nechce "uznat" a "dodržovat" jeho suborbifujtajbl :) Srv. znásilnění: Když se žena brání, tak to toho šmejda víc baví. Bez fackování se mu ani nepostaví. Kdyby se na něj vrhla s výkřikem "hurá", asi by zdrhl.
"Zapomněli jste na syny Vorvénovy. Ztratili jste Greptrovo kladivo. Vás nikdo mstít nebude." Dr. Lazarus
Mirek58
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4794
Registrován: 31/7/2012, 19:15

Re: Úmrtí vojáků v ČSLA

Příspěvek od Mirek58 »

Položil jsem otázku, co to je šikana?
Napovím, jak je to složitá otázka, u které se těžko hledají hranice.
Nastoupil jsem jako klasický bažant, pak následovala PŠ, teda vojensko školský dril ( opomíjím přijímač, kdy jsem se šel vykadit po sedmi dnech, nebyl čas ale zase jsme neměli čas o sobě přemýšlet, zkrátka styl voják leží nebo běží, doslova a do písmene)
A následovala "mazácká" vojna do nástupu nováčků.
Po roce odešel starý velitel, nastoupil nový a mazáckou vojnu zarazil ( tři mazáci skončili na hezkých pár let v Sabinově).
Skončilo to tím, že po cvičení v březnu dvěma klukům ve Střešovicích museli uříznout prsty na noze a plno dalších bažantů skončilo se sakra ošklivou plísní na nohách. Ti blbci si přece nebudou mejt nohy v potoce. Nehledě na to, že útvar při prověrkách neprošel.
Dorazil velitel brigády a dal povel - dejte se do nich, aby se dočkali ve zdraví konce vojny , nechci aby od útvaru odcházeli mrzáci. Když to nešlo po dobrém, šlápněte jim na krk -.
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Alfik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4130
Registrován: 16/9/2008, 19:23
Bydliště: Jeseník

Re: Úmrtí vojáků v ČSLA

Příspěvek od Alfik »

Na to ti odpovím jednoduše. "Nutit" nováčky k hygieně není šikana. "Nutit" nováčky dělat kliky při rozcvičce není šikana. "Nutit" nováčky pochodovat po buzerplace za zpěvu "přes spáleniště" taky není šikana.
Ale rozrazit nováčkovi obočí kotoučem od leštiče parket za to, že není schopen ve tři ráno mazákovi sehnat "vyprážané bufetíky", to šikana je. Stejně jako nucení dělat rajóny pouze voj. 1. roku, stejně jako když brambory škrábou taky jedn vojáci 1. roku.
Speciálně u útvaru, kde se chodí do služby obden. Takže 1. rok vojny voják jeden den stojí na bráně, a druhý den do půlnoci dělá rajóny na praporu i brigádě, a od tří pak škrábe - aby se "páni mazáci" mohli vyhajinkat.
A zasrané zmrdské svině z povolání k tomu řeknou jen - "já chci aby tady byl pořádek..."
Co gumák to xindl! Jiné jsem za celou dobu své ZVS i spolupráce (tzn. prakticky dodnes) nepotkal. Ještě že to není ani nakažlivé, ani nevyléčitelné. U mnoha to vymizí tak půl roku po odchodu ze služby. U některých, bohužel, nikdy...
"Zapomněli jste na syny Vorvénovy. Ztratili jste Greptrovo kladivo. Vás nikdo mstít nebude." Dr. Lazarus
Mirek58
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4794
Registrován: 31/7/2012, 19:15

Re: Úmrtí vojáků v ČSLA

Příspěvek od Mirek58 »

No, to je dobrá argumentace.
Jenže na začátku výkonu služby ( vojny ) jde o to, nováčky zaměstnat, než vklouznou do systému.
Především proto, aby nevymýšleli chujoviny, aby spali jakmile padnou do pelechu.
Jistě zdá se to velice nespravedlivé, ponižující, ale stojí to za to. Odměnou jsou neoběšení, nezastřelení kluci.
( jen drobnost, třeba v US ozbrojených silách je ten zápřah ještě horší, tam je rozeřvaná tlama profi seržanta v uších od budíčku do večerky a to není z filmů!)
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
jarl
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 4070
Registrován: 19/2/2009, 15:45
Bydliště: Jakubov u Moravských Budějovic

Re: Úmrtí vojáků v ČSLA

Příspěvek od jarl »

Alfíku, opravdu si myslíš, že opakovaným používáním vulgarismů dodáš svým argumentům na přesvědčivosti? Pokud ano, brzy tě vyvedu z omylu.
ObrázekObrázek

Strýček Vova slíbil národu Ukrajinu a dal mu Afghánistán!
Uživatelský avatar
Julesak
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 6387
Registrován: 7/8/2007, 18:26

Re: Úmrtí vojáků v ČSLA

Příspěvek od Julesak »

Jedna vec je nováčikov zamestnať aby nemali čas na nič iné, to je OK.
Ale to robenie rajónov alebo službičky mazákom nie sú.

Inak, keď spomínaš US - tam ak sa nemýlim na teba môže síce inštruktor kričať, že ide barak spadnúť, ale fyzicky sa ta nesmie dotknúť ani prstom.
Obrázek

Nie je dôležité ako sa hlasovalo, ale ako sa to spočítalo.

Jediný režim ktorý uznávam je pitný.
Mirek58
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4794
Registrován: 31/7/2012, 19:15

Re: Úmrtí vojáků v ČSLA

Příspěvek od Mirek58 »

Ano, jenže jsou i jiné "cestičky", taková "vopičárna" dělá divy.
Nebo nácvik pořadového kroku -správného držení nohy-, za nás to bylo velice oblíbené.
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Julesak
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 6387
Registrován: 7/8/2007, 18:26

Re: Úmrtí vojáků v ČSLA

Příspěvek od Julesak »

Mirek58 píše: Nebo nácvik pořadového kroku -správného držení nohy-, za nás to bylo velice oblíbené.
To šikana nie je.

Iné "cestičky" áno.
Čokoľvek čo sa robí neoficiálne, nie podľa predpisov, ale preto "aby bol poriadok", a tají sa to, smrdí.
Obrázek

Nie je dôležité ako sa hlasovalo, ale ako sa to spočítalo.

Jediný režim ktorý uznávam je pitný.
Uživatelský avatar
Alfik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4130
Registrován: 16/9/2008, 19:23
Bydliště: Jeseník

Re: Úmrtí vojáků v ČSLA

Příspěvek od Alfik »

Mirku, viditelně neumíš číst. Jen tím dokazuješ co jsem napsal...
Jarle, klidně mě zabanuj. Také tím jen dokážeš že mám pravdu. Šikanisté jsou, byli a budou xindl a svině a ať si všichni políbí špičatý klobouk.
"Zapomněli jste na syny Vorvénovy. Ztratili jste Greptrovo kladivo. Vás nikdo mstít nebude." Dr. Lazarus
Mirek58
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4794
Registrován: 31/7/2012, 19:15

Re: Úmrtí vojáků v ČSLA

Příspěvek od Mirek58 »

Tak nevím o co se zde pereš, že šikanisti byli, jsou a budou je jasné každému.
Jde o to jak to každý prožíval a chápal, v každém to něco zanechalo.
Ve mě pocit, že jsem se dokázal "šikanistům" se nepodřídit a v mazáckém roce nespadnout na jejich úroveň.
U druhého to zanechalo tak trošku patologický odpor k armádě jako systému, ať to zažil, nebo o tom jen slyšel, nebo to viděl.
Dnes je to jen o osobním přístupu.

Na základě šikany žádný systém nemůže fungovat dlouhodobě. Končí totiž v celkem krátké době malérem.
Ta dlouhodobost se dosahuje "rozemletím" nováčka na kaši a zformováním potřebného jedince.
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Alfik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4130
Registrován: 16/9/2008, 19:23
Bydliště: Jeseník

Re: Úmrtí vojáků v ČSLA

Příspěvek od Alfik »

Mirku, neber to prosím jako osobní (nebyl takový ani předešlý příspěvek), ale zkus se na to znovu podívat.
O co mi jde:
Podívej se na název vlákna. Přečti si o čem je - tedy o sebevraždách a tragických, fatálních nehodách. A v neposlední řadě o šikaně, vč. s fyzickým poškozováním (fakt si přečti můj příspěvek, zjevně ti nedošel hlavně první řádek, ocituji jej: "Na to ti odpovím jednoduše. "Nutit" nováčky k hygieně není šikana. "Nutit" nováčky dělat kliky při rozcvičce není šikana. "Nutit" nováčky pochodovat po buzerplace za zpěvu "přes spáleniště" taky není šikana."). Hlavně si prosím uvědom slovíčka NENÍ, NENÍ... jsou tam právě ta. Stačí číst pozorně.
Opravdu si myslíš, že je (při vší užitečnosti výcviku - každé učení je výcvik, byť třeba jen v "sicflajšu" :) ) patologické nemít v úctě a lásce instituci, která byla: a) určena k fyzické likvidaci lidí, b) sama fyzicky i psychicky likvidovala nemalé procento lidí ze SVÝCH VLASTNÍCH řad?
Promiň, ale armáda je a byla sama patologická, a milovat armádu je patologické, nikoli nemít ji rád a brát ji jen jako nutné zlo, k jehož použití je zapotřebí sahat až v poslední řadě.
Je mi líto, ač to chápu, že vojáci z povolání, vč. bývalých, se mnou budou hrubě nesouhlasit, ale z hl. normálních lidí je VÁŠ postoj patologický, ne postoj těch normálních lidí. A připomínám, že vojáků z povolání je v populaci ještě méně než duševně chorých. Dokonce je jich méně než tran- a homosexuálů. Takže to mínění o patologii je založeno na výjimečnosti - normální je to, čeho je mnohonásobně víc. A to jsou nevojáci (z pov. myslím), nešikanisté, apod.
Zlo, a patologie, není to co lidem neškodí (tak max nadává, že Jarle :) ) ale to co lidem škodí. A armáda je praobrazem institualizovaného vraždění. Ani všichni masoví vrazi historie nezabili tolik lidí jako ta nejmenší armáda. Možná ani tolik, kolik jich zahynulo při službě v ČSLA...
Můžu to napsat se sprostými slovy nebo bez, napíšu totéž. Chyba není ve sprostých slovech. Slovo nezabije, nezmrzačí...
"Zapomněli jste na syny Vorvénovy. Ztratili jste Greptrovo kladivo. Vás nikdo mstít nebude." Dr. Lazarus
Mirek58
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4794
Registrován: 31/7/2012, 19:15

Re: Úmrtí vojáků v ČSLA

Příspěvek od Mirek58 »

No tak tohle beru.
Protože je to názor! Má logiku.
Vycházíš z premisy, že násilí je špatné, tedy i armáda.
Ale můj názor je trošku jiný.
Uznávám, že násilí je špatné, ovšem zároveň vím, že je přirozené.
A z toho vyrůstá můj názor, že armáda je organizace, nebo systém nutný pro společnost.
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Smutná krabice
praporčík
praporčík
Příspěvky: 348
Registrován: 26/12/2014, 21:40
Bydliště: Outsourcovaný logistický sklad

Re: Úmrtí vojáků v ČSLA

Příspěvek od Smutná krabice »

Mirek: ty jsi měl jen štěstí. Vím o člověku, který se také postavil mazákům. A s ním i řada dalších bažantů, takže když je mazáci zkusili zmlátit, byli sami zmláceni v obraně. A dopadlo to tak, že gumy nechaly bažanty svézt autobusem doprostřed přesilovky mazáků, kteří vystoupivší bažanty za netečného přihlížení gum brutálně zmlátili a tím bylo všem bažantům názorně vysvětleno, že šikana je v řadě jednotek ČSLA instituce systému a odpor vůči ní, a už vůbec ne organizovaný, se netrpí.

U jiných jednotek zase probíhala extrémní šikana včetně velmi věrohodných výhrůžek smrtí. Řada branců spáchala sebevraždu protože neměla jiný únik: gumy se jich nezastaly a naopak za čerstva práskly mazákům, že si na ně bažant stěžoval.

Takže tohle se - ostatně jako všechno u ČSLA - naprosto extrémně lišilo jednotku od jednotky a VÚ od VÚ a vždycky mne fascinuje, když někdo svou osobní zkušenost u konkrétních VÚ ČSLA paušalizuje na celou tu armádu.
Inženýři ví, že vše má klady a zápory a musíte si vybrat něco za něco. Propagandisté a obchodníci vynášejí pouze klady a zápory zamlčují. Tvrdí-li kdo, že je něco univerzálně nejlepší na světě nebo nemá žádné slabé stránky, patří do druhé skupiny.
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17688
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Úmrtí vojáků v ČSLA

Příspěvek od skelet »

co si pamatuju ze vzpomínek svých příbuzných týkající se vojny začátkem sedmdesátých let, tak otec sloužící na malé osádce v Bílině šikanu neznal (spíš to měl skoro jak dvouletou dovolenou), tak oba strýcové popisovali drhnutí podlahy zubním kartáčkem, deky, kupování cigaret mazákům apod. (jeden u ženistů, druhý u bigošů)
ObrázekObrázekObrázek
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11457
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Úmrtí vojáků v ČSLA

Příspěvek od Dzin »

Julesak píše: Inak, keď spomínaš US - tam ak sa nemýlim na teba môže síce inštruktor kričať, že ide barak spadnúť, ale fyzicky sa ta nesmie dotknúť ani prstom.
To nesmí ani v AČR a neplatí to jen pro instruktory, ale i pro běžný služební styk, pokud to neplyne z běžné služební činnosti. Jinak si musí vžádat dovolení od vojáka, kterého by se chtěl dotknout (a to třeba i v příapdě, kdy voják má třeba špatně ohrnutý límec a chce ho jen opravit).

Mirek58 píše:Ano, jenže jsou i jiné "cestičky", taková "vopičárna" dělá divy.
Nebo nácvik pořadového kroku -správného držení nohy-, za nás to bylo velice oblíbené.
To je v dnešní AČR omezeno zase tím, že musíš postupovat v souladu s denním rozvrhem zaměstnání. Nemůžeš se jen tak rozhodnou a dát vojákovi "tělocvik" v podobě klikování jako "zvýšení fyzické výkonosti" (což na sebe třeba pověděl v rozhovoru jeden plk. v. v. působící v rámci AZ a ještě se divil, že to jemu podřízení záložáci brali jako šikanu) nebo tebou zmiňovanou "pořadovou přípravu". Vše musí být nejprve zaneseno do rozvrhu zaměstnání, zpracováno a poté i schváleno nadřízeným.
Mirek58 píše:Tak nevím o co se zde pereš, že šikanisti byli, jsou a budou je jasné každému.
Jde spíše o to, že v rácmi ČSLA se jednalo o "obvyklí standart", což zase plynulo z celkové její koncepce a sociálního rozvrstvení, zatímco v rámci třeba profesionální AČR se jedná spíše o jev vybočující. Šikana zde samozřejmě nepochybně také existuje, ale má podobu "běžné" jako na jiných civilních pracovištích, tedy není to primárně systémový problém tak, jako v případě armády na principu základní vojenské služby a ještě ve státe alá ČSSR.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Mirek58
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4794
Registrován: 31/7/2012, 19:15

Re: Úmrtí vojáků v ČSLA

Příspěvek od Mirek58 »

No, ono se velice těžko debatuje s někým, kdo absolutně netuší jak ČSLA fungovala a má vše jen z "doslechu"
/Denní rozvrh zaměstnání musel být schválený ( velitelem roty ) a vyvěšený po vyhlášení denního rozkazu ( cca 16 00,předešlého dne)
/Odklon od rozvrhu zaměstnání byl pouze na schválení velitele roty, navrhoval velitel čety.
/ Vojáci se na a z místa zaměstnání přesunovali v tvaru a pořadovým krokem.
A jak můžu hodnotit, tak na tobě by si vojenští prokurátoři doslova smlsli.
ObrázekObrázek
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11457
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Úmrtí vojáků v ČSLA

Příspěvek od Dzin »

Mirek58
Myslíš proto, že bych se nechtěl nechat šikanovat? To je dost možné, ušili by na mě něco ve smyslu "rozvracení morálky".
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Odpovědět

Zpět na „Ostatní“