Aktuálny stav ruského námorníctva

Moderátor: Julesak

Odpovědět
Uživatelský avatar
Julesak
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 6387
Registrován: 7/8/2007, 18:26

Příspěvek od Julesak »

Myslím že miestne vlády vplyv na nasadenie nemajú, ak lode nesú ich meno, tak pokiaľ viem prispievajú či finančne, ale skôr materiálne posádke, prípadne na ne chodia slúžiť prednostne branci-rodáci. Podľa mňa je za posilovaním Kaspickej flotily proste snaha za každú cenu dosiahnuť "presilovku 5 na 3", povedané hokejovo.

Čo sa týka pohonu krížnikov, neviem, ale kedže všetky tri lode projektu 1164 majú dnes pravidlenú údržbu, predpokladám že ich pohon bude v dobrom stave.

Čo sa týka modernizácie "Kirovov" staršie jednotky pokiaľ viem (nie som si istý či Kirov alebo Lazarev, prípadne oba) mali aj nejaký reaktorový incident. V každom prípade dlho stáli bez akejkoľvek údržby, dajú sa nájsť fotky Kirova svedčiace o začiatku (podľa mňa) demolačných prác, na jeho obnovu nevidím dôvod - je fyzicky najstarší. Lazarev takisto stál roky vo Fokine uviazaný o mólo, fotografie jeho trupu pôsobia odstrašujúco - nehovorím že by sa nedal obnoviť, ale podľa mňa je to jednak zbytočné a jednak príliš nákladné.

Podľa mňa tu ide o klasické generálske, resp. admirálske "blúznenie". Verím v obnovu aktuálne slúžiacich lodí (3 x Atlant + Peter Veľký) a ešte Nachimova. Podľa mňa čím menej ambiciózna bude - teda nové radary + sonary, nové rakety pre Fort, tým je pravdepodobnejšie že prebehne.
Obrázek

Nie je dôležité ako sa hlasovalo, ale ako sa to spočítalo.

Jediný režim ktorý uznávam je pitný.
arten
7. Major
7. Major
Příspěvky: 2707
Registrován: 10/3/2010, 01:30

Příspěvek od arten »

Julesak píše:Podľa mňa je za posilovaním Kaspickej flotily proste snaha za každú cenu dosiahnuť "presilovku 5 na 3", povedané hokejovo.
no toto prave zda sa nevyšlo. Editoval som moj prispevok - všetci zúčasnení začínajú zbrojiť...
Julesak píše: Podľa mňa tu ide o klasické generálske, resp. admirálske "blúznenie". Verím v obnovu aktuálne slúžiacich lodí (3 x Atlant + Peter Veľký) a ešte Nachimova. Podľa mňa čím menej ambiciózna bude - teda nové radary + sonary, nové rakety pre Fort, tým je pravdepodobnejšie že prebehne.
V tom, že modernizovať má zmysle 2 jednotky 1144 máš asi pravdu. V tom generálskom blúznení by som bol opatrnejší. Nachimov sa reálne modernizuje. Výmena systémov za systémy zavádzané na iných lodiach (UKSK, Reduit) a ich štandardizácia logiku má. Výmena celého spektra systémov (PL - osa, kindžal, fort) jedným Reduitom s rôznymi strelami má logiku tiež.

V každom prípade čo reálne urobia uvidíme.

O tom, že by chceli modernizovať 1164 som nenašiel žiadnu relevantnú info.
Uživatelský avatar
Julesak
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 6387
Registrován: 7/8/2007, 18:26

Příspěvek od Julesak »

Modernizácia Nachimova (a Petra Veľkého) podľa mňa reálna je. Takisto všetkých krížnikov projektu 1164. Dôvody som uviedol vyššie Otázny je jej rozsah - výmena VVZ by si vyžadovala podľa mňa pomerne veľký zásah do konštrukcie plavidla a teda vyššie náklady. Počkáme a uvidíme.
Obrázek

Nie je dôležité ako sa hlasovalo, ale ako sa to spočítalo.

Jediný režim ktorý uznávam je pitný.
Uživatelský avatar
rabo
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 2134
Registrován: 16/1/2007, 11:52

Příspěvek od rabo »

Samotná modernizácia týchto mastodontov naráža na jeden základný problém, nie je čím. Pokým by sa mali stať najsilnejšími loďami budúcej respekt. budovanej Ruskej flotily, tak potrebujú systémy, ktoré ešte nie sú. Nie sú výkonné radary, nie sú PL rakety ďalekého dosahu, ani protilodné a ani protizemné. V prípade protilodných sa dá uvažovať nad Jachontom/Kalibr, ale proti Granitu je to predsa len výrazne kratší dosah. Ja osobne to vidím na udržiavanie spojené s drobnou modernizáciou,ale nič radikálne. Keď dôjde k ukončeniu vývoja systémov pre väčšie lode, lebo ten prebieha, tak budú umiestňované na nové torpédoborce. A krížniky pôjdu do výslužby. Možno si však pár "námorníkov" presadí modernizáciu nejakého krížnika, ale s vedomím, že za cenu tej modernizácie sa dali postaviť 2-3 menšie, novšie, flexibilnejšie lode, alebo jeden a možno aj jeden a pol, výkonný moderný atď. torpédoborec.
1.Predstavujú unikátny zbraňový nosič bez akejkoľvek konkurencie. Pre projekciu sily, PL krytie flotily, protizemnú kapacitu- ideálne.
To to bude platiť len do príchodu 2235x s novými 9M96x, lebo v oblasti PL krytia má "Gorškov" navrch, síce menej šachiet, ale celkovo výkonnejší systém v kombinácii s modernejšou konštrukciou lode.

2.Objavujú sa rôzne údaje o kapacite, ide však vždy o stovky rakiet čo je rádovo inde ako fregaty 2235.. (a tie navyše nie sú schopné účinne robiť priestorovú ochranu flotily)
Stovky rakiet na lodiach už boli projektované v 70 a 80 rokoch, ale vždy to narazilo na problém ceny a účinnosti. Môžeš mať na lodi aj stovky rakiet, ale v určitom momente dokážeš navádzať len pár, tzv počet kanálov navádzania. Takéto veľké ciele by mali hlavnú prioritu ničenia a nepriateľ by ich jednoducho zahltil útokom. Hrozí, že ten čo má brániť iné lode by vlastne bol odkázaný na ochranu iných lodí.

Fregaty 2235x majú mať PL systém minimálne porovnateľný s najnovšími fregatami a európskymi torpédoborcami. Rakety 9M96x majú mať dosah až 120km / ale už som zachytil info aj o 150 km /. Ochrana iných menších lodí bude pre ne brnkačka.
arten
7. Major
7. Major
Příspěvky: 2707
Registrován: 10/3/2010, 01:30

Příspěvek od arten »

rabo píše:Samotná modernizácia týchto mastodontov naráža na jeden základný problém, nie je čím. Pokým by sa mali stať najsilnejšími loďami budúcej respekt. budovanej Ruskej flotily, tak potrebujú systémy, ktoré ešte nie sú. Nie sú výkonné radary, nie sú PL rakety ďalekého dosahu, ani protilodné a ani protizemné.
Rabo nehnevaj sa ale v tomto sa podla mňa mýliš:

- PLO - Onix ma sice pravdepodobne menši dosah ako Granit (aj keď časť zdrojov tvrdí, že je väčší ako 300 km udávaných kvôli zmluve o kontrole rak. technológií a Brahmosu), ale je to bezkonkurencne najvykonnejsia PLoRS na svete. Navyse za 20 Granitov ich idu dat 80 (zhruba to hmotnostne sedi).

- UKSK umoznuju nabit aj Kalibr, co je rodina proti-lodnych/zemnych/ponorkovych rakiet ako iste vies. Tiez v podstate svetovy unikat.

Navyse osobne predpokladam ze UKSK zvladne casom aj instalaciu striel s plochou drahou letu s dosahom 2500+ (a lá Granat) a tiez sa tam priam pyta vykonna PLRS velkosti 48N6.. s patricnym dosahom.

- PVO - Redut. Sam píšeš ze "vie" 9M96 + 9M100

- Paket-NK – opäť torpedovy system s pravdepodobne svetovo unikatnou schopnostou likvidovat torpeda (k tomu maju „Kirovci“ aj RBU 1000 a 12000)

- namiesto Kortiku namorna verzia Panciru schopna postrelovat naraz 4 ciele (ma ich 6) - opäť svetovy unikat

čiže všetko sú to buď existujúce, alebo zavádzané systémy (napr na 22350 o ktorých píšeš) Ak dobre sledujem Ruské zdroje celé je to o štandardizácii systémov v námornictve. A to logiku má.

Dalej, ako som pisal, predpokladom je instalacia ucinnych radarov schopných postreľovať množstvo cieľov, ale s tym by Rusko disponujuce velmi pokrocilými systemami PVO vacsi problem mat nemalo.
rabo píše:To to bude platiť len do príchodu 2235x s novými 9M96x, lebo v oblasti PL krytia má "Gorškov" navrch, síce menej šachiet, ale celkovo výkonnejší systém v kombinácii s modernejšou konštrukciou lode.
Groškov rozhodne nemôže mať navrch oproti inštalácii ekvivalentu S-400 na „Kirovcov“:
- nevieme aku ma Poliment kapacitu cielov, ale určite sa nemôže rovnať s komplexom S-400 (aj s redukciami jeho možnej námornej verzie)
- kapacita rakiet. To je trochu problem, lebo aj keď sa mi Groškov veľmi páči, potvrdené má 28 šachiet Redut. To znamená max. 28 striel 9M96, ale ovela pravdepodobnejsie zostavu napr. 8*4 9M100 + 20 9M96.. čo napriek vštkemu rešpektu k Groškovu príde príliš málo na priestorové krytie flotily s Mistralmi atd....

rabo píše:Stovky rakiet na lodiach už boli projektované v 70 a 80 rokoch, ale vždy to narazilo na problém ceny a účinnosti. Môžeš mať na lodi aj stovky rakiet, ale v určitom momente dokážeš navádzať len pár, tzv počet kanálov navádzania. Takéto veľké ciele by mali hlavnú prioritu ničenia a nepriateľ by ich jednoducho zahltil útokom. Hrozí, že ten čo má brániť iné lode by vlastne bol odkázaný na ochranu iných lodí.
Rabo ale ony stovky rakiet tam reálne sú. Piotr Velikij ma celkovo 416 PLRS. Čo sa týka navádzacích systémov a kanálov platí to čo som písal vyššie. Jasné, že zmysel to má len vtedy, ak tam Rusi dajú obdobu AEGIS.

Takže suma sumárum - namiesto nových torpédoborcov (a modernizácie 1164) má pre Rusko väčší zmysel modernizovať 1144.. - tie budú tvoriť bezkonkurenčné krytie a údernú silu zväzov. Na všetko ostatné stačia iste skvelé 22350...

(Celé to ale asi zavisí na tom čo všetko treba prerobiť - ak len senzory a zbraňové systémy - je to vzhľadom na kapacitu 5-10 x 22350 najefektívnejšie riešenie. Ak aj pohon a väčšie zásahy do konštrukcie - to už môže byť otázka...)
Uživatelský avatar
Julesak
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 6387
Registrován: 7/8/2007, 18:26

Příspěvek od Julesak »

Pekná náladová fotka, povedal by som že zo základne Severnej floty:
Obrázek
Obrázek

Nie je dôležité ako sa hlasovalo, ale ako sa to spočítalo.

Jediný režim ktorý uznávam je pitný.
Uživatelský avatar
rabo
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 2134
Registrován: 16/1/2007, 11:52

Příspěvek od rabo »

PLO - Onix ma sice pravdepodobne menši dosah ako Granit (aj keď časť zdrojov tvrdí, že je väčší ako 300 km udávaných kvôli zmluve o kontrole rak. technológií a Brahmosu), ale je to bezkonkurencne najvykonnejsia PLoRS na svete. Navyse za 20 Granitov ich idu dat 80 (zhruba to hmotnostne sedi).
P-700 Granit je tak dobrý, že ešte ani v súčasnosti nemajú lode proti nemu dostatočnú obranu a svoju životnú púť ukončí až po roku 2020. Má schopnosti o ktorých ešte aj moderné rakety môžu len snívať / tiché priblíženie, navádzajúce rakety, masový útok atď /. Je možné, že veľa z toho bolo využité pri vývoji Jachontov/ Kalibrov, to neviem, ale on to reálne má. A čo sa týka účinnosti. Ak nezohľadníme fakt,že má proti novým raketám raz tak dlhý dolet, tak to, že disponuje jadrovou hlavicou mu dáva značne navrch. Tam ešte aj 80 kusov niečoho, proti 20 Granitom je oslabenie.
- UKSK umoznuju nabit aj Kalibr, co je rodina proti-lodnych/zemnych/ponorkovych rakiet ako iste vies. Tiez v podstate svetovy unikat.
Áno, je to unikát, ale zatiaľ len papierovo.S výnimkou protilodnej verzie na Indických Kilách nebolo nič sériovo vyrobené a nikde sa neuvádza, že by sa Rusi nejako hrnuli do ich zavedenia. Je otázkou či vôbec došlo k ukončeniu vývoja celej rodiny striel a ak by ho aj zaviedli, tak sa mi zdá dosť neefektívne dať na obrovské krížniky niečo, čo v pohode odnesú aj menšie, flexibilnejšie a "neviditeľnejšie" lode. V podstate by sa dostal na úroveň korviet aj keď s väčším množstvom munície.




a tiez sa tam priam pyta vykonna PLRS velkosti 48N6.. s patricnym dosahom.
Predpokladám, že narážaš na raketu so 400Km dosahom, ale tá nie je zavedená ešte ani v pozemnej verzii a vývoj námornej zaberie dosť času + nové, ešte nevyvinuté radary atď. Ak budú niečo takéto chcieť na lodiach, tak to zavedú, ale pre svoje rozmery až na nové torpédoborce.

- PVO - Redut. Sam píšeš ze "vie" 9M96 + 9M100

- Paket-NK – opäť torpedovy system s pravdepodobne svetovo unikatnou schopnostou likvidovat torpeda (k tomu maju „Kirovci“ aj RBU 1000 a 12000)

- namiesto Kortiku namorna verzia Panciru schopna postrelovat naraz 4 ciele (ma ich 6) - opäť svetovy unikat

čiže všetko sú to buď existujúce, alebo zavádzané systémy (napr na 22350 o ktorých píšeš) Ak dobre sledujem Ruské zdroje celé je to o štandardizácii systémov v námornictve. A to logiku má.
Platí to čo som uvádzal vyššie, načo zavádzať na veľký krížnik niečo, čo unesú aj menšie lode. S výnimkou nesenia ťažkých ešte neexistujúcich PL rakiet, by to bola neefektívne.
Kirov,Slava boli v čase svojho zavádzania opodstatnené, lebo niesli to čo žiadne iné lode VMF v požadovanom počte nemohli niesť, ale dnes ?
Dalej, ako som pisal, predpokladom je instalacia ucinnych radarov schopných postreľovať množstvo cieľov, ale s tym by Rusko disponujuce velmi pokrocilými systemami PVO vacsi problem mat nemalo.
Nemalo by problém vyvinúť,ale zaplatiť. Niečo asi riešia,ale dokým to doriešia tak už Peter bude do múzea. Už pred cca 10 rokmi bola na PC obrázku na nejakej výstave predstavená modernizácia s novými AFAR radarmi,ale zatiaľ nič a o radaroch je ticho.
Groškov rozhodne nemôže mať navrch oproti inštalácii ekvivalentu S-400 na „Kirovcov“:
- nevieme aku ma Poliment kapacitu cielov, ale určite sa nemôže rovnať s komplexom S-400 (aj s redukciami jeho možnej námornej verzie)
- kapacita rakiet. To je trochu problem, lebo aj keď sa mi Groškov veľmi páči, potvrdené má 28 šachiet Redut. To znamená max. 28 striel 9M96, ale ovela pravdepodobnejsie zostavu napr. 8*4 9M100 + 20 9M96.. čo napriek vštkemu rešpektu k Groškovu príde príliš málo na priestorové krytie flotily s Mistralmi atd....
Ako sa vraví, uvidíme. V Rusku je pri nových lodiach pravidlom,že ide o skúšobné stroje a nikde nie je napísané, že ďalšie nebudú disponovať inými počtami rakiet. Na 2235x je miesta ešte dosť -
http://paralay.com/22350/62.jpg



Rabo ale ony stovky rakiet tam reálne sú. Piotr Velikij ma celkovo 416 PLRS.
Ale len 20 je Granit, okolo 90 PL s dosahom 120km a ostatné sú sebaobrana.

Takže suma sumárum - namiesto nových torpédoborcov
Len že tie nové torpédoborce budú potrebovať viacej ako modernizované staré 1144. Tie už nikde nepredajú a niktoré veci majú proste svoju životnosť.
peter85
svobodník
svobodník
Příspěvky: 28
Registrován: 31/1/2010, 11:05

Příspěvek od peter85 »

Neviem kde som to mal dat tak to davam tu : projekt 677 Lada z vnutra pekne video... http://www.youtube.com/watch?v=mwEx-_F1yr8
Uživatelský avatar
Julesak
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 6387
Registrován: 7/8/2007, 18:26

Příspěvek od Julesak »

Bojové streľby fregaty Neustrašimyj:
http://www.youtube.com/watch?v=S07L8aBJ ... r_embedded
Obrázek

Nie je dôležité ako sa hlasovalo, ale ako sa to spočítalo.

Jediný režim ktorý uznávam je pitný.
arten
7. Major
7. Major
Příspěvky: 2707
Registrován: 10/3/2010, 01:30

Příspěvek od arten »

rabo píše: P-700 Granit je tak dobrý, že ešte ani v súčasnosti nemajú lode proti nemu dostatočnú obranu a svoju životnú púť ukončí až po roku 2020. Má schopnosti o ktorých ešte aj moderné rakety môžu len snívať / tiché priblíženie, navádzajúce rakety, masový útok atď /. Je možné, že veľa z toho bolo využité pri vývoji Jachontov/ Kalibrov, to neviem, ale on to reálne má. A čo sa týka účinnosti. Ak nezohľadníme fakt,že má proti novým raketám raz tak dlhý dolet, tak to, že disponuje jadrovou hlavicou mu dáva značne navrch. Tam ešte aj 80 kusov niečoho, proti 20 Granitom je oslabenie.


Odkiaľ máš informácie, že Granit vydrží do 2020? Pokiaľ ja viem, ich životnosť končí, neexistuje súčiastková základňa a nič podobné nevyvíjajú. Preto plánujú nahrádzať Granit Onixami, napr. aj na Oskaroch 949 (72ks). A dosť by som sa divil keby Onix nevedel tie fičúry čo Granit. V každom prípade vzhľadom na väčšiu účinnosť hromadného útoku nepovažujem 80 Onixov namiesto 20 Granitov za oslabenie.
rabo píše:
a tiez sa tam priam pyta vykonna PLRS velkosti 48N6.. s patricnym dosahom.
Predpokladám, že narážaš na raketu so 400Km dosahom, ale tá nie je zavedená ešte ani v pozemnej verzii

Nie len, napr. 48N6 zavedené sú a majú dosah slušných 250km. 400 km dosah má mať 40N6, skúšky majú byť ukončené do konca roku.
rabo píše: Na 2235x je miesta ešte dosť


to je síce pravda, tiež by ma zaujímalo čo bude pod tými modrými krytmi. Ale ide o ničo iné. Komplex Redut – Poliment nemá takú PVO účinnosť. Na modernizované „Kirovce“ sa uvažuje s vyvíjanou námornou verziou S- 400: Kreplosť, ktorá má ísť aj na Kuznecova a budúce torpédoborce. Či budú používať VVZ UKSK, alebo nejakú verziu Reduitu som nenašiel.
rabo píše: V podstate by sa dostal na úroveň korviet aj keď s väčším množstvom munície.

rabo píše: načo zavádzať na veľký krížnik niečo, čo unesú aj menšie lode.


To sme sa asi nepochoopili. Áno máš pravdu, že podobné systémy by mohli uniesť aj menšie lode. Má to ale dve roviny:
1.RBUcka a Paket-NK teda vyzbroj typicka pre korvety/fregaty su na tychto lodiach nie preto aby nahanali ponorky, ale najma aby sluzili ako protitorpedova obrana. Co takato velka lod potrebuje ak nema byt dinosaurom na odstrel.

2.Čo sa týka Granit, Onix, Kalibr atď – tak neunesú ich toľko. A o to ide:
rabo píše:
Rabo ale ony stovky rakiet tam reálne sú. Piotr Velikij ma celkovo 416 PLRS.
Ale len 20 je Granit, okolo 90 PL s dosahom 120km a ostatné sú sebaobrana.

S Granitom je to + 20 RS. To je vyše 200 ton PLRS, s Granitmi 350 ton, čo je ekvivalent 800 9M96E2, alebo 116 Onixov! Čo je obrovská nosnosť – skoro 10x viac ako má 22350 Groskov. Keď k tomu pridáme výmenu odpalovacích zariadení, napr. revolverové VVS sú podstatne ťažšie a väčšie ako Redut, ďalej úspory hmotnosti náhradou modernými ľahšími el. systémami, tak sa dostávame k naozaj neuveriteľne veľkej nosnosti, preto má zmysel modernizovať tieto lode.

Takže aby som zhrnul, čo som chcel povedať:
Modernizácia Kirovcov s „AEGIS“ Kreplosť, ich obrovskou únosnosťou RS určite má zmysel, ak by samozrejme stála rozumnú cenu (povedzme 10 Groskovov 22350), a predĺžila životnosť o aspoň 15 rokov.
Pre potreby:
- vzdušného krytia flotily a ničenia nepriateľských zväzov
- podpora výsadku a ničenie pozemných cieľov
by sa jednalo o bezkonkurenčne najvýkonnejší systém na svete.

Osobne si myslím, že „Krirovce“ sú jedna z troch projektov zo sovietskej éry, pri ktorých je konštrukcia natoľko unikátna a nemá vo svete obdobu, že ich prípadná modernizácia by mala zmysel (ďalšími sú už spomínané 949 Oscar a možno aj titánové Sierry projektu 945).

Toto by mal byť Admiral Nachimov v rekonštrukcii:

Obrázek
Uživatelský avatar
Julesak
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 6387
Registrován: 7/8/2007, 18:26

Příspěvek od Julesak »

Stále zabúdaš zohľadniť niekoľko vecí:
1) vek trupov a ich technický stav - niektoré majú za sebou okrem rokov státia bez údržby aj napr. úniky radiácie - čo znamená že okrem samotnej modernizácie zožerie len ich splavbyschopnenie obrovské peniaze

2) reálnu nasaditeľnosť plavidiel - VMF nepotrebuje len palebnú silu 10 "Gorškovov", potrebuje aj ich počet - ak má byť schopné plniť úlohy "blue water navy", nemôže byť jeho sila viazaná v niekoľkých plavidlách, pretože časť vždy bude na misii, časť v údržbe a časť sa bude pripravovať na novú operáciu.

3) úlohy ktoré má VMF plniť - v najbližšej dobe to bude jadrové odstrašenie, obrana pobrežia a námorných ciest, diaľkové "protipirátske" misie, ukazovanie vlajky. Až na to posledné, nie sú krížniky to najlepšie. A k tomu im súčasný stav bohato stačí.
Obrázek

Nie je dôležité ako sa hlasovalo, ale ako sa to spočítalo.

Jediný režim ktorý uznávam je pitný.
arten
7. Major
7. Major
Příspěvky: 2707
Registrován: 10/3/2010, 01:30

Příspěvek od arten »

Julesak píše:Stále zabúdaš zohľadniť niekoľko vecí:
1) vek trupov a ich technický stav - niektoré majú za sebou okrem rokov státia bez údržby aj napr. úniky radiácie - čo znamená že okrem samotnej modernizácie zožerie len ich splavbyschopnenie obrovské peniaze

2) reálnu nasaditeľnosť plavidiel - VMF nepotrebuje len palebnú silu 10 "Gorškovov", potrebuje aj ich počet - ak má byť schopné plniť úlohy "blue water navy", nemôže byť jeho sila viazaná v niekoľkých plavidlách, pretože časť vždy bude na misii, časť v údržbe a časť sa bude pripravovať na novú operáciu.

3) úlohy ktoré má VMF plniť - v najbližšej dobe to bude jadrové odstrašenie, obrana pobrežia a námorných ciest, diaľkové "protipirátske" misie, ukazovanie vlajky. Až na to posledné, nie sú krížniky to najlepšie. A k tomu im súčasný stav bohato stačí.
Ano, maš pravdu, ale ja to zohľadňujem:

1. Modernizácia má význam, len ak bude efektívna, tj. rozumné náklady a dokáže predĺžiť životnosť na určitú dobu (môj amatérsky odhad viď vyššie).

2 a 3. ako píšem tieto lode by mali význam pri ochrane väčších uskupení, útokoch proti pozemným cieľom a ničení cudzích flotíl. Myslím, že touto kapacitou musí VMF disponovať najmä z ohľadom na rast sily Číny.
(BTW modernizácia Kirovcov je živý projekt, takže asi nejaký zmysel má.)

Na všetko ostatné sú tu menšie jednotky ktoré sa budujú.
Hektor
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1022
Registrován: 28/5/2008, 15:49

Příspěvek od Hektor »

Koľko Kirovovcov je opravitelních?
Okrem Petra Veľkého?
Uživatelský avatar
Julesak
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 6387
Registrován: 7/8/2007, 18:26

Příspěvek od Julesak »

Podľa môjho názoru len Nachimov - je po Petrovi Veľkom najmladší a aj najomdernejší.
Ostatné dva sú podľa mňa čistý tunel v najlepších stredo- a východoerópskych tradíciách. V lepšom prípade "iba" klasická megalománia.
Obrázek

Nie je dôležité ako sa hlasovalo, ale ako sa to spočítalo.

Jediný režim ktorý uznávam je pitný.
Uživatelský avatar
rabo
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 2134
Registrován: 16/1/2007, 11:52

Příspěvek od rabo »

Odkiaľ máš informácie, že Granit vydrží do 2020? Pokiaľ ja viem, ich životnosť končí, neexistuje súčiastková základňa a nič podobné nevyvíjajú.
http://rbase.new-factoria.ru/missile/wo ... anit.shtml
U častí 949A dochádza k priebežnej modernizácii. Určite do roku 2020 nevydržia všetky, budú odchádzať s nosičmi.
Preto plánujú nahrádzať Granit Onixami, napr. aj na Oskaroch 949 (72ks).
A 949A nahrádzať Jaseňom zhruba od roku 2020.
A dosť by som sa divil keby Onix nevedel tie fičúry čo Granit.
To neviem posúdiť.
V každom prípade vzhľadom na väčšiu účinnosť hromadného útoku nepovažujem 80 Onixov namiesto 20 Granitov za oslabenie.
550kt hlavica je proste šupa čo zmastí loď natotata. Už sa opakujem, ale načo mať na jednej lodi toľko rakiet ? Keď tú istú raketu umiestnim aj na malú korvetu. Proti čomu pôjde taký krížnik ? Proti celému loďstvu Európskych krajín NATO, alebo Číny ? 80 Onixov je až zbytočná sila.
Nie len, napr. 48N6 zavedené sú a majú dosah slušných 250km.
Zavedené sú u PVO, ale o skúškach na mori nič a to je zase o novom radare atď. Európskym lodiam stačí PAAMS a sú spokojní.
400 km dosah má mať 40N6, skúšky majú byť ukončené do konca roku.
A kedy začnú námorné skúšky ? A vieš aký to bude obor ? Oplatí sa investovať do vývoja námornej rakety, ktorú unesú len 2-3 veľké zastaralé lode a jej exportný potenciál nula.
to je síce pravda, tiež by ma zaujímalo čo bude pod tými modrými krytmi.
Pod tie predné 16 rakiet Kalibr / predpokladám že protizemné a protiponorkové, protilodné sú Jachont /. Zadné sú otvory k motorom.


Na modernizované „Kirovce“ sa uvažuje s vyvíjanou námornou verziou S- 400: Kreplosť, ktorá má ísť aj na Kuznecova
Tak to to mi príde ako z nejakého fóra. Kuznecov ?
1.RBUcka a Paket-NK teda vyzbroj typicka pre korvety/fregaty su na tychto lodiach nie preto aby nahanali ponorky, ale najma aby sluzili ako protitorpedova obrana. Co takato velka lod potrebuje ak nema byt dinosaurom na odstrel.
Ale u fregát sa po zavedení Kalibrov uvažuje, že budú naháňať ponorky a na naháňanie ponoriek sú aj vrtuľníky, lietadlá a iné ponorky.
S Granitom je to + 20 RS. To je vyše 200 ton PLRS, s Granitmi 350 ton, čo je ekvivalent 800 9M96E2, alebo 116 Onixov! Čo je obrovská nosnosť – skoro 10x viac ako má 22350 Groskov. Keď k tomu pridáme výmenu odpalovacích zariadení, napr. revolverové VVS sú podstatne ťažšie a väčšie ako Redut, ďalej úspory hmotnosti náhradou modernými ľahšími el. systémami, tak sa dostávame k naozaj neuveriteľne veľkej nosnosti, preto má zmysel modernizovať tieto lode.
Tie 2-3 ? To má naozaj zmysel ? Nie je lepšie mať viacej menších lodí roztrúsených po mory ?
Modernizácia Kirovcov s „AEGIS“ Kreplosť, ich obrovskou únosnosťou RS určite má zmysel, ak by samozrejme stála rozumnú cenu (povedzme 10 Groskovov 22350),
10 Gorškovou je 10 misií proti 2-3. 10 Gorškovou môže byť použitých na 10 miestach proti 2-3. 10 Goroškovou je 10 cieľov pre nepriateľa proti 2-3. 10 Gorškovou....
Osobne si myslím, že „Krirovce“ sú jedna z troch projektov zo sovietskej éry, pri ktorých je konštrukcia natoľko unikátna a nemá vo svete obdobu,
Čím je unikátny dnes, proti napr. Arleigh Burke ?
Ničím.
arten
7. Major
7. Major
Příspěvky: 2707
Registrován: 10/3/2010, 01:30

Příspěvek od arten »

Hektor píše:Koľko Kirovovcov je opravitelních?
Okrem Petra Veľkého?
mali veľké oči, ale teraz to vyzerá na Nachimov a Piotr Velikij
rabo píše: Pod tie predné 16 rakiet Kalibr / predpokladám že protizemné a protiponorkové, protilodné sú Jachont /. Zadné sú otvory k motorom.
To je tvoja domnienka, alebo máš nejaký zdroj? Kalibr má byť totiž odpalovaný tiež z UKSK, čiže predpokladám že ak ich tam 16 je tak by namodelovali aj ďalšie...
Hoď sem prosím ťa ak niečo k tomu nájdeš.

rabo píše: http://rbase.new-factoria.ru/missile/wo ... anit.shtml
U častí 949A dochádza k priebežnej modernizácii. Určite do roku 2020 nevydržia všetky, budú odchádzať s nosičmi.

Ten zdroj čo si tu dal je zaujimavy, aj keď viac- menej odvodzuje životnosť Granitov od životnosti nosičov. Tu máš spústu zdrojov, ktoré tvrdia opak:
http://www.google.sk/#q=%D0%BF%D1%80%D0 ... 80&bih=556

Práve u tých modernizovaných Antejov má byť Granit nahradzovaný systémami Onix/Kalibr.
rabo píše: 550kt hlavica je proste šupa čo zmastí loď natotata. Už sa opakujem, ale načo mať na jednej lodi toľko rakiet ? Keď tú istú raketu umiestnim aj na malú korvetu. Proti čomu pôjde taký krížnik ? Proti celému loďstvu Európskych krajín NATO, alebo Číny ? 80 Onixov je až zbytočná sila.
Tak 550kt jadrovú hlavicu asi dnes neplánuje nikto použiť... Súhlasím, že konvenčná (tuším 750kg) je slušná sila, ale aj Onix s 250kg a jeho kinetickou energiou stačí na akúkoľvek loď.
Prečo toľko – na to vieš odpovedať aj sám – dnes pri stále účinnejšej PVO ide (viac ako o silu bojovej časti) o hromadný útok a zahltenie obrany. Takže nie je to zbytočná sila, ale diktát doby.
rabo píše: Zavedené sú u PVO, ale o skúškach na mori nič a to je zase o novom radare atď. Európskym lodiam stačí PAAMS a sú spokojní.
rabo píše: A vieš aký to bude obor ? Oplatí sa investovať do vývoja námornej rakety, ktorú unesú len 2-3 veľké zastaralé lode a jej exportný potenciál nula.
Nebude väčší ako Onix/kalibr, ani SM3 nie je.

S-400/Kreplosť majú niesť budúce torpédoborce, spomína sa v súvislosti s modrnizáciou Kirovcov a (áno na fórach sa špekuluje) možno aj 1143 Admiral Kuznetcov po modernizácii.

Exportný potenciál ekvivalentu Aegis je podľa mňa slušný, najmä, keď Čína niečo podobné zavádza – Rusi si nemôžu dovoliť zaostať.
rabo píše:
Osobne si myslím, že „Krirovce“ sú jedna z troch projektov zo sovietskej éry, pri ktorých je konštrukcia natoľko unikátna a nemá vo svete obdobu,

Čím je unikátny dnes, proti napr. Arleigh Burke ?
Ničím.
Minimálne 2,5x väčšou únosnosťou rakiet...
rabo píše: Tie 2-3 ? To má naozaj zmysel ? Nie je lepšie mať viacej menších lodí roztrúsených po mory ?
rabo píše: 10 Gorškovou je 10 misií proti 2-3. 10 Gorškovou môže byť použitých na 10 miestach proti 2-3. 10 Goroškovou je 10 cieľov pre nepriateľa proti 2-3. 10 Gorškovou....
Áno, ale veď otázka neznie alebo, ale aj.

Nechcel som diskusiu stočiť do debaty o Kirovcoch a rozpitvávať jednotlivé detaily. Faktom je, že modernizovať sa budú. Zaujívavých tém okolo VMF je viac. Ale teraz trochu predbehnem:

V posledných rokoch je zrejmý odklon myslenia stratégov VMF od budovania Blue Navy smerom k silám ochraňujúcim ek. pásmo. Skončili veľkohubé reči o budovaní atómových lietadlových lodí, resp. všatko sa odsúva po roku 2020. Rusko sa sústreďuje najmä na obnovu ponorkového loďstva a ľahšie povrchové jednotky.

Z toho čo dnes vieme, bude VMF okolo r. 2020 z väčších jednotiek disponovať:

8 x SSBN 955 Borej, 10 x SSN 885 Jaseň, + nejaké Akuly (Sierry?)
EDIT: zabudol som na Oscary ktorych cast planuju modernizovat

Modernizovaná LL 1143.5 Admiral Kuznetcov

4 x výsadkové Mistral, + Ivan Gren (nevieme koľko)

14 moderných fregát a asi tridsiatka korviet

Možno 1-2 nové torpédoborce, aj keď dosť o tom pochybujem, lebo ešte sú v koncepčnej fáze a v podstate ich zatiaľ nemajú kde stavať.

A to je všetko. Ostatné bude beznádejne zastarané alebo vyradené.

Lenže VMF si potrebuje podržať odstrašujúcu schopnosť, je preto logické, že modernizovať bude to čo ma unikátne, čo predstavuje komparatívnu výhodu.

Určite si chce podržať schopnosť ničenia hladinových zväzov (v čom je podľa mňa bezkonkurenčné a lepšie ako USN).
Preto aj modernizácia 949A Antej/Oscar II, ktorá má u časti z nich predĺžiť životnosť cez 2020. Citáciou z linku ktorý si tu dal:
„Každá ponorka je desaťkrát lacnejšie ako lietadlová loď Nimits. To je naša asymetrická a efektívna reakcia na nosné ohrozenia.“
Navyše poslednú jednotku 949A Belgorod, ktorej stavba bola zastavená v r. 1994 najnovšie plánujú dokončiť aj keď nie je presne jasné v akej konfigurácii a s akou výzbrojou.

1-2 modernizované krížniky 1144 preto majú do príchodu relevantného počtu nových torpédoborcov zmysel na priestorové krytie uskupení, ničenie nepr. zväzov a podporu výsadkov ako som písal. A v tejto roli sú schopné nahradiť skupinu menších plavidiel navyše s účinnejšou výzbrojou. Toľko ku Kirovcom a za mňa bodka k tejto téme.

Nabudúce tu skúsim rozpísať viac o ostatných jednotkách.
Naposledy upravil(a) arten dne 20/5/2012, 23:46, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
rabo
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 2134
Registrován: 16/1/2007, 11:52

Příspěvek od rabo »

To je tvoja domnienka, alebo máš nejaký zdroj? Kalibr má byť totiž odpalovaný tiež z UKSK, čiže predpokladám že ak ich tam 16 je tak by namodelovali aj ďalšie...
Hoď sem prosím ťa ak niečo k tomu nájdeš.
To to som našiel narýchlo - http://lenta.ru/news/2012/02/02/frigate/
a http://flotprom.ru/news/?ELEMENT_ID=103653
Podľa tvaru a sa tie "nové" šachty viacej podobajú na ten systém čo je na Indických Talwaroch. Ak by to bola pravda a viaceré nákresy nasvedčujú tomu, že hádam aj, tak Goroškov plnohodnotne nahradí nie len protilodný torpédoborec Soovremenij, ale aj protiponorkový Udaloj, bude mať aj protizemnú ofenzívnu výzbroj a PL raktey porovnateľné s krížnikmi.
Ten zdroj čo si tu dal je zaujimavy, aj keď viac- menej odvodzuje životnosť Granitov od životnosti nosičov. Tu máš spústu zdrojov, ktoré tvrdia opak:
V tých zdrojoch sa neuvádza kedy má k tomu nahradeniu dôjsť a koľkých strojov sa to bude týkať. To, že je pripravená prestavba na nové rakety neznamená, že k tomu aj dôjde. Medzi chcením výrobcu a armády a rozhodnutím vlády je rozdiel. Prioritu majú nové projekty. Možno prezbroja 3 najnovšie, ale ostatné nechajú tak až do prechodu na Severodvinsk. 885 má nahrádzať aj Antej. A v podstate je to o ponorkách a nie o krížnikoch o ktorých sa tu bavíme.
Tak 550kt jadrovú hlavicu asi dnes neplánuje nikto použiť...
Ak ich majú, tak ich v prípade potreby použijú, načo by ich inak mali.
Súhlasím, že konvenčná (tuším 750kg) je slušná sila, ale aj Onix s 250kg a jeho kinetickou energiou stačí na akúkoľvek loď.
Pri šťastnom zásahu, ale štandardne na napr lietadlovku sú potrebné aspoň 3-5. Lode so zásahmi počítajú a sú na to aj stavané, niečo musia vydržať.
Prečo toľko – na to vieš odpovedať aj sám – dnes pri stále účinnejšej PVO ide (viac ako o silu bojovej časti) o hromadný útok a zahltenie obrany. Takže nie je to zbytočná sila, ale diktát doby.
Ale takto to nieje. Keby áno, tak tu plávajú prerobené tankery so stovkami rakiet. Množstvo zbraní klesá. Pozri sa na to čo pláva po moriach.
Nebude väčší ako Onix/kalibr, ani SM3 nie je.
Napríklad 9M82 s S-300V má dĺžku o 2 metre viacej ako Onix a hmotnosť o 3t väčšiu. A to má poloviční dostrel proti 40n6, ale s výrazne väčšou PR schopnosťou ako 48N6. Nevieme aká bude, ale jej úlohy sú prioritné pre pozemné PVO. SM3 je prioritne PR. 40N6 bude určite dosť veľká na umiestnenie do štandardných kontajnérov. Rodinu 48n6 pre svoju dĺžku nedokáže odniesť ani Gorškov, aspoň nie v PL kontajnéroch.
S-400/Kreplosť majú niesť budúce torpédoborce,
O nich sa nevie ani ako budú vyzerať a nie čo budú niesť.

Exportný potenciál ekvivalentu Aegis je podľa mňa slušný, najmä, keď Čína niečo podobné zavádza – Rusi si nemôžu dovoliť zaostať.
Už Kirov mal svojho času väčšiu PL ochranu ako lode s AEGISom vďaka výkonnejším strelám. Čo je AEGIS ? Výkonný PESA radar so slušným BIUSom a PL raketami. Nič viacej. Jeho sila je hlavne v množstve lodí USN ktoré nim disponujú. Gorškov nebude mať diaľkoví výkon radarov, množstvo striel a ani ich dostrel, ale kľudne môže byť bratý ako ekvivalent Aegisa a to na výrazne menších lodiach.
Minimálne 2,5x väčšou únosnosťou rakiet...
Ale ani jedna s dosahom Tomahavka. A Usák má viac ako 100 šachiet na kombináciu PL, PZ a Proti lodné + 8 harpúnov + špičková elektronika a modernejšie radary. Kirov bol hlavne na PL ochranu zväzu a seba, tam Usáka prekonával, ešte protilodná, ale chýbala mu plochodrážna raketa.

K poslednému odstavcu - ak si Rusko splní svoj plán na nové lode do roku 2020, tak pôjde o značne odstrašujúcu silu aj bez krížnikov. Okrem nových lodí a ponoriek bude disponovať ešte slušným počtom starších,čiastočne modernizovaných, ale ešte stále s bojovou hodnotou.
arten
7. Major
7. Major
Příspěvky: 2707
Registrován: 10/3/2010, 01:30

Příspěvek od arten »

V ATM vyšli dva zaujímavé články o pláne obnovy VMF do r. 2020. Skúsim sem postupne ponahadzovať niečo, podopĺňam ďalšími informáciami, ako aj porovnaním so súčasným stavom.

Vzhľadom na to, že rôzne zdroje uvádzajú rôzne informácie poprosím kolegov o doplnenie.


Atómové ponorky, nosiče balistických rakiet.

V súčasnosti disponuje VMF týmito nosičmi balistických rakiet:

941 Akula/Typhoon

3 ks dilsokované v Severnej flotile. V operačnom nasadení je však len jedna - Dmitrij Donskoj aj tá slúži ako platforma na skúšky balistických rakiet. Objavovali sa informácie o modernizácii ponoriek tejto triedy, resp. ich prestavbe na nosiče SPDL, posledné informácie však hovoria že Rusko v budúcnosti s touto triedou neuvažuje a budú vyradené.


O Deltách uvádzajú rôzne zdroje rozličné informácie, podľa všetkého je ich však v službe len 6 (3+3):

667 BDR Kalmar/Delta III
K-223 Podolsk
K-433 Svjatoj Georgij Pobedonosets
K-44 Rjazan

sú v stave Pacifickej flotily. Budú postupne vyradené so zaradzovaním triedy 955 Borej.

667 BDRM Delfin/Delta IV
K-114 Tula
K-117 Bryansk
K-18 Karelia

su v stave Severnej flotily.

Ďalšie dve:
K-51Verkhoturje
K-407 Novomoskovsk
by mali byť vrátené do služby tohto roku.

Tieto ponorky boli prezbrojené na balistické rakety Siňeva, v ATM spomínajú plán prezbrojenie na jej vylepšenú verziu „Lajner,“ čo je zvláštne, pretože na niektoré lode boli Siňevy inštalované nedávno a všetky ponorky tejto triedy sa majú vyradiť do r.2020.

955 Borej/Borey

Nová trieda vyzbrojená raketami R-30 Bulava (ktoré „trochu zlobili“ ale údajne je už všetko v poriadku). Prvá jednotka triedy – Jurij Dlugorukij má byť zaradená do sluťby tohto roku, druhá – Alexander Nevskij budúci rok a Tretia – Vladimír Monomarch o dva. Štvrtá jednotka Dvjatiteľ Nikolaj je stavaná podľa vylepšeného projektu 955U s 20 raketami namiesto 16. Celkovo má byť rýchlosťou jedna za rok postavených 8 jednotiek.

Pozn.: Čo sa mi zdá zbytočne mrhanie prostriedkov. Ak neplánuju presun síl v rámci jadrovej triády, na nahradenie súčasne prevádzkovaných, resp. aj opravovaných nosičov im stačí 6(7) nosičov a VMF viac tlačí noha inde ako v silách jadrového odstrašenia.

V roku 2020 bude teda VMF podľa všetkého disponovať 8mi nosičmi str. rakiet triedy Borej


Útočné ponorky, nosiče riadených striel


949A Anťej /Oscar II

Týchto unikátnych nosičov protilodných striel P-700 Granit v súčasnosti slúži 4 a ďalšie 4 sú v oprave:

V severnej flotile:
K-119 Voronezh
K-266 Orel

V pacifickej:
K-456 Tver
K-186 Omsk

V oprave:
K-410 Smolensk
K-132 Irkutsk
K-442 Chelyabinsk
K-150 Tomsk

Rusi plánujú v rámci modernizácií nahradiť systém Granit systémami Onix/Kalibr. Nie je jasné koľko a kedy, pretože časť z vyššie uvedených ponoriek v službe prešla modernizáciou nedávno.
V každom prípade niekoľko týchto ponoriek určite bude slúžiť aj po r. 2020.

Dokončovaná je K-139 (K-329?) Blgorod podľa upraveného projektu 949AM. Nie je jasné akú bude mať určenie a výzbroj, médiami prebehla informácia, že by mali niesť SPDL s doletom 1500km(?) čo indikuje skôr strategické určenie.

Útočné ponorky

671RTMK Ščuka/Victor III


Podľa všetkého sú v stave iba 4 ponorky tejto triedy všetky v Severnom flote, pričom 2 sú v oprave:
K-388 Petrozavodsk
K-414 Svjatoj Daniil Moskovsky

V oprave:
K-448 Tambov
K-138 Obninsk

obe majú byť do konca toho roku zaradené do stavu.

Z modernizáciou tejto triedy sa neuvažuje, budú postupne vyradzované ako im bude končiť životnosť.

971/I/U/M Ščuka B/Akula I/II/III


Podľa všetkého je v prevádzke u VMF 6 jednotiek v Severnej a Pacifickej flotile, nepodarilo sa mi zistiť presnu dislokáciu:
K-461 Volk
K 295 Samara
K 335 Gepard
K 154 Tigr
K 331 Magadan
K 317 Pantera
+ K 152 Nerpa – prenajatá Indii na 10 rokov pod menom Čakra

Ďalších 6 sa nachádza v oprave:
K-263 Barnaul
K- 322 Kašalot
K – 419 Kuzbas
K- 328 Leopard
K 391 Bratsk
K 157 Vepr'
Nie je jasné koľko z nich bude skutočne zaradených do stavu VMF.

Vzhľadom na to, že tieto ponorky sú veľmi vydarenou konštrukciou (článok od Julesaka http://palba.cz/viewtopic.php?t=3964) ako aj vek týchto ponoriek je pravdepodobné, že dôjde k modernizácii časti z nich a budú slúžiť aj dlho po r. 2020.

Project 945 Barrakuda/Sierra I. a Project 945A Kondor/ Sierra II.

V stave u Severnej flotily je po jednej ponorke z každého projektu:
K-276 Kostroma
B-534 Nizhniy Novgorod

Druhá jednotka triedy Kondor B-336 Pskov je v oprave, zaradená by mala byť do konca tohto roku.

Modernizácia tak málo početnej triedy nemá veľký zmysel, avšak vzhľadom na unikátny titánový trup ako aj veľkú zhodu systémov s triedou 971 (tie boli stavané vlastne ako lacnejšia „oceľová“ alternatíva 945) je možné, že budú modernizované spolu s 971 a ich životnosť bude predĺžená aj po roku 2020.

885 Jaseň/Granay

Prvá jednotka triedy Severodvinsk má byť do služby zaradená koncom tohto roku. V stavbe je druhá ponorka Kazaň podľa vylepšeného projektu 885M. Celkovo ich má byť postavených 10.
Nie je jasné či to Rusi stihnú do r. 2020, aj keď sa médiách objavujú bombastické vyhlásenia o stavbe dvoch ponoriek ročne.

Tieto jednotky sú univerzálnou „zmäskou“ klasických útočných ponoriek a špecificky ruského konceptu nosičov protilodných rakiet 949 - budú disponovať 8 VVZ s kapacitou až 24 striel Onix alebo Kalibr.

V roku 2020 bude teda VMF disponovať 10 Granaymi, niekoľkými Oscarmi a Akulami (a možno aj Sierrami).
Naposledy upravil(a) arten dne 20/5/2012, 23:42, celkem upraveno 1 x.
arten
7. Major
7. Major
Příspěvky: 2707
Registrován: 10/3/2010, 01:30

Příspěvek od arten »

Výsadkové lode

Po vyradení posledných lodí projektu 1174 v r. 2006 disponuje VMF z väčších jednotiek už len niekoľkými výsadkovými loďami 775 Ropucha s výtlakom 4000 ton postavených v Poľsku. Nepodarilo sa mi zistiť presný počet a dislokáciu max. však 9 jednotiek. Je pravdepodobné že s končiacou sa životnosťou budú všetky postupne vyradené.
Do budúcna VMF počíta z dvomi triedami väčších výsadkových plavidiel:


Mistral

Rusko dlho vyjednávalo s Francúzskom o kúpe a licencii na stavbu výsadkových lodí typu Mistral. Konštrukcia je to veľmi zdarilá, informácie ktoré okolo vyjednávaní presakovali však hovorili najmä o záujme Ruska získať čo najviac technológií najmä bojovo – informačný systém Zenit-9. Model bol rôzny od 1 + tri licenčné, 2 + 2 v licencii. To že bol kontrakt nakoniec podpísaný v modeli 2 +2 signalizuje, že Rusi si tento systém presadili a za to „pustili“ francúzom väčší podiel na stavbe. Za predaj tohto systému a jeho možné okopírovanie/techn. vzor v ďalších Ruských projektoch si Francúzi vyslúžili kritiku partnerov v NATO.

Prvé dve jednotky budú vyrobené vo Francúzku, stavba prvej „Vladivostok“ bola začatá toho roku, druhá „Sevastopol“ má byť v r.2013, zaradené do užívania majú byť v rokoch 2014/15 (čo sa mi zdá dosť optimistické).

Pre stavbu ruských lodí je v Sant Peterburgu budovaná zbrusu nová lodenica, keďže Rusi nemajú na stavbu tak veľkých jednotiek potrebné kapacity. Kedy budú ruské lode postavené info nemám, skúste doplniť.

Všetky štyri Mistraly majú byť vybavené ruskými zbraňovými systémami. Všeobecne sa očakáva, že v duchu Ruskej tradície bude raznatne posílená defenzívna výzboroj. Môžeme teda očakávať min. 4x CIWS typu Kortik/Pancir. Možno však Rusi výrazne posilnia PVO plavidiel a nainštalujú kombináciu CIWS a PVO systém Poliment s VVZ Reduit. Tiež je možná inštalácia PP systémov. Letecký park má tvoriť 8 Ka-52 K + 8 Ka-29.

Druhá dvojica by mala údajne mať vylepšenia pre prevádzku v arktických podmienkách.

Dislokácia – podľa zverejnených informácií by prvá dvojica mala byť priradená k Pacifickej a druhá k Severnej flotile.

Nákup týchto lodí býva často kritizovaný v Ruských médiách ako zbytočný. Faktom je, že Rusko ich nemá veľmi ako a proti komu použiť. Ich záujmy v blízkom zahraničí účinnejšie ako výsadková loď s jedným práporom zabezpečia pozemné sily a letectvo (v zmysle vtipu – S kým susedí Rusko? S kým chce). Isté využitie by mohli mať na Čiernom mori pri podpore Kaukazských operácii, (kde ale nasadené byť nemajú) a pri mierových misiách (v ktorých sa ale Rusko veľmi neangažuje). Na tieto úlohy sú však štyri lode zbytočné.

Ruskými politikmi spájaná dislokácia na východe v súvislosti s Kurilskými ostrovmi je nezmyslom – pre Japonské JMSDF nepredstavuje väčší problém. Lode v Severnej flotile v podstate nemajú byť kde nasadené, ich dislokácia v Baltskej flotile by pre globálne operácie plne postačovala a neboli by potrebné úpravy pre arktickú prevádzku zvyšujúce cenu. Najspornejšia je Čiernomorská flotila. Rusi by po skúsenostiach v Gruzínskej vojne iste privítali aspoň jedno plavidlo v Čiernom mori. Navyše v Čiernom mori by bola skutočným posílením.

Je možné, že v rámci kotraktu s Francúzmi sa Rusi zaviazali dislokovať lode mimo záujmovej sféry NATO. Možno sa však odpoveď skrýva inde:

Mnoho vrtuľníkových nosičov umožňuje podporu výsadkových operácii a naopak mnohé výsadkové lode sú potenciálnymi nosičmi PP vrtulníkov/ VSTOL lietadiel.
V princípe aj Mistral umožňuje jednoduchú konverziu na protiponorkový boj. Namiesto Ka-52 a Ka-29 nasadiť 16 protiponorkových Ka-27 (s využitím priestoru na výsadok aj viac). To nie je všetko – keďže bola predstavená kontajnerová verzia systému Kalibr, na loď by sa dal v prípade potreby umiestniť aj účinný protiponorkový raketový systém – a to bez zásahu do konštrukcie lode.

V tomto prípade by VMF získal veľmi slušný „protiponorkový torpédoborec“ – presne v duchu tradične silného dôrazu Ruska na PP ochranu. Je možné že Rusi namiesto jednoúčelového výsadkového plavidla uvažujú práve nad takýmto dvojúčelovým nasadením a toto využitie by aj dávalo zmysel arktickej úprave a dislokácii v Severnej flotile ako aj nákupu štyroch plavidiel.


11711 Ivan Gren

Druhým väčším typom výsadkových lodí je Projekt 11711 s výtlakom 5000 ton. Prvá jednotka Ivan Gren bola spustená na vodu toho roku, zaradená by mala byť budúceho roku. Bol podpísaný kontrakt na ďalšiu jednotku, či budú objednané aj ďalšie nie je jasné.
Uživatelský avatar
rabo
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 2134
Registrován: 16/1/2007, 11:52

Příspěvek od rabo »

Arten, zaujímavý príspevok. Ešte tam síce chýbajú dieselové ponorky a torpédoborce 956 a 1155, ale predstavu o budúcnosti VMF to dáva.

Čo sa týka použitia Mistralov, tak nejaké protiponorkové Ka-27xx sa tam môžu objaviť, ale nejaká špeciálna úprava na PP boj asi ťažko, na to by ich museli dovybaviť výkonnými sonarmi, kontrolnými a riadiacimi systémami atď. a hlavne niekde narvať dlhé rakety. Počet cudzích ponoriek klesá a zároveň na PP boj budú už lepšie pripravené všetky nové lode VMF aj vďaka vrtuľníkom a Kalibrom. A potencionálne bojisko Mistralov ? Všade tam kde doplávajú. Nikto nevie čo bude za 5 rokov a viac.

Tu by som vypichol ešte tie torpédoborce 956. Všade na fórach sa píše o modernizácii krížnikov, ale prečo nie o časti lodí pr. 956 ? Ich posun do novej doby by bol menej nákladný - použiť systémy z nových fregát, mierne prekitovať nadstavby ala nevidímka, miesto 4x2 Moskit umiestniť 6x2 Onix, miesto predného a zadného miesta Uragánov dať šachty pre desiatky rakiet z Reduta, AK-630 nahradiť Palašom, predné delo AK-130 nahradiť za A-192, zadné AK-130 buď odstrániť a spraviť hangár, alebo nahradiť za ďalšie šachty. A je tu veľmi slušná a silne vyzbrojená loď za pár cheche. Ich prehliadanie verejnosťou a upínanie sa na modernizovaný krížnik skôr súvisí s tým, že Peter Veľký je fenomén a reprezentuje silu Sovietskej VMF a chcenie návratu moderného kráľa morí. Reálne to však skôr súvisí s odklonom MO RF od radikálnej modernizácie starších lodí a prechod na nové.
Odpovědět

Zpět na „Námořnictvo“