•   Portál
      Obsah fóra
      Album
      Wiki




  •   OZNÁMENÍ A JINÉ
      Náměty
      Filmy, knihy
      Fikce, dohady
      Hospoda
      Vtipy, citáty


      LIDÉ, MILITÁRIE
      Osobnosti, příběhy
      Vyznamenání
      Uniformy
      Zločiny, Holocaust
      Ostatní
      BOJIŠTĚ WW2
      Západní fronta
      Východní fronta
      Středomoří
      Dálný Východ
      Komplexně


      EPOCHY
      Starověk
      Středověk
      Novověk
      WW1
      Po roce 1945
      ARMÁDY 1918-1945
      Německo   Británie
      USA   SSSR
      Itálie   Francie
      Japonsko
      Československo
      Ostatní

      ZÁBAVA, AKCE
      Bazar
      Spolky, akce
      Hry
      Modelařina
    TOPlist
      ARMÁDY 1945-200?
      SSSR-Rusko
      USA   NATO
      Varšavská smlouva
      ČSSR, ČSR
      Jaderné zbraně
      Ostatní




  •   LETECTVO
      Luftwaffe
      RAF
      USA   poválečné
      Rusko   poválečné
      Itálie
      Francie
      Japonsko
      Československo
      NATO
      Švédsko
      Válka ve vzduchu
      NÁMOŘNICTVO
      Kriegsmarine
      Royal Navy
      USA   poválečné
      Rusko   poválečné
      Itálie
      Francie
      Japonsko
      Ostatní, ponorky
      Válka v Atlantiku
      Válka ve Středomoří
      Válka v Pacifiku
      Válka v Ind. oceánu
      TANKY, VOJSKO
      Německo   Tanky
      Zbraně   Pušky
      Waffen SS
      Velká Británie
      USA   poválečné
      Rusko   poválečné
      Itálie
      Francie
      Japonsko
      ČSR   poválečné
      Ostatní   NATO
      Varšavská smlouva
      SPECIÁLNÍ ZBRANĚ
      Wunderwaffen
      Tajné zbraně
      Rusko - PVOS
      Rakety, jaderné
      a kosmické zbraně




  •   Wiki




  •   Album
      Galerie
      Forumfoto



  • Portál     Obsah fóra     Články     Album     Forumfoto     Galerie     Chat     Nová témata     Nepřečtené     Bez odpovědí     Aktivní témata     RSS    
  • Dolů
  • Obsah fóra ‹ ARMÁDY A UDÁLOSTI PO ROCE 1945 ‹ SSSR - Rusko ‹ Námořnictvo
  • Změnit velikost textu
  • Verze pro tisk
  • Novinky
  • FAQ
  • Chat
  • Registrovat
  • Přihlásit se

Projekt 748

Moderátor: Julesak

Napsat komentář
Příspěvek: 1 • Stránka 1 z 1

Projekt 748

Příspěvekod El Diablo » 13/11/2016, 01:04


Studená válka přinesla mnoho podivných vojenských projektů a myšlenek, některé byly uskutečněny, jiné zůstaly jen na papíře či v myslích vojenských stratégů. To byl i případ sovětských výsadkových superponorek.

Sovětské námořnictvo nebylo nikdy tak mocnou silou, jakou představovala a představuje americká vojenská flota. Nicméně co se týče ponorek, pak tomu bylo právě naopak, sovětské podmořské koráby byly více než zdatným soupeřem svým amerických protějšků. Sovětský svaz měl geostrategické politické cíle a usiloval o vliv na mnoha místech světa, k tomu mu ale chyběly kapacity hladinových plavidel, ať už výsadkových či transportních nebo logistických.

Proto velení námořnictva přišlo s poněkud bizarní, ale vlastně logickou úvahou – postavit výsadkové superponorky. Sice by nemohly dosahovat kapacit hladinových výsadkových lodí, ale zase by byly méně zranitelné. Sovětské nepočetné námořní síly by stejně nemohly zajistit klasickým výsadkovým lodím dostatečnou ochranu, tedy alespoň v oblastech vzdálených od vlastního sovětského teritoria.

Projekt 748

V roce 1965 tak začal vývoj ponorky Projektu 748, která podle původních záměrů měla dostat konveční pohon. Navazovalo se na tehdy sice ještě běžící, ale nakonec neuskutečněný Projekt 664. Námořnictvo požadovalo ponorky, které by byly schopny vysazovat obojživelné jednotky i s jejich obrněnci v kterékoliv části světa, a to i na nezpevněných pobřežích. Stejně tak ale měly výsadkové jednotky nalodit na palubu a odvézt je zpět nebo na jiné působiště. A nejen to. Ponorky měly fungovat i jako logistická podpora těchto jednotek a přivážet jim munici, zásoby a veškeré vybavení.

Všechny tři trupové sekce byly propojeny chodbami, aby se posádka i výsadek mohly pohybovat po všech částech ponorky. Kapacita měla činit až 1200 mužů námořního výsadku nebo dvacet výsadkových vozidel včetně plovoucích lehkých tanků s posádkami a převáženými vojáky, tedy jeden posílený prapor o 470 lidech. Hlavní výzbroj sovětských výsadkových jednotek tehdy představovaly především lehké plovoucí tanky PT-76 a obojživelné obrněné transportéry BTR-60. Zajímavé bylo, že příď ponorky i rampy s výjezdovými otvory byly konstruovány tak, že stroj mohl u pobřeží příďovou částí trupu dosednout až na dno, aniž by uvázl. To ulehčovalo výsadek, neboť příď byla stabilizovaná.

Ponorka Projektu 748 neměla být samozřejmě žádným drobečkem, na délku měla měřit 160 m (což je jen o deset méně, než mají dnešní největší ponorky světa – třída Akula pocházející z 80. let), šířka pak měla činit 21 m. Nemělo však jít jen o čistě přepravní plavidlo, počítalo se s výzbrojí v podobě čtyř torpédometů ráže 533 mm v přídi, během výsadkové operace na hladině pak měla ponorku ochránit dvojice věžiček s kanony ráže 57 mm a přenosné protiletadlové řízené rakety Strela 2. V pozdějších fázích projektu se uvažovalo i o šachtových odpalovacích silech pro protiletadlové řízené střely. Stálou posádku mělo tvořit 80 mužů a ponorka měla být schopna operovat bez jakékoliv podpory celých 80 dnů.

Projekt 717

Přesně podle tohoto zadání vznikl návrh ponorky Projektu 717. Požadavky na jeho podobu vypsalo velení námořnictva v roce 1967, mělo jít tedy o univerzální stroj s jaderným pohonem pro přepravu vojáků, techniky, munice, zásob, ale i pro kladení minových polí. Podmínkou bylo, že musí mít schopnost vyslat výsadek či vyložit náklad bez nutnosti nějaké pobřežní infrastruktury. Využily se i poznatky z vývoje Projektu 748 a dalších. Technické řešení a konstrukce ponorky byly hotové v roce 1971, o rok později je pak po prostudování schválilo i velení námořnictva s několika připomínkami, například požadovalo zabudování záchranné kapsle pro posádku.

Stroj Projektu 717 byl koncipován podobně jako u Projektu 748. Velký hlavní trup v sobě ukrýval tři menší, dva pro náklad, střední pak jako technická sekce ponorky s jaderným reaktorem, výzbrojí a prostory pro osádku. Postranní trupy byly opět vybaveny vstupními otvory opatřenými rampami a měly sloužit i jako prostory pro miny, pokud ponorka plnila roli minonosky. V přídi se mělo nacházet šest torpédometů ráže 533 mm a také odpalovací schránky pro řízené protilodní střely. K výzbroji patřily i dvě věže s rychlopalnými kanony ráže 30 mm, které se při ponoření hermeticky uzavíraly.

Kapacita výsadku měla být podobná ne-li větší než u Projektu 748, tedy dvacet vozidel včetně posádek a výsadkářů nebo několik stovek vojáků. Není divu, ponorka měla na délku měřit dokonce 190 m a na šířku 23 m, což by z ní dělalo vůbec největší podmořský stroj sestrojený člověkem, který by se dokázal ponořit až do hloubky 300 m. Vyprojektovat takové monstrum nebylo tehdy nijak jednoduché, žádné počítačové modelace neexistovaly, proto vzniklo množství trojrozměrných modelů a maket, které můžete vidět i na fotografiích.




http://zoom.iprima.cz/clanky/bizarni-ru ... azet-tanky
Obrázek

"Co cítíte, když střílíte teroristy?"
"Zpětný ráz."
Takže se sejdeme v Šestce na Šedesát šestce zejtra ráno v šest. Zapamatuješ si to?
Můžeš mi to ještě šestkrát zvopakovat?
I šestiletý dítě by si to pamatovalo.
Uživatelský avatar
El Diablo
Kapitán
Kapitán
 
Příspěvky: 1689
Registrován: 21/11/2008, 14:11
Bydliště: Xeenemünde
  • WWW
Nahoru

Napsat komentář
Příspěvek: 1 • Stránka 1 z 1

Zpět na Námořnictvo

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

  • Nahoru
  • Portál » Obsah fóra
  • Tým • Smazat všechny cookies z fóra • Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz
Portal by phpBB3 Portal © phpBB Türkiye