Letadlová loď Kuzněcov - Projekt 1143.5 - třída Orel

Moderátor: Julesak

Odpovědět
Uživatelský avatar
Alchymista
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 4883
Registrován: 25/2/2007, 04:00

Příspěvek od Alchymista »

Čo sa týka odpalu pod vodou a na hladine - P-700 Granit nie sú síce balistické rakety, ale ich špecializácia na odpal pod hladinou siaha do takej miery, že i pri použití na hladinových lodiach sa šacha, z ktorej štartujú, musí zaplaviť.
Ďalším problémom je chovanie ponorky pri odpale celej salvy, sú tam rôzne - a
významné - problémy so stabilitou, ťažisko a barycentrum ponorky sa pri odpale niekoľkých rakiet celkom výrazne posúva - každá raketa váži 40-50 ton, takže hmotnosť ponorky sa zníži o 500-800 ton nákladu a zvýši o objem vody v zaplavených šachtách. Pritom udržanie správnej hĺbky a náklonu pri odpale je kritická záležitosť.

Neviem, ako USA, ale Rusko reálne vyskúšalo hromadný podhladinový štart celého bojového kompletu zo strategickej jadrovej ponorky až niekedy v 90. rokoch. Na hladine to tuším ani neskúšali...
cernakus
poručík
poručík
Příspěvky: 797
Registrován: 20/3/2007, 08:15

Příspěvek od cernakus »

Pege:

Ve skale? Kde maj rusaci skalnate pobrezi? To musi jit nadherne videt na gmaps. Hod sem lokaci pls. Mi ochodem taky si myslim, ze nedelaji kryty ba dne v pristavu, ale jako zodolneny bunkr a dira ve skale, to jsou dost rozdilne veci, nemyslis?

Jinak co jsem videl ruske ssbn na fotkach gmaps, tak jsou vetsinou v pristavech. V pripade neocekavaneho utoku by asi nedostali cas na schovani.

A toho se rusaci boji. V pripade prekvapiveho uderu jsou relevantni hlavice na icbm a slbm. Vse ostatni tezko pouzijes do 20 minut. A tam maj Usa vice bez paritu a PRO uz je pro odvetny uder solidni oponent. Vice Viz. Debata.
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Pegeucko píše:Pátrač:
Ty si to nepochopil? Tak si přečti cernakusovo příspěvek.
"Rusové chudinky neví co dělají a nestaví kryty pro ponorky ve skále jako ostatní, ale v blátě" - jinak nebrat doslova.
Přitom si to stačí fakt dohledat a je evidentní, že to nejsou žádné boudy z dřevotřísky ale zodolněné protijaderné kryty ve skalním masivu ještě z dob Studené války. Proto jsem taky uvedl ten kodový název Murmansk-130.

A podobné nářky dnes tlumočí někteří "bývalí ruští důstojníci" do vládních ruských plátků a vděční čeští posluchači to pak převádí do BListů jako ukázku ruské slabosti a obavy z napadení ze strany USA.
Přitom Rusové dokončili rekonstrukci většiny svých ponorek p.667(zbývá jediná), prodloužili životnost RSM-52/54 nejméně do r.2015
a dnes začínají svou tradiční vyděračskou hru známou již z dob Studené války. Když neuděláte co chcem(třeba evropská PRO), nebudem dál jaderně odzbrojovat, protože se bojíme že nám...... něco.
A např. USA už MX zrušili(těžké BR) a Rusové protože se "bojí",tak SS-18 prodlužují životnost. Názorná ukázka, kam vede hra "na strach" před imperialisty z USA. I poměr jaderných zbraní je zajímavý -zřejmě proto rusové stále operují jen poměrem strategických hlavic a nikoliv VŠECH jaderných hlavic. Zaspali v kvalitě tak to pomocí různých výmluv zkoušejí udržet v kvantitě.

Ale to sem fakt nepatří - ty LL jsou plánované až někdy na rok 2015 a snad tepve začali stavět dok pro lodě do 100.000tun.
Jenže krize je teď zahnala do podobné situace jako v polovině 90.let, takže bůh ví jak to bude.
Pegeučko - zdvořile děkuji. Mě skutečně Ruské námořnictvo nijak zvláště nebralo asi ani nebude. Ten paranoidní rys jejich politiky je mnohaletý a já si myslím, že není jen studenoválečnického podhoubí. Je to starší záležitost. Na druhou stranu se mi zdá že některé jejich konstrukce hlavně hladinové jsou poměrně solidní a shořeli na sovětském diletantismu - a nezkušenosti a po rozpadu SSSR na peníze.

Jen poválečná geneze jejich loďstva je přízračná pro potácení se od koncepce ke koncepci bez toho že by někdo v politbyru pochopil, že Rusko a SSSR jsou a vždy byli kontinetální velmocí a na moři se nemohou nic moc prosadit. Doby Ušakova jsou dávno pryč a i zde šlo o válku na vnitřních mořích.

Jejich LL nebo to co za ně lze pvažovat jsou konstrukce zajímavé ale konkurencí LL USA nebo VB v lepších dobách nemohly být ani náhodou. Projekt nových LL je ambiciozní ale nevěřím, že v jejich podmínkách realizovatelný. Spíše si myslím že rozjeli nějakou novou hru. Včerejší proklamativní ochota se vzdát jaderných zbraní pokud to učiní i druzí je Brežněv zpět.

NIkdo se ničeho nevzdá a Rusko bude říkat - my za to nemůžem, my jsme chtěli. Akorát nechápu o co jim právě nyní jde. PRO v Evropě je pasé a LL jim na nic nejsou.

Rusko se v oblasti námořních sil ztratilo z hladiny moří a oceánů a jestli se najde v takové pozici aby to byla opravdu relevantní síla je u Rákosníčka a jeho hvězd.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
fabo
Příspěvky: 8
Registrován: 23/10/2008, 23:19

Příspěvek od fabo »

Chtel bych reagovat na nektere ne uplne presne komentare k ruskym ponorkam.Je treba si uvedomit,jakou funkci strategicke ponorky maji,jak je nutno chranit a jak pripadne pouzit.Jako temer vsechny jaderne zbrane maji jedinou funkci-odstraseni pripadneho protivnika.Ten si musi byt vedom,ze v pripade napadeni stihne prijit odpoved.To plati u lokalnich mocnosti ( Indie x Pakistan , Izrael x arabove ) a samozrejme hlavne u dvou davnych rivalu z minula - USA x Rusko.Diky existenci techto zbrani si ani jedna strana nikdy nedovolila vyvolat konflikt.Kazdemu je jasne,ze teorie tzv.omezene jaderne valky je nesmysl a ze jakykoliv konflikt by byl globalni.To neni zadna studenovalecnicka retorika byvalych ruskych lampasaku.Proc by jinak velmoci udrzovaly tak obrovske jaderne strategicke arzenaly?Prece ne kvuli Severni Korei na jedne strane a Gruzii na druhe :-) Aby byly ponorky opravdovou odstrasujici hrozbou,musi byt schopny reagovat na utok rychle, tedy pokud mozno odpalit rakety najednou.Nemuzou se zasivat nekde v skalnim krytu.To neni stihacka,ktera se pouzije nekolikrat.Mezikontinentalnim raketam trva asi pul hodinky,nez dosahnou cile.Za tu dobu musi hlavice zjistit system vcasne vystrahy,musi reagovat retezec veleni,musi pripravit a provest odpal,pokud mozno ,co nejvice raket.Neumim si predstavit,ze by se v tech par minutach jeste couraly z nejakeho krytu.Jaderna ponorka neni stavena na to,at prezije valku.Znovu opakuju,ze ma jedinou funkci - odstraseni.A rusove,protoze jsou schopni jich na mori udrzovat pomerne malo,museli poresit ,jak vytvorit hrozbu i z ponorek v pristavech.Jejich rakety jsou skutecne primarne konstruovany pro odpal pod vodou.Interval mezi jednotlivymi starty je kolem 2-3 minut.Nadhladinova cvicna vypusteni nebo starty se satelity jsou neco uplne jineho.Proto to jednoduse poresili vyhloubenim koryt pod kotvisti ponorek v pristavu,co sice kvuli technickemu stavu nemuzou na delsi plavbu,ale maji fungujici rakety a tedy muzou predstavovat hrozbu.Za tech par minut by si jednoduse sedly na zadek a odpalovaly jednu raketu za druhou,nez by se pristav vyparil.To presne musi protivnik vedet,at nikdy nezautoci.Pri notorickych problemech s hlucnosti starsich ruskych typu jsou vlastne v pristavech vetsi hrozbou,nez na mori.V ruskem namornictvu je verejnym tajemstvim,ze uz od vypluti doprovazi kazdou ruskou strategickou ponorku 1-2 americke utocne.Kapitani se vicemene vzajemne znaji a vzdy si popreji klidnou a bezpecnou plavbu.Takze ruska ponorka na mori jednoduse nikdy nestihne ani otevrit sachtu,natoz mit cas behem 20-30 minut odpalit vice raket.Teorie o pracech na dne pristavu kvuli budoucim letadlovym lodim je prinejmensim scestna.Staci srovnat ponor ponorky a takove lode.Az tak moc se nelisi.Navic zakladny ponorek nejsou pro jejich letadlove lode.Jde tady skutecne o hloubeni koryt primo pod pristavnim molem ponorky.
cernakus
poručík
poručík
Příspěvky: 797
Registrován: 20/3/2007, 08:15

Příspěvek od cernakus »

Ponorka s nulovou rychlosti se zatpenim balastu potapi kurevsky dlouho. Radove az desitku minut. Tak se mi fakt nezda ze by to bylo vymysleny takhle. Plus berte na vedomi, ze kopat do tekuteho pisku je orisek. Viskozita takoveho materialu je udesna. Museli by tam umistit zabrany, ktere by svymi rozmery byly hodne solidni bazen. Drahy jak svin. Odhadem tak 50-100 mil usd na diru.

Btw. Ruske ssbn jsou sice sledovane americkymi, ale je jim to pikacu platne, kdyz se za nima drzi akula se skvaly. Americka torpeda stoji za hovno a rizeni kabelem predpoklada ze na jednom konci je torpedo a na druhem
ponorka. Coz by tak 10-20 sekund po odpalu torpeda z LA neplatilo.

Americke namornictvo stejne jako letectvo hresi na jednu dlouhodobou podivnost. Jinak bezkonkurencni nosice doplnuje naprosto neadekvatni vyzbroj.
Uživatelský avatar
cover72
7. Major
7. Major
Příspěvky: 3160
Registrován: 12/6/2007, 20:09

Příspěvek od cover72 »

Pokud vím, tak se Mk.48 umí navádět i svým pasivním nebo aktivním sonarem - a pokud 688-class odpálí hafo Mk.48 na SSBN tak ta končí. A mám ti takový dojem, že v případě války by za ruskou SSBN jednu vlastní SSN klidně obětovali. Nehledě na to, že kousek za tou Akulou může prozměnu neslšně plavat Seawolf - a v tom případě prozměnu končí škval (pokud nebude mít nukleární hlavici) protože ten se vzhledem k tomu, v čem se pohybuje sám nijak navádět nemůže :)
cernakus
poručík
poručík
Příspěvky: 797
Registrován: 20/3/2007, 08:15

Příspěvek od cernakus »

Cover:

Problem je, ze hafo jich neodpali a druhak, aby prslo torpedo rizenem kabelem do automatickeho modu, musi byt z ponorky "odpojeno" = naprogramovano. To nejakou vterinu trva a vyzaduje to duchapritomnost obsluhy, kdy tato s predstihem pripusti svoji smrt. Ovsem ani v momente prechodu na automatiku neni vyhrano. Pasiv ponorka zmate klamnymi cily, aktiv potrebuje byt blizko. Hlavni problem je, ze mk.48 je pomale. To ze se u jaderne ponorky pise 25 uzlu neznamena, ze to je limitni rychlost. Zejmena ruske masiny vytahnou i dvojnasobek za cenu nejakeho poskozeni. Navic ponorka ma teoreticky nevycerpatelny zdroj energie a tudiz torpedo prekona v energetickem manevrovani. Proto maji americane radi rizeni kabelem a jinak v podstate nestrileji. Oblbnout vykonny pocitac na ponorce a navic s lidskou obsluhou je v podstate nemozne a to uz pak rozdil rychlosti 20 uzlu a vice hraje roli.
fabo
Příspěvky: 8
Registrován: 23/10/2008, 23:19

Příspěvek od fabo »

Cernakus:
Mas samozrejme ve spouste veci pravdu.Pri hovoru s tim plukovnikem jsem nepatral,jak technicky vyresili kopani doury v pisku.Ale pochopil jsem ,ze je to jakasi z nouze cnost,nejmensi zlo a relativne nejlevnejsi reseni,jak neodepsat ponorky,co nemuzou kvuli zoufalemu technickemu stavu na more a pritom muzou jeste fungovat jako odstraseni.Priste to s nim proberu.To vzajemne hlidani se rus-american-rus muze byt pro VMF problem kvuli uz zminovanemu malemu poctu plnohodnotne plavbyschopnych utocnych ponorek.Jinak samozrejme Skval je uzasna zbran.Zminil jsi problem s rychlosti americkych torped.Nemusi ale strategicka ponorka pred odpalem vyrazne zpomalit nebo zastavit?Pak by nemohla torpedo vymanevrovat.
Uživatelský avatar
rabo
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 2134
Registrován: 16/1/2007, 11:52

Příspěvek od rabo »

Neviem, ako USA, ale Rusko reálne vyskúšalo hromadný podhladinový štart celého bojového kompletu zo strategickej jadrovej ponorky až niekedy v 90. rokoch. Na hladine to tuším ani neskúšali...
Ide o menej známi cvičný pokus "Begemot -2" počas ktorého bolo z ponorenej ponorky K-407 "Novomoskovsk" projektu 667 BDRM, vystrelených všetkých 16 rakiet R-29RM s niekoľko sekundovým odstupom. Táto akcia bola do dnešnej doby neprekonaná.

Begemot-2 + pekné zábery interiéru ponorky

http://www.navy.ru/forum/index.php?PAGE ... ssage27029



V ruskem namornictvu je verejnym tajemstvim,ze uz od vypluti doprovazi kazdou ruskou strategickou ponorku 1-2 americke utocne.Kapitani se vicemene vzajemne znaji a vzdy si popreji klidnou a bezpecnou plavbu.Takze ruska ponorka na mori jednoduse nikdy nestihne ani otevrit sachtu,natoz mit cas behem 20-30 minut odpalit vice raket.
A v Americkom námorníctve je neverejným tajomstvom, že sonar AN/BQQ-5 na ponorkách triedy Los Angeles , je schopný zachytiť najstaršiu zavedenú strat.ponorku projektu 667 BRDM na vzdialenosť menšiu ako 10km a aj to pri dobrých hydro-akustických podmienkach / v studených vodách severných morí to je ešte menej /. V prípade triedy Improved LA sa zvýšil dosah na 30 Km / pri dobrých podmienkach /. Na to aby ich sledovali by museli "raketonosiče" vplávať do medzinárodných vôd, v opačnom prípade by museli "stíhačky" vplávať do ruských vôd.
Nehledě na to, že kousek za tou Akulou může prozměnu neslšně plavat Seawolf - a v tom případě prozměnu končí škval (pokud nebude mít nukleární hlavici) protože ten se vzhledem k tomu, v čem se pohybuje sám nijak navádět nemůže Usměv
Projekt 971 by v hlučnosti mal byť nikde medzi triedou LA a Seawolf. Tak, že tam by to malo byť len o sonaroch.
cernakus
poručík
poručík
Příspěvky: 797
Registrován: 20/3/2007, 08:15

Příspěvek od cernakus »

Bezesporu mas pravdu. Ovsem pokud by ruska ponorka chtela odpalit icbm, zrejme by nejdrive resili americke ponorky v blizkosti. To uz pak zalezi jestli je ssbn utocna nebo odvetna a jestli ma american instrukce a rus o nich nevi atd. Cela situace pak plave na vode, tedy pod vodou. Ostatne rusove pocitaji, ze v pripade prvniho uderu z usa, by o sve ssbn s velmi vysokou pravdepodobnosti prisli, ponevadz by rus netusil, ze utocna ponorka si nehraje, kdyz se k ni blizi plnou rychlosti. Pri vdzalenosti do 2,5 km by ponorka musela letat, aby unikla torpedu a hry na honenou s odstupem pod 1 km jsou vicemene caste. Obcasne havarky, kdy to v plne rychlosti naperou do dna nebo rybarske barky jsou toho dukazem.
fabo
Příspěvky: 8
Registrován: 23/10/2008, 23:19

Příspěvek od fabo »

cernakus:
Na kazdy pad to musi byt obrovsky stres.Muset se rozhodovat behem par sekund,maximalne minut a vedet,ze sranda konci.Ten clovek chvili na strategicke ponorce slouzil.Naskakovala mi husi kuze,kdyz vypravel,ze mel v ruce obalky s kody a cili pro odpal raket.
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Pánové mám vážnou, obavu, že až se sem podívá Pegeučko tak nám provětrá játra . Z letadlových lodí jsme uděali ponorky a to není OK. Pokud chcete pokačovat o ponorkách dejte vědět a oddělíme to do samotného tématu - nerad bych aby z LL které si rozhodně zaslouží samostatný post vzniklo smetiště, byť z velmi zajímavých a kvalitních postů.

Takže jak to bude? Oddělit? Pošlete PM, sem to nedávejte.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
fabo
Příspěvky: 8
Registrován: 23/10/2008, 23:19

Příspěvek od fabo »

Patrac:
Mas pravdu.Omlouvam se,asi jsem tuto diskusi nechtene zacal ja.Cetl jsem si ted svuj prvni prispevek.Chtel jsem se podelit o par zajimavosti primo z hlubin generalniho stabu VMF a to,ze rusove maji jen ctyri piloty s opravnenim pristavat na Kuznecovovi mi prislo nejkonkretnejsi.Proto jsem to umistil sem.Na piloty ale nikdo nereagoval a rozebehla se diskuse o dirach v pristavech ponorek.
Uživatelský avatar
freeman
štábní rotmistr
štábní rotmistr
Příspěvky: 237
Registrován: 13/5/2006, 18:55
Bydliště: slovakia - absurdistan

Příspěvek od freeman »

Tak nechcem byť picho hnid :-) ale to že majú len 4 pilotov je podla mňa blbosť udáva sa okolo 20 veď kuznetsov bol naposledy na dalnom pachode v atlantiku a stredomorí naposledy na prelome konca roka 2007 a 2008 a znou v r 2008 koncom a vždy bolo videť na palube cez 10 lietadiel agenturne správi uvádzali že ich raz bolo vo vyduchu 7 počas cvičenia. Putin avizoval nedávno nákup migov 29 kub - námorná dvojsedadlovka v rámci podpory pre firmu mig. nedávno taktiež došlo k dohode o znupoužívaní trenažéra nitka na ukraine a rusi oznámili plán na výstavbu nové výcvikové strediska pretože to na ukraine už prestáva vyhovovať.
Inak pri poslednom nasadení minulí rok ked bol kuznetsov na návšteve v tureckom prístave sa tam stala nehoda pri skrate a následnom požiari zahynul jeden človek pri hasení.

tu sú fotky z predposledného nasadenia kuznetsova : http://navsource.narod.ru/photos/02/173/index.html
Now it's all over and I'm standin' pretty
In this dust that was a city
If I could find a souvenir
Just to prove the world was here....
fabo
Příspěvky: 8
Registrován: 23/10/2008, 23:19

Příspěvek od fabo »

Nejsi picho hnid ani hnido pich :-) Jen jsi to necetl pozorne.Maji ctyri piloty s opravnenim pristavat.Paty se nedavno rozbil.Taky mi to prislo silene,ptal jsem se nekolikrat.Nejdriv jsem myslel,ze moje rustina uz je spatna.Ale opravdu jsou jen ctyri.Samozrejme pilotu,co muzou startovat maji vic.Takze paluba muze byt plna letadel,ale Ti hosi musi letet pristat na pevninu.Je to porad ta sama historie o nedostatku penez na vycvik.Pises,ze neco planuji.Urcite je to rozumne.Ale tezko
rict,jak jim vojensky rozpocet ovlivni ekonomicka krize.Rusko ji proziva mnohem hur nez my.
Uživatelský avatar
freeman
štábní rotmistr
štábní rotmistr
Příspěvky: 237
Registrován: 13/5/2006, 18:55
Bydliště: slovakia - absurdistan

Příspěvek od freeman »

Hmm nezdá sa mi praktické pristávať na pevnine povedzme že je to tak tak ako je potom možné že ked lietali v atlantiku tak by sa museli trepat dost daleko na nabližšie ruské letisko a ako je potom možné že lietadiel neubúdalo z paluby ked sa mohli vrátit pristát len 4 piloti ?
Neviete niekto náhodu čo je tá biela vec na tej tyčke čo vyzerá ako vodojem ? http://navsource.narod.ru/photos/02/173/02173103.jpg na kuznetsove pribudli 2 jeden vpredu na mostíkom a druhý vzadu asi je to nejaký satcom lebo tieto biele gule pribúdajú viacerých lodiach medzičasom aj na petrovy velikom a niektoých torpédoborcoch
Now it's all over and I'm standin' pretty
In this dust that was a city
If I could find a souvenir
Just to prove the world was here....
fabo
Příspěvky: 8
Registrován: 23/10/2008, 23:19

Příspěvek od fabo »

Neres Rusko nasim pohledem,co je prakticke a co ne.Tam nekdy nase logika neplati.A kdyz nemaji prachy na holou udrzbu lodi,nezbyva ani na vycvik.Posledni roky se to samozrejme zacalo zlepsovat,ale program vycviku neni hotovy do druheho dne.
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Jestli je to pravda tak ta loď je pouhá ikona která zobrazuje to, co lze pvažovat za zmizelou slávu sovětského námořnictva a těžko může být příslibem do budoucnosti.
Bojová síla letadlové lodi je v jejích letadlech a pilotech co je ovládají. K čemu to je když to nemá tento nosný atribut.

Fabo - to bych souhlasil - při hodnocení Ruska neplatí žádná kitéria. Tedy taková jaká bychom uplatnili u nás či na západě. U Ruska to je jednoduché - stačí akceptovat skutečný stav a kritérii se nezatěžovat.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
rabo
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 2134
Registrován: 16/1/2007, 11:52

Příspěvek od rabo »

Chtel jsem se podelit o par zajimavosti primo z hlubin generalniho stabu VMF a to,ze rusove maji jen ctyri piloty s opravnenim pristavat na Kuznecovovi mi prislo nejkonkretnejsi.
Moja chyba, tento údaj mi unikol. Priznám sa, že neviem úplne presne aká je situácia dnes, ale pred 5 rokmi vyzerala takto : od 22. septembra do 22 októbra 2004 sa TAVKR "Admiral Kuznecov" zúčastnil cvičenia v blízkosti Islandu. Na palube sa nachádzalo 10 ks Su-33 / v tom čase boli vo výzbroji v počte 24 ks /, 2 ks Su-25UTG, 4 vrtuľníky a 18 stíhacích pilotov. Počas tohto obdobia bolo vykonaných viac ako 90 letov / to by boli 4 piloti dosť vyťažení / . Už v tom čase predstavovali piloti z "Kuznecova" určitú elitu a na rozdiel od iných stíhačov mali ročné naliatané od 80 do 100 hod. Pravdou však je, že časť letov bola vykonaná v špecializovanom leteckom učebno-tréningovom centre "Nitka" na Ukrajine.

Mená niektorých stíhacích pilotov, ktorí v súčasnosti určite môžu lietať z paluby "Kuznecova". Všetci sú príslušníci 279teho "Otdelnogo korabeľnogo istebiteľnogo aviaploka" -
major Igor Mitroščenko, kap. Sergej Lučnikov, plukovník Sergej Rasskazov a Viktor Dubov, podplukovníci : Igor Matkovskij, Sergej Ustjuchin, Pavel Podguzov, Nikolaj Deriglazov, Jurij Korneev, Pavel Prjadko, Evgenij Kuznecov,Mečislav Savickij...
Uživatelský avatar
kopapaka
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 3837
Registrován: 26/1/2008, 20:47
Bydliště: kósek od Prostějova

Příspěvek od kopapaka »

I kdyby to byla pravda, víte jistě co to znamená? Jaká jsou kritéria? Část těch dalších pilotů prostě jen nemusela splnit požadavky, právě kvůli zmíněnému nedostatku peněz. Ale o kolik to bylo, to se těžko dozvíme.
Ono jde spíš o to, kolik jich UMÍ přistávat. Navíc zacvičit zkušeného pilota, který navíc má nějaké zkušenosti z letadlovky nebude trvat až zas tak dlouho ( tím nemyslím za den... ). Bude zvýšení počtu pilotů znamenat měsíc nebo třeba rok intenzívního výcviku?
Mě to píš připadá jako čtyři instruktoři s povolením přistávat za jakýchkoli podmínek a ten zbytek si aspoň udržuje návyky.
ObrázekObrázek Obrázek
"Válka je Mír, Svoboda je Otroctví a Nevědomost je Síla!"
Odpovědět

Zpět na „Námořnictvo“