Článek 1.
Skupina armád Sever pod velením polního maršála rytíře von Leeba měla zaútočit se dvěma armádami a jednou tankovou skupinou z východního Pruska přes Němen. Jejím úkolem bylo zničit sovětské ozbrojené síly v Pobaltí a dobýt Leningrad. V čele Leebových vojsk měla postupovat 4. tanková skupina generálplukovníka Hoepnera. Generálové von Manstein a Reinhardt veleli svým dvěma mechanizovaným sborům. Skupině armád Sever byla přidělena 1. letecká armáda generálplukovníka Kellera.
Zde u skupiny armád Sever byl na několika místech zvolen jiný začátek než dělostřelecká příprava. Bezhlučně se zvedly v 3,15 hod. 22. června 1941 vlny pěších a střeleckých pluků a speciální skupiny ženistů ze svých úkrytů v polích porostlým obilím. Na jiných místech však dělostřelecká příprava probíhala. Bezhlučně proběhla především na hranici Rusy obsazené Litvy. V některých místech jako zde, byly totiž vybudovány pevnůstky obehnané dráty a proto tato místa překonávaly pěší jednotky s pomocí ženistů. Teprve po překonání prvních metrů na celém úseku skupiny armád Sever pěšími jednotkami začaly vyrážet tanky. Na některých místech se německé jednotky dostaly již v prvních hodinách do těžké situace s fanaticky bojujícími obránci pevnůstek. V jiných místech měli sověti dobře zamaskovaná kulometná hnízda (např. v obilných polích), nechali projít první sled německých pěšáků a palbu spustili až na druhý sled a do zad prvého sledu. Likvidace byla obtížná a stála mnoho obětí. U Baltického moře se však průnik podařil, nepřítel zde ustoupil z předsunutých linií, ale byl Němci stále pronásledován. Po 34 hodinách stál již 505. pěší pluk 70 km v hloubce nepřátelského území. V prostoru útoku 56. tankového sboru generála Mansteina v lesních oblastech severně od Němenu nebylo místo pro velkoplošnou operaci. Proto byla nasazena jen 8. tanková divize a 290. pěší divize. Bylo zde nutné hned první den proniknout do hloubky 80 km na území nepřítele a překvapivým úderem obsadit velký silniční viadukt přes údolí Dubysy u Ariogaly. Kdyby se tento záměr generála Mansteina nepodařil uvízla by německá vojska v hluboce zaříznutém údolí řeky a nepřítel by měl čas se zformovat. Přes těžké boje se však tento záměr hned první den podařil. Sovětská pohraniční vojska nedokázala 290. pd a za ní postupující 8. td zastavit a byla rozprášena.
Manstein dobře věděl již při plánování postupu skupiny armád Sever, že musí rozetnout ruská příhraniční vojska na dvě části a postupně je likvidovat. Toho může dosáhnout jedině šílenou operací, tj. rychlým dobytím Dvinska (Daugavpils) na řece Dvině. 22. června 1941 v 19 hod. na čele 8. td generála Brandenbergera ve svém velitelském tanku po dobytí údolí Dubysy u Ariogaly nasadil k největšímu Blitzkriegu všech dob. Zavelel, starat se o zajištění a vpřed! Manstein začíná provádět tankový výpad, který by žádný učitel taktiky nepovažoval za možný. Chce prorazit prostředkem silně obsazeného nepřátelského území a obsadit nepoškozené mosty přes řeku Dvinu vzdálené 273 km..
Že to nebude žádná procházka se ukáže již za 32 hodin u jednotek, které nechal za sebou. 24. června ve 13 hodin nastává u Dubysy velice těžká situace. Východně od Rosenie nasazují Rusové silné tankové svazy a odehraje se zde první velká tanková bitva, to když je napaden 41. tankový sbor generála Reinhardta. Více než sto nejtěžších sovětských tanků se přivalí z východu vstříc 41. ts. Nejprve narazí na 6. tankovou divizi generála Landgrafa. 1. td zaútočí, aby ulevila 6. td. První den jsou jen drobné potyčky. Druhý den 25. června 1941 však začíná sovětský tankový útok se supertěžkými obrněnými kolosy KV-1 a KV-2 o hmotnosti 43 a 52 tun. Sovětský útok převálcuje u Vosiliskisu 2. prapor 113. střeleckého pluku Němců. Pluky německé1. td zahajují palbu na 800 metrů, ta je neúčinná. Tanky proti sobě manévrují, až se dostanou na 50 a 100 metrů. Ruské tanky se valí dál, německé granáty se od nich odrážejí. Dojde k děsivé situaci, ruské tanky proniknou skrz řady 1. tp a valí se na střelce do týlu. Německý tankový pluk se otočí a postupuje na stejné úrovni jako ruské tanky. Přitom se podaří zneškodnit pár ruských tanků. Německé dělostřelectvo v otevřených palebných postaveních sklopí hlavně do vodorovné polohy a přímou střelbou nakonec nepřátelský útok zastaví. Tankový pluk přejde do protiútoku a obratným manévrováním a větší rychlostí sovětské kolosy vymanévruje. Palebnou kázní a dobrým radiovým spojením se podaří protivníka zatlačit o 3 km zpět a u Vosiliskisu je vybudována zajišťovací fronta. Obranné boje však trvají.
Balticmap. june41