Walther Pistole 38 (P38)

Panzerfaust, pušky, samopaly, granáty, lehké zbraně

Moderátor: Zemakt

Odpovědět
Kali
svobodník
svobodník
Příspěvky: 29
Registrován: 26/8/2004, 14:02
Bydliště: Praha-4

Walther Pistole 38 (P38)

Příspěvek od Kali »

Roku 1938 zavedla německá armáda do výzbroje pistoli Walther 38. Měla dvojčinný spouštěcí mechanismus a již pří konstrukci se počítalo s možností hromadné výroby. V praxi se osvědčila natolik že si západoněmecká armáda objednala u výrobce další sérii ještě v roce 1957.

Walther Pistole 38 (P38):
ráže:9mm
délka:216mm
ústová rychlost:356m/s
hmotnost:960g
dostřel:1500m

Obrázek
Uživatelský avatar
rott
četař
četař
Příspěvky: 75
Registrován: 1/1/2005, 13:34
Bydliště: Slezko

Walther

Příspěvek od rott »

Německá armáda hledala ve druhé polovině 30.let náhradu za svojí starou služební pistoli P-08 Parabelum, která sice stále vyhovovala přesností, ale výrobně byla náročná. Od roku 1935 pracovala na vývoji novézbraně firma Carl Wather v Zella Mehlis a po čtyřech letech pokusů uspěla se svým typem, zavedeným do výzbroje jako vzor 1938 (P-38). Tato pistole měla dvojčiný spoušťový mechanizmus s vnějším kohoutem odvozený od policejního vzoru Walther PP a spolehlivou pádovou pojistku. Při výstřelu byl její závěr uzamčen kývavou závorou, uvolňovanou při krátkem zpětném pohybu hlavně.
První stovku pistolí P-38 dostala armáda v srpnu 1939 a do konce prvního roku války jich převzala 1470. Následně výroba rychle narůstala, takže do konce války dostaly německé ozbrojené síly více jak milion kusů této zbraně. 580 000 z nich vyrobila firma Walther, v listopadu 1942 se zapojila také firma Mauser, která Wehrmachtu a policii předala 360 000 kusů P-38 a později na tomto programu pracovala i firma Spreewerke. Pistole P-38 byla řešená natolik moderně, že zůstala ve výzbroji německé armády dodnes pod označením P-1. :D
Uživatelský avatar
Ringhofer
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 128
Registrován: 8/3/2005, 17:23

Příspěvek od Ringhofer »

Nádherná zbraň, pravděpodobně nejlepší pistole 2. sv. války.
Stejně všichni umřeme....
Uživatelský avatar
Akvaman
Prudič neodbytný
Prudič neodbytný
Příspěvky: 81
Registrován: 23/5/2006, 15:02
Bydliště: Pardubice,Česká Republika

Příspěvek od Akvaman »

Pěkná pistol ale nevíte jset li měla větší průraznost než colt 1911?A na kolik nábojů měla zásobník?
Uživatelský avatar
sa58
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 3477
Registrován: 4/2/2005, 12:43
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sa58 »

Akvaman píše:Pěkná pistol ale nevíte jset li měla větší průraznost než colt 1911?A na kolik nábojů měla zásobník?
zase srovnáváš hrušky s jabkama - co má asi větši zastavovací schopnost? 9x19 Luger nebo .45 Colt?

Kapacita zásobníku je 8 nábojů.
ObrázekObrázekObrázekObrázek

"Nachystejte květináče, na vánoce sem zpátky!"
Molotov
vojín
vojín
Příspěvky: 11
Registrován: 11/9/2008, 21:22
Bydliště: Praha

Příspěvek od Molotov »

Dobrý večer pánové,

já mám dotaz k P 08, což je v této rubrice asi tematicky nejblíž.

Zajímalo by mne zda u P 08 zůstával závěr po posledním náboji v "zadní poloze" - což je tedy zřejmě dost nepřesný výraz, prože ten kloub se vytrčoval při výhozu směrem vzhůru, že? Tedy jestli ten závěr zůstal v této "otevřené poloze", nebo zda se vrátil do polohy jako před výstřelem.

Děkuji za odpověď
Uživatelský avatar
alibaba
7. Major
7. Major
Příspěvky: 707
Registrován: 15/8/2007, 00:30
Bydliště: Cotswold

Příspěvek od alibaba »

Molotov píše:Dobrý večer pánové,

já mám dotaz k P 08, což je v této rubrice asi tematicky nejblíž.

Zajímalo by mne zda u P 08 zůstával závěr po posledním náboji v "zadní poloze" - což je tedy zřejmě dost nepřesný výraz, prože ten kloub se vytrčoval při výhozu směrem vzhůru, že? Tedy jestli ten závěr zůstal v této "otevřené poloze", nebo zda se vrátil do polohy jako před výstřelem.

Děkuji za odpověď
Ano zustava.
Obrázek
Zachyt zaveru (22) nema hmatnik - uvolnuje se popotazenim zaveru.


Mimochodem, doplnil bych k clanku o P38 ze italska Beretta tento system pouzila u serie 92/96/98 ( M9 zavedena v U.S.Army ).
Odpovědět

Zpět na „Pěchotní výzbroj“