Směr Kyjev a Krym I. Č 1 a 2.

Události na východní frontě v letech 1941-1942 na jihu

Moderátoři: michan, Pátrač

Odpovědět
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6811
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Směr Kyjev a Krym I. Č 1 a 2.

Příspěvek od michan »

Směr Kyjev a Krym I. Č 1 a 2.

Část 1.

Skupina armád Jih, pod velením polního maršála von Rundstedta, má na jižním směru tři armády a jednu tankovou skupinu. Vzdušný prostor zabezpečuje 4. letecká armáda, které velí generálplukovník Löhr. Cílem skupiny armád Jih je obklíčit a zničit ruské síly generálplukovníka Kirponose v Haliči a na západní Ukrajině ještě před Dněprem, zajistit přechody přes tuto řeku a nakonec dobýt Kyjev. Rumunští spojenci a 11. německá armáda, které spadají pod Rundstedtovo velení, stojí prozatím v záloze.
Zde u skupiny armád Jih se průzkumem ukázalo, že zde stojí největší soustředění sovětských vojsk, a že je zde, před Ukrajinskou obilní komorou, vybudována obrana zvláště silně a pečlivě. Polnímu maršálu von Rundsedtovi a veliteli jeho 1. tankové skupiny generálplukovníkovi von Kleistovi tak ve východním tažení připadl nejtěžší úkol.
Velitel Jihozápadního ruského frontu, generálplukovník Kirponos, své čtyři armády rozdělil na dvě skupiny a rozmístil je do hloubky. Dobře maskované linie bunkrů, těžká polní opevnění a rafinované překážky udělají z překročení hranic krvavou vojenskou operaci

Plán útoku skupiny armád Jih předpokládá, že po leteckých útocích a dělostřelecké přípravě, vyrazí 17. armáda generála pěchoty Stülpnagela a 6. armáda generála pěchoty Reichenaua, překročí hranice a vytvoří prostor pro útok 1. tankové skupině von Kleista, která se s vozidly s bílým „ K „ rozjede k „ blitzu „. Až prorazí tanky dostatečně hluboko stočí se vpravo a budou postupovat na jih, tím začne obkličovací operace, neboť teprve tehdy vyrazí z Rumunska 11. armáda generálplukovníka rytíře von Schoberta a rumunské jednotky. Společně tak uzavřou kotel ve kterém uvíznou ruské jednotky. Tolik plán. „ Ale Bohužel!“


Po dělostřelecké přípravě a leteckých útocích vyráží ve 3,15 hod. 22. června 1941 divize 17. armády a musí se prokousávat liniemi bunkrů mezi Lvovem a Przemyslem a naberou zpoždění. 6. armáda se přes tvrdošíjný odpor přece jenom přes Styr probojuje.
Východně od Lvova se Kleistově 1. ts podaří průlom a vozidla s bílým „ K „ se chtějí rozjet k „ Blietzkriegu „ ( „ blitzu „ ). Kirponos se však okamžitě snaží obklíčení sovětských vojsk na velkém prostoru zabránit. Rychle přisune tankové divize, zahájí protiútok a tvrdě napadne pronikající německé divize.
Časový plán německého postupu je zmařen, rozpoutá se zde těžká tanková bitva trvající několik dní.
Útočí zde těžké tanky KV-1 a KV-2 dokonce je zde nasazen supertěžký tank Vorošilov se svými pěti otočnými věžemi. Německé tanky Panzer III se svými 37 a 50 mm kanony jsou prakticky bezmocný a musí uhnout. Do boje s tanky nastupuje dělostřelectvo. Také zde se objeví nový sovětský tank T-34, který se vyznačuje obratností, pancířem a rychlostí.
První T-34, KV-1 a KV-2 se objeví u Styru proti 16. td. 16. protitankový oddíl se svými protitankovými kanony zaujme postavení a začne pálit. Skoro vždy na 100 m zasahuje. Vojáci počítají zásahy, 21,22,23 krát udeří granáty 37mm kanonu do pancíře. Ale střely se od pancířů odrážejí. Teprve když se podaří zásah z 50-60m do otočného věnce, tanky se otáčejí a jedou pryč. Tank nemůže pohybovat věží, ale jinak se mu nic nestalo. Protitankovci si oddechnou aspoň na chvíli. Zde dostal jejich, do té doby osvědčený, 37mm protitankový kanon přezdívku „ Heeresanklopfgerät – armádní klepadlo

Obrázek
Jih22 June41.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6811
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

Směr Kyjev a Krym I. Č 2.


Část 2.

Tankové divize 1 ts generálplukovníka von Kleista se svým těžkým dělostřelectvem několik dní provádí obranné boje s protiútoky. Lepší manévrovací schopnosti německých tanků a zkušenost německých tankistů zde postupně vítězí. Postupně se daří zatlačovat ruské jednotky za těžkých bojů do vnitrozemí.
Těchto několik dní zde na hranicích má však vliv na celkový postup skupiny armád Jih a v pozdějších měsících i na rozhodování u ostatních skupin armád.
Velitel 26. td generálmajor Hube, první dny bojů zde na jihu charakterizuje slovy: „ Jde to pomalu, ale jistě dopředu „. Plán „ Barbarossa „, však počítal v červenci 1941 s obkličovací operací, která měla zde na jihu v kotli zničit příhraniční sovětská vojska, ale to se nestalo. Proto musela přijít jiná velká operace a to s pomocí tankových jednotek ze skupiny armád Střed za několik měsíců. Tu si popíšeme v pravou chvíli. Tento okamžik ale byl i příčinou, proč musel Hitler stáhnout vojska a nepostupovat k dobytí Moskvy.

22. června 1941 ve 3,15ho se na rumunsko – ruské hranici, kde stála 11. armáda generálplukovníka rytíře von Schoberta s rumunskými jednotkami nestalo skoro nic. Žádná dělostřelecká příprava, žádný útok. Probíhaly zde jen průzkumné akce, odpoledne se několik ruských bombardérů pokusilo bombardovat silnice. Plán zde předpokládal ochranu rumunských ropných polí v případě ruských útoků a již popsané zpoždění, až Kleist prorazí.
Ruské pohraniční hlídky se chovaly klidně až do doby, kdy se ozve silná detonace – průzkumná hlídka 198. pd pronikla přes řeku Prut a zničila sovětskou strážní věž. Němci nepotřebovali, aby jim sověti koukali do kuchyně. Byla to jediná válečná událost na jižním úseku východní fronty přes den 22. června 1941. Teprve večer 22. června 1941 zahájí 198. pd průzkum bojem., 305. pěší pluk překročil řeku Prut a obsadil řekou a hranicí rozdělené město Sculeni. Několik dní zde Německá vojska toto předmostí brání proti útočícím sovětským jednotkám. Takto míjí den za dnem. Zpoždění na severním křídle skupiny armád Jih u 6. a 17. armády znamená, že musejí čekat i Schobertovy divize.
Čas se naplní 1. července 1941, 198. divize ze svého předmostí a ostatní divize vlevo a vpravo překročí řeku Prut.
Přesto, že by se překvapení nemělo konat, podaří se 170. pd přepadem obsadit dřevěný most přes Prut u vesnice Tutora.
Těžké, prudké a krvavé boje proběhnou o jedinou pevnou cestu přes bažinaté uzemí. Poručík Jordan tuto 800 m dlouhou cestu, nezbytnou pro další postup 11. armády , zajistí za cenu 24 padlých a raněných obchvatem.
Útok 11. armády a rumunských jednotek pokračuje dál směrem k řece Dněstr. Neprobíhá však tak jak plán „ Barbarossa „ předpokládal, neboť Schobert netlačí před sebou ustupujícího nepřítele do kotle.

Po deseti dnech těžkých bojů pronikly Rundstedtovy tankové divize do hloubky 100km. Bojují s početně silnějším nepřítelem a musí přejít do obrany. Nepřítel podniká stálé protiútoky. Generálu Kirponosovi se podaří uniknout z plánovaného německého obchvatu severně od Dněstru. Zde na jihu nedovolí Němcům nasadit na „ blitz „. Začíná jen pomalu ustupovat k opevněními tvořené „ Stalinově linii „ po obou stranách Mogileva.
Časový plán, který měla skupina armád Jih je zcela rozbitý. Je tím, ale narušen i celý plán „ Barbarossa „. Nyní půjde o to, je – li toto zpoždění možné dohnat, jak zareaguje Hitler, jaká opatření zvolí?

Použité materiály pro celou Východní frontu:

Donald Sommerville - Druhá světová válka den za dnem.
Lucas Cooper - Hitlerovy elitní jednotky.
G. K: Žukov – Vzpomínky a úvahy 2.
Paul Adair – Hitlerova největší porážka.
Paul Carell – Spálená země.
Horst Scheibert – Německé obrněné jednotky.
Velká vlastenecká válka.
Memoáry – maršál Vasilevskij
Darius Jedrzejewski, Zbigniew Lalak – Ocelová lavina.
Christhoper Andrew, Vasilij Mitrochin – Neznámé špionážní operace KGB.
Mé poznámky a mapy.
Naposledy upravil(a) michan dne 2/2/2008, 08:21, celkem upraveno 1 x.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6811
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

U onoho pětivěžového tanku, některou literaturou nazývaného "Vorošilov" se jedná o těžký tank T-35, který je zde na Palbě popsán sa 58.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
jean2005
podpraporčík
podpraporčík
Příspěvky: 266
Registrován: 27/7/2007, 10:37
Bydliště: Pardubice

Příspěvek od jean2005 »

Nevím, jestli se do těchto článků smí psát odpovědi, kdyžtak to smázněte.
Článek je velmi poutavě napsán, ale chybí mi tu čísla, tak se pokusím něco málo doplnit, pro začátek třeba počty tanků na obou stranách pro porovnání a podivení.
Takže na straně západní, čili u HeeresGruppe Süd bylo nasazeno:
Pz-I: 8ks, Pz-II: 211ks Pz-III (37mm kanon): 100ks, Pz-III (50mm kanon): 255ks, Pz-IV: 100ks PzBfWg (velitelské tanky, vyzbrojené pouze kulomety): 54ks, celkem 728 tanků.
A na straně východní bylo (ovšem k 1.6.41): u Kyjevského okruhu: 5465 tanků. z toho 1124 nových (KV, T-34, T-40) a u Oděského okruhu: 1011, z toho 178 nových. Součet: 6576 tanků, z toho 1302 nových verzí. Dalších 206 nových tanků bylo vyrobeno do 21.6. a všechny byly předány západnímu a jižnímu směru.
Takže celkový poměr na jihu je 9:1 pro Rusy, což je poměrně slušná přesila, ne?
A něco málo k T-35: dle různých zdrojů jich tady na jihu bylo celkem 49 nebo 51 kusů, ale jestli si vůbec zabojovaly, tak jen velmi okrajově. Vzhledem k enormní spotřebě paliva (600l/100km na silnici a v terénu až 1100 litrů/100km!!!) a jejich naprosté nespolehlivosti (před válkou se s T-35 jezdilo jen na přehlídky, posádky cvičily na T-26) jich většina zůstala opuštěná posádkou pro poruchu, nebo bez benzínu. Odtáhnout je nebylo čím, vzhledem k rozměrům a hmotnosti. Bojově byly zcela bezcenné: byly nepohyblivé, tvořily velký cíl, slabě pancéřovaný k tomu, velitel nestíhal sledovat terén a zadávat cíle všem věžím (chybělo něco jako stanoviště řízení palby na bitevní lodi), prostě byl to Stalinův dinosaurus.
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6811
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

Jean2005 - v jednotlivých subkapitolách - Východní fronta
http://www.palba.cz/viewforum.php?f=7
- je dle časové osy od 22 června do Bagrationu včetně, z mnoha podkladů - dole pod subkapitolama je i úvod
http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=1188
- viz podklady:
Použitá literatura:
Donald Sommerville - Druhá světová válka den za dnem.
Lucas Cooper - Hitlerovy elitní jednotky.
G. K: Žukov – Vzpomínky a úvahy 2.
Paul Adair – Hitlerova největší porážka.
Paul Carell – Spálená země.
Horst Scheibert – Německé obrněné jednotky.
Velká vlastenecká válka.
Memoáry – maršál Vasilevskij
Darius Jedrzejewski, Zbigniew Lalak – Ocelová lavina.
Mé poznámky a mapy.
.. vypsána chronologie celého tažení a válka na východě Německo - SSSR 1941 - 44.
Nikde není psáno, že není možno dát dodatek, jako je množství použité techniky, letectva v jednotlivých úsecích a bitvách a podobně.
Napiš to jako dodatek, přidej použitou literaturu, pokud možno a raději né jednoho autora.
Bohužel příspěvkama je časová osa v subkapitolách zpřeházena ( web to zpět řadit dle časové osy neumí) a čtenář se musí dívat, jak jdou bitvy za sebou dle místa a I., II, III...atd.
Je mnoho cest jak popsat historii - čtivější zde na palbě mě připadla cesta tato. Technika, čísla ( pokud je toho moc) v popisu děje totiž rozptyluje a uniká souvislost děje.
Techniku zde popisovali jiní. Doplnění pod popis - proč né.
Některé historické věci, jako loďstvo u Koreje zde také doplnil skvěle Norad.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Ragnaar
vojín
vojín
Příspěvky: 13
Registrován: 30/10/2007, 11:42
Bydliště: Mělník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ragnaar »

Údaje o počtech a pohled na tuto bitvu z hlediska nasazení (nejen) T-34 obsahuje tento článek: T-34 - Organizace a první nasazení
Obrázek
Odpovědět

Zpět na „1941-1942 - Skupina Armád Jih“