Směr Rostov Jih 1941 Č 1-2.

Události na východní frontě v letech 1941-1942 na jihu

Moderátoři: michan, Pátrač

Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6811
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Směr Rostov Jih 1941 Č 1-2.

Příspěvek od michan »

Směr Rostov Jih 1941 Č 1 – 2.

Část 1.

Po skončení obkličovací operace u Kyjeva postupoval Manstein na Krym a ostatní armády skupiny armád Jih se probojovávaly mezi Dněprem a Donem dále na jih.
Tanková skupina Kleist mezitím povýšená na 1. TA pronásledovala poražené Rusy a zahajovala útok na Rostov.

Obrázek


Po těžkých bojích mezi 12. a 17. říjnem 1941 padl přístav Taganrog u Azovského moře. Jak těžké to byly boje a jaké byly oběti říká jediný příklad: 3. rota pěšího pluku „Leibstandarte Adolf Hitler“ se vrátila se 7 muži z boje. Všichni ostatní padly, ale řeku Mius překonaly.
1.horská divize vyrvala sovětské 12. armádě 20. října 1941 Stalino. Zbrojní centrum Doněcké pánve tak padlo do německých rukou. 24. října 1941 Reichenauova 6. armáda na severním křídle skupiny armád Jih obsadila průmyslovou metropoli Charkov.
28. října překročila 1. TA generálplukovníka von Kleista se všemi svými částmi řeku Mius a generál von Stülpnagel stál se 17. armádou na řece Donec. V tuto chvíli i zde zvítězil „generál Bahno“, který přerušil všechny operace.
Když začalo mrznout mohl Kleist na pravém křídle pokračovat v útoku.
Sověti využili přestávku, kterou bahno způsobilo a na Kavkaze zmobilizovali divize, sbory a armády. Členem Timošenkova frontu se stal do té doby neznámý Nikita Sergejevič Chruščov, který se zde ukázal jako výborný organizátor nových bojových svazků a partyzánských skupin.
Zatímco Sovětům vznikali stále nové a nové svazky u Němců se stále zřetelněji, zvláště zde na jihu, ukazovalo: „přikrývka byla všude příliš krátká“. Tj. nikdy nebyly k dispozici rezervy. Pokud Rusové udělali někde průlom, Němci museli jinde stáhnout jednotky, aby průlom zachytili a ty pak chyběly. Bylo zjevné, že zde na jihu chybí nejméně jedna armáda, a na celé rusko – německé frontě vždy u každého směru také jedna. Generálové zde hodnotí, na východní frontě chybí 3 armády, pro každou skupinu armád jedna.
17. listopadu 3. ts generála von Mackensena svojí 13. a 14. td, 60. pěší (mot.) divizí a „Liebstandarte Adolf Hitler“ zahajují útok na Rostov. „LAH“, posílená o 4. tp z 13. td prorazí opevnění v předpolí u Sultan – Saly. 14. td zaútočí vlevo na Bolšoj – Saly.
Generál Remezov, velitel sovětské 56. armády, která brání Rostov, odpoví silným tankovým útokem do boku 14. td. Mackensen musí zasadit 60. pěší (mot.) divizi k obchvatu východním směrem, aby si zabezpečil bok.
20. listopadu 1941 proniknou německé divize do města Rostova (tehdy mělo 500 000 obyvatel) a naráz proniknou až k Donu. 1. prapor „LAH“ obsadí neporušený železniční most. 60. pěší (mot.) divize v úspěšném útoku, vedeném daleko na jihovýchod dobyje Aksaskaju a pokryje hluboce otevřený bok sboru. Části 13. td zaútočí na ustupujícího protivníka ze západu.

Obrázek


Rostov, vstupní brána do sovětského naftového ráje, byl v německých rukou.
Rostovské mosty přes Don, byly víc než jen přechody přes řeku – byly to mosty, které vedly na Kavkaz a do Persie. Jak již víme byly součástí zásobovací silnice od pobřeží Perského zálivu přes Tabrís až k ruské Kavkazské hranici. Tato cesta otevřená na podzim 1941 pokračovala přes starou gruzínskou vojenskou silnici, přes průsmyky Kavkazu dál a to buď do Rostova, nebo Stalingradu. Rostov se tak také stal spojovací centrálou mezi Sovětským Svazem a Velkou Británií pro zásobování přes Perský záliv. Tato cesta byla náhle Němci přerušena a bylo jasné, že sovětský generální štáb bude dělat vše proto, aby ji znovu dobyl. Nemohly nechat 1. TA Kleista volnou cestu na Kavkaz.
Timošenko zde uskuteční svou 37. a 9. armádou generálů Lopatina a Charitonova velmi obratnou útočnou operaci. Když se totiž Mackensenův sbor stočil na jih vznikla mezi 17. armádou a 1. TA mezera, kterou nebylo možné z důvodu nedostatku sil ihned uzavřít.
Timošenko toho využil, sovětské jednotky se do této mezery rozjely a vnikaly tak do týlu 3. sboru. Nebezpečná situace!
Mackensen musel uvolnit nejprve 13., a později i 14. td z fronty a zasadit je u Generalského mostu a Buďonného mostu na ohrožený úsek. Sotva takto zvládal kritickou situaci v týlu sboru, napadl Timošenko oslabený Mackensenův sbor na východním a jižním křídle. Útoky zasáhly plnou silou 60. pěší (mot.) divizi a „LAH“.

Obrázek Obrázek Obrázek
Battle of Rostov 1941 (3x)
Naposledy upravil(a) michan dne 1/5/2007, 14:50, celkem upraveno 2 x.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6811
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

Směr Rostov Jih 1941 Č 2.

Část 2.

Od 25. listopadu 1941 útočilo 15 sovětských divizí proti třem vyčerpaným německým divizím.
Například proti zesílené rotě průzkumného motocyklového oddílu „LAH“, která měla v první linii 300 granátníků a bránila úsek široký 8 kilometrů útočily postupně 343. a 312. střelecká divize a svazky 70. divize kavalerie. Obrana této roty na jižním okraji Rostova se bránila přímo na břehu 1 000 metrů širokého Donu. Don však v tomto období nebyl přírodní překážkou, neboť byl zamrzlý. Sověti zde útočili každý den od rána do odpoledne v sevřených řadách.
První den 25. listopadu 1941 1. rota vzdorovala a vydržela útoky odrážet celý den. Druhý den se již třetí vlna Sovětů probojovala až do postavení granátníků. Protiútok samohybných děl s pěchotou 2. roty „LAH“ Sověty vyhnal, probojoval se do postavení Rusů a vrátil se se zajatci zpět.
27. listopadu 1941 se sovětské útoky probojovaly až do kulometných postavení 1. roty a skoro celou 1. rotu Sověti vystříleli. Teď již poloviční stavy 2. roty dobyly jenom zpět postavení 1. roty a nalezly zde jen mrtvé vojáky a důstojníky 1. roty.
28. listopadu 1941 zbytky 2. roty ještě brání tato postavení na jižním okraji Rostova.
Co byl platný místní úspěch. Tři už velmi vyčerpané německé divize, jejichž roty měly nanejvýš ještě jednu třetinu tabulkového stavu, nemohly dlouho odolávat nepřetržitým útokům 15 sovětských střeleckých a jezdeckých divizí a několika tankových brigád. Lavina za lavinou se valily ruské útoky proti 3. sboru v pásmu širokém 115 kilometrů. Síly které měl sbor k dispozici se ještě udržely částečně do 30. listopadu 1941. 3. sbor neměl žádné rezervy, kterými by zaceloval mezery, které Sověti svými útoky vytvářeli.
Velitel skupiny armád Jih polní maršál von Rundstedt tuto situaci pochopil. Telefonicky žádal náčelníka generálního štábu pozemního vojska a hlavní stan o povolení k vyklizení Rostova. Hitler však nechtěl vůbec připustit, že by Rusové byli silnější. Požadoval tvrdost a neústupnost v této situaci, ze které mohl pomoci jenom rozum.
Rundstedt dostal rozkaz: „Držet pozice tam kde jste a neustupovat“.
Polní maršál von Rundstedt byl z jiného těsta a zdráhal se rozkaz splnit. Hitler jej zbavil funkce.
Velení skupiny armád Jih převzal velitel 6. armády polní maršál von Reichenau. Ten ihned zastavil Rundstedtem prozíravě zahájený ústup. Avšak ani on nemohl uvedené skutečnosti vymazat ze světa.
24 hodin po převzetí skupiny armád Jih, 1. prosince 1941 v 15 hodin 30 minut volá do hlavního stanu cituji: „Rus proniká skrz přetíženou řídkou německou frontu. Pokud chceme zabránit katastrofě, musí se fronta zkrátit, to znamená přeložit zpět za řeku Mius. Nejde to jinak, můj vůdče!“
To co předtím, před 24 hodinami Hitler odepřel Rundstedtovi, musí nyní povolit Reichenauovi. Je to ústup a vydání Rostova.
Toto byl první velký zvrat ve válce. Nebyla to ještě žádná velká katastrofa. Ústup byl proveden obratně, větší část důležité oblasti zůstala v německých rukou.
Nelze však zakrýt tu skutečnost, že německé východní vojsko utrpělo svoji první vážnou porážku.
Když se o tom dozvěděl Guderian, který v té době byl na Tolstého statku v Jasnoj Poljaně před Moskvou, pronesl pochmurná slova: „To je první zvonění na poplach“.
Tehdy ještě on, ani nikdo jiný z německé armády na východní frontě, nemohl tušit co je všechny čeká za 6 dní, nejen u něho, ale na celé východní frontě.
Úder, který zasáhl Rundstedta, byl jen epizodou – měřeno tím, co o 6 dní později potkalo celou skupinu armád Střed před Moskvou.

Použité podklady pro celou Východní frontu:

Donald Sommerville - Druhá světová válka den za dnem.
Lucas Cooper - Hitlerovy elitní jednotky.
G. K: Žukov – Vzpomínky a úvahy 2.
Paul Adair – Hitlerova největší porážka.
Paul Carell – Operace Barbarossa a Spálená země.
Horst Scheibert – Německé obrněné jednotky.
Dějiny Velké vlastenecké války.
Memoáry – maršál Vasilevskij
Darius Jedrzejewski, Zbigniew Lalak – Ocelová lavina.
Christhoper Andrew, Vasilij Mitrochin – Neznámé špionážní operace KGB.
Mé poznámky a mapy.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Ralph Kerr
Poddůstojník v záloze
Poddůstojník v záloze
Příspěvky: 215
Registrován: 28/11/2005, 18:51
Bydliště: Lubník

Příspěvek od Ralph Kerr »

Přidám 2 fotky

Obrázek
Boje ve městě

Obrázek
Násilný přechod Donu - 29. listopadu 1941
Obrázek
Uživatelský avatar
Ralph Kerr
Poddůstojník v záloze
Poddůstojník v záloze
Příspěvky: 215
Registrován: 28/11/2005, 18:51
Bydliště: Lubník

Příspěvek od Ralph Kerr »

Ještě mapa

Obrázek
Provedení sovětského protiútoku
Obrázek
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6811
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

Díky za foto, jinak jsem tam již nevtlačil, že sovětské prapory utočily přes Don v sevřených řadách, na povel " V běh" se teprve pustili a po ledě ve třech vlnách dokud nebyli postříleni běželi. Němci museli u kulometů stále měnit hlavně. Kdo prý nebyl na Donu 25-28.11.1941 neví, co jsou to lavinovité útoky.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
mmmichalll
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 118
Registrován: 7/3/2008, 18:09

Příspěvek od mmmichalll »

Někteří němci se prý z těch maskrů psychicky zhroutili a opouštěli palebné pozice.
Jinak se docela divím, že se němci dokázali probít tak daleko, při té převaze v technice na straně SSSR docela výkon.
Ministerstvo školství varuje: Čtení škodí hlouposti
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Příspěvek od Lord »

Němci se považovali za vojenské geniusi! Jejich armáda byla sebevědomá a neporazitelná, tak se viděli alespoň na počátku války a to jim dodávalo sílu. V tomto světle je pak přičítána porážka Rommela v Africe a Němců v SSSR logistickému selhání - Ve vojenské vědě, je velmi důležité udržovat zásobovací linky, protože ozbrojená síla bez jídla, paliva a munice je bezbranná.
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Thrasher87
četař
četař
Příspěvky: 74
Registrován: 8/6/2008, 20:19

Příspěvek od Thrasher87 »

Nevieš niečo bližšie k tomu prečo bol vystriedaný Schobert Mansteinom?
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6811
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

Ahoj kolego Thrasher87.
O generálplukovníkovi von Schubert, o jeho smrti, píši zde: http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=933
Hitler pak dal jeho 11. armádu "hasičovi" - stratégovi par excelance - von Manstein.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Thrasher87
četař
četař
Příspěvky: 74
Registrován: 8/6/2008, 20:19

Příspěvek od Thrasher87 »

Dik. V tom članku som to nenašiel. Zaujímalo by ma, prečo Nemci nevyužili po dobytí Krymu možnosť udrieť s 11. armádou cez Kerč na Kubáň? Uvažovalo sa aspoň o tom. Viem že 11. stiahli po Sevastopole tuším k Leningradu.
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6811
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

Takže působení německé 11. A pod Mansteinem na Jihu je přeházeně, jak šly příspěvky zde: http://www.palba.cz/viewforum.php?f=114
a na Severu zde: http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=1044
A o tom , že je mnohem horší po všech vojenských stránkách, útočit přes vodní překážku, a to by z Kerče na Kubáň určitě bylo - obojživelná operace - se určitě shodneme.
A zároveň proč to dělat, když součástí plánu operace "Modrý" je dobýt nejen Kubáň, kterou mám po cestě suchou nohou, ale i dobýt Kavkaz - viz opět zde:
http://www.palba.cz/viewforum.php?f=114
Takže - neuvažovalo se o tom, že by šla v obojživelné operaci 11. A na Kubáň.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Obojživelné operace nebyly abych řekl svůj názor silnou stránkou německé armády ani německého námořnictva. Koneckonců Německo té doby je spíše kontinentální velmocí a i když na moři jisté ambice má tak ztráta kolonií způsobila, že nebyla k dispožici správným způsobem cvičená pěchota. Životní prostor Hitler a jeho nohsledi neviděli za mořem ale ve východní části Evropy.

Takže konstatování kolegy michana proč něco řešit složitě pomocí obojživelné operace, když to jde jednodušeji po souši je přesné a relevantní. Němci byli skvělí v tom, že dělali pouze to, co opravdu uměli. A pro riskovat těžké ztráty při námořních výsadcích, když se jim bylo možno vyhnout?

Koneckonců stačí se podívat jak hodnotí námořní výsadkové operace osoba nejpovolanější, tedy generál Vandengrift a nezbývá než uznat, že Němci rozhodně nebojovali hloupě.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
Thrasher87
četař
četař
Příspěvky: 74
Registrován: 8/6/2008, 20:19

Příspěvek od Thrasher87 »

Potom dosť dobre nerozumiem mape v čast Boj o Kavkaz I. Část Úvod. Na dolnej mape je naznačená šípka z polostrova Kerč na Kubáň???
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6811
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

To je naznačení plánu operace dle směrnice č 45 - ta šipka jsou letecké útoky směrem na Batumi - u všech ostatních šipek máš přece názvy armád.
Nikde nebylo uvažováno o obojživelné operaci.
Jak čteš směrnici č 45 - překlad jejich 3 bodů, jsou tam směrnice pro pěší jednotky. Není tam plán pro Luftwaffe, který se vydával zvlášť - někde se o tom také zmiňuji. Šipka ukazuje, činnost letectva, které má z Krymu ( z nepotopitelné letadlové lodě) eliminovat přístav Batumi a další přístavy s ruským loďstvem.
Myslíš tu mapu dole v článku a ten vložený obrázek - náčrt směrnice č. 45 - v pravém rohu hlavní mapy :
http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=1908
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Thrasher87
četař
četař
Příspěvky: 74
Registrován: 8/6/2008, 20:19

Příspěvek od Thrasher87 »

Aha takže takto, oki sorry moja chyba. Tá moja otázka vyššie bola koncipovaná za účelom objasniť si tie veci s možným výsadkom na Kubaň. Takže dik.
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6811
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

jj a klidně když budu vědět řeknu.
ObrázekObrázekObrázek
Hektor
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1022
Registrován: 28/5/2008, 15:49

Příspěvek od Hektor »

Ja by som to aj tak uvažoval nad obojživelnou operáciou, bola by to taká skúška pred Anglickom.
Ale pravda je že väčšie lode tam Nemci dostať nemohli.
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6811
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

Chlape jakým Anglickom a jaká skúška - podívej se na data.
Zkoušky na vylodění Hitlerovského Německa ve Velké Británii se prováděly na podzim 1940 - pokus a plán "operace Selöwe" - no a útok na Kavkaz a Stalingrad byl léto, podzim a zima 1942...
Nezdá se Ti, že uplynuly 2 roky a že byly jiné priority, možnosti - jiná strategická situace?
ObrázekObrázekObrázek
Hektor
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1022
Registrován: 28/5/2008, 15:49

Příspěvek od Hektor »

Uvažujem v tom že vtedy ešte stále dúfali vo víťazstvo na východe (až do Staligradu) teda do jesene 1942. Ako správcu vlákna ta prosím zmaž moje úvahy.
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6811
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

Nech to tak - o operaci Seelöwe - Lvoun - tady má něco Lord na Palbě - nenapsal u měsíců plánování a zkoušek - po Dankirku - po 27. května 1940, že se zkoušelo a plánovalo červen, červenec, srpen, září a říjen roku 1940, a že Bitva o Británii - letecká válka mezi Velkou Británii, RAF a Hitlerovským Německem, její Luftwaffe skončila jak skončila - Německo přes Luftwaffe nevyhrálo a to byl ten nejzávažnější důvod , dalším bylo slabá Kriegsmarine - oproti silné Royal Navy, proč byla Seelöwe - Lvoun odpískána. Viz zde
http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=278

A to spolu bojovaly, na jedné straně Italové a pak i Němci ( 1940,41,42 a 43) proti Velké Británii nejprve a pak i USA ve Středomoří a Africe - viz na Palbě zde:
http://www.palba.cz/viewforum.php?f=132

Je pak skutečně v oblasti spekulací, možných spekulací - do Stalingradu prosinec 1942, že někdy ve vítězné budoucnosti, až by Němci porazili SSSR
- zda by to zkoušeli znovu.
Jsem přesvědčen, že vstupem USA v prosinci 1941, na straně Velké Británie je to skoro jistě jen spekulace i v té době.
Když se vzbudil takový moloch, jako USA - bylo vše jen na čase...
Naposledy upravil(a) michan dne 31/5/2009, 10:00, celkem upraveno 1 x.
ObrázekObrázekObrázek
Odpovědět

Zpět na „1941-1942 - Skupina Armád Jih“