Protiraketová obrana za Studené války

technologie,historie,současnost
Odpovědět
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11489
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Příspěvek od Dzin »

Mikhassel.Dralno: "pomocí laserové paprsku (možnost palby i z družice)"
Toto má ale jednu nevýchodu. Družice vabavená laserem je schopná ničit raketu toliko ve střední fázy letu. Tedy když se pohybuje mimi hustou atmosféru. Problém je, že laser nedokáže atmosférou proniknout, resp. ne v tomto případě. Tuto nevýhodu odstraňuje tzv. částicový laser, jehož vývoj ale nebyl nikdy zdárně ukončen.
Ona rotace bude ale nejspíše opravdu jako přídavná stabilizace. Obvzláště, pokud píšeš, že plášť je "lámaný".
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11489
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Příspěvek od Dzin »

Pegeucko: Tak mě napadá, neomlacoval jsi mi stále o hlavu, že argumentovat starými událostmi je nesmysl? ;-) Jak se koukám, když je třeba, přijdou ke slovu i 60. léta. :-)
Mimochodem, všiml jsi si, že u tohoto testu je zajímavé, že se nic podobného nestalo u monitorovacích zařízení apod.? V okruhu 1200 km byl jediný postižený Oahu. Jinak hlavice při onom testu měla ráži 1.45 Mt.
Každopádně, já osobně znám toliko údaj, že jaderná hlavice antirakety je schopna vyřadit přilétající raketu pokud exploduje kolem 5 km od ní, tedy v oné udávané vzdálenosti 5-10 km.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
Mikhassel.Dralno
Poddůstojník v záloze
Poddůstojník v záloze
Příspěvky: 191
Registrován: 6/2/2006, 21:04

Příspěvek od Mikhassel.Dralno »

TO Pegeucko: Hmm jo Moskivske Novosti - jo to bylo ono, ovšem se mi zdá přeci jen podivné, že se mi o ní zmiňoval děda (býv. voják - co má tak troch kontakty - aneb často jezdí do Rusko, býv SSSR má procestované, on totiž dělal v oblasti, která se zabývala nukleárním arzenálem SSSR v býv. ČSLA, takže ty kontakty fakt má - jezdívají k němu dokonce občas chlastat "vyšší šarže" z české a slovenské armády - všecko kamarádi, stejně tak Poláky, Maďary a Rusi.) Nemyslím si, že by mi nebo jemu někdo z nich kecal. Optám se ho na raketu jménem Kirov ještě jednou--- třeba si na něco vzpomene.
Jinak - u EMP je vzít v potaz to co se ti snažím vysvětlit...ono si to EMP dělá tak trochu co chce a kdy chce...ano určitě má dosah až 1200km na zemi...jenomže je to stejný jak s blbou pistolí....má dosah až XXXXm ale zabije do vzdálenosti jen XXXm (např.). Navíc existuje něco jako elektromagnetické pole země, statická elektřina v atosféře a vliv kosmických záření (ve stratosféře hraje svou roli), takže je to "poněkud" nespolehlivé a často se výsledek musí odhadovat. Těch 5-10km na vyřazení je prostě jistota, určitě to zvládne i na víc....ale, znáš to "plócho". Mimochodem už sem slyšel, že se Frantíkům jednou stalo, že EMP - šokovou vlnu - nenaměřili vůbec - Atol Muraroa Fr. Polynésie 1969. Ale to je druhý extrém.
Uživatelský avatar
Pegeucko
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 2793
Registrován: 14/7/2005, 10:40
Bydliště: jižní Čechy

Příspěvek od Pegeucko »

Dzin:
Zas dokola? Ten test se uskutečnil ve výšce 250mil(400km) nad zemským povrchem. Tj. nad ozonsférou a mezosférou,což jsou obrovské filtry a "odražeč" například kosmického záření(tj i EMP a radiace). A i PŘEZ TO to EMP (resp.jeho zbytky) vyřadilo ty lampy na OAHU!!!!!!
Umělý radiační pás vzniklý explozí zničil 7družic v následných 7 měsících a jeho zbytky tam byli ještě počátkem 70.let !!!!!!
Raději sem pro lepší pochopení hodím obrázek struktury atmosféry.

Tyto vrstvy jsou mezníky. Co bouchne nad,většina se "odrazí" nahoru,co pod - odrazí se zpět na zem (část je pohlcena).

Kirov fakt nemá smysl řešit. Výpovědi "řadových" oficírů jsou v rovině "něco jsem zaslechl" a vypovídací hodnota nula. A těch ze satelitních armád už vůbec ne. Sem proniklo jen něco a po r. 68. byli Sověti na informace ještě skoupější.

Co se týče EMP - To opisuje napětím elektrického pole a magnetickou indukcí. Má obrovskou energii v řádech GW.
Zkusím to zjednodušit a velmi,velmi nepřesně přirovnat k BLESKU. Vyjdu-li z energie blesku,pak EM pole je schopno vygenerovat Blesků stovky tisíc. EMP se ale šíří kulovitě od epicentra všemi směry.
To že ho jednou frantíci nenaměřili spíš ukazuje na chybu přístroje,protože EMP je jeden z průvodních jevů jakákoliv jaderné exploze.

Obrázek
ObrázekObrázekObrázekObrázek

Vím vše, protože mlčím, abych slyšel..... motto STASI
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11489
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Příspěvek od Dzin »

Pegeucko: Dobře, ale na základě toho prostě nemůžeme vyvozovat to, co potřebujeme. Chybí více informací.
Ty tu třeba píšeš o stovkách kilometrů, ale docházíš k tomuto číslu víceméně jen vlastním odhadem. Dovolím si tedy také zaspekulovat. Psal jsi, že 1 MT nálož produkuje EMP o síle 160 GW a vyvozuješ z toho její účinost na vzdálenost 2000 km. Já si zase na internetu našel, že v případě elektromagnetických pulzních bomb má EMP o síle přes 2 GW ničící poloměr kolem 300 metrů (údaje jsem našel v jedné české odborné studii - Úvod do problematiky výkoných EM polí řešených u divize VTÚPV Výškov jako převzatou tiskovou zprávu z Time). O typu elektroniky není nic blíže určeno, můžeme se ale domnívat, že se jedná o nechráněná zařízení. Pokud by jsme tedy vzali přímou úměru, potom nám vyjde, že maximální ničící poloměr 1 MT jaderné pumy generující EMP o výkonu 160 GW bude asi 24 kilometrů.
Uživatelský avatar
Mikhassel.Dralno
Poddůstojník v záloze
Poddůstojník v záloze
Příspěvky: 191
Registrován: 6/2/2006, 21:04

Příspěvek od Mikhassel.Dralno »

24km? No zdá se mi i toto číslo nadsazené, odhaduji spíš tak těch 5-10km, které mám jak se říká vyčtené ze zápisů o zkouškách franc. jaderných zbraní + nějaká sovětská literatura (ruská, ale o sovětských zbraních a testech). Jinak ale i těch blbých 5-10km stačí na vyřazení letícího svazu jaderných střel, pokud by v té vzdálenosti byli.
Jo a potvrzuji pegeuckovi jednu - z tím franc. plánem proti Iránu je to pravda, ale jedna věc - kod té zbraně Rk-105 a nese 1MT hlavici, takže něco jako V. bomba, protože A.bomba i ta nejsilnější se pohybuje v řádu desítek max stovek kT.
Uživatelský avatar
Pegeucko
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 2793
Registrován: 14/7/2005, 10:40
Bydliště: jižní Čechy

Příspěvek od Pegeucko »

Dzin:
Jde spíš o fyziku než o informace.
EPM se šíří jako kulová vlna. Jinak se šíří na zemském povrchu(země velkou část pohltí),jinak v atmosféře a jinak v kosmu. Když jsi dohledal tento udaj:
1MT A bomba generuje EM pole o energii 160GW. Dosah tohoto pole ve výšce 500km může být až 2000km.
proč si si z té strany(str.4 -Tue 31 Jan, 2006 01:03) nevzal tento údaj,co je hned nad tím?
EMP - stejná nálož (etalonn atomová puma 20KT) dosah: 4km u země - 30km ve výšce - čím větší výška,tím větší dosah.
Nehodil se "do krámu"?

U elektromagnetických pulzních bomb nejaderné povahy je PRÁVĚ problémem to,že nevygenerují dostatečně silné pole.
Když ale stejně jako ty zaspekuluji a použiju přímou úměru,pak 2GW pole má ve výšce(v atmosféře) dosah 2,25km a 160GW pak 180km.Což je ovšem nesmysl,protože v okamžiku jak narazí na zem,začne se vybíjet a nárazem o svrchní vrstvu atmosféry odrážet.

Co by tě ale mohlo minimálně trknout je to,že použít EPM jako zbraň zřejmě smysl má,když se mocnosti pokouší vyvinout elektromagnetické pulzní bomby nejaderné povahy.

To maximum u Atomovek zatím komentovat nebudu. Rozeberu to ve článku Konstrukce JZ. Jen autora upozorním na existenci imploznich Atomových pum,tj nejen štěpné.Vodíkové jsou pak značeny jako fůzní.
ObrázekObrázekObrázekObrázek

Vím vše, protože mlčím, abych slyšel..... motto STASI
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Příspěvek od Lord »

Hoši tohle je vysoce odborná debata, až se mi z toho točí hlava, ale jen tak dál ... je to sledovaný! Sám se do toho moc míchat nebudu, nejsem znalec. Ale kdyby bylo všechno pravda co říkáte tak je s námi ámen.

Jakou frekvenci má to EMP? Pokud by to byly dlouhé vlny, může se to odrážet od ionosféry a obletět třeba celou zeměkouli, ale prý účinek klesá kvadraticky se vzdáleností od zdroje ... takže potřebujete sakra silný zdroj.
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Mikhassel.Dralno
Poddůstojník v záloze
Poddůstojník v záloze
Příspěvky: 191
Registrován: 6/2/2006, 21:04

Příspěvek od Mikhassel.Dralno »

Lord-asi jako hvězdné jádro, btw. Pegeucko: Implozivní jaderné zbraně ... moooc hezká věc, tam vlna EMP je dost vysoká, ale jak podotkl teď Lord - ona se ta účinnost snižuje kvadraticky snižuje dle vzdálenosti od zdroje. Tzn. že pokud je max. dosah EmP vlny (kulového pole) řekněme těch 2000km, tak mezi 0 a 2000 kilometrem dosahu je tzv. degresivní křivka (resp. terminus technikus - inverzní exponenciální křivka), tedy velmi prudce zpočátku s účinností dolů a pak pomaleji...prostě ta druhá odmocnina to bude. Ale nejsem vševěd a rád bych zdůraznil, že se pohybujeme stále na pomezí sci-fi a skutečnosti.
Jako anti-raketovou obranu bych spíš volil takové ty krásné populární zbraně jako těžké balistické rakety s palivo-vzdušnou hlavicí (aneb spálíme vše v dosahu velkém - použitelné jen v atmosféře - nevýhoda -)
Nebo elektronické-matoucí signáli, např. povely ze satelitů vysílané na různých frekvencích, které zadají raketě povel k sebedestrukci. Nebo úplně nakonec takovou tu hračičku - "elektromagnetická děla" - naprostá dokonalost. Takové dělo vystřelí projektil v rychlosti až několika desítek tisíc m/s a dovede si představit co takový rej projektilů menší rážé udělá s raketou - palba většinou z letadel (zmiňovan SR-71 Blackbird) nebo ze satelitů.
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11489
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Příspěvek od Dzin »

Mikhassel.Dralno: Jak už jsem psal, já zatím beru jako nejpravděpodobnější to, co se zcela běžně udává, že jaderná hlavice antirakety má ničící poloměr kolem oněch 5 km.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11489
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Příspěvek od Dzin »

Pegeucko: Myslím že je naprosto evidentní, proč jsem vzal údaj, který jsem vzal. V "EMP - stejná nálož (etalonn atomová puma 20KT) dosah: 4km u země - 30km ve výšce - čím větší výška,tím větší dosah." nevidím jedinou zmíňku o výkonu EMP.

"U elektromagnetických pulzních bomb nejaderné povahy je PRÁVĚ problémem to,že nevygenerují dostatečně silné pole."
Pokdu je mi známo, největší počáteční výkon se NEJADERNÉ e-pumy udává o síle v hodnotách trilionu (amerických, takže našich bilionu) wattů - pro hlavici o váze 340 kg. To jsou Terra Watty. V síle tedy žádný problém nevidím.

Mě to ani netrká, vývoj není nic, co by bylo nějaké divné. Z historie výme, že ne vždy vše co se pro armádu vyvýjelo potom nalezlo uplatnění nehledě na to, že ne vždy to fungovalo. Ohledně e-pum, zatím jsou zmiňovány problémy, že nikdo zatím přesně neví, zda to opravdu bude fungovat tak jak se požaduje, nepanuje v tomto jednotný názor, dokonce jsem zaznamenal i názory a ne ojedinělé, že na moderní vojenská zařízení strategického rázu by to nemuselo mít podstatnější efekt. Dokonce se stále váhá s opravdovím odzkoušením. Kdyby se ukázalo, že to tak nefunguje, ztratila by tato zbraň svůj odstrašujícíc potenciál, kdyby se naopak ukázalo jak to přesně funguje, poskytlo by to nepříteli dostatek informací o vyvynutí protiopatření.
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11489
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Příspěvek od Dzin »

Lord: Pokud jsem správně našel, tak charakteristiky nukleárního EMP jsou:
amplituda: E-složka 50 kV/m, H-složka 133 A/m
impulz: 2,5/25 ns
frekvence: 10 kHz - 300 MHz
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
Pegeucko
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 2793
Registrován: 14/7/2005, 10:40
Bydliště: jižní Čechy

Příspěvek od Pegeucko »

Fakt je zbytečné se s vámi přít. Co opravdu použít trochu mozek a využít analýzu? Četli jste vůbec ten článek z Militari,co jsem sem postoval?

http://www.atmonline.cz/news/2006/unor/230206a.htm

Fakt vás nic nenapadá při přečtení této věty?
Jestliže by bylo správně zvoleno místo exploze, ztráty na elektronice v sousedních zemích by pravděpodobně byly minimální.

Podívejte se prosím na mapu,jak velký je Irán !!!!!!
Je mi však již dopředu jasné,že autoři toho článku jsou neznalí amatéři a ten dosah je 300m - 5km.
ObrázekObrázekObrázekObrázek

Vím vše, protože mlčím, abych slyšel..... motto STASI
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6814
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

Přečtěte si opravdu všechny předešlé příspěvky. Skutečně tam najdete odpovědi na většinu otázek. Jedna z nich byla Dzine zda na letadlech jsou prostředky k ničení balistických raket. V celém komplexu PVO jejíž součástí je i PRO, jsou na každém letišti, na každé základně vyčleněny letouny, u ponorek jsou to obranné ponorky ( pohybují se u útočných ponorek), které nesou prostředky PRO. Americké základny umístěné po celém světě a co nejblíže potencionálních míst odpálení balistických raket, mají mimo normálních objektů ( kasáren, letišť, cvičišť ), ještě objekty utajené, pro PVO a tím i pro PRO. Takže vzdálenosti k odpálení antiraket a dalších prostředků se zkracují. Ta zkouška odpálení rakety z letadla proti družicím je jen jedna z mnoha publikovaných zkoušek, odpalu raket z letadel proti raketám i balistickým střelám. Řekli jsme si i o datech, které zpracovává počítač a předává je v reálném čase do řízení PRO, jako součásti PVO.
Ještě, ohrožení státu má 3 stupně, již při druhém stupni jsou letadla ( určité přesné množství ), jak včasné výstrahy, tak k ničení balistických raket, RB ( Raditechnický boj), ale i k případnému atomovému bombardování ze vzduchu, ve svých sektorech ve vzduchu ( prozatím nepřesných, při třetím stupni přesných ), aby byla možno je nasadit. Pulsní děla na letadlech také nejsou sci-fi, jejich použití je též zařazeno do PRO. Myslím si, že Pegeucko zde popsal dostatečně i co vše skrývají antirakety, které by byly odpalovány z podzemí, ze země, ze vzduchu a z moře.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Mikhassel.Dralno
Poddůstojník v záloze
Poddůstojník v záloze
Příspěvky: 191
Registrován: 6/2/2006, 21:04

Příspěvek od Mikhassel.Dralno »

Michan: OK ale zeptám se teda jinak a zcela přímo: 1.1.2007 (např) vypukne válka mezi Západem a Východem, na jedné straně budou USA, Francie, VB a Indie - na druhé straně Rusko, Čína a Pakistán. První co udělají, že všichni budou mačkat zuřivě "red buttony" a vystřelej do vzduchu celej jadernej arzenál, vyšlou všechny balistické střely, všechny letecké střely vzduch-země, všechny raketa z ponorek atd atd.
Kolik procent z toho (pro jednotlivé kategorie zvlášť) zničí ta skvělá Anti-raketová obrana. To mě zajimá, nic víc.
Uživatelský avatar
Pegeucko
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 2793
Registrován: 14/7/2005, 10:40
Bydliště: jižní Čechy

Příspěvek od Pegeucko »

Jak by fungovala Protiraketová obrana v takovéto situaci?
Dne 1.1.2007 v 12.00 CET by maminka zahnala herního fandu, který podobnou fikci vydedukoval, k novoročnímu obědu a konflikt by skončil tak náhle a neuvěřitelně jak začal.

A opakuji znova. Čti od začátku tématu - od strany 1 a třeba se dočteš,proč na tu upěšnost nikdo(i z těch co to přímo řeší) nechce a nemůže odpovědět.
ObrázekObrázekObrázekObrázek

Vím vše, protože mlčím, abych slyšel..... motto STASI
Uživatelský avatar
Mikhassel.Dralno
Poddůstojník v záloze
Poddůstojník v záloze
Příspěvky: 191
Registrován: 6/2/2006, 21:04

Příspěvek od Mikhassel.Dralno »

Já to mám přečtený a ještě mnoho dalšího, ale prostě tvrdě zastávám názor, že při jakékoliv válce v níž by byly nasazeny jaderné arzenály by lidstvo nepřežilo. A to že je to fikce, jak píšeš je sice pravda, ale já jsem vymodeloval jasnou situaci a zajímalo mne jak by se AR-obrana chovala v této situaci, nebo v jiné podobné. Už prostě mě unavují pořád ty spekulace o neutronových raketách, EM polích atd atd atd.
Uživatelský avatar
Pegeucko
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 2793
Registrován: 14/7/2005, 10:40
Bydliště: jižní Čechy

Příspěvek od Pegeucko »

Tak se tím neunavuj a sleduj něco jiného.
Třeba sci-fi filmy a PC hry,kde létají rakety Kirov,rotace rakety odklání Laser,EMP pole funguje podobně jako výstřel z pistole a i přesto že se pohybuje rychlostí světla,tak kvadraticky zpomaluje. Palivovzdušnými hlavicemi tam jdou spálit jaderné hlavice, rušícím signálem jdou odpalovat protivníkovi hlavice a fungují tam elektromagnetická děla(které pálí z letadel a satelitů :lol: ).
Tam budeš ve svém živlu.

Rozhodně se neunavuj diskuzí,kde se s pomocí toho mála zveřejněných faktů pokoušíme dedukovat možné varianty PRO, protože to zjevně není tvoje parketa.
ObrázekObrázekObrázekObrázek

Vím vše, protože mlčím, abych slyšel..... motto STASI
Uživatelský avatar
Mikhassel.Dralno
Poddůstojník v záloze
Poddůstojník v záloze
Příspěvky: 191
Registrován: 6/2/2006, 21:04

Příspěvek od Mikhassel.Dralno »

Takhle, je vidět, že se absolutně neshodneme. Never mind. Jen bych tě rád taktně upozornil, že rušící signáli (nebo-li tzv. elektronický boj "teda pokud ti to něco vůbec říká") existují a že je např. užívají často i tanky (systém Štora na rušení laserem naváděných hlavic, ale samozřejmě mnohem dalších).
EM pole má aktivní dosah max 20km v atmosféře a pak s nárustem výšky může mít teoreticky až 100km, ale to je už na hranici sci-fi. Jediný kdo tady navíc neustále a neunavně předkládá sci-fi jsi ty, protože Emp s dosahem až 2000km apod bych rád viděl.
Elektromagnetické kanony existují - samozřejmě v prototypech - o sériové výrobě se bude dát hovořit až možná za 5 let. Ze satelitů i letadel mohou teoreticky pálit a když ne, tak to logicky a fakty vyvrať.
Palivovzušné rakety s velkými hlavicemi, které dokáži likvidovat celé vesnice či menší města taktéž existují, navíc je právě často Rusové montují na balistické rakety.
Raketa Kirov - napsal jsem jen to co jsem o tom slyšel a četl, nic víc, nic míň.
Navíc jsi to možná ty, kdo má s diskuzí "značné" problémy - možná únava materiálu :).
Uživatelský avatar
Pegeucko
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 2793
Registrován: 14/7/2005, 10:40
Bydliště: jižní Čechy

Příspěvek od Pegeucko »

Jasně. A já zas nemám sílu vysvětlovat základní věci toho typu,že pistolí po tanku nemá smysl střílet. A to samý je srovnání Štory(a PTŘS) a balistické rakety(BR).A to samé je REB(radioelektronický boj). Zjisti si,jestli ta BR používá nějaký radar nebo elektroniku takového typu, kterou by mělo smysl rušit.
Pokud umíš rozkódovat během 30 minut signál,který letící bal.raketu(desítky raket) odpálí před dopadem na cíl,nabídni to mocnostem a oni z tebe udělají milionáře. Oni to totiž (hlupáci?) neumí. A navigace je u BR o něčem jiném než u PTŘS.
Ty další sci fi nápady fakt raději ne. Přiď s nějakým důkazem,že to má někdo snahu použít (a funguje to) proti balistickým raketám a má smysl to rozebírat. Na "coby,kdyby - v jedné předaleké galaxii" si založ vlastní téma zde ve Fikcích - třeba to tam s tebou někdo pořeší. Klingoni nebo Romulani možná podobné záležitosti(Palivovzušné rakety,Elektromagnetické kanony) již proti BR používají.
Zde se bavíme o reálně fungujících věcech. To,že někdo oficiálně nepotvrdil nasazení N hlavic proti BR ale neznamená,že to nejde nebo nefunguje. Konstruktér N bomby to navíc nepřímo potvrdil - viz pár stránek zpět.
ObrázekObrázekObrázekObrázek

Vím vše, protože mlčím, abych slyšel..... motto STASI
Odpovědět

Zpět na „Jaderné a kosmické zbraně“