Stránka 1 z 2

Hvězdné války – Bude se historie opakovat?

Napsal: 31/5/2006, 23:06
od Pegeucko
Už v létě plánují Spojené státy novou kosmickou doktrínu, z níž lze vyvozovat následné umisťování zbrojních systému v kosmickém prostoru. Podle výroků náčelníka Kosmické sekce Strategických sil plk. Antony Russoa je nutno mnohem „důsledněji zajistit obranu US kosmických systémů“.
Na tuto informaci dosti negativně reaguje Rusko. Kosmos využívá dnes cca 30-40 států světa a jejich určení je komerční i vojenské. Stále však v kosmu nejsou žádné zbraně.
Je neobhajitelné, že by právě US kosmické systémy měly důvody k obavám a jednostranně tak do vesmíru umístili i zbraňové systémy.
Obávají se nového scénáře vojenských akcí, dalších závodů ve zbrojení a hledání adekvátních odvetných opatření.
Rezolutně též reagoval na berlínském Aerosalónu velitel Kosmických Vojsk RF gen.plk. V. Popovkin slovy: „Jsme proti všem zbraňovým systémům, umisťovaným v kosmu. Tyto zbraně nezvýší bezpečnost,naopak,mohou vyprovokovat válečné operace.“
I porucha na kosmickém systému druhé strany může být vysvětlována jako útok a vyvolat tak protiakci na druhé straně. Těžko se pak bude dokazovat,že nešlo o cílenou akci.

Slova plk. Antony Russoa jsou o to vážnější, že již v minulosti zbraně v kosmu umístěny byly.
US protidružicový systém „ASAT“ a jeho sovětský ekvivalent „IŠIM“( IS-T) z 80.let byly vyřazeny relativně nedávno – po skončení studené války v 90.letech.(není problém je znovu uvést do provozu)
Nynějším trendem je umístit do kosmu systémy, které vyřazují rakety protivníka - zejména ty s bojovou sekcí MIVR , využívajíc při tom demaskujícího plamene při startu rakety. Tím vzniká vážná obava, že zmíněná doktrína bude spíše posilovat součásti PRO, než zajišťovat ochranu kosmických systémů.
Tyto skutečnosti v kontextu s plánovaným rozmisťováním prvků PRO na území ČR nebo Polska, vyvolává na Ruské straně silné znepokojení.Takto to zhodnotil náčelník GŠ RF Jurij Balujevskij a varoval, že tyto záležitosti nutně povedou na Ruské straně k protiopatřením.
K tématu se následně vyjádřil i V.Putin:
„My najdeme a prakticky jsme již našli adekvátní a zdůrazňuji,asymetrické řešení, které nám již dnes dovoluje prohlásit, že dnešní i v nejbližší budoucnosti zaváděnou PRO jsme schopni našimi raketami a bojovými hlavicemi bez problému překonat“

Ze zdrojů z GŠ navíc vyplývá, že se některé typy kosmických zbraní již nacházejí v Ruském arzenálu a záleží na okolnostech a mezinárodní situaci, zda budou umístěny na orbitu.
Zdroj: RIAN, Reuters, Lenta, New York Times

Tolik shrnutí posledních událostí v této oblasti. Opravdu nás čeká militarizace kosmu?

Obrázek Obrázek

Napsal: 31/5/2006, 23:38
od YAMATO
Podle mě k tomu dříve či později dojde.

Napsal: 1/6/2006, 01:20
od Atlantis
K tomu už v podstatě i došlo.
Myslím, že už v 60. letech si SSSR odůvodnila, že lasery jsou celkem přijatelná věc a zkusmo je umístila na pár družic. Naštěstí byly (a v podstatě dodnes jsou) nedostatečně výkonné, aby opravdu něco zmohly. I když dle mě třeba k oslepení pilota letadla by stačit mohly.
Zábavné také je, že někteří soudruzi v 70. letech navrhovali na Almazy (Saljut 2,3 a 5) umístit velkorážné kulomety. Vždyť se jedná přeci o vojenskou kosmickou stanici, ne?8)

Napsal: 1/6/2006, 07:49
od michan
Militarizace kosmu částečně existovala a je jasné, že bylo a je otázkou času, kdy i teroristické ohrožení bylo a bude záminkou pro pokračování. Zároveň si všichni určitě uvědomujeme, že se jedná i o posilování PRO.

Napsal: 25/2/2007, 14:42
od Alchymista
Stanica Almaz slúžila pre fotoprieskum a uvažovalo sa na nej použiť pre obranu stanice pred protidružicovými zbraňami riadené i neriadené rakety a špeciáne 23mm kanóny so špeciálnym "brokovým" a "kontajnerovým" strelivom. Najďalej sa vo vývoji dostal práve kanón, ktorý bol údajne schopný pri strelbe (jednotlivými ranami) zasiahnuť cieľ o ploche jeden meter štvorcový až na vzdialenosť 40km v smere kolmom na dráhu stanice.
Družica IS-IS (iskusstvenyj sputnik-istrebiťeľ sputnikov) bola skúšaná aj pod označením Poľjot. Pre skúšky bola vypustená špeciálna "pancierovaná" terčová družica, ktorá mal prežiť aspoň tri útoky (podľa obrázku pomerne masívny kus kovu) s niekoľkými nezávislými detektormi zásahov a vysielačmi.
Nie je celkom jasné, ako mali IS-IS ničiť napadnuté družice, pretože niektoré zdroje hovoria o niečom ako smerová mína, ktorá pri výbuchu usmerní prúd črepín smerom k cieľu ale súčasne zničí útočiacu družicu, iné zdroje hovoria o skupine hlavní so špeciálnym "brokovým" strelivom. Je možné, že počas vývoja sa skúšali oba systémy.
IS-IS je zrejme z výzbroje už vyradený od konca 80. rokov.

Napsal: 25/2/2007, 20:25
od sketch
zaujimava tema.... Ma niekto viac info o systemoch, ktore tu boli spomenute??

Napsal: 13/3/2007, 21:21
od Alchymista

Napsal: 21/8/2007, 22:49
od Foxbat
Raketoplán Endeavour dnes pristál, možno ich vyletí už len pár a pôjdu do múzea a Sojuz to roztočí :)
Video z pristátia: http://www.sme.sk/c/3450036/Raketoplan- ... istal.html

Napsal: 17/9/2007, 15:43
od rabo
Je to mimo tento topic, ale možno ani tak nie:
Vyzerá to, že v ZSSR sa laserovými zbraňami zaoberali viac, ako seriózne.

http://www.ontoinfo.com/2007/07/31/russ ... stol-1984/

Napsal: 17/9/2007, 16:01
od Alchymista
c-c-c, také čosi :shock:
A z textíku pod obrázkom vyplíva, prečo to má "klasický" zásobník - nábojnica obsahuje nejakú zábleskovú zlož (pyrotechnic flash bulb), ktorá slúži ako zdroj pre generovanie impulzu.
Pre ujasnenie - staršie typy laserov, napríklad rubínový - používali ako primárny zdroj budiaceho žiarenia zábleskové výbojky. Používa sa to dodnes pre niektoré výkonné lasery.

Napsal: 17/9/2007, 16:16
od rabo
A čo je v celku zaujímavé, tak to, že pištoľ bola vyvinutá na Akadémii strategických raketových vojisk.

Napsal: 17/9/2007, 19:00
od Foxbat
Ako zo Star Treku 70. roky..vo vačšej verzii to mohol byť poriadny blesk :D

Napsal: 18/9/2007, 14:01
od FLIR
rabo píše:Je to mimo tento topic, ale možno ani tak nie:
Vyzerá to, že v ZSSR sa laserovými zbraňami zaoberali viac, ako seriózne.

http://www.ontoinfo.com/2007/07/31/russ ... stol-1984/
Faktem je, že rusové když bádali v oblasti termonukleární fúze, dosáhli velkých pokroků ve výkonu laserů. A vojenské využití laserů s velkým přenosovým výkonem je nasnadě...

Napsal: 18/9/2007, 20:50
od Alchymista
Existujú fotky laserovej zbrane na ťažkom štvornápravovom podvozku (rovnaký typ, ako systém S-300P) a k nim séria fotiek zo zničenia terčového lietadla (pravdepodobne La-17), údajne z o začiatku 80. rokov.

Udiali sa tiež zvláštne udalosti v súvislosti s raketoplánom a so systémami Korona, Oko a Okno. Opäť ešte v 80. rokoch. Informácií je ale menej ako šafranu...

Napsal: 18/9/2007, 23:45
od Pegeucko
Rosomák

Pokud budeš hledat předchozí diskuzi - je tady včetně mé reakce.

http://www.debata.palba.cz/viewtopic.php?pid=101#p101

O to kam chceme směřovat Palbu péči neměj - o tom rozhodují jiní a jinde.

KH-13 sestřelena ?

Napsal: 19/9/2007, 20:52
od Kutuzov
Zajímavou informaci zveřejnil tento web:
http://www.whatdoesitmean.com/index1034.htm
Podle jeho tvrzení byl známý peruánský meteorit ve skutečnosti americký těžký průzkumný satelit KH-13, zrovna monitorující Irán. Že by ta podivná nevolnost několikaseti neopatrných zvědavců byla způsobená poškozeným plutoniovým zdrojem ?
http://www.novinky.cz/zahranicni/amerik ... 8p0kr.html
Kdyby to byla pravda, přiznal by to někdo ? Nepatří tato zpráva spíš do kategorie zpráv UFO ?

Napsal: 19/9/2007, 21:23
od Rosomak
KH-13 ještě na orbitě s největší pravděpodobností neexistuje. Když tak KH-11 nebo 12, viz
USA-144 http://nssdc.gsfc.nasa.gov/database/Mas ... =1999-028A
USA-161 http://nssdc.gsfc.nasa.gov/database/Mas ... =2001-044A
USA-186 http://nssdc.gsfc.nasa.gov/database/Mas ... =2005-042A
Podle mne by se spíše mohlo jednat o USA 129, KH-12 F-3 z roku 1996, protože už delší dobu neměla korekci dráhy.
Vzhledem k tomu, že informace kolem toho rychle utichly, tak bych se moc nedivil.
Ale oficiální stanovisko zní, že nebyla zjištěna radioaktivita.
Více zde: http://www.ct24.cz/index_view.php?id=230714

Americký špionážní satelit spadne na Zem

Napsal: 28/1/2008, 11:02
od Rosomak
Vypadá to, že někde bude hezká podívaná - US satelit je nejen mimo kontroly, ale rychle klesá. Jestli dopadne až na Zem nebo shoří, to myslím neví ani v řídícím středisku, protože nekontrolovatelně rotuje.
Zprávy hovoří o dopadu koncem února nebo začátkem března, a protože se má jednat asi o cca 4 tunový satelit, tak možná bude sranda.
Pokud to prdne k nám, tak pozor, nechoďte blízko, sonda má nádrže plné hydrazinu, ať si nepoleptáte plíce.
Zdroj N.Y. Times

Napsal: 28/1/2008, 19:20
od redboy
Jde pravděpodobně o USA 193 http://nssdc.gsfc.nasa.gov/nmc/masterCa ... =2006-057A

Již loni byla oficiálně oznámena porucha družice, s tím, že není mořné ji ovládat a tehdy byl zánik družice předpovězen na únor. Je to jeden z mnoha zániků, nic co by stálo za velkou pozornost.

Napsal: 29/1/2008, 09:53
od Atlantis
4 tuny jsou už decentně na hranici...něco smetí na zem na 99% spadne, i když to nebude tak horké. Se Skylabem to bylo onehdá podstatně horší.
Hydrazinu bychse nebál, ten se rozptýlí ještě vysoko nad povrchem. A pokud to nemá nicjiného "zajímavého" na palubě (jakože některé družice měli radioaktivní prvky), tak už je to víceméně v poho. Muselo by jít o dost blbou náhodu.