Výzbroj speciálních jednotek

SAS, SGS9...
Uživatelský avatar
alibaba
7. Major
7. Major
Příspěvky: 707
Registrován: 15/8/2007, 00:30
Bydliště: Cotswold

Příspěvek od alibaba »

Preto som uviedol podzvukovu verziu MP5 SD ktore vdaka redukcii plynov mozu pouzivat standartne (nadzvukove) strelivo a pritom su utlmene. Tieto zbrane su podla ma efektivne tak do 150m.
Zato rusky VSS "Vintorez" skor do kategorie utocnych pusiek. Nabojnica 5.45x39 "zvetsena" na 9mm je puskova. I ked VSS bol vyvinuty uz ako podzvukovy a je to asi najlepsia "ticha" utocna puska co sa momentalne pouziva.Pokial si dobre pametam tak prebija standartnu vestu NATO na 300m.
Ale pocet jednotiek pouzivajucich MP5 SD urcite prevysuje pocet jednotiek pouzivajucich VSS. A to sa asi nezmeni.

Kategoria PDW je urcena proti chranenym cielom do 150m. A strelivo mensieho kalibru ma mensi spetny raz a je lahsie a mensie.

Kategoriu 300-1500 by som este rozdelil. Pre presnu strelbu do 1000m uz je v niektorych statoch NATO zavadzany .338 lapua magnum (AWM). A pre 12.7x99 by som prenechal 1000-1800m.

Este poznamocku ku kalibrom PDW. Prieraznost je neoddiskutovatena ale s ranivym ucinkom si niesom az taky isty. I ked tabulkovo a pri testoch mali tieto naboje velmi dobre vysledky tak v porovnani s 5.56x45 ma mensiu ustovu rychlost a i na 5.56x45 som uz pocul vela negativnych nazorov.(v ucinnosti proti nechranenym cielom)
Uživatelský avatar
Alchymista
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 4883
Registrován: 25/2/2007, 04:00

Příspěvek od Alchymista »

Dostrel MP5SD - aj tých 150 metrov je celkom dosť veľa (povedal by som aj príliš), a to ešte proti nechráneným cieľom. Už s vestou triedy II alebo III by nastal veľmi vážny problém. (Na akú diaľku prebíja vestu NATO náboj 9x19?)
Náboj 9x19 Luger váži 10-12 gramov so strelou 8-9g, náboj 9x39 má strelu cca 16g a váži (odhadom) 23-26g. Hmotnosť zbraní VSS a MP5 je zhruba porovnateľná.

Počet užívateľov MP5 a VSS je samozrejme rozdielny - MP5 používa kde-kto už desaťročia (vznikol v roku 1964-65) a od sedemdesiatych rokov je ponúkaný prakticky "voľne" ako vojenská zbraň. VSS používajú len rusi (a možno pár špeciálnych jednotiek v okolí), navyše je to zbraň zhruba o tri desaťročia mladšia a pokiaľ viem, nebola zatiaľ uvoľnená na širší export. (Spomeniem tu ASP - ruský podvodný samopal: za hranice Ruska sa tiež oficiálne dostalo len niekoľko málo kusov - údajne boli darované? ochranke amerických prezidentov za Gorbačova).

Rozdelenie zón paľby - vychádzam z toho, že pokiaľ je špeciálna jednotka donútená bojovať na stredné vzdialenosti, niečo sa deje špatne...
ObrázekObrázek

Оптимисты изучают английский язык, пессимисты - китайский. А реалисты - автомат Калашникова
Uživatelský avatar
alibaba
7. Major
7. Major
Příspěvky: 707
Registrován: 15/8/2007, 00:30
Bydliště: Cotswold

Příspěvek od alibaba »

Počet užívateľov MP5 a VSS je samozrejme rozdielny - MP5 používa kde-kto už desaťročia (vznikol v roku 1964-65) a od sedemdesiatych rokov je ponúkaný prakticky "voľne" ako vojenská zbraň. VSS používajú len rusi (a možno pár špeciálnych jednotiek v okolí), navyše je to zbraň zhruba o tri desaťročia mladšia a pokiaľ viem, nebola zatiaľ uvoľnená na širší export.
V tom je prave podstata toho co som zmienil skor. Jednotky statov mimo Ruska(a par vyjimok) velmi pravdepodobne pri potrebe tichej zbrane v mestskej zastavbe pouziju 9x19 pretoze je to na zapade asi to najvhodnejsie pre tuto situaciu.
A takisto si nemyslim ze rusi zacnu pouzivat 5.7x28. (ktore su zasa vhodnejsie pre inu situaciu).
O kvalitach VSS nepochybujem, prave naopak. Podla mojho nazoru je to vynikajuca zbran, a i naboj je to najlepsie pre tichu strelbu proti chranenym cielom.
Mimochodom si myslim, ze VSS si zasluhuje samostatny clanok. :wink:
Inteligence má své hranice,
ale blbost je nekonečná....
Uživatelský avatar
Montgomery
nadrotmistr
nadrotmistr
Příspěvky: 152
Registrován: 6/4/2010, 19:00
Bydliště: Lukavice
Kontaktovat uživatele:

Re: Výzbroj speciálních jednotek

Příspěvek od Montgomery »

Jenom se mi zdá, že tu chybí ČZ vz. 75. Co jse slyšel, tak ji používají Delta Force (wikipedie, takže bych to nebral tak vážně), potom francouzské speciální jednotky a možná policie. Mohl by to někdo potvrdit?
Není nic nesnesitelnějšího než hlupák, který má štěstí. Cicero
Uživatelský avatar
alibaba
7. Major
7. Major
Příspěvky: 707
Registrován: 15/8/2007, 00:30
Bydliště: Cotswold

Re: Výzbroj speciálních jednotek

Příspěvek od alibaba »

Co se tyce pistole CZ75 tak napriklad exSAS Pete Winner ( http://www.dailymail.co.uk/news/article ... oward.html ) ji mel jako osobni zbran a velice si ji pochvaluje.

Nastesti mam tu moznost se dozvedet neco vice o SAS diky miste meho pobytu. Nedavno ( 15.Cervence ) bylo moznost se sejit s par exSAS v Royal Artillery Museum v Londyne, kde meli presentaci k 40-temu vyroci Bitvy u Mirbatuhttp://en.wikipedia.org/wiki/Battle_of_Mirbat.
Dalsi moznost je jeden z vycvikovych kurzu poradanych exSAS. Je moznost si zatrenovat "room cleaning" ve znamem "Kill House" na zakladne v Herefordu. Nebo je moznost si vyzkouset vysvobozovani rukojmi z letadla v Readingu.

Upravil a sloučil Polar (případné reklamace a žaloby za porušení autorských práv přes SZ)
Inteligence má své hranice,
ale blbost je nekonečná....
Uživatelský avatar
Polarfox
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 5849
Registrován: 5/11/2010, 21:01
Bydliště: Praha

Re: Výzbroj speciálních jednotek

Příspěvek od Polarfox »

Téma promazáno a odemčeno, pokud si zas vjedete do vlasů, tak vám natvrdo zabavím chrastítka.
ObrázekObrázekObrázek

U národa, u něhož je nejoblíbenějším historickým spisovatelem Vlastimil Vondruška, se nějakého historického prozření a sebereflexe dočkáme opravdu jen velice stěží. (Polarovo motto pro rok 2019)

“Without data, you're just another person with an opinion.” W. Edwards Deming

Brána do Mordoru: https://twitter.com/fbeyeee?lang=cs
Odpovědět

Zpět na „Speciální jednotky“