Něco málo teorie ke speciálním silám

SAS, SGS9...
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Něco málo teorie ke speciálním silám

Příspěvek od Pátrač »

NĚCO MÁLO TEORIE KE SPECIÁLNÍM SILÁM A SILÁM, KTERÉ SE K NIM PŘIBLIŽUJÍ

VálČENÍ JE ČINNOST kterou se lidstvo zabývá už hodně dlouho. Prošlo mnoha podobami stejně tak přinesli mnoho podob zkázy a zabíjení. Jenže my žijeme už ve 21. století a zdá se, jako by války už nebyly takové jako dříve.

V první řadě si je potřeba uvědomit, že svět je jiný než v době masových ozbrojených konfliktů jako byla I. a II světová válka. Jak se svět mění, tak se objevují i nové formy války a jiné formy úsilí o zajištění míru. A vše je postaveno do současného globalizovaného světa.

Pokud vezmeme za své staré známé a podle mě stále platná tvrzení, že válka je pokračování politiky jiným tedy násilným způsobem a že politika je transformovaná ekonomika , musíme si uvědomit, že změna způsobů tvorby bohatství tedy rozvoj ekonomiky povede a vlastně už vede ke změnám ve způsobech vedení války a úsilí o zajištění míru. Koneckonců tak jak historie šla, bylo to stále znovu a znovu potvrzováno. A právě s právě probíhajícím nástupem tzv. Třetí velké vlny se spojují také nástup nových forem válčení i zápasu za mír. Tady ale musím něco vložit, abyste rozuměli tomu co bude následovat.

Možná znáte teorii manželů Tofflerových o civilizačních vlnách. Jistě se dají připomínkovat a napadat, ale zde bych prosil o akceptaci. Myslím si totiž, že se z toho dá vycházet. Malá vsuvka:

Alvin Toffler patří mezi nejvýznamnější sociální myslitele současnosti. Spolu se svou ženou napsal v roce 1970 futurologický bestseller Šok z budoucnosti. Nakonec z toho byla trilogie: kniha Třetí vlna vyšla v roce 1980 a závěrečná část Posun moci v roce 1990. Každá z výše jmenovaných knih je považována za klasiku. Původně byl Alvin Toffler novinář, korespondent ve Washingtonu a později spoluvydavatel časopisu Fortune, přednášel externě na Cornellově univerzitě a New School For Social Research, z oblasti pedagogiky a sociologie. Manželé Tofflerovi se stali uznávanými komentátory vývoje společnosti a jejich díla jsou velmi cenným příspěvkem k porozumění naší poplašené doby.

Takže manželé Tofflerovi tvrdí, že lidská civilizace zatím prošla třemi civilizačními vlnami.

První velká vlna je spojena s nástupem neolitické revoluce asi 10 000 let před Kristem a představuje vznik a rozvoj zemědělských společností, s modifikacemi do městských a kupeckých států, otrokářských společností a feudálních ekonomických systémů.

Druhá velká vlna je spojena s nástupem první průmyslové revoluce koncem 18. století a představuje vznik a prosazení masových průmyslových společností (industriální civilizace);

Třetí velká vlna nastupuje od roku 1950 (v USA) a je spojena se zrodem postindustriální (znalostní, informační) civilizace. Tedy se na rozviji společnosti nejvíce podílí informace, znalosti-tedy rozvoj vědy a techniky a aplikace jejich výsledků.

Každé této vlně odpovídá i způsob vedení války, sestavy a složení jednotek a také složení jednotek, které by snesly označení speciální.

V současné době:
- v nejvyspělejších zemích (USA, Japonsko, státy Západní Evropy) dochází ke srážce civilizace Druhé a Třetí velké vlny,
- v méně vyspělých zemích ještě převládá civilizace Druhé velké vlny a
- v řadě zemí rozvojového světa dosud vládne civilizace První velké vlny.

To vytváří prostředí pro výbušnou situaci ve světě, ve kterém pak může docházet ke konfliktům a válkám různého druhu – mezi státy spadajícími do různých civilizačních vln nebo tam kde se prolínají v jednom státě vlny dvě., což dnešní svět zná. Jde tedy o války První vlny, války Druhé vlny, války Třetí vlny, duální (podvojné) války, víceúrovňové války, včetně terorismu všeho druhu.. Tady snad nemůže dojít k neshodě v tom jak je to myšleno.

Nástup Třetí velké vlny je spojen zejména s nástupem válek nového typu, ve kterých rozhodující roli hrají znalosti - poznání, nové mimořádně progresivní technologie a zbraňové systémy a návaznosti na ně i nové operační a taktické postupy. Podíváme se na dobu kterou jsem zažil už já v aktivní službě.

Na konci minulého století se formovala např. taktika tzv. aktivní obrany, jejímž cílem bylo a je těsnou koordinací vzdušných a pozemních vojsk a nálety hluboko do vnitrozemí zabránit prvním, druhým a dalším sledům nepřátelských vojsk vůbec dorazit na bojiště.
Prostě pokud mělo dojít k válce a nešlo zastavit první sledy, bylo žádáno zahájit boj s těmito prvními sledy, ale nepřipustit příchod 2-hých a 3-tích sledů na bojiště.

Kvůli realizaci těchto nových operačních a taktických postupů vznikly rovněž nové zbraňové systémy - např. radarový systém J-STARS, monitorovací systém AWACS, systém pro raketomety MLRS, raketový systém ATACMS, střely Patriot, tanky nového typu M-1 Abrams, Challenger, Leclerk a Leopard 2. Na druhé straně pak raketomety SMERŠ, tanky T-80 a T-90 a jiné pozemní zbraňové systémy schopné se na těchto úkolech podílet. Změnami prošly také letecké zbraňové systémy všeho druhu a prudkým rozvojem prošla protiraketová a protiletadlová obrana.To hlavně proto, aby bylo možno ničit letecké síly nepřítele, který samozřejmě má podobné úmysly.

Zde začal narůstat význam speciálních sil a sil zvláštního určení.

Své místo si našli speciální skupiny hloubkového průzkumu mající za úkol zjistit místa rozmístění druhosledových a třetisledových jednotek, pochodové osy jejich přemísťování do první linie, místa jejich velení a prvky logistické podpory.

Skupiny meteorologického průzkumu a skupiny návodčích vzdušných sil a raketčíků pak měli zajistit potřebné informace o počasí a jiných vlivech v cílových prostorech a navedení útočících zbraňových systémů tak, aby došlo k podstatnému snížení akceschopnosti napadených jednotek.

Skupiny určené pro diverzní a likvidační činnost pak měli za úkol likvidovat velitelská stanoviště, destruovat významné objekty - mosty, ropovody a produktovody, podpůrné prvky letišť a podobně.

Síly dalekého dosahu - aeromobilní a vzdušně výsadkové koncipované jako druh vojska pak měli za úkol pomocí taktických vzdušných výsadků podporovat protiútoky vlastních sil a ničení poráženého nepřítele a umožňovat operační manévry typu obejití nebo taktické obchvaty.

Námořní pěchota pak jako zvláštní druh vojska měla za úkol bránit vlastní ,nebo naopak napadat pobřežní oblasti protivníka, vytvářet předmostí pro možné rozvinutí pozemního vojska a taktického letectva.

Napadený nebo naopak odrážený protivník pak musel vytvářet prvky protivzdušné a protiraketové obrany, musel řešit likvidaci dálkově vytvářených a velmi rozsáhlých minových polí, musel věnovat velké síly protivýsadkové obraně a obraně prvků logistické podpory. Velké prostředky pak musel věnovat střežení míst velení a možných cílů diverzí.

V takto koncipovaném pojetí vedení války pak vzhledem k masovému nasazení letectva docházelo zákonitě ke ztrátám letadel a jejich posádek. Proto už ve Vietnamu vznikly:

Speciální skupiny pro vyhledávání sestřelených pilotů a osádek letounů, jejich vyzvednutí a přepravu domů. Jejich význam se projevil v obou pouštních válkách.
Jejich výsledky byly překvapivě dobré. I když slovo překvapivě asi není na místě. Myslím si ale, že lepší výsledky dosáhli Britové. Měli procentově menší ztráty při těchto operacích než Američané. Na druhou stranu americké týmy podporované letounem A-10 Thunderbolt a dvěma AH-64 dokázali evakuovat více lidí a přitom ještě způsobit protivníkovi značné ztráty.

Obě války v zálivu byly jak se zdá poslední války starého typu. Tedy války vedené masovými armádami národními nebo koaličními na obou stranách. Ve své práci o tancích a jejich perspektivách jsem uvedl, že tak jak se z důvodu nepravděpodobnosti podobných válek v budoucnosti i když je stále nelze vyloučit, přežil model hlavního bojového tanku, přežila se i koncepce masových armád.

Jistě, velmoci a ekonomicky silné státy vždy budou inklinovat k tomu mít silné a dokonale vybavené ozbrojené síly. Ale na druhé straně pokud jsou v rozvíjené fázi třetí vývojové vlny, vědí už asi tak 15 let, že je potřebná změna. Celkově je vidět u vyspělých armád odklon od masovosti a těžkotonážnosti a příklon k lehkým velmi silně vyzbrojeným a odolným bojovým prostředkům ovládaných dobrovolně sloužícím občany na základě vysoké profesionality. Tedy armády v blízké budoucnosti budou vypadat tak, jak nyní vypadají útvary a jednotky zvláštních sil. Tedy třeba v podmínkách USA.Vznikají útvary rychlého nasazení - hlavně v podmínkách nových členských zemí NATO.

USA které jsou v tomto asi nejdále - už slyším jak rabo startuje a začíná hledat vše co má o vzdušně výsadkových silách Ruské federace - nejdále sestavily jako první na světě mimořádně výkonnou operační jednotku nazvanou:

XVIII. vzdušně výsadkový sbor s velitelstvím ve Fort Bragg. Patří k největším bojovým uskupením US ARMY představující 88 000 vojáků, čtyři divize, jeden lehký obrněný pluk a další samostatné brigády. Jde o:
- 3.pěší divizi (mechanizovanou) ve Fort Stewart, USA,
- 10.horskou divizi (lehkou) ve Fort Drum, USA,
- 82.výsadkovou divizi rovněž ve Fort Bragg,
- 101.výsadkovou divizi (vzdušně výsadkovou) ve Fort Campbell, USA,
- 2.lehký obrněný pluk ve Fort Polk, USA,
- 18.leteckou brigádu,
- 229.letecký pluk a další zabezpečovací a podpůrné jednotky. Pozemní bojové jednotky jsou tvořeny:

3.pěší divize (mechanizovaná) ve Fort Stewart, USA, velmi zkušená a ostřílená. V Kuvajtu střídavě rotují její jednotky již od roku 1990. Část z nich se zúčastnila operace Enduring Freedom a několika mírových misí.

10.horská divize (lehká pěší) ve Fort Drum, USA, je schopná zaujmout do 96 hodin po obdržení rozkazu operační prostor kdekoliv na světě. Patří k nejvíce nasazovaným divizím US ARMY. Má bohatou historii z druhé světové války, několik let působila v Německu a má kolem 8 500 vojáků v pěti brigádách. Tento počet se zdá malý, ale povaha boje v horách neumožňuje větší útvary a jednotky efektivně uvelit.

Jako hlavní úderná síla tomuto sboru slouží dvě divize. Jsou to:

82.výsadkové divize. Ta je se svými třemi výsadkovými brigádami a leteckou brigádou připravena zasáhnout do bojové činnosti do 18 hodin na kterémkoli místě světa. Je speciálně připravena k obsazování strategických cílů jako letišť a přístavů.

101.výsadková divize (vzdušně výsadková) z Fort Cambell je vycvičena k působení v hloubce nepřítele do vzdálenost 150-300 km za linií fronty. Disponuje přepravními prostředky umožňující najednou vysadit až 4 000 výsadkářů.

Dalšími silnými útvary jsou 18.letecká brigáda (výsadková) podporuje činnost XVIII.sboru, a 2.lehký obrněný pluk. Tento má zkušenosti s bojovou činností proti iráckým jednotkám již z operace Desert Storm, kde bojoval s divizí Republikánské gardy. Během 100 hodin postoupil o 250 km, zajal 2 000 iráckých vojáků, zničil 159 nepřátelských tanků a 260 dalších bojových vozidel.

2.LOP jsem popsal i z pohledu jeho impozantních bojových výsledků - zdálo by se, že je to tím, že se jedná o speciální jednotku. Není. Útvary nazývané LOP jsou pouze dokonale vycvičené a dobře vybavené průzkumné prvky amerických armádních sborů.

Pokud se bude svět vyvíjet tímto směrem, v době do 20 až 25 let bude každá opravdu moderní armáda vypadat podobně jako tento sbor. Nebo alespoň její hlavní – úderná část. Silné státy si zachovají i silnou pozemní armádu ale ta také projde transformací jaká nemá obdoby.

Kdysi jsem o tom psal jako o už realizovaném vojenském projektu nazývaném FCS, tedy Future Combat Systém. Jde o robotické systémy vedení boje nebo systémy spotřebou minimální obsluhy osádkami. Tedy osádkami nebo dálkově řízená průzkumná a bojová letadla, vrtulníky, tanky, hlídkové vozy, samostatné či začleněné do tzv. FCS - Future Combat System čili Příštího bojového systému a potom i autonomní roboti pracující bez spojení s člověkem. Zde připomenu o co asi tak jde. Kdysi jsem psal: Citováno a částečně upraveno:

FCS jsou realitou a není to jen otázka USA. Své k tomu říkají i Rusko a jiné státy, které pochopily, že tanky se dopracovaly svého zenitu a že obrazně řečeno stojí na rozcestí. Dnes už se neřeší poměr balistická ochrana tedy pancíř s pomocnými prostředky proti působení prostředků protivníka. Dnes se řeší, jak snížit možnost zásahu bojového prostředku jiným bojovým prostředkem a pokud to nelze, jak minimalizovat škody na vlastním prostředku a hlavně na živé síle. Vyzkoušené demonstrátory FCS -T pásový a FCS-W kolový prokázaly na dnešní poměry vynikající výsledky. A není to o bohatství - jde také o maximální úspory - i americký daňový poplatník nechce vyhazovat peníze a co je pro USA horší, ubývá jim lidí ochotných se nechat se naverbovat do profesionální armády.

Pro tento příspěvek to je zajímavé odsud:

Proto tedy FCS povedou k naprosté přestavbě amerických ozbrojených sil. Stávající pluky a brigády budou nahrazeny novými formacemi UA-Unit of Action a vyšší stupně pak UE-Unit of Employment. Tyto nové formace se budou lišit od zavedených v mnoha směrech-uvedu zde jen jeden ukazatel. Celková hmotnost lidí, bojové techniky a materiálu jedné UA bude do 12 000 tun.
Dnešní obrněná brigáda je "těžká" 22 000 tun-dovedeš si představit to snížení potřeby pohonných hmot, potravin, zdravotnického materiálu, ale i náhradních dílů a podobně? Přitom počet bojových prostředků bude o 20% vyšší, ale počet vojáků klesne o 40%. Kouzlo je v tom, že bude obsahovat až 200-250 bojových robotů. Když to převedeme na kompletní pozemní síly USA, půjde o snížení počtů vojáků asi o 940 000 lidí. Přitom bojová síla bude vyšší, případné ztráty výrazně menší. Provoz takové brigády v míru bude výrazně levnější než v současnosti.
Výrazně klesne i její energetická náročnost. Spotřeba PHM na přesuny po zemi, boj bude o 50% menší a soudobé i výhledové dopravní letouny ji při zachované kapacitě přepraví dvakrát rychleji kamkoliv na světě. Podle dnešních měřítek by takové útvary byly označeny jako speciální útvary. Podle Američanů budou a už dnes jsou považovány za novou podobu pozemního vojska.


Všechny výše uvedené formy speciálního použití speciálních jednotek budou zcela jistě potřeba i v nových podmínkách. Jejich úloha dokonce poroste. Důvod je jasný. Protivníkem budou chudé země, které budou nuceny bojovat se silnějším a moderně vybaveným protivníkem. Pokud konflikt přeroste a myslím, že tomu ani nemůže být jinak, do gerilové války, bude vše na speciálních jednotkách, které s podporou bojových robotů ze sestav brigád FCS budou vyhledávat a ničit lehké síly protivníka a budou muset čelit útokům ze zálohy, diverzím a teroru. Svou mimořádně významnou roli by pak sehrály i v boji se stejně vyspělým protivníkem.

Důležité je si uvědomit, že navíc vzniknou speciální jednotky jaké dnes nemají obdobu a nebo se o nich jen uvažuje. V lepších případech (nebo možná v horších) už existují jako výzkumná pracoviště.

Půjde o jednotky pro obsluhu:
- kosmických zbraní – sem je potřeba zařadit výzvědné družice, spojovací družice, systémy proti řízeným střelám, bojové orbitální stanice, stíhací družice a kosmické nosiče protizemních zbraní.

- ekologických zbraní – zde si každý dovede představit na dálku vyvolané zemětřesení, sopečné erupce způsobené elektromagnetickými vlnami, modifikace počasí, vyslání geneticky upraveného hmyzu ničícího úrodu a podobné hrůzy

- neletálních čili nesmrtících zbraní (oslepující laserové pušky, zvukové generátory, prostředky pro zklidnění nebo uspání s příměsí DMSO – dimetylsulfoxidu, kapaliny způsobující křehnutí kovů, energetické zbraně, které by vypnuly motory letadel, tanků, obrněných transportérů či nákladních vozidel.

Další nově vytvořené speciální jednotky budou bojovat v oblastech:

- nových způsobů špionáže – zde si každý může představit sebevětší šílenost a je zcela jisté, že je otázkou času než se tato šílenost stane realitou.

- vedení psychologických válek – mechanismy jsou známé, jen budou zaměřeny na ovlivnění globálního myšlení nebo na myšlení obyvatel celých kontinentů a oblastí

- vedení informačních válek - nové simulační technologie umožňují např. líčit celé bitvy, které se nikdy neodehrály či setkání vrcholových představitelů, které nepravdivě předvádí vůdce nepřátelské strany, jak odmítá mírová jednání – prostě umělá virtuální realita která bude ovlivňovat veřejné mínění v mateřské zemi ale hlavně v zemi protivníka. Zde půjde i o využívání internetu za účelem doručení žádoucích zpráv na správné adresy, opět za účelem ovlivnit veřejné mínění . Možností je vícero specialista - voják nebo civilista bude vlastně něco jako dnešní počítačový HACKER.

Vznik nových forem války vede s určitým zpožděním i k novým formám boje za mír. I tyto prošli jistým vývojem.

Např. v rámci První velké vlny šlo o souboje zástupců nepřátelských stran , šetření životů žen a dětí, neutrálních osob či poslů, vyčlení určitých území , komunikací nebo bodů míru, přerušení bojů na určitou dobu –například kvůli náboženským záležitostem, mocenským změnám nebo z důvodu ryze materiálních-příchod zimy, potřeba realizovat sklizeň. Přeměna zajatců v otroky byla preferována před jejich vražděním.

V rámci Druhé velké vlny to pak byly hlavně smlouvy a dohody - např. stanovení pravidel omezujících chování vojáka, péče o raněné bez ohledu na jejich národnost, brát vojenské lékaře a zdravotní sestry jako neutrály, zákaz určitých výbušných kulek, vznik nových organizací pro udržení míru -Společnost národů a Organizace spojených národů.

Třetí velká vlna zatím nemá formu ochrany míru , která by odpovídala novým podmínkám světového systému a realitám formy války Třetí velké vlny. Vznik budoucích forem boje o mír lze ale předpokládat že se změní formy. Možností je sposta, vybírám namátkově:

1 - půjde např. o zřízení dobrovolných ozbrojených a placených organizací, které by na soukromé bázi vedly války pro OSN- klidně to mohou být široce koncipované speciální jednotky vyzbrojené a placené OSN.

2 - prodej zbraní technologií Třetí vlny na protiúčet (za zbraně Druhé vlny, které by se pak ničily) spojencům a nebo naopak nepřátelům, kteří zahájily boj proti jiným našim nepřátelům.

3 - zavedení registru zbraní (sledování vývozu a dovozu zbraní) a vypisování odměn v hodnotě milionů dolarů za poskytnutí informací o pašování či šíření zakázaných zbraní,

4 - zavedení skrytých autodestruktivních čipů, kdyby náš partner prodal zbraň našemu nepříteli nebo sám se stal naším nepřítelem,

5 - vraždy na objednávku (vraždy odborníků, kteří propůjčili své schopnosti pro konstruování zakázaných zbraní), toto už dlouhodobě provozuje prokazatelně stát Izrael a nedokazatelně každý.

6 - zintenzívnění mírové propagandy,

7 - rušení vysílání xenofobních rozhlasových a televizních stanic, finanční a technická pomoc domácím odpůrcům války atd.

Jistě si za tímto výčtem dokážete představit potřebu vzniku speciálních civilních a vojenských speciálních sil bojového i nebojového zaměření pro plnění těchto úkolů. Za tento výčet se tak trochu omlouvám – to co jsem popsal není nic pro útlocitné povahy, pacifisty nebo všeobecně pro příznivce nenásilného řešení problémů. Na druhou stranu snad pojmenování věcí pravými jmény nemůže vás palbáky rozhodit.Navíc některé varianty jsou na hraně i s prostou morálkou, ale zde platí staré úsloví: účel světí prostředky.

Takto představené speciální síly dnes vlastně ani neexistují. Popsat jak budou vypadat a jak budou vybaveny ani není možné. Nikdo netuší co vše přinese rozvoj vědy techniky. To co dnes považuje Dalcor za speciální síly bude v této nové době považováno pouze za podpůrné pilíře nově vytvořené struktury speciálních sil. Tak jako dnes to, co zase považuji za speciální síly já slouží pro podporu elitních vojenských formací, které zase musí podpořit armádní jednotky běžného typu.

Je jedno zda se bude bojovat proti konkrétnímu státu, koalici nebo proti anonymnímu nepříteli což dnes nazýváme bojem proti terorismu. Bude potřeba jen správně zvolit strukturu speciálních sil prostředků které pro eliminaci hrozby bude potřeba nasadit.

Dám příklad a znovu se omlouvám za jeho jistou brutalitu. Ve válce proti Talibanu v Afganistanu bojovali příslušníci koaličních speciálních sil v gigantických jeskynních systémech zvaných Tora Bora, proti elitě vojenských sil Talibanu. Dovedu si představit, že v budoucnosti místo boje vyvolá určená speciální síla lokální zemětřesení potřebné síly. Tím se problém se vyřeší beze ztrát na životech vlastních lidí. Znamená to ale účelově nepočítat ztráty na druhé straně.

Všechno co je dnes na základě jakýchkoliv kritérií považováno za speciální síly zůstane zachováno. Jen se bude měnit vybavení, podmínky nasazení a výcvik. Spíše podle naznačených možností se spektrum speciálních sil rozšíří.

To co dnes považujeme za elitní formace jimi zůstane a jako první přejde do modulů FCS. Standardní vojsko pak projde nějakou transformací která jeho možnosti přiblíží možnostem dnešních elitních sil. Armády typu jak je známe dnes zůstanou pouze zemím chudým, technologicky zaostalým a nebo těm, které z nějakého důvodu budou čelit ekonomickým, technologickým a zbrojním embargům. Tyto země budou na tom tak, jako by jednostranně odzbrojily. Jak by mohlo vypadat komplexní nasazení vojenských sil budoucnosti?

Pokusím se o jakési modelový obrázek:

Speciální síly podpořené bojovými roboty a podporou speciálních sil potřebného zaměření vytvoří prostor pro nasazení brigád FCS. V této době konvenční ale přezbrojené síly zajistí obranu vlastního území a cesty pro logistickou podporu bojujících sil. Tam kde by bylo nasazení živé síly příliš riskantní budou nasazeni dálkově řízení bojové roboti.

Speciální jednotky policejní, zpravodajské a vojenské zajistí eliminaci páté kolony a teroristických aktivit nepřítele na vlastním území a území spojenců.

Jiné speciální síly zajistí průzkum, zpracují mentálně nepřátelské obyvatelstvo. Meteorologické skupiny zajistí relevantní informace pro plánování boje. V boji navedou pozemní, raketové a vzdušné jednoty na cíle, které je třeba zničit. Diverzní likvidační komanda eliminují místa velení, politické orgány země a napadnou ekonomické a logistické cíle.
Sestřelené osádky letadel a obklíčené skupiny vlastních pěšáků budou zachráněné specialisty pro jejich vyhledávání, první lékařskou pomoc a evakuaci do vlastních postavení.

Po dosažení vítězství pak nastoupí speciální policejní a vyčleněné vojenské síly, které zabezpečí komplexní pacifikaci území a zajistí bezpečnost příslušníků okupační moci.


Nakonec se podíváme na mojí maličkostí zvaný Vallunův postulát, který jsem s jeho souhlasem maličko upravil. Vallun je člověk, se kterým jsem se virtuálně i osobně setkal mimo vojenská fóra ale je to člověk přemýšlivý a po několika kolech sporů o to co jsou nebo nejsou speciální síly a jakou váhu mají či nemají v soudobých ozbrojených konfliktech. se tento maník vytasil s tímto souvětím:

Zatímco ve válkách první poloviny a většiny let z druhé poloviny dvacátého století byly speciální jednotky a jednotky elitní auxiliární vůči konvenčním silám, které měly rozhodující podíl na vítězství, tak dneska plní auxiliární roli konvenční jednotky vůči silám speciálního určení a jednotkám elitním, které jediné jsou dnes schopny získat vítězství. Z procesu této změny se zrodily i mohutné elitní síly, které se svou organizací podobají konvenčním jednotkám, leč výcvikem a výzbrojí se blíží jednotkám speciálním. Konvenční jednotky tak plní na bojišti roli podpůrnou a policejně bezpečnostní.

Pokud si dáte práci a prostudujete cokoliv o jednotkách FCS, o vedení války v Afganistanu v této době i jinde ve světě zjistíte s velkým potěšením, že toto tvrzení je neuvěřitelně přesné. Zde si můj přítel Vallun zaslouží metál za schopnost pár větami definovat to o co se já snažil na šesti stranách předchozího textu. Tato definice je teď jiná než původní ale myšlenka je stejná, tedy původní, tak jak ji Vallun uvedl.

Co závěrem. U moderních armád které projdou v nejbližších 20 letech rozsáhlými změnami se dá předpokládat, že bude téměř setřen rozdíl mezi bojovou použitelností jednotlivých složek. Speciální síly tak jak je známe dnes budou srovnatelné s hlavními silami armády. Speciální síly budoucnosti možná ani nebudou nosit uniformu a budou za naši věc bojovat pomocí počítačů a bez viditelných výsledků.

Opět platí. Pokud vás cokoliv zaujme nebo naopak přesvědčí že píšu blbosti, pište.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
Czarnian
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 124
Registrován: 5/1/2008, 15:24
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Czarnian »

Připadá mi, že je ten článek pojatý trochu moc ze široka. Když budeme považovat za speciální síly všechno od obsluh kosmických zbraní až po SEAL, tak co pak budou "nespeciální" jednotky? Chci říct, že takhle se ten pojem dost rozmělňuje.
Uživatelský avatar
cayman
podpraporčík
podpraporčík
Příspěvky: 276
Registrován: 2/6/2005, 22:56
Bydliště: Bratislava

Re: Něco málo teorie ke speciálním silám

Příspěvek od cayman »

Fajn analyza, zaujala ma jedna cast:
Pátrač píše:...Po dosažení vítězství pak nastoupí speciální policejní a vyčleněné vojenské síly, které zabezpečí komplexní pacifikaci území a zajistí bezpečnost příslušníků okupační moci. ...
Toto pri odhodlanom nepriatelovi nikdy nefungovalo a nefunguje to ani dnes (Afganistan, pirati...). V lepsom pripade to fungovalo na obmedzenom uzemi (ci case). Co sposobi ze to tentokrat fungovat bude? resp. co bude ine ze to bude ekonomicky unosne pre okuupanta?
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Czarnian píše:Připadá mi, že je ten článek pojatý trochu moc ze široka. Když budeme považovat za speciální síly všechno od obsluh kosmických zbraní až po SEAL, tak co pak budou "nespeciální" jednotky? Chci říct, že takhle se ten pojem dost rozmělňuje.
Budu upřímný, asi je to opravdu poměrně zeširoka pojaté. Ale poměrně často jsem vařil z vody. Jsou představy jaké nové druhy boje a války se mohou objevit. Dneska nikdo neví, kdo je bude muset skutečně vybojovat.

Každopádně to co jem uvedl o možných typech jsem myslel tak, že speciální síly jsou speciální tím že dělají přesně specifickou práci a jsou početně relativně malé. Například pro vedení psycholgické války či informační války bude stačit jen velmi omezený počet specialistů. Nikdy nemusí obléknout uniformu. Ale budou muset vědět hodně i lidské psychologii, o teorii ovládání velkých skupin lidía a podobně.

Znám lidi kteří tvrdí a budou se bít od posledního uhozu do klávesnice že třeba námořní pěchota jsou speciální síly. Přitom sami Američané je považují za druh vojska.

Obecně řečeno bych řekl, že armády mají a budou mít
- standartní sestavu vojsk, tedy pozemní vojsko, letectvo a námořníctvo.
- sestavu elitních sil, například výsadkáře a námořní pěchotu a nakonec
- sestavu speciálních sil podle své vlastní koncepce rozvoje obranných sil a vyhodnocení rizik - jaké jsou jsem napsal a jaké by mohly být jsem se snažil napsat taky.

Navíc jsem přesvědčen, že část speciálních sil v budoucnosti ani nebudou vojáci.

Pokud máš jinou představu tak ji sem dej, zajímalo by mě to

Cayman - já jsem taky neřekl, že to bude fungovat. To je fikce jak by to mohlo vypadat. Ze všeho co jsem napsal si myslím, že to co jsi vypíchl je nejhůře dosažitelné :D
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
mmmichalll
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 118
Registrován: 7/3/2008, 18:09

Příspěvek od mmmichalll »

S těmi sestavymi vojsk se docela ztotožňuju, jen bych řekl, že letectvo je samo o sobě tak trochu elitní složkou, do elitních sil by se dali začlenit i některé jednotky od pozemních sil, třeba horské divize, nebo Rangers, za WWII to mohli být Pancéřoví granátníci u Německa.

Podle původního článku se dá odvodit, že se poměr mezi klasickými jednotkami a elitnimi bude snižovat ve prospěch elitních-vyrovnat stavy se však asi E na úroveň K nepodaří.
Ministerstvo školství varuje: Čtení škodí hlouposti
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

mmmichalll - a vidíš! Na horské jednotky jsem úplně zapoměl a to mám rozpracované horské jednotky od 1(8). horské divize armády NSR. A horské jednoky má zcela jistě i armáda Ruské federace a možná by se našly i v jiných armádách.

JInak bych řekl že jistě - pokud by totiž elitní jednotky převýšily početně jednotky běžných sil přestaly by být elitními jednotkami a staly by se nejspíš běžnými silami. Což by bylo krásné dílo vojenské ironie.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
jaromír dolanský
praporčík
praporčík
Příspěvky: 391
Registrován: 12/10/2006, 14:21
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jaromír dolanský »

Rozsáhlý a zajímavý materiál, který nelze po prvním přečtení hodnotit a erudovaně o něm diskutovat.
A v některých oblastech je třeba ( to platí pro mně :D ) "doplnit si vzdělání" a něco k tomu nastudovat.
Každopádně bych považoval za klíčové působení na psychologii. A to jak u nepřátel, tak ve vlastních jednotkách. Jak před vlastním konfliktem, tak při něm a v neposlední řadě po něm.
Tedy - u nepřítele vyvolat pocit défétismu , u vlastních jednotek naopak pocit neporazitelnosti a jakéhosi vyššího cíle, za který bojovali, či budou bojovat.
Mám za to, že psychologická příprava ( ne PŠM v socialistické armádě, pro Boha ! ) je jednou z všeobeně podceňovaných oblastí. A při tom, podle informací od účastníků konfliktů v poslední době, ale jistě i v době minulé, je psychologické selhání a stres po přežití traumatizujících zážitků zdaleka větším problémem, než třeba léčba běžného zranění.
Dalším aspektem je působení médií. A to jak v úrovni psychologické, tak i propagandistické. Válku v "přímém přenosu" jsme viděli poprvé v Perském zálivu.
Média mohou ovlivnit nejen náladu v bojujících zemích, či v zázemí, ale mohou i velmi dobře sloužit k matení nepřítele. ( Teorie bílé, šedé a černé propagandy je známá pokud se nemýlím již od WWII. ) A podstatná část zpravodajských informací se získává z veřejně dostupných informací.
Samozřejmě, v každém budoucím konfliktu bude platit již zhora uvedené - totiž, že : "účel světí prostředky" a také stará pravda, že : "dějiny píší vítězové."
Naposledy upravil(a) jaromír dolanský dne 26/11/2008, 19:13, celkem upraveno 1 x.
VIVERE SUIS DESIDERIS. PRO SUO HONORE MORI.
Uživatelský avatar
Mantra
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1018
Registrován: 19/2/2008, 08:57
Bydliště: Platan

Příspěvek od Mantra »

"Speciální skupiny pro vyhledávání sestřelených pilotů a osádek letounů, jejich vyzvednutí a přepravu domů. Jejich význam se projevil v obou pouštních válkách. Jejich výsledky byly překvapivě dobré. I když slovo překvapivě asi není na místě. Myslím si ale, že lepší výsledky dosáhli Britové. Měli procentově menší ztráty při těchto operacích než Američané. Na druhou stranu americké týmy podporované letounem A-10 Thunderbolt a dvěma AH-64 dokázali evakuovat více lidí a přitom ještě způsobit protivníkovi značné ztráty. "


Nemáš k tomu víc? Nebo je to z čisté vody? Docela zajímavá kombinace 2 x AH 64 a jeden A-10? Já myslel že jsou vždycky ve dvojici. To museli ten CSAR provádět někde poblíž první linie aby je Apače mohli krýt.
Kdybys měl něco navíc tak, to by mě zajímalo.

Jinak pěkné filozofování ale co z toho jednou bude ví čert.
Mně se nejvíc líbí naše noviny jak píší o naší armádě a jak všichni jsou "elitní", jednou za čas je to dobré ale všeho moc škodí.
Co se týká naší armády, tak bych mezi speciální síly dal 601.skss, 102.pzpr a 43.vmpr. Ti ostatní jsou čistí bigoši a plechovky a to já nemusím.
Druhy vojsk sem tahat nebudeme, to by jsme sem přitáhli úplnou elitu!!!!!
Obrázek
"Will screw them hard, fast, and in an elegant manner."
Major General Haim Bar-Lev 1967
Uživatelský avatar
Alchymista
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 4883
Registrován: 25/2/2007, 04:00

Příspěvek od Alchymista »

jaromír dolanský píše:Samozřejmě, v každém budoucím konfliktu bude platit již zhora uvedené - totiž, že : "účel světí prostředky" a také stará pravda, že : "dějiny píší vítězové."
Dokonca to bude ešte horšie - už teraz je vidieť, že popis nie príliš vzdialených dejín je upravovaný podľa potrieb víťaza nasledujúceho konfliktu.


Obecne k teórii zvláštnych / špeciálnych jednotiek - existuje niečo ako "teória uzlových bodov" ktorá vychádza z matematickej teórie grafov. V princípe ide o to, že v každej činnosti (tu myslím bojovú činnosť) sa dá nájsť príslušný graf predchádzajúcich a nasledujúcich činností, ktoré musia na seba nadväzovať a predošlé podmieňujú nasledujúce.
Pri dôkladnej analýze činností protivníka sa potom dajú v jeho rozhodovacom procese a procese bojovej činnosti nájsť miesta a časy, kedy nejaká nevyhnutná činnosť prebieha na jedinom, podotýkam nie príliš chránenom, mieste a v dobre definovateľnom čase. Úder špeciálnych jednotiek sa potom zameriava práve na tento "uzlový bod" - jeho ochromením alebo zničením sa preruší celý proces riadenia bojovej činnosti.
Príklad - je takmer nemožné priamo napadnúť centrum velenia, hlavný štáb alebo podobné riadiace centrum, tie sú veľmi dobre chránené. So spojovacími centrami na nižších úrovniach je to však už podstatne horšie, pritom zničenie takéhoto centra ochromí celý úsek fronty.


Skupiny SAR a combat SAR majú dobré výsledky v prípade, že protivník nedokáže na ich činnosť adekvátne reagovať - nemá napríklad vyčlenené a pripravené sily a prostriedky na vyhľadávanie nepriateľských pilotov a zaistenie priestorov ich dopadov. V prípade, že by takto sily a prostriedky mal k dispozícii, činnosť SAR by sa veľmi ľahko mohla zmeniť na lokálnu katastrofu s podstatne ťažšími následkami než strata jedného pilota. Napríklad úder štvorice stíhačov štartujúcich na výzvu pozorovateľov proti skupine SAR v zložení 2xAH-64, 1xA-10 a 1xUH-60 by mal pomerne jednoznačný výsledok.
Uživatelský avatar
Mantra
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1018
Registrován: 19/2/2008, 08:57
Bydliště: Platan

Příspěvek od Mantra »

Pomoc při SAR by hodně závisela na nepříteli a typu boje. Jestliže jdeo podobné boje jaké probíhaly v Iráku a Kosovu atd. kdy proti sobě nestojí dva rovnocenní soupeři tak jednotky SAR ěli podstatně lepší výsledky. Jinak na bojišti kde jsou vycvičené jednotky a existuje áloha velitel na tyto účely by měli situaci podstatně těžší. Potom by určitě nebylo jejich složení tak velké, ale byl by to jeden, max. dva vrtulníky.
Obrázek
"Will screw them hard, fast, and in an elegant manner."
Major General Haim Bar-Lev 1967
Uživatelský avatar
cover72
7. Major
7. Major
Příspěvky: 3160
Registrován: 12/6/2007, 20:09

Příspěvek od cover72 »

Alchymista: Apache a Thunderbolty (spolu se zamlčeným AC-130) zajišťovaly jen ochranu proti pozemním silám. Zeshora to jistila E-3, mám dojem, že snad i E-8 nebo Aries, dvě squadrony F-15C a dvě sekce F-16CJ pro SEAD.

Ikdyž tedy - o tomhle jsem četl v souvislosti s Jugoslávií a tam podle mých zdrojů Apache do akce nelétaly vůbec - američani se báli Igel a Strel v lesích. Je ale možné, že když už tam šel i Pave Low+2x Pave Hawk (samotná extraction unit), nějaký Apache se tam přidal taky a na světlo to vyplavalo později - ale já o tom nic neslyšel.
Uživatelský avatar
Thór
7. Major
7. Major
Příspěvky: 889
Registrován: 7/8/2008, 02:35
Bydliště: Chrudim

Příspěvek od Thór »

Pátrač-velmi zajímavé a dobře zpracované téma. Mám tam jedno "ale", které se specificky týká speciálních jednotek. Před nějakou dobou, jsem se dostal k rozboru (bohužel už si nepamatuju, zdroj), který by se asi nejlépe dal nazvat " pyramida možného nebezpečí". Jednalo se o rozbor speciálních jednotek USA. Co mi přišlo velmi zajímavé, je že šlo o interní rozbor a důležité že i země jako je USA, v podstatě "počítá" s možností, že speciální výcvik, kterým projde určitá část vojáků, může být těmito později zneužit proti své zemi. Koncepce speciálních jednotek je tedy zařízena pyramidově a to takto:
na nejnižším stupni "speciálního výcviku", stojí jednotky průzkumu pěšších praporů, které jsou vycvičeny ve specifických dovednostech, po přesně určenou mez, danou jejich zaměřením. Nad těmito jednotkami stojí ve výcviku už poměrně specializované bataliony Rangerů. Jsou vycvičeny vě větším spektru specifických dovedností a v případě potřeby jsou schopny eliminovat nebezpečí z řad průzkumníků díky lepšímu výcviku, nad bataliony Rangers, mají opět o úrověň lepší výcvik Green Berets, které jsou schopné eliminovat možnou hrozbu z jednotek postavených níže v pyramidě, nad jednotkami Green Berets, už je jenom jediná skupina s lepším výcvikem a to takovým, že v současnosti na světě zřejmě nemá lepší výcvik ani SAS. Jsou to jednotky SEAL US NAVY. Tito jsou schopni eliminovat nebezpečí plynoucí z kterékoli z níže postavených jednotek v pyramidě. Co mi trochu "smrdí" je to, kdo by zastavil "tuleně", kdyby jim prdlo v kouli.
Poté co jsem odhalil pyramidu, teď k tomu proč, se tímto rozborem někdo zabýval. Je totiž dobré si uvědomit, že od jednotek na úrovni vycvičenosti Green Berets, máte v rukách sílu, která je schopná se "ztratit v mezi lidmi kterékoli země, odstranit jejího prezidenta, eliminovat vládní opozici, provádět teroristické útoky na vysoké profesionální úrovni s obrovskými materiálními, či lidskými ztrátami etd. etc. Jen málo lidí, si je schopno uvědomit, co by se stalo, kdyby někdo pustil z řetězu všechny "tuleně". Nemám pochybnosti o tom, pokud by jim někdo zadal úkol odstranit hlavy států a ministerských předsedů v Evropě v určitém časovém rozmezí, jsou toho bez pochyby schopni.
Co jsem tím tedy vlastně chtěl říct? Pokud hovoříme, o takto maximálně vycvičených,trénovaných a vysoce iteligentních vojácích, představují prostě hrozbu a to pro kohokoli, včetně své vlastní země. Z tohoto důvodu, jsem přesvědčen, že počty "speciálních jednotek" od určitého stupně vycvičenosti v budoucnu stoupat nebudou, možná spíš budou klesat pro svoji vysokou nebezpečnost. Voják, který hovoří plyně čtyřmi jazyky, má dva vysokoškolské diplomy, je expertem na zbraně, výbušniny,radioelektronický boj, terorismus a boj beze zbraně, musí být v maximální míře motivován. Pokud z jakýchkoli důvodů motivaci ztratí, přechází díky své inteligenci na "svojí vlasní stranu" a je potencionálně nebezpečný komukoli. Jsem ovšem schopen, si do budoucna představit velké speciální jednotky na úrovni vycvičenosti maximálně do výše Rangers.

P.S...........a teď nevím jestli náhodou nejsem OT.... :oops:
ObrázekObrázek
" Thór "

Kaphar hunnu bhanda marnu ramro
Uživatelský avatar
Czarnian
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 124
Registrován: 5/1/2008, 15:24
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Czarnian »

Pátrač: ale co, je to jen otázka definice. A pro účely diskuze to takhle možná bude lepší. Navíc jakožto budoucího psycho mě potěšilo, že jsi tam zařadil psychologickou válku 8-)
V AČR taková jednotka už je, jen mi trochu připadá, že 103.středisko CIMIC/PSYOPS je něco mezi Civilní obranou a organizací Člověk v tísni.

Thór: počty takových vojáků nebudou stoupat už proto, že málokdo zvládne tak fyzicky i psychicky náročný výcvik.
Naposledy upravil(a) Czarnian dne 27/11/2008, 09:29, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Mantra
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1018
Registrován: 19/2/2008, 08:57
Bydliště: Platan

Příspěvek od Mantra »

Thór píše:Co mi trochu "smrdí" je to, kdo by zastavil "tuleně", kdyby jim prdlo v kouli.
Poté co jsem odhalil pyramidu, teď k tomu proč, se tímto rozborem někdo zabýval. Je totiž dobré si uvědomit, že od jednotek na úrovni vycvičenosti Green Berets, máte v rukách sílu, která je schopná se "ztratit v mezi lidmi kterékoli země, odstranit jejího prezidenta, eliminovat vládní opozici, provádět teroristické útoky na vysoké profesionální úrovni s obrovskými materiálními, či lidskými ztrátami etd. etc. Jen málo lidí, si je schopno uvědomit, co by se stalo, kdyby někdo pustil z řetězu všechny "tuleně". Nemám pochybnosti o tom, pokud by jim někdo zadal úkol odstranit hlavy států a ministerských předsedů v Evropě v určitém časovém rozmezí, jsou toho bez pochyby schopni.
Věřím tomu, že by je SAS zastavily.
To co píšeš dál je přesně práce SAS v Iráku a všude jinde.
Obrázek
"Will screw them hard, fast, and in an elegant manner."
Major General Haim Bar-Lev 1967
Uživatelský avatar
Thór
7. Major
7. Major
Příspěvky: 889
Registrován: 7/8/2008, 02:35
Bydliště: Chrudim

Příspěvek od Thór »

Mantra-já myslím, že dnes už ne. Před 10-12 lety možná, ale dnes tomu nevěřím. SEAL příliš rozšířili svůj rejstřík dovedností. Vem si že v Namu ještě provádělim klasické průniky typu "udeř a uteč" a v 80 letech už existovala protiteroristická SEAL 6. Navíc s SAS a GSG-9 pravidelně cvičí.
ObrázekObrázek
" Thór "

Kaphar hunnu bhanda marnu ramro
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Děkuji všem kteří si po přečtení práce fdali kus své práce a napsali své připomínky. Takže pár reakcí.

jaromír dolanský. Asi to tak bude, psychologická příprava se bude stále více dostávat na přední příčky. A bude mít dvě roviny.

V rovině první půjde o psychologické zabezpečení vlastních sil a to asi těmito cestami:

- příprava vojáků jako takových - to je a nadále bude celý komplex povinností a potřeb.
- příprava civilních složek a celkově obyvatelstva na situaci - naši hoši jdou do války
- práce na tom aby civilní složky a obyvatelstvo vědomě a s odpovědností s vojáky spolupracovalo
- připravit civilní - připravit civilní sektor že budou vojáci umírat a nejde s tím nic moc dělat a v poslední vlně pak
- připravit civilní obyvatelstvo na to, že bude samo umírat

Osobně bych ta to nechtěl nést zodpovědnost.

V rovině druhé pak jde o :

- působení na vojáky nepřítele v tom smyslu - je nám upřímně líto, že vás tolik zemře ale když to chcete, budete to mít
- stejně působit na civilní obyvatelstvo protivníka a nakonec
- působení na vládnoucí a celkově na politické, ekonomické a kulturní elity náboženské představitele v tom duchu že by měli raději jednat a nebojovat - vyhrát nemůžou a proč utrpět škody.

Technika plnění jednotlivých podoborů je zhusta vyzkoušená, jde o to zajistit, aby se sem promítal veškerý pokrok v masmédiích, informatice a agenturním působení a to i za cenu likvidace těch co nechtějí slyšet.


Mantra – viděl jsou to před nějakou dobou na Spektru. Ve své podstatě frčela záchranářská helikoptéra a vlevo a vpravo od ní se valily AH 64. Prase se pohybovalo v osmičkách za nimi a čekalo na pokyn od AH 64 nebo od vzdušné létající kontroly prostoru zda je nějaká práce. Pak zahájilo zteč a AH 64 začisťovali prostor.

Já měl pocit že mi tam jedno prase chybí ale jak jsem koupil tak prodávám.

Řešit kdo by zastavil SEAL pokud by jim ruplo v kouli není třeba. Bez jejich dokonalého zázemí které jim poskytuje jejich základna a v poli zabezpečující složky – průzkum, zajištění přísunových a odsunových cest, spojení a družicová navigace přenos dat On-line jejich hodnota prudce klesne na hodnotu dobře vycvičených teroristů. Jsou hrozbou ale ne tak velkou jak by na první pohled vypadalo.

Czarnian – no jo máš pravdu, je to zeširoka ale co jsem měl dělat s tak širokým tématem, Jsem přesvědčený že takto nějak to bude vypadat. Ale moje přesvědčení a případná realita se mohou na zcela jistě budou rozcházet v dílčích bodech.. Tak jak píše Thór, každý kdo speciální síly tvoří je musí tvořit s rizikem že si jejich loajalitu musí hlídat. Třeba i tím že je nepošle do zcela nesmyslné akce.

Na psychologickou složku k vedení války nelze zapomenout. Považuji ji za velmi důležitou. Možná bych řekl za rozhodující pro úspěch ve válce.

Thór – velmi zajímavé, člověk se pořád učí.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
Czarnian
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 124
Registrován: 5/1/2008, 15:24
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Czarnian »

K psychologickému zabezpečení bych ještě přidal péči o vlastní vojáky v boji i po něm. Od krizové intervence přes léčbu psychických poruch (např. posttraumatickou stresovou poruchou trpí až 31% válečných veteránů, in Vágnerová, 2004) až po neuropsychologickou rehabilitaci u vojáků po poranění hlavy.
S tím souvisí výběr vojáků - jde o to vybrat jedince, kteří budou k působení stresu dostatečně odolní.
kdo by zastavil "tuleně", kdyby jim prdlo v kouli
Teda nevím, už se někdy něco takovýho stalo? Dovedu si představit něco takovýho u jednotlivců, ale u celé jednotky? To bylo snad jedině v posledním dílu Profesionálního válečníka.

Řekl bych, že SEAL 6, SAS, GSG9 nebo SFOD-D jsou jednotky na takové úrovni, že hodnotit, která je lepší je dost problém. Navíc i mistr tesař se občas utne, viz. akce Bravo 20 během operace Desert storm.
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Czarnian - kdybych děla top žebříček tak bych asi dal na první místo SAS. Na druhé bych dal GAGI a na třetí GSG9.

SEAL se žebříčku vymyká - je z mého pohledu jiná. Má za sebou zajímavou minulost a taky pár akcí které skončily fiaskem. I když asi ne jejich vinou.

Máš pravdu, že jsem zapoměl na to, že po skončení boje a nebo dokonce dlouhodobého tažení přeživší jsou pokud to nejsou psychpapitické bytosti na tom různě intenzivně špatně. Zažili strašné věci, zabíjeli a jejich spolubojovníci byli zabíjeni a mrzačeni. Zde je pomoc nutná a to i dlouhodobá.

Stejná pomoc je pak potřebná i pro jejich blízké doma a jakousi očistnou terapii potřebuje celá společnost.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
Czarnian
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 124
Registrován: 5/1/2008, 15:24
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Czarnian »

Pátrač - SAS bych dal na první místo i já, ale beru to dost subjektivně. Prostě se mi nejvíc líbí jejich výcvik, organizace, způsob nasazení i historie. SEAL sice obdivuju, ale asi bych se k nim nepřihlásil, protože nemám rád vodu :)
Ještě k psychickým následkům bojů: poslední dobou to vypadá, že někteří jedinci jsou ke vzniku psychických poruch predisponovaní, prostě někdo ten stres vydrží, někdo ne(Gilbertson et al, 2002). Psychopaty (poruchy osobnosti) bych do toho nepletl, to je něco trochu jiného.
Uživatelský avatar
CAT
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1683
Registrován: 6/8/2009, 10:53

Příspěvek od CAT »

Ohledně té pyramidy. Je to tak trošku hloupost. Už jenom její nejspodnější část "průzkum u pěších praporů" ať už to byly LRRP, nebo dnešní obdoba jsou kvalifikovaní RANGERi (LRRP jsou předchůdci RANGERs, z jich se RANGERs vyvynuli), nejsou v žebříčku "pod" RANGERs, divizní a jinej průzkum v US ARMY dělají RANGERs i když ne přímo jednotka RANGERs (To nepočítám, že dost RANGERs mají i Special Forces výcvik). Další stupeň pyramidy Zelení Bareti... Většina Zelenejch baretů má za sebou i RANGER course, což by zas tak piramidu nebouralo, ale... Už bude problém v tom, že pod Zelené barety spadá například DELTA, jejímž členům nebude většina členů SEALS (Kromě DEWGRU, Seal Team 6) schopná stačit. Navíc primárnim úkolem Zelených Baretů bylo a je bojovat onu válku "Srdcí a mysli". Jsou to oni, kdo cvičí místní polovojenské jednotky, jsou v kontaktu s místním obyvatelstvem etc. Další věc je, že vycvičit Zeleného bareta dá stejně času, jako vycvičít jednoho Tuleně. Tim se dosáváme k "vrcholu pyramidy" a to k SEALS. Standardní SEAL teamy jsou co se týče profesionality, délky výcviku a motivace naprosto srovnatelní s Armádními Zelenými barety. Rozdíl je v úkolech, které tito provádějí. I uvnitř SEALs je jednotka, která má mnohem vyšší standard, než ostatní SEALs, tou je DEWGRU, bývalý SEAL team 6. Navíc pyramida nebezpečnosti je fajn věc, ale jak už psal někdo dřív, bez zázemí, průzkumu etc. je i člen speciálních sil jen dobře vycvičený voják.
Obrázek
"We can't restore our civilization with somebody else's babies."
"Settlemunt my arse, let's slot floppies"
Odpovědět

Zpět na „Speciální jednotky“