Bitva u Kurska V. Č 1-4.

Klíčové bitvy i ty co byly mezi tím.

Moderátoři: michan, Pátrač

Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6814
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

Ale u těchto pohledů je to krajina pro tanky stvořená. Mírně zvlněná krajina a v autentických záběrech válečných kameramanů, jsou i vidět ty roviny.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6814
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

Pro Ralph Kerr. Prostudoval jsem další prameny. Rupert Butler - Černí andělé - historie zbraní SS str. 119 cituji: "Rovnováhu poněkud obnovily jednotky SS bojující u Tětěrevina, ležícího na severozápad od jižní přístupové trasy ke Kursku, a také jižně od kurského výběžku, u Obojanu. Sovětské tanky T 34 v nich nalezly statečného soupeře ; mnoho jich bylo vařazeno z boje a Němcům se otevřela cesta k hlavnímu štábu ruské brigády. Slavně jej obsadily, další postup ale nebyl možný."
Rupert Butler britský publicista, zabývající se dějinami Hitlerovského Německa. Zvláště monografie o různých složkách nacistické mašinerie ( Gestapu, Hitlerjugend, SD, oddílech Totenkopf apod.)
Paul Carell - Spálená země str. 57 cituji: "Hauptsurmführer Lex se s 3. rotou SS mech. pluku "Der Führer" žene mezerou ve frontě. Náhle stojí před dobře vybudovaným velitelským stanovištěm naprosto překvapeného štábu jedné sovětské střelecké brigády a zajme generála, štáb i štábní rotu." Z autorů, historiků Východních i západních, které jsem již popisoval na mnoha stránkách zde na Palbě, vybírám hlavně data, mapy a z toho potom sestavuji svými znalostmi za ty leta - to co popisuji.
To jsou popisy čtyřech uznávaných autorit.
Několik desítek let jsem shromažďoval a připravoval možnost, kterou zde na Palbě mám. Popsat události ww2. Jsem oprostěn patosu 50, 60, 70 let.
Když nemám věci ověřené nejméně ze třech až čtyřech pramenů, nepíši o nich. Některé události jsou jako fakta i deseti nebo více autory popisovány úplně stejně. Divizní hlášení, je podklad všech historiků. Němci byli pečlivý a sledováni hlášení jejich rozvědkou a kontrarozvědkou nutilo velitele uvádět fakta. Sověti, o těch jsem již psal, mnoho utajovali, nevyslovili s ohledem na svůj lid. Rusové se později zlepšili, ale stále mnohé zamlčují.
Ještě jedna taková kuriozita. Rupert Butler - Černí andělé - historie zbraní SS str. 117: "Tankista Michael Wittmann zničil během prvního dne bitvy 8 nepřátelských tanků, a než bitva u Kurska skončila, připsal si jich na konto celkem 30.
ObrázekObrázekObrázek
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11488
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Příspěvek od Dzin »

Měl bych jeden dotaz a jednu připomínku.

Co přesně je míněno pod tankem "Mark III"? Jedná se o německý Pz III, nebo o nějaký dodaný v rámci Půjčky a pronájmu?

"Generál Šikovatelov" je nesmysl a nikdo takoví neexistuje! 5. gardové tankové armádě velí "Generál Rotmistrov". Předpokládám že toto máš od Carrely, kde se tento nesmysl vyskytuje.
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6814
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

Ten Rotmistrov díky, to jsem přehlédl. Mark III je myšlen M3 Grant US 75mm M2, americký špatně označovaný a dodaný v rámci Obchodní smlouvy. Už jsem toho Rotmistrova opravil omlouvám se.
Naposledy upravil(a) michan dne 17/5/2006, 17:09, celkem upraveno 2 x.
ObrázekObrázekObrázek
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11488
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Příspěvek od Dzin »

Rádo se stalo. :)
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6814
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

OK pane. Někdy se moc soustředím na logiku a text článku a technické detaily přehlédnu.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Foxbat
podpraporčík
podpraporčík
Příspěvky: 289
Registrován: 30/3/2006, 20:36

Příspěvek od Foxbat »

sledujem temu od začiatku a je to kvalitne čitanie,
pripajam uznanie a pochvalu...len tak ďalej 8)
hore možeš dole musíš
su aj taký, ktorým netreba krídel a kde žiadny stroj nedoletí...
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6814
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

Díky, to povzbudí. Jedeme dál, máme toho hodně před sebou.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Daver
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1573
Registrován: 5/10/2004, 21:11
Bydliště: Plzeň

Příspěvek od Daver »

Michane musim ti poděkovat za serii článků o východní frontě, tolik informací jsem nikde nenašel.....moc díky
"Nemůžeš-li střílet, staň se bunkrem, nemůžeš-li se hýbat, staň se zbraní, nemůžeš-li vyhrát, staň se hrdinou."
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6814
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

Díky, mě to bavilo a baví a ještě toho hodně obsáhneme.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Daver
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1573
Registrován: 5/10/2004, 21:11
Bydliště: Plzeň

Příspěvek od Daver »

mě to baví číst, hlavně se těšim na Bagration, četl jsem sice pár informací, ale natuty nejsou moc přesný, a tady mám jistotu že to bude dobře zpracováno. taky mě zajímá co bylo mezi operací Citadela a Bagration. o tom jsem skoro nic nenašel
"Nemůžeš-li střílet, staň se bunkrem, nemůžeš-li se hýbat, staň se zbraní, nemůžeš-li vyhrát, staň se hrdinou."
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6814
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

Je toho moc. Ofenzíva sovětů po Kursku. Překonávání Dněpru, Krym, Leningrad. Bagration. Koršuň-Ševčenkovská operace a to jsem nepsal všechny. Mě se skutečně moc líbí překonávání Dněpru, osvobození Kyjeva a no a Bagration, to je par exelans. Je to úplné a dokonalé zničení skupiny armád Střed. Některé divize Německé armády úplně zmizely z povrchu zemského. Němci rekrutovali divize z okresů, včetně doplňků, a tak po Bagrationu některé německé okresy přišli o chlapy od 18 do 35 let
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Daver
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1573
Registrován: 5/10/2004, 21:11
Bydliště: Plzeň

Příspěvek od Daver »

Ještě bych měl dotaz: Kde čerpáš, když hledáš informace k těmto článkům?
"Nemůžeš-li střílet, staň se bunkrem, nemůžeš-li se hýbat, staň se zbraní, nemůžeš-li vyhrát, staň se hrdinou."
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6814
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

Já to tady již několikrát psal: Především má hlava, trochu rozumím syntéze a analýze. Dlouhodobě, několik desítek let si sleduji a čtu historická fakta o ww2. Potom mám divizní hlášení německých divizí v překladu. Dále desítky historických knih a memoárů. Např. : Januzs Piekalkiewicz - Tanková válka 1939-45, Námořní válka 1939. Donald Sommerville - Druhá světová válka den za dnem. Winston Churchill - II. světová válka.
Len Deighton-Krev, slzy a pošetilost. Rupert Butler- Černí andělé.
Nicholas Bethel a redakční skupina Time - Life Books - Útok na SSSR. Paul Carell - Barbarosa. Žukov - Vzpomínky a úvahy I.II. Jeremenko , Rotmistrov a další. Vypsal jsem jich jen několik. Kdybych to tady měl vypisovat a již jsem to zde vypisoval několikrát, tak je to asi tak 400-500 historických knih a memoárů za desítky let, a nejen o ww2. Přečetl jsem je, stejné věci vypsal, podtrhl a založil. Již jako mladý jsem psal různé článečky a přípravy na školení na vojně. Později jsem z toho měl svou kobylku, kterou jsem stále rozvíjel. Již i zde píši podruhé, že jsem až na Palbě dostal příležitost to v takovém rozsahu popisovat. Věř, nejdůležitější byl můj zápal a že se mi to stalo kobylkou, nebo kobylou.
ObrázekObrázekObrázek
adnar
svobodník
svobodník
Příspěvky: 23
Registrován: 31/7/2010, 20:49

Příspěvek od adnar »

No myslím že Kursk bola veľka nemecka porážka aj keď mam pocit že v poslednej dekade sa na mnohých diskusných fórach historia veľmi upravuje v prospech nemecka. Nepáčila sa mi červená propaganda pred rokom 89 a nesúhlasím ani stou hnedou podľa ktorej wermach víťazne postupoval až do samotného pádu Berlína. Nemecko mobilizovalo za vojny 18 000 000 mužov k tomu treba prirátať spojencov Rumunov, Maďarov, Talianov, Fínov, Slovákov , Chorvátov, Španielsku modrú diviziu ,rôznych dobrovoľníkov hlavne zo škandinávie zvyčajne dobrodruhov najhrubšieho zrna a Vlasovcov to všetko malo činiť cez 24 000 000 mužov či už kratkodobo alebo dlhodobo nasadených na východnej fronte. Sovieti mobilizovali za vojny 34 000 000 a na konci vojny mali v zbrani na 12 000 000 - 14 000 000 mužov. To znamená že ak v prvom roku vojny mali mnohonásobne väčšie straty ako osa časom sa to muselo vyrovnať a na konci vojny obrátiť aj keď časť síl stratili Nemci na západe takmer 90% živej sily padlo na východe. Vojenske straty nemcov v bitke pri Kursku boli zrovnatelne zo sovietskymi to vysvetľuje následne sovietske ofenzívy a nemecky ústup. Ťažne kone wermachtu v Kurskej bitke Pz-III , Pz-IV a Stug-III len ťažko držali krok z KV-I a T-34 a 200 Panterov a 90 Tigerov a par Ferdinandov nemohlo zmenit situáciu . Skoro polovica Panterov do bitky pre mechanicke poruchy s prevodovkou a motorom vôbec nezasiahla. A Tiger nebol až tak nadradený sovietským obrnencom a posledným modelom protitankových kanónov ZIS ktoré prerážali kolmé pancierovanie Tigera na značnu vzialenosť, navyše tu boli všadeprítomne míny a odvaha sovietskej pechoty ktora dokázala zapáliť nemecké obrnence aj pomocou molotovových koktailov. Zároveň tu čítam ódy na Rudela nechcem spochybňovať jeho úspechy ale pripadá mi to ako částuška o Iljovy Murovcovy :D . V kurskom oblúku boli nasadené vo veľkých počtoch aj lietadla IL-2 (vyrobených viac ako 36 000 kusov najväčší počet vyrobených lietadiel jedného typu v histórii) rozhodne lepšie uspôsobené opancierované a vyzbrojené na boj s tankami ako stuka. V kurskom oblúku sovieti prvý krát vo veľkom množstve použily protitankové bomby PTAB boli to malé bombičky o váhe 2,5 kg plnené kumulatívnou náložou rozmetávané v puzdrach DAG-10 po 200 kusoch na sústredenia nemeckých bojových vozidiel.
V poslednej dobe sledujem ako sa stále viac prekrúcaju straty jednotlivých strán a nemecka porážka pri Kursku bagatelizuje a namiesto toho sa všade podsúva spojenecke vylodenie na Sicilii v poslednom čase pribúda počet obdi vovateľov nacistického militarismu ktory sa nekriticky pozerajú na nacistickú brannú moc. Dnes som sa už dočítal že Kursk bol posledné veľké výťazstvo na východe :lol: alebo že sovieti stratili pri jednom nemeckom útoku pri kursku 85 000 čo je toľko ako stratili nemci pri stalingrade :lol: . To som fakt zvedavý čo sa dočítam zajtra.
adnar
svobodník
svobodník
Příspěvky: 23
Registrován: 31/7/2010, 20:49

Příspěvek od adnar »

michan píše:Bitva u Kurska V. Č 3.

Díl V.


Část 3.

Východně od silnice do Obojan , po nasazení Stuk, ovládne tanková skupina hraběte Schimmelmanna z 11.td kótu 260,8 . Pluk lehkých střelců divize „GD“ dobývá kótu 244,8 těsně u silnice. Je tak obsazen nejvyšší bod předpolí Obojanu a je to zároveň nejhlubší průnik do ruské obrany.
Obojany jsou již vidět v dalekohledu – jen 19,5 km – to je jen skok. Podaří se?.
Podle Hotha a jeho plánu by mělo následovat: 48. ts zaútočí na Obojan a ovládne přechod přes řeku Psjol. Potom otočka na východ, hlavních sil, a potom před dalším postupem na Kursk – s Hausserovým ts SS - porazit operační tankové síly sovětů – které postupují po zemském mostě u Prochorovky. Pravý bok jistí operační skupina „KEMPF“.
Ovšem kde je „ KEMPF ?“
Po překročení řeky Donec se měl Breithův 3. ts se 6.,7. a 19.td stočit na sever a rychle útočit na sever k zemskému mostu u Prochorovky.
Ovšem 9. července 1943 nebyl tam, kde měl být.
Hned po překročení řeky Donec se dostal do těžkých bojů jižně od obce Razumnoje se sovětskými tanky. Narazil na hluboká minová pole.
25. tankový pluk podplukovníka Adalberta Schulze ( nazývaný „ Panzer Schulz“ ) ze 7. td se rozvinul do bojové sestavy širokého klínu a postupuje vpřed. Narazí na pohotovostní postavení sovětských tanků. Sovětský velitel je nezkušený a velí nervosně a nepřesně. Když se večer 7. července dají německé tanky u obce Rozumnoje do pohybu, hoří na bojišti 34 tanků T 34.
Sověti jsou však zamaskováni v lesích se svým dělostřelectvem a z boků napadnou 7. td.
Sbor přeskupí síly a 8. července 1943 prorazí zámek ruské obrany na vyvýšeném terénu za řekou Donec. Protože 6.td má problémy, je i ona vržena do prostoru 7.td.
Obě divize útočí na severovýchod. Vlevo od nich se valí 19.td a podél řeky Donec, jako ochrana levého boku sboru postupuje 168. pd.
Proti sovětům postupuje 240 tanků.
Ovšem i východně od řeky Donec mají Sověti silnou obranu, minová pole a jsou zde navíc bažiny.
To vše Němci pochopí a změní směr útoku 8.července 1943 ze severovýchodně na sever.
U Melichova odrazí protiútok Rusů, vedený tanky T 34 a společně s 19.td, 6.a 7. td obklíčí dvě střelecké divize. Musí se však dál!
6.td se žene bez přestávky na horní Donec. Dostanou se v pravou chvíli do Prochorovky?
Sověti toto nebezpečí mohutného tankového úderu do boku začínají rozeznávat.
Stalin vrhá k Prochorovce operační zálohy Stepního frontu, které stály daleko za frontou.
Dojedou včas?

K Chruščovovi a Vatutinovi přicházejí další špatné zprávy: „ Němci se dostali přes řeku Psjol a postupují do týlu sovětské 1. TA.
Pokud by se dostali do týlu 1.TA, byl by to konec bitvy u Kurska. Bylo by to Německé vítězství.
Okamžitě je třeba provést opatření , zastavit paniku a zkonsolidovat vojska. Vatutin provede i protiútok. Největší ohrožení hrozí od sboru SS.
U Gostičeva – v mezeře severovýchodně od Bělgorodu - kam ještě nepronikla operační skupina „KEMPF“ - stojí sovětský 2. gardový tankový sbor. Původně se počítalo, že bude nasazen proti operační skupině „KEMPF“. Nyní v nouzi je vržen do boku nic netušícího Hausserova sboru SS, proti silnici z Bělgorodu do Obojanu – zásobovací tepně tankového sboru SS.
Je však objeven kapitánem Bruno Meyerem, který prováděl průzkumný let nad lesní oblastí u Gorodičeva. Ten, protože zná situaci z porad 8. leteckého sboru okamžitě pochopí nebezpečí.
Je velitelem IV. skupiny (stihačů tanků) 9. bitevní eskadry, která leží u Mikojanovky. Na letišti má 68 zcela nových bitevních letounů Henschel Hs 129 s protitankovými kanony.
U Gorodičeva se odehraje historická bitva – poprvé v historii válek je velký tankový svazek napadený a zničený ze vzduchu.
Major Matuschek na jedné straně a nadporučík Dornemann na straně druhé vedou letky Henschel Hs 129 na ruské tanky. Kapitán Meyer letky navádí radiem. Mezi hloubkovými nálety stihačů útočí střepinovými pumami SD 1 a SD 2 bombardéry. Je to bitva strojů.
Sovětské tanky nemají vzdušné krytí. Propadnou zmatku. Navzájem se blokují, a tak se stanou snadnou kořistí létajících stihačů tanků.
Během jedné hodiny je celá sovětská tanková brigáda rozbitá. Na polích stojí 50 vyhořelých, nebo těžce poškozených tanků.
Nebezpečí, které hrozilo tankovému sboru SS je odstraněno dřív, než se o tom vůbec Hausserovy bojovníci dozvědí.

Obrázek
splitterbombe SD 1 náplň.

Obrázek
splitterbombe SD 1(1kg).

Obrázek
splitterbombe2 SD 2(2kg).

Zaujimalo by ma o ktory sovietsky tankový svazek išlo?
Skôr si myslim že je to len další výplod propaganda komapanien :lol: .
Sovieti tvrdia že ich Il-2 zdecimovali 3 nemeckú TD a to mi pripadá vierohodnejšie
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6814
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

Je to z německých divizních hlášení a o který svazek šlo tam není.
Jde totiž o místa, která Němci měli v držení jen několik hodin ( tuším, že šlo o 2,5 dne a v místech rozbití snad jen letecký průzkum) a pak je vyhnala ruská ofenzíva.
A tak mám dojem, že právě proto není určeno o jaký svazek šlo ( Němci měli sakra jiné starosti - protiútoky, opravy, doplňování, přeskupování atd..).
A takovou důvěru jako máš ty k ruským pramenům ani zdaleka nemám.
Jestli někdo hýřil propagandou a vytvářením mýtů tak to určitě byla sovětská strana...
Na jiném místě píši o tom jak rychle odklízeli Sověti ruské vraky tanků ( na přímý rozkaz Stalina), když chtěli ukázat bojiště novinářům a západním diplomatům...

Jinak opačným efektem tebou popisovaného efektu o sovětech je, že se mnozí snaží opět ruské chyby zakrývat, glorifikovat Rusy a vnutit je do podvědomí lidí, že byly OK.
Prostý sovětský voják musel a byl OK, ale jeho velení ho ještě ve Stalingradu a až do Kurska používalo jen jako kanonfutr. Jen pomalu se rodilo ruské sovětské válečné umění.
Takže nepodléhejme zase jen omluvám.

Články je třeba přečíst všechny a i z nich se dozvíš, že pokud Sověti konali takticky a strategicky správně - je to řečeno. Pokud jednali diletantsky - je to řečeno.
Stejné je to u Němců jen co se týká vojenství.
Samozřejmě, že platí, že Němci a sateliti byli agresor, a je dobře, že je Sověti vypráskali nejen ze země, ale že byli nakonec Němci poraženi a donuceni k bezpodmínečné kapitulaci.

O tom žádná.
Ale dělat z totalit - totalitního chování nakonec glorifikaci - tak to prr.
A to i když byla válka.
Je třeba říci - a to o obou stranách - dělali chyby a kolikrát hnali lidi do útoku aniž byl útok připraven a aniž to situace vyžadovala ( např Kyjev musí být osvobozen do oslav VŘSR atd) Chápu a popisuji, že někdy vytváří válka situace, že nemůžeš jinak než lidi obětovat, ale zvláště ze sovětské strany "co bylo moc, to bylo moc"!!!
ObrázekObrázekObrázek
Vladimír
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 486
Registrován: 9/7/2010, 10:34

Příspěvek od Vladimír »

michan píše:Do Stalingradu a až do Kurska používalo jen jako kanonfutr. Jen pomalu se rodilo ruské sovětské válečné umění.
Takže nepodléhejme zase jen omluvám.
[/b]
S výjimkou několika slušných velitelů ho používalo celou II. světovou válku a Rusko používá obyčejné vojáka jako kannonefutter dodnes. Typickou ukázkou byla první válka v Čečensku, kam poslali pěšáky na náklaďácích, na místě svépomocí "obrněných" tak, že na sajtny přivázali drátem klády.

Není moc horších věcí, které mohou člověka potkat, než být v Rusku vojínem základní služby, a to i v době míru.
Uživatelský avatar
vencour
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 517
Registrován: 1/6/2007, 00:18
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od vencour »

Když jsem se dostal k podrobnostem o II. světové válce, tedy k Michanově knize, tam jsem si toho všim víc, než u článků na webu.

Válka je neštěstí v jakémkoliv stavu a použití. Masakry vždy a všude, poznamená všechny. A že je válka pokračování politiky jinými prostředky, tím horší to vypovídá o celé lidské společnosti. Ve vztahu ke dnešnímu zbrojení.

Žádná glorifikace, jen realita. Bagatelizování k ničemu nevede, slova o tom, kdo jak byl velký ve válce. Doplatili na to normální lidi tak jako tak, ať už byli na jakékoliv straně fronty.
Obrázek
Ty nejhlubší objevy nečekají nutně za příští hvězdou. Jsou uvnitř nás utkány do vláken, která nás spojují, nás všechny. (Jonathan Archer, Enterprise)
adnar
svobodník
svobodník
Příspěvky: 23
Registrován: 31/7/2010, 20:49

Příspěvek od adnar »

To je na tebe ja si myslim že v súčastnosti su ruské pramene daleko dôverihodnejšie ako tie nemecke. Nackovia boli velky klamari s nimi sa nemože nikto rovnať a sovieti skôr zatajovali vlastne ztraty akoby ich prekrucovali. Nemecke zdroje od roku 1943 su absolutne nevierohodne len malokedy spomenu protikomu vlastne bojovali napisat ze znicili sovietom 200 tankov to je jednoduche ale treba napisat ku komu patrili to sa dalo lahko zistit od zajatcov . Ibaze tvoje tvrdenia stoja na vode to je ako ta bajka o zajatom sovietskom generalovy hoci sovietom ziadny general pri kursku do zajatia nepadol. Ono sovieti su v dnesnej dobe super do ktoreho sa lahko strefuje a nackovia su dnes IN ale ty michane mozes pisat tak beletriu ale nie faktografiu. Vsetky tvoje zdroje az na par citaci sovietskych velitelov ucelovo zaradenych su z dielne propaganda kompanien. V ziadnom pripade nechcem glorifikovat sovietsky system ani armadu , dopustil sa spusty zlych veci a sovietska armada hlavne na zaciatku vojny obrovskych chyb ale rovnako sa treba pozerať aj na nacizmus ktory bol ešte omnoho horší a nacisticku armadu ktora tiež dokazala urobyť fatálne chyby a po vojne sa všetko hodilo na Hitlera veď bol už mŕtvy . Nacisti pred koncom vojny zničily väčšinu dokumentov ale presne vedie kde ktory tankista zničil sovietom 25 tankov za den :lol: :lol:
Odpovědět

Zpět na „Od Kurska po Bagration“