Dněpr 1943 Východní val V. Č 1-4.

Klíčové bitvy i ty co byly mezi tím.

Moderátoři: michan, Pátrač

Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6814
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

I z té mapky je patrné, že postup jednoduchý nebyl, naopak i protitankový příkop Němců v cestě. Určitě, jak jsem se dozvěděl a dočet, Němci i při tom, že se stahovali, nedali nic zadarmo. Myslím, že neřeknu nic špatně: " Naši čsl. vojáci si zaslouží obdiv a uznání a poprávu byli také vyznamenáni".
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Ralph Kerr
Poddůstojník v záloze
Poddůstojník v záloze
Příspěvky: 215
Registrován: 28/11/2005, 18:51
Bydliště: Lubník

Příspěvek od Ralph Kerr »

Skvělé je ale hlavně to, že Československo jako první spojenecký stát bojově vystoupil po boku Rudé armády na východní frontě.Poláci a další národy až po nás.
Obrázek
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6814
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

Chlape opatrně s těmi Poláky - co takhle 1. září 1939, zásah jejich ponorek ( ponorka Orel) v rámci Anglického loďstva. Raději řekněme první vystoupení na východní frontě udělalo ČSR. Oni totiž neměli Poláci k Sovětům důvěru za obsazení Polského území a dokonce tam proběhli i místní šarvátky 15 - 17 září 1939. Mnoho jich raději s generálem Andersem odešlo na Střední východ, kde potom skvěle bojovali např. u Tobruku. O Katyni se Poláci ještě nedozvěděli, protože Polské důstojníky postříleli Sověti všechny a nikdo nemohl podat zprávu. Do spojenectví s tehdejším SSSR se Poláci nehrnuli.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Ralph Kerr
Poddůstojník v záloze
Poddůstojník v záloze
Příspěvky: 215
Registrován: 28/11/2005, 18:51
Bydliště: Lubník

Příspěvek od Ralph Kerr »

Samozřejmě, myslel jsem, že naši na východní frontě bojovali už v březnu 43 zatímco Poláci až o něco později.Nakonec ale došli až do Berlína... Jinak ale Poláky za jejich postoj v září 39 obdivuju.Ti by se proti Němcům bránili i bez spojenectví se Západem o tom jsem přesvědčen.Jejich politikům něco říkal pojem ČEST , ne jak těm našim. :(
Obrázek
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6814
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

Ano, ten postoj Československa v roce 1939 je jiný a i zde o něm probíhá vzrušená debata - jestli se ČSR měla nebo neměla bránit - jestli by se ubránila nebo neubránila. Já ještě jen dodám to co málo vysvětluje Ludvík Svoboda v knize - Z Buzuluku do Prahy. Do 22. června 1941 platila Německo - SSSR smlouva a tak byli antifašisti a všichni kdo utekli ze svých domovů bojovat proti Němcům -" internováni". Teprve po napadení SSSR po 22. červnu 1941 se rozbíhají jednání o vzniku jednotek, které by chtěli bojovat proti fašismu. Komunisti samozřejmě žili volně. Na toto nezapomínejme!
ObrázekObrázekObrázek
jeikob
praporčík
praporčík
Příspěvky: 354
Registrován: 4/6/2006, 21:00

Příspěvek od jeikob »

ješte k tomu kyjevu.podle franceva tam obrnená brigáda snad nemela ani ztratu na živote.nejtežší boje asi probíhali o ten závod ,tam byla zakopaná samohybná dela.no s tím počtem nemcu určite nechci polemizovat,nemám tolik načteno.
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6814
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

Já jen doufám, že všichni z toho popisu pochopili, že v celém Kyjevě bylo 40 - 50 000 Němců, kteří se stahovali. Aby si to nikdo nevysvětloval, že se tam tolik Němců bránilo. Bránili se zatarasovací oddíly, aby se mohli, ze severu, západu a východu stahovat jednotky na jih a jihozápad, jedině tam měli Němci prostor kam mohli ustupovat. Ty ztráty našich jednotek byly skutečně malé. Přesná čísla nemám, ale jestli si pamatuji tak tam byli i mrtví a ranění. Musíme si uvědomit, že to byla útočná operace. Právě ale součinnost palby, pěšáků a tanků, velmi dobrá průzkumná činnost a přesné velení, jak píši, bylo důvodem malých ztrát 1 čsl. sboru.
ObrázekObrázekObrázek
jeikob
praporčík
praporčík
Příspěvky: 354
Registrován: 4/6/2006, 21:00

Příspěvek od jeikob »

dobývání mesta mi přijde jako hodne obtížná operace.když ve hře co hraju vjedu z tankem bez pechoty do mesta je to sebevražda.řekl bych že ,vetšinou je snaha utočící armády donutit nepřitele vyklidit mesto.což se rusum tady častečne povedlo.kdyby nemci udelali z kyjeva festung bylo by to asi težší.každopadne celá tahle operace potom co jsem si přečetl tady.mi přijde hodne zajimavá.třeba to že ,uspech zavisel na malé jednotce ,která se dovede co nejdýl udržet na druhém břehu.no jak jsem četl toho franceva tak přímo tanková jednotka mrtví nemela .par poškozených tanku nejaké zranení.asi peší jednotky meli ztráty.rozhodne myslím,že by bylo na čase ,aby nejaký historik či kolektiv treba vojenské muzeum vydalo macatou komplexní knihu venující se celkove zahraničním vojákum.a klidne by mohli začít od interbrigadistu.ti lidé si to rozhodne zaslouží.a i kdyby stála pres tisícovku tak bych si jí z radostí koupil
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6814
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

Jo, určitě se na něčem pracuje, již je snad zpracován nějaký katalog. Kniha bude asi nějakou dobu trvat, je třeba asi objektivita a zaujmutí postoje k východnímu a západnímu odboji. To totiž vůbec, ale vůbec není jednoduché. Obě strany - komunistická a demokratická vše velmi rozporuplně chápe a shoda nebude jednoduchá. Žijící účastníci mají z důvodu represí komunistů silný odpor ke shodě - lépe řečeno demokratický a západní odboj nesouhlasí s komunisty ve výkladu a jaké by mělo být pojetí.
Mnoha lidem asi tato všeobecná slova na první pohled nic neřeknou a tak jeden příklad v číslech: 40 let komunisti ve svých pojetích dějin číslo přibližně 330 000 mrtvých a padlých Československých občanů a vojáků ve ww2 mlžili tak, že z jejich pojetí to byl skoro každý komunista kdo padl. Skutečnost je taková, že komunistů bylo okolo 70 000 a ostatní jsou demokracii uznávající lidé. Tedy něco víc než 20% a ne jejich div ne 100%. No a pak se s nimi shodněte. Ale to jsou další a další věci.
Když ty dějiny bude psát demokrat, antikomunista tak třeba nepochopíme z jeho dějin koho bylo třeba mlátit dřív, fašistu nebo komunistu. Ale to již to zlehčuji.
Vidíte, ale z toho jak těžká práce to bude v dějinách odboje zaujmout neutrální, vyvážený a nestranný postoj k boji z fašismem. Toho se účastnili všichni, kdo fašismus nechtěli A o tom by měla být kniha o Československém boji proti fašismu v letech 1939 - 45. Tak proto píši, že to bude chvíli trvat a bude to hodně a hodně složité.
Naposledy upravil(a) michan dne 25/6/2006, 15:25, celkem upraveno 1 x.
ObrázekObrázekObrázek
jeikob
praporčík
praporčík
Příspěvky: 354
Registrován: 4/6/2006, 21:00

Příspěvek od jeikob »

bral bych práve publikaci ,kde by bylo co nejmín politiky a více se venovala operacím,vycviku,vystroje a i živote v jednotce.bohužel ta politika od toho oddelit uplne nejde.no to se mi práve líbilo na té knížce od franceva že se venoval pouze bojum,organizaci a vyzbroji jednotky a vojákum.zajímavý je jak se treba menili pohledy na nekteré bitvy.treba dukla.za komunistu vrchol všeho dokonalá operace.tesne po revoluci ,že to byla uplne zbytečná operace ,že si ji soveti vymysleli aby tam češi vykrváceli hlavne antikomunisti.tedka snad už je na tuhle bitvu objektivní pohled.proste operace s dobrým zamerem,která nevyšla tak jak by mela
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6814
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

No vidíš to je stejně nějaké zaujmutí stanoviska a to je to o čem já píši. Nejprve je si třeba vyjasnit stanoviska a ty zatím nejsou objektivní a potom psát. Totiž to potom bez znalosti objektivity a ještě i všech podkladů, zavádíš lidi někam jinam.
ObrázekObrázekObrázek
jeikob
praporčík
praporčík
Příspěvky: 354
Registrován: 4/6/2006, 21:00

Příspěvek od jeikob »

no ale 17 let po listopadu už by bylo na čase,navíc spousta tech veteránu jsou hodne staří lidé.ale treba na druhou stranu mne teší jakou práci odvadí vojenský muzeum.a už i nejaké solidní knížky vychazejí.no každopadne vaše články prave pomohli si utřídit ty ruzný střípky a informace,který jsem dosud načerpal.mne hlavne baví číst o operacích a bitvách menšího rozsahu,který jsou součástí tehle velkejch operací.tak sem si mohl nekterý ty lokalní boje zařadit do kontextu.dám přiklad třeba hodne mne bavilo vypravení rause o tech bojích o jednotlivý vesničky okolo rževa v zime 42.a přiznám se o té ruské protiofenzíve u moskvy sem toho moc nevedel.zrovna tak o bitve o dneper.
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6814
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

Ano to je zde účel, zasadit vše do kontextu doby a událostí. Budeme v tom pokračovat. A u muzea AČR je skutečně hodně pozitivních věcí v poslední době a tak to sledujme dál.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Rendy
desátník
desátník
Příspěvky: 46
Registrován: 24/5/2006, 18:29
Bydliště: Havířov

Příspěvek od Rendy »

Nevím jestli to tak vypadá, ale podle těch informací co tady píšeš, se ukazuje, že němcům začínala selhávat komunikace. I když se jim podařilo dát dohromady silnou td. tak je poslali někdě jinde. V průzkumu byli rusové už lepší... Rusové už asi utočili takovou rychlostí, že se němci nestačili pořádně srovnat? Jaké bylo zásobování wermachtu? Bylo dostatečné?
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6814
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

Ano neustálý tlak Sovětu plodil v řadách Němců zmatky a v době ruských ofenzív vázla i komunikace. Ovšem po zastavení ofenzív a při protiútocích, jak čteš byli Němci opět dobří, jen měli neustále nedostatek sil. Ruská záplava byla příliš veliká. Zásobování Němců bylo vždy na vysoké úrovni při jejich pedantnosti. Samozřejmě později, až budeme líčit kotle, tak tam dáno problémem bylo zásobování slabé.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Rendy
desátník
desátník
Příspěvky: 46
Registrován: 24/5/2006, 18:29
Bydliště: Havířov

Příspěvek od Rendy »

Že byli němci na pořádek, tak to je pravda. Dnes jsem byl s manželkou v muzeu Životické tragédie (to je u Havířova-bylo tady popraveno 33 civilistů gestapem), no a byly tam ukázky dokladů, něco jak občanky. Každá skupina měla svou barvu-židé, poláci, češi... I když popravili, tak mu vystavili umrtní listy...
p.s. těším se na další počtení o východu.
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6814
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

Ano, právě kvůli jejich pečlivosti, hraničící s pedantností se nám zachovaly všechny možné dokumenty. Podle nich se dá i mapovat jak jednotlivé události probíhaly. Samozřejmě se zachovaly i dokumenty o jejich zvěrstvech, včetně fotografií. Ty je kolikrát i usvědčovaly, když lhali, já nic to byl někdo jiný.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Rendy
desátník
desátník
Příspěvky: 46
Registrován: 24/5/2006, 18:29
Bydliště: Havířov

Příspěvek od Rendy »

Máš pravdu. Ještě k té německé pečlivosti. I když to vyzní špatně, tak zdravotnictví se nejvíce pohlo dopředu těsně po válce. Napomohly tomu pokusy na lidech v koncentrácích... Kdy bude VI. díl?
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6814
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

Což o to války vždy posunuly všechny vědecké obory dopředu. Především samozřejmě zbraně a protizbraně, ale i ostatní, jako zdravotnictví - i když za jakou cenu - zde pomocí válečných zločinů.
No a Díl VI. bude brzy.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Rendy
desátník
desátník
Příspěvky: 46
Registrován: 24/5/2006, 18:29
Bydliště: Havířov

Příspěvek od Rendy »

Na VI. se nemůžu už dočkat. Jak dlouho ti trvalo než si pozbíral všechny tyto informace? A s kým si měl možnost rozebírat toto téma z německé strany? Byli mezi nima přímí účastníci bojů, vojáci wermachtu?
Odpovědět

Zpět na „Od Kurska po Bagration“