S-75 Dvina (Desna, Volchov, Volga)

PL systémy, rakety, PL kanony....

Moderátor: Julesak

Uživatelský avatar
jean2005
podpraporčík
podpraporčík
Příspěvky: 266
Registrován: 27/7/2007, 10:37
Bydliště: Pardubice

Příspěvek od jean2005 »

No, vypadá to zatím velmi zajímavě. Nešetří tam ani jednu stranu a rozhodně to není ani trochu podobné tomu dokumentu na youtube. (to první nasazení S-75 je tam taky, s tím, že to ovládali ještě Rusové a piloti USA měli rozkaz si těch baterií nevšímat. Výsledek uvádějí jeden sestřelený F-4 a tři poškozené.) Fascinuje mě např. popis toho, jak účinné byly různé rušící podvěsy a dostal mě popis toho, jak v jednom období působily SAMy větší ztráty Vietnamcům, než Američanům, protože je kvůli rušení nedokázali udržet v naváděcím kuželu a ony jim padaly přímo na Hanoj. Na druhou stranu je zase pěkný popis toho, jak se občas povedlo ve vzduchu zaskočit jednu stranu a jindy zase druhou...
Ovšem nejvíc inspirativní je to, jak s rušičkama Vietnamci bojovali hned po jejich zavedení. Naběhli tam političtí komisaři a začali "upevňovat morálku" a hledat zrádce a defétisty. Tomu říkám ECCM...
Uživatelský avatar
kopapaka
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 3837
Registrován: 26/1/2008, 20:47
Bydliště: kósek od Prostějova

Příspěvek od kopapaka »

akovou zajímavostí je, že SA - 75 ze zoufalství použili Egypťané v Jonkipurské válce proti Izraelským tankům, které pronikly za Suez a začali rozbíjet protiletadlový raketový deštník. To začali přebírat iniciativu Izraelci- líčí, že velké rakety byli namířeny k zemi a s velkým hukotem je přelétávalyviz zde: http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=982
Pokud vím,tak SŘP PLRK S-75 umožňuje palbu na pozemní cíle(samozřejmě jen v nouzi), stejně jako v podstatě všechny ŘS řízené povelově. Celkem by mě zajímalo,jak je řešeno odpálení bojové hlavice v tomto případě, protože pokud to dokáže přibližovací zapalovač, tak účinek musí být dost otřesný. Ta cena taky :D
Zajímavé ovšem je, že minimálně motory z raket S-75 se donedávna(možná pořád) vyráběly v Indii a to jako pohonné jednotky balistických raket Prithvi. Motory jsou samozřejmě upravené, ale i tak to svědčí o tom, že rozhodně nejsou špatné.
Byly vyvinuty 3 verze této střely, lišící se rozměry a doletem. Armádní Prithvi I má dolet 150 km a nosnost 1 000 kg. Prithvi II pro letectvo má dolet zvýšený na 250 km. Námořní verze Prithvi III už používá jiné motory.

http://en.wikipedia.org/wiki/Prithvi_missile

http://www.youtube.com/watch?v=5Td39pq7PFY

http://www.youtube.com/watch?v=y89FuGvP4Ac
ObrázekObrázek Obrázek
"Válka je Mír, Svoboda je Otroctví a Nevědomost je Síla!"
Uživatelský avatar
Rosomak
7. Major
7. Major
Příspěvky: 2318
Registrován: 7/8/2007, 08:54

Příspěvek od Rosomak »

V diskusi na nevidelném psu se píše, že radiolokátory Volchov běžně zářily 10% pod horizont a "grilovaly" lidi v okolí... Diskuse - Pes
Jaká byla praxe? Skutečně k tomu docházelo?
Charlie
Příspěvky: 1
Registrován: 12/8/2008, 00:24
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Charlie »

Zdar panove
jsem tu celkem novy a mel bych jednu prosbicku. Shanim nutne nejake video se sestrelem letadla raketou S75. Je jedno jakym typem, jestli Volchov, Dvina atd. pokud nekdo neco takoveho vlastnite, dejte mi pls vedet nebo se mi rovnou ozvete na icq 54545983. Dik
Uživatelský avatar
Alchymista
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 4883
Registrován: 25/2/2007, 04:00

Příspěvek od Alchymista »

Potrebuješ video reálneho zostrelu, alebo stačí niečo zo strelieb - odpal, let rakety a jej rozprask? V druhom prípade skús napríklad http://www.tetraedr.com/index.php a http://www.tetraedr.com/video.php
Rad
Příspěvky: 1
Registrován: 30/12/2008, 16:06

Příspěvek od Rad »

V článku je bohužel velký počet chyb a a nepřesností. Když pomineme drobné chyby v terminologii "nabíjecí transportér" = přepravník raket, Kapustám Jar = Kapustin Jar tak asi nejzávažnější jsou tyto:

raketa není ovládána křidélky na stabilizátorech - ty pouze mají zabránit jejímu otáčení během neřízeného letu, po odhození prvního stupně je 2. stupeň řízen kormidly

raketa 15D neměla žádný radiolokační zapalovač, roznět bojové nálože bylo možno provést jen a pouze povelem ze SNR. Autor zjevně čerpal z http://pvo.guns.ru/s75/s75.htm , avšak v tomto místě nezvládl překlad. To o čem se tam hovoří jakožto o "téměř nezarušitelném" je radiolokační dálkoměr RD-75 Amazonka, což bylo pozemní vybavení nezbytné pro přesné stanovení dálky cíle, což právě umožnilo vyslat v příhodném okamžiku povel k roznětu BN.

naprostý hokej má autor v systémech Volchov, nejvíce asi v S-75M2. Televizní optický kanál byl instalován až od verze M4 a je to jen kamera mezi anténou ŠP a ÚP. Ta krabice na střeše se jmenuje přístavek PA-00 a patří k RSN-75M systému SA-75M Dvina. Takto modernizovány byly PLRK Dvina v roce 1968 ve Vietnamu a posléze se tato úprava rozšířila i na všechny ostatní systémy Dvina. V té kabině sice byli dva operátoři (azimut, poloha), avšak ti nesledovali cíl v televizi, nýbrž v dalekohledech s velkým zvětšením. SRN-75V systému Volchov všech verzí můžete snadno poznat podle dvou parabolických antén úzkého paprsku nad anténou azimutu ŠP.

do říše pohádek potom patří údaje o S-75M4 (max. dálkový dosah 76 km, min, výškový dosah 50 m apod.). Nejmodernější verzí S-75 byla Volha-2A, což byla úprava stávajících s-75 Volha nabízená zahraničním uživatelům. U ní došlo k výměně některých analogových systémů za digitální, což zvětšilo dálkový dosah na 60 km apod.

Systém S-75 se neskládal z žádných vojáků. Systém S-75 (rusky sistěma S-75) je označení právě celé rodiny těchto PLRK. 1 PLRK tvoří výzbroj 1 protiletadlového raketového oddílu, 4-5 těchto plro + TO + štáb tvořilo brigádu nebo pluk, podle toho, o kterém období hovoříme, protože v ČSLA nejdříve byly jednotky PVO organizovány do pluků a později do brigád, přičemž se ale často počet podřízených plro nijak nezměnil.
Tales
svobodník
svobodník
Příspěvky: 29
Registrován: 1/10/2007, 16:04

Příspěvek od Tales »

Nedávno jsem někde četl, že kolem Pchjongjangu je velmi rozsáhlá síť baterii systému S-75 a S-125, doplněná množstvím hlavňových prostředků PVO. Jakou myslíte, že byl měl takový systém šanci na adekvátní PVO proti úderu jihokorejského a amerického letectva? Dle mého názoru by byl zničen prvním úderem SEAD za mohutného elektonického rušení a za podpory střel s plochou dráhou letu. Ráno po prvním údery by nejspíše z celého systému PVOS zůstali jen trosky, respektive pouze hlavňové prostředky. A to severokorejci používají starší verzi S-75 a S-125.
Uživatelský avatar
Rosomak
7. Major
7. Major
Příspěvky: 2318
Registrován: 7/8/2007, 08:54

Příspěvek od Rosomak »

Vypadá, že je tam toho vcelku dost.
Např. 38°59'6.24"S, 125°54'16.94"V.
Stačí si zapnout vrstvu Komunita Google Earth.

Otázka je, jak dostat rušič tak blízko, aby rušení bylo efektivní. Krom toho je zde dost hornaté prostředí, takže je to mnohem náročnější úloha než v Iráku.
Uživatelský avatar
kopapaka
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 3837
Registrován: 26/1/2008, 20:47
Bydliště: kósek od Prostějova

Příspěvek od kopapaka »

ObrázekObrázek Obrázek
"Válka je Mír, Svoboda je Otroctví a Nevědomost je Síla!"
Uživatelský avatar
cover72
7. Major
7. Major
Příspěvky: 3160
Registrován: 12/6/2007, 20:09

Příspěvek od cover72 »

Tak do dvou dní bych to mít mohl.. We'll see.
Uživatelský avatar
sa58
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 3477
Registrován: 4/2/2005, 12:43
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sa58 »

No já jsem to stáhl asi za minutu.... Někam to nahraju...
ObrázekObrázekObrázekObrázek

"Nachystejte květináče, na vánoce sem zpátky!"
Uživatelský avatar
alibaba
7. Major
7. Major
Příspěvky: 707
Registrován: 15/8/2007, 00:30
Bydliště: Cotswold

Příspěvek od alibaba »

Pokud ma nekdo zajem tak:

Kód: Vybrat vše

http://leteckaposta.cz/468921853
Inteligence má své hranice,
ale blbost je nekonečná....
Uživatelský avatar
kopapaka
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 3837
Registrován: 26/1/2008, 20:47
Bydliště: kósek od Prostějova

Příspěvek od kopapaka »

Díky ti...
Ale rozběhat se mi to stejně nepovedlo... :(
Ale hodlám to ještě zkoušet...

EDIT:
Video...
http://www.youtube.com/watch?v=ol0jO2SGZaI
Sz-125M Nyeva lérak komplexum UNV antennaposztjának telepítése, Zsámbéki Múzeum :D
ObrázekObrázek Obrázek
"Válka je Mír, Svoboda je Otroctví a Nevědomost je Síla!"
Uživatelský avatar
Barrymore
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 407
Registrován: 11/4/2006, 17:33

Příspěvek od Barrymore »

Marty píše:No a ještě jsem vyhrabal ze svého archívku toto...

ObrázekObrázek
Já a můj otec v Anglii muzeum Duxford....a naše raketka i se Zilem a raketa v Praze Kbelích

ObrázekObrázek
Nejrychlejší z nejrychlejších... O tom by nám tady mohli něco napsat značkaři nebo někdo z bývalého vedení. Prý po obrazovce docela upaloval když se tu někdy objevil....
....U2 z Duxfordu. Tak v takové letěl mr.Powers na výlet po SSSR.
Kurňa, jak já závidím. Byl jsem v Duxfordu, ale už mi na tenhle pavilon nezbyl čas. Budu brečet!
A Mistr Sun pravil: "Pokud nebyly povely dosti jasné, rozkazy dosti srozumitelné, pak je to chyba hlavního velitele."
specnaz22
vojín
vojín
Příspěvky: 10
Registrován: 28/3/2009, 11:33

Příspěvek od specnaz22 »

no ten simulátor je na mňa dosť komplikovaný :( nenašli ste niečo jednoduchšie ?
Marty
vojín
vojín
Příspěvky: 10
Registrován: 10/11/2007, 21:40

Příspěvek od Marty »

Kurňa, jak já závidím. Byl jsem v Duxfordu, ale už mi na tenhle pavilon nezbyl čas. Budu brečet!
....pro Barrymore... Jsem tady dlouho nebyl. Snad se tam ještě někdy dostaneš ne??
Uživatelský avatar
kopapaka
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 3837
Registrován: 26/1/2008, 20:47
Bydliště: kósek od Prostějova

Příspěvek od kopapaka »

specnaz22:
no ten simulátor je na mňa dosť komplikovaný Sad nenašli ste niečo jednoduchšie ?
Ono moc simulátorů PLRK není a těch pár dělají nadšenci pro nadšence...
Třeba tady jeden z druhé strany... PLRK Nike

simNIKE
Obrázek

A tady jsou ti nadšenci a dokonce i oni s tím občas mají problémy, ale v jejich případě, proč je ten čudlík jinde než si to pamatuju... :D
Po pročtení sem zjistil, že ten simSAM pro mě taky moc není...
Ale dají se tam najít věci, třeba tam mají fotku chlapíka co sestřelil ( respektive velel jednotnce co to dokázala ) F-117...

plk.Zoltán Dani bývalý velitel 3. baterie 250. raketové brigády
Obrázek

Ještě sem se tam dozvěděl, že do simSAMu by za nějaký čas měl přibýt i systém 2K11 "KRUG"...
ObrázekObrázek Obrázek
"Válka je Mír, Svoboda je Otroctví a Nevědomost je Síla!"
Uživatelský avatar
kopapaka
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 3837
Registrován: 26/1/2008, 20:47
Bydliště: kósek od Prostějova

Příspěvek od kopapaka »

Tak k samSIMu už existuje i videonávod...
Bohužel v angličtině, ale aspoň je vidět co dělat...

SAM Simulator Software Part 1: SA-2 Overview

SAM System Tutorial Part 2: SA-2 Simulated Missile Launch

SAM Simulation Software Tutorial Part 3: Live Fire against a High-Speed, High-Altitude Target

Tak zas to půjde o trošku líp, ale opatrně, jako cvičný cíl je hned na začátku vybraný Boeing 747 :D
ObrázekObrázek Obrázek
"Válka je Mír, Svoboda je Otroctví a Nevědomost je Síla!"
glenfir
svobodník
svobodník
Příspěvky: 29
Registrován: 23/6/2006, 15:50
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od glenfir »

Zdravím pánové,
pokud hledáte návod k simulátoru i s komentáři, tak koukněte sem ...

http://forum.fortifikace.net/viewtopic.php?t=574
Marty
vojín
vojín
Příspěvky: 10
Registrován: 10/11/2007, 21:40

Zajímavý film

Příspěvek od Marty »

Dnes dávají na programu Z1 film Tanec se smrtí. Vím asi jste ho už viděli v Ruštině na You Tube ale přeci jen třeba se na něj rádi podíváte znovu!! Dnes. tj. 22.2.2010 ve 20.00hod Z1!!
Odpovědět

Zpět na „PVOS“