Stránka 1 z 1

Úvod k PVO, PVOS a PRO

Napsal: 21/8/2006, 10:49
od michan
Úvod k PVOS,PVO a PRO.

Celou dobu co „ Palba“ jako diskuťák existuje, jde o to, co koho zaujme. Je to o vojenství. Většinou nás zajímají letecké boje a všechny typy letadel, tankové boje a tanky všech typů, mimořádné útoky na bodák a ruční a palné zbraně. Dokonce jako středoevropskou zemi se vykašleme na námořní bitvy – sem tam nějakou bitvu a nějakou zajímavou loď. Ještě tak hrdinské boje muže proti muži
Souvislosti trochu nechceme..
Veškeré konflikty začínají již nejméně od Habeše – 1930 tím, že armády útočí nejprve letectvem nebo loďstvem. WW1 nezačínala leteckým útokem – letectvo útočilo v průběhu bojů a loďstvo také.
Ovšem PVO je mnohem starší, začíná prvním balonem, prvním vzdušným viditelným útokem.
Prosím letopočty doplňte sami! Orientačně dám balonové 19. století.
Skutečně trochu PVO se traduje od ww1.
Zde tedy začíná PVO – protivzdušná ochrana jednotky, objektu – první byl, v každé četě, rotě určen letecký pozorovatel a na jeho upozornění „Vzdušný útok“. Později „ Letecký útok“ měli všichni střílet dostupnými prostředky po vzdušném cíli. ( stejný předpis byl pro armádu ČSSR a ČSR v 20., 30., 40., 50.,60 a 70. a 80 letech). Později nevím – myslím, že platí navždy.
Tak jak se vyvíjela technická zručnost lidí, států, tak jak jde vývoj i zbraní, tak se vyvine útok států, lidí ( lidé ani nechtějí) na jiné státy. Školně nebudu vyprávět o technické revoluci. Ani nebudu říkat, že ve válce jde základní zákon „akce a reakce“ rychleji. Že každá vyvinutá zbraň sebou nese protizbraň a ve válce rychleji.
Skutečností je, že první protivzdušně prostředky (PVO) byly pistole, pušky, strojní pušky a kulomety. Později se vyráběla děla, nejprve menších ráží, později větších, která do PVO vstupovala.
Nejprve nebyla PVO centralizována, byla jen přidělena jednotce, objektu.
Skoro takto jak uvádím vstupovala i vojska a státy do ww2.
Tedy pozorovatelé a ochrana jednotek a objektů, kulomety a děly.
Prvním zrodem PVOS, byla PVOS Velké Britanie, ta byla také ve vývoji elektronických prostředků a jejich zapojení do PVO první spolu s fašistickým Německem. Rusko na začátku spoléhalo na hlásky a protiletadlové dělostřelectvo a kulomety.
Úplným zrodem PVOS bylo vytvoření radiotechnického uzlu před „dnem Orla“ – před leteckou „ Bitvou o Británii“ v roce 1940.
Britové byly tedy zakladateli PVOS v pravém smyslu slova. V první fázi bylo spojeno PVO s ostatními prostředky centrálně do PVOS.
Britové vytvořili centrální velitelství, na které přicházely, dálnopisem, telefonem informace z RL ( prvních radiolokátorů), videohlásek, letadel a lodí. Zde je dozorčí důstojníci vyhodnocovali a předávali protiletadlovým bateriím a hlavně letectvu. Letectvo i s pomocí návodčích ze země a ve vzduchu, potom provádělo údery. Stejně tak zasahovalo protiletadlové dělostřelectvo.
Stejným nebo podobným způsobem byla organizována „ Kammhuberova linie“ – PVOS hitlerovského Německa proti spojeneckým svazům.
http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=835

Samozřejmě Sověti též na RL pracovali, ale velice rádi přijali dodávky RL Britů a Američanů v rámci – půjčka, pronájem ( mimochodem tyto RL od spojenců dokonce potom sloužili v 50 tých letech k zachycování letadel OSN na straně Severní Koreje – dodány byly od SSSR).
Sovětská PVO byla v době ww2 velice účinná v době bitvy u Moskvy. Němcům se přes bariéry videohlásek a hlavně protiletadlového dělostřelectva a letectva nedařilo nad Moskvu pronikat. Dokonce byly dny, kdy nad Moskvu Němci vůbec nepřiletěly, byly rozbiti již daleko od Moskvy a shazovaly bomby nahodile.
V průběhu ww2 se velmi zvětšila ( cm – pásmem RL) rozlišovací schopnost RL. Údaje RL byly čím dál přesnější, RL zvětšovala své dosahy. To vše dávalo přesnější informace, ale také se začíná zlepšovat REB ( Radiotechnický a elektronický boj). Od staniolových pásků, přes vysílačů na stejné frekvenci. Tedy do roku 1945 většina států pochopila nutnost organizace PVOS a PVO v širokém, propojeném a centrálně řízeném velitelství.
Budování PVOS a PVO začíná po ww2 ve všech státech světa, které mají armádu ( snad mimo Vatikánu, Andory a San Marina – v Evropě a možná některé státy Afriky je nemají dodnes).
Tak jak vstupují po ww2 do hry balistické střely a raketové vojsko a vůbec ohrožení raketami – vstupuje do tohoto centrálně řízeného celku PRO.
Účelem úvodu nebyly technické prostředky – sledujme pozorně popisy - redboy především a ostatních autorů technických a odborných článků o prostředcích PVO, PVOS.
Po popisech ( analýza) si půjde totiž udělat představu jak se třeba po ww2 vyrovnával SSSR a později Rusko s PVO, PVOS a PRO (syntéza) v jednotlivých letech 50, 60,70, 80, 90 minulého století a co se přesouvá do 21. století. Zároveň jak pozoruji tak redboy nejméně upozorňuje na některé prostředky USA.

Napsal: 21/8/2006, 16:37
od sa58
První specializovanou zbraní proti vzdyšným cílům byl snad nějaký kanon Krupp používaný během blokády Paříže za prusko-francouzské války. Prusové jím zkoušeli sestřelovat francouzské neřízené balóny. To bylo v letech 1870/1871.

Ale to asi nelze přirovnávat k PVO, přece jen je to letecký pravěk.

Napsal: 21/8/2006, 17:15
od michan
Díky, určitě jsme vše nezaznamenali. Někde jsem zaznamenal při nějaké četbě i pokusy střílet na balony kanonem. Určitě i ze zoufalství se zkoušelo všechno možné.

Napsal: 10/4/2010, 20:59
od absik
presunutý do Tu-160(letectvo)

Napsal: 10/4/2010, 22:10
od Julesak
Nepatrí príspevok nado mnou skôr do threadu Tu-160?

Napsal: 12/4/2010, 15:56
od absik
Súhlas, chybička se vloudila...

Napsal: 15/4/2010, 16:34
od Rimmer
O tom kanonu krupp jsem vůbec nevěděl stejná tak že vývoj PVO začal ještě před WW1 jsou to zajímavé informace

Napsal: 15/4/2010, 18:15
od jmodrak
Malo by sa jednať o upravené hufnice. Ale bližšie podrobnosti som nezistil.

Napsal: 30/4/2010, 09:18
od absik
Malo by sa jednať o upravený kanón Krupp ráže približne 32 mm, vznik je udávaný do obdobia franc.-pruskej vojny (asi okolo 1890), ďalšie zbrane vznikali podobne úpravou podstavcov malorážových polných diel, výškový dosah bol niekoľko 100 m, čo stačilo na upútané balóny.

Re: Úvod k PVO, PVOS a PRO

Napsal: 25/3/2014, 19:45
od absik
Do prieskumu v rámci plnenia úloh PVO/PRO majú byť znovu zapojené prostriedky ľahšie ako vzduch: Ruské vzduchoplavecké centrum "Augur" pod záštitou "Fondu perspektívnych výskumov" má zostrojiť aerostatický komplex na báze vzducholode "АТЛАНТ"- Аэростатический Транспортный Летательный Аппарат Нового Типа.
Už pri návrhu radu vzducholodí ATLANT o nosnosti 15, 60 a 170 ton, pri dolete 1500 až 5000 km sa rátalo s využitím pre obranný priemysel, vznikajú tak nové možnosti pre mobilné použitie prostriedkov rádioelektronického prieskumu, prostriedkov PVO a PRO, prevoz výsadkových skupín a tvorbu lietajúcich veliteľských postov.
Tvorcovia okrem účelu vyzdvihujú aj ekonomický a ekologický aspekt: preprava 1-ného tonokilometra vyjde na 7 - 25 rublov(cca 0,2 až 0,6 Eura) pri použití ATLANT-u miesto transportného lietadla ušetrí asi 50 ton leteckého kerosinu a 100 ton kyslíku v ovzduší.

http://vpk.name/news/107403_v_rossii_so ... leksa.html
http://rosaerosystems.ru/atlant/obj757

Re: Úvod k PVO, PVOS a PRO

Napsal: 30/3/2014, 10:25
od Nalivaj
K tomu leteckému pravěku jsem našel toto:
První francouzská vzduchoplavecká jednotka byla založena 2.dubna 1794. První vojenský balón byl "Entreprenant" (podnikavý). Poprvé byl použit u Maubeuge,
kde byl také ostřelován 13.června 1794 dvěma sedmnáctiliberními houfnicemi rakouské armády. Tyto dvě houfnice lze tedy považovat za první prostředky protivzdušné obrany v dějinách válek.


zdroj: Václav Němeček, Vojenská letadla díl 1.

Re: Úvod k PVO, PVOS a PRO

Napsal: 19/6/2014, 13:21
od Wladimir
Zkoušky ruských řízených střel Sosna-M budou dokončeny do října 2014
http://www.militarybox.cz/news/zkousky- ... ijna-2014/

Nemáte nejaké bližšie informácie o tomto PVO systéme ?

Re: Úvod k PVO, PVOS a PRO

Napsal: 20/6/2014, 18:14
od absik
Promtná reakcia :) , info máš tu: http://www.palba.cz/viewtopic.php?f=186&t=6161

Re: Úvod k PVO, PVOS a PRO

Napsal: 20/6/2014, 19:04
od Alchymista
Teoretická na veci znalých:
Čo presne popisujú pojmy "parameter", "parameter cieľa" a "kurzový parameter cieľa"?

Je to nejaká vzdialenosť (udáva sa v metrok/kilometroch), ale ani náhodou nie je totožná s diaľkou cieľa, pretože dosahy rakiet bývajú kreslené aj v grafe diaľka - parameter, aj v grafe diaľka - výška.
Poprosil by som prípadne aj nejaký náčrt...

Re: Úvod k PVO, PVOS a PRO

Napsal: 20/6/2014, 20:22
od absik
Pomôž si Wiki: http://sk.wikipedia.org/wiki/Parameter
čiže je to nejaká charakteristika či charakteristická(osobitá) vlastnosť "niečoho". Napr. charakter cieľa určuje stručný popis, ak pridáš aj TTD cieľa dostaneš -kurzový parameter cieľa, pr. PVO raketa Igla je schopná zničiť cieľ v diaľke 5km na prílete a (1,5 km ?) na odlete - dostávaš charakterovú vlasťnosť strely Igla = parameter rakety Igla. V 3-D grafoch to môže byť napr. polomer zátačky / dovolené(dosahované) preťaženie napr. lietadla pri parametri obrannej rakety(pr. dovolené preťaženie pri danej manévrovacej rýchlosti) = parameter cieľa. Ak do takého grafu pridáš určité podmienky , napr. aký polomer zátačky(dovolené preťaženie) je pri plnom bojovom náklade Su-27 v ustálenom lete pri rýchlosti cca 1000 km/h, odčítanú hodnotu z prieniku osí(priamok) by som považoval za kurzový parameter cieľa.
Snáď je to po niekoľko násobnom prečítaní a predumaní pochopiteľné, inak sorry - tiež nemám "suchú" teóriu bez konkr. výsledku/významu rád.

Re: Úvod k PVO, PVOS a PRO

Napsal: 20/6/2014, 20:34
od Alchymista
čiže nevieš...
rakeťáci v tomto musia mať jasno, preto sa pýtam

Re: Úvod k PVO, PVOS a PRO

Napsal: 13/9/2021, 15:52
od Flogger G
Protože současnost a blizoučká budoucnost se stanou během jednoho desetiletí minulostí, zvláště v oblasti vojenství, přidávám sem něco ze současného vývoje ruské PVO-PRO. Sice je celý díl věnován jen současné PVO-PRO Moskvy, speciálně 1.d PVO-PRO 1. a PVO-PRO, ale povšiměte si maličké vzpomínky na první rozkaz ke zřízení PVO Moskvy z roku 1918. Také je vzpomenuto na zřízení velitelství PVO Moskvy ze třicátých let minulého století. V době vpádu nacistických vojsk na území SSSR zabezpečoval protivzdušnou obranu hlavního města 6. sbor PVO.
https://www.youtube.com/watch?v=nFuTqwEXY4Y
Podobně vybavené budou během několika málo let i další armády PVO-PRO, které odpovídají za ochranu politických a hospodářských center RF.