PL systém 2S6 TUNGUSKA

PL systémy, rakety, PL kanony....

Moderátor: Julesak

Uživatelský avatar
alibaba
7. Major
7. Major
Příspěvky: 707
Registrován: 15/8/2007, 00:30
Bydliště: Cotswold

Příspěvek od alibaba »

US Taky pracuje na necem podobnem:
Obrázek

Zatim ve vyvoji.
Zdroj tady http://www.globalsecurity.org/military/ ... lav-ad.htm
Uživatelský avatar
rabo
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 2134
Registrován: 16/1/2007, 11:52

Příspěvek od rabo »

US Taky pracuje na necem podobnem:
Skôr pracovali. Tento systém to dotiahol len do štádia prototypu. US army oň neprejavili záujem nakoľko bol v podstate nevyhovujúci aj vďaka použitej výzbroji. 25mm rotačný kanón je vďaka dlhšiemu "rozbehu" nevhodný na rýchle ciele . Aj ráž 25mm je predsa len proti odolnejším cieľom nedostatočná. Predsa len Tunguska ma 4 x 30mm. Stingray má dostrel max 6Km a to nestačí ani na Ataku a ani na Vichr a to nevravím o možnosti jeho jednoduchšieho rušenia pomocou IČ klamných cieľov. Okrem toho podvozok je starší LAV-25 a teraz je zavádzaný Stryker. Prednosť bola daná SLAMRAAM .
Uživatelský avatar
alibaba
7. Major
7. Major
Příspěvky: 707
Registrován: 15/8/2007, 00:30
Bydliště: Cotswold

Příspěvek od alibaba »

To je "neduh" vsetkych rotacnych kanonov. Ale kanony typu Gatling pre tieto uceli dominuju.(Phalanx, M61A1, ...)
Uživatelský avatar
Alchymista
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 4883
Registrován: 25/2/2007, 04:00

Příspěvek od Alchymista »

LAV-AD je/bola svojimi výkonmi a efektivitou zhruba na úrovni polskej úpravy ZSU-23-4 s raketami Strela/Igla.
Najvážnejším nedostatkom je/bol zrejme chýbajúci RL systém vyhľadávania cieľov a riadenia paľby, čo výrazne obmedzuje bojové možnosti za zníženej viditeľnosti. Tiež účinnosť striel Stinger proti nízkoletiacim cieľom je na väčších diaľkach relatívne malá (ako ostatne u všetkých "ručných" PL rakiet s IR navedením pri streľbe pod uhlom menším než cca 20-30° od horizontu).

Problém dlhšieho rozbehu rotačných kanonov poháňaných z externého zdroja sa dá veľmi jednoducho riešiť predbežným roztočením hlavňového zväzku - na povel k paľbe sa spustí len mechanizmus prívodu nábojov. Podobne sa ostatne chovajú aj PL riadené strely s IR navedením - potrebujú krátky čas (niekoľko sekúnd) na aktiváciu a roztočenie gyroskopu v hlavičke, takže sa zapínajú už vopred.

SLAMRAAM (Slammer) - Proti Tunguzke opäť slabšie riešenie, skôr by som ho považoval za ekvivalent k systému TOR. Kombinovaná výzbroj rakiet s RL a IR samonavedením má svoje výhody, rovnako ako pomerne veľký dostrel rakiet AIM-120, ale je výrazne odkázaný na cudzie zdroje informácií, schopnosť viesť činnosť samostatne je obmedzená, rovnako ako schopnosť doprevádzať prvosledové jednoty v boji a na presune. Proste vychádza z iných predpokladov a inej filozofie, než ruské systémy PVO pozemných vojsk na nižších a najnižších úrovniach.

Neslobodno tiež zabudnúť, že LAV-AD a sčasti aj SLAMRAAM je určený predovšetkým pre jednotky námornej pechoty a výsadkové jednotky, teda pre jednotky, operujúce ďalej od vlastných základní a za podmienok, kedy nie je zabezpečená vzdušná prevaha vlastných síl.
ObrázekObrázek

Оптимисты изучают английский язык, пессимисты - китайский. А реалисты - автомат Калашникова
Uživatelský avatar
cover72
7. Major
7. Major
Příspěvky: 3160
Registrován: 12/6/2007, 20:09

Příspěvek od cover72 »

Pokud vím, tak proti LAV-AD vyhrál podobný stroj na podvozku M2/M3, označovaný M8A1 Linebacker - akorát nevím, jak je na tom ten program teď.
V rámci FCS by se to stejně přesunulo na nový podvozek a dostalo by to úplně jiné senzory a komunikační vybavení... Takže asi pozastaven?

SRAD se určitě nevzdají - četl jsem na tohle téma hezkou práci od jakéhosi velitele Vulcan ADA, který zdůrazňoval nutnost obrany proti střelám s plochou drahou letu a UAV
Uživatelský avatar
redboy
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 1313
Registrován: 3/2/2006, 12:02

Příspěvek od redboy »

cover: tak, tak. Problém UAV prostě bude nutné řešit a spíš se divím, že na to není kladen větší důraz už teď. To je problematika sama pro sebe.
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
rabo
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 2134
Registrován: 16/1/2007, 11:52

Příspěvek od rabo »

Najvážnejším nedostatkom je/bol zrejme chýbajúci RL systém vyhľadávania cieľov a riadenia paľby, čo výrazne obmedzuje bojové možnosti za zníženej viditeľnosti.

Prvý verejnosti predstavený prototyp LAV-AD – Blazer, myslím že to bolo na Eurosatory 94/95, mal prehľadový radar http://www.army-technology.com/projects ... azer1.html so schopnosťou zameriavať 4 cieľe, ale podľa všetkého vďaka cene a možno tech. problémom / príkl. systém Sgt York / bol neskôr spravený bez radaru.
SLAMRAAM (Slammer) - Proti Tunguzke opäť slabšie riešenie, skôr by som ho považoval za ekvivalent k systému TOR
Tunguska nemá porovnateľnú konkurenciu. A je to naozaj o inej koncepcii vojiskovej PVO, ktorú teraz v US Army reprezentujú SLAMRAAM a Avanger.
ale je výrazne odkázaný na cudzie zdroje informácií, schopnosť viesť činnosť samostatne je obmedzená, rovnako ako schopnosť doprevádzať prvosledové jednoty v boji a na presune.
Nie je odkázaný na cudzí zdroj info, len to nie je na jednom zariadení. K Slammerom je pridružený radar AN/MPQ-64 http://www.thalesraytheon.com/us-anmpq64.htm Samozrejme môže sa viesť debata či je lepšie mať všetko" v kope" , alebo každé samostatne. Je už na každej armáde čomu dá prednosť a prečo.
Pokud vím, tak proti LAV-AD vyhrál podobný stroj na podvozku M2/M3, označovaný M8A1 Linebacker - akorát nevím, jak je na tom ten program teď.
Vraj bolo vyrobených cca 90 kusov. A nahradzovaný má byť práve SLAMRAAMom.
SRAD se určitě nevzdají - četl jsem na tohle téma hezkou práci od jakéhosi velitele Vulcan ADA, který zdůrazňoval nutnost obrany proti střelám s plochou drahou letu a UAV
No toto je problém hlave USA a podob., lebo v prípade ZSSR/ Ruska bola schopnosť postreľovať malorozmerné manévrujúce cieľe, jedna zo zálkadných požiadaviek na nové vojiskové PVO / od Džigita, cez Tungusku,Pantsyr, Tor, Buk,Uragan až po S-300V, Antey -2500 / V prípade tých menších systémov sa rozprávalo o schopnosti postreľovaní Proti radar. rakiet. A aj samotné UAV majú k dokonalosti ešte ďaleko.
Uživatelský avatar
rabo
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 2134
Registrován: 16/1/2007, 11:52

Příspěvek od rabo »

PC snímka interiéru exp. verzie "Pancyra S1" umiestneného na Bieloruskom pásovom podvozku GM-352M1E. Vyzerá naozaj moderne. Neviem čo je z tých zariadení Ruské a čo Bieloruské.

Prvý obrázok ukazuje interiér vozidla zameraný na miesto riadenia podvozku a druhý časti "informačného systému BIUS" . Tu je zhoda mien s rovnakým systémom v OT BTR-90/M, ale jeho podobu som nikde nenašiel / slušne bol opísaný v staršom čísle ATM, v článku od M.Gyürösiho /.

http://www.vpk.gov.by/photo/az_ros20.jpg

http://www.vpk.gov.by/photo/az_ros21.jpg


pre Julesaka: "...problém nie je vo Vašom prijímači." Z pre mňa neznámych dôvodov sa nikto nesnaží tú chybu odstrániť. Škoda pre nás cezpoľných.
Naposledy upravil(a) rabo dne 3/2/2009, 18:58, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Julesak
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 6387
Registrován: 7/8/2007, 18:26

Příspěvek od Julesak »

Je chyba u mňa, ak sa mi tie fotky nezobrazia?
Ináč v posledných dňoch mám problémy s načítavaním Palby ako takej, niekedy sa sem vôbec nemôžem dostať.
Obrázek

Nie je dôležité ako sa hlasovalo, ale ako sa to spočítalo.

Jediný režim ktorý uznávam je pitný.
Uživatelský avatar
Julesak
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 6387
Registrován: 7/8/2007, 18:26

Příspěvek od Julesak »

Pekná fotka Tungzuky v bojovom postavení:
Obrázek
Obrázek

Nie je dôležité ako sa hlasovalo, ale ako sa to spočítalo.

Jediný režim ktorý uznávam je pitný.
Xawi3r
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 528
Registrován: 1/12/2013, 21:20

Re: PL systém 2S6 TUNGUSKA

Příspěvek od Xawi3r »

Rusko vyvíjí nový protiletadlový kanónový systém ráže 57mm. Modul by měl být určen k modernizaci starších systémů Tunguska a Šilka i pro zcela nové PL platformy krátkého dosahu.

http://lenta.ru/news/2015/12/24/artkompleks/
Uživatelský avatar
Franz Trubka
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1815
Registrován: 14/10/2010, 04:16

Re: PL systém 2S6 TUNGUSKA

Příspěvek od Franz Trubka »

no,nevim,jak tem bukvam jeste rozumim, ale podle me tam pisou, ze novy kompleks ma slouzit k vymene Silky a Tunguzky,
ne k jejich modernizaci
ale ja maturoval z rustiny v roce 1975,tak se samozrejme muzu mylit.....
:razz:
ObrázekObrázek

Pink Floyd-On The Turning Away
Xawi3r
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 528
Registrován: 1/12/2013, 21:20

Re: PL systém 2S6 TUNGUSKA

Příspěvek od Xawi3r »

Franz Trubka píše:no,nevim,jak tem bukvam jeste rozumim, ale podle me tam pisou, ze novy kompleks ma slouzit k vymene Silky a Tunguzky,
ne k jejich modernizaci
ale ja maturoval z rustiny v roce 1975,tak se samozrejme muzu mylit.....
:razz:
Tvůj překlad bude určitě přesnější. Omlouvám se tedy za chybu :oops:
Uživatelský avatar
skflanker_
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 121
Registrován: 28/7/2014, 20:51

Re: PL systém 2S6 TUNGUSKA

Příspěvek od skflanker_ »

Tu je v ruštine celý rozhovor
http://rutv.ru/brand/show/id/14706
Spomína tu vývoj nového systému s kalibrom 57mm (Alchymista tu už dal príspevok ohľadom novej veže pre pozemné vojsko, viď Věž s 57mm kanónem AU-220M (IDEX-2015))
+ prezbrojenie na novú techniku
+ nasadzovanie Buk-M3 + Tor-M2U + S-300V4
...
Uživatelský avatar
IgorT
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1467
Registrován: 25/6/2014, 12:48
Bydliště: BA

Re: PL systém 2S6 TUNGUSKA

Příspěvek od IgorT »

Franz Trubka píše:no,nevim,jak tem bukvam jeste rozumim, ale podle me tam pisou, ze novy kompleks ma slouzit k vymene Silky a Tunguzky,
ne k jejich modernizaci
ale ja maturoval z rustiny v roce 1975,tak se samozrejme muzu mylit.....
:razz:
Franz, pamäť napriek rokom máme výbornú, k výmene je správne! :razz:
Obrázek
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12968
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: PL systém 2S6 TUNGUSKA

Příspěvek od Rase »

Modernizovaný samohybný protiletadlový raketový komplet krátkého dosahu 2S6M1 Tunguska-M1 (doposud viděný především na výstavách) dostal nepříjemný budíček v podobě 40 mm granátu od 110. samostatné mechanizované brigády. Oproti konvenční Tungusce-M, dostala tato modernizace vylepšený balík senzorů spolu s tepelnou optikou a vylepšeným vyhledávacím radarem.

https://twitter.com/Osinttechnical/stat ... 0047476737
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Odpovědět

Zpět na „PVOS“