Houfnice FH-77 (SWE)

Cokoliv o této skvělé severské zemi
Odpovědět
Uživatelský avatar
sa58
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 3477
Registrován: 4/2/2005, 12:43
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Houfnice FH-77 (SWE)

Příspěvek od sa58 »

Houfnice FH-77

Obrázek
K napsání tohoto příspěvku mě inspirovalo poslední číslo časopisu ATM (ta levnější verze) kde byl přehled současných samohybných děl. V článku jsou uvedeny známé samohybné děla včetně DANY, ale přece jen to jsou takové ty „mediálně“ známější typy. V tu chvíli zapracoval můj mozek (to se zase tak často nestává) a vzpomněl jsem si na starší vydání kde byla představena švédská houfnice FH-77. To mě tehdy zaujalo a protože jsem v posledních článcích psal něco málo o švédské vojenské technice, rozhodl jsem se něco málo napsat i této houfnici. Nemíním tu opisovat ATM, bude to jen krátké seznámení.., Jedná se prý totiž o největší exportní úspěch švédského průmyslu...

Příručky Jane´s z roku 2000 uvádí u SWE jen 155 mm Bofors Bandkanon 1A používající částí podvozku tanku Strv 103. Jako uživatel je uvedenou pouze Švédsko, takže je jasné že této samohybné dělo asi exportní úspěchy neslavilo. Švédská armáda projevila zájem o taženou verzi Bandkanonu, prototyp „tažené“ verze houfnice je testován v roce 1973. Od roku 1978 je zaváděna do výzbroje jako FH-77A.

Proč dávám do uvozovek „tažená“? Protože FH-77A není zrovna klasická tažená verze houfnice. Na čtyřkolové lafetě je umístěn i motor o výkonu 60 kW pro přesuny houfnice na kratší vzdálenost. Verze A má délku hlavně 38 ráží, dokáže střílet nepoháněnou municí na 22 km a přepravní hmotnost je 11,5 tuny. Jako tahač je standardně používáno vozidlo Saab-Scania SBAT 111S 6x6. Obsluhu tvoří 6 osob. Houfnice je rovněž vybavena „samočinným“ nabíjení, což zní sice jako skvělá věc, jedná se ale pouze o mechanickou asistenci nabíjení. Houfnice je vybavena jakýmsi „zásobníkem“ na tři střely, který se musí na místo umístit za pomocí manuálně ovládaného jeřábu. Houfnice používá dělené střelivo, nábojnice (plastové) vkládá na nabíjecí dopravník pomocníci nabíječe. První tři výstřely je schopna houfnice vypálit do osmi sekund. Švédská armáda si pořídila 292 houfnic verze A.

Verze FH-77B je určena na vývoz, dokáže používat nábojnice standardu NATO. Nábojnice jsou již zaváděny podobně jako střely. Hlaveň je prodloužena na délku 39 ráží, náměr je zvětšena max +70°. Když jsem nahoře napsal o exportním úspěchu, je jím asi míněna tato verze. V letech 1982 – 1984 bylo vyvezeno 48 kusů do Nigérie, v letech 1986-1991 bylo ralizována objednávka z Indie na 410 kusů FH-77B. Švédská armáda si v roce 1990 objednala 48 kusů verze B.

A na závěr se konečně dostáváme k samohybné verzi této houfnice. Ta je umístěna na vozidle s kloubovým podvozkem Volvo VME A25C s pohonem 6x6. Na tento podvozek byla umístěna houfnice řady A/B, samohybná verze se označuje FH-77AD. Díky použití existujících houfnic řady A i B nebyla tato přestavba na samohybnou variantu finančně náročná. První kusy verze AD byly zavedeny do výzbroje v roce 2002. Vozidlo dosahuje průměrné rychlosti 60 km/h. Další verze, postavená na tomto podvozku, je verze s délkou hlavně 45 ráží, označovaná jako FH-77BD L45

Nejmodernější samohybná verze označovaná FH-77BW L52 Archer má již v názvu zakódovanou největší změnu proti předchozím verzím. je jím hlaveň o délce 52 ráží. Nová verze samohybného děla již disponuje plně samočinným nabíjením, 20 ks munice je umístěno přímo v zásobníku. Tento lze vyprázdnit střelbou za 2,5 minuty. Houfnice je umístěna na kloubovém podvozku Volvo A30D 6x6, kabina vozu poskytuje osádce ochranu před malorážovými zbraněmi a střepinami. Na stropě je umístěn dálkově ovládaný kulomet ráže 12,7 mm.

Ještě něco k možnostem houfnice. Munice s dnovou složí má dostřel přes 40 km, naváděný projektil M982 až 60 km. Z houfnice lze také střílet inteligentní munici BONUS, systém řízení palby dokáže střílet i na pohyblivý cíl. Existuje i tažená verze označovaná jako FH-77B05 L52 která má stejné parametry jako samohybná verze.

Švédská armáda si objednala 36 houfnic FH-77BW L52 Archer, každou houfnici doprovází nabíjecí vozdilo. Do výzboje je zavedlo i Dánsko, jako potenciální zálemci je jeví i Indie, Kanada a Austrálie. Jen v Indii se jedná o cca 3000 – 4000 samohybných a tažených verzí L52.


technická data FH-77BW L52 Archer
délka – 14,55 m
šířka – 3 m
výška (s kulometem) – 4 m
hmotnost – 30 t
výkon motoru – 242 kW
max. rychlost silnice – 70 km/h
dojezd – až 500 km
osádka - 4



Použité zdroje:
článek pana Visingra v ATM 4/2006
www.baesystems.se/bofors/
ObrázekObrázekObrázekObrázek

"Nachystejte květináče, na vánoce sem zpátky!"
Uživatelský avatar
sa58
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 3477
Registrován: 4/2/2005, 12:43
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sa58 »

[align=center]tažená verze A a B

Obrázek Obrázek

Obrázek
Verze A

Obrázek
verze B

ObrázekObrázekObrázekObrázek

"Nachystejte květináče, na vánoce sem zpátky!"
Uživatelský avatar
sa58
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 3477
Registrován: 4/2/2005, 12:43
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sa58 »

[align=center]Tažená verze L52

Obrázek Obrázek

Obrázek
ObrázekObrázekObrázekObrázek

"Nachystejte květináče, na vánoce sem zpátky!"
Uživatelský avatar
sa58
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 3477
Registrován: 4/2/2005, 12:43
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sa58 »

Obrázek
FH-77BD L45

Obrázek Obrázek
výkres FH-77BW L52 Archer

Obrázek Obrázek
FH-77BW L52 Archer

Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek
ObrázekObrázekObrázekObrázek

"Nachystejte květináče, na vánoce sem zpátky!"
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6814
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

Jak tak koukám, při švédské preciznosti ( a určitě odolnosti na zimní podmínky) bude houfnice patřit mezi ty nejlepší na světě. Ty dostřely, zvláště těch posledních verzí jsou skvělé. Jen se mi to zdá v té střelecké poloze dost dlouhá ( ničemu to však nebrání, stejně se mění pozice po pár výstřelech - víš je ta houfnice velký cíl).
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
hornet
podpraporčík
podpraporčík
Příspěvky: 261
Registrován: 16/6/2006, 10:57
Bydliště: Hradec Králové

Příspěvek od hornet »

Pozoruhodný systém, zejména ta verze FH-77BW L52 Archer. U ní by mne zajímalo, jakým způsobem se přesně nastavuje odměr, to snad nevrtí celým návěsem?
Uživatelský avatar
Martan
praporčík
praporčík
Příspěvky: 302
Registrován: 14/6/2005, 00:11
Bydliště: Domašín

Příspěvek od Martan »

Na posledním obrázku je to trochu vidět - samotná zbraň je otočně uložena na samém konci vozidla. To umožňuje odměr 75 st. na obě strany. Stabilitu při střelbě zajišťuje sklopná podpěra. V případě krajního odměru bývají často různá omezení (např. povolený max. nebo min. náměr, velikost prachové náplně apod.).
Obrázek
Uživatelský avatar
sa58
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 3477
Registrován: 4/2/2005, 12:43
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sa58 »

Martane, čekám že vyskočíš z houští a napíšeš něco o DANĚ :)
ObrázekObrázekObrázekObrázek

"Nachystejte květináče, na vánoce sem zpátky!"
Uživatelský avatar
Martan
praporčík
praporčík
Příspěvky: 302
Registrován: 14/6/2005, 00:11
Bydliště: Domašín

Příspěvek od Martan »

Jo, kamaráde, napsal bych, ale jednak mám rozdělané pokračování o řízení palby a stále nejsem schopen jej dokončit a druhak mi zrovna Dana k srdci moc nepřirostla.
Obrázek
Uživatelský avatar
sa58
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 3477
Registrován: 4/2/2005, 12:43
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sa58 »

Martan píše:Jo, kamaráde, napsal bych, ale jednak mám rozdělané pokračování o řízení palby a stále nejsem schopen jej dokončit a druhak mi zrovna Dana k srdci moc nepřirostla.
No právě, dozvíme se pár špeků. Oslavný článek na skvělou techniku to zrovna být nemusí 8)
ObrázekObrázekObrázekObrázek

"Nachystejte květináče, na vánoce sem zpátky!"
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12966
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Houfnice FH-77 (SWE)

Příspěvek od Rase »

S kolegy jinde jsme řešili švédské Archery, tak jsem zjistili, že loni v červnu Švédi poslali poptávku na 24 Archerů na podvozku Rheinmetall HX2 8x8. Na podvozku Volvo A30D mají 24+2 kousky a dalších 24 z nevyzvednuté norské zakázky (uložené tuším u BAE Systems). Z toho 8 kusů darovali Ukrajině a 14 prodali Británii.

fg_2652706-idr-1234.jpg
RS5416_Archer04-scr.jpg
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Odpovědět

Zpět na „Švédsko“