155 mm Bofors Bandkanon

Cokoliv o této skvělé severské zemi
Odpovědět
Uživatelský avatar
kopapaka
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 3837
Registrován: 26/1/2008, 20:47
Bydliště: kósek od Prostějova

155 mm Bofors Bandkanon

Příspěvek od kopapaka »

155 mm Bofors Bandkanon / 15,5 cm Bandkanonvagn

Je poměrně známým faktem, že Švédští konstruktéři si s konvencemi příliš hlavu nelámou ( a nejen konstruktéři :D ) a jsou tak schopni vyvinout a ( díky podobnému myšlení i u velení ) prosadit poměrně zajímavé a nekonvenční stroje.

Obrázek

Asi nejznámějším případem je " tank " Stridsvagn 103, ale i konstruktéři firmy Saab na tom byli podobně.
Dalším známým aspektem zbraní Švédské výroby je poměrně malá úspěšnost exportu ( v době studené války ), ale ta byla daná především neutralitou Švédska než čímkoli jiným.


Počátek vývoje Bandkanonu jde vysledovat ke konci padesátých let, Švédsko po zavedení Anglických tanků Centurion zvažovalo další směřování tankových jednotek. Jedním z výsledků byl právě Strv 103, ale původně se mělo jednat o celou rodinu bojových vozidel s celou řadou společných dílů. Kvůli škrtům v rozpočtu se většího rozšíření dočkal jen Strv 103 ( 300 + ks ) a alespoň částečného i 155 mm samohybné dělo Bandkanon ( 26 ks, původně zamýšleno 70 ks ). Ještě před dokončením byl zrušen projekt samohybného děla ráže 105 mm a samohybného protiletadlového kanónu ráže 40 mm ( 2 x 40 mm ). Oba tyto stroje také měly využívat komponentů Strv 103. Armáda prostě dospěla k závěru, že je mnohem levnější použít tažené dělostřelecké zbraně, které byly paradoxně pohyblivější.

Obrázek

První prototyp 155 mm samohybného děla byl dokončen v roce 1960, ještě pod názvem AKV 151 ( artillerikanonvagn 151 ) s jiným podvozkem ( pokusný tank KRV ) a vzduchem chlazeným dvnáctiválcovým motorem, ale po náběhu vývoje Strv 103 byla věž přesunuta na nový podvozek. Vývoj se poněkud protáhl, hlavně kvůli již zmíněným šktům v rozpočtu, svou roli sehrála i novost systému ( Strv 103 na tom byl až na detaily stejně ). K oficiálnímu zavedení do výzbroje tak došlo v roce 1965 a výroba pokračovala až do roku 1968. Skoro od počátku služby byla zvažována modernizace, ktrá měla především zvýšit výkon pohonné jednotky ( vše v návaznosti na Strv 103 ), ale podařilo se ji prosadit až během osmdesátých let. Zlé jazyky tvrdí, že se odpovědným místům prostě nechtělo nahrazovat v podstatě nové neopotřebované motory. Největším paradoxem je skutečnost, že hlavní výhoda v použití komponent S-tanku dostala hned v počátku nepříjemnou ránu, protože díky modernizacím měl Strv 103 skoro od počátku jinou turbínu než Bandkanon.

Obrázek

Konstrukce

Pokud se na Bandkanon podívám jen zběžně a z dálky ( hlavně na verzi 1c ), vypadá celkem podobně jako většina ( klasických ) samohybných děl. " Podivnosti " totiž číhají pod povrchem.

Obrázek

Podvozek je odvozen od Strv 103, hlavní odlišnost ( ovšem pokud odhlédneme od prostoru uložení věže ) je způsobena prodloužením a přidáním dalšího pojezdového kola. Motorová skupina se skládá z vícepalivového motoru Rolls-Royce K60 o výkonu 240 koní ( motor je sám o sobě taky zajímavý, jde o šestiválec s protiběžnými písty... ) a turbíny Boeing GT502 o výkonu 300 koní. Motor RR byl později při modernizaci nahrazen naftovým motorem Detroit 6V-53T o výkonu 290 koní. Turbína při modernizaci nahrazena nebyla. Odpružení podvozku bylo stejné jko na Strv 103, ( pravděpodobně ) bez možnosti naklánění, ale s blokováním při střelbě.
Kromě pohonné jednotky má v podvozku místo řidič jako jediný z pětičlenné posádky.

Obrázek

Věž už tak klasicky jako podvozek nevypadá, je rozdělená na dva samostatné bloky a v mezeře mezi nimi je uchycen kanón s nabíjecím zařízením a zásobníkem v zadu. Verze 1a měla ještě na horní části věže namontovaný jeřáb, pomocí kterého bylo prováděno znovunabití zásobníku ( vlastně jen vložení plného nabíjecího přípravku ). Při modernizaci byl jeřábek odstraněn a na doplňování se používal jeřáb muničního vozidla, v obou případech se tato manipulace dal zvládnout v čase okolo dvou minut.

15.5 cm kanón m/60

Přes veškerou podivnost Bandkanonu, byla i samotná hlavní zbraň minimálně hodně zajímavá. Na rozdíl od naprosté většiny dělostřeleckých zbraní se totiž jedná o automatickou zbraň poháněnou energií zákluzu, ostatní kanóny v této ráži schopné nepřetržité palby mají minimálně motorický pohon nabíjení.Bandkanon šel dokonce tak daleko, že první náboj musí být do komory dopraven ručně, systém je možné napnout pouze výstřelem. Zásobník je uložen v zadní části věže v ose kanónu, je v něm uloženo 14 nábojů ve dvou řadách, patnáctý se nabíjí přímo do nábojové komory.

Obrázek

Kanón měl elektrický náměr v rozsahu + 2° až + 38°, ručním točítkem to šlo i pře koncové vypínače na - 3° až + 40° . Věž nebyla plně otočná, odměr dosahoval hodnot 15° na obě strany, v případě hodnoty náměru pod 0° šla věž doprava vytočit jen o 4° . Zbraň má při plném náměru dostřel 26 km a je schopná vystřílet 14 nábojů za asi 48 sekund.

Obrázek

Rychlost palby dokonce několikrát uvedla do rozpaků vedení firmy Bofors, při předvádění nového systému Archer se osádka Bandkanonu rozhodla, že se " trochu " předvede. Po vydání povelu Bandkanon vystřílel 7 ran, přejel do záložního palebného postavení a vystřílel zbytek nábojů. Archer teprve dokončoval přípravu k palbě. Nemůžu soudit, nakolik je tato historka pravdivá, mírné podezření vyvolává fakt, že Archeru trvá příprava k palbě 30 s .
Tím jsme probrali výhodu a teď nevýhodu. Bandkanon kromě cvičných nábojů používá jen klasické tříštivotrhavé granáty ( 47 kg, 850 m/s ), zásobovací systém nedovoluje použití více druhů munice.
Občas lze narazit na zmínku, že Bandkanon je schopný střílet jaderné granáty. To ovšem platí pro kteroukoli dělostřeleckou zbraň v této ráži, navíc Švédský jaderný program měl za cíl vyvinout letecké pumy o ráži kolem 20 ktr a snad i jadernou hlavici pro malou balistickou raketu, nikoli dělostřelecké granáty a už vůbec ne v ráži 155 mm.

Obrázek


Bandkanony sloužily u pouze jedné bojové jednotky ( Bodens artilleriregementem ) až do roku 2003 a přes malý počet kusů zařazených do výzbroje patřily mezi důležité typy ve výzbroji Švédské armády.

TTD-Bandkanon 1c
Posádka---------------5
Výzbroj---------------15,5 cm kanon, 7,62 mm PL kulomet
Délka------------------11 m
Délka podvozku-------6.55 m
Šířka------------------3,37 m
Výška-----------------3.85 m (s kulometem)
Výška-----------------3,25 m ( po strop věže )
Světlá výška----------0,37 m
Bojová hmotnost------53 tun
Měrný výkon-----------10,18 ks / tunu
Tlak na půdu----------0,85 kp / cm ²
Max. rychlost---------28 km / h (silnice)
Dojezd----------------230 km
Zásoba paliva---------1445 l
Překážky:
Kolmá stěna-----------0,95 m 0.95 m
Příkop-----------------2 m
Podélný sklon---------60%
Boční sklon-----------30%
Brod------------------1 m


Videa:
Skjutningar med Bandkanonen under slutövningen
http://www.youtube.com/watch?v=KrYFUokL ... re=related

Bandkanon 1C
http://www.youtube.com/watch?v=uOCDZCdr ... re=related

Archer - pro porovnání
http://www.youtube.com/watch?v=leYCwU7B8jI&NR=1

Zdroje:
www.palba.cz
Jane's - Tank Recognition Guide
http://www.janes.com
http://en.wikipedia.org
http://www.sphf.se/
http://www.army-guide.com/
http://www.armyrecognition.com
http://www.forsvarsmuseum.se
http://forums.bistudio.com
http://forums.spacebattles.com
ObrázekObrázek Obrázek
"Válka je Mír, Svoboda je Otroctví a Nevědomost je Síla!"
Uživatelský avatar
Alchymista
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 4883
Registrován: 25/2/2007, 04:00

Příspěvek od Alchymista »

Trochu ma prekvapuje päťčlenná osádka, zdá sa mi zbytočne veľká - zbraň je v podstate samonabíjacia zo "zásobníku", jednotná munícia neumožňuje meniť náplne... na to by mohli stačiť aj traja - vodič, mierič, veliteľ.
ObrázekObrázek

Оптимисты изучают английский язык, пессимисты - китайский. А реалисты - автомат Калашникова
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

kopapaka - to je velmi zajímavý kousek obrněné techniky. Fascinujíc je na tom jedna věc. Dovedu si představit, že jich najede jedna baterie, tedy šest kousků do palpostů a každý odpálí na jeden určený bod sérii sedmi ran. To je 42 detonací za nějakých 25 sekund.

To by byl pěkný nářez. To by ocenil Haness pokud se zde objeví a všimne si tohoto zajíamvého článku.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
kopapaka
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 3837
Registrován: 26/1/2008, 20:47
Bydliště: kósek od Prostějova

Příspěvek od kopapaka »

Alchymista:
Přesně, taky sem marně hledal důvod pro tak velkou osádku...
Napadá mě jediná věc, Bandkanon je už poměrně staré vozidlo, třeba ti dva lidé " navíc " suplovali neexistující dělostřelecký počítač.

Ještě k munici, ona je při přepravě dělená, při nabíjení jednotná. Nábojka má prostě zámek na který se " nacvakne " střela, tento systém by měl umožňovat změnu náplně ( byly myslím 3 ). Jenže to fungovalo tak, že osádka dostávala už připravenou munici a většinou v nabíjecím přípravku.
Do článku sem to nedával, nemůžu uvést zdroj...


Obrázek


Pátrač: Efekt by mohl být zajímavý. Podle toho, co sem tak zachytil, tak je Švédové většinou nasazovali samostatně, obvykle jen s doprovodem muničního vozidla, které vezlo šest naplněných nabíjecích přípravků.

Těch obrázků k článku bylo původně víc, ale nemůžu je dostat do fóra, prý bych překročil kvótu 30000K...
ObrázekObrázek Obrázek
"Válka je Mír, Svoboda je Otroctví a Nevědomost je Síla!"
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17710
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Příspěvek od skelet »

Možná se mi to moce, ale nebyl ten kanón původně pevnostní nebo námořní?
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
kopapaka
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 3837
Registrován: 26/1/2008, 20:47
Bydliště: kósek od Prostějova

Příspěvek od kopapaka »

To ti fakt nepovím, ale je docela možné, že šlo původně o TANKOVÝ kanón...
Koukni na pravou stranu téhle fotky..

Obrázek

To co tam vyčuhuje, je podvozek těžkého tanku KRV a ten měl mít shodou náhod kanón ráže 155 mm...
Věž se podle všeho nedochovala.
ObrázekObrázek Obrázek
"Válka je Mír, Svoboda je Otroctví a Nevědomost je Síla!"
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

NO pokud by tato vozidla operovala samostatně tak by přepadový efekt nebyl takový jaký jsem si vysnil. Ale na druhou stranu při trvalém zaměření na jeden bod a odpálení těch sedmi kousků by to i tak v cíli díky rozptylu odvedlo svoji práci.

Každopádně jsi ulovil pěkný kousek pancíře
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
O. Filip
desátník
desátník
Příspěvky: 41
Registrován: 1/8/2010, 21:59
Kontaktovat uživatele:

Typ kanónu

Příspěvek od O. Filip »

Pevnostní kanón to určitě nebyl. Švédsko zavedlo po 2. světové válce následující pevnostní zbraně: 7,5 cm kanón ve věži (7.5 cm tornpjäs m/57), automatický 10,5 cm kanón v bezosádkové věži (10.5 cm tornautomatpjäs m/50) a nejmodernější 12 cm kanón ve věži (12 cm tornautomatpjäs m/70). Poslední jmenovaný systém měl určitou konstrukční zvláštnost, obdobnou popisované samohybce - věž byla rozdělena na dvě boční sekce s osádkou a střední sekci se závěrem kanónu.

Ve stejné ráži byla ve Švédsku zhruba o 10 let později zavedena tažená houfnice FH/77, ale to samozřejmě není stejná zbraň, i když dostřel měla obdobný. Byla také schopná rychlopalby, ale bez složitého systému zásobníků. Houfnice měla motor a byla tak schopná sama měnit stanoviště (na kratší vzdálenost).

Takže si Bofors pro tu samohybku vyvinul úplně specifickou konstrukci a pak jí vyrobil pouhých 26 kusů.
Uživatelský avatar
kopapaka
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 3837
Registrován: 26/1/2008, 20:47
Bydliště: kósek od Prostějova

Příspěvek od kopapaka »

O. Filip: Pokud myslíš FH-77A, tak ta z Bandkanonu přímo vychází, kanón je víceméně stejný ( kromě kratší hlavně a podobně ), jen má zásobník na tři nábojky a tři střely. A dostřel 22 km...

Až FH-77B je trochu víc upravená ( delší hlaveň, upravená lafetace pro větší náměr)... Ale základ zbraně je pořád Bandkanon.
U Boforsů navíc nemohli tušit, že dodají jen 26 kusů, armáda původně chtěla 70 kusů a v době zahájení vývoje se počítalo s dodávkami dalších typů vozidel na stejném podvozku.

Na odpočinku...
Obrázek
ObrázekObrázek Obrázek
"Válka je Mír, Svoboda je Otroctví a Nevědomost je Síla!"
Uživatelský avatar
Haness
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
Příspěvky: 944
Registrován: 18/4/2005, 22:16
Bydliště: Brno

Příspěvek od Haness »

Zdravím, zajímal by mě zaměřovací systém této zbraně. Vzhledem k době vývoje bych řekl že to bude něco podobného jako je u Dany, tedy odměrné body, zajištění atd.

Proto mě hodně udivil ten úryvek ohledně předvedení před Archerem, ikdyž nové verze se už nejsípš směrově zaměřují automaticky podle GPS či něčeho takového. Je pravda, že s takovými parametry by Archer překonal, ale na druhou stranu jaké dosahuje přesnosti (rozptylu když tam v takové rychlosti vysype takové množství)? Normálně se vždy provádí alespoň částečně přehlédnutím libel (třeba u 120 mm M se to provádí i po nabití miny před vypálením - pokud je stříleno na zátah) jestli nedošlo k výraznému vychýlení, ale když to tam tak nasází tak kdo ví, proto se ptám.

Ikdyž Švédsko je velká země, tam si to můžou dovolit :D
ObrázekObrázek

Pouze zasáhnout nestačí.....
Uživatelský avatar
kopapaka
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 3837
Registrován: 26/1/2008, 20:47
Bydliště: kósek od Prostějova

Příspěvek od kopapaka »

Haness: to je trochu problém, nikde sem neviděl uvedeno, jakým způsobem je řešeno zaměřování.
Určitě tam jsou běžné dělostřelecké zaměřovače, při modernizaci v osmdesátých letech byl přidán i navigační a střelecký systém POS 2, ale co to vlastně bylo nevím. Nejspíš jde o něco inerciálního, GPS v té době byl jen vzdálený sen.

Pokud jde o palbu " ráz na ráz ", díky tomu, že jde o samohybku, tak zaměřovač můžou kontrolovat neustále a navíc, váží to 52 - 53 tun a při střelbě je vypnuté pérování. Asi se to moc výrazně nehýbe :D
ObrázekObrázek Obrázek
"Válka je Mír, Svoboda je Otroctví a Nevědomost je Síla!"
Uživatelský avatar
Haness
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
Příspěvky: 944
Registrován: 18/4/2005, 22:16
Bydliště: Brno

Příspěvek od Haness »

No právě pokud je vypnuté pérování tak třeba může dojít k posunu celé zbraně vlivem pohybu okolního materiálu. Navíc se jim to asi musí blbě kontrolovat, když to tak sype střely :D
ObrázekObrázek

Pouze zasáhnout nestačí.....
Uživatelský avatar
kopapaka
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 3837
Registrován: 26/1/2008, 20:47
Bydliště: kósek od Prostějova

Příspěvek od kopapaka »

Tak to snad může udělat u každé zbraně zapřené do terénu. Chce to dobře vybrat palebné postavení.

Jak říkám, v samohybce přece do těch mířidel může koukat pořád a přerušit palbu, když to " uhne ".
ObrázekObrázek Obrázek
"Válka je Mír, Svoboda je Otroctví a Nevědomost je Síla!"
Uživatelský avatar
Martan
praporčík
praporčík
Příspěvky: 302
Registrován: 14/6/2005, 00:11
Bydliště: Domašín

Příspěvek od Martan »

Při té rychlosti palby se toho moc nezkontroluje. Řekl bych že vůbec nic, protože miřidla budou při střelbě pěkně rozklepaná.
Na druhou stranu, tento typ děl se používá hlavně na ničení plošných cílů a málokdy střílí samostatně jedno dělo. Takže trochu zvětšený rozptyl by zas až tak vadit nemusel. Důležitý je obrazec rozptylu a délková a stranová odchylka. Ale to se asi nedozvíme.
Obrázek
Odpovědět

Zpět na „Švédsko“