Saab Bofors RBS-70

Cokoliv o této skvělé severské zemi
Odpovědět
Uživatelský avatar
kopapaka
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 3837
Registrován: 26/1/2008, 20:47
Bydliště: kósek od Prostějova

Saab Bofors RBS-70

Příspěvek od kopapaka »

Saab Bofors RBS-70 ( RoBot System 70 )

Při jedné z debat o Pandurech tady na Palbě jsem si uvědomil, že nám tu chybí další z " kontroverzních " nákupů ( i když který z nákupů nebyl kontroverzní, že? ) MO.
Dalším prošťouchnutím k tomuto článku byl výkřik jednoho z diskutujích na militaryphotos, co prý to naše armáda koupila za starožitnost...

Obrázek

Je samozřejmě pravdou, že vývoj kompletu RBS-70 byl zahájen už v sedmdesátých letech ( údajně 1967 ) a zavádění s první variantou rakety do výzbroje Švédské armády bylo zahájeno roku 1975. Je to už celkem dlouhá doba, ale to ještě neznamená, že by komplet musel být zastaralý, záleží na tom, v jaké konfiguraci byl vlastně zakoupen.
Vykecám to hned na začátku, naše armáda má komplet v " plné palbě ", tj. se zařízením pro noční vidění, IFF a raketami Mk.3 BOLIDE.

Obrázek


Nehodlám tu komentovat záměry politiků s naší protivzdušnou obranou ( protože v článcích nerad nadávám ) a tak tu nebudu probírat, nakolik je tento komplet pro naše podmínky vhodný, jeho cenu a tak podobně.
Radši se zaměřím na tu technickou stránku věci.

Obrázek

Vznik

Přenosné protiletadlové komplety jsou obvykle přenosné jen jedním člověkem a ve většině případů používají IČ samonavedení na tepelné vyzařování cíle.
První vyjímkou jsou Francouzské protiletadlové rakety Mistral, které sice používají IČ samonavedení, ale pro lepší navádění ( a také kvůli větší hmotnosti rakety ) je odpalována z lafety sedícím střelcem.
Druhou vyjímkou je celá řada Anglických protiletadlových kompletů ( počínající kompletem Blowpipe ) které používají navádění po záměrné, nejdříve s rádiovým přenosem povelů a později po paprsku laseru.

Snad právě PLRK Blowpipe mohl docela ovlivnit podobu RBS-70, protože konstruktéři firmy Short přes značnou hmotnost PLRK ( cca 21 kg ) nepoužili žádnou lafetu. To co u samonaváděcích raket nepředstavovalo příliš velký problém, se u kompletu závislého na udržení cíle na záměrné stalo důvodem k nepříliš velké pravděpodobnosti zásahu.
Možná by nebylo špatné položit otázku, proč Švédští konstruktéři nepoužili prošlapanější cestu a použili méně obvyklý způsob navádění.

Obrázek

V době zahájení vývoje kompletu RBS-70 už sice bylo jasné, že se povede ( respektive to už bylo vyřešeno ) vyřešit způsob navádění na cíle z přední polosféry, ale stejně tak pokračoval výoj protiopatření proti IČ samonaváděcím raketám. Navíc, některé, především pomalejší cíle, měly z čelního pohledu malé vyzařování, takže ani zvýšená citlivost samobnaváděcích raket nemusela postačovat.
Navádění na cíl z přední polosféry samozřejmě přináší nemalé výhody, úhybný manévr může ztížit či úplně znemožnit útok.

Dalším důvodem byla cena rakety, jakékoli vylepšování samonaváděcích raket je zákonitě dražší, hlavně proto, že se vybavení musí vejít do raket. Raketa řízená po záměrné je proti tomu v podstatě až primitivně jednoduchá a většina vylepšování zůstává na odpalovacím zařízení.
Tím se dostávám k odpalovacímu zařízení ( OZ ), Švédové použili variantu se střelcem sedícím na trojnohé lafetě. Díky tomu střelec nemusí držet raketu a může se věnovat udržení cíle na záměrné.

Obrázek

Konstrukce odpalovacího zařízení

Lafeta kompletu RBS-70 má tři nohy (1) sklopně upevněné na centrální rouře, na jejím horním konci se nachází úchyt palebné jednotky (2). Sedátko střelce (3) je výškově stavitelné a je společně s připojovacím konektorem (4) na otočné části centrální roury. Do připojovacího konektoru se připojuje palebná jednotka, identifikátor vlastní / cizí a sluchátka operátora.
Součástí kompletu RBS-70 původně nebyl systém nočního vidění, ale na kteroukoli verzi jde připevnit návěsný systém s termovizní kamerou BORC s rozsahem vlnových délek od 8 do 12 µm a zorným polem 12° x 8°. Poslední variantu s nechlazeným čidlem jako první zakoupila AČR.

Obrázek

Práci mu zjednodušuje gyroskopická stabilizace zrcadla odrážejícího laserový paprsek směrem k cíli, toto zrcadlo navíc může v určitém rozmezí ovládat, takže v případě menší odchylky ani nemusí natáčet celé OZ. Polohu zrcadla (a tím i cíle vůči OZ ) navíc signalizují rozsvícené LED diody viditelné v okuláru zaměřovače, což usnadňuje udržení cíle v zorném poli.
Tyto diody navíc slouží na znázornění práce identifikátoru vlastní - cizí.

Obrázek

V základě se zobrazují čtyři situace:
1) IFF vysílá dotazovací signál.
2) IFF přijalo signál vlastní, není možné odpálit raketu ( odpal je zablokovaný ).
3) IFF nepřijalo odpověď, odpálení rakety není blokováno. *
4) probíhá navádění rakety, stabilizované zrcadlo se blíží k levé mezní poloze.
* tento signál je značen stálým svitem, v ostatních případech dioda blikne či bliká.


Obrázek

Raketa

Konstrukce rakety je poněkud odlišná od obvyklých PLŘS, důvodem je umístění čidla laserového paprsku v zádi rakety. Čidlo mělo u starších verzí 40 ° zorné pole, od verze Mk.2 ( možná od Mk.1+ pro Švédskou armádu ) zvýšené na 57 ° . V kontejneru je za raketou uložen ještě startovací raketový motor, ten ovšem vyhoří už v raketnici a od rakety se oddělí.

Obrázek

Po opuštění raketnice ( 50 m/s ) se rozevírají čtyři křídla a čtyři kormidla v zadní části rakety, současně startuje letový motor a urychluje raketu na maximální letovou rychlost. U verze Mk.1 to trvá 5 - 6 s, raketa je v době dohoření motoru ve vzdálenosti 1,8 - 2 km daleko od OZ při rychlosti cca 550 m / s. Dál pokračuje setrvačností a postupně vytrácí rychlost, ve vzdálenosti 5 km ( maximální účinný dostřel ) a cca 14 s po startu má rychlost ještě 260 - 270 m / s. Po té je raketa schopná za optimálních podmínek a bez větších manévrů překonat ještě další kilometr.

Obrázek

Sestava zapalovačů je umístěna v přední části rakety, její součástí je nárazový a laserový bezkontaktní zapalovač. Nárazový zapalovač se používá při útocích na pozemní cíle, případně při postřelování odolných vzdušných cílů. Při tomto způsobu útoku je odpojen bezkontaktní zapalovač, zvyšuje to účinek na cíl a v případě větších cílů, jako jsou například transportní letouny to umožňuje volbu místa zásahu.

Obrázek

Bezkontaktní zapalovač je laserový, čidla jsou umístěna v přední části rakety, před bojovou hlavicí ve dvou řadách kolem trupu. Vstupy z čidel jsou vyhodnocovány počítačem, který zajišťuje iniciaci bojové hlavice v nejvýhodnějším okamžiku i když podle některých zdrojů prostě stačí, aby dvě čidla současně zachytila odraz cíle. Raketa tak explozi odloží až do chvíle, kdy prolétá kolem důležitějších částí cíle. Saab údajně pravidelně na simulátorech testuje nastavení zapalovače, výsledkem bylo vylepšení zapalovače dalším módem určeným proti malým bezpilotním letadlům a řízené munici. Touto úpravou jsou vybaveny rakety Mk.2 a Mk.3 BOLIDE, bezkontaktní zapalovač v tomto módu reaguje už na první signál čidel. Podle některých zdrojů je možný další způsob nastavení bezkontaktního zapalovač, tedy jeho opožděná aktivace v případě palby na cíle těsně nad zemí nebo pro průlet rakety kolem překážek mez OZ a cílem.

Obrázek


Bojová hlavice

Komplet RBS-70 se za dobu své existence dočkal dvou bojových hlavic, původní varianta byla vybavena tříštivou hlavicí o hmotnosti 1 kg. Tato hlavice se oproti modernizovaným verzím konkurenčních typů ( cca 3 kg ) může zdát nedostatečná, ovšem vzhledem ke způsobu nasazení a navedení je obvykle iniciováno mnohem blíž citlivějším částem letounu. Rakety s IČ způsobem navedení totiž mají ve zvyku explodovat poblíž výstupních trysek motoru, hlavně pokud mluvíme o starších verzích s nižší citlivostí naváděcích hlavic.

Obrázek

Modernizovaná bojová hlavice, montovaná od verze Mk.2 má zvýšenou hmotnost na 1,5 kg. Oproti starší verzi je nová hlavice tříštivo - kumulativní, tělo bojové hlavice pokrývá 3000 wolframových kuliček o průměru 3 mm a díky kumulativní vložce je dosaženo průbojnosti cca 200 mm ocelového homogenního pancíře. Takový průbojný účinek je dostatečný k probití pancéřování kteréhokoli vzdušného cíle a velké většiny obrněných vozidel mimo tanků.

Obrázek

Bojová hlavice je samozřejmě opatřena autodestrukcí, ta reaguje na ztrátu řídícího paprsku a pokud čidlo do 1,5 s po ztrátě signálu neobnoví kontak, tak dojde k iniciaci bojové hlavice.


Obrázek

Další vývoj

Úpravy a vylepšování kompletu RBS-70 se samozřejmě nezastavily u úpravy raket, výměny IFF a nočního vidění.
Dost podstatnou změnou byl vývoj systému RBS-90, v tomto systému je zkombinována původní raketa kompletu RBS-70 ( původně Mk.1, pro tento systém nejspíš byla původně řešena varianta Mk.2 ) s novým, dálkově ovládaným OZ s možností instalace dvou ŘS.

Obrázek

Tato varianta sice nebyla příliš úspěšná, ale položila základ pro vývoj dalších ( samohybných ) variant a především se díky ní posunul vývoj raket.

Obrázek

Vývoj kompletu rozhodně ještě není u konce, tento rok byla ohlášena nová varianta RBS-70 NG VSHORAD, rakety jsou prozatím původní, nové je odpalovací zařízení které je kromě klasického použití s obsluhou a jednou raketou schopen nasazení v režimu dálkového řízení se třemi raketami na běžné trojnožce, tak i z vozidla. Nové OZ je už od počátku vybaveno integrovanou termovizí, kamerou se záznamem a vestavěným simulátorem. Nejzajímavější funkcí je ovšem automatické sledování cíle, díky tomuto systému se komplet RBS-70 NG konečně jednoduchostí obsluhy vyrovná ŘS s IČ samonaváděcí hlavicí a to při zachování většiny nebo všech výhod řízené rakety...

Obrázek

TTD:
Ráže---------------------------106 mm
Délka střely-------------------132 cm
Rozpětí křídel-----------------32 cm
Hmotnost:
V základu---------------------87 kg
S IFF a termovizí------------128 kg
ŘS Mk.0----------------------15 kg
ŘS Mk.1 - Mk.3 BOLIDE-----17 kg
Úsťová rychlost--------------50 m/s
Maximální rychlost:
Mk.0---------------------------525 m/s
Mk.1---------------------------550 m/s
Mk.2---------------------------580 m/s
Mk.3 BOLIDE-----------------680 m/s
Minimální dostřel--------------200 m
--//--Mk.3 BOLIDE-----------250 m
Maximální dostřel:
Mk.0, Mk.1---------------------5000 m
Mk.2----------------------------7000 m
Mk.3 BOLIDE------------------8000 m
Výškový dostřel:
Mk.0, Mk.1---------------------3000 m
Mk.2----------------------------4000 m
Mk.3 BOLIDE------------------5000 m

Obrázek

Zdroje:
http://www.armyrecognition.com
http://www.defenceiq.com
http://www.saabgroup.com
http://www.defence.pk
http://www.army-technology.com
http://shop.battex.cz
http://sv.wikipedia.org
http://www.defenseindustrydaily.com
http://www.saabczech.cz
http://www.acr.army.cz
http://www.firsttofire.army.cz
http://www.isvav.cz/projectDetail.do?ro ... TUVM200901
http://www.vop.cz/
http://www.fas.org
http://powmadeak47.com
http://shooter.com.ua
http://dogswar.ru
ObrázekObrázek Obrázek
"Válka je Mír, Svoboda je Otroctví a Nevědomost je Síla!"
Uživatelský avatar
Franz Trubka
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1815
Registrován: 14/10/2010, 04:16

Příspěvek od Franz Trubka »

Kolik tech kompletu armada CR vlastni?
Naposledy upravil(a) Franz Trubka dne 8/8/2014, 23:19, celkem upraveno 1 x.
ObrázekObrázek

Pink Floyd-On The Turning Away
Uživatelský avatar
kopapaka
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 3837
Registrován: 26/1/2008, 20:47
Bydliště: kósek od Prostějova

Příspěvek od kopapaka »

Podle všeho 16 kusů kompletních OZ, dva simulátory a celkem 200 ŘS ve verzích Mk.1 ( pro cvičné střelby ) a Mk.3 BOLIDE.
Bohužel se jen těžko dá dohledat kolik je kterých raket...

Celé to stálo 1 085 232 832 Kč včetně daně z přidané hodnoty, výrobce zaplatil smluvní pokutu 284 523 Kč za zpoždění jedné z dodávek...
ObrázekObrázek Obrázek
"Válka je Mír, Svoboda je Otroctví a Nevědomost je Síla!"
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17710
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Příspěvek od skelet »

Možná jsem to přehlédl, ale nechybí ti v článku zmínka o ASRAD-R?
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
kopapaka
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 3837
Registrován: 26/1/2008, 20:47
Bydliště: kósek od Prostějova

Příspěvek od kopapaka »

Chybí, kromě té zmínky o samohybných variantách.
Po pravdě mi při psaní článku uniklo, že už je systém zaveden ve Finsku a měl jsem dojem, že se používá jen s jinými raketami ( Stinger ), takže jsem to ani nezmiňoval...
ObrázekObrázek Obrázek
"Válka je Mír, Svoboda je Otroctví a Nevědomost je Síla!"
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17710
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Příspěvek od skelet »

jinak myslím, že střela pro RBS23 Bamse vychází z RBS-70
ObrázekObrázekObrázek
Heckler
praporčík
praporčík
Příspěvky: 367
Registrován: 20/4/2009, 03:22

Příspěvek od Heckler »

Ve výzbroji je má 25. protiletadlová raketová brigáda ve Strakonicích.
Uživatelský avatar
kopapaka
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 3837
Registrován: 26/1/2008, 20:47
Bydliště: kósek od Prostějova

Re: Saab Bofors RBS-70

Příspěvek od kopapaka »

Dvě premiéry doprovázely střelby z protiletadlových kompletů RBS-70
Tou první byla střelba na nový typ imitovaného vzdušného cíle, druhou pak zapojení úplného systému průzkumu, velení a řízení do bojových střeleb z protiletadlových raketových kompletů RBS-70. Příslušníci 252. protiletadlového raketového oddílu ze Strakonic je absolvovali tento týden v jihočeských Boleticích.
Obrázek

Obrázek

Obrázek
ObrázekObrázek Obrázek
"Válka je Mír, Svoboda je Otroctví a Nevědomost je Síla!"
Odpovědět

Zpět na „Švédsko“