Schräge Musik

Moderátor: Hans S.

Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Schräge Musik

Příspěvek od Lord »

Schräge Musik („šikmá muzika“) byl systém velice účinný proti bombardérům, které bylo možno napadat zezadu zespodu, kde byla jejich nejhůře chráněná oblast. Pro zaměřování těchto kanónů byl nad předním obloukem čelního krytu kokpitu instalován ještě jeden zaměřovač.

Ofenzíva proti Porúří stojí RAF stále více bombardérů. Příčinou je nový německý palubní radar FuG 202 "Lichtenstein". Tento výrobek firmy Telefunken je montován do dvoumotorových nočních stíhačů Luftwaffe. Poté, co je pozemní přehledové radiolokátory "Freya" a "Würzburg" navedou do blízkosti cíle, "Lichtenstein" ukáže palubnímu operátorovi jeho přesnou polohu na obrazovce. Antény typu Yagi, které trčí z přídí nočních JU-88, Me-110 a Do-217 jako paroží, sice vyhlížejí směšně, ale němečtí noční stíhači přístroje rychle ocení.

Pásmo radarů od Dánska až po Bodamské jezero, jemuž se i s příslušnými útvary spolupracujících nočních stíhačů přezdívá "Kammhuberova linie" a celé taktice pak "Himmelbett", dosahuje největší účinnosti právě na jaře 1943.

Změnu situace přináší sobota 9. května 1943. Odpoledne v 18:05 dvojice hlídkových Sptifirů u skotského pobřeží zaskakuje Ju-88, odřízne mu únikovou cestu, a když se připravuje k útoku, Němec nečekaně vysune podvozek a vypálí červené světlice na znamení, že se vzdává. Nad letištěm v Dyce vystřeluje další světlice a těsně sledován Spitfiry pokojně přistává. Tak padá Britům do rukou noční radarový Ju-88C-6/R-1, kód D5 + EV, z eskadry NJG 3. Jedná se o skvěle naplánovanou a provedenou akci britské SIS. K tomu, aby přeběhl, přemluvil německého pilota jeho otec, v podzemí působící sociální demokrat a britský agent. Ukořistěný letoun je okamžitě podroben důkladné prohlídce a zkoušen v simulovaných soubojích s bombardérem Halifax. Šéf vědeckého oddělení britské tajné služby dr. Jones činí nejdůležitější odhalení - staniolové proužky nachystané pro rušení pozemních radarů "Würzburg" ruší i palubní "Lichtenstein"!

Avšak Němci vzápětí kontrolují v novou verzí radaru "Lichtenstein". Typ Sn (Fug 220) pracuje na kratší frekvenci 85 MHz, nedá se rušit staniolovými proužky a spolehlivě zaměří cíl na vzdálenost 6,5 km. Noční stíhačky též nesou zaměřovače "Flensburg" a "Naxos", které umožňují lokalizovat britské palubní radary. Dochází též k inovaci kanonové výzbroje. Poddůstojník Luftwaffe P. Mahle přijde s nápadem zalafetovat do hřbetu dvoumotorového stíhače dvojici šikmo vzhůru střílejících 20mm kanonů FF. Tato Schräge Musik (šikmá muzika) umožňuje stíhači, aby se ukryl v mrtvém prostoru pod a za bombardérem a odtud jej pohodlně zničil. Schräge Musik se skládá ze dvou 20 mm MG/FF kanonů, které jsou namontovány vzadu za kabinou a střílejí šikmo kupředu nahoru.

Obrázek

Obrázek

Obrázek
schrage_musik_He-219
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Haness
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
Příspěvky: 944
Registrován: 18/4/2005, 22:16
Bydliště: Brno

Příspěvek od Haness »

za zbraňě s označením "Schräge Musik"byly někdy i někdy označovány kanony lafetované v otočné minivěži na bocích trupu letounu Me 410 - zase tak pravda to ale úplně nebyla
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Příspěvek od Lord »

YAMATO píše:Existovaly i další varianty této výzbroje. Například Do 217 N-2/R22 měl ve hřbetě 4 kanony MG 151/20, u He 219 se nejčastěji jednalo o 2 kanony MK 108 odpalované pomocí fotobuňky.

Podobnou výzbroj používali i Japonci. Ki-45 Kai c měl 2 šikmé kanony Ho-5 ráže 20 mm, J1N1-S 2 až 4 kanony typ 99 ráže 20 mm, podobně i další stroje.
Díky YAMATO za info!
Ten odpal pomocí fotobuňky je zajímavý ... to fungovalo i v noci?
Jo jinak u Japonců - Zabíječ draků, jasan :)

Obrázek
schrage_musik_Me-110.

Obrázek
schrage_musik_model.
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
YAMATO
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 2808
Registrován: 19/3/2005, 19:25
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od YAMATO »

Fotobuňka fungovala i v noci, ale samozřejmě s omezením, ovšem nálety probíhaly spíše za jasných nocí. Kupodivu neměly He 219 záložní ReVi pro Schräge Musik, ačkoliv jsou možné vyjjímky, takže to asi bylo dost spolehlivé.
ObrázekObrázek

Když zmizíš, tak budeš zmizelej, jinak tě zmizím já.
Uživatelský avatar
YAMATO
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 2808
Registrován: 19/3/2005, 19:25
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od YAMATO »

Hansi, tak odvolávám, asi to přeci jen byla nějaká kachna s tou fotobuňkou, získal jsem konečně fotku He 219 se zaměřovačem pro šikmou muziku...

Obrázek
ObrázekObrázek

Když zmizíš, tak budeš zmizelej, jinak tě zmizím já.
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6814
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

Za svou osobu děkuji..
Děkuji Ya a Hans S. za jejich důslednost.
Je to paráda sledovat Váš pohled na věc
Je to víc než koníček. Již mnohokrát jste přesvědčili.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6814
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

Pokud opět Hans S. nerozumí tak chci říci: Ve všeobecném podvědomí Schräge Musik je jen, že shromáždění němečtí piloti v letectvu PVOS Německa uměli v noci sestřelovat, a to v poměrně ve velkém množství americké letající pevnosti. Všeobecně, bez bližšího studia, to bylo dáno nasazením RL a raket, které uměly německé letouny, naváděné RL střílet, a to pod úhlem 60ti stupňů nahoru.
Tedy přilétly pod létající pevnosti, které na radaru viděly, vystřelily rakety a šly na další okruh.
Přiznám se, že jsem již několik let mimo mísu. Při čtení historických souvislostí jsem se prostě nezastavil, nestudoval do podrobností.
Vy mě dodáváte prvky Schräge Musik a jste důslední. Já se asi ani tehdy - před mnoha lety, nedostal tam, kde vy jste a o čem mluvíte.
Proto ten dík.
Nevěděl jsem o dalších komponentech, které byly součástí Schräke Musik.
Dokonce bych byl velmi vděčen, pokud by jste, jak to YAMATO umí, vyhledali typy letounů a napsali je, které byl v Schräke Musik zapojeny.
Byl to skutečně velice moderní prvek.
Fakt je, že přesto spojenci pokračovali dále v bombardování Velkoněmecké říše - i přesto co jim Schräke Musik způsobovalo.
Prosím, pokud jste nalezli typy německých letadel....
Prosím i o to, nešetřete mě, řekněte v čem se mýlím!!!

Co vše tedy bylo součástí Schräge Musik?
Vše patří do této souvislosti: http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=835
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
YAMATO
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 2808
Registrován: 19/3/2005, 19:25
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od YAMATO »

Moment, jaké rakety u Schräge Musik?

Šikmá byla u nočních Bf 110 (ne u všech), Ju 88 G, Do 217 N/R 22, He 219 (ne u všech).

A taky u japonců...Ki-45 Kai C, Ki-46 III Kai, J1N1-S, A6M5-S, D4Y2-S, C6N1-S
ObrázekObrázek

Když zmizíš, tak budeš zmizelej, jinak tě zmizím já.
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6814
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

YA - opět skvělé - 110, hledal jsem to , ano Me 110. A děkuji za další typy zapojené do Schräke Musik.
Ty rakety - proč to mám v palici?
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6814
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

já Ti řeknu co mám v palici - x krát jsem narazil na - neřízené rakety střílely pod úhlem 60 stupňů - při tom množství a rozvrstvení spojeneckých svazů? Vždy zasáhly..... mnoho autorů.
Kecám?
Nevím.
Narazil jsem na to. Neřeknu rok - 44, 45?
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Hans S.
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 3767
Registrován: 22/2/2007, 04:34
Bydliště: Gartenzaun
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Hans S. »

Hans S. rozumí, jen taky musel spát..občas to dělá :D

Z těch bojově nasazených strojů mohly být Schräge Musik instalovány v Bf 110 G, Do 217 N, Ju 88 G, He 219 A a Fw 189. Také byly v prototypech Ta 154 (ale teď z hlavy nevysypu, jestli je alespoň experimentálně v boji použili, nebo ne).

Celý ten systém je v podstatě úplně jednoduchý - pod určitým úhlem šikmo vpřed namířené kanony ukotvené u každého z letadel trochu jiným způsobem. Munice byla uložena standardním způsobem pro použitý kanon - tedy pro MG 151/20 a Mk.108 v pásech, pro MG/FF v bubnových zásobnících. Hmotnost celého zbraňového systému se pohybovala okolo 130 kg u MG/FF (60 granátů na hlaveň), cca 200 kg u dvojice MG 151/20 (140 granátů na hlaveň), u dvojice Mk.108 (100 granátů na hlaveň) pak cca 260 kg. Tyhle hmotnosti berte hodně s rezervou..jsou opravdu orientační a třeba i víc než 10% rozdílu oproti skutečnosti je dost dobře možných).

V pilotní kabině byl umístěn druhý zaměřovač - šikmo vzhůru nad hlavou pilota - z té Yamatovy fotografie je to dobře patrné. Vím, že se hodně experimentovalo i s odpalováním zbraní fotobuňkou (užívaly se i jiné systémy než fotobuňka), ale že by to zařízení bylo použito v noci vůbec nic nevím a přes den je Schräge Musik už v principu použitelné jen obtížně, viz. dále.

Osobně bych význam Schräge Musik nezveličoval. Je to zajímavý zbraňový systém, který mohl být účinný ale pouze v případě, že cíl útočníka nezachytil a ten se tedy může přiblížit k nic netušícímu rovně letícímu bombardéru. Pro pilota muselo být velmi komplikované se zbraní střílet deflekčně, zasáhnout ze 400 m (obvykle udávaná vzdálenost použití Schräge Musik) křídlo považuji již více za otázku náhody, nežli střeleckého umu pilota. Zbraň musela být ale velmi efektivní při zásahu do trupu, resp. do pumovnice.
Míření je úplně obrácené, než s dopředu mířícími zbraněmi. Pokud chce pilot předsadit, musí potlačit, zatímco u konvenčně instalovaných zbraní naopak přitáhnout. Předsazení do boku je možné vychýlením křidélek, což je ale opět prvek, který se u konvenční střelby nepoužije - z tohoto důvodu si troufám předpokládat velké komplikace při střelbě na jakkoliv manévrující cíl.
Má hypotéza je taková, že Schräge Musik mohlo být úspěšné tak dlouho, než by RAF zavedlo nějaký účinný šikmo dolů mířící radar, který by na přilétajícícho stíhače včas upozornil.
Obrázek
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6814
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

Hans S. - děkuji za zopovězení otázek asi tak - 43 a poloviny 44 - chlapáci - studujte dál.
Vydržte!!!
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Hans S.
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 3767
Registrován: 22/2/2007, 04:34
Bydliště: Gartenzaun
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Hans S. »

michan píše:já Ti řeknu co mám v palici - x krát jsem narazil na - neřízené rakety střílely pod úhlem 60 stupňů - při tom množství a rozvrstvení spojeneckých svazů? Vždy zasáhly..... mnoho autorů.
Kecám?
Nevím.
Narazil jsem na to. Neřeknu rok - 44, 45?
To máš možná zakotvené od Fw 190 - tam byly experimentálně instalovány do zadní části trupu několik "hlavní". Odpalovány byly elektromagnetickm impulsem.

Zde systém SG 116 "Zellendusche":
Obrázek

Vím jen o dvou zavedených protiletadlových raketách - WGr.21 a R4M, ale obě se používaly snad výhradně pro střelbu vpřed.
Obrázek
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6814
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

OK a děkuji.
Přesto - do 8. května 1945, v rámci Schräge Musik, používala PVO Velkoněmecké říše - neřízené rakety.
Dostudujme!!!
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
YAMATO
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 2808
Registrován: 19/3/2005, 19:25
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od YAMATO »

Prý byly u Me 163 použity fotobuňkou odpalované SG 500 Jagdfaust, umístěné svisle...ale kde, jak, kolik? Mám to od Algyho z Fronty.
ObrázekObrázek

Když zmizíš, tak budeš zmizelej, jinak tě zmizím já.
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6814
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

Chlapáci ď za techniku. Jste mistři.
Prosím, mohl by někdo souvisle vyjmenovat komponenty Schräke Musik?
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
YAMATO
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 2808
Registrován: 19/3/2005, 19:25
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od YAMATO »

Večer sem hodím R8 z Bf 110 čili šikmé kanony MG FF/M...zástavba a ovládání. Musím to okopírovat, ale teď jedu k vodě :wink:
ObrázekObrázek

Když zmizíš, tak budeš zmizelej, jinak tě zmizím já.
Uživatelský avatar
Hans S.
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 3767
Registrován: 22/2/2007, 04:34
Bydliště: Gartenzaun
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Hans S. »

YAMATO píše:Prý byly u Me 163 použity fotobuňkou odpalované SG 500 Jagdfaust, umístěné svisle...ale kde, jak, kolik? Mám to od Algyho z Fronty.
Wolfgang Späte se o tom zmiňuje v souvislosti s JG400 ve své knize. Pravděpodobně to bylo nasazeno ve zcela zanedbatelném počtu. Nejsem si jistý, jestli tím bylo dosaženo sestřelu, myslím že jednoho snad jo..ale už si to fakt moc nepamatuju, musel bych to znovu přečíst.
Obrázek
Uživatelský avatar
YAMATO
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 2808
Registrován: 19/3/2005, 19:25
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od YAMATO »

Tak tady je ta R8 v Bf 110...omluvte sníženou kvalitu obrazu :wink:

Obrázek
ObrázekObrázek

Když zmizíš, tak budeš zmizelej, jinak tě zmizím já.
Uživatelský avatar
YAMATO
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 2808
Registrován: 19/3/2005, 19:25
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od YAMATO »

S Jagdfaustem měl Lt.Kelb sestřelit B-17.

SG 500
ObrázekObrázek

Když zmizíš, tak budeš zmizelej, jinak tě zmizím já.
Odpovědět

Zpět na „Vybavení letounů“