Základní chyba Luftwaffe

Moderátor: Hans S.

Odpovědět
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Farky - dobrá práce a řekl bych, že závěr je neuvěřitelný. Takto to vypadá, že se na východní frontě vlastně nebojovalo. Pro mě to navíc znamená, že osobnost - historik vojenského letectva, který pro mě byl vždy kvalitní zdroj neříká pravdu a zkresluje dějiny.

Velmi mě to mrzí ale pokud Tvá čísla jsou správná, tak Václav Němeček který si zcela jistě mohl zajistit stejné zdroje jako ty, uvádí čtenáře v omyl.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
MaP
svobodník
svobodník
Příspěvky: 26
Registrován: 13/3/2010, 20:57
Bydliště: Praha

Příspěvek od MaP »

Týkají se ty čísla jen stíhacích jednotek, nebo i bitevních?

Když si prohlížím http://www.ww2.dk/ , tak najdu jen statistiky ztrát u stíhacích jednotek a ne u bitevních (edit - už jsem se doklikal).
Předpokládal bych největší nasazení bitevníků (a bombardérů) proti "rudým hordám" z východu a stíhačů proti "teroristickým náletům" ze západu.
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11465
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Příspěvek od Zemakt »

Pro mě to navíc znamená, že osobnost - historik vojenského letectva, který pro mě byl vždy kvalitní zdroj neříká pravdu a zkresluje dějiny.
trochu odvážné tvrzení. Předpokládám, že vycházíš z Vojenských letadel 3. Pro mne jako malého kluka to byla bible, kterou jsem měl zapůjčenou z knihovny snad pár let v kuse :-). Nevím v jakém roce bylo vydáno první vydání (já mam doma 3. z 1992), ale tipoval bych to na přelom sedmdesátých a osmdesátých let a dost silně pochybuju, že v této době byla možnost zajištění kvalitních zdrojů totožná jako v dnešní době. Zvláště pokud si žil ve východním bloku. Vyjádřeno procenty dávám 50%, nutno ještě vzpomenout na cenzuru.

Abych se vrátil k té knize, tak nevím jaká čísla myslíš konkrétně, ale na str.54 jsou uvedeny ztráty v období 3 měsíce od 01.06. do 31.08. 44 cca 7 855 stíhaček. Z textu pro mne vyplývá, že to je celkem jak východ tak západ, ale pouze čtvrt rok. Což je tedy s ohledem na Farkyho výpočet alarmující rozdíl, jak ostatně říkáš.

S ohledem na dobu vzniku knihy bych to bral jako údaj publikovaný v dobré víře, nicméně v současné době zcela irelevantní.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
MaP
svobodník
svobodník
Příspěvky: 26
Registrován: 13/3/2010, 20:57
Bydliště: Praha

Příspěvek od MaP »

Tak jsem se jedním očkem (nemám teď čas to počítat přesně) podíval na ztráty bitelního letectva v roce 1944. Mám z toho takový dojem, že Schlachtgeschwader se štukami byly "vybity" sovětským letectvem v druhé polovině roku 1944 - zejména při operaci Bagration (červen-srpen). Téměř u každé jednotky se během měsíce bojové ztráty zvednou na 66% až 100% jejího stavu štuk. Potom typycky následuje přezbrojení na FW-190 a ztráty (teda až do dalšího nasazení na frontu) podstatně klesnou.

Asi bych svůj dojem shrnul takhle - hlavní ztráty Luftwaffe přišli v roce 1944 - stíhači (téměř) umřeli v roce 1944 na západě a bitevní letectvo umíralo v druhé polovině 1944 na východě. Ovšem stíhačů bylo mnohem víc.

Ale stejně to bylo jedno, protože v roce 1944 o osudu války (přes jakékoliv nasazení Luftwaffe) bylo rozhodnuto - šlo jen o to, jak hluboko na západ postoupí Rudá armáda.
Flogger G
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 920
Registrován: 24/9/2009, 15:01
Bydliště: Č.Budějovice

Příspěvek od Flogger G »

To MaP:
H-U Rudel i O. Skorzeny ve svých vzpomínkách také zastavovali na východní frontě "azijské hordy" a jejich představa, že se dohodnou se západními spojenci a společně se vrhnou proti Rudé armádě, je posilovala na bojovém duchu i v době zhroucení německých vojsk.
Uživatelský avatar
Hans S.
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 3767
Registrován: 22/2/2007, 04:34
Bydliště: Gartenzaun
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Hans S. »

V roce 1944 už moc Ju 87 (naštěstí) nelétalo. Obecně vzato byly nahrazovány od druhé poloviny roku 1943 bitevními Focke-Wulfy, to bylo provázeno přejmenovánám StG (Stukageschwader - eskadra střemhlavých bombardérů) na SG (Schlachtgeschwader - bitevní eskadra). Ztráty okolo Bagrationu, nebo třeba i na Krymu byly působeny z velké části jednotkám na Fw 190, protože Stuky jednoduše ve velkých počtech už nebyly. Ale zase se to nedá úplně bagatelizovat :) Ač byly jednotky "Stuka" de facto zrušeny počátkem podzimu 1943, nedostávalo se jim dostatku Fw 190, takže některé z nich přezbrojily až v polovině roku 1944. Tedy v době, kdy tyto "bitevníky" byly kriticky potřeba třeba i na západní frontě.
Každopádně po Bagrationu už Stuky nebyly v podstatných počtech vlastně vůbec nikde :)
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Zemakt - problém je v tom, že někde je chyba. Proto i ta jistá nadsázka. Pana Němečka nezavrhu jen proto, že možná uvedl jiná čísla než kolega na Palbě.

V jeho knize je uvedeno, že za 47 měsíců trvání války mezi SSSR a Německem bylo na východní frontě zničeno 77 000 německých letadel. Jelikož bylo v letech 41 až 44 v Německu vyrobeno 93 tisíc letadel plus neco v roce 1945 a něco bylo vyrobeno a ztraceno v bojích proti zbytku Evropy do doby zahájení operace Barbarossa dá se předpokládat, že na ostaních bojištích mohlo být zničeno činností západních spojenců cca 45 a 50 000 letadel ale za o dva roky delší dobu.

Pokud ale má pravdu kolega Farky a proč by neměl je to všechno jinak. Sověti se flákali azápad bojoval o duši.

Zajímavé je, že daná čísla byla v knize uvedena v rámci druhého vydání v roce 1992. Nebyl tedy důvod poklonkovat staré době a navíc si myslím, že Němeček jí nepoklonkoval nikdy.

Je ale možné že čísla pro stíhací letadla nelze aproximovat na další typy letadel. Každopádně je to zajímavé a budu si sledovat co se zde objeví dále. Farky, znovu zdůrazňuji svůj obdiv.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
Vallun
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 546
Registrován: 12/2/2009, 08:23

Příspěvek od Vallun »

Pátrač - nemohu si pomoc, ale já Ti to říkal už v předdávných sigilských dobách;) Ruská fronta byla sice kolosální, ale nelze opomínat význam Británie a jejích kolonií (byť (dočasně) vzbouřených). :)

K titulární otázce - základní chyba Lufrwaffe byla v tom,že sloužila Hitlerovi, který nakakal Buldoga s doutníkem...:)

Hans S. - tak přemýšlím, komu vlastně fandíš, když čteš nějaké knížky o druhé světové...:)
Ve válce: Rozhodnost; Po porážce: Vzdor
Po vítězství: Velkomyslnost; V míru: Dobrá vůle

sir Winston
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Vallun - ale to přece nijak nesnižuje roli západních spojenců na porážce Luftwaffe a vůbec Německa. Ale taková fonta jako na východě byla jen jedna.

Ale v době kdy na východní frontě se mezi sebou zabíjeli miliny a miliony vojáků pdporované tisíci a tisícy zbraní a bojových prostředků by ty ztráty měly převažovat tam. Neumín se představit, že by Němci nechali svoje vojáky bez letecké ochrany.

Alre nic to, nechám si své kolizní názory pro sebe. A Hans ? Uvidíme co Ti odpoví.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
kopapaka
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 3837
Registrován: 26/1/2008, 20:47
Bydliště: kósek od Prostějova

Příspěvek od kopapaka »

Ale nechali...
Němci neměli dost letadel na pokrytí ( a už vůbec ne na efektivní ) celé východní fronty, takže letadla byla jen tam kde je zrovna bylo nejvíc potřeba.
Všude jinde zbyly jen protiletadlové kanóny...
ObrázekObrázek Obrázek
"Válka je Mír, Svoboda je Otroctví a Nevědomost je Síla!"
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Stejně je ale zajímavé, že jsme zde semleli ledacos ale zatím zde nepadl relevantní názor, jakouže to měla luftwaffe udělat základní chybu.

Hansi co myslíš Ty.

Jaká jsem po letech studia a čtení všeho možného dospěl k názoru, že žádnou základní ale všeobecně ani zásadní chybu luftwaffe jsem neobjevil.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17708
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Příspěvek od skelet »

Galland to řekl už ve čtyřicátém roce - Jejich hlavní chybou bylo, že neměli Spiftire :lej:
Stran východní fronty. Vzhledem k přízemním výškám v jakých se boje odehrávaly mohlo skutečně Německo dojít k závěru, že na to stačí flak. Zas na druhou stranu byl flak na západě dost bezzubý a tam byli stíhači nenahraditelní.
Naposledy upravil(a) skelet dne 14/3/2010, 12:53, celkem upraveno 2 x.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Tempik
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1690
Registrován: 24/3/2008, 20:27
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Tempik »

Hlavní chybou LW bylo, že v roce 41 přestalo s výcvikem nových stíhacích pilotů, potože podle velení byla válka vyhraná. Němci měli slušná letadla i jich měli dostatek, ale neměli do nich dost slušných pilotů.
To že Němcům třeba v bitvě o Británii chyběl stíhač s delším doletem se taky mohlo jevit jako docela velká chyba a stejně tak strategický bombardér, který mohl otravovat ruskou produkci v letech 41+.

Podle mne samozřejmě. Neříkám, že to tak skutečně bylo ;-)
Flogger G
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 920
Registrován: 24/9/2009, 15:01
Bydliště: Č.Budějovice

Příspěvek od Flogger G »

Nejsem ani Hans ani Farky, ale snad se též mohu vyjádřit.
Hlavní problém celé německé branné moci byl boj na dvou frontách současně.
Takové vypětí nemohla vydržet žádná armáda ani průmysl.
Někdo namítne, že USA a VB bojovaly na dvou frontách, ale to je docela něco jiného. Obě velmoci si vybraly za hlavního protivníka Hitlerovo Německo, protože bylo nebezpečnější, a boje proti Japonsku vedly s prosrředky zbývajícími. Britské síly v Indii a Barmě se do poloviny roku 1944 spíše jen bránily.
Samostatnou kapitolou jsou USA. Byl to jediný stát světa účastnící se aktivně bojů WW II, který na válce zbohatl!!! V USA neexistovalo po celou WW II zatemnění. Jejich území nebylo zasaženo bojovou činností ( když nebereme na zřetel mandátní území v Tichomoří).

Problémem samotné Luftwaffe byla osobnost Říšského maršála Goringa, svoje má na svědomí také Vrchní zbrojmistr Luftwaffe generál Udet. A kombinace Udet - Milch ničemu nepomohla.

Protože se zde již psalo o Bf-109 vs He-112, připojím již jen malou poznámečku.
Bf-109 byl výrobně jednodušší než He-112, naproti tomu 112-ka slibovala vyšší výkony už v základní verzi. Když se podíváme na situaci v Británii, tam se RAF nerozpakovala a dala přednost výrobně složitému, ale skvělému výtvoru firmy Supermarine a nikdo zatím nepochybuje o správnosti volby FC RAF. Alespoň se mělo přistoupit k výrobě dvou typů stíhaček. Stejně se nakonec tak stalo ( Bf-109 a Fw-190).
Další chybou, když už bylo rozhodnuto o jediném stíhacím typu, bylo zbrždění vývoje nových verzí 109-ky a stagnace nových typů. Zde mám namysli vývoj Bf-109F. Pokud by se postupovalo důsledně, mohla nová "F-ka" bojovat o půl roku dříve, i když v prvním provedení pouze s původním trochu upraveným křídlem.

Absence těžkých bombardérů s velkým doletem a nosností se vymstila v bojích proti VB již v r. 1940. Ani Ju-88, jinak vynikající střední bombardér, nemohl nahradit čtyřmotorové strategické typy odpovídající té době.

Po otevření východního bojiště a rychlém průniku do hloubky území SSSR došlo k zcela chybnému stažení velké části stíhacích jednotek na bojiště ve Středomoří a severní Africe. Zbylé síly nemohly nijak zásadně omezit činnost VVS. Ty potom vcelku efektivně bránily Moskvu a Gorké.

Další velkou chybou ve druhé polovině roku 1941 na Východě byla snaha neničit elektrárny v oblasti Moskvy a Gorkého, protože panoval názor o rychlém pádu Moskvy a využívání elektráren pro úsilí Německa. Přitom právě zničení energetických center by značně narušilo obranný potenciál RA.

Potom se již SSSR relativně konsolidival, stihl zahájit válečnou výrobu za Uralem a velitelé RA se naučili trochu bojovat.
Uživatelský avatar
Tempik
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1690
Registrován: 24/3/2008, 20:27
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Tempik »

k bojování na dvou frontách-
Britové měli v Indii a Barmě cca půl milionu mužů. Je to sice jistě méně, než měli v Evropě, ale zanedbatelné to není. Američani měli sice primární cíl Hitlera, ale výrobně, finančně i na lidské životy je stála "japonská" fronta o dost více. O zbohatnutí během WWII se dá polemizovat. Ono to nebylo až tak zbohatnutí, jako spíš konec krize v průmyslu (který se díky válce rozjel). Hlavně však USA získala poválečné partnery v obchodu. Jejich zbohatnutí je dáno spíš tím, že ostatní státy stála válka více a zchudly pod úroveň USA (hlavně evropské státy).

Africké tažení němců se nedá brát úplně jako plýtváním zdroji. když si vemeš, že tam díky tomu drželi dlouhou dobu britské a později i americké expediční sbory, které mohli být také použity jinak, tak afrika byla pro spojence pyrhovým vítězstvím a velkým vázáním jejich sil.

Jinak souhlas.
Flogger G
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 920
Registrován: 24/9/2009, 15:01
Bydliště: Č.Budějovice

Příspěvek od Flogger G »

Jako síla bojovníků je 500 000 lidí opravdu hodně. Ovšem nešlo o nějak moderně vyzbrojené jednotky.

Když se Japonci rozhodovali, který směr zvolit, probírali všechna možná úskalí postupu ve směru Barma a Malajsie, Byli si vědomi kvalit vojsk na Britských ostrovech, ale také věděli, že výzbroj koloniálních jednotek sestává z již opotřebované a zastaralé techniky, popř. šlo o techniku s nižší bojovou hodnotou.
Také používaná taktika jednotek v Indii a Barmě nebyla moderní. Mnoho velitelů si tam žilo jak na dovolené.

Když se podíváme do severní Afriky, potom je zde jasná ukázka odkládání méně účinných letadel. Současně s tím jde ruku v ruce zastaralá taktika stíhačů. Stíhači WDAF ještě v r. 1942 používali velice často tříčlenné roje. Samotní stíhači Luftwaffe tvrdili, že po přechodu na dvě dvojice v roji si jejich soupeři se sestavou mnohdy nevěděli rady a kupili chybu na chybu.
I tamní bojiště mnohdy fungovalo jako odkladiště neschopných velitelů, kteří těžili ze svého společenského postavení a díky protekci zastávali vysoké velitelské funkce na méně důležitém bojišti.
O něčem takovém píší naši veteráni, kteří se přesouvali z VB do SSSR. V severní Africe měli pauzu a sešli se u skleničky s mnoha letci tam umístěných perutí. Ti našim vyprávěli o svém veliteli. Podle vyprávění tento Wing Comander zatápěl Němcům těžce na mateřských ostrovech. Když naši zjistili, že jde o jim známého důstojníka RAF, který byl na nátlak velitelů perutí a podle stížností pilotů zbaven velení, protože se vyhýbal bojovým letům, nestačili se místní piloti divit. Potom ještě našim pomohli v nočních hodinách zorganizovat pod okny nenáviděného W/C hlučnou protestní akci s ironickým připomenutím všech hříchů z Anglie.

Do vylodění v severní Africe na podzim 1942 mohla US. Army nerušeně operovat na tichomořském bojišti. Samotná USN byla nucena přesunout část svých sil do Atlantiku, ovšem většina sil byla stále přítomna v Tichém oceánu. USMC bojovala především v Pacifiku.
To, že byl průmysl USA mimo válečné dění, znamenalo pro úsilí spojenců obrovskou výhodu. Nic neomezovalo dopravu surovin a výrobků. Rozvoj továren byl nerušený. Tím vznikl potenciál umožňující nadvýrobu, která putovala jako pomoc do VB a SSSR.

Zde by byl vhodný názor politologa.
Uživatelský avatar
Farky
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1177
Registrován: 19/6/2008, 23:52

Příspěvek od Farky »

No, zazněl tu názor, že v roce 1944 byla většina stíhačů na Západě a bitevní a bombardovací eskadry na Východě. Jelikož jsem mě to zaujalo, byl jsem natolik šílený, abych spočítal ztráty za rok 1944 i u ostatních složek Luftwaffe. :twisted:

Jagdgeschwadern (stíhací eskadry jednomotorových stíhaček) - v roce 1944 byla většina eskader nasazena na Západě. Ztráty Jagdgeschwadern za celý rok 1944 -

Východ - 1375 letounů.
Západ - 6268 letounů.


Zerstörergeschwadern (eskadry těžkých denních stíhačů) - v roce 1944 byly všechny nasazeny výhradně na Západě. Ztráty Zerstörergeschwadern za celý rok 1944 -

Východ - 0 letounů.
Západ - 437 letounů.


Slachtgeschwadern (bitevních eskader) - v roce 1944 byly všechny tyto jednotky s vyjímkou jedné eskadry (SG4) nasazeny pouze na Východě. Ztráty Slachtgeschwadern za celý rok 1944 -

Východ - 1070 letounů (z toho 489 Fw 190).
Západ - 250 letounů (všechno Fw 190).


Nachtslachtgruppen (skupiny nočních bitevníků) - v roce 1944 byly všechny tyto skupiny na Východě s vyjímkou jedné (NSGr.9). Ztráty Nachtslachtgruppen za celý rok 1944 -

Východ - 130 letounů (z toho 9 Fw 190).
Západ - 30 letounů.


Kampfgeschwadern (eskadry bombardérů) - většina bombardovacích eskader se v roce 1944 poněkud překvapivě nacházela na Západě (v Itálii, Francii atd.). Ztráty Kampfgeschwadern za celý rok 1944 -

Východ - 501 letounů.
Západ - 1223 letounů.


Celkové součty ztrát těchto složek LW za rok 1944 jsou tedy následující -

Východ - 3076 ztracených letounů.
Západ - 8310 ztracených letounů.


NEJSOU TO CELKOVÉ ZTRÁTY LETOUNŮ, ALE POUZE ZTRÁTY ZPŮSOBENÉ ČINNOSTÍ NEPŘÍTELE !!! Další spousta strojů byla odepsána při neoperačních nehodách a z jiných důvodů. SKUTEČNÉ CELKOVÉ ZTRÁTY BUDOU TEDY MNOHEM VYŠŠÍ.

NEJSOU do těch čísel započítány ztráty průzkumných a transportních letounů, stejně tak jsem určitě opominul některé ad-hoc jednotky, které vznikly dočasně a zaznamenaly určitě také nějaké ztráty. Některé jednotky (či jejich části) se rovněž během roku přesouvaly, zohlednil jsem to, nicméně mi něco mohlo uniknout.

Pokud by mě snad chtěl někdo následovat a udělat to samé, budu jen rád. Mohli by se porovnat výsledky. Vše co k tomu potřebujete najdete zde - http://www.ww2.dk/ .

A teď jen tak lehce k chybám Luftwaffe, potažmo celého Německa. Naprosto se ztotožňuji s názorem, že největší chybou bylo tříštění sil. Měli si to nejdříve vyřídit s Velkou Británií (obsadit ji) a pak teprve jít do SSSR. Bez Británie by do "evropské" války pravděpodobně nevstoupily Spojené státy. A ať se to někomu líbí nebo ne, nebýt angažovanosti USA, mluvilo by se tady dnes zřejmě německy. Ale to je (a počítám že i bude) na dlouhou debatu. :)

ad německý těžký bombardér - Německo nemělo prostředky, suroviny ani kapacitu průmyslu na to, aby měla silné zastoupení všech typů strojů. To si mohlo dovolit jen USA a možná SSSR. I když ani Sověti neměli těžké bombardéry v nějakých větších počtech. Žádný jiný stát na to prostě dle mého názoru neměl.

K Němečkovi - on může mít klidně pravdu, když sečteme ztráty způsobené činností nepřítele (tedy "moje" čísla), neoperační ztráty a další příčiny, můžeme třeba dojít ke stejným číslům. Já už tohle ale počítat nebudu, ani nemám jak - přepisy z archívu končí prosincem 1944 a většinou začínají na jaře 1943. Zbytek se bohužel nedochoval. Trochu se ale obávám, že Němeček čerpal ze sovětských oficiálních čísel. Ale to je jen moje domněnka. Omlouvám se, ale vzhledem k tomu co vím o nasazení Luftwaffe, tak jeho číslům příliš nevěřím. Což neznamená že třeba nejsou dobře, jen mi to nějak neštymuje.
Uživatelský avatar
kopapaka
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 3837
Registrován: 26/1/2008, 20:47
Bydliště: kósek od Prostějova

Příspěvek od kopapaka »

Tak ono to s tím tříštěním sil není tak jednoduché...
Ono se totiž může zdát, že SSSR nebylo připraveno zaútočit na Němce, jenže platilo by to i v případě běžícího vylodění v Anglii?
ObrázekObrázek Obrázek
"Válka je Mír, Svoboda je Otroctví a Nevědomost je Síla!"
Flogger G
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 920
Registrován: 24/9/2009, 15:01
Bydliště: Č.Budějovice

Příspěvek od Flogger G »

Farky!
Zahrnuje součet ztrát také výpadky neněmeckých jednotek? Především v letech 1942-3 na východní frontě působilo mnoho letek cizinců - Chorvaté, Španělé, Italové, Rumuni, Maďaři a Slováci. Ti měli samostatné jednotky. Současně nějaké ztráty utrpěli Finové.

Asi jsi zapoměl na noční strategické Avro Lancaster a Handley Page Halifax
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11465
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Příspěvek od Zemakt »

Zajímavé je, že daná čísla byla v knize uvedena v rámci druhého vydání v roce 1992. Nebyl tedy důvod poklonkovat staré době a navíc si myslím, že Němeček jí nepoklonkoval nikdy.
ano, možná to je dílem lenosti nic víc nic míň, dle mne čerpal naprostou většinu údajů ze sovětských archívů. Ovšem nepřesnými či chybnými údaji nejsou prosta ani díla západních autorů té doby.

Odpověď na otázku tématu je prostá: chybou LW byla skutečnost, že byla jednou ze zbraní hitlerovského německa a to si to rozdalo s téměr celým světem. Výsledek by byl vždy stejný, ať už by cvičili více pilotů, vyráběli více kvalitních letadel atd. atd. , pouze matematika
:-?

Ještě jeden dotaz: nečetl někdo knihu Luftwaffe 1933-45 Strategie pro porážku od W. Murraye? zajímal by mne názor
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Odpovědět

Zpět na „Různé“