Organizační struktura Luftwaffe

Moderátor: Hans S.

Odpovědět
Uživatelský avatar
Hans S.
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 3767
Registrován: 22/2/2007, 04:34
Bydliště: Gartenzaun
Kontaktovat uživatele:

Organizační struktura Luftwaffe

Příspěvek od Hans S. »

Organizační struktura Luftwaffe


Vrchním velitelem Luftwaffe, stejně jako celého Wehrmachtu byl Führer, tedy Adolf Hitler. Ač měl z hlediska Luftwaffe absolutní moc, do jejího chodu zasahoval minimálně. Prakticky všechny zásahy, které provedl byly učiněny po technických konzultacích s odborníky, byť ne vždy s „těmi správnými“. Přesto ač je to Adolfu Hitlerovi často vytýkáno, zásadní rozhodnutí pouze na základě vlastních pohnutek nedělal.
Adolfu Hitlerovi bylo podřízeno OKW (Oberkommando der Wehrmacht) a tomu zase OKL (Oberkommando der Luftwaffe) a RLM (Reich Luftfahrt Ministerium). RLM zadávalo vývoj nových letounů, zbraní a vybavení (vedoucí osobnosti Erhard Milch, Ernst Udet, Hans Jeschonnek). OKL, v jehož čele stál Generalfeldmarschall Hermann Göring se staralo o strategickou organizaci letectva.
Pod OKL bylo začleněno několik Luftflotten (leteckých flotil). Každá Luftflotte představovala celek obsahující všechny složky letectva - tedy stíhací, bombardovací, střemhlavé, bitevní, transportní a pozorovací jednotky. Měla k dispozici vlastní logistické zabezpečení, vlastní štáby a byla schopna operovat zcela nezávisle na jakékoliv jiné složce Wehrmachtu. V čele Luftflotte stála osoba s různým stupněm generálské hodnosti. Na počátku druhé světové války byla Luftwaffe rozdělena na 4 Luftflotten, později, s rozšiřováním fronty, se jejich počet zvyšoval. Každá Luftflotte měla kompletně na starost určitou oblast fronty, nebo území. K výraznější vzájemné kooperaci mezi těmito dvěma celky zpravidla nedocházelo.
Pod Luftflotte mohl (ale nemusel) být včleněn Fliegerkorps (letecký sbor). Tyto sbory byly určeny k plnění specializovaných úkolů a většinou vznikaly na dobu určitou za účelem lokální podpory pozemnímu vojsku, nebo kvůli potřebě větší organizace eskader při obraně Říše.. Zpravidla obsahovaly jen určité složky, tedy ne všechny, jako Luftflotte. V čele Fligerkorpsu stál vysoký důstojník, často v generálské hodnosti, ale někdy i komodor jedné z podřízených jednotek, většinou v hodnosti Oberst, nebo Oberstleutnant. Toto uskupení představovalo nejmenší strategický celek u Luftwaffe.
Dalším, již čistě taktickým, uskupením byly Geschwadern (eskadry). Jednalo se o velké jednotky obvykle s více než dvěma tisíci muži. Vedle pilotů měly eskadry k dispozici protiletadlové dělostřelectvo chránící letiště, dále pak mechaniky, lékaře, kuchaře, transportní oddíly a vůbec veškeré vybavení, aby mohly operovat zcela soběstačně bez přímé podpory jiné ze složek Luftwaffe. V čele Geschwader stál zkušený pilot - Kommodore (komodor) v hodnosti Major, Oberstleutnant, nebo Oberst. Spolu s dalšími třemi piloty a skupinou mužů nelétajícího personálu (sekretáři, techničtí důstojníci, pucflekové) tvořil Stab (štáb) der Geschwader. Počet strojů v eskadře byl značně pohyblivý - záleželo na typu jednotky i momentálních ztrátách.

Eskadry se dále dělily takto:
JG - Jagdgeschwader, stíhací eskadra
NJG - Nachtjagdgeschwader, noční stíhací eskadra
ZG - Zerstörergeschwader, eskadra těžkých stíhačů
KG - Kampfgeschwader, bombardovací eskadra
StG - Sturzkampfgeschwader, eskadra střemhlavých bombardérů
SG - Schlachtgeschwader, bitevní eskadra
LG - Lehrgeschwader, experimentální a ověřovací eskadra, v praxi působila většinou jako bombardovací a bitevní
TG - Transportgeschwader, transportní eskadra

Eskadra se skládala standardně ze tří nebo čtyř Gruppen (skupin). Ty byly označovány římskými číslicemi, tedy např. II./JG54 značí druhou skupinu 54. stíhací eskadry. Počet letounů a pilotů v Gruppe se lišil v závislosti na typu eskadry a dále pak na válečném období - na přelomu léta a podzimu 1943 došlo k rozsáhlé reorganizaci, po níž byly stíhací skupiny posíleny z původních 40ti na 68 letounů. Gruppe spadala pod vlastní štáb, kterému velel Gruppenkommandeur obvykle v hodnosti Hauptmann, nebo Major. Ten měl vedle skupiny štábních pracovníků k dispozici také tři další piloty, se kterými tvořil tzv. Stabs Schwarm, tedy štábní roj. Podobně jako Geschwader, i Gruppe mohla operovat v podstatě samostatně bez podpory jakékoliv jiné jednotky - měla tedy kompletní logistické vybavení a zabezpečení.
Gruppe se skládala ze třech (po reorganizaci ze čtyřech) Staffeln (letek). Každá Staffel měla 12, resp. po reorganizaci 16 pilotů a letounů. Označována byla arabskou číslicí - tedy například 10./KG30 představovala 10. letku 30. bombardovací eskadry. Staffel byla většinou nejmenší samostatně operující jednotkou, byť logistiku musel zajišťoval štáb skupiny, případně celé eskadry. Většinou všechny Staffeln jedné Gruppe operovaly buď ze stejného, nebo z velice blízkých letišť. V čele Staffel stál Staffelführer (vedoucí letky), častěji titulovaný jako Staffelkapitän. Jednalo se o zkušeného pilota v hodnosti Leutnant, Oberleutnant, nebo Hauptmann. Na něj kladené administrativní požadavky již nebyly vysoké, neměl tedy k dispozici žádný štáb.
Pro boj se stíhací Staffel dělila do čtyřčlenných formací označovaných jako Schwarm (roj). V jeho čele stál tzv. Schwarmführer (vedoucí roje). Roj se mohl dále rozdělit na dvě Rotten (dvojice). Oba piloti pak byli označováni jako Rottenführer (jednička) a Rottenflieger, resp. Katschmarek (dvojka). Samostatně letící pilot byl označován jednoduše jako Flieger (letec), nicméně v Luftwaffe mezi denními stíhači docházelo k sólovým akcím jen zcela vyjímečně. V naprosto drtivé většině případů vzlétla do akce alespoň Rotte - výjimku představují noční stíhači, kteří naopak své akce podnikaly téměř výhradně sólově. Bombardovací Staffel nepoužívala Schwarm, ale tzv. Kette (hejno). To se skládalo ze třech letounů. Koncem války se Kette částečně rozšířily i u stíhačů létajících s proudovými Me 262. V případě potřeby bombardéry poměrně často operovaly i jednotlivě, především při hloubkových útocích na východní frontě (což bylo naopak zcela proti zásadám stíhacích letců).

Struktura Luftwaffe znázorněná graficky:
Obrázek
Obrázek
Odpovědět

Zpět na „Různé“