Předstartovní strava leteckých posádek

Moderátor: Hans S.

Odpovědět
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17687
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Předstartovní strava leteckých posádek

Příspěvek od skelet »

Dnes máme Štědrý den a půlka z nás už má zaděláno na žlučníkový záchvat a ta druhá půlka pomalinku, ale jistě praská ve svých švech a marně si oblékla volné tepláky, či vzala šle po dědečkovi. A tak nad svým čtyřicátým osmým požřeným vanilkovým rohlíčkem jsem si vzpomněl na knihu Janusze Piekalkiewiczkého Letecká válka 1939-1945, v které je uveden služební předpis Luftwaffe (L.Dv.86c) z ledna léta páně 1943 o předstartovní stravě posádek. Třeba to některé z Vás (tímto zdravím Hanse.S) inspiruje při přípravě svých dalších jídel.

Úvodní poznámka
Udržení stálé pohotovosti k nasazení leteckého personálu si vyžaduje zvláštníopatření také v oblasti stravování. Tak je bezpodmínečně nutné v den nasazení vojska (v případě svazů, které létají ve výškách nad 8000 m, i den předtím) zamezit tomu, aby posádky konzumovaly nadýmavá jídla, např. Luštěniny, některé druhy zelí nebo čerstvý chléb a tlusté maso.
Kromě palubní stravy – nutné doplňkové výživy vzhledem k mimořádnému vypětí na palubě letadla je zejména předstartovní strava důležitým prostředkem ke zvýšení výkonnosti leteckého personálu. Její přípravě se proto musí věnovat zvláštní pozornost.
Pro tuto „předstartovní stravu“ jsou k dispozici následující potraviny:

a) 0,5 litru plnotučného mléka, nebo devadesát gramů zahuštěného mléka
b) jedno vejce nebo patnáct gramů vaječného prásku
c) 25g másla
d) 25g ovesných vloček, krup nebo rýže
e) 200g bílého chleba
f) jeden balíček – 65g bramborových plátků (rösti)
g) až 10g cukru v případě, že bude zapotřebí připravovat sladké jídla

K přípravě předstartovní stravy je mj. Zapotřebí koření a dalších přísad. Ty se musí získat z příslušných přídělů denní stravy. Velký výběr receptů obsažených v tomto předpisu však umožňuje provádět potřebné změny v předstartovní stravě pro všechny druhy letectva, přičemž se do jídelníčku v co největší možné míře zařazují také domácí produkty, zejména ovoce.
Předstartovní strava by se minula účinkem, kdyby byly potraviny vydávány leteckému personálu v syrovém stavu nebo upravované na stále stejný způsob. Letec by měl přijímat předstartovní stravu s radostí a s chutí. To je ale možné jen tejdy, když budou tyto stále stejné potraviny připravovány pokaždé v jiných obměnách. Tento úkol musí vojenský kuchař plnit obzvlášť pečlivě a s citem. Uvádíme zde několik jídel předstartovní stravy, u kterých je plně využito všech dostupných potravin, které jsou pro leteckou stravu vhodné.

a) Kořeněná omeleta s ovesnými vločkami
b) Opékané plátky bílého chleba
c) Teplé mléko

Ad a) deset gramů ovesných vloček, jedno vejce, čtvrt litru mléka, patnáct gramů másla. Povaříme deset gramů ovesných vloček a mlékem na hustou kaši a okořeníme ji solí, paprikou a jemně pokrájenými bylinami. Dobře ušleháme vejce se solí a jemně pokrájenými bylinkami, zředíme polévkovou lžící mléka a na pánvi vymazané máslem upečeme omeletu, do které zavineme kaši s ovesných vloček. Při výrobě větších porcí dejte pod ovesnou kaši trochu vaječného těsta, čímž se dosáhne lepší chutě.
Ad b) deset gramů másla, dvě stě gramů bílého chleba. Opečeme plátky bílého chleba a ozdobíme jimi omeletu.
Ad c) k tomu podívíme zbylé mlého (čtvrt litru), teplé v šálcích

Jednotlivá teplá a studená jídla předstartovní stravy, které lze libovolně kombinovat s dalšími:

A) Polévky
Zapražená kroupová polévka s vývarem, Osmažíme kroupy na kousku másla v hrnci a za stálého míchání přelijeme vařícím hovězím vývarem. Do polévky přidáme celé vejce nebo jeho část a okořeníme čerstvými bylinami, solí atd.
B) Předkrmy (pomazánky)
Bircher – Müsli. Namočíme ovesného vločky na dvanáct hodin do vody, aby změkly. Smícháme je s mlékem, cukrem, citronovou šťávou a nastrouhanou citronovou kůrou a s hrozinkami (případně vybrané ze Studentské směsi, která je součástí palubní stravy). Nastrouháme jablka se slupkou a během strouhání několikráte zamícháme do kaše, aby jablka nezhnědla. Posypeme strouhanými mandlemi, ořechy (ze Studentské směsi). Připravíme jídlo bezprostředně před jeho podáváním. Namísto cukru můžeme použít také umělé sladidlo nebo med.
C) Hlavní jídla
Rýžové placičky. Natvrdo uvařenou rýži smícháme s rajčatovým protlakem, vejcem, paprikou a solí. Vytvarujeme placičky, obalíme ve strouhance a opečeme je na másle po obou stranách.
D) Zákusky
Císařské trhance. Utřeme máslo s vaječným žloutkem do pěny, přidáme cukr, trochu mouky a mléka, dokud se v těstu nezačnou tvořit bublinky. Přidáme hrozinky a korintky (případně vybrané ze Studentské směsi, která je součástí palubní stravy) a nakonec ušlehaný bílek. Na pánvi rozehřejeme máslo, nalijeme takto rozmíchanou hmotu a upečeme. Když se těsto na jedné straně opeče, roztrháme je dvěma vidličkami na kousky a za častého obracení opečeme do hněda. Připravíme talíř a posypeme (vanilkovým) cukrem. Používáme malé množství mouky a pouze polovinu vejce a cukru.
E) Omáčky
Ovocná omáčka. Zředíme jakoukoliv marmeládu s vodou, za stálého míchání povaříme, ochutíme citronovou šťávou a spojíme dohromady trochou pudinkového prášku.
F) Nápoje
Vejce s mlékem. Ušleháme čerstvé vejce s trochou cukru a špetkou soli a nalijeme společně s horkým mlékem do šálků (bez mléka, s polévkovou lžící červeného vína nebo čajovou lžičkou brandy)


Dobrou chuť přeji a chutnou vánoční krmi Vám přeje Skelet. Já mizím si dát opražené kapří vnitřnosti.
ObrázekObrázekObrázek
Odpovědět

Zpět na „Různé“