Mapa bojových akcí od 15. do 22. září 1939.

Neděle 17. září 1939 byla pro Polskou armádu „nedělí černou“.
Na severu tento den zesiluje německá armáda svůj tlak útokem na návrší u Oksywie. Obrana polského Baltského pobřeží je stále více stlačována na menší a menší území a obránci jsou vystaveni nyní už nepřetržitému dělostřeleckému ostřelování a leteckému bombardování Luftwaffe.
V „Bitvě na Bzuře“ pak v Kampinoském pralese probíhají v neděli 17. září 1939 chaotické boje, které se každou hodinou přesouvají k vysunuté osadě Bielany u Varšavy.
Jak později prohlásil, nad jiné povolaný, generál Kutrzeba, cituji:
„Kampinoský prales se stal hrobem pro polskou A – Poznaň.“
Polské jezdecké oddíly očekávaly v Kampinoském pralese, že zde naleznou přírodou vytvořený přirozený úkryt před všudypřítomnou Luftwaffe.
Skutečnost však byla jiná.
To, co v Kampinoském pralese polské oddíly naleznou lze vyjádřit asi tak slovy, že to byl vysušený, vysoký a řídký jehličnatý les bez jehličí a cest a v něm rozlehlé, jasné, písčité paseky, na kterých představovaly jednotlivé polské jezdecké oddíly přímo ideální terč pro bombardéry Luftwaffe.
Kampinoský prales – mapa dnes přírodní rezervace – nalevo je i přítok Visly, řeka Bzura, okolo které se celá „Bitva na Bzuře“, s ústupem zbytků polské A – Poznaň - přes Kampinoský prales, odehrávala. Vpravo blízkost Varšavy.

Pohled do Kampinoského pralesa.
Zatímco německá 10. A (skupina armád Jih) nepřetržitě útočí proti polským oddílům na východním břehu Bzury, pokračuje Luftwaffe v bombardování všeho co se pohne.
Ten den, v neděli 17. září 1939, útočí u Bzury 820 bombardérů Luftwaffe, útočí ve vlnách a zasazují úder za úderem pochodujícím polským jednotkám, jezdeckým oddílům, které se nyní již nacházejí bez protiletecké ochrany. Všechna protiletadlová děla (to minimum, co polské oddíly měly) byla rozbita již předtím.
V tuto neděli, 17. září 1939, je při 4 100 vzletech Luftwaffe, shozeno proti polské A – Pomořany a A – Poznaň celkem více jak 328 000 kilogramů pum.
Samozřejmě toto soustředění Luftwaffe znamená, že letectvo Říše přerušilo na tento den bombardování u všech ostatních bojových akcí v Polsku ( mimo Baltu). Když pak Luftwaffe dokončí rozbití posledních větších polských bojových seskupení, dosahuje tažení Wehrmachtu prakticky cílů stanovených Hitlerem.
K večeru 17. září 1939 je pak také dobyta pevnost Brest. Svým dobře připraveným a energicky vedeným útokem jej tento den dobude 20. (mot.) motorizovaná divize pěchoty, když nejprve zničí pokusy polské posádky probít se z pevnosti.
Tím prakticky po 17. září 1939 ustává mezi Brestem a Varšavou organizovaný polský odpor.
Generál tankových vojsk Guderian, postupující svým 19. ts (4. A, skupina armád Sever) po pravé straně Visly pak tento den obsazuje Wlodawu a vytváří předmostí na levém břehu řeky Bugu. Dokonce jeho tanková čela dosahují železniční tratě Lublin – Kowel a odřezávají jednotkám polského Severního frontu cestu k ústupu za řeku Bug. Již předtím jsme říkali, že nejvíce na východ vysunuté jednotky 19. ts již navázaly radiové spojení s předními tankovými oddíly 4. lehké divize (22. ts, 14. A, skupina armád Jih) generálmajora Riter von Hubicki, nyní již zbývalo pouze několik km, na nejzazším východě, ke spojení fyzickému, mezi německou skupinou armád Jih a Sever.
Všechny polské jednotky, které o den dříve překročily řeku Vislu a San jsou tak obklíčeny.
K odpoledni a k večeru jen polský generál Kleeberg, velitel samostatné operační skupiny Polesí, soustřeďuje svá vojska v okolí Kobryně a v Bělověžském pralese. Formuje zde znovu i jezdecké oddíly z bývalé samostatné operační skupiny Narew, kterým se podařilo probít se z německého kotle u Zambrowa (bude o nich ještě v závěru hovořeno jako o legendě posledních bojů války).
Dne 17. září 1939 také německý 4. as generál pěchoty von Schwedler (10. A, skupina armád Jih) vyráží z oblasti Annopolu přes Krasnik na Krasnystaw a Lublin. Tímto manévrem rozděluje na 2 části polskou A – Lublin, jejíž části tím ztrácejí mezi sebou spojení a zároveň se jim tímto manévrem blokuje ústupová cesta na jih, kde stojí německá 14. A (skupina armád Jih).
Německá 14. A tak nyní také vytváří frontu, která je obrácena na západ na linii Zamość – Tomaszów Lubelski. Celý střed německé 14. A se tak posouvá ke Lvovu, kde ale naráží na silný polský odpor. Z týlu 14. A totiž tento střet napadají polské jednotky bývalé A – Karpaty, které se od ústupu z Přemyšlu nyní nacházejí v obklíčení a těmito útoky se pokoušejí toto obklíčení otevřít a vynutit si cestu na Lvov.
Mapa okolí Lvova s mnoha dalšími, zde jmenovanými městy.

Náčrt č. 3 – okolo 20. září 1939 - obrany města Lvova.

Den 17. září 1939 byl celý poznamenán těžkou dělostřeleckou palbou, která dopadala na hlavní město Varšavu (bombardéry Luftwaffe byly u Bzury a nad Kampionským pralesem a na Baltu). Při těžkém dělostřeleckém ostřelování Varšavy je zasažen i Královský zámek a Katedrála sv. Jana hoří.
Z Kolomyje do Kosowa, které je vzdáleno necelých 10 km od rumunských hranic, se přesune dne 17. září 1939 Hlavní stan polského velení s maršálem Rydz-Śmiglym.
Maršál Rydz-Śmigly.

V noci ze 17. na 18. září 1939, přesněji skutečně 18. září 1939 v 0 hodin 30 minut, vyšle OKW rozkaz svým jednotkám, kterým se tímto rozkazem stanovuje linie, kde se má německý postup zastavit. Zároveň se tímto rozkazem přikazuje, aby před ústupem z území jež Wehrmacht okupoval, se toto území vyčistilo od polských jednotek a to dříve než budou tato území odevzdána SSSR.
Byl to nesmyslný rozkaz, kterým se Hitler chtěl zalíbit Stalinovi!
Tento rozkaz o vyčištění území měl za následek, že Wehrmacht měl úplně zbytečné ztráty a jak později uvidíme, přinesl tento rozkaz ještě více chaosu, než který válka zaviní sama.
Západní mocnosti, které Hitlerovi válku vyhlásily po napadení Polska, se k podobnému činu po útoku Stalina na Polsko neodváží.
Velká Británie a Francie - Moskvě, SSSR, Stalinovi prostě válku nevyhlásí!!!
Polské nejvyšší státní vedení vidí, že situace v Polsku je beznadějná. A tak v pondělí dne 18. září 1939 ve 4 hodiny ráno – polský prezident Mościcki, premiér Slawoj-Skladkowski, maršál Rydz-Śmigly, ministr zahraničních věcí Josef Beck – a další osobnosti Polska překračují u Černovic polsko-rumunskou státní hranici (ne tedy 16. nebo 17. září ráno, jak lhal Poťomkin polskému velvyslanci).
Tady není bez zajímavosti, že blízký spojenec Polska v 20. a 30. letech – Rumunsko, se nezachová vůbec čestně. Již i Rumunsko má strach o svou budoucnost.
Přestože rumunský velvyslanec v Polsku, jménem rumunského krále Carola zaručil polské vládě volný průjezd do Francie – nestane se tak – Rumunsko svůj slib nedodrží!
Polská vláda a vrchní velení polské armády jsou po svém příchodu na rumunské území internováni. Tímto okamžikem pak fakticky zaniká polská státní správa na území Polska.
Od této chvíle, tedy od 18. září 1939, již bude zemi reprezentovat vláda Polské republiky v zahraničí.
Pojďme zpět na bojiště v pondělí 18. září 1939.
Jsme na východě, kde útočí Rudá armáda.
Tady brzy ráno dne 18. září 1939 ustupují 2 polské prapory KOP (Sbor ochrany pohraničí – Korpus Ochrony Pogranicza) – Kleck a Ludwikowo – přes lesy směrem na Luniniec aniž by narazily na nepřítele. Další, tedy Sienkiewiczůw (název dle polského spisovatele) prapor je nucen ustupovat do Lunince pod tlakem 2 sovětských praporů, které jsou podporovány dělostřelectvem a tanky. Tady se jenom pluk Sarny (KOP) přes těžkou nepřátelskou přesilu postaví Sovětům na odpor.
Když do míst polských posádek zde na východě dorazí zpráva o vpádu SSSR do Polska, formuje se zde záložní jezdecká brigáda pod velením plukovníka Neodut-Tarnasiewicze, která se skládá z 101., 102. a 110. hulánského pluku a ze 113. pluku jízdních střelců. Tato brigáda vyráží právě 18. září 1939 severovýchodním směrem s tím záměrem, že bude bránit město Vilno před útokem Rudé armády. Již před polednem 18. září 1939 překračuje větší část brigády a operační skupiny Wolkowysk brigádního generála Przeździeckiho řeku Němen.
Na severu Polska, na pobřeží Baltu se polští obránci na návrší Oksywského připravují dne 18. září 1939 k poslednímu boji. Ten den na ně útočí německé oddíly vedené generálem Kaupischem, jejichž soustředěný útok podporuje dělostřelecká palba ze školní bitevní lodí Schleswig-Holstein a palba torpédoborců a minolovek.
V „Bitvě na Bzuře“, kterou německá propaganda nazývá „Největší bitvou všech dob“ už toho moc nezbývá - bude brzy konec.
Dne 18. září 1939 se ještě zbytky polské A - Poznaň usilují probít přes Kampinonský prales do Varšavy. Operační skupina jezdectva generála Abrahama, jejíž pluky byly několik dní v boji a byly těžce bombardovány, a ještě stále představují značnou bojovou sílu, se nacházejí nejblíže Varšavě. Sám generál Abraham, přestože je raněn, vede osobně své Hulány do útoku. Vzadu, ochranu zadního voje, tvoří polská 25. pěší divize brigádního generála Altera, prochází se svým štábem v noci Kampionským pralesem i generál Kutrzeba a dosahuje Palmir (vše z A – Poznaň).
Oddíly A – Pomořany a zbytkům A – Poznaň, kterým se nepodařilo přepravit se přes Bzuru, svádějí v kotlích svou poslední bitvu.
Jsou to jen zbytky polské A – Poznaň divizního generála Kutrzeba, kterým se nakonec podaří dorazit s velkými ztrátami do Varšavy.
Tyto oddíly divizního generála Kutrzeba tak doplňují ve Varšavě obranu na číslo 180 000 vojáků, z nich však si jen nemnohé jednotky zachovají plnou bojovou hodnotu. Jak však uvidíme, bude to trvat ještě několik dlouhých dní než se obrana Varšavy vzdá!