VI. díl. Polsko září 1939. Bilancování. Č 1.

Moderátoři: michan, Pátrač

Odpovědět
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6828
Registrován: 28/10/2005, 13:43

VI. díl. Polsko září 1939. Bilancování. Č 1.

Příspěvek od michan »

VI.díl. Polsko září 1939. Bilancování. Č 1.

Nakonec bylo Polsko mezi Říši a SSSR ve "Čtvrtém dělení" rozděleno takto:

Obrázek



Ještě než budeme bilancovat, tak si řekněme, že teprve v sobotu 14. října 1939 v 11 hodin dopoledne dorazí polská ponorka Orel (Orzel), když 44 dní bloudila po mořích, do britské základny vojenského námořnictva Firth of Forth. Je to okrajová epizoda zářijové kampaně v Polsku roku 1939, ale má jeden z určujících důvodů, proč jsou postupně SSSR obsazeny 3 Pobaltské státy – Estonsko, Lotyšsko a Litva. Moskva totiž, když hledala záminky obsazení Estonska, Lotyšska a Litvy, potopí vlastní ponorkou v Narvském zálivu u pobřeží Lotyšska dne 26. září. 1939 sovětskou nákladní loď Metallist a obviní z toho polskou ponorku Orel (Orzel). Následně obviní z napomáhání baltské státy.
Pojednání o důvodech viz také zde: http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=1773
Krátce po tomto incidentu vstupují do Estonska, Lotyšska a Litvy sovětská vojska. Celkově pak k 1. lednu 1940 je na území těchto tří pobaltských republik 58 051 příslušníků sovětských pozemních a leteckých sil. Když v Estonsku je to 20 950 vojáků, v Lotyšsku 19 339 a v Litvě 17 762 vojáků. Aby potom v roce 1940 se tyto republiky staly součástí SSSR viz:
http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=1881

A nyní konečně ono bilancování.
Zářijová kampaň Wehrmachtu otevírá v dějinách válečnictví jeho novou kapitolu, která těm, kteří umějí naslouchat říká, co bude následovat ve 2. světové válce.
Především Wehrmacht otevírá tuto kapitolu válečnictví tím, že zde samostatně útočí větší tankové jednotky, které od této doby budou umožňovat operační využití taktického úspěchu.
Je to právě součinnost německých tanků a letadel Luftwaffe, která umožňuje německé armádě hledat rozhodnutí válečného konfliktu v hloubi nepřátelského území. I když v Polsku se v září 1939 ještě spíše jedná o rychlost tanků, než o jejich palebnou sílu (většina nasazených tanků je PzKpfw I. jen s kulomety).
Co se však daří již v Polsku je to, že tanky Wehrmachtu rozšiřují své průlomy do hloubky, obkličují polská hnízda odporu, pěchota se posouvá 15 až 25 km za tankovými čely, ničí odříznuté a do zmatku uvedené polské oddíly.
Zároveň je třeba říci, že polské tažení je názorným příkladem operace, ve které útok ze dvou stran a obklíčení nepřítele vede k rychlému strategickému rozhodnutí.
Polské zářijové kampaně roku 1939 se účastní asi 3,5 miliónů vojáků na obou stranách a je to vlastně bitva v ohromném kotli.
Nutno také poznamenat, že se ještě německé motorizované jednotky v září roku 1939 nepřemísťují tak rychle jako pak v roce 1940 ve Francii a už vůbec ne tak rychle jako v roce 1941 v SSSR, kde je vlastně Blitzkrieg již skutečným „blitzem“. Zároveň je nutno říci, že to byl právě houževnatý odpor polských vojáků, který nedovoloval ještě plné rozvinutí „blitzu“. Jak četní historici poznamenávají, bylo v zářijové kampani roku 1939 nutné k rozbití jedné polské divize 3x více obětí a také střeliva, než na zničení jedné spojenecké divize na západní frontě v roce 1940.

Dlouho jsem hledal jak vyčíslit přesněji ztráty německé armády v září a říjnu 1939. Nejvěrohodnější se mi zdá rozmezí, které vyjádřil německý generál Müller-Hillebrand, který říká, že Německo mělo od 10 572 do 16 343 mrtvých, 3 409 nezvěstných a 30 332 raněných. Berme proto i dále s rezervou to, co budu nyní psát, že ani materiální ztráty německé armády, nejsou dle dějinných, dostupných, německých písemností přesné. V této zářijové bitvě sami němečtí historici přiznávají, že dostupné písemnosti německých štábů nebyly ještě úplné ( jako se to potom vyžadovalo v tažení ve Francii a dále v 2. světové válce).
Podle těchto písemností ztratila německá pozemní armáda z 2 800 nasazených tanků nevratně 217 ks, což prý s těmi, které se musely podrobit generální opravě činí 1/10. Mimo toho Wehrmacht v Polsku ztratil 319 obrněných vozů a více než 6 000 automobilů a 5 500 motocyklů. Také 370 děl a minometů. Celkově prý většina divizí Wehrmachtu ztratila 50% svého automobilového parku!!!
Analytici z Luftwaffe pak napočítali 564 sestřelených, nebo poškozených letadel, což je 25% stavu, který byl nasazen.
Týl Wehrmachtu pak oznamuje, že po skončení zářijového tažení byly skoro vyčerpány zásoby střeliva, když po jeho skončení pozemní síly disponují u některých ráží 20% a letectvo 10% předepsaného minima.
Přes toto všechno - je propojené užití letectva a pozemních sil v polském tažení u velení německých ozbrojených sil vydáváno za vzor pro příští bleskové kampaně.
Tady je s podivem, že se právě spojenci – myšleno Anglie, Francie, které to čeká na jaře 1940, se z této kampaně takřka nepoučili ( později si řekneme, že genštáb Francie a Velké Británie zářijovou kampaň studoval, zpracovával směrnici tak dlouho, že k francouzským a britským jednotkám přišla pozdě, až těsně před 10. květnem 1940).
Zároveň se také ukazuje, že Luftwaffe je již v roce 1939 dostatečně silná, silná však pouze v případě války omezené časově a vedené jen na jedné frontě.
Historici zabývající se polským tažením také v mnoha případech konstatují, že úspěšné nasazení Ju 87 Stuka, Do 17 a He 111, tedy středních bombardérů, pak bylo příčinou toho, že německé velení podcenilo rozvoj bombardérů těžší třídy, které pak chyběly při provádění strategických akcí v letecké válce během celé 2. světové války.

Polsko jako stát utrpělo v zářijové kampani vůbec největší porážku ve svých dějinách. A to nejen z geopolitického postavení státu (obklíčeno ze všech stran), ale i v důsledku ohromné materiální a lidské převahy Německa a SSSR, když stejný důvod je i v tom, že jeho spojenc, Velká Británie a Francie, mu nepomohli.
Víc než zajímavostí je také to, že i mnoho polských občanů německého původu, kteří sloužili v polské armádě, položilo život v jeho řadách - v řadách armády Polského státu. Dokonce byly i případy, že synové ne jen z jedné smíšené rodiny - bojovali a umírali na obou stranách fronty.
Obyčejní polští vojáci, stejně jako mladí důstojníci, bojovali s pozoruhodným pohrdáním smrti, což nejednou vyjádřili i jejich protivníci, ale i spojenci.
Hrdinství polských vojáků a důstojníků však nedokázalo nahradit ohromné chyby polského nejvyššího velení a zastaralou výzbroj polské armády.
V plánu, podle kterého polská armáda bojovala, chyběla například promyšlená strategická koncepce obrany.
Polský plán obrany se nazýval „Západ“ – polsky „Zachód“. Plán „Zachód“ existoval jen ve 3 exemplářích z důvodu utajení. Z důvodu utajení byl tak dobře střežen, že jej kromě maršála Rydz-Śmyglého a náčelníka generálního štábu brigádního generála Stachiewitze znal ještě pouze jeho zástupce plukovník Jaklicz a důstojník operačního oddělení podplukovník Marecki.
Tento plán „Zachód“, plán polského soustředění a obrany byl založen na myšlence velitele Vysoké válečné školy, nám známého divizního generála Kutrzeby (bitva na Bzuře). Plán „Západ“ předpokládal, že polská armáda zaujme kruhovou obranu podél celé ohrožené hranice, tedy v délce 1 700 km!!!
Polský plán „Západ“ vycházel z falešné představy a naděje, že se nepříteli nesmí vydat ani jeden metr bez boje, že se nesmí vyklidit ani kousek polské země a již za 14 dní přeci přijde Velká Británie a Francie a pomůže – tak co se vzrušovat. V plánu vůbec nebyly zohledněny možnosti Wehrmachtu, jeho koncepce, jeho palebná síla, síla německého úderu, který pak následoval.
Tento plán „Západ“ nedoznal žádnou korekci ani tehdy, když bylo obsazeno Československo. Plán „Západ“ nebral vůbec v potaz změněnou strategickou situaci a maršál Rydz-Śmigly nenechal provést žádnou změnu, když už bylo jasné, že jedním z hlavních směrů úderu (HSÚ) bude Jih.
Pravdou však také je, že polské velení mělo jen krátkou dobu na změnu. V roce 1939 buď mohlo ztratit své strategické centrum naráz, nebo postupně. Obklíčení z Východního Pruska, Slezska a Slovenska hrozilo tak jako tak a navíc hrozilo, že Polsko ztratí své centrum najednou a to i s veškerým tam se nalézajícím vojskem.

Luftwaffe do bojů proti Polské republice nasadilo 2 093 letadel, proti kterým mohli Poláci nasadit jen 463 bojeschopných letadel, z čehož bylo 150 stíhaček, 86 bombardérů, 154 průzkumných letadel a 73 ostatních (školní, cvičné atd.).
Mimo 36 moderních bombardérů Loś PZL 37A, B, byla všechna ostatní letadla zastaralá, nebo slabě vyzbrojená. Co však bylo ještě horší, polští generálové neměli vůbec žádnou koncepci jak v případě války nasadit letecké síly. Jak si jinak vysvětlit, že v červnu 1939 je rozpuštěno 6 leteckých pluků, z nichž vznikne dispoziční letectvo vrchního velitele ve složení 1 bombardovací a 1 stíhací brigáda a letectvo armádní, jehož eskadry jsou rozděleny k jednotlivým armádám a operačním skupinám, aby prováděly takticko-operační úkoly. Toto rozčlenění letectva ještě více oslabilo jeho síly a ulehčilo jeho zničení silnou Luftwaffe.
Ještě jedno rozhodnutí polského velení zaslouží kritiku:
Aby prý byly získány nezbytné devizy na armádní výzbroj, jsou nejnovější typy polských bombardérů a stíhačů prodávány po celých letkách do zahraničí, takže nejlepší polské stroje (např. PZL 24 – osvědčí se 1941 v SSSR) jsou v září 1939 v letectvech Rumunska, Bulharska, Řecka a Turecka. Tyto exportní letouny znají polští letci jen z fotografií. Nutno však poznamenat, že polští letci byli i konzervativní a nejraději létali na svých osvědčených strojích a do novinek se moc nehrnuli.
A další problém, nebo špatné rozhodnutí!
Mezi špatná rozhodnutí také patří to, že největší polské letecké závody PZL 1 ve Varšavě pracují v létě roku 1939, považme, jen 3 dny v týdnu a polní osádky letadel jsou poslány na dovolenou.
Nelze se pak také divit dalším zjištěním, když polské historické prameny říkají, že polská protiletadlová obrana sestřelila téměř 2x více polských letadel, než německá protivzdušná obrana. Jako fakt je udáváno, že v důsledku vlastního ostřelování bylo ztraceno 10% polských vzdušných sil, přičemž každá 3 osádka to zaplatila životem. Poláci sami mezi sebou neznají ani po letech důvod, proč polské velení ozbrojených sil neseznámilo své vlastní vojáky se siluetami polských letadel stejně tak, jako je neseznámilo se siluetami letadel Luftwaffe, když tyto byly dokonce zařazeny mezi – TAJNÉ!!!
Nelze se proto divit situaci, kterou musíme říci – polská letadla nesměla létat výše než 500 metrů nad vlastními pozicemi, polská letadla byla pomalejší než německá. A tady je ten problém. Polská protiletecká obrana pak z neznalosti považovala každé letadlo za nepřátelské a lépe trefovala ta pomalejší….
No a pak se stávaly ještě takové věci, že dokonce polští piloti, když se jim podařilo zachránit na padáku, byli vystaveni tzv. špiónské psychóze svých krajanů – byli nejméně zbiti po přistání na padáku.

Nikdy však nezapomínejme také na to, že polský odpor vytvořil pro Velkou Británii a Francii možnost zasadit rozhodující úder ze Západu a 2. světová válka mohla být ukončena již v roce 1939. To není hypotéza, tento fakt potvrdil i sám Adolf Hitler a jeho štáb.
Západní mocnosti Francie a Velká Británie této šance nevyužijí a hořce se jim to vymstí v květnu a červnu roku 1940.
Naposledy upravil(a) michan dne 3/1/2012, 06:48, celkem upraveno 2 x.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6828
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

VI.díl. Polsko září 1939. Bilancování. Č 2.

Byly to delší dobu trvající hrdinské obrany míst jako je Westerplatte, Varšava, poloostrov Hel, Bitva na Bzuře a boj proti Rudé armádě, které polskému národu dodají nové morální hodnoty a posílí je k dalšímu odporu proti oběma agresorům po celou 2. světovou válku.
Obyčejný Polák hlavu nesklonil.
Polský národ z těchto hrdinských obran roku1939 čerpal síly proti všem, kdo by ho chtěly utlačovat a z těchto obran ale i dalších hrdinských nasazení svých vojáků ve 2.světové válce čerpá sílu, pocit sounáležitosti a vlastenectví dodnes.
Polák nedaruje nikomu ani píď své země bez boje…

Hitler v září 1939 vydal v Polsku vnitřní nařízení, která znamenala, že toto vojenské tažení bylo vedeno s obzvláštní brutalitou. Obzvlášť brutálně si v Polsku počínala tzv. „Operativní komanda SS“, která při svém postupu používala teror i proti civilnímu obyvatelstvu. Již od prvního dne po vstupu německé armády do Polska provádějí v týlu bojujících armád „Operativní komanda SS“ masové exekuce Poláků a Židů. Ale je to také Wehrmacht, který zvláště v místech, kde se brání civilní polské obyvatelstvo používá represe, jejichž oběťmi jsou velmi často nevinní lidé.
Celkově je při bojích v září a říjnu 1939 zabito 66 300 polských vojáků a 133 700 je jich zraněno. Což je údaj „Úřadu pro válečné reparace při předsednictvu rady ministrů Polska“ z roku 1947, když celkové vojenské ztráty v bojích za 2. světové války činí 123 200 padlých.
Ze stejné statistiky zářijových bojích 1939 se dozvídáme, že 694 000 polských vojáků se dostalo do německého zajetí, přes 230 000 do sovětského zajetí.
Maďarskou hranici překročilo 40 382 Poláků, rumunskou 20 000, litevskou 13 800, lotyšskou 1 315.
Celkem 3 polské torpédoborce a 2 polské ponorky dorazily do Velké Británie a další 3 polské ponorky byly internovány ve Švédsku.

Velkoněmecká říše považovala za velký úspěch, že se jí podařilo na úplné minimum omezit účinky spojenecké blokády Velké Británie a Francie v době zářijové kampaně. Znamená to, že prakticky po celou dobu co jí Spojenci vyhlásily v září 1939 válku mohla Říše dovážet důležité suroviny a zejména pohonné hmoty.
Na druhé straně je však nutno říci, že vyhlášení války Spojenci Říši, v době zářijové kampaně je vlastně začátek konce Říše. Neboť přes vyhlašovaná spojenectví německo-sovětská dojde za rok a tři čtvrtě k zničující válce, která skončí porážkou Říše.

Teror, podle polských pramenů, mnohde ( na některých místech východu – zvláště kde se k Rudé armádě přidají nacionalisté) krutější než Říše, prováděla ve východním Polsku, hned po svém vstupu i druhá strana – SSSR. Po zákeřném útoku na polské jednotky zahajují hned po 17. září 1939 vojáci a důstojníci Rudé armády, a jednotky NKVD především, střílení polských občanů.
Celkově však SSSR považuje svou válku – osvobození východního Polska – za nejúspěšnější tažení Rudé armády všech dob. Vždyť při něm Rudá armáda měla ztráty jen 737 mrtvých a 1 859 raněných. A vůdce Stalin si v této válce pochvaloval – vždyť německo-sovětské přátelství je zpečetěno krví!
V tomto válečném, 18 dní trvajícím tažení Rudé armády, posunuje SSSR své hranice o 250 až 300 km na západ a zabere při tom 190 000 km čtverečních území s celkem 12 milióny obyvatel. Z toho je 6 miliónů Ukrajinců, 3 milióny Bělorusů a 3 milióny Poláků a Židů. Zraněno, zabito, nebo vzato do zajetí je při tom 230 670 polských vojáků, kde je podle nejnovějších pramenů v tomto počtu i více než 20 000 zabitých polských důstojníků. Celkový počet se pak dokonce zvýšil na 300 000, to když byli nanovo chyceni již propuštění záložní důstojníci, policisté, členové Sboru pohraniční stráže a dalších státních uniformovaných služeb Polské republiky.
Zároveň také nastala nová vlna masového zavírání a posílání polského civilního obyvatelstva na Sibiř, kde byli nuceni žít v nelidských podmínkách v pracovních lágrech – Gulagy.
Stalin a sovětská propaganda se pokoušela dlouhá léta ospravedlnit pakt s Hitlerem jako pokus o získání času, což sovětská propaganda používala po celou dobu „Studené války“. Mnozí dnešní tzv. ruští historici tuto lež používají také.
Vždyť ono se to hodí!
Stalin přece ve svém rozhlasovém projevu po vpádu Hitlera do SSSR doslova prohlašuje, že tento pakt s Hitlerem zabezpečil Sovětskému svazu rok a půl míru a tím mu zajistil možnost nabrat síly k odražení fašistického Německa.
Ale co fakta?
Fakta jasně říkají, že cílem tohoto sovětského diktátora Stalina, když uzavíral pakt s ďáblem Hitlerem nebylo získání času.
Ne, ne!!!
Všechna nově objevená fakta jasně říkají, že pro SSSR by bylo mnohem výhodnější vést válku s Hitlerem již v roce 1939 než potom o 22 měsíců později.
Všechny stavy průmyslu, výzbroje a munice v roce 1939 jasně hovoří ve prospěch SSSR.
O 22 měsíců později, po několika vítězných válkách ( kde si prozkoušel taktiku i zbraně), již pro Hitlera pracovala téměř celá Evropa a Hitler tak mohl proti SSSR vrhnout mnohem větší a zkušenější síly, než by byl schopen dát dohromady v roce 1939.
Ale jsou tady další fakta!
Stalinem a sovětskou propagandou vyhlašované – Jdeme osvobodit své bratry Ukrajince a Bělorusy z polského útlaku – no to prostě také neuspěje…
Vždyť se podívejme na tato fakta – na Sibiř jsou deportováni lidé všech stavů a národností, jak Poláci, tak Ukrajinci, Bělorusové, Rusíni i Židé. Polské historické prameny říkají, že deportace na Sibiř postihla 1 646 000 občanů dřívější Polské republiky. Odhad mrtvých pak je, že od října 1939 do října 1942 přijde v SSSR o život 850 až 900 000 občanů bývalé Polské republiky.
Všechna tato území obsazená SSSR, která byla nazývána západní Ukrajina a západní Bělorusko jsou pak připojena k oběma sovětským republikám.
Aby byla zachována alespoň nějaká forma zdánlivé regulérnosti, proběhne na tomto území „všeobecné hlasování“ – ale teď Pozor – podle „sovětského volebního práva“.
Co znamená to „Sovětské volební právo“?
To znamená, že na každý okrsek je určen jen jeden kandidát, kterého vybere NKVD. To je však napřed snížen počet oprávněných voličů, kteří smí hlasovat, a to tak, že část polského obyvatelstva je předtím deportována na východ, na Sibiř, a části obyvatelstva se prostě odebralo volební právo.
A takovýmto způsobem zvolená – jednohlasně a jen jeden kandidát na okrsek, takže nelze nikoho jiného volit - Národní shromáždění se pak sejdou u obou států ve Lvově a Bialystoku a úplně samozřejmě jednohlasně požádají, aby byly připojeni k SSSR.
No samozřejmě, že se takovéto „Prosbě“ musí vyhovět a to 1. a 2. listopadu 1939.
A tak může Moskva již za 1 měsíc po skončení bojů vytvářet na svých nových územích – nové, sovětské státní struktury.
Toto celkové bezpráví pak dovršuje dekret SSSR z 29. listopadu 1939 – Podle kterého dostávají obyvatelé východního Polska sovětské občanství a muži jsou dle věku zařazeni do Rudé armády.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6828
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

VI.díl. Polsko září 1939. Bilancování. Č 3.

Obě, nyní vítězné velmoci Evropy, jak SSSR, tak Velkoněmecká říše, se na obsazených částech Polska chovají podobně v tom, že rozpoutají příšerný teror. Následkem několika tzv. „Hospodářských reforem“ pak dojde k ožebračení polského živlu – obyvatelstva, které je pak následně vyloučeno z veřejného života.
A aby úplně ovládly vznikající polské odbojové hnutí - SSSR a Říše se spojí. Ano, Gestapo i NKVD postupují společně proti polskému odboji, dokladem toho je, že v prosinci 1939 vzniká v Zakopaném - společné - „Zvláštní školící středisko“ - pro obě tyto nechvalně známé instituce – Gestapo a NKVD.

Velkoněmecká říše pak v neděli 8. října 1939 připojí ke svému území Pomořany – jinak také Západní Prusy a Velkopolsko jako své říšské župy – Reichsgaue . Tato anexe bývalého polského území vejde v platnost 1. listopadu 1939, když Poláci a Židé, kteří žijí na těchto územích jsou podřízeni zvláštní jurisdikci.

Reakce Poláků je také rychlá, neboť již v pondělí dne 9. října 1939, tedy necelých 14 dní po kapitulaci Varšavy, již v tomto - nyní bývalém hlavním městě Polska, vychází ilegální časopis – Polsko žije – který vydává major Studzinski. Je to jedna z prvních publikací, po které se pak objeví tisíce jiných publikací, které svědčí o tom, že Polsko se nevzdává, a že Poláci touží po svobodě.

Adolf Hitler pak ve čtvrtek dne 12. října 1939 jmenuje do funkce generálního guvernéra se sídlem v Krakově svého říšského ministra Hanse Franka.
Tento Hans Frank byl kdysi Hitlerovým advokátem v době, kdy ještě Adolf a NSDAP bojovaly o moc. Hitler ho pak v roce 1934 jmenoval říšským ministrem a šéfem všech říšských právníků.
Teď od 12. října 1939 podléhá Hans Frank již přímo samotnému Vůdci a má právo vydávat nařízení s platností zákona.
A co bude spravovat?
Bude spravovat Generální gouvernement – Generalgouvernement, což je území na západ od německo-sovětské demarkační linie a kde sousedí na severu s Východním Pruskem a tzv. říšskými župami Gdaňsk, Poznaň a na jihu pak se Slezskem.
Generální gouvernement řízený Hansem Frankem není součástí Říše, ale je jakýmsi jejím druhem kolonie.
Obě tyto části - jak ta připojená k Říši – říšské župy - tak Generální gouvernement mají 21 miliónů Poláků, když přibližně polovina žije v říšských župách a polovina v Generálním gouvernementu.
V těch nových říšských župách je pak zakázáno používat polský jazyk.

Němci okamžitě likvidují polský tisk, polské knihy z knihoven a z nakladatelství jsou rozkradeny nebo spáleny. Obsah polských muzeí a archívů je z velké části převezen do Říše. Dojde také k následnému přesídlení 2 miliónů Poláků, hlavně zbývající inteligence, z říšských žup do Generálního gouvernementu.

Potom se na země mezi Baltem a Karpatami snese temná noc násilí a teroru.
Celkem v 2. světové válce zahyne 6 028 000 polských občanů, což je 22,2% celkového počtu obyvatelstva Polska z roku 1939. Ve válečných akcích přijde o život v 2. světové válce 644 000 osob, což je 10,7%, ale následkem teroru okupantů zahyne 5 384 000 lidí, což je 89,3% celku, z toho 3 577 000 je jich vyvražděno v táborech smrti při pacifikačních akcích, masových popravách a likvidací židovských ghett, 1 286 000 osob zemře ve vězeních a pracovních táborech a Gulazích následkem epidemií a vyčerpáním, 521 000 v důsledku způsobených ran.
Celá 2. světová válka a okupace polského území po sobě zanechá 600 000 invalidů a přes 1 milión těžce nemocných. K té hrůze ještě patří i to, že 200 000 polských dětí je odebráno rodičům, zčásti zlikvidováno, zčásti odvezeno do Německa na poněmčení – vrátí se jich s bídou 15%.
Velká tragédie, která stojí za zamyšlenou postihne polskou inteligenci – zahyne 7 500 lékařů, 4 500 advokátů, 4 200 inženýrů, 3 963 učitelů základních škol, 2 647 kněží, 848 středoškolských učitelů, 700 profesorů a vědeckých pracovníků.
Materiální ztráty, které Polsko utrpělo jsou vyčísleny na 258,4 miliardy zlotých předválečné měny, což činilo 38% veškerého národního majetku. Z toho samozřejmě nejvíce utrpěla Varšava, v které z těch 38% všeho, je ve Varšavě 34,5%.
Ztráty v dopravě dosáhnou 50%, v zemědělství a lesnictví 35%, v průmyslu 32% předválečného stavu.
Tak strašné lidské a materiální ztráty v 2. světové válce neutrpí mimo SSSR žádná evropská země - země protihitlerovské koalice.
Varšavský starosta Lech Kaczyński v lednu 2004 pro německý list „Die Welt“, řekl, že škody způsobené nacisty polskému hlavnímu městu Varšavě za 2. světové války činily 3,5 miliardy tehdejších dolarů, což odpovídá 31,5 miliardy dolarů v dnešní hodnotě (2004). Lech Kaczyński tak reagoval na požadavky odsunutých Němců na odškodnění.

Ale pojďme ještě na chvilku zpět do října, listopadu a prosince roku 1939 a řekněme si ještě něco o tragédii polského národa v této době, abychom se tuto dobu a činy v ní snažili trochu pochopit.
Když se korespondent listu „Völkischer Beobachter“ Kleise zeptal Hanse Franka šéfa Generálního gouvernementu na rozdíl mezi Generálním gouvernementem a „Protektorátem Čechy a Morava“ dostal o rozdílu tuto strašnou - tragickou odpověď, cituji:

„Ukáži vám velmi plastický rozdíl.
V Praze jsou například rozvěšeny červené plakáty, na nichž je možno se dočíst, že dnes bylo zastřeleno 7 Čechů.
Řekl jsem si tehdy: kdybych po každých sedmi zastřelených Polácích měl vyvěšovat plakát, nestačily by polské lesy na výrobu papíru na plakáty!!!“


Ale pan Hans Frank také o několik měsíců později, přesně 2. března roku 1940, řekl, cituji:

„Když zhasla všechna světla naděje pro Polsko, stále ještě byla Matka boží z Čenstochové a církev. Nikdy se na to nesmí zapomenout…“

Tehdy si Hans Frank myslel, že ví vše!
Ale Hans Frank se mýlil, mýlit se budou i ostatní, kteří budou jakýmkoliv násilím, nebo terorem na Polácích něco vynucovat – „Jeszcze Polska nie zginela“.


Tady končím statečný boj obyčejných Poláků v zářijové kampani roku 1939, tímto tragickým „Bilancováním“, abychom pak dále pokračovali v 2. světové válce - VII. díl. Dánsko, Norsko.


Použité materiály:

Duce – Anatomie jedné kariéry – Luboš Taraba.
Adolf Hitler a jeho cesta k moci – Rainer Zitelmann.
Nacismus – Alessandra Minerbiová – editor: Flavio Florani.
Pakty Stalina s Hitlerem – výběr z dokumentů 1939 a 40 – Naše vojsko.
Přísně tajné 3/99, 4/99, 3/05 a 3/08.
HPM ročník XIV. – Ivo Pejčoch – Těžký křižník Canarias.
Září 1938 – Role a postoje spojenců ČSR – Miloslav John.
Dějiny světa, svazek IX – L. I. Zubka, A. M. Zubinský a G. N. Sevosťjanov.
Krev, slzy a pošetilost v nejtemnější hodině 2. světové války – Len Deighton.
Blitzkrieg od Hitlerova nástupu po pád Dunkergue - Len Deighton.
Druhá světová válka – John Keegan.
Polské tažení Hitler a Stalin rozbíjejí Polskou republiku – Janusz Piekalkiewicz.
Tanková válka 1939 – 1945 - Janusz Piekalkiewicz.
Historie německé armády 1939 – 1945 – Philippe Masson.
Slovenská armáda 1939 – 1945 – Charles K. Kliment, Břetislav Nakládal.
Hitlerovi válečníci – Guido Knopp.
Německé obrněné jednotky – Horst Scheibert.
Hitlerovy elitní jednotky – Lucas Cooper.
Němečtí parašutisté ve II. světové válce – Volkmar Kühn.
Operace Jubilee, Dieppe 1942 – Norman Franks.
Narvik – Donald Macintyre.
Ocelová lavina – Darius Jedrzejewski, Zbigniew Lalak.
Bitva o Británii – Leonard Mosley a redakční kolektiv Time-Life Books.
Černí andělé, Historie zbraní SS – Rupert Butler.
Historie válek – David Brownstone a Irene Franck.
Neznámé špionážní operace KGB – Mitrochinův archiv – Christopher Andrew, Vasilij Mitrochin.
Den D, 1944, Hlasy z Normandie – Robin Neillands, Roderick de Normann.
Druhá světová válka den za dnem – Donald Sommerville.
Svět ve válce 1939 – 1945 – Dr. Duncan Anderson, Dr. Stephen Badsey, David Chandler, Dr. Paddy Griffith, Sean McKnight, Gary Sheffield.
Další souvisejících historická literatura.
Mé dlouholeté poznámky a mapy.


Diskuze k dílu VI. Polsko září 1939 je zde:
http://www.palba.cz/viewtopic.php?p=48424#48424
ObrázekObrázekObrázek
Odpovědět

Zpět na „Západní fronta 1939-1945“