TV tipy

Filmy, dokumenty, knihy, publikace s válečnou tématikou, TV tipy.

Moderátor: jarl

Odpovědět
Uživatelský avatar
Skeptik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 6728
Registrován: 16/1/2011, 22:28
Bydliště: Středočeská gubernia

Příspěvek od Skeptik »

No já právě už v několika dokumentach viděl, že v tom ten zlý úmysl byl. Právě že místo boršče dostali zajatci těsně před přehlídkou maštěnou kaši, což jejich vyhladovělý organizmus povětšinou nevydržel.
To p3tris: Problém je, že o tom "zlém úmyslu" se zmiňují pouze němečtí vojáci, po kterých, po jejich návratu, novináři neustále požadovali šokující příběhy dokazující brutalitu a podlost východních barbarů (podlidí, chceš-li).
Pozor, tím netvrdím, že by byli "beránky" ale horší než Němci nebyli.
A co se týká té "maštěné kaše". Nevím, zda jsi v SSSR byl. Já ano, z toho jednou v lágru. Tedy ne v Gulagu, ale pionýrském lágru. Tedy ne v Artěku nebo jiném ukázkovém mezinárodním táboře, ale ve skutečném, sovětském, pionýrském lágru pořádaném družebním okresním městem. 26 Čechů a 260 Rusů.
Kaše byla 3x denně, ale jen v poledne maštěná. Za odměnu :)
Boršč, tedy ten pravý, s masem, byl pouze v neděli :)
Za Války maso nebylo a to co bývalo vydáváno za boršč, byla jakási polévka z krouhaného zelí a burgánu (krmná řepa). Pokud tedy zajatci skutečně dostali MAŠTĚNOU kaši, bylo to slavnostní jídlo - pravděpodobně aby měli více síly při pochodu.
P.S. Po prvních 3 dnech ruské stravy jsme měli sračku všichni :(
Nicméně to není nedostatkem hygieny. Prostě v jejich podmínkách žijí jiné bakterie než u nás. Po dvou třech dnech se střevní flóra stabilizovala, a pak už nebyl žádný problém.
Když jsem jel do SSSR podruhé, už jsem srajdu neměl. Ostatní co tam byli poprvé si tím prošli - bez ohledu na to, že jsme byly v jednom z nejluxusnějších hotelů v Leningradě (nyní St. Petěrsburg :) )

A k tomu dnešnímu dílu. Všimli jste si někdo toho záběru na hromadu rozstřílených T-34 po informaci, že RKKA měla obrovské ztráty při středu s Gross Deutchland?
Takto se agitační a propagandistický film opravdu nedělá.
A proto opětovně - Klobouk dolů před autory. Je to snad nejrealističtější a nejvyváženější dokument o WWII, který jsem kdy viděl.
POZOR Tím neříkám, že je zcela objektivní. Jen že se realitě velmi, velmi blíží.
Žádnou zásadní chybu jsem v něm nezaznamenal.
obc
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 105
Registrován: 8/8/2010, 15:37

Příspěvek od obc »

Viděl jsem pouze díl Bagration. Na můj vkus tam bylo příliš málo statistických údajů - např. o ztrátách a to zejména o vlastních (pojem "těžké ztráty" se mi zdá pro dokument příliš široký). Zbytečně mnoho patosu (což je společné pro většinu dokumentů) a o Varšavě ani zmínka. Celkově bych řekl průměr.
"the first casualty when war comes, is truth"
Uživatelský avatar
p3tris
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1368
Registrován: 24/6/2011, 12:46
Bydliště: Vodňany
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od p3tris »

Skeptik píše: Problém je, že o tom "zlém úmyslu" se zmiňují pouze němečtí vojáci, po kterých, po jejich návratu, novináři neustále požadovali šokující příběhy dokazující brutalitu a podlost východních barbarů (podlidí, chceš-li).
Já netvrdím, že byl někdo horší nebo lepší. Zvěrstva se nepopiratelně děla na obou stranách. Ale nezmiňují se o tom jen němečtí vojáci, viděl jsem o tom v dokumentech mluvit i očité svědky z řad obyvatel Moskvy. Dobře víme, jakou tou dobou v SSSR režim byl, a vůbec bych se nedivil, kdyby nějaká ta "mastnota" byla obětována i na úkor vlastních lidí pro co nejvěší ponížení zajatců. V jejich případě měla určitě s žaludečními potíži co do činění i hygiena, podle všeho byla v táborech třeba úplavice naprosto běžnou záležitostí. A trochu omastku pak dokáže člověka pěkně prohnat. Znovu opakuji, nikoho neodsuzuji a tohle pokoření ve svý době dokážu i tak nějak pochopit. Jen mě popíchnul ten dnešní alibismus, že kropící vozy "smývaly špínu fašismu."
Uživatelský avatar
Alfik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4130
Registrován: 16/9/2008, 19:23
Bydliště: Jeseník

Příspěvek od Alfik »

Ad umývání špíny: Stalin, stejně jako Lenin, byli velcí obdivovatelé carských/ šlechtických "velkoukázáních", co se dělalo muselo se dělat - jak se dnes říká - s bubnem. Ostatně, už ve starém Římě platilo: Panem et circenses...
Pokud vím tak ta formulace byla i v tehdejším tisku a v ofic. komuniké pro západní pozorovatele. A pokud já vím, tak ti Stalinovi k tomuto cirkusu nadšeně blahopřáli. A nedivím se jim. Každý Němec který se pos**l v Moskvě nemohl střílet na vojáky druhé fronty.

Ad chování Němců a chování Rusů: Když přišli Němci na Ukrajinu, tak je obyvatelstvo nadšeně vítalo. Důvody: 1) Ukrajinci bytostně nenávidí Poláky - od doby kdy byli pod nimi. Mají k tomu spoustu důvodů. 2) Ukrajinci nemuseli Rusy (i když k nim necítili takovou nenávist jako k Polákům). 3) Postavení sovětů na Ukrajině ve 30. letech nebylo zdaleka tak konsolidované jako v Rusku. Z mnoha důvodů - ale především geografického - tam sovětifikace postupovala pomalu. Obyvatelstvo se chtělo vymanit ze sovětského systému a věřilo že jim Němci pomohou jak k tomu, tak i k samostatnému státu. Ostatně viděli příklad Slovenska.
Po pouhopouhých dvou měsících se na Ukrajině našlo opravdu jen pár jedinců kteří nebyli nas***í na Němce a nepomáhali patryzánům - nebo sami nebojovali proti N. Proč asi??? Že by proto že se Rusi chovali stejně jako Němci???
Opak je pravdou! Němci zabíjeli, mučili, pálili, znásilňovali... tisíckrát horší než Rusi!
Přestaňte zbožšťovat bestie! Tím děláte blbce ze sebe! Němci o sobě tvrdili že jsou "echt" ale chovali se (a stále se chovají, jen si projděte výstupy Německé politiky v EU) tak že by... ááále co, stejně jim Češi zase vlezou do prdele, tak co bych se tady snažil.
"Zapomněli jste na syny Vorvénovy. Ztratili jste Greptrovo kladivo. Vás nikdo mstít nebude." Dr. Lazarus
Uživatelský avatar
p3tris
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1368
Registrován: 24/6/2011, 12:46
Bydliště: Vodňany
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od p3tris »

Alfiku, mi si asi nerozumíme. Já mám hodně daleko k obdivu k Německu a už vůbec k bestialitám, co se děli na ruských vojácích nebo civilním obyvatelstvu v celé SSSR. A i sem napsal, že to pokoření zajatců v Moskvě ztrátou lidkosti a sebeúcty, když se veřejně pokáleli, dokážu pochopit, stejně tak i brutální chování k ostatním zajatcům jinde. Němci to dělali taky a možná hůř a v každém případě Rus nebyl ten, kdo první hodil kamenem. Podle mě si tu vzájemnou nenávist na východní frontě dneska neumíme představit. A když člověk nenávidí a může ublížit, udělá to tím nejhorším způsobem. Tohle jde trochu mimo téma, jak jsem ho začal. Stačilo by mi, kdyby ty kropící vozy radši vůbec nezmiňovali, nebo aby zkrátka řekli, že za tím průvodem smývaly fekálie. Ale proč ty zbytečný plky o "alegorickém smývání fašistické špíny"? Tečka.
Uživatelský avatar
Alfik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4130
Registrován: 16/9/2008, 19:23
Bydliště: Jeseník

Příspěvek od Alfik »

Protože to tam bylo. Byla to součást oficiálního komuniké. Pravilo se tam (volný překlad): "Závěrem projedou ulicemi čistící vozy, aby ani špína z bot vojáků nezůstala na Moskevských ulicích. Fašistickou špínu umyjeme jednou provždy!"
Možná to mělo konotace na Hitlerovo prohlášení "Kam jednou bota Německého vojáka vkročí, tam navěky zůstane!"
Možná proto také zdůraznili že mnozí Němci měli jen ovinky či primitivní sandále.
Je to stejné, jako když v díle o Bitvě o Moskvu zdůraznili že Němci začali mít problémy s hygienou, že se nedokázali (bez chemie) zbavit vší a od zajatců se učili "jak se to dělá" v polních podmínkách.
Je to stejné jako ten šaškec s těmi dělovými salvami. Prostě přehlídka, paráda, ke které patřilo i bombastické vyjádření. A kde by mělo být takové prohlášení (a tím pádem i v seriálu) větší než v "bolšoj zemli"? Prostě to takhle Stalin chtěl, i s tím ponížením a s tou bombastičností. Takže to k té historii patří. Kdyby to tam nezaznělo, možná by se naopak někteří pamětníci/ historici ptali, proč to tam není.
"Zapomněli jste na syny Vorvénovy. Ztratili jste Greptrovo kladivo. Vás nikdo mstít nebude." Dr. Lazarus
hruso25
vojín
vojín
Příspěvky: 16
Registrován: 29/11/2011, 18:43
Bydliště: Levoča

Příspěvek od hruso25 »

Zatiaľ som videl všetky časti.Čakal som nie čo iné,ale to to ma prekvapilo. Je to dosť rýchle,žiadne komentáre vojnových veteránov,výpovede obyčajných ľudí čo prežili blokádu Leningradu alebo Stalingrad. Nič také.Pekne digitálne spracované a štatistika.Možno že už to tak má byť.Koho by dnes zaujímalo ako babka hovorí príbeh keď nemci v zime vošli do dediny a všetkých nahnali do kostola, ktorí potom podpálil,alebo ako nemecký vojak príkázal žene aby vyhodila svoje nemluvňa do vzduchu,lebo on si chce doňho streliť.Matka pevne stisla dieťa a hodila ho o zamrznutú zem.Povedala keď som si ho porodila tak si ho aj zabijem,ale nie ty.
Poprad ,jar 1945 ,domček pri železničnej stanici.Je ráno osem hodín.nemci ustupujú na Mikuláš.Do kuchyne v dome vojde nemecký vojak,vidí ženu ktorá má v náruči dieťa,berie jej ho a chce si ho pohladkať,vysvetľuje matke,že aj on má také bábo doma a nevie či ho niekedy uvidí.Po chvíli odchádza z domu a nastupuje na vlak. Je ten istý deň.Na poludnie do Popradu prišli rusí.Do domčeka pri stanici vošiel ruský vojak,vidí matka s deckom v perinke,berie jej ho a v rukách ho hojdá.Hovorí žene,že doma má takého chlapca,ale nevie či ho niekedy ešte uvidí.Po pár minutách odchádza.
Ospravedlňujem sa ,trošku som odbočil od témy.
Uživatelský avatar
Horny
podpraporčík
podpraporčík
Příspěvky: 263
Registrován: 31/12/2010, 23:17
Bydliště: terra ignorata

Česká pomoc

Příspěvek od Horny »

Těžko říct, jestli to sem patří; ale dnes pět minut po deváté odvysílá ČT 24 dokument Česká pomoc o působení vojáků naší armády v Afghanistánu. Pořad zřejmě prodnešek nahradil ve vysílacím schématu Toulavou kameru, a ne všechny tv-programy si toho všimly... (viz. třeba seznam - zde program ČT)
Obrázek

Star Trek
* 1965
+ 2009
Uživatelský avatar
komisař
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 403
Registrován: 10/10/2008, 14:59
Bydliště: Český Krumlov

Příspěvek od komisař »

Nenechte si ujít animovaný dokument o JOM Kippur v úterý ve 20,00 na ČT-2
Obrázek
Uživatelský avatar
saldy
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 138
Registrován: 12/5/2011, 17:24
Bydliště: Aussig an der Elbe-SUDETENLAND
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od saldy »

Obrázek
"Zabít se dá každý" V. Corleone
Heckler
praporčík
praporčík
Příspěvky: 367
Registrován: 20/4/2009, 03:22

Příspěvek od Heckler »

visage
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 138
Registrován: 13/6/2011, 17:12

Příspěvek od visage »

Včera jsem zhlédl pěkný dokument kde mě (ne)mile překvapila velká
oblíbenost české pistole u gengů na předměstích Paříže.
Dokumen doporučuji už jen kvůli pohledu z ''druhé strany¨

http://www.ceskatelevize.cz/porady/1035 ... 138255192/
Uživatelský avatar
p3tris
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1368
Registrován: 24/6/2011, 12:46
Bydliště: Vodňany
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od p3tris »

Každé úterý na ČT2 od 20:00 druhá řada dokumentů Dogfights. Relativně hezké 3D modely letadel, o něco horší animace a znovu hrozný popis bitev. Takže se zase dočkáme: Brooks je tady, fokker tady a tady...
Heckler
praporčík
praporčík
Příspěvky: 367
Registrován: 20/4/2009, 03:22

Příspěvek od Heckler »

To už se tady jednou probíralo. Je to takový...moc komerční..
Uživatelský avatar
Alfik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4130
Registrován: 16/9/2008, 19:23
Bydliště: Jeseník

Příspěvek od Alfik »

Přesně Petrisu. Bylo to tam... jen letadla "s křídlama" chyběla - asi vymřeli pamětníci :D nebo se to napraví v dalším díle.
Ovšem otočka o 180 st. bez setrvačnosti nechyběla... ať žije fyzika! :D
"Zapomněli jste na syny Vorvénovy. Ztratili jste Greptrovo kladivo. Vás nikdo mstít nebude." Dr. Lazarus
Uživatelský avatar
Skeptik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 6728
Registrován: 16/1/2011, 22:28
Bydliště: Středočeská gubernia

Příspěvek od Skeptik »

Alfíku, náhodou ta otočka byla skvělá, přesně dle příručky - plný plyn - pravá noha - ruční brzda - smyk :)
ObrázekObrázek

"Hádá-li se člověk s blbcem déle než pět minut, hádají se blbci dva," Jan Werich
"Važte si lidí, kteří hledají pravdu, a střezte se těch, kteří tvrdí, že ji našli," Voltaire
Uživatelský avatar
p3tris
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1368
Registrován: 24/6/2011, 12:46
Bydliště: Vodňany
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od p3tris »

Jo, jo, přesně podle Dicta Boelcke :)

Zas na druhou stranu lepší koukat na tohle, než nechat manželce prostor pro Růžovku :D
Uživatelský avatar
El Diablo
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1871
Registrován: 21/11/2008, 14:11
Bydliště: Xeenemünde
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od El Diablo »

Projekt Azorian: vyzdvižení ponorky K-129 (1/2)


V roce 1974 se uskutečnila jedna z nejsložitějších špionážních operací studené války - pokus CIA o vyzdvižení vraku sovětské ponorky ze dna Tichého oceánu. Americký dokument

http://www.ceskatelevize.cz/porady/1035 ... rky-k-129/
Uživatelský avatar
p3tris
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1368
Registrován: 24/6/2011, 12:46
Bydliště: Vodňany
Kontaktovat uživatele:

Afgánistán na ČT2

Příspěvek od p3tris »

Včera dávali na ČT2 celkem zajímavý dokumet Afgánistán bez obalu, povětšinou natočený přímo vojáky z Provinčního rekonstrukčního týmu. Ke shlédnutí i na videoarchivu ČT:
http://www.ceskatelevize.cz/porady/1040 ... 156226119/

Po něm následoval další neméně zajímavý dokument od pana Štětiny z roku 2001 Afghánistán - země mé krve.
Trismegistos
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1366
Registrován: 9/10/2011, 19:03

Re: TV TIPY

Příspěvek od Trismegistos »

Na TV stanici ZDF vysílají trilogii o 1. Světové válce. Restaurované fotografie a filmy, rekonstrukce bitev, přehled techniky atd. Více informací na ZDF.
Odpovědět

Zpět na „Filmy, dokumenty, knihy“