Zbraně 2. světové války

Filmy, dokumenty, knihy, publikace s válečnou tématikou, TV tipy.

Moderátor: jarl

Odpovědět
Uživatelský avatar
hornet
podpraporčík
podpraporčík
Příspěvky: 261
Registrován: 16/6/2006, 10:57
Bydliště: Hradec Králové

Zbraně 2. světové války

Příspěvek od hornet »

Od včerejška, tj. od středy 12.7.2006, dávají odpoledne na ČT2 pětidílný dokumentární seriál BBC výše uvedeného názvu. Přišel jsem na to víceméně náhodou, kdo by v těhle horkách čučel na bednu. První díl byl na téma Tanky a kulomety (a samopaly) a byly tam k vidění docela zajímavé záběry. Kromě např. Tigrů, Crusaiderů apod. třeba střelba z MP 44. Pokud to dokážu posoudit, tak ani komentář nebyl vysloveně blábolivý. Druhý díl jde ve středu 19.7. v 16:40 a je na téma Stíhací a těžké bombardéry. Repríza je druhý den časně ráno na ČT1.
hornet
Uživatelský avatar
sa58
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 3477
Registrován: 4/2/2005, 12:43
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sa58 »

Já se na kousek díval, akorát jsem nepochopil proč byl díl o tancích a kulometech.... To se zrovna k sobě moc nehodí.

Některé záběry se opakují skoro v každém dokumentu (není kde brát nové) a proto při výrobě tanků T-34 jdou vidět na jeřábu věže z KV-1. To je ale stará bolest všech dokumentů, k tomu ještě někdy docela zavadějící komentář. Ale to je prostě dáno délkou pořadu a výběrem tématu. TV dokument nikdy nenahradí dobře napsanou knihu.
ObrázekObrázekObrázekObrázek

"Nachystejte květináče, na vánoce sem zpátky!"
Uživatelský avatar
hornet
podpraporčík
podpraporčík
Příspěvky: 261
Registrován: 16/6/2006, 10:57
Bydliště: Hradec Králové

Příspěvek od hornet »

Souhlasím, také jsem netvrdil, že jde o dílo, které musí za každou cenu vidět každý zájemce o historii. Jen jsem měl pocit, že mezi záběry stokrát viděnými jsem občas zahlédl něco pro mne nového. U těchto typů pořadu lze jen těžko zabránit aby se spíš klouzalo po povrchu než šlo do hloubky, ale některé závěry autorů (např. kvalita německých tanků versus množství spojeneckých) přinejmenším nebyly v rozporu s obecně uznávanými fakty. To jsem u některých dokumentů už také zažil. Jinak otázka válečných filmových dokumentů je jasná - jen velmi vzácně, pokud vůbec, se již podaří objevit něco nového, nepublikovaného.
hornet
jeikob
praporčík
praporčík
Příspěvky: 354
Registrován: 4/6/2006, 21:00

Příspěvek od jeikob »

na spectru obcas davaji celkem zajímavý.včera bežel o blitzkriegu a srovnavala francii 4O a operaci svoboda v iráku.pred tím tam bežel o rudé armáde.bylo tam spoustu pekných zaberu.akorát o rudé armáde se tam clovek moc nedozvedel.
Uživatelský avatar
wildesau
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 420
Registrován: 5/3/2006, 09:05
Bydliště: Otrokovice

Příspěvek od wildesau »

Už jsem slyšel jak ostrov,anglicky island přeložili v dokumetu jako Island a nikomu nevadilo,že celou dobu probírají vyloďovací operace na tichomořských ostrovech.
Uživatelský avatar
sa58
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 3477
Registrován: 4/2/2005, 12:43
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sa58 »

wildesau píše:Už jsem slyšel jak ostrov,anglicky island přeložili v dokumetu jako Island a nikomu nevadilo,že celou dobu probírají vyloďovací operace na tichomořských ostrovech.

To jsem taky někde viděl... hlavně Spektrum je na takové podobné úlety kadet. Všechno je asi otázkou odborného překladu komentáře, dnes se ale šetří na všem :(
ObrázekObrázekObrázekObrázek

"Nachystejte květináče, na vánoce sem zpátky!"
Nelson
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 857
Registrován: 11/6/2005, 10:25
Bydliště: Většinou doma

Příspěvek od Nelson »

wildesau píše:Už jsem slyšel jak ostrov,anglicky island přeložili v dokumetu jako Island a nikomu nevadilo,že celou dobu probírají vyloďovací operace na tichomořských ostrovech.
Chudáci Islanďani. Ti z toho museli být celkem paf, jestli se jim tam vylodila např. 1. divize Marines, obsadila Reykjavík a sháněla se po Japs. 8)
ObrázekObrázek

Z Palby jsem odešel, dotazy už na mě nesměrujte.
Odpovědět

Zpět na „Filmy, dokumenty, knihy“