Das Boot

Filmy, dokumenty, knihy, publikace s válečnou tématikou, TV tipy.

Moderátor: jarl

Uživatelský avatar
Destroyman
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1288
Registrován: 25/6/2008, 08:35
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Destroyman »

Cassius Chaerea píše:Nejlepší scéna hned na začátku. Ta bordelová scéna je prostě skvělá.
To nebyl bordel, ale normální ponorková hospoda. Takhle se v nich prý řádilo běžně. Pro zajímavost sem šoupnu základní seznam putyk, které měl znát každý správný ponorkář:

Lorient: Les Trios Soeurs (U tří sester, známější však pod přezdívkou Die Sechs Titten, tj. U šesti koz)
St. Nazaire: Astoria bar      
Gotenhafen: Libelle, Berliner Cafe.      
La Baule: Die Giftbude (Jedová chýše :D ) a Maritza bar. 
Brest: Cecilia bar.      
Kiel: Metropol, Monopol, Sans Souci a Bellevue.      
Flensburg: Cafe Delfs (pro námořníky), Sans Souei (pro poddůstojníky), Boccacio (pro vyšší šarže, bylo tam draho a orchestr) a dále Stadt Café, Café Haserl, Café Meyer, Deutscher Bahnhof Hotel, Haus Deutscher Arbeit a jakási kavárna poblíž námořnické školy.
Stralsund: Trocadero, Rathskeller
さようなら。
Uživatelský avatar
Hans Lehmann
četař
četař
Příspěvky: 64
Registrován: 5/2/2011, 14:02
Bydliště: Trenčín
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Hans Lehmann »

Cassius Chaerea píše:Když už je to téma zase oživené, tak dodám trochu své kritiky k filmu.

1. Trochu dost přehnáná odolnost ponorky - Pro "efekt" hlubiné nálože sklouzávají po boku ponorky a vybuchují ve vzdálenosti i jen několika metrů od trupu (když už ne přímo na trupu). Vypadá to pěkně, ale ubírá to z toho kouzla "realismu". To samé platí pak o tom útoku letadla u Gibu.
2. Filmová verze (nevím jak seriálová, tam mi část s Gibraltarem utekla) mate ke konci diváka (nebo aspoň mojí maličkost), když ponorka se zvedne ze dna a teď někam pluje. Otázka kam, zpět do Atlantiku, nebo do Středomoří?
3. Jenom jeden nácek na ponorku. Zbytek normální defétisti s kapitánem včele. U německého filmu z 80. let, bych tolik neočekával "60. léta" s nádechem hippies a neukončené denacifikace německé společnosti.
4. Nejlepší scéna hned na začátku. Ta bordelová scéna je prostě skvělá, to už zbytek filmu nemá možnost překonat, ale zase to není tak markantní jako u vojína Rayna a invaze.

No prostě pořádný válečný film.
K bodu číslo 2.: Ono v seriálovej časti tam má menší "myšlienkový pochod" poručík Werner a tam jasne hovorí že sa po Gibraltaru otočili späť do La Rochelle... takže žiadne stredozemné more... ale ako aj ty som si v "Director´s cut" všimol že toto tam neni, bol som tiež zmätený...

Potom sa mi ani na jednej zo scén s podvodnými pumami nezdalo že by sa nejaká skotúľala po boku ponorky, ale v blízkosti naozaj vybuchla... u Gibraltaru sa mi už zdalo že je to prehnané, ale koniec koncov ak bomba padla na 88mm delo je možné že by sa k palube ponorky ani priamo nedostala...

Noc v La Rochelle: rozhodne jedna z najlepších scén filmu, taká na zasmiatie, a trochu na porovnanie čo sa dialo pred a počas plavby... po už tam však chýba...
Uživatelský avatar
Scrat
podporučík
podporučík
Příspěvky: 683
Registrován: 1/8/2009, 12:06

Příspěvek od Scrat »

Jako reakce na knihu "Das Boot" vyšla v v roce1985 Německu kniha "Nein! So war das nicht". V ní bývalí ponorkoví kapitáni Kurt Baberg a Karl-Friedrich Merten objasňují a vyvracejí různé části Buchheimovy knihy. Dokonce se od ní distancoval i fregattenkapitän Heinrich Lehmann-Willenbrock ponorkové eso které ve filmu ztvárnil Jürgen Prochnow.

Clay Blair ve svém díle "Hitlerova ponorková válka" Buchheimovu knihu hodnotí jako negativní, defétistickou a protimilitaristickou se skrytou kritikou velkoadmirála Dönitze a obviňuje autora že se jednoduše svezl na poválečné protinacistické vlně.

Scrat
All great things are simple, and many can be expressed in single words: freedom, justice, honor, duty, mercy, hope.
Winston Leonard Spencer-Churchill
Uživatelský avatar
Destroyman
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1288
Registrován: 25/6/2008, 08:35
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Destroyman »

Scrat píše:Clay Blair ve svém díle "Hitlerova ponorková válka" Buchheimovu knihu hodnotí jako negativní, defétistickou a protimilitaristickou se skrytou kritikou velkoadmirála Dönitze a obviňuje autora že se jednoduše svezl na poválečné protinacistické vlně.
Na tom něco bude. Před časem jsem viděl jakýsi dokument, ve kterém vystupoval Buchheim, a když měl říct slovo "Dönitz", šklebil se jak vegetarián před řeznictvím. :D
Osobně si myslím, že film/knížka Das Boot by se v žádném případě neměly chápat jako nezpochybnitelné slovo boží. Jedná se přece o umění a ne o dokument. Tím chci říct, že nemá smysl se hádat o tom, jestli je něco "dobře" nebo "špatně". Historickou či vypovídací hodnotu to má v podstatě stejnou jako Čtyři z tanku a pes nebo Robinson Crusoe.
さようなら。
Uživatelský avatar
Hans Lehmann
četař
četař
Příspěvky: 64
Registrován: 5/2/2011, 14:02
Bydliště: Trenčín
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Hans Lehmann »

Ak by to bolo postavené len na čistej pravde, dovolím si povedať že by isto nemal taký úspech...
Uživatelský avatar
Scrat
podporučík
podporučík
Příspěvky: 683
Registrován: 1/8/2009, 12:06

Příspěvek od Scrat »

To je těžké takhle tvrdit. Je ale faktem že období ponorkové války popisované v knize se řadí k těm pro Němce šťastným. Na přelomu let 1941/42 u německých ponorek stále ještě platilo že vyplout do akce znamená vrátit se se slávou a dobrým skóre. Navíc pokud byl jeho velícím Lehmann-Willenbrock.
A čistá pravda? Když to vezmu do detailu tak kniha i film jsou dějově velmi nudné. Pokud pominu úvodní scénu v tom klubu tak samotný život na ponorce je většinou jen čekáním na "něco". Úspěch tohoto díla není v jeho obsahu ale v tom jakým způsobem je to podáno.

Scrat
All great things are simple, and many can be expressed in single words: freedom, justice, honor, duty, mercy, hope.
Winston Leonard Spencer-Churchill
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12969
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Das Boot

Příspěvek od Rase »

Včera 16. října 2023 zemřel ve věku 107 let německý námořní důstojník Friedrich Grade sloužil na ponorkách U-96 a U-183, dohromady prodělal 415 bojových dnů na moři. Po válce sloužil u Bundesmarine a v legendárním filmu Das Boot (osobně pomáhal revidovat román) jej hrál Klaus Wennemann.
Friedrich Wilhelm Ernst Grade se narodil 29. března 1916 v Büdelsdorfu. Během druhé světové války byl členem námořnictva a sloužil jako hlavní inženýr u ponorek U-96 (Typ VIIC) a U-183 (Typ IXC/40). Je posledním přeživším účastníkem ponorkových hlídek. V roce 2017 vydal své dosud neznámé deníky, které si psal při operacích na U-96. Do všeobecného povědomí se Grade dostal následujícího roku, kdy kdy se jeho příběh dostal do médií jako součást remaku Das Boot. Po skončení služby U-96 absolvoval další dvě hlídky na U-183, poté trénoval posádky ponorek jako technický instruktor a to až do konce války. V roce 1958 byl Grade přijat do nově vytvořeného německého námořnictva, aby vedl vývoj nových ponorek. V roce 1970, krátce před svým odchodem do důchodu, pracoval na revizi románu Lothar-Günther Buchheima "Das Boot". Když v roce 1974 odešel do důchodu, měl hodnost kapitána. Grade byl ženatý a měl dvě děti, které se narodily v Eckernförde během války. Až do své smrti žil v domově důchodců v Bornheimu.

338858367_3438705529792605_7930392246818425385_n.jpg
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Odpovědět

Zpět na „Filmy, dokumenty, knihy“