Tom Cruise jako von Stauffenberg

Filmy, dokumenty, knihy, publikace s válečnou tématikou, TV tipy.

Moderátor: jarl

Uživatelský avatar
YAMATO
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 2808
Registrován: 19/3/2005, 19:25
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od YAMATO »

Tak já nevim, ten film jsi ještě neviděla, ale už jsi si jistá, že to bude komerční senzace...

IMHO je moc dobře, že atentát selhal a Němci si to vyžrali až do dna. Že se jim nepodařilo uhrát nějaký aspoň malinko lepší výsledek, než byla totální porážka. Po první světové to tak nebylo...a za chvíli se otřepali a už zas začali blbnout. Ale druhá už je konečně přesvědčila, že na to nemají.
ObrázekObrázek

Když zmizíš, tak budeš zmizelej, jinak tě zmizím já.
Inger
praporčík
praporčík
Příspěvky: 394
Registrován: 8/6/2007, 14:55
Bydliště: Kuusamo- Finland

Příspěvek od Inger »

To je take pravda, jen ten Cruise mi neni moc sympaticky, pripada mi takovy zensky na tu roli. Film ale chci videt.
Myslim, ze se ten atentat ale podarit mel, nebot by se tak zachranilo tisice nevinnych lidi. Hitler byl silenec, posilal pred tanky na konci valky v bitve o Berlin male deti,- ktere zbytecne umirali, nechal brutalne povrazdit mnoho schopnych lidi. Ke konci uz to byla jen brutalni zruda, precpana lekama, co mu dr. Morell naordinoval. Myslim, ze kdyby se atentat povedl, Nemecko by kapitulovalo drive, a takovi jako napr. Himmler, Goebbels by se bud zabili sami- jak to udelali, nebo by byli popraveni.
Uživatelský avatar
YAMATO
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 2808
Registrován: 19/3/2005, 19:25
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od YAMATO »

No právě, Německo by kapitulovalo dřív a za chvíli by se zas objevila nějaká Dollschlaglegende o neporažené armádě a zradě v zázemí...
ObrázekObrázek

Když zmizíš, tak budeš zmizelej, jinak tě zmizím já.
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Příspěvek od Lord »

Ať Hitler trpěl demencí či nikoliv, stále ještě nebyl tak úplně neschopný. Pravděpodobně deprimovaný neúspěchy, fyzicky a psychicky na tom nebyl dobře podle svědků až od počátku roku 1945. On byl stejně už zprofanovaný, západní mocnosti chtěli jednat o míru. Ale za podmínky, že Hitler bude odstraněn. Pro ně nebylo z hlediska vlastní hrdosti vhodné jednat s člověkem, který je předtím podvedl a ponížil. Byl to symbol a bylo se ho třeba zbavit, tak jako tak si spojenci kladli bezpodmínečnou kapitulaci, a to alespoň na západě.

Co se týče armády, německého Werhmachtu, je jasné jaké má tato skupina lidí zájmy, že. Pro armádu je hezké a pro její lidi, když stoupne na prestiži. Když bude vyzbrojována, rozšiřována. Že se bude válčit, proč ne? Pro pána boha od toho armáda snad je. Získají se alespoň nějaké metály a povýšení bude rychlejší. Myslím, že se to některým lidem z armády až příliš líbilo a rádi přivírali oči nad zvěrstvy, „výměnou“ za slávu i když pomíjivou. Většina lidí má vymezený čas života, chce se nějak realizovat, válka jím to vrchovatě poskytla. Mám tím na mysli důstojníky. Ti ani příliš netrpěli těžkými frontovými podmínkami prostého vojáka. Prostý voják jím mohl být lhostejný. Důstojníci veleli či vykonávali činnost někde v relativním klidu ve štábu. Ano porážky pak způsobily, že i oni byli obklíčeni, tedy celé armády nebo jednotky včetně štábů a putovali do krutého ruského zajetí.

Faktem je, že Stauffenbergův atentát vzniknul převážně v zázemí. Tedy ne jak by člověk předpokládal na těžké ruské frontě. Avšak nezapomínejme na nezdařený atentát z března 1943. Na velitelství skupiny armád Střed se vytvořila skupina důstojníků, kteří začali atentát na Hitlera aktivně plánovat. V březnu 1943 dokonce umístili bombu do letadla, kterým Hitler přiletěl na návštěvu skupiny armád Střed. Bomba však neexplodovala. Selhala, nevím přesně proč, každopádně, balíček pak musel z letadla vyjmout další člověk, jinak by se na to mohlo přijít. Špatný nápad to nebyl, výbuch v letadle na zpáteční cestě z východní fronty do Wolfsschanze. Možná by si někdo mohl myslet, že ho sestřelili ruské stíhačky, nebo došlo k nehodě letadla. Pokud by se zamezilo dalšímu zkoumání. Byla by to přijatelná „blamáž“ pro veřejnost.

Takže již tady máme tři atentáty na Hitlera:
Atentát na Hitlera z 8.11. 1939 - www.palba.cz/viewtopic.php?t=2121
Atentát na Hitlera z března 1943
Atentát na Hitlera z 20. července 1944 - www.palba.cz/viewtopic.php?t=227

Ale těch atentátu, nebo spíše plánů na atentát bylo mnohem více. Mezi plánovače patřil také Abwehr – německá výzvědná služba jíž velel admirál Canaris. Tento člověk tajně bojoval proti nacismu, kul docela zajímavé pikle, zosnoval některé Hitlerovy porážky na diplomatickém poli. Jeden z jeho plánů pak zmařila Mnichovská dohoda z roku 1938. Pak tu existovala "Bílá růže" - civilní odboj – rozprášen Gestapem.

Jisté však je, že atentátníci a plánovači změny nebo puče museli vždy počítat také s postojem armády. Jak se v případě atentátu zachová armáda, co ona udělá, získají její podporu? To bylo také důležité. Ano, armáda měla před vypuknutím války obavy, zda nebude zatažena do těžké války. Po sérii snadných vítězství změnila názor. Výprask dostala znovu až po Stalingradu. Jisté však je, že všechny pokusy o zabití Hitlera ztroskotali – a proč? Nedostatek rozhodnosti, neschopnosti, vnitřní pochybnosti, nedostatečná podpora. Zkrátka řečeno v Německu se navzdory utrpení nenašla široká podpora lidí, která by rozložila režim zevnitř. Lidé, kteří se chtěli Hitlera zbavit měli různé pohnutky – ať to byli spiklenci, osamělí atentátníci, ideologičtí fanatici, odbojáři z okupovaných zemí či agenti tajných služeb.

Atentát také plánovali Britové či Stalin. Britové pak od něho v druhé polovině války upustili, Churchill chtěl Německo jednoduše zlikvidovat, a toho bylo možné nejlépe dosáhnout pod vedením Hitlera a pod těžkými údery Stalinových armád.
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Inger
praporčík
praporčík
Příspěvky: 394
Registrován: 8/6/2007, 14:55
Bydliště: Kuusamo- Finland

Příspěvek od Inger »

To je uplna pravda. Canaris pak bohuzel dopadl spatne, kdyz ho na konci valky Hitler nechal popravit, a pred tim bestialne mucit. Ano, pod Hitlerovym vedenim bylo snadne dostat Nemecko k porazce. Od zacatku roku 1945 uz nemel zadnou soudnost, a jednal, jak tezce psychicky nemocny clovek.
jirka
rotný
rotný
Příspěvky: 95
Registrován: 14/12/2006, 20:07

Příspěvek od jirka »

Já bych se nechal překvapit. Je mám obavu z originálního zvuku, který určitě nebude v němčině, což bude škoda.
Inger
praporčík
praporčík
Příspěvky: 394
Registrován: 8/6/2007, 14:55
Bydliště: Kuusamo- Finland

Příspěvek od Inger »

Take by me zajimalo vwelmi ten film videt. Uz se tesim, az se to natoci.
haban
Příspěvky: 1
Registrován: 24/1/2008, 08:44

Příspěvek od haban »

V jaké cirkvi je T.C. je fuk, ale mám pocit, že právě on tím obtěžuje své okolí a to už není jen soukromá věc. No a ta podoba ve tváři s Staufenbergem by možná byla až na to že on byl vysoký chlapík a T.C. je hodně "malé pivo" a "podstavce" nic neřeší!:-)
Uživatelský avatar
sagvanmaslo
svobodník
svobodník
Příspěvky: 36
Registrován: 7/1/2009, 15:56

Příspěvek od sagvanmaslo »

Tak sem měl právě dneska možnost ten film zkouknout.
No celkové hodnocení je takové rozpačité, jedniná " akční" scéna je hnedka na záčátku filmu, ještě v Africe, kdy je zraněn Tomáš Krušný. Děj se pak odehrává vetšinou v kancelářích, kde ůčastění diskutují o plánu Valkýra a dále pak samotnou realizací plánu. Celkově to určitě stojí za shlédnutí, ale žádný velký trhák to není. Jsou tam k viděný hezký uniformy, ale Tom Cruise jako Stauffenber žádnej super hereckej výkon nepředvádí. Celkově bych dal tak 6 bodů z 10. Ale ať si každý zkoukne sám a zhodnotí také.
Uživatelský avatar
Thór
7. Major
7. Major
Příspěvky: 889
Registrován: 7/8/2008, 02:35
Bydliště: Chrudim

Příspěvek od Thór »

Film jsem neviděl.....a ani ho vidět nechci. Následně se tedy budu vyjadřovat pouze k minulým postům. Jako velmi seriozní mi připadá vyjádření Lorda k tématu dále?
Je vcelku pochopitelné, že je těžké uvažovat o člověku jako byl von Stauffenberg jako o hrdinovi. Já nejsem v žádném myslitelném směru zastáncem třetí říše, ovšem naplánovat atentát byť v okamžiku téměř prohrané války je alespoň z mého pohledu hrdinství. Stauffenberg jednal a budoucnost známe my.....on mohl jenom doufat. Čím byl veden, nebo snad spíš co ho dovedlo k tomuto rozhodnutí, bude zřejmě delší dobu úspěšným námětem různých spekulací. Ovšem uvědomme si jednu věc. On chtěl odstranit "ikonu" německého národa, toho, kdo dal po "žitné marce" Němcům iluzi velikosti, pro kterou za vlastní nemalou cenu, vymlátili milliony lidí.


P.S. Historická fakta nejsme schopni zjistit, protože pro německou historii toto téma bylo "tabu". Takže pouze "teoretizujeme". Nechápu ale, proč bych měl někomu upírat odvahu a explicitně i jakýsi pomyslný titul "hrdina", který ponejvíce náleží mrtvým a tudíž na otázky nereflektujícím osobám...............................ovšem debatuje se o tom hezky........u klávesnice.
Jsem proamerický, prožidovský militarista, s výsadkovým a ženijním výcvikem. Mé dvě dcery se jmenují Ráchel a Salome. Já tomuto člověku prostě nemihu upřít jeho odvahu a velikost. Na závěr kacířská myšlenka. Upíráme velikost a hrdinsví strůjcům atentátu na Haydricha?

P.S. A teď jsem zvědav, kolik dostanu facek na cm/2 :lol:
ObrázekObrázek
" Thór "

Kaphar hunnu bhanda marnu ramro
Uživatelský avatar
sagvanmaslo
svobodník
svobodník
Příspěvky: 36
Registrován: 7/1/2009, 15:56

Příspěvek od sagvanmaslo »

Ono je to ve filmu celkem pěkně uděláno, všichni strůjci atentátu jsou jako hrdinové a ty špatní jsou From, Goebels a spol. Hlavně je to taky tím, že Tom Cruise musí dycky hrát hrdinu.

Jinak souhlasím s Thorem, i pro mně byl Stauffenberg hrdina.
vodouch
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 936
Registrován: 15/1/2008, 23:15
Bydliště: Praha

Příspěvek od vodouch »

Kromě von Stauffenberga byli taky neznámý s jedem v hotelu Kaiserhof, neznámý SS-man s náloží ve Sportpalastu, neznámý Polák s dýkou ve Wolfschanze …
Co se týče Křižujícího Toma, nechal bych zavřít pilota, který v Tunisu von Stauffenberga tak diletantsky trefil …
Obrázek
Odpovědět

Zpět na „Filmy, dokumenty, knihy“