Radarová technika WWII

Filmy, dokumenty, knihy, publikace s válečnou tématikou, TV tipy.

Moderátor: jarl

RAYTHEON
7. Major
7. Major
Příspěvky: 602
Registrován: 14/5/2007, 20:44

Radarová technika WWII

Příspěvek od RAYTHEON »

V časopise Amatérské rádio, řada B (modré) číslo 1 z letošního roku vyšel popis popis radarové techniky používané za druhé světové války. Jedná se o 37 stran narvaných informacemi, je zde přes 200 fotek a obrázků. Popsán je i vývoj základních prvků mikrovlnné techniky, především magnetronů. Autor: Moravec (bez uvedení dalších údajů jako křestní jméno, titul...).
Vřele doporučuji všem zájemcům, přestože lze s některými názory autora polemisovat, jedná se o nejucelenější popis této techniky, který se mi dostal do rukou.
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6814
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

Chlape RAYTHEON, polemizuj.
Prosím, můžeš sem dát vejcuc, můžeš sem dát o čem to je?
Neobyčejně zajímavé.
S Tvým podáním - zpracuješ z toho něco?
ObrázekObrázekObrázek
RAYTHEON
7. Major
7. Major
Příspěvky: 602
Registrován: 14/5/2007, 20:44

Příspěvek od RAYTHEON »

to Michan

- k polemice jsou některé osobní názory autora všeobecné povahy, materiál je napsán velmi kultivovaným způsobem, který umožní odfiltrovat osobní názor od předkládaného faktu
- téma č. 1: vývoj magnetronu, jak se věci vyvíjeli v UK, USA, Německu, CCCP (jméno Abram Fedorovič Joffe jsem četl poprvé v životě), Francii či Japonsku
- téma č. 2: bourání mýtů o nadřazenosti britské radiolokační techniky, něco jsem tušil již dříve zejména ve spojení s německou technikou, zde jsou syrová fakta,
- téma č. 3: použití mikrovlnných zařízení jako zbraně, prostředky pro usmrcování na základě ohřevu, zastavování spalovacích motorů, explose nesené munice, na tomto intensivně pracovali v CCCP již před WWII, současný prostředek RANEC nespadl z nebe, zde je pouze drobná poznámka o výrocích sovětských důstojníků, která učinili v ožralosti. Konkrétní dosažené účinky těchto zbraní nejsou popsány ani v jednom případě, nicméně vlády Itálie i UK vyhlásily prémii za takové zařízení, které dokáže na danou vzdálenost (100m respektive 200yardů) zabít ovci. Není známo, že by si jí někdo zasloužil. V tomto se angažoval i N. Tesla který od CCCP na přímý pokyn Stalina dokonce dostal šek na 25 000 $, práce byly zahájeny v Charkově, ukončeny s válečným rozvratem.
- téma č. 4: radioelektronický boj, především prostředky pro rušení nepřátelských radarů.

Postupně se pokusím o tom napsat něco bližšího, nejjednodušší by asi bylo to číslo naskenovat ale to je čuňárna ve vztahu k autorským právům.
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6814
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

Chlape, chlape - jen jsem si přečetl 1,2,3 a 4 bod - znovu můžeš - prosil bych musíš - nakousl jsi.
My tady na Palbě kecéme kolikrát kraviny - z neznalosti!
Já se pokouším technice letectvo dávat překážky - všichni kluci to obdivují ( proč né) - věř - mám toho hodně a v poslední době mám těch seřazených informací ještě víc.
Jestli Tě mohu poprosit - dej sem něco o tom co i mě není úplně známé.
Dej sem něco co se vyvíjelo a co stejně ( čest chlapům co sloužili u PVO, někteří na světě umřeli, stejně dál jako elita budou svému státu sloužit, jako Vy)
S Vašim přispěním chlape stejně slouží a sloužit bude - je čest v těchto jednotkách sloužit, ale je tam i potřeba stupeň inteligence. Povrchní tlachání zde děláme - málo kdo ví o čem to je.
Nikdy se Bohu žel - aspoň já to udělám - nevyjadřuje úcta.
Čest památce lidem PVO a rozvědek.
Hodně jich pro věc umřelo - měl bych odlišit - všeobecně - to neudělám - všichni byli profesionálové a umřeli - byla to jejich práce a měli jí rádi!!!
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
sa58
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 3477
Registrován: 4/2/2005, 12:43
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sa58 »

Někde mám doma DVD s pdf verzemi Amatérského rádia asi od roku 1983. Někdy od 90. let tam nepravidelně vycházejí články o historické technice z doby WW2. Pokud by měl někdo zájem o nějaké data, stačí se jen ozvat.

Můj bývalý kolega, radioamatér, nedal na německou válečnou radiovou techniku dopustit. Snad má ještě dokonce něco doma. Pokud ho uvidím, tak ho zkusím zlomit o nějaké info.
ObrázekObrázekObrázekObrázek

"Nachystejte květináče, na vánoce sem zpátky!"
RAYTHEON
7. Major
7. Major
Příspěvky: 602
Registrován: 14/5/2007, 20:44

Příspěvek od RAYTHEON »

to Michan

cítím dluh minimálně k Tvé osobě, způsobený články o Vietnamu. Takže se budu snažit něco vyrobit, zárodky už jsou na světě.


to Sa58

Hochu, podceňuješ radioamatérskou komunitu. Mám VŠECHNA Amatérská rádia v digitální podobě (od roku 1952, to jsem ještě nebyl na světě, to přišlo o chvíli později), je toho na dvě DVD. Pokud je zájem a máš dostupnou Prahu, rád Ti je předám. Pokud je Praha daleko, nějak to vymyslíme via mail. Vojenské rádiové historie je tam dost.......
Uživatelský avatar
Hans S.
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 3767
Registrován: 22/2/2007, 04:34
Bydliště: Gartenzaun
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Hans S. »

Já bych se zase všemi deseti přimlouval za vytvoření nějakého článku o radarové technice za WWII. Plavu v tom a rád bych si udělal ucelenější obrázek.
Obrázek
Uživatelský avatar
Rosomak
7. Major
7. Major
Příspěvky: 2318
Registrován: 7/8/2007, 08:54

Příspěvek od Rosomak »

Osobně mě děsí, jak strašně málo víme o těchto věcech, které rozhodovaly válku, ale zároveň je to oblast, které se historici vyhýbají jako čert kříži, protože zde jsou nutné velmi hluboké teoretické a praktické znalosti a zkušenosti.

2. Kolik let trvalo, než jsme se dozvěděli o rozšifrování německé komunikace, ale používané systémy a šifry např. SSSR....
3. Další velkou oblastí je letecký průzkum a špionážní fotografie.
4. Hlubokou neznámou je úroveň infračervené fotografie v jednotlivých zemích a její vývoj během války.
X. To, co je stále utajeno.

To jsou podle mne čtyři velmi zajímavé oblasti, které myslím nejen mně zajímají.
O X. se tu na palbě již také otřelo, např. velmi zajímavý příspěvek Lorda....
Foo Fighters - Kraut Balls - Feuerball
karaya1
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 488
Registrován: 1/1/2005, 12:57
Bydliště: Brno

Příspěvek od karaya1 »

Radary za WW2 (mimo "velkou trojku") jsou hezky zpracovány na Frontě... Tušili jste něco o kanadském nebo jihoafrickém vývoji? :o)
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6814
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

karaya1 - pokus se to vydýchat.
Dobře lákáš - Přesto - nech to na Palbácích.
Máme i svůj rozum.
Přijď ze své konkurence a zase nám nějak poraď.
Dobrá práce chlape!?
Abych nezapomměl - již tady máš jednoho svého propagátora - Rosomák - ještě jednou - Dobrá práce - trochu trapné - nezdá se ti?
Kdo chce, i bez vašich doporučení si na internetu najde...
Ještě na vysvětlenou mých slov pro Palbáky - karaya1 je jedním ze šéfů konkurenčního webu - nic proti tomu - raď, doporučuj - v rámci etiky nedělej odkazy.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Hans S.
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 3767
Registrován: 22/2/2007, 04:34
Bydliště: Gartenzaun
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Hans S. »

Berte toto jako drobnou moderátorskou vsuvku, než se to zde zbytečně rozjede ve flame:

Na tomto Karayově "reklamě" nevidím vůbec nic špatného, respektive nic, co by porušovalo místní pravidla. Řada uživatelů se zde prezentuje svými weby a svým způsobem na ně ostatní láká. Dělají jim reklamu. Myslím, že vést jakékoliv Palbo-Fronťácké konfliky v tomto tématu je extrémní off-topic. Koneckonců se domnívám, že oba weby (i přes řekněme možná trochu vyhrocenější minulost) nemají důvod v současnosti spolu jakkoliv válčit. Zdroj jako zdroj.
Obrázek
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6814
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

Hans.S souhlasím.
Jen mě občas nadzvedne ten pocit, že si karaya1 připadá nadřazený - fakt je, že to může být jen můj pocit a on to tak nemyslí.
Takže se omlouvám, pokud mu vkládám nečestné úmysly k jeho konání zde na Palbě...

Především dík RAYETHEON, že budeš, dle svých slov, nějak reagovat - moc Tě prosím.
Naposledy upravil(a) michan dne 24/3/2008, 09:01, celkem upraveno 1 x.
ObrázekObrázekObrázek
RAYTHEON
7. Major
7. Major
Příspěvky: 602
Registrován: 14/5/2007, 20:44

Příspěvek od RAYTHEON »

to Rosomák

Z toho mála, co se ví o sovětské šifrovací technice je známo masivní používání šifry na jedno použití, tedy bločku, na kterém je vytištěna řada náhodně uspořádaných písmen, které se nějakým způsobem přičtou k otevřenému textu. Toto šifrování je naprosto bezpečné za jednoho předpokladu, tato sekvence bude použita pouze jednou. Láska k utajování kdejaké ptákoviny spolu s obrovským množstvím posílaných zpráv způsobila, že tato zásada byla porušována a některé bločky byly použity opakovaně. V USA (a nejen tam) byla veškerá cizí rádiová korespondence zachycována a nešlo rozšifrovat hned, to se uložilo do trezoru. Pokud by byli amíci odkázáni při hledání shod v použití bločků na jedno použití pouze na ruční metody, přehrabují se v obrovských hromadách válečné korespondence dodnes. Jenže válka urychlila vývoj výpočetní techniky a po válce bylo možno tyto materiály zpracovávat strojně a sovětské depeše šifrované stejným bločkem bylo možné rozluštit. Tato akce měla krycí název VENONA a jednalo se o jednu z nejutajovanějších akcí, mimo jiné přivedla FBI k manželům Rosenbergovým. O akci informoval CCCP Kim Philby, rozsah jím způsobených škod se dozví možná naši pravnuci.

O poválečné sovětské šifrovací technice která se dodávala i k nám se něco málo dozvíš na www.crypto-world.cz. Jednalo se o stroje vytvářející pseudonáhodnou posloupnost pomocí rotačních kotoučů, stroje ENIGMA a HAGELIN byly opravdu inspirující.
Pokud někdo vyšťourá jak sověti šifrovali u polních útvarů a vyšších stupňů velení, budu povděčen.


to Michan

Práce na článku jsem zahájil, slibuji, že bude dokončeno v historicky krátké době. Bude to vejcuc z uvedeného čísla AR doplněný nezbytným vysvětlením základních pojmů. Tedy nikoliv komplexní studie o radarech za WWII, na to nemám znalosti ani čas, to je na několik tlustých knížek.
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6814
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

Vidíš - každé Tvé pojednání je špice - i toto jsem nevěděl a myslím si že mnozí jsou na tom podobně.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
thor03
rotný
rotný
Příspěvky: 95
Registrován: 2/9/2006, 12:35
Bydliště: Karviná

Příspěvek od thor03 »

K těm šifrám:Na polské televizi je seriál "Tajemnica twierdzy szyfrów" o německých pokusech rozšifrovat sovětské jednorázové šifry a boji mezi sověty a Američany o výsledky jejich snažení.Nevím na kolik je to fikce a nakolik pravda, ale scenárista je zkušený historik možná ho znáte "Bogusław Wołoszański"

odkaz:
http://www.itvp.pl/event/audiodeskrypcj ... zaszyfrow/
http://tajemnicatwierdzyszyfrow.com/ind ... &Itemid=31
6:00 zaměstnání - "Niitaka jama nobore, iči-ni-rei-ja"
RAYTHEON
7. Major
7. Major
Příspěvky: 602
Registrován: 14/5/2007, 20:44

Příspěvek od RAYTHEON »

to thor03

Polská předválečná kryptologie byla na špičkové úrovni, o tom sporu není. Jenom si nejsem jist jak moc je zmíněný polský historik informován, k luštění jednorázových šifer bylo třeba výpočetní techniky, kterou i v USA měli k disposici až po válce.
Princip luštění šifer, u kterých byl opakovaně použit jednorázový šifrovací blok je triviální a vede na soustavu dvou rovnic o dvou neznámých. Problém je zjistit, že k takové aplikaci došlo, v praxi to lze při obrovském objemu válečné korespondence provést jedině strojně a není známo, že by Němci potřebnou výpočetní technikou disponovali. I když možné je všechno........
Uživatelský avatar
thor03
rotný
rotný
Příspěvky: 95
Registrován: 2/9/2006, 12:35
Bydliště: Karviná

Příspěvek od thor03 »

to RAYTHEON:
V tomto dokumentu se pravě rozvíjí možnost,že Němci disponovali dešifrovacím zařízením, které se nazývalo "STROJ". Tím, že dokázali luštit některé sovětské diplomatické depeše se dozvěděli o projektu "manhattan"o kterém jak víme byli sověti informováni. No a protože Američané a Britové dokázali číst zase některé německé depeše tak odhalili unik informaci z projektu. měli plno zachycených depeší ze sovetské ambasády,ale samozřejmě nerozluštěných. Nebudu to moc rozvádět opravdu nevím na kolik jde o fikci, v podstatě díky tomuto stroji, který pak Američané ukořistili dokázali přečíst zachycené depeše a odhalit síť špionu v projektu "manhattan" atd.

Omlouvám se pokud to patří do sekce fikce:)) Pokud máte možnost shlédněte seriál, nebo hledejte na netu a uvidíte samy jaká je možnost, že je na tom aspoň kapka pravdy:))

Odkaz: stránky "Bogusław Wołoszański"
http://www.woloszanski.com/Strona-Bogus ... Biografia/
6:00 zaměstnání - "Niitaka jama nobore, iči-ni-rei-ja"
vodouch
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 936
Registrován: 15/1/2008, 23:15
Bydliště: Praha

Příspěvek od vodouch »

Pro Raytheon:
Slyšel jsem cosi o Kódu Navajo v ruské verzi, měli snad používat mongolštinu nebo některý středoasijský jazyk. jenže vezme-li jeden dění na Ukrajině, povolžské Němce, vysidlování menšin, bral bych to spíš jako vtip. Nevím, zda aspoň trochu dobrý.
Obrázek
RAYTHEON
7. Major
7. Major
Příspěvky: 602
Registrován: 14/5/2007, 20:44

Příspěvek od RAYTHEON »

to Vodouch

Tak o tomto slyším poprvé. Je možné že v zemi, kde zítra znamená včera se děly i takovéto věci. Souhlasím s Tebou, že to moc neladí s ruským nacionalismem a nedůvěrou k neruským národnostem.
Uživatelský avatar
Rosomak
7. Major
7. Major
Příspěvky: 2318
Registrován: 7/8/2007, 08:54

Příspěvek od Rosomak »

To RAYTHEON:

O projektu VENONA samozřejmě vím, ale to prolomení kódu počítačovou silou nebo opakováním klíčů je kapku jinak. SSSR v jeden čas používal stejné kódové knihy pro depeše z Austrálie jako z USA. Samozřejmě se Rusové díky agentům tuto skutečnost později dozvěděli, takže tento způsob pak se nedal použít.
Z toho, co bylo uveřejněno, získávali šifrovací klíče během války následně různými způsoby:
- díky svým agentům
- "krádeží"
- odposlechem - Psací či šifrovací stroje při psaní každé klávesy vydávají odlišný zvuk.
Díky tomu mohl být poměr dešifrovaných zpráv během války být takovýto:
1942 1.8%
1943 15.0%
1944 49.0%
1945 1.5%

Jak je vidno, po zjištění způsobů úniku dat či odposlechu SSSR provedl vcelku kvalitní opatření.

Takže nastupuje matematická analýza - jak RAYETHON uvedl, používali jednosměrnou šifru na jedno použití. Problém byl v tom, že text byl šifrován jen jednou, takže se zpráva dala zjistit několika způsoby:
- heuristickou analýzou
- využitím nedokonalosti tvorby šifer (pro šifru se potřebuje velmi kvalitní generátor náhodných znaků, což samozřejmě v té době neměli Rusové k dispozici), takže jelikož byly zprávy jednou zachyceny, bylo jen otázkou času a vyložené námahy (či strojového času), kdy budou rozluštěny...

Jeden z největších kryptoanalytiků kdo na tomto poli vynikl, byl Meredith Gardner, kterému se způsob prolomení této šifry zdařil v roce 1946.
Kdo má zájem, např. archiv zpráv (co bylo odtajněno) z ledna 1944 je dostupný na NSA...
Odpovědět

Zpět na „Filmy, dokumenty, knihy“