Tanky proti tankům

Filmy, dokumenty, knihy, publikace s válečnou tématikou, TV tipy.

Moderátor: jarl

Odpovědět
Uživatelský avatar
Mantra
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1018
Registrován: 19/2/2008, 08:57
Bydliště: Platan

Tanky proti tankům

Příspěvek od Mantra »

Letos uplyne pětatřicet let od Jom-Kipurské války. Útok na Izrael v oblasti Suezského průplavu a na Golanských výšinách tehdy vedl Egypt v kooperaci s dalšími arabskými zeměmi. Překvapivé napadení sleduje kniha Tanky proti tankům, která se právě dostává na pulty knihkupců.

Izrael byl tehdy v jeden okamžik napaden jak Egyptem, který měl v oblasti nejsilnější armádu, tak i Sýrií, Jordánskem a Irákem. „Útok byl výborně naplánován a pro Izrael to byla katastrofická situace. Zcela tehdy selhaly hlavně izraelské zpravodajské služby," tvrdí prezident Židovského národního fondu ČR Michal Pacovský. Podle něj si nikdo z tehdejší izraelské zpravodajské komunity nedokázal představit, že by spolu mohly tyto země při útoku spolupracovat. „Napadení izraelského území se podařilo velice dobře zamaskovat, nastalo tzv. strategické překvapení," říká Pacovský.

Země tehdy útočily společně, protože se domnívaly, že jen tak mají šanci uspět. Stalo se to po sérii několika neúspěšných útoků. První nastal hned na počátku nově vzniklého Izraele v roce 1948, druhý o osm let později v době Suezské krize, kdy Egypt soupeřil proti Izraeli, Velké Británii a Francii kvůli kontrole nad strategickým Suezským průplavem. Šest let před Jom-Kipurskou válkou ještě zaútočil Izrael na Egypt kvůli docházejícím zásobám nafty. Veškeré cesty k palivu totiž měl uzavřeny, především se jednalo o zmiňovaný Suezský průplav.

Knihu Tanky proti tankům napsal brigádní generál Avigdor Kahalami, který v Jom-Kipurské válce velel 77. obrněnému praporu.

Už se na to těším.
Obrázek
"Will screw them hard, fast, and in an elegant manner."
Major General Haim Bar-Lev 1967
Uživatelský avatar
Svarboj
desátník
desátník
Příspěvky: 47
Registrován: 22/12/2008, 18:25

Příspěvek od Svarboj »

Knihu jsem četl tak půl roku zpět a moc si z ní nepamatuji. Očekával jsem od ní bezprostřední prožitky z bitevního pole a tankových bitvách, ale že bych tohle tam nalezl to ne. Velitel tankového praporu se soustřeďuje na vlastní popis velení a starání se o to, jestli ten a ten tank je bojeschopnej, je na svým místě, má dostatek munice nebo vybírá místo srazu pro doplnění paliva. Poněkud nudnější čtení. Nejzajímavější kapitola byla předmluva.
pepacz
desátník
desátník
Příspěvky: 58
Registrován: 1/10/2007, 17:19
Bydliště: Praha

největší tanková bitva od II. WW

Příspěvek od pepacz »

Knihu jsem přečetl jedním dechem i proto,že jsem měl možnost navštívit místa bojů. Muselo to něco strašného. Hlavně boje v noci proti tankům s infrazaměřovači. Doporučuji také knihu "Válka ze dne usmíření" autor Herzog Chaim. Tam je globálně a dost podrobně popsán celý konflikt. Na severu to ale bylo nejvíc "nahnuté" Hluboký obdiv ....
Odpovědět

Zpět na „Filmy, dokumenty, knihy“