Slavonir Rawicz - Dlouhá cesta

Filmy, dokumenty, knihy, publikace s válečnou tématikou, TV tipy.

Moderátor: jarl

Odpovědět
mejla
vojín
vojín
Příspěvky: 11
Registrován: 27/5/2009, 07:54

Slavonir Rawicz - Dlouhá cesta

Příspěvek od mejla »

Anotace knihy:
Jeden z nejsilnějších skutečných příběhů o lidské vůli a touze po svobodě, který byl přeložen do 25 jazyků je vydáván dodnes.
Slavomira Rawicze jako důstojníka polské kavalerie zatkla sovětská tajná služba brzy po invazi Polska, v listopadu 1939. Po brutálních výsleších v charkovském vězení a soudní frašce v neblaze proslulé moskevské věznici Lubjanka byl nařčen ze špionáže proti Sovětskému svazu a odsouzen ke 25 letům nucených prací v gulagu.
Spolu s tisíci dalšími vězni podstoupil Rawicz krutý tříměsíční transport do pracovního tábora na Sibiři. A tady po několika měsících pochopil, že setrvat v nelidských podmínkách tábora znamená téměř jistou smrt. Podařilo se mu spolu se šesti společníky uprchnout - aniž tušili, že to nejhorší je teprve čeká… Jejich strastiplná cesta trvala devět měsíců, ušli 6500 kilometrů nejdrsnějšími končinami: vymanili se ze sevření nelítostné sibiřské zimy, prošli oblastí jezera Bajkal, překročili Transsibiřskou magistrálu. Před sebou však měli ještě mnohem krutější zkoušky lidské odolnosti a vůle, poušť Gobi a Himálaje. V březnu 1942 se smrtelně vyčerpaným uprchlíkům podařilo vstoupit na území Indie, cíle jejich takřka celoroční pouti za svobodou.

Na prebalu knihy jsem narazil na pasaz, kde se uvadi, ze nove dukazy zpochybnuji autenticnost tohoto pribehu. Bohuzel pri hledani jsem na zadny dukaz ani podezreni nenarazil. V knize mne jen zarazila cast, kde popisuje setkani se sneznym muzem...
Mate nekdo o teto knize blizsi informace? Dekuji
Uživatelský avatar
Dancer
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 563
Registrován: 23/2/2007, 11:44

Příspěvek od Dancer »

Koupil jsem si ji, ale dojem z ní je takový rozpačitý. Podle mne byl autor v sovětském zajetí, ale do Indie nedošel - soudím tak podle květnatosti popisu. Co se týká popisu útěku na Sibiři, text obsahuje spoustu maličkostí. Postupem času se ale detaily vytrácejí a přesun přes pouště Asie už mi přijde hodně nereálný a příliš všeobecný.
Nebát se a nekrást!
mejla
vojín
vojín
Příspěvky: 11
Registrován: 27/5/2009, 07:54

Příspěvek od mejla »

Je pravda,ze ten prechod Gobi bez zasob se zdal opravdu az moc neuveritelny,stejne tak nevim co si mam myslet o tom sneznem muzi. Mozna ty nove dukazy opravdu ukazuji, ze se zastavil v Mongolsku nebo neco podobneho.
Podobna kniha jsou Melke sibirske hroby.
Odpovědět

Zpět na „Filmy, dokumenty, knihy“